NIEUWE fNieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 60 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 88. ZATERDAG 23 MEI 1931 40e Jaargang HELDERWIT STIJFSEL hier ligt de voortref- rk der internationale congressen, in inter- e en uitwisseling van n al deze strevingen n Geneve. Wie in den wil, moet Geneve en )n hart dragen, evaarlijke vijand van die het andere ont ziet. Verschillen tus- bijkomstige onbetee- t oppervlakkige rede- 3t deel uit den tijd ïht men aan te too- ik zijn en dat voor ien, de zelfde regelen iskenning van histo- an economische ver- aatkundige structuur, at overleg te komen, jk en grijpen te diep zich met vrijen wil kerenverband, dat de rende en dus geweld rare wereldvrede mo rn hooger, voor allen en onder de vigueur :n heeft. eneve, waar men geen 5 le grenzen verdoezelt, S ihen zelfstandige vol- i waarachtige vredes- ale kracht niet ver- Ie gedachte, dat een iven zich opbouwt uit iigen bijdrage leveren us het gelijke in het t, maar minacht het. ontkent dat het an- ationalisme weet, dat lacht het. Het eenzijs at het andere bestaat :hen de leden van een Het internationalisme stelt beide onder de den 18den Mei, op de t de menschheid dat politieke organen, in Mei Vredesdag. Daar- idachte van allen, die ig hernieuwd en ge- :ent het gelijke en het ïoet groeien de wet, R. C. l als tactische men- ien en ander op de vacht was, geschiedde bleef kalm, bood zijn aan en vroeg toen eringsplan een aan- is nog niet bekend en m zijn doorgedrongen, ;heid bepalen maar Bevel was bevel en samen. nde niet. Hij had zijn ,an doch had daarna gezet. Tot op zekeren wam die echter den- Een derde volgde nog arschuwing dat wan- e de exploitatiemaat- regelen over zouden at hem toch een be- waarmee hij in de inen huren landen geklemd, zat voor zijn hut en tot nu en dan de tranen ler Was een eenvoudig delsconflicten had te angst die zich na een ad meester gemaakt, cker liggen, al maar hem als een droom iet terug en waarmee eren dag tot uitvoer i wagen voor de deur en liep met groote le oude visscher hen >ot, dreigent, de oogen e doorploegde handen hij als een dier, dat .isterde zwijgend naar erreden. Het bleek dat ver was gekomen om genschouw te nemen, ur land, de sloopers- iij den wagen, de oude ien voor zijn deur. jf meer had en het het zingen van de lidelij k hoorbaar was, 5 op en zijn antwoord levend zou verlaten. >d van kwaadheid en n poging te doen om npel weg te trekken, lar de directeur door len visscher in kracht aan een deurspijl, tteur, buiten zich zelf an hield vast en een catastrophe die d kunnen worden. De was sinds langen tijd ior het trekken plot- r een scheurend ge- het halve dag, dat zich meesleepend emaakt van den dood en van den directeur, val, doch eerst jaren beschikking vader en iwen cultuurvorm het (Nadruk verboden). LANGEDUküR DEZE COURANT VERSCHIJNT E DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. J Uitgave: firma 1. H. KEIZER. - Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Plaatselijk Nieuws ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. ZUIDl?CHARWOUDE- De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Nieuw leven" hield haar jaarvergadering in de kolfbaan van „De.Eoode leeuw". Voorzitter is de heer Jasper Glas, idie leden en pers verwelkomt. Eene verontschuldiging laat hij hooren inzake de te late jaarvergadering. Ikzelf de accountant, die geregeld de bescheiden (■controleerde, wilide dit ook nu bij het 10-jarig bestaan doen, en moest hiervoor wat laat tijd vinden, toen omstandigheden hem dit beletten en toch tenslotte de controle door een anderen, accountant is moeten geschieden. Vandaar dat wij nu vergaderen inplaats van met Maart. Naar aanleiding van het 10-jarig bestaan memoreerde de voorzitter de wordingsgeschiedenis. Wij kun nen tevreden zijn dat wij na 10 jaar het tegen woordige niveau hebben bereikt. Hij bracht hulde aan hen die ons in staat hebben gesteld om op de puinhoopen van de vorige coöperatie weer te kunnen beginnen. Hij herinnerde aan de pion- niers van Rochdale en noemde ook de menschen, die het initiatief namen: de pionniers der coö peratie en bracht hun daarvoor hartelijk dank. (applaus). Wij hebben nog nooit een tijd gehad als nu, de tijd van malaise, doch ondanks dit kunnen wij de broodprijzen omlaag drukken, zelfs tot tweemaal toe en staan wij lager dan de particuliere bakkers. Wij kunnen er trotsch op zijn zooals de Cpoperatie nu werkt en gewerkt heeft. Bestuursvergaderingen, ook die met de commissarissen, waren altijd bevredigend en heb ben we ook met het personeel flink samenge werkt. Nooit heeft men tevergeefs bij het bestuur aangeklopt. Het is ook voor een voorzitter altijd mooi met goede resultaten te voorschijn te kun nen komen. Onze bakkerij-omzet, niettegenstaan de de verlaging van 4 cent per brood, is financieel ongeveer gelijk aan voorgaande jaren, wat een zeer gunstig verschijnsel is. Coöperaties die niet zulk een omzet hebben, moeten op andere wijze voorzien om bestaan te blijven, en sommigen; zelfs de loonen moeten verlagen. Ik hoop natuur lijk niet, dat ook wij eventueel dien weg op moeten. De voorzitter spoorde tenslotte de leden aan, zooveel mogelijk propagandistisch werk te doen als mogelijk is. Mede'ieelingen. De voorzitter deelde mede, omdat deze verga dering laat is moeten worden gehouden, het be stuur zich de vrijheid heeft veroorloofd om tot nieuwbouw over te gaan. Wij stelden ons de vraag: zouden wij het wagen? Het vorige be stuur heeft het ook gewaagd bij aankoop van een auto. De noodzakelijkheid van nieuwbouw be toogde de voorz. o.m. het ongewenschte inla den van brood bij slecht weer. De nieuwbouw ko9t f2600 en met den granieten vloer f2800. Verder zijn aangekocht twee 3-wielige fietsen, een nieuwe kneedmachine met grootere capaei teit en een vleeschmachine. Voor Alkmaar moest een tweeden bezorger worden aangesteld door de uitbreiding aldaar. Werkt deze bezorger even als de bezorger J. v. d. Linden, dan zullen wij hopen op goede resultaten. De heer J. v. d. Abeele zeilde zeer verbaast te zijn over den nieuwbouw, idaalr dit besluit genomen is in strijd met de statuten, te meer waar de bedrijfsleider meende buiten het betref fende artikel in deze het besluit is genomen kunnen worden. Betreffende de verlaging van de broodprijzen is het ook eigenaardig. In de vorige vergadering is hierover van gedachten ge wisseld en de wenschelijkheid van verlaging ge uit, wijl direct hierna de verlaging geannonceerd wwerd, en vraagt verder hoe dat kan. De voorzitter kan niets anders antwoorden dan hij reeds gezegd heeft omtrent den nieuwbouw en aangaande de prijsverlaging is dit toch zoo dat deze geschiedt indien het mogelijk is. D:c heer v. d. Abeele haJd ook nog de opmer king gemaakt dat de bezorger v. d. Linden voor zijn activiteit bedankt werd, maar dat deze er kentelijkheid niet in stoffelijk bewijs was omge zet waarop de voorz. eene vergelijking maakt met de andere bezorgers en dat het loon van v- d. Linden met zijn goedvinden geregeld is. De bedrijfsleider, de heer Mammen, bepleit hierna de noodzakelijkheid van den nieuwbouw en trad in eene nadere beschouwing aangaande de verlaging. Het lid dat de vorige jaarvergade ring de wenschelijkheid van verlaging betoogde, heeft blijkbaar geen rekening gehouden met de grondstoffen- en onkostenprijs enz. Het is mij evenwel gebleken uit Die Bede, dat wij lager zouden staan dan de particuliere bedrijven te Zuidscharwoude. Dat andere coöperaties lager waren, moge waar zijn, maar mij is ook bekend, dat ook het loon 6 a 8 pet. lage rwas enz. Het •wil mij voorkomen dat Ide quintessenie een andere endentie van deze aangelegenheid in de vorige jaarvergadering bevatte dan de betooger te ken nen gaf. De heer J. v. d. Abeele heeft heelemaal niet willen critiseeren, maar vond het niet goed dat men nu buiten het reglement had gehandeld. Ook de heer Jan Zeeman nam stelling tegen de verwaarloozing der statuten door het bestuur. De voorzitter zeide dat hij wel eens wat bruut in zijn woorden was, doch men moest aannemen, dat hij het toch goed bedoelde. Dit zeide hij naar aanleiding van het gesprokene door van den Abeele die ietwat minder aangenaam beantwoord was. Het wil den voorzitter voorkomen, dat men allemaal voor nieuwbouw was, dus blijft slechts de informa liteit over. De heer Hart (Koedijk) apprecieerde de goede trouw van het bestuur, maar was toch de overtui ging toegedaan, dat met meerdere erkenning der leden er evenveel of wellicht meer was bereikt, in zake den nieuwbouw. De voorzitter sprak dit niet tegen, maar per slot van rekening is toch het bestuur het verantwoordelij ke lichaam, daar aansprakelijkheid der leden uit gesloten is, en meende de voorzitter, dat deze aan gelegenheid nu wel voldoende van alle zijden beke ken is en gaf den secretaris gelegenheid zijn notu leering voor te lezen. Deze verkregen hierna de goed keuring. Ook het jaarverslag bracht dezelfde sa mensteller ter tafel en werd eveneens goedgekeurd. Naar aanleiding van het jaarverslag besprak de heer van den Abeele de wenschelijkheid ter wille van de propaganda jaarlijks een feestavond met in troductie te houden, gezien het succes van den laatsten feestavond. De heer Mulder (Koedijk) onderschreef den wensch van den vorigen spreker en wilde de gelegenheid voor een feestavond verder uitbreiden en daarbij vooral de vrouwen opwekken. De voorzitter zeide dat ter wille van de propaganda het wel gewenscht is. Er zijn echter nog zooveel le den, die wel op de propagandavergadering komen maar die o zoo weinig waren van de coöperatie betrekken. Wel wordt er intensieve propaganda ge maakt en met succes. Om op andere plaatsen een feestavond te houden valt heel moeilijk en boven dien stellig van niet zooveel waarde zal zijn. Wel zal getracht worden het den leden zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Verder deelde de voorzitter nog mede dat de auto voor Sint Pancras ons steeds f 25 per week aan onderhoud kost, en zal deze wijk even goed per driewieler kunnen worden bediend. We hebben nu weer voor 3 maanden belasting betaald en daarna zal de driewileler wel in gebruik worden genomen. De secretaris ontving een woord van dank voor zijn accurate administratie en voor de wijze waarop hij zijn bestuursfunctie vervult. Een missive was ingekomen onderteekend door de heeren Nouwen en Bakker als leden der balanscom missie en waarin zij o.m. zeiden alles in orde te hebben bevonden en adviseerden den bedrijfsleider te dechargeeren. De heeren J. Zeeman en J. van den Abeele, even eens leden dier commissie waren echter niet geheel voldaan, daar zij voor een goede controle ook meer bescheiden verlangden dan het accoutantsrapport, en verder zeide het laatstgenoemde commissielid, dat in voornoemde missive wel dank betuigd wordt maar niet aan het personeel, dat voorzeker daar ook recht op heeft. Over de bemerkingen van de twee laatstgenoemdee commissieleden onstond een vrij langdurige discussie waarvan het slot was, dat voortaan, indien de com missieleden dit wenschten, zij ook meerdere beschei den te hunnen dienste kunnen krijgen. Nu kwam het bestuursvoorstel om over het ver bruik van de bakkerij 8 procent en van den winkel 2 procent dividend uit te keeren. De heer Volkers, die niet aanwezig was, deelde nu schriftelijk mede, met dié 8 procent accoord te gaan. De heer P. Zeeman, Alkmaar en voorheen voorzit ter deed schriftelijk zijn verwondering kennen dat de leden inzake den nieuwbouw niet waren erkend en zelfs op de agenda ook geen machtiging gevraagd werd hetgeen in strijd was met de statuten. Bij ge breke daarvan wordt degenen aansprakelijk gesteld die order tot bouwen heeft gegeven. Het spijt schrij ver dat het bestuur de democratie met voeten teredt en vreest verder voor de winkelafname enz'. De voorzitter zegt, dat het wel heel gemakkelijk is te schrijven dat het bestuur de democratie met voeten teredt. Helaas kan de persoon niet aanwezig ziin anders zou ik wel verder uitweiden. Ik meen dat wij over het algemeen wel democratisch handelen, en wijst er op dat de balans 14 dagen ter inzage ligt De heer Hart zegt o.m. zich volkomen in den ge- dachtengang van den heer Zeeman te kunnen ver plaatsen. De voorzitter zegt, het ondemorcratische toch niet te kunnen aanvaarden en stelt voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Alvorens tot de bespreking uitkeermg dividend over te gaan, werd de balans behandeld, waaruit wij de volgende cijfers overnemen. Vlottende bezittingen f 18141.81, schulden op kor ten termijn f 3505.66, vaste bezittingen f 8092.90, schulden op langen termijn f22729.13. Overschot winst f 3793.58. Den bedrijfsleider werd dank gezegd. Na uiteenzetting van den voorzitter en ruime gedachtenwisseling werd het bestuursvoorstel om ihet dividend op 2 en 8 procent te bepalen bij zitten en opstaan met overgroote meerderheid aangenomen Bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatstelling •herkozen de heeren J. Glas, S. Kramer. Commissaris !sen bij enkele candidaatstelling herkozen D. Blom jen gekozen als nieuwe commissaris de heer J. van Iden Abeele. De balanscommissie bestaat dit jaar uit de heeren A. Nouwen, J. Zeeman en H. Bakker. De secretaris zegt den voorzitter dank voor zijn leiding en hield een korte causerie over de waarde die van propaganda-samenkomsten uitgaat. De heer Mammen sluit zich bij dezen dank aan. Verder releveert hij het 10-jarig bestaan van „N. Leven." Voor 10 jaar stond ik hier ook zegt spr. V— met de belofte mijn best te zullen doen. Welnu, ik heb gewerkt voor jullie en voor de gemeenschap. In dien ik soms niets niet goed gedaan macht heb ben, dan deed ik het met de overtuiging, dat het in het belang va nde ooperatie was. Er zijn velen die mij niet begrepen, maar later wel Nu kan ik wijzen op deze balans, en dat voor 10 jaar op de puinhoopen van de opde coöperatie deze nieuwe is gesticht. Hier aan den Langendijk is een ruim arbeidsveld voor de coöperatie. Tegenover de trust- en cartel- beweging staat de coöperatie en daarovoor te strij den wek ik allen op. Ik zeg u dank voor het in mij gestelde vertrou wen. (Applaus.) Het is inmiddels over twaalven en de voorzitter Isluit met dank aan allen de samenkomst. BuSteiiiand Oplichting door een Kloosterlinge. Donderdag heeft de kanier van inbeschuldi gingstelling te Brussel zuster Magdalena, die in voorloopige hechtenis zat,, uit die hechtenis ont slagen. Zooals men zich zal herinneren, wordt zuster Magdalena, die overste van het Karmelieten klooster te Mechelen is, Beschuldigd van oplich ting voor een bedrag van twaalf millioen franc. Haar zaak zal de volgende maand voorkomen. Ontploffing bij Ciockcrill in België. In do werkplaatsen der Cpckerill-fabrieken te Seraing, bestemd voor de zuivering van Benzol,, hadden achtereenvolgens twee ontploffingen plaat-s. Eir ontstond een brand, welke spoedig door de brandweer werd bestreden. 15 Arbeiders werden gewond, doch niet ernstig. ,D;e schade, veroorzaakt door de ontploffing bij Cockerill is buitengewoon groot. Van tal van huizen in den omtrek zijn door de dreuning de ruiten gebroken. Gedurende den geheelen nacht was de brandweer aan het werk om het vuur te blusschen. Tegen den ochtend was het gevaar geweken. Eien persoon wordt gemist. Van de vijftien ge wonden werd één ernstig gekwetst. Ie fabrieken kunnen blijven werken. Gouancschip zoek. Een Fransch douaneschip zou door smokkelaars in de Einsche Golf tot zinken zijn gebracht, waarbij vier douanebeambten om het leven zou den zijn gekomen. De politieautoriteiten hebben ee nonderzoek bevolen. Eienige dagen geleden is een Finsch dou aneschip van Loevskaer vertrokken, om smokke laars in de golf van Narwa op het spoor te ko men. Sindsdien is het schip niet teruggekeerd, terwijl het evenmin aan de kust van Estland is waargenomen. Men vermoedt idat het douane schip door smokkelaars tot zinken is gebracht. Nieuwe douaneregeling voor vee- en melk producten in Oostenrijk. De regeering heeft in het parlement nieuwe douane-voorstellen ingediend. O.a. heeft de re geering machtiging gevraagd de invoerrechten op graan te verhoogen. Die invoerrechten op vee zullen voorts gemid deld verdubbeld worden, öok voor melk en melk producten, alsmede voor bouwhout en planken wordt verhooging der rechten voorgesteld. Tenslotte zullen de tarieven voor verschillen de industrieproducten, als wollen goederen, schoe nen, ijzer, buizen, werktuigen en vrachtauto's worden verhoogd. Eien deel dezer verhoogingen zal echte reerst na een speciale regeeringsveror- dening van kracht worden. Nieuwstijdingen lOct.P. PAK Van de Lugt werd door de lier rondgeslagen en hoe wel deze oogenblikkelijk stop gezet werd, bleek de dood reeds te zijn ingetreden. EEN INBRAKENPLAAG TE NIJMEGEN. In de laatste maanden werd te Nijmegen bij Her haling ingebroken waarbij de inbreker met de groot ste brutaliteit te werk ging. Meermalen was het al voorgekomen, dat de inbreker zelfs het slaapvertrek van de, woning, die hij voor zijn operaties had uit gekozen, binnendrong, en onder de oogen van de be woners zijn slag sloeg. Uit de gegeven beschrijving bleek, dat het steeds een en dezelfde persoon was, die zich aan de inbraken schuldig maakte. En boven dien, dat hij gemaskerd was, zoodat een behoorlijk signalement niet kon worden opgegeven. De man verplaatste het terrein van zijn arbeid steeds van de eene naar de andere zijde van de stad, zoodat de politie voor een uiterst moeilijke taak stond. Inmiddels kon worden vastgesteld, dat de man als regel tusschen half vier en vier uur opereerde, en steeds dezelfde methode volgde, om binnen te drin gen, nl. door aan de achterzijde van de woningen een deur of serreruit in te drukken, waarna hij zich met behulp van inbrekerswerktuigen verder toegang verschafte. Tijdens de. laatste inbraken (deze week is geen nacht voorbijgegaan zonder dat werd in gebroken) slaagde de recherche er in, ook voetafdruk ken te nemen. Door al deze aanwijzingen werd lang zamerhand een vaag vermoeden gevoeld, wie de bru tale inbreker zou zijn. In den afgeloopen nacht omstreeks half vijf is het raadsel tot oplossing gebracht. Twee politie agenten die op de Voorstadslaan surveilleerden, trof fen daar aan een 26-jarigen landbouwer, die on gunstig bij de politie bekend staat, en reeds eerder verdacht werd van inbraken in Nijmegen en omge ving. De recherche had reeds verschillende malen en zelfs Donderdag nog huiszoeking bij den man verricht. Daar de man zich zeer verdacht gedroeg, gingen de agenten tot zijn arrestatie over. Voordat hij tijd tot tegenweer had, was hij reeds gegrepen. Hij is naar het hoofdbureau van politie overgebracht Bij fouilleering kwam een complete lnbrekersuitrus ting alsmede een met negen patronen geladen re volver en een masker voor den dag. Bovendien werd in zijn zakken een hoeveelheid klein geld aan getroffen. De man ,die wel inzag, dat hij den dans niet zou ontspringen, bekende na een scherp verhoor even te voren te hebben ingebroken in een banketbakkers winkel in de Stille Hezelstraat. Hij had in den win kel de lade gelicht en het geld, dat op hem gevon den werd was van die inbraak afkomstig. Hardnek kig bleef de man evenwel ontkennen, zich aan de andere inbraken te hebben schuldig gemaakt, doch de recherche is ervan overtuigd, den waren man te pakken te hebben. Hij verklaarde nimmer de bedoe ling te hebben gehad, met den revolver te schieten. Hij wilde dit met scherp geladen wapen slechts bezigen voor schrikaanjaging. Direct na de arres tatie werd in de woning van den aangehoudene nogmaals huiszoeking verricht, doch dit leverde geen resultaat op. VERONGELUKT. De 42-jarige ongehuwde matroos G. van der Lugt, te Vlaardingen, opvarende va nhet in de Vulcaanha van aldaar liggende s.s. „Maasburg" was bezig met het strijken van laadmasten, waarbij hij bekneld ge raakte tusschen den trommel van de lier en den Vrijdagimddag half drie vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente onder voorzitterschap v. den Edelachtb. Heer W. van Slooten, -burgemeester, tevens secretaris. Van den heer Kostelijk is bericht ontvangen, siet aanwezig te kunnen zijn bij het begin der verga dering. De notulen der vorgei vergadering worden na lezing ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Verzoek van de beide tuinbouwvereenigingen om een subsidie groot f 50 voor den gehouden tuln- bouwcursus. Aldus wordt besloten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1