NIEUWE ePinksterdrukteenhetweer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang StemmingsbeeldGroentenland De B.O.L.T.H.A. No. 61 TEI.KFOON INTERCOMMUNAAL N0. U. DINSD AG 26 MEI 1931 LA1GEDUKE1R (0(R1\T DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ilitgavn: firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: VaD 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent.l GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Gaf ik de vorige maal enkele indrukken weer omtrent den stand van de vroege aardappelen in tiet meer Westelijk gelegen deel van Groentenland, iven voor de feestdagen had ik het voorrecht in ;eer gewaardeerd en ter zake kundig gezelschap net Oostelijk deel van Groentenland en zelfs een deel yan Friesland te mogen bezien. We reden dan over Winkel. Kolhorn naar het voormalig eiland Wierin- gen, een rit, ieder thans aan te bevelen, die Noord- Holland op z'n mooist wil zien. Langs den Laanderweg is het aan de akkers, voor (vinterkool bestemd, terdege te zien, dat Mei veel egen gaf. De ploegers zijn zichtbaar met den arbeid op achter, menige akker ziet er verre van netjes uit. Heel wat vuil, waaronder pollen gras ziet ge, wat den bouwers wel niet nara den zin is, doch waar ze door bet weer machteloos tegenover stonden. Als straks de ploegers hun werk hebben gedaan, sal het gezicht op de gronden langs den Laanderweg beel wat gewonnen hebben. De vroege aardappelen, staan er dooreen genomen goed, doch wat achterlijk [n het betrekkelijk geringe deel van Friesland, dat we bezochten, konden we over den stand van het sroege aardappelgewas nu juist niet roemen. De aard ippelakkers, de meeste althans, vertoonden een ge- leel ander beeld dan bij ons. Van rietmatten ziet e niets, zooals aan den Langendijk gebruikelijk, rrouwens langs den Laanderweg is daar evenmin ets van te zien. In Friesland zet men de aardappelen >p bedden, elk bed telt slechts enkele rijen aardappe- en. Natuurlijk weet men daar heel goed, wat men wil, deze methode heeft daar stellig reden van Destaan. We weten dat in Friesland de verbouw op verkrijgen van prima pootgoed is ingesteld, slechts en bescheiden deel van de opbrengst wordt voor onsumptie-doeleinden verkocht. Of zulks ook het eval is in de omgeving van Zurich, Pingjum, Wit- narsum, is niet bekend. Gaat men vandaar naar 3olsward en Sneek, dan ziet men, dat daar de weide overheerscht. Op den terugweg zagen we, naar ons aller indruk, ie beste en meestbelovende, meest voorlijke vroege lardappelen, en dat was niet op de parade-akkers angs den Twuyverweg, niet in Friesland, doch in ie omgeving van Grootebroek en Bovenkarspel. Wat men daar ziet, spant op dit gebied den croon. Ik had het genoegen dezer dagen den heer Duif van Sint Pancras te spreken, den man, .die nu reeds en paar jaren tomaten-sorteeringsprokaijk bij de .angedijker Groenten-Centtrale heeft, en wiens ar- oeid verdiende waardeering geniet. Natuurlijk spraken we over tomaten, en t oma ten- vrijzen, alsook over de vraag, of het kasproduct in rnze omgeving dit jaar beduidend later is dan vorgi ar. Het zal, wat het laatste betreft weinig of niets schelen bij verleden jaar, meende de heer Duif. Dat is juist, sprak daarop een hoofdknecht van een Ier groote exporthuizen. Bij ons op kantoor hebben we èn aangevoerde hoeveelheden èn data van '30 n '31 vergeleken. Er is geen verschil in den tijd, de aangevoerde hoe eelheden zijn dit jaar echter grooter. De besteedde irijzen zijn thans hooger, zijn goed te noemen. Waar ik de vorige week meende, dat evenals de vroege aardappelen ook de stooktomaten dit jaar la ser zouden zijn, dan het vorige seizoen, haast ik me leze correctie even aan te brengen. In ons Donderdagnummer hebben de lezers van iit blad onder Zuidscharwoude kunnen lezen, dat iaar sedert enkeel dagen een nieuwe vereeniging J>e vereenigde Zuurkoolfabrikanten in Nederland*' s gevestigd. Vermeldde dit bericht alleen de namen van de leeren C. Wagenaar Kz. te Alkmaar als voorzitter in N. Kramer te Zuidscharwoude als secretaris, lader vernemen we, dat verder zitting in het bestuur lebben Mej. H. Verburg te Noordscharwoude, als lenningmeesteresse, en de heeren M. Hart te Oud- carspel, N. de Nijs te Zuidscharwoude, P. Kooij te Wedemblik en D. B. Nieboer te Bedem als leden Het besluit van bovengenoemde vereeniging, om iet grootste deel der benoodigde blikken, welke voorheen uit Duitschland kwamen, in Nederland te letrekken, im daardoor de Nederlandsche industrie e steunen, volgt m.i. logisch uit de toestanden, die egenwoordig op handelsterrein heerschen. Het is voor onze Zuurkoolfabrikaten ten eenenmale luitengesloten hun product naar Duitschland uit :e voeren. Oorzaak bekend, kunnen we wel zeggen, looge in voerrechten, zo ohoog, dat zij practisch met invoerverboden zijn gelijk te stellen. Het overgroote deel der productie wordt op de bin- aenlandsche markt geplaatst. Behoeft het dan nog te verwonderen, dat de fabrikanten besluiten, hun benoodigde fust ook in ons land aan te koopen? Ia, beslist aan het inlandsche fabrikaat de voorkeur willen geven, zelfs als dit iets duurder zou zijn? Het moet dien kant wel uit, zelfbehoud dwingt tot dien maatregel. Naar we te weten, zijn gekomen sal hierdoor een bestelling op blikken fust ter hoogte van plm. f 50.000 bij de Nederlandsche industrie wor den geplaatst. Naar het zich laat aanzien, zal men geen hooger prijs dan Duitsche fabrikanten vragen, behoeven te betalen. Wat tot voldoening zal stemmen. Had ik het voornemen opgevat, ditmaal eens de aandacht bijzonder te vragen voor de zorgen, die te genwoordig aan d eaflevering van de tuinbouwproduc ten dienen te worden gesteld, om het hoofd in dezen crisis- en concurrentiestrijd boven water te houden, laat me dit tot een volgend maal mogen uitstellen. Ik zou te veel plaatsruimte vragen. En ik wil dit punt, dat ik het genoegen had te bespreken met de bestuurslëden van den Noordermarktbond, niet ter loops behandelen. Voor ditmaal wil ik besluiten met in zijn geheel over te nemen een hoofdartikel uit de „Tuinderij" voor Groentenland van buitengewoon belang. Het gaat over de bestrijding van de aardappelziekte. Zeer aanbevelenswaardige lectuur. Dat men nu niet alleen met instemminglezen, doch voor alles, dat men er ook naar handele. Het artikel luidt: DE BESTRIJDING VAN DE AARDAPPELZIEKTE. Een der groote vijanden onzer vroege aarappel- cultuur is de aardappelziekte. Dit is een uiterst ge vaarlijke ziekte, die, als zij optreedt, funeste gevol gen kan hebben voor kweekers en handelaren. Er zijn jaren, dat gdurende de geheele vroege aardappelcampagne de ziekte dreigt, maar dat de nadeelige gevolgen uitblijven. De weersomstandighe den spelen daarbij een zeer groote rol. Maar re zijn andere jaren, dat een belangrijk ge deelte van den oogst verziekt en de geheele handel door het optreden der ziekte ontredderd wordt. De schade, die dan door den handel en de telers wordt geleden, kan zeer groote afmetingen aannemen en het is daarom verklaarbaar, dat gezicht wordt naar een weg om de schade en het risico der aardappel ziekte te. beperken. Ook het vorige jaar trad midden in het seizoen de aardappelziekte op en hebben meerdere handela ren daardoor stroppen gekregen. De vraag is toen gerezen of de kweeker, eventueel de veiling voor die schade niet aansprakelijk kon worden gesteld. Tenslotte is deze zaak een punt van overweging geworden tusschen den Bond van Noordhollandsche exporteurs en het Centraal Bu reau. Het gevolg van deze bespreking is oa. geweest, dat het Centraal Bureau de toezegging deed,, in het bijzonder de aandacht te vestigen op de groote wenschelijkheid om de aardappelziekte te bestrijden. In ditzelfde nummer van de Tuinderij nemen wij een oproep aan de aardappeltelers op oni de aard appelziekte te bestrijden. De heer Hazeloop was zoo bereidwillig de circulaire te ontwerpen en door het Centraal Bureau is zij in 20.000 ex. aan alle aard appelveilingen toegezonden ter verspreding onder hare leden. De gunstige invloed van het toepassen der in de circulaire aangegeven bestrijdingsmiddelen staat vast De opwekking om een dier middelen toe te passen niet als het ziek optreedt, maar voor dat de ziekte zich vertoont is niet overbodig. Het is in sommige streken waar vroege aardappelen worden geteeld, nog niet de gewoonte om uit voorzorg het aardappel gewas een of meerdere malen te besproeien. Niemand zal durven beweren, dat het de moeite niet dubbel loont. De ernstige nadeelige gevolgen van de aardappelziekte liggen nog te versch in het geheugen. Het is veel voordeeliger het kwaad als het nog tijd is te voorkomen, dan het te genezen. Neem daarom niet alleen kennis van de circulaire, maar handel er naar. Het mag niet beperkt blijven tot enkelen meer, dan degenen, die het tot nu toe reeds deden. Neen, het bestrijden der aardappelziekte moet algemeen worden. Alleen dan worden wij als kweekers behoed voor een totale instorting der prijzen, wat toch een niet te ontkennen gevolg is wanneer-de aardappelen in het buitenland ziek op de plaats van bestem ming aankomen. Maar dan ook de handel voortaan met vertrouwen voortgaan met exporteeren. Niets is nadeeliger dan een geschokt vertrouwen in het product, dat wij ten verkoop aanbieden. Dan tuimelen de prijzen en wij hebben voor dat jaar een schade, die onze aard appeltelers niet kunnen hebben Wat ons het minst past is zorgeloosheid en onver schilligheid. Misdadig is, wat ook wel gebeurt, dat men op zien komen speelt en als de ziekte zich dan vertoont de door ziek aangetaste plekken in een akker of geheel aangetaste akker nog vlug rooit en aan de markt brengt, in de hoop, dat men er wel doorheen glipt. De gevolgen daarvan treden enkele dagen later toch onherroepelijk aan den dag en berokkenen schade en nadeel aan ons zelf en aan de handelaren. Daarom, verzuim het bespuiten van de aardappelen niet en laten wij op die wijze medewerken om het kwaad van de aardappelziekte te helpen keeren. Hoe het weder was hebben wij niet te vertellen, at er van geprofiteerd is en kon worden, hebben "ij ook hiet te zeggen, maar, dat het een Pinkster geweest die niet zal hebben teleurgesteld, dat sch, zee en duin duizenden en duizenden bezoekers ebben getrokken en de ontspanningsplaatsen en oorden hun duizenden gasten met vreugde ontvin- en 't spreekt van zelf en stemt tot dankbaar- Bussen en trams, electrische treinen en autocars zaten vol en duizenden fietsers en auto's passeerden de verkeerswegen. Plezierbooten schommelden van haar menschelijken last en de muziek en speeltuinen werden als 't ware bestormd. Ongelukken weer bij de vleet. Zoo lazen wij in „De Courant" „Het Nieuws van den Dag" de volgende droevige berichten: Maandagmorgen is op den weg van Hommerts j naar Sneek een auto, waarin vijf jongelui uit laatst- genoemde gemeente waren gezeten, tegen een boom gereden. Twee der inzittenden, de 25-jarige bestuur der T. Bergstra en de naast hem gezeten, evens ongeveer 25-jarige J. Boersma, werden op slag ge dood. De drie overigen, de heeren P. Stilna, J. Dam- stra en J. Wierda werden gewond. Over de toedracht van dit vreeselijke ongeval kan nog het volgende gemeld worden. Op genoemden weg reden hedenmorgen omstreeks halftwaalf twee autobussen achter elkaar, Daarachter kwam eerst een ziekenauto en vervolgens de auto met jongelui uit Sneek, waarvan de bestuurder door snignalen te kennen gaf, dat hij de voor hem rijdende voer tuigen wenschte te passeeren. De ziekenauto en de eerste autobus werden zonder moeilijkheden voorbij- gehaald, doch toen de personenauto met de voorste autobus zoowat gelijk opreed, week deze om tot nu toe onbekende redenen naar links en drukte den auto met jongelui tegen de boomen. Het voertuig werd totaal verpletterd; Bergstra en Boersma had den, toen men hen uit de stukken van den auto had bevrijd, reeds den geest gegeven. In den ziekenauto, die met een patiënt op weg was naar het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek, zaten twee verpleegsters, van wie een zich terstond beschikbaar stelde om hulp te verleenen en maat regelen te nemen voor het vervoer der slachtoffers; de ander vervolgde met den ziekenauto de reis naar Sngek om den patiënt naar het St. Anthoniuszieken huis te brengen. In allerijl keerde de ziekenauto daarop terug naar de plaats van het ongeval. De stoffelijke overschotten van de om het lven gekomen jongelui en de drie gewonden, die zeer onder den indruk waren, werden naar het St. Anthoniuszieken huis alhier gebracht. Eén der gekwetsten, de heer J. Wierda, kon na verbonden te zijn naar huis gaan. Ook de heer Damstra, die een lichter schouder fractuur had opgeloopen, kon, na te zijn behandeld, huiswaarts keeren. De heer Stilna klaagde over pijn ■in de borstkas en werd ter verpleging opgenomen. Naar wij nog vernamen, moet de bestuurder van den verongelukten auto voldoende signalen hebben gegeven. Om wilke reden de autobus, welke niet is beschadigd, plotseling naar links week is, zooals gezegd, nog niet opgehelderd. De politie stelt een onderzoek in. fh den nacht van Zondag op Maandag heeft op de "breede Vughter brug te 's-Hertogenboseh een ern stig motorongeval plaats gehad, waarbij twee per sonen het leven hebben gelaten. De 34-jarige gehuwde H. van Antwerpen, wonende te Amsterdam, Makassarstraat 26, die de Pinkster dagen bij zijn ouders te Vught doorbracht, reed te ongeveer halftwaalf met zijn motor van Den Bosch naar Vught. Zijn zuster had op de duo plaats ge nomen. Midden op de brug kwam plotseling de 30-jarige J. van Berkel, wonende Graafsche Weg te Hintham, eveneens op zijn motor achter een auto, dien hij in snelle vaart wilde passeeren, te voor schijn. beide motorrijders botsten met een harden slag tegen elkaar en vielen tegen den grond. De motor van den heer Van Antwerpen vloog in brand, terwijl de berijder er onder lag. Vol ont zetting snelden getuigen van het ongeval toe en trachtten den kermenden man onder den brandenden motor vandaan te halen; sommigen liepen daarbij zelf brandwonden op. Men scheurde den motorrijder de kleeren van het lichaam en wikkelde hem in een deken, om zoo de vlammen te dooven. Toen men echter na enkele oogenblikken, meenende dat het vuur wel gebluscht zou zijn, de deken weer opsloeg, laaiden de vlammen hoog op, Met moeite slaagde men er eindelijk in het vuur te blusschen; het slacht offer bleek toen geheel met brandwonden overdekt te zijn. Intusschen waren andere toeschouwers den mo torrijder Van Berkel te hulp gesneld. Ook hij had zulke ernstige kwetsuren opgeloopen, dat hij ster vende was. De zuster van den heer Van Antwerpen, die het ongeval zag aankomen, had nog kans gezien van de duo af te springen, een bewijs dat haar broeder met geen groote snelheid heeft gereden. Zij moest ge tuige zijn van het vreeselijk lijden van haar broer, zonder hulp te kunnen bieden en viel ten slotte in zwijm. Naar ooggetuigen van het ongeval verklaar den, zou de motorrijder Van Berkel met groote snel heid hebben gereden, terwijl aan het slingeren te zien was, dat hij zijn motor niet geheel meer meester was. De gemeentepolitie, die zeer spoedig met bluschapparaten ter plaatse was, bracht de beide slachtoffers naar het Protestantsch Zieken huis, alhier, waar dr. Diamant geneeskundige hulp verleende. De heer Van Berkel bleek bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden te zijn. Heden- Zondagmorgen vroeg is ook het tweede slachtoffer onder vreeselijke pijnen bezweken. DE BEKRONINGEN VAN DE INZENDINGEN VAN DE B.O.L.T.H.A. Voor de verschillende inzendingen tulpen, nar cissen, hyacinthen en bijgoed heeft de jury thans de bekroningen vastgesteld. Hieronder volgt de lijst van de bekroningen met de namen van de schenkers en van hen aan wie de bekroningen zijn verleend. Eere-prijzen: Bronzen medaille. H. M. de Ko ningin, J. de Goede, Breezand; H. K. H. Prinses Juliana, G. A. Preyde, Breezand; Z. K. H. Prins Hendrik, H. de Groot, Breezand. Groote gouden medaille: Gemeentebestuur Den Helder, J. de Goede Breezand; Gemeentebestuur Anna Paulowna, A. Kloosterman, BreezandKamer van Koophandel en Febrieken, G. A. Preyde, Breezand. Verg. zilv. Lauwertak: Comité B.O.L.T.H.A., Homan en Van Oosten, Breezand. Zilveren Beker: Fa. H. van Willi gen, Den Helder, J. Onderwater Co., Breezand (grootste en beste inz. Hyacinthen); Economische Commissie, Den Helder, J. de Goede, Breezand. Kleine gouden medaille: Alg. Ver. v. Bl.cultuur, Haarlem, A. van den Berg Gz., Anna Poulowna; Alg. Ver. voor Bl.cultuur, Anna Paulowna, G. A. Preyde, Breezand; P. Wilms, Anna Paulowna, J. van den Berg Cz„ Breezand; Dep. Den Helder Mij v. Nijv. en Handel, J. de Goede, Breezand;Polder „Koe gras", E. Nieuwenhuijs, KoegrasjHoll. Bloembollen huis, Lisse, H. M. Ruysenaars, Breezand; N.V. Druk kerij v.h. C. de Boer Jr. Den Helder, Homen en Van Oosten, Breezand; Copex, Exportbedrijf, Hillegom, J. Onderwater Co., Breezand; Kunstvoorwerp: Noorder Kunstkring, Den Helder, B. Moolenaar Zn., Breezand; Verg. Zilv. plaq.: Jb. Neuvel, Anna Paulowna, C. P. Kuys, Anna Paulowna; Gemeente Winkel, M. A. Kolster, Breezand; Maarten Smit, Koegras, H. v. d. Berg Zn., Breezand; Verg. zilv. medaille: Noorderbank, Alkmaar, P. J. Komen, Anna Paulowna; Orenstein Koppel, Amsterdam, A. v. d. Berg Gz., Anna Paulowna; Holl. Bloemb. Genoot schap afd. A. Paul., P. v. Kooten, Breezand; Gebrs. Meyer, Den Helder, J. Onderwater Co., Breezand; Ned. Middenstandsbank, Den Helder, J. Onderwater Co., Breezand; A. M. Engelmann, Den Helder, H. M. Ruysenaars, Breezand; Kamer van Koophandel, Alkmaar, J. Onderwater Co., Breezand; M. A. Grunwald Zn., Den Helder, H. M. Ruysenaars, Breezand; Lissensche Kistenfabriek, Lisse, G. A. Preyde, Beezand; Ver. v. Oud-leerl. Tuinbouwwinter- cursus, Breezand, Homan en Van Oosten, Breezand; Stoomwasscherij „Den Helder", De Wilde Essen- veld, Breezand; Gebr. Boerman, Breezand, E. P. Zwager, Breezand; Jb. Borst, Breezand, J. Onder water Co., Breezand; H. Brons Jr., Rotterdam, J. Onderwater Co., Breezand; J. Vlaming, Anna Paulowna, B. Moolenaar Zn., Breezand C. de Moor, Schagerbrug, E. P. Zwager, Breezand; Mid- denstandsvereen., Anna Paulowna, Gebrs. Zandber gen, Breezand; Rotterdamsche Bank, Den Helder, De Graaf Gerharda, Lisse; Grondbedr. A. v. d. Berg c.s. A. Paul., B. Moolenaar Zn., Breezand; Lissen sche Kistenfabriek, Lisse, J. Onderwater Co., Bree zand; jrw. J. Schreuder, Den Helder, J. de Goede., Breezand; G. Wesseling, Sassenheim, De Wilde Essenveld, Breezand; A. Huiberts, Breezand, A. van den Berg, Anna Paulowna; R.-K. Boerenleenbank, Anna Paulowna, G. L. Elfring, Anna Paulowna; Gebrs. van Trigt, Hillegom, Homan Van Oosten, Breezand; N.V. L. v: Staalduijnen Jr., 's Graven- zande, H. van den Berg, Anna Paulowna; Lissensche Kistenfabriek, Lisse, E. Nieuwenhuis, Lisse; R.K. Winkel ver. De Hanze, Den Helder, F. Nyssen, Bree zand; N.V. Landbouw-Kant. Alkmaar, P. J. Koomen, Anna Paulowna; Zilv. Medaille, extra: Mij. van Nij verheid en Handel, Haarlem, J. de Goede, Breezand; idem Gebr. Lubbert, Breezand; Zilv. Medaille: Kamer van Koophandel, Alkmaar, M. A. Kolster, Breezand; idem, H. van den Berg Zn., Breezand; idem A. van den Berg Gz., Anna Paulowna; Alg. V. V. V.., 's-Gra- venhage, H. de Groot, Breezand; A. W. Arntz, voorz. K. van K„ Alkmaar, H. de Groot, Breezand; Alg. Winkeliersver. Den Helder, E. Komen, Breezand; Coop. Bloemb. veil.-ver. Anna Paulowna, A. Moerel, Breezand; V.V.V. Held. Belang, Den Helder, G. A. Preyde, Breezand; A. v. d. Berg, Anna Poulowna, H. van den Berg Zn., Breezand; J. Jonker, Bree zand, E. Wilms, Anna Poulowna; H. J. H. Naaste pad, Anna Paulowna, Gebrs. Zandbergen, Breezand; Adr. Borst, Breezand, Jb. Rozenbroek, Anna Pau lowna; Coop. Land- en Tuinb.aank. ver. Breezand, P. de Haas, Breezand; J. Leyen, Breezand, B. Moo lenaar Zn., Breezand; W. J. van Biezen, Sassen heim, H. M. Ruysenaars, Breezand. Grootste Gouden medaille. Inzending G. A. Preyde voor de meest uitgebreide collectie bolgewassen, waarmede tevens de beste reclame gemaakt wordt voor het gebruik van bolgewassen In den tuin. Groote Gouden medaille. J. de Goede voor wild- beplanting vroege tulpen met specialen prijs in den vorm van zilv. beker, voor beste inzending bijgoed. Uit de Pers Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland deed in 20.000 exemplaren afdrukken een oproep aan de aardappelkweekers, ter bestrijding van de aardappelziekte. De heer ir. Hazeloop, tuinbouwcosulent te Alkmaar heeft den oproep samengesteld, die aldus luidt: Mat#®** BESTRIJD DE AARDAPPELZIEKTE. „Dat vroege zoowel als late aardappelen voor een groot aantal ziekten vatbaar zijn, is tegenwoordig bij de telers wel algeemen bekend. Sommige dier ziekten kunnen bestreden worden of, juister gezegd, een bepaalde partij kan er in meerdere of mindere mate van worden bevrijd, door een nauwkeurige se lectie, waarbij dan bij het winnen van poters van geheel gezonde planten wordt uitgegaan. Er zijn echter ook ziekten, waartegen de meest nauwkeurige selectie niet baat, wat o.a. het geval is met ziekten, veroorzaakt door zwammen, waarvan de voortplantingsorganen de sporen, door de lucht worden verspreid. Tot deze ziekten behoort de kwaal, welke bij den aardappel langer dan alle andere kwalen bekend is en die daarom wel de aardappel ziekte genoemd wordt. Sreekt men van „de aarap- pelziekte" zonder eenige nadere aanduiding, dan bedoelt men geen bladrol, geen topbont, geen Crin kle, geen ringvuur, geen Rhizoctonia, geen wratziek te 'of hoe a ldie ziekten ook mogen heeten, maar dan bedoelt men uitsluitend de oude ziekte, welke zoowel de bladeren als de knollen „ziek" maakt en welke

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1