Hike Breijer's lening Het witte doek Pinksteren Binnenland TABAKSACCIJNS OP SIGARETTEN. Ingaande 1 Juni worden de 30 op centen geheven. De minister van finantien heeft na advies van de commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns gisteren door opneming in de „St.Crt." ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat met ingang van 1 Juni 30 opcenten worden geheven op den ta baksaccijns op sigaretten. Deze heffing geschiedt behoudens uitzonderings gevallen door middel van aanvullingszegels, waarvan moeten zijn voorzien alle met het gewone accijnsze gel gezegelde verpakkingen, welke van genoemden datum af in het vrije verkeer worden gebracht. De opcenten worden nagevorderd van hen, die elders dan in entrepot of in een pand, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, voor zich zelf, of voor een ander op 1 Juli a.s. sigaretten ten verkoop in voorraad hebben, waarvan de ver schuldigde opcenten op den accijns nog niet zijn ge heven. Voor het navorderen wordt ook gebruik ge maakt van bedoelde aanvullingszegels. An de bepalingen betreffende de opcenten op den tabaksaccijns voor sigaretten, door den minister van finantien ter kennis van belanghebbenden ge bracht is nog het volgende ontleend: Het aanvullingszegel heeft een beeldgrootte van 18.5x59 milimeter, met inbegrip van marge bedra gen de afmetingen 22.5x63 milimeter. Het beeld van het zegel bestaat uit den Nederlandschen Leeuw en het woord „Nederland", in paarse kleur gedrukt en tezamen met den rooden ondergrond in de aan duiding van de waarde in groen, en een lijst van paarse kleur gevat. In den ondergrond worden de woorden „opcenten Cigarettenaccijns Nederland" re gelmatig herhaald. Op elke verpakking mag slechts één aanvullings zegel worden aangebracht. Het moet in zijn geheel daarop worden gekleefd. Aanvullingszegels worden voor fabrikanten en impor teurs op dezelfde wijze verkrijgbaar gesteld als gewo ne accijnszegels. Mien! 17 Alkmaar Tel. 526 Vcitronwd adres voor: goedpasseude Buikbands Elastieken Kousen Rechtliouders en Reehthouder- Corsetten de rechtercommissaris uit Haarlem ter plaatse om een onderzoék in te stellen. EEN JONGEN VERMIST. De 16-jarige H. van Deth, wonende Kerkbrink te Hilversum, is te Loosrdrècht per kano van het Pias huis vertrokken en sedertdien niet teruggekeerd. Hoewel den geheelen nacht naar den jongen is gezocht is het niet gelukt hem of de kano terug te vinden. EEN VERLOREN PORTEFEUILLE. Te Utrecht heeft een bediende aengifte gedaan van de vermissing va neen portefeuille met f 200. Toe vallig maakte de politie denzelfden dag proces ver baal op wegens openbare dronkenschap tegen niet mnder dan zes zwervers. Daar dit groote aantal be vreemding wekte, werd in een volkslogement waar enkelen verblijf hielden, een onderzoek ingesteld, en met succes. Onder het kussen van een der bac- chusvereerders vond men de bewuste portefeuille e.ie nog f 100 bevatte. Later verklaarde een 66-jarige zwerver, dat hij het geld gevonden had en er vijf anderen van had laten meeprofiteeren. In totaal ward f71 verbrast. EEN OPLICHTSTER AANGEHOUDEN. Te Maastricht is gearresteerd een internationale oplichtster, die den laatsten tijd in Vaals, Valken burg en Heerlen haar operatieterrein had gekozen Op verschillende manieren trachtte zij geld los te krijgen hetgeen haar ettelijke malen is gelukt. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Nabij Kerkrade, is even over de Nederlandsche Duische grens een smokkelaar doodgeschoten, die op het haltgeroep van de douane niet was blijven staaii. Een partij koffie werd op hem in beslag genomen. EEN BRUTALE AANRANDING. Donderdagavond tegen elf uur is de heer Brants te Azewijn, gemeente Bergh, juist voor zijn huis aangrand. De aanrander wierp den heer Brants een zak met ongebluschte kalk in het gelaat en sloeg hem toen met een stuk ijzer op hoofd en armen. Op zijn hulpgeroep kwamen de huisgenooten toesnel len en nam de aanrander de vlucht zonder herkend te zijn. Bij onderzoek bleek, dat de heer Brants door d eslagen een armbreuk had gekregen. De da der, die zich tusschen huis en schuur van den heer Brants had opgesteld, moet iemand zijn die met de gewoonten van den aangevallene bekend was. De heer Brants kwam van de vergadering van A. B.T.B. waar hij als penningmeester rekening en ver antwoording had gedaan. De gelden, ten bedrage van ruim f3000 had de heer Brants in een ijzeren kistje bij zich. Ondanks zijn armbreuk hield de heer B. zijn waarden en boeken vast en de aanrander had geen succes. Elk signalement van den dader ont breekt. Buitenland DE CHAOS IN SPANJE. UITWIJZING DER JEZUITEN. De gemeenteraad van Barcelona besloot zich aan te sluiten bij het verzoek van den gemeenteraad van Gyon aan de regeering, strekkende tot uitwij zing der Jezuiten uit Spanje. STRAATGEVECHT TE BARCELONA. Dezer dagen kam het in een der stadswijken tot een kloppartij tusschen lieden van laag allooi. Een indivdu loste een schot op een tegenstander, een matroos die juist voorbij kwam, werd getroffen en gewond. De guardia civil arresteerde den dader en een ander individu dat een revolver in de hand had. De menigte wilde ze lynchén, in de meening verkee- rende dat het pistoleros of betaalde moordenaars betrof. Een van hen werd door stokslagen gewond. De belde mannen werden voorloopig in het po- loitieburaeu opgesloten, doch de menigte trachtte het buraeu te bestromen. De gouverneur begaf zich ter plaatse, sprak de menigte toe en zeide dat er recht zou worden gedaan. Een detachement solda- j ten slaagde er na een uur in de twee gedetineerden naar het paleis van Justitie over te brengen. De bezittingen van d©n ex-koning- in beslag genomen. Die republikeinsche autoriteiten hier ter stede hebben vijf jachten en motorbooten van ex-koning Alfonso in beslag genomen. Zij zullen waarschijnlijk in het openbaar wor den verkocht: Vermogen der koninklijke familie. Het Spaansche Ministerie van Financiën heeft de offciieele cijfers gepubliceerd van de vermo gens van de verschillende leden der afgezette Spaansche koninklijke familie. Het vermogen van Alfonso in geld en in papieren bedraagt ruim 500.000 pond sterling, terwijl het particuliere vermogen van ex-koningin Etna 47.000 pd. st. be draagt. Het totale vermogen der koninklijke prin sen en prinsessen bedraagt 240.000 pd. st., waar van de Infant Don lame 50,000 pd. st. bezit en prinses Beautrice 34.000 pd. st. De geheele ko ninklijke familie, met alle neven en nichten van den koning er bij inbegrepen, beschikt over een kapitaal van 600.000 pd. st. NADERENDE LGONiTRIJDi. iA' houding van arbeiders cn bankiers. Uit New York wordt aan de „Daily Tel." ge seind, dat een stemming onder de Amerikaansche vakvereenigingen de vastbeslotenheid bij de over weldigende meerderheid aan het licht heeft ge bracht om weerstand te bielden aan een algemeen© loonsverlaging of het verlagen van het levens peil. Op deze politiek wordt aangestuurd door bankiers en financieele belangen. De bankiers; zouden een algemeen© loonsverlaging willen for- ceeren door het inhouden van credieten aan de werkgevers, die instemmen met het argument der arbeiders dat de snelste weg tot economisch her stel is het handhaven van de sterkste koopkracht der arbeiders. Dit argument wordt gedeeld door president Hoover en andere regeeringspersonen en industrieele leiiders als Henry Ford, Farrell, leider van de U. 8. Steel Corporation, en Swope, directeur van de General Electric Company. De arbeiders erkennen dat loonsverlagingen noodza kelijk zijn zoodra de maatschappijen niet meer in staat zijn, dividenden uit te keeren na besnoei ing van de salarissen der hoogbetaalde ambte naren. VERMINDERING VAN WERKELOOSHEID IN DUITSCHLAND. Blijkens medeeling van het rijksinstituut voor de arbeidsbemiddeling waren er op 15 Mei bij de ar beidsbeurzen 4. 211.000 werkloozen ingeschreven of 147.000 minder dan op 30 April. GROOTE PAKHUISBRAND TE PHILIPPOPEL. Te Philippopel is een zes verdiepingen hoog tabaks pakhusi tot den grond toe afgebrand waarbij een groote hoeveelheid regietabak in vlammen opging. De 500 in het gebouw werkzame arbeidersslaagden er met veel moeite in zich in veiligheid te stellen. Tengevolge van de enorme hitte-uitstraling kon de brandweer niet veel tegen het vuur uitrichten. De Nieuwsiijdingen GROOTE BRAND TR BENNEBROEK Villa „Vrendenhof" op den Viersprong afgebrand. De Haarlemsche correspondent van het „Hbld." meldt: De groote villa „Vrendenhof" op den viersprong te Bennebroek, die daar op de kruising van den Heerenweg staat schuin tegenover den bekenden „Ouden Geleerden Man" is gisternacht afgebrand. Er staat niets meer dan een ruine, waarub de rook van het smeulende hout nog opstijgt. De voorgevel, en enkele brokken van zijgevels staan nog overeind, maar zij zijn zoo wankel, dat zij wel zullen worden omver gehaald. Over dezen brand worden de volgende bijzonderhe den geemld: Gisternacht ongeveer half een schrikte men in ht dorp op door een geewldigen knal als van een ontploffing Even later kon men een rook- en vuurzuil uit de villa „Vrendenhof" zien opstijgen. In een oogenblik was het een ontzaglijke vuurmas sa, die door den oostenwind aangewakkerd, zoodat een dichte vonkenregen over het dorp dreef. Doordat de villa vrij stond, ko nhet vuur geen grootere uitbrei ding krijgen, tenzij de boomen van den grooten tuin, waarin het huis huis stond, werden aangetast. De takken en bladeren van de dichtstbijzijnde boo men zijn geschroeid, Verder is het vuur niet geko men. Van het huis viel niets meer te redden. Ds plaat selijke brandweer deed wat zij kon maar er was geen houden aan. De vlammen hadden iri een oogenbiik de geheele villa aangetast, en sloegen aan alle kan ten uit deuren en vensters, waarvan de ruiten spron gen of al gebroken waren. Het geheele dorp was ondanks het nachtelijke uur, uitgeloopen en kon zoo meemaken, dat er na een paar uur van het groote huis niets meer dan een puinhoop over was. Over de oorzaak meldt hét blad het volgende: Omtrent de oorzaak van den brand bestaat nog geen zekerheid. Het huis, dat toebehoorde aan den heer W. Sweerts de Jong te Haarlem, was eenigen tijd geleden verhuurd aan den heer Clemens te s- Gravenhage. Deze was voornemens er een hotel-res - taurant in te vestigen, dat einde van deze maand geopend zou worden. Er was al een gedeelte van het noodige meubilair ingebracht en het huis was uit wendig juist opnieuw geverfd. De vergunning, die op naam van mevrouw Cle mensDoorenbos was aangevraagd, was echter niet verleend. De heer Vetter, die de exploitatie zou leiden, was ten ongeveer twaalf uur des nachts bezig eenige kisten met glaswerk uit te pakken. Hij stak er, naar hij mededeelde, een sigaret bij op en toen moet het vuur zijn terecht gekomen in de houtwol. Even nadat de heer Vetter het huis verlaten had, volgde de' ontzaglijke slag dien men in het dorp hoorde, en oogenblikkelijk daarna stond het geheele huis in vlammen. Het huis was verzekerd. In verband met de onzekere oorzaak van den brand waren de substituut officier van Justitie en ALKMAAR. Gisteravond hadden wij het genoegen de eerste vertooning van de film „Wien, du Stadt der Lieder" in het Gulden Vlies bij te wonen. En geheel sprekende en musiceerende film. En wanneer wij dan iets zouden moeten zeggen, dan zouden wij willen beginnen met: dat de weer gave van het gesproken woord en van de muziek van den meest subliemen aard is, hetgeen te dan ken is aan het Movietone Foto-geluidssysteem. In ons vorig nummer gaven wij reeds een in houdsbeschrijving van deze film, waarin tot ui ting kwam, dat een gezelschap de 100.00 zou heb ben getrokken, waardoor zij aan den boemel slaan, hun baantjes er aan geven, in de veronderstelling dat zij nu niet meer behoeven te werken. Dan blijkt echter dat de letterzetter hun een poets gebakken heeft, en met opzet duze fout in de krant heeft gemaakt. Maar ook dan keert het gezelschap weer naar de respectievelijke baantjes terug, terwijl zij hooren de melodie van „Wien,, du Stadt der Lieder." Het is een film, waarbij men de dagelij ksche zorgen eens op zij kan zetten, doordat men moet lachen om de bijzonder fijn komische momenten in deze film op het witte doek getooverd. Het is een film die de lach doet schallen van on gebonden vroolijkheld. Het is een film vol van fijn spel der optredenden, waarvoor u de namen der spelenden borg staan. Maar naarnaast ziet men de meest bekoorlijke tafereelen die het oog bekooren ,en de ziel boeien. Deze rolprent draait nog de geheele week tot en met Donderdag a.s. en wij kunne dan ook niet anders dan werkelijk een ieder aanraden deze buitengewone film, die thans ook voor het eerst in Amsterdam draait, en waarover het „Handelsblad" zoo'n gunsti ge recensie schreef, te gaan zien. Wij voor ons hebben de overtuiging, dat het niet bij deze film zal blijven, want naar men ons me dedeelde, heeft men alreeds beslag gelegd op een bijzonder fraai filmwerk, van onvergelijkelijke schoonheid, en waarbij de zangliefhebbers kunnen genieten van ware kunst. Wij waren reeds in de gelegenheid deze film in het Tuschinski-theater te Amsterdam te kunnen bewonderen, waarom wij onze lezers opwekken, voor al goed op de aankondigingen in dezen te letten. brand, die een aanzienlijke materieele schade heeft aangericht, werd vermoedelijk door kwaadwilligen aangestoken. Slechts een deel van den voorraad was verzekerd. TOENEMENDE WERKELOOSHEID. Reuter meldt, dat blijkens een rapport van het ministerie van arbeid de werkeloosheid in Engeland in het jaar 1930 het grootst is geweest sedert 1921. Gedurende het afgeloopen jaar is een zesde van alle tegen werkeloosheid verzekerde personen zonder ar beid geweest. Elke industrie van eenige beteekenis zag haar percentage werkloozen stijgen. In de ka toennijverheid steeg de werkloosheid met 33 procent, in de metaalindustrie met 28.6 procent, en in de scheepsbouwnijverheid met 21.8 procent. „Het was in enen Sinxendage Dat heid bosch ende hage Met groen ende loveren waren bevvaen." Reinart de Vos. Onze groote feesten, zoo schreef eens Laurillard, beginnen in de sneeuw en loopen uit in de rozen. En zoo is het. Immers de kerkelijke cyclus vangt aan met Kerstlnis, als de sneeuw de aarde bedekt en eindigt met Pinksteren als de natuur in volle bloe- semtooi steekt. Pinksteren beteekent vijftigste en ontleent zijn naam aan de omstandigheid, dat het zeven weken na Paschen gevierd wordt, reden waarom door de Israëlieten van Scheboeooth of Wekenfeest spreken. Maar ook noemen zij het „Katsier", d.w.z. Oogstfeest, welke benaming wijst op de oorspronkelijke betee kenis van Pinksteren, hetwelk bij de Joden gevierd wordt ter herinnering aan de Wetgeving op Sinai en bij de Christenen de gedachte levendig houdt aan de stichting der Christelijke kerk, dit laatste in ver band met het gewijde verhaal der Uitstorting van den Heiligen Geest. Deze gebeurtenis wordt nog in zekere landen in de Katholieke Kerken symbolisch herdacht door op het feest een duif neer te laten uit een opening boven het hoofdkoor, terwijl soms ook rozebladeren van de Pioenroos als vlammende tongen over de hoofden der aanwezigen worden uitgestrooid. De oude beteekenis van Pinkster als oogst- of zomerfeest openbaart zich duidelijk in de wijze waarop men het vroeger algemeen vierde. Van deze nog niet geheel uitgestorven gebruiken, is zeker niet het minst kenmerkend de worsteling, zooals deze in de Rijnstreek hier en daar nog vertoond wordt en waarbij een als grijsaard vermomde en met dorre takken getooide zich in 't strijdperk begeeft met een met veldbloemen omkransten jongeling, tegen wien de oude 't al spoedig moet afleggen als zinnebeeld van de overwining van den Zomer op den Winter. Dan zingen de menschen: De winter heeft het verloren, De winter is gevangen! Luilak. Het Pinksterfeest werd van ouds ingeluid met Luilak. De bakkers zorgden dan op den Zaterdag voor de feestdagen voor een grooten voorraad warme bollen en degene, die 's morgens te laat aan de ontbijttafel verscheen, moest tracteeren op het dampende brood. Erger maakte het de straatjeugd, die er plezier in schiep allerlei viezigheden aan de deur te hangen welke onprettige verrassing oorspronkelijk bedoeld was als een bestraffing voor de langslapers. Wee ook den jongen of het meisje, die in vroeger dagen 's morgens als laatste op de gemeenschap pelijke wei verscheen. De Nussekoek (van het werk woord „nusselen" of talmen afgeleid), zooals de langslapers in Drente heet of de Pinksterbloed, moest het geducht ontgelden. Soms met klissen (klitten) overdekt vandaar ook de naam klisseboer voor „bloed of luilak gegeven" en met brandnetels gestriemd wordt hij in optocht door het dorp ge voerd, onder het zingen van een liedje als: Nussekoek, zitst dou zoo diep in de vaerren, Kanst het geroep niet heurren, Hast dou geen oogies van kiekerdekiek, Komst ja te laat met de koe*n opyden diek! De antipode voor den „Nussekoek" was de „Vroeg rijp" of „Dauwworm". Wie het eerst op de welde kwam en de beste plaats kreeg in den stoet die door het dorp trok. Ook thans nog treft men in de groote steden uitvloeisels van Luilak aan. Dan wordt het door de jeugd als een recht beschouwd 's morgens heel in de vroegte belletje te trekken of met de tegenwoor dige electrische schellen, belletje te drukken. Dan wordt op de deuren der langslapers met krijt „Lui lak" geschreven. Duidelijk is hier het verband te zien tusschen dit gebruik en het oudé feest van den oogst, bij welken het vooral aankomt op het „voor dag en dauw" uit de veeren zijn. In dit kader past ook de „Pinksterbloem", zooals zij voorheen als „Sinxenbruid" werd rondgeleid door stad en dorp, begeleid door haar staatsie juffers, die soms een pre senteerblad droegen, waarop een duif als symbool van den H. Geest was geplaatst. Hieruit kan men zien hoe hier weer het oude Heidendom en het la tere Christendom zijn vermengd. De „Vrijstersmarkten". In Schermerhorn, eenmaal vermaard door zijn „vrijstersmarkt", werd de „Pinksterbloem" door haar speelgenooten op een burrie rondgedragen, versierd met zilveren bellen, beugeltasschen enz., terwijl een der geleidsters een zilveren kom in de hand droeg, waarvan de bedoeling duidelijk uitkomt in het oude versje: Hier is de schone Vierpinksterblom Met een rozenkrans om haar hoofd. Pinksterblom Keer nou reis om Een stuiver of een halve in de kom. Het woord „vier" ook wel fierde beteekent volgens Winkler „vrouw". Het was echter een minder pret tige gewaarwording voor een meisje om bij haar ontwaken te vernemen, dat er des nachts een „Dor- hoed" een potsielijk uitgedoste stoopop op het dak was geplaatst, omdat zij zich zoo teer als leer hield of van vrijers veranderde als van handschoenen. Die „Dorhoed" was oorspronkelijk een dorre kroon, welke de onvruchtbaarheid moest symboliseeren en als een soort volksrechtspraak moest gelden, terwijl hij eens de wraakneming der vertoornde Holda» godin der vruchtbaarheid, beduid moet hebben. Een soort vrijstermarkt was het ook die te Ecaus- sines in Henegouwen op Zondag na Pinkster werd gehouden, waar de meisjes van de Congregatie der H. Maagd de jongelingen uit den omtrek op een „koffiemaaltijd" noodigen. Een koffiekopje aan het knoopsgat hangens in 't insigne, die hier een verloofde komt zoeken. In Engeland gaat de Pinksterbloem op Meidag rond en heet dan „May Queen", gelijk wij ons herinneren uit Tennyson's gedicht van dien naam, waarin hij de uitverkorene aan den vooravond van 't feest laat zeggen: You must wake and call me early Call me early, mother dear!

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4