TIB Hi - Zaterdag 23 Mei 1931 Het feest van den Geest Doorziiien PUROL Rechtzaken lieuwsiijdingen Vooral in de laatste tientallen jaren heeft ide menschel ijke geest wonderlijke dingen tot stand weten te brengen. Wij mogen trotsch zijn op de resultaten van onze techniek, wanneer wij in een vliegtuig de Oceaan oversteken of met on zichtbare aethergolven woorden en klanken op den geheelen aardbol opvangen en ons dagelijksch leven door duizend-en-een gemakken veraangena men. Een geheel nieuwe wereld hebben we naast de oude wereld opgebouwd en nog steeds bouwen wij verder. Zeker, wij hebben de krachten niet geschapen met wier hulp wij arbeiden. Het leven is het groote wonder, dat geen product van den men- schelijken geest is, doch Ide voorwaarde. Dat echter het leven der wereld door het medium van den menschelijken geest steeds weer nieuwe din gen schept, nieuwe bepalingen, nieuwe verbin dingen tot stand brengt en nieuwe krachten doet ontspruiten, dat is weer een woiüder op zichzelf. Wij moeten ons echter over dit wonder niet minder idan over alle wonderen van het leven verbazen. Wij zouden ons aan het leven en zijn heiligheid bezondigen, wanneer wij geen eerzucht over onze prestaties ondervonden, die eerst door bemiddeling van den menschelijken geest tot stand zijn gebracht. Wij staan te midden van een ontwikkeling, waarvan wij het einde nog niet kunnen zien. Wij hebben niet ten onrechte den indruk, dat juist in onze eeuw de ontwikkeling zich op bijzonder gunstige wijze bespoedigt. Her haaldelijk wondt melding gemaakt van nieuwe overwinningen van den menschelijken geest en steeds wordt het aantal overwinnaarskronen, die de hoofden van onze pioniers sieren, grooter. De wereld is nog niet volmaakt, nog steeds is de wereldvrede niet door hechte grondslagen geschraagd en kunnen wij weer ten offer vallen aan de rampen, die onze wereld de eeuwen door hebben geteisterd. Maar is dit niet te wijten aan de onvolkomenheid van den menschelijken geest? Doch met de geweldige prestaties van techniek en cultuur voor oogen behoeven wij toch aan haa rtoekomst niet meer te twijfelen. Er is wel geen begrip, dat zoo veelomvattend is als dat wat wij verstaan onder het woord geest. Pinksteren of het feest van den Heiligen Geest wordt dan ook in verschillenden zin ge-» vierd. Het is heel goed mogelijk een misverstand te scheppen, wanneer men van den Geest en van het feest van den Geest spreekt. Berust het dan niet op een misverstand, om de menschelijke geest heilig te verklaren en het Pinksterfeest daarmede in verband te brengen? Wanneer echter de mensch waardig wordt ge acht den Goddelijken Pinkstergeest te ontvangen, dan moet er ook een brug van het Goddelijke naar het menschelijke bestaan. Herinnert het Pinksterwonder ook niet aan de cud-testamentische beschrijving van het ontstaan der werel'd? God schiep den mensch naar Zijn beeld era beademde hem met Zijn Geest. En welk ander schepsel op aarde zou in staat zijn om de idee God te begrijpen Op dat gebied genieten wij dus een voorrecht, waarvan wij ons bewust moe ten zijn. Uit der» Omtrek OUBlE NIEDORP. R,K. Boerenleenbank te Zijdewind. De Boerenleenbank hield hare jaarvergadering ten lokale van J. Brouwer te 'tVeld. 'Met inbegrip van het voltallig Bestuur en den Raad van Toezicht waren aanwezig 59 van de 274 leden. De directeur A. Dekker, sprak de Christelijke Groet en herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat deze vergadering in een geheel nieuw stu dium verkeerde in vergelijking bij voorgaande, algemeene vergaderingen. Wij zijn nu aangesloten bij de CCentrale werken onder nieuwe statuten en een nieuw Huishoudelijk Reglement en ten slotte vergaderen wij op een geheel nieuwe plaats, in een naai' de eischen des tijds ingerichte nieu we zaal. Vervolgens bracht spreker een hartelijk dankwoord aan het Bestuur, R. v. T., Kassier en leden voor de ondervonden medewerking, be toond bij het punt aansluiting, alsmede voor de gicde verstandhouding welke steeds mocht heersehen tusschen al deze groepen, en hoewel de tijden ver van gunstig waren, moest spreker tot zijn groot genoegen mededeelen dat de Bank en de vele daar loopende zaken geen rellen tot klagen gaven, opdat alle renten binnenkwamen en vele aangelegenheden een prachtig verloop hadden, 8pr. heette de aanwezigen vervolgens hartelijk welkom en verzocht lezing der notulen. Nadat hieraan door den Kassier F. C. Jong was voldaan, wedden dezelve overeenkomstig de samenstelling onveranderd vastgesteld. Daarna kwamen aan de orde rekening en ba lans, welke op de agenda stonden afgedrukt, waarom dc directeur gaarne gelegenheid gaf om naar aanleiding daarvan vragen te stellen, waar van door niemand werd gebruik gemaakt. De ontvangsten in de Rekening vermeld wa ren de volgenide: Inhoud Kas 31 Dcc. 1949 f 17488.89, spaargelden f 160459.09, terugbetaal de voorschotten f68065.34, van bankinstellingen f102000, rente van voorschotten f 14458.39, rente van bankinstellingen f 464.70, provisie van voor schotten f249.78 en diversen f 129.65. Uitgaven: Terugbetaald spaargeld f 206101.68 Verstrekte voorschotten f38294.22, aan Bankin stellingen f97000. rente spaargelden f 10796.21 rente aan bankinstellingen f 136.76, salarissen f1070, diverse uitgaven f 1518.51, inhoud kas 31 Dec. 1930 f6998.46. De balans gaf aan in be zitting en inhoud kas 1930 f6998.46. Uitstaande voorschotten f 290889.89, waardepapieren f 200, Schulden spaargelden f 264970.75, Centrale f 10000, Reservefonds f 21316.56, winst over 30 f 1781.04. Een daarna door den kassier uitgebracht jaar verslag werd met een applaus en een hartelijk dankwoord van den Directeur beloond. Het periodiek aftredend bestuurslid H. Kees- om en het lid van den Raad van Toezicht J. A. M. Keet werden met resp. 57 en 56 stemmen herkozen en namen beiden hunne benoeming aan, terwijl namens beiden de heer J. A. M. Keet daarvoor dank aan de vergadering bracht, onder toezegging dat zij hun beste krachten in het be lang der bank zouden geven. Een voorstel om de winst over 1930 aan het reservekapitaal toe te voegen, werd met alge meene stemmen aangenomen. Een voorstel om drie lelden, die metterwoon buiten den werkkring der Bank waren verhuisd als zoodanig het lidmaatschap op te zeggen, werd eveneens inet algemeene stemmen goedge-» keurd. Bij de daarop volgende rondvraag besprak de heer A. Molenaar nog de wenschelijkheid om de rentekoers voor Voorschotten te verlagen van 4.80 op 4.50. Na toelichting door iden Directeur, dat zulks ook door het bestuur van den R. v. T. was overwogen, doch dat men dit om verschil lende redenen had uitgesteld tot 1 Jan. a.s. om dan te han/delen naar omstandigheden, stelde de heer A. Molenaar zich met deze toelichting tevre den, waarna 'de Directeur zijn beste dank betuig de voor het aangenaam verloop dezer bijeen komst, en met den wensch, dat de Bank zou mogen groeien en bloeien tot welvaart van de omgeving, sloot spr. met den Ohristelijken Groet. Zonnebrand en StuMoopen van Huid en Voeten verzacht en geneest ft VOOR DlEN POLITIERECHTER,. Zitting van Maandag 18 Mei. De heeren konden samen Idem bok niet rijden. Een monteur, wonende te Hoorn, de 30-jarige heer O. J. H. te Alkmaar geboren, Stond in persoon terecht als eigenaar van een motorrij wiel no. 43899, waarop 30 Sept. op den Nieuwen weg aldaar zekere heer Spaans had gereden, die, toen bij die gelegenheid eenige ambtenaren hem aanhielden, geen geldige wegenbelastingkaart kon vertoonen. Verdachte beweerde thans, dat hij het karrete rejeds 's morgens aan Spaans had verkocht ,doch het bleek dat hij aan den verbali sant een geheel ander verhaal had opgedischt, welke tegenstrijdigheid den rijksadvocaat zoo on aangenaam stemde, dat het hem gelukte dezen comparant tot f 15 boete of 15 dagen te zien ver oordeeld. Hij was er leelijk ingeloapen! De boterhandelaar Gerrit P. uit Amsterdam, blijkbaar een goed geloovige ziel, had een tweede- bandsch motor gekocht en genoegen genomen met een briefje van den kooper, waarop stond ver meld, dat het gewicht van den motor bedroeg 60 tot 120 K.G. De ambtenaar echter, die hem te Alkmaar op den Eergerweg aanhield, nam geen genoegen met dit certificaat van echtheid, vooral toen na weging bleek, dat de motor woog 128 kilo en het Rijk over een geheel belasting jaar voor f 10.28 benadeeld had kunnen zijn. De heer P. werd dan ook onmeedoogend uitgenoodigd dit tekort aan te vullen door het opleggen van f10 boete of 10 dagen hechtenis, voor welke laatste eer hij toch wel zal bedanken. Een goed woortd vond steeds een goede plaats of: Anderen prediken en zelf verloren gaan. De 24-jarige monteur Jan de R. te Alkmaar was op 28 Aug. 1930 door oontroleerende belas tingambtenaren, die men op gezette tijden overal kan aantreffen, laatst zoo zegt men, zat er een met. het hoofd uit een rioolputje, op den Bier- gerweg aangehouden op 't moment, dat hij, ge zeten in een luxe wagen ,fiiet in staat was een geldige wegenbelastingkaart oj de proppen te brengen. Het gedaagde slachtoffer gaf het feit geredelijk toe, maar kon een verontschuldiging debiteeren, die hem wel niet tot ontheffing, doch wel tot verzachting mocht dienen. Hij reed n.l. na een gedane reparatie proef met den auto van den gemeente-controleur der belastingen en bleek het dat de kaart niet in den wagen aanwezig v/was, zooals hij tot zijn schrik ontdekte, ba deze toelichting was de officier zoo edelmoedig op een en ander te wijzen, wend de aanvankelijk opgelegde f5 boete of 5 dagen verminderd tot f 2 boete of 2 dagen, zoodat de verdachte al weer de waarheid kon constateeren van het spreekwoord, dat een goed woord steeds een goe de plaats vindt. Verdacht geen open kaart te spelen. Een garagehouder uit de Zijpe, thans te Aker sloot vertoevende, ide heer Adr. G. de \V., was in het bezit van een auto, die hij had verhuurd aan zekeren heer W. Si. de Wit, zonder hem te voor zien van geldige wegenbelastingkaart. Het nood lottige gevolg was, dat deze heer te Medemblik door het alziend oog werd opgewekt en aange houden, zoodat de éigenaar het gelag moest be talen. Hij beweerde thans, dat zijn broeder de „ver keerde wagen had uitgegeven, doch aan de com miezen had hij verklaard, wel te hebben geweten, dat deze auto niet was aangegeven, doch te heb ben verwacht, dat de Wit er wel door zou rollen. Deze rolde er dan ook wel door, maar niet alzoo de heer A. G. de W„ reeds op 20 April veroor deeld wegens dergelijk feit tot f15 boete of 15 èagen. h ij werd thans op voorstel, van den hoogst vcrbolgejn rijksadvocaat, die voor de belasting penningen strijdt als een leeuwin voor haar wul pen, veroordeeld tot f2 0 boete of 20 dagen. Verzoeke vervolgens tot slot van de voorstel ling uw geëerde aandacht voor de volgende inte ressante lijst: Behandeling van belastingzaken» Inkomstenbelasting: R. R„ werkman Helder flö boete of 15 dagen, Cornelis V., vrachtrijder f20 boete of 20 dagen. Willem P. schippers knecht Mijdrecht f 5 boete of 5 dagen. Overtreding Tabakswet. Corn. Joh. W. siga renfabrikant Heiloo 2 maal f 50 boete of 2 maal 30 dagen, 1 maal f 100 boete of 1 maal 50 d. Overtreding Rijwielbelasting: Pieter D., aanne mer Wieringen; Corn, de G., winkelier Sijbe- carspel; Klaas H., arbeider Anna Paulowna; 8. H., arbeider, Alkmaar; iS. H. geb. M. zonder beroep Alkmaar; Joh. K. arbeider Hoogkarspel; S. K., arbeider, Helder; N. P. K[., slagersknecht Avenhorn; D. J. I. bierbottelaarsknecht Helder; J. M., handelaar, Hoorn; H. N, arbeider Eind hoven; H. P., arbeider, Medemblik; P. de Rj., arbeider, Helder; A. A. v. H. arbeider Groote broek; W. 6., landbouwer, Schagen, allen f5. boete of 5 dagen. Overtreding wegenbelasting: J. P. B. arts,, Hoorn f5 boete of 5 dagen. A. v. d. B., stuea- door A'dam; Hendrik Bi., grondwerker, Velp; J. Bi., bollenkweeker Anna Paulowna; E. D|., chauffeur, Zaandam; H. H., koopman Medemblik P. H., vrachtrijder, Berkhout; O. J. A. H., monteur Hoorn; J. J. K„ Zwaag; A. K-, melk rijder Zijpe; G. N., smid, Wervershoof; A. Rj„ monteur Alkmaar; W. H. T„ garagehouder, Alk maar, J. O. A. v. Wi., expediteur, Nijmegen; J. H. de R., chauffeur, Amsterdam, allen flö boete of 15 dagen. A. B. muzikant, Amsterdam, G. P., lotendebitant Amsterdam, W. J. T„ reiziger, A'dam, Hendr. G. de V., expediteur A'dam, allen f10 boete of 10 dagen. J. J. K., Zwaag A. G. de W., garagehou der Zijpe, ieder f20 boete of 20 dagen. J. de R., monteur Alkmaar f2 boete of 2 d. offer, de weld. A. Herhaaldelijk werd de vrouw door aandoening overmand en haar verklaringen zijn dikwijls onverstaanbaar. Zij zeide o.a. wan trouwend te zijn gewonden wat betreft de be doelingen van verdachte ten opzichte van haar man. Getuige was zelfs bang geworden voor het leven van haar man. E- eofficier van Justitie onderwierp getuige aan een verhoor betreffende de echtscheiding. De scheiding was slechts gebeurd om de goederen te scheiden. Naar aanleiding van de verschillende transacties voor en na de scheiding ontspon zich zich oen uitvoerig debat tusschen getuige en ver dediger. De gescheiden vrouw M. was bij getuige geweest en had allerlei slechts van M. verteld. Daarna was de verhouding veel slechter ge worden. Een heftig inccident had plaats, toen ver dachte zerde, 'dat van het geheele verhaal van den getuige niets waar is. Getuige wil ver dachte te lijf, door een rechercheur wordt hij tegengehouden. Voorts werd gehoord de deskun dige A. Ebngaerts. Op een avonld had verdachte tegen getuige gezegd: Als 't me gaat vervelen, smijt ik hem van den toren af. De verslagene stond sterk onder invloed van verdachte. De vrouw van getuige Bongarts bevestigde ide verklaring van haar man. Get. had tegen Arken bout gezegd: „Gooi hem van boven af een hamer op zijn hoofd." De heer Buijs verzekeringsagent, verklaarde, dat verdachte M. bij zijn maatschappij een com pagnons verzekering had gesloten. Op een vraag van den offic. zeide get. voorts ,dat verdachte in Maart '30 'inlichtingen heeft gevraagd voor een eventueel te sluiten verzekering ten behoeve van zijn gezin. Daarn averscheen aannemer J. A. A. Kooien. Hij had in 1929 een kerk in Den Haag gebouwd en het leidekkerswerk door verdachte doen uit voeren. Deze had hem, get. herhaaldelijk om geld gevraagd. Get. verklaarde op 16 Maart f 50 aan verdachte te hebben betaald, doch volgens con tract zou hij recht hebben gehad op f1200. IfêGEZQRIDEEi „Er wordt op dit gebied afgeknoeid". ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Zitting van Dinsdag 19 Mei. Uitspraken zitting 12 Mei. J. H. P., bloemist, zwervend, thans ged. dief stal. onder verzwarende omstandigheden. Hervat ting van het onderzoek op 9 Juni a.s. J. S., Anna Paulowna, Hooger beroep overtreding mo tor en rijwielwet f 40 boete of 40 dagen. 8,. N. B., tuinder Heemskerk, als voren, vonnis beves tigd. doch ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden, opgelegd was 1 jaar. L. R. v. d. B., pred Hoorn, eenvoudige beleediging in geschrifte f25 boete of 25 dagen hechtenis. HET TORENDRAMA. Dezer dagen stond de 48-j. leidekkerspatroon J. G. M. Duitscher van geboorte, thans gedeti- neerd, terecht voor de vierde kamer der recht bank. Verdachte werd verdedigd door mr. P. A. Kokosky. Aan verdachte is ten laste gelegd: moord, doch subs, doodslag, meer subsidiair zware mis handeling. De rechtbank werd gepresideerd door mr. J Huysinga, terwijl het O.M. werd waargenomen door den officier van Justitie mr. J. Versteeg. Zoowel van de zijide van Ide balie als van die van het publiek bestond voor deze zaak veel belangstelling. Door het O.M. waren 37 getuigen gedagvaard ,w.o. drie deskundigen, n.l. de doc toren AV. E. Jak, dr. E. Hammer en "J. P. L. Hulst. Uiterlijk kalm nam verdachte plaats. Na voor lezing der dagvaarding zeide verdachte op de desbetreffende vraag van den president, mr. Huij- singa, dat hij onschuldig was en niet boven op den toren was geweest. Hierna ving het getuigen verhoor aan. Als eerste getuige werd gehoord de heer J F. van Slobbe, hoofdinspecteur van politie. Door hem waren bloedsporen gevonden op den bin nenwand van iden koepel, 40 c.M. verwijderd van het lijk bij den omgang van het koepeldak. Er moet volgens getuige iets zijn gebeurd bij 'dat lijk. ATervolgens werd gehoord een rechercheur, die verdachte in Den Haag had aangehouden, waarbij hij verschillende papieren in beslag had genomen. Een tweede rechercheur, die werd gehoord, had eeveneens naar de kwartaal boekjes gezocht en er 2 gevonden echter niet betrekking hebbenide op het ongeluk. Hiern awerd gehoord de vrouw van het slacht- nog al wat Troost. Het doet, mijnh. de Redacteur, nog al aar dig aan, als men als tuinder dergelijke ontboe zemingen van een buitenstaander in het vak, leest. Bovenstaande zin las ik in Stemmingsbeeld j.l. en dat naar aanleiding geschreven over het feit dat men hier jaar op jaar, op eenzelfden akker be- waarkool zet. Nu stel ik de vraag of deze bouw wijze betiteld kan woriden met „afknoeien". Dacht Troost nu heusch dat wij tuinders zelf niet overtuigd zijn van het nut dat wisselbouw in dezen ons biedt?'Dat wij gaarne een ander loo- nende cultuur in de'rij van onze gewassen zou den willen opnemen, is toch wel bekend. Die feiten bewijzen het wel. Reeds vroeger dacht men dit te bereiken door rhabarberbouw, zelfs de door Troost indertijd veroordeelde koude- gronds tomatenteelt is geprobeerd, zoo ook de augurkenteelt, thans de tulpenbouw, is een ge volg -van graag iets anders te willen bouwen als altijd maar kool. Maar de practijk heeft uitgewe- I zen, dat noch rhabarber, noch koudegronds to- maten, zelfs tulpen, niet mee vallen. Als wij deze producten als een massa-artikel teelen, is de prijs er af, en is de winstmarge even slecht als die van de kool. Tulpen mogen nog iets beter zijn, maar ziet u de toekomst van dit product voor ons zoo in, dat het loonend zal blijven? Om dan maar direct den noodgedwongen kool- bouw te kwalificeeren met: er wordt op dit ge bied nog al wat afgeknoeid", is m.i. niet alleen unfair van u als niet-vakman, maar tevens al zeer weinig „opbouwend critisch." U hadt het over rationalisatie. AVist u niet dat hier aan den Langenidijk ook zaai- en wiedmachi- nes zijn geprobeerd, dat men hier ook allerlei bandgrepen en werkwijzen probeert om iets vlug ger en rationeeler te verrichten? Het komt me voor dat u al heel weinig met het interne akkerleven van onze tuinders op de hoogte bent- Heusch er wordt zoo „stiekum" heel wat door de tuinders persoonlijk gepro beerd en naar verbetering gezocht. U kunt echter nooit een boerenbedrijf als een voorbeeld stellen tegen een tuinder. Bioer en tuinder zijn twee zeer verschillende personen in hun bedrijf, waardoor? 'tls alsof u denkt dat een tuinder hier niets doet in vergelijking bij een boer aan rationali satie. Nam de boer de tractor voor het paard in de plaats, de tuinder zijn motorvaartuig voor de kloet, vele tuinders de „simar" voor de „graaf" en nog wordt er wat afgeknoeid. U schijnt nog al paedagogisch-economisch aan gelegd t.e zijn, wellicht verklaart u ons deze woorden en tevens waarom een tuinldersbedrijf nooit zóó rationeel „gewirtschaft" kan worden als een boerenbedrijf. Maar verzoeke vriendelijk, dan de zaak niet te verknoeien of af te knoeien, zooals u de kool bouwers in hun moeizamen arbeid beticht, maar schrijf eens duidelijk, zonder bij Koedijk om te gaan, hoe vi^jj óns land volgens uw jn- zicht, machinaal, productief, be-koolen, be- uien, be-wortelen en be-aardappelen moeten. Vergete s.v.p. niet eenige nieuwe cultures voor grootbouw te noemen, om wisselbouw te kunneu toepassen. EEN TUIINDER.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3