Een ernstige waarschuwing Hike Breijer's Transpireerende ^Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. «3 ZATERDAG 30 MEI 1931 40e Jaargang Speciaal Sersetten - Mayazijn Sprutol Bij alle Drogisten. PRIMA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. M. NIEUWE LAMIJKER COURANT tl Uitoave: Firma 1. H. KEIZER. Rflitar.tfiiir 1. H. KFI7FR RiumI NnnrHcnhnruiniiiio DEZE COURANT VERSCHIJNT i nmsnAO nnNnrnriAfj Abonnmentsprljs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. BESPUIT DE AARDAPPELEN. HET IS TIJD! Eenige nummers terug plaatsten wij de circulaire, uitgaande van het Centraal Bureau voor de veilin gen in NetSerland, gezonden aan alle aardappel veilingen, waarin de ernstige aanmaning was opge nomen om toch vooral de aardappelen te bespuiten tegen „de aardappelziekte." Wij meenden hierdoor de aardappelverbouwers op het ernstige gevaar van deze ziekte en de eventueele groote schade, die hier door ontstaat te moeten wijzen. En nu blijkt dat deze waarschuwing niet over bodig is geweest. Gisteravond laat werd ons door den heer Van Herwijnen, ambtenaar van den Plantenziektenkun- digen Dienst, te Sint Pancras, de mededeeling ge daan, dat door hem „de aardappelziekte" is gecon stateerd. In het belang van de tuinders wordt hiervan kennis gegeven en de waarschuwing van het C. B. is dus niets te vroeg gekomen. En ook nu mag het een waarschuwing zijn aan het adres van de tuinders, die nog niet hun aard appelen bespoten. Nog is het tijd, om daar, waar de ziekte nog niet werd geconstateerd, het kwaad te bestrijden. NOG IS HET TIJD OM TE SPUITEN. Laten de verbouwers niet onverschillig staan te genover deze waarschuwing in het belang van zicfi* zelve, in het belang van hun mede-tuinders, in het belang van den afzet, in het belang van de prijzen, die aanstonds kunnen worden besteed. NOG IS HET TIJD OM TE SPUITEN. Nog is het tijd om rekening te houden met de werkelijkheid. BESPUIT UW AARDAPPELEN. Door de Land- en Tuinbouwconsulenten en door de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst worden alle inlichtingen verstrekt. kwikdruk, d.i. ongeveer het tiende deel van den nor malen luchtdruk op aarde. Even te voren was een druk van 70 m.M. geregistreerd. Op de richting van den ballon had prof. Piccard aldus verklaarde hij niet het minste acht ge slagen, daar hij met ir. Kipfer steeds druk in de weer was met de wetenschappelijke opmetingen. Slechts zoo nu en dan bepaalde hij ongeveer, boven welk deel van Europa de ballon zweefde, omdat dit van belang zou kunnen zijn in verband met de op metingen, wat echter achteraf niet het geval bleek. cmfwypvbgkqjvbgkqj Men kon niet eerder landen. Op de vragen, waarom Prof. Piccard de verschil lende gelegenheden om te landen in Ober-Beieren en in het dal van de Inn had laten voorbijgaan, luidde het antwoord: Dat was onmogelijk, want wij konden het ventiel niet opentrekken. Indien wij hadden kunnen landen, zouden wij dat ongetwijfeld om elf uur eergistervoormiddag in het dal van de Lech, daar wij in die omgeving zeer goede landingsterreinen ontwaarden. Signalen van het vliegveld te Innsbrück zijn niet tot den ballon doorgedrongen, zoodat ook daar geen landing gemaakt werd. Eerst in den avond was het mogelijk maatregelen te treffen om te landen. Volgens de aanteekeningen begon men hiermede om 22.52 uur. Men was toen in een luchtlaag, die het mogelijk maakte, den druk in den gondel in overeenstemming te brengen met dien van de bui tenlucht door de luiken te openen. Door het opne men van zuurstof had de spanning in den gondel een verandering ondergaan. De temperatuur in de stratosfeer. Weer terugkomende op de stratosfeer, vertelde de professor, dat de temperatuur^san de buitenlucht aldaar 55 gr. tot gr. onder nul«@haagt. Doordat de gondel door de zon beschenen werd, was de warmte binnen vrij hoog, bij tijden soms 41 gr. boven nul. Van buitengewoon belang voor den goeden afloop van de onderneming is de voorraad zuurstof geweest. Prof. Piccard verklaarde, dat hij bij een belang rijke proefneming steeds zeer bijzondere voorzorgs maatregelen treft. Daarom had hij ook nu twee flesschen zuurstof medegenomen. De leverancier van de flesschen zuurstof had wel-is-waar gegarandeerd, dat de werking absoluut betrouwbaar was, maar bij weigering van een flesch kon een tweede misschien de gewenschte redding brengen. Buitenland DE BALLONVAART VAN PROF. PICCARD. Donderdagavond heeft de vertegenwoordiger van bet Wolff-bureau met Prof. Piccard in Obergurgl een onderhoud gehad. De prof. citeerde aan de hand van zijn notitieboekje een en ander van hetgeen hij alzoo op zijn unieken tocht door het luchtruim heeft ondervonden, voor zoover hem dat van direct voor de wetenschap van belang of anderszins vermel denswaardig voorkwam. In de eerste plaats wees hij er op, dat een gedeelte der instrumenten goed gefunctionneerd heeft. De resultaten van een aantal apparaten echter mocht daarentegen niet aan de verwachtingen beantwoor- Onweer boven de Oetztaler Alpen. Wat het bergen van Piccards ballon betreft maakte men zich Donderdagavond zeer bezorgd, omdat bo ven Innsbrück en de geheele Oetctaler Alpen een hevig onweer gewoed heeft, zoodat er gevaar voor bestond dat de ballon op de een of andere wijze oeschadigd werd. Bij de landing waren zoowel ballon als gondel volkomen onbeschadigd. Naar later telefonisch uit Obergurgl werd mede gedeeld, heeft het hevige noodweer niet de minste schade aangericht. De ballon en de gondel van Piccard zijn onbeschadigd gebleven. Vrijdag zouden omhulling en gondel op transport worden gesteld. De hoofdzaak is gelukt. De hoofd, waarop de professor dan ook den na druk legde, bestond uit drukmetingen van de door de kosmische straling zeer lichte gassen. Deze zijn aldus prof. Piccard volkomen gelukt. Die metingen konden slechts geschieden op zeer groots hoogte. Bij het begin van den tocht steeg de ballon te snel. ^a 25 minuten had hij al een hoogte van 15.000 M. bereikt. Het ging veel sneller, dan men oorspronke- JJk verwacht had. De metingen konden pas begin nen op een hoogte van pl.m. 15.000 M. De grootste hoogte, die wij bereikten aldus de professor "as 16.000 M. In ijle lucht. Volgens de aanteekeningen werd deze hoogte be- e'kt om 7.45 uur in den morgen. De uitwendige uchtdruk bedroeg daar omstreeks dien tijd 76 m.M. Mient 17 Alkmaai Tel. 526 Vei trouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthoudei- Corsetten De landing. De landing aldus besloot de professor het inter view geschiedde vlot. De gondel raakte den bodem eenige malen en kwam toen stil te liggen. Tijdens het landen hadden we nog 350 K.G. ballast aan boord, d.i. veel meer dan waarop wij gerekend had den Wij hebben het niet durven riskeeren, nog meer ballast uit te werpen, daar we dan in nog hoo- gere regionen waren terecht gekomen, wat wij onder alle omstandigheden wilden vermijden. In verband met de snelle vermindering van den voorraad zuurstof waren we genoodzaakt zoo snel mogelijk te landen. Pas in de laatste oogenblikken gaven wij veel ballast vrij, om te voorkomen, dat de gondel al te hard op de aarde zou neerkomen. Het verblijf in den gondel. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Dro- professor nog, dat men ter verlichting van de adem haling behalve zuurstof ook zoo nu en dan wat koolzuur tot zich nam. De meegevoerde hoeveelheid samengeperste zuur stof bedroeg 750 Liter. Van levensmiddelen was prof. Piccard niet al te best voorzien, wat wegens de hooge eischen op den langen tocht als een tekortkoming werd gevoeld. Eigenaardig was voorts, dat men het wens het ademen tegen den wand condenseetende water, dat bij straaltjes neerliep, kon drinken en dat den pro fessor geen enkele dronk ooit zoo goed gesmaakt had. Piccards vrouw. Spoedig na de landing heeft de vrouw van prof. Piccard uit Brussel getelefoneerd en geïnformeerd naar haar echtgenoot. Toen zij* hoorde, dat alles goed was afgeloopen riep zij verheugd: „Hij leeft, Goddank! Hier zei men al, dat hij dood was." Bijzonderheden over de landing. De landing had plaats op een sneewvlakte van ongeveer 2500 M. lengte en zij geschiedde met zooveel vaart, dat de instrumenten stuksloegen en de kleeren van de onderzoekers stuk scheurden. Als historisch bewijsstuk is van de gescheurde broek van dr. Kipfer een photografie genomen. Prof. Piccard was over de snelle stijging, waarbij de ballon in vijf-en-twintig minuten reeds op 15.000 meter hoogte kwam in zooverre minder goed te spreken, dat hem daarbij eigenlijk de tijd voor metingen had ontbroken. De ballon schudde trou wens geweldig. De metingen betroffen de z.g. hoogte straling en deze kunnen in de hoogere stratosfeer beter worden gedaan, omdat de lucht er ontbreekt. Maar met den ballontocht had de onderzoeker toch eigenlijk dit willen bewijzen, dat het mogelijk is in een afgesloten gondel tot in de stratosfeer door te dringen, hetgeen voor de luchtscheepvaart van be lang is. Gemeld is al, dat de luchtvaarders het ventiel niet open konden krijgen en dus niet konden dalen, toen zij dat wilden. Zoo bleef de ballon dus zestien uur lang in de stratosfeer zweven. De zuurstof raakte al op. Het was een geluk, verklaarde de hoogleeraar, dat de daling ten slotte in de Alpen plaats had, daar zij boven vlak land tot vallen aanleiding had kunnen geven. Zomersproeten verdwijnen in korten tijd geheel door Pot 90 ct Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Nieuwstijdingen Ernstig ongeluk in de Rotterdamsche haven. 8 personen onder balen katoeni bedolven. 1 doode, I zwaar gewond. Donderdag heeft aan boord van het in de Rijn haven te Rotterdam op stroom liggende stoom schip „Travarack", geladen met grondnoten en balen katoen, een ernstig ongeval plaats gehad. Op een gegeven oogenblik zijn in een der ruimen een aantal balen katoen gaan schuiven, terwijl daar acht menschen aan het werk waren. Zij werden onder de balen bedolven met het nood lottig gevolg, dat een hunner, de 62-jarige L. Wiillemse uit de Abcoudestraat te Rotterdam zwaa rinweudig gekneusd werd, en hij direct darop is overleden. Een ander, de 33-jarige J. Koomen uit de Boudewijnstraat liep zulke kwets uren op, dat hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden overgebracht. Wonder boven wonder zijn de andere werklieden er inet eenige onbeteekenende builen en schrammen af gekomen. „Die Tijd" „Die Maasbode' Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal binnen zeer korten tijd het R. K. dagblad „De Tijd" te Amsterdam door het eveneens R. K., doch te Rotterdam verschijnende dagblad „Die Maasbo de" worden overgenomen. Weer een Radio-rede verboden. PfilMA ZUIVERE „DE BIJENKORF 10 cl PER PAKJE algemeene programma op den Hilversumschen zender. Op dit programma kwam o.m. voor een half uur Radio-Volksuniversiteit waarin dr. J. D'. Bierens de Haan zou spreken over Spinoza. Des middags was echter van de algemeen-pro gramma-commissie bericht ontvangen, dat deze geen toestemming kon verleenen, genoemde rede uit te zenden.' «Fatale noodlanding. Een kind gedood. Uit Tarsus wordt gemeld, dat de aviateur Le Clair, die een viucht onderneemt van Amster dam naar Batavia ten gevolge van een defect aan den motor een noodlanding heeft moeten maken. Hierbij kwam hij op de telegraa.fdaden terecht en stortte op den grond, waarbij een kind werd gedood en 2 anderen werden gewond. Dje machine is gedeeltelijk vernield. De vlieger die ongedeerd was gebleven, is gearresteerd we gens onvrijwilligen doodslag. Groote brand te Ruinen. 4 Huizen verbrand. 2 Kinderen met moeite gered. Gistermoigen om 6 uur is brand uitgebroken, in de huizen van F. Thijs, H. Benning, J. Slag ter en o. Nijenhuis. De brand ontstond in de schuur van den heer Benning en sloeg over naar de belendende perceelen. Gelukkig was er zoo goed als geen wind, want anders was de ramp niet te overzien geweest. Thijs was met zijn vrouw naar het land om het vee te melken. De zoontjes van 6 en 12 jaar van het echtpaar kon den slechts op het allerlaatste oogenblik door het forceer en van een deur, gered worden. Vier var kens verbrandden levend, terwijl ook 25 kippen.' in de vlammen omkwamen. Van het huisraad kon zoo good als niets gered worden. De oorzaak va nden brand is onbekend. De brandspuit van Ruinen was spoedig ter plaatse, doch weigerde water te geven. Eerst later kon met het blus- schingswerk worden begonnen. Vrouw in brand geraakt bij het aanmaken van een kachel. De vrouw van den heer J. Kooistra te Garn- werd wilde met behulp van petroleum een kachel aanleggen. Waarschijnlijk bevond zich nog vuur in de kachel, waardoor de petroleum plotseling vlam vatte. De kleeren van de vrouw geraakten in brand. Met ernstige brandwonden overdekt werd de ongelukkige, op advies van dokter Van Assen naar Groningen vervoerd voor opname in het Academisch Ziekenhuis aldaar. Haar toestand bleek nader gunstig te zijn. Omtrent het verblijf in den gondel vertelde de Donderdagavond verzorgde de A.V.R.O. het Twee kinderen van een wagen gevallen. De 31-jarige veehouder W. S. Klaassen uit Hoogkerk reed met een melkkar in de weide, zijn dochtertje van 3 en zijn zoontje van 1i/2 jaar zaten naast hem. In een onbewaakt oogenblik vielen beide kinderen van de ka raf en geraakten onder de wielen. Het jongentje werd zeer ernstig an het hoofd gekwetst en overleed kort daarna. Het meisje kreeg verschillende kneuzingen maar maakt het tamelijk wel.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1