PU ROL Buitenlandsche Brieven loven. Geen maximum stelsel voor het aantal ver loven was de leus van den heer Kortenhörst. En voor zoover noodig, blijkt weer eens duidelijk het nut van statistieken. Daar kan men nu letterlijk iedereen tevreden mee stelen. Uit cijfers kan men met een zekere handigheid steeds die conclusies trekken, die in een betoog te pas komen. En men kan dan zoo met volle overtuiging zeggen: cijfers liegen niet. Dr. Kortenhorst beweerde aan de hand van statistiekcijfers: is er geen biermisbruik in Ne derland, het verbruik is zeer normaal en zelfs onder dat van verschillende landen in Europa. Maar de minister daarentegen achtte het bierverbruik niet onbedenkelijk. Over 1930 is 122 millioen gulden aan bier verbruikt. Er zijn in sommige gemeenten te veel verloven. De minister geloofde niet aan de z.g. „sla pende" verloven, verloven, die wel uitgereikt, maar niet gebruikt zijn. In Brabant, Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen en bij vele gedeelten van ons land zijn te veel bierverloven, meer dan een maximum zou toelaten. De minister kon daarom het amandement Korten horst niet aanvaarden, zou het ontwerp moeten terugnemen zelfs. Zoover kwam het niet, wat on danks de repliek van Dr. Kortenhorst, die bij de behandeling van den drankwet wel zeer zijn best heeft gedaan, werd het amendement verworpen. Volgden weer een rijtje amendementen, doch daar was alweer een nieuwe zittingsdag voor noodig om ze te behandelen. De minister, die den vorigen dag een aanval van Dr. Kortenhorst had weten te weer staan, liet nu eenige amendementen toe. Ofschoon er over deze amendementen weinig werd gepraat, zijn er toch enkele belangrijke bij. Zoo o.a. een, waarbij verplichtend gesteld wordt het percen tage van zwakalcoholische dranken op het etiket der flesch te vermelden. Belangrijk was ook een amendement van der Heide, toegelicht door Ger hard en later door den minister overgenomen, waarbij aan kinderen beneden 16 jaar den verkoop of verstrekking van zwak-alcoholische drank wordt verboden. En zoo sukkelde dan de drankwet langzaam naar het einde. Nog voor Pinksteren moest alles in orde zijn, zoodat onze afgevaardigde met een gerust ge weten Pinksteren konden vieren. Een amendement van den heer Boon, dat het mogelijk maakt zwak alcoholische draken in openbare middelen van ver voer te kunnen verkoopen, wordt door den minister overgenomen, als hem blijkt dat deze faciliteit niet toepasselijk is op autobussen e. d. Enkele sub-amendementen van den heer Korten horst, die tot op het laatst in de weer is om de drankwet zoo soepel mogelijk te maken voor de menschen, die in het drank-bedrijf een middel van bestaan hebben, worden na bestrijding door den minister verworpen. De laatste behandelingsdag ging hoofdzakelijk om de verpachting der vergunningen. Want de feitelijke toestand is thans zoo, dat van de 18000 bestaande vergunningen er 10.000 verpacht zijn. Dit is altijd een soort gesanctionneerde wets ontduiking geweest en de handel in vergunningen was een looned bedrijf. Thas wordt de toestad zoo, dat wie op 1 Mei 1931 den houder in de uitoefening van het bedrijf verving en die het bedrijf zal uit oefenen in de localiteit, waarin het op voormeld tijdstip werd uitgeoefend, of voor wiens rekening op 1 Mei 1931 in de localiteit, waarvoor de vergunning gold, het bedrijf werd uitgeoefend, de betreffende vergunning op zijn naam kan overgeschreven krij gen, binnen ee jaar adat de wet in werking zal zijn getreden. Na nog enkele amendementen, die verworpen wer den, is men door de wet heengeworsteld, doch de eindstemming heeft nog niet plaats gevonden. Deze zal op 2 Juni plaats vinden. Maar de aanneming staat vast. De heer Floris Vos, den tolbestormer, wilde zijn stormram ook in het parlementaire leven toepassen. Hij had een voorstel ingediend om te komen tot wij ziging van de registratiewet. Doch na bestrijding door verschillende leden trok hij het voorstel in en maakte er een motie van, die de regeering uitnoo- digt een wetsontwerp in te dienen om de pachters in zekere opzichten tegemoet te komen. Op 3 Juni zal over zijn motie worden gestemd. Buitenlandseh Overzicht Gabinetscrisis in België. Men wil Kamerontbinding trachten te voorkomen. De 63ste Volkeren bondszitting en de resultaten. Zal Briand aanblijven? De ver kiezing in Catalonië. We hebben allen op school Aardrijkskunde geleerd en ofschoon we er later heel wat van ver gaten, weten we toch meestal wel welke lan den de aardbol telt. Althans we meenen dat te weten. Want hoe vaak gebeurt het niet, dat we in de couranten lezen over landen, waarvan we ons niet herinneren^ die ooit in ons aardrijkskunde boek te zijn tegengekomen. En zoo is het ook den velen vergaan, die in het Aprilnummer van het Bulletin Philatique, het orgaan van een Namensche club van postzegelverzamelaars een beschrijving aantroffen van fraaie nieuwe post zegels uit Haggar. Een zeer groot aantal post zegelverzamelaars wilden natuurlijk deze post zegels in hun verzameling niet missen en vroe gen per keerende post om toezending van nieu we ,al dan niet afgestempelde zegels. Verschil lende buitenlandsche organen namen de mede- deelingen over en een belangrijke vereeniging in een Europeesche hoofdstad ging zelfs zoover om prins Tuotta, wiens beeltenis op de zegels stond ,tot eerelid te proelameeren. Doch wat is nu gebleken? Er bestaat geen land Haggar en geen stad Hallanger, die als plaats van afstempeling dienst deed. De post zegels droegen als verzendingsdatum 1 April 1931. Het was een Aprilmop van de Namensche 3postzegelverzamelaars, waar heel wat menschen zijn ingetippeld. Maar zooals het met de aard rijkskundige kennis van het grootste deel der menschheid is gesteld, zoo is het ook gesteld, wellicht een graadje erger met de kennis van 'de politiek, die in de landen van de wereld/ .heerscfit. Nu is dit in sommige gevallen maar goed ook, want als ons hoofd nog gekweld moest wworden met de zorgen, die de buitenlandsche regeeringen ondervinden, dan zouden we geen enkelen rustigen nacht meer hebben. De moeilijkheden, waarvoor de Belgische regee ring zich de laatste maanden geplaatst zag zijn dan eindelijk uitgeloopen op een cabinetscrisis.. Het kabinet Jaspar is gestruikeld over de oor- Idgsbegrooting, waartegen vooral in de linksche en Vlaamsche pers, begrippen die in België vrij wel synoniem zijn een sterke propaganda was gevoerd. D'e regeering had de oorlogsbegrooting' waarschijnlijk onder drang van die perscampagne van 220 millioen francs teruggebracht op 175 milioen francs. Doch toen weigerden de libera len ,de anti-Vlaamsch georiënteerde partij ver deren steun aan de regeering. Uit de nederlaag van do regeering kan men de stijgende macht van de Vlaamsch Nationalistische beweging conclu- deeren. En niet alleen daaruit. Want ook uit de angst bij de meerderheidspartijen, die het niet op een kamerontbinding willen laten aankomen, omdat daardoor de Vlaamsch Nationalistisch ge zinde candidaten in versterkte colonne het par lement zouden binnen marcheeren. Men tracht thans op alle mogelijke manieren concessies aan de Vlaamsche beweging te doen, maar de laatste, die met de ndag groeit en zich machtig begint te gevoelen, neemrt slechts met een schouderop halen deze lapmiddelen in ontvangst. Die libe ralen hebben dit ministerie doen vallen, maar daar zij slechts weinig in getal zijn, zullen zij de laatsten zijn, die een nieuwe regeering zuilen kunnen formeeren. De Katholieken en de libe ralen voelen wel voor een uitvoering van 'de oorspronkelijke oorlogsbegrooting, maar daarme de zal de parlementaire rust allerminst terug- keeren. Poullet, die door velen den man geacht werd om de crisis te kunnen oplossen, omdat hij voorstander van het fortenplan was heeft de opdracht van den koning om als kabinetsforma teur te fungeeren, niet aanvaard, daar zijn ge zondheidstoestand dit niet toelaat. Deze staats- mn jbehoorende tot de Katholieke democraten, genoot ook links zeer veel sympathie en stond bij de Vlaamsch Nationalisten goed aangeschre ven. De weigering van Poullet heeft de oplossing van de crisis zeer moeilijk gemaakt. Doch dat men bij de meerdrehidspartijen zal trachten een op lossing te vinden staat vast. Want een kamerontbin ding zou beteekenen dat het Vlaamsch Nationalisti sche element versterkt in de kamer zou wederkeeren. Men voorspelt dat de huidige crisis wel eens drie tot vier weken zou kunnen duren. De 63ste zitting van den Volkenbond behoort weer tot het verleden. De deelnemend estaatslieden zijn weer naar hun respectievelijke landen teruggekeerd, en hebben al naar gelang van de resultaten, die zij bereikt hebben lof dan wel afkeuring in hun vader- landsche persorganen toegezwaaid gekregen. In de toonaangevende Duitsche persorganen was men niet te spreken over de houding van Bruning t. o. van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Men kon zich er mee vereenigen dat de zaak voor het Internationale ge rechtshof zal worden gebracht, doch men vond, dat het dan daarmee afgeloopen had mieten zijn. Maar de Volkenrenbond krijgt de eindbeslissing te nemen. Men hoort in Duitschland reeds stemmen opgaan, die op een afscheiden van den Volkerenbond aandrin gen. Briand die van alle zijden bewerkt is om aan te blijven als minister van buitenlandsche zaken is voor den aandrang van de verschillende partijen bezweken. Men heeft hem duidelijk gemaakt dat de nederlaag die hij in Versailles heeft geleden niet een afkeuring van zijn politiek beteekende. Men zal in Frankijrk thans moeilijk zulk een knap staatsman voor de portefeuille van buitenlandsche zaken aan treffen als juist deze ijveraar voor de Pan-Europa- beweging. De eerste verkiezingen onder republikeinsch bewind zijn in Catalonië gehouden. Deze verkiezingen golden de provincie als staten, welk college een constitu ante zal vormen, die met de voorloopige regeering een grondwet voor het land zal opstellen. Hierin zal worden vastgelegd welke bevoegdheden de Cataloni- sche regeering zal behouden en welke dè Spaansche regeering zal krijgen. De stemming vond plaats door de gemeenteraadsleden die op 12 April zijn gekozen doch lang niet elke partij was het met deze wijze van stemming eens. Trouwens de geheele verkiezing heeft niet dat ordelijke verloop gehad, zooals wij dat in Nedereland kennen. In 31 districten is de stemming ongeldig verklaard, omdat de stembussen zijn stukgeslagen. In 31 districten moet een aanvul lende stemming worden gehouden, omdat men de raadsleden had belet ter stemming te komen. Inder- De partij van Macia, de Esquerra Catalana, behoo- rende tot de linkerzijde heeft 22 zetels tegenover de andere partijen 17 zetels veroverd. De rechterzijde heeft zich van de stemming onthouden, en men ziet hierin een verzwakking van de Macia tegenover de Centrale regeering in Madrid. Dit is in zooverre de' beteekenis omdat de regeering in Madrid de autono mie, waar Catalonië aanspraak op wil maken, lang niet zoo uitvoerig opvat als de Cataloniers dat gaar ne zouden wenschen. HET NIEUWE IERLAND. DISCIPLINE IN PLAATS VAN CHAOS. (Van onzen correspondent) DUBLIN, Mei 1931. De oppervlakkige toeschouwer zou geneigd zijn te meenen, dat er in Ierland weinig is veranderd in de enkele jaren, waarin het, eigenlijk nog slechts bij wijze van proef, zelfbestuur verkreeg. En het is niet meer dan natuurlijk, dat het eenigszins lucht hartige en onverschillige Iersche karakter maar niet dadelijk kan worden veranderd en de werkschuw heid niet in enkele jaren kon worden uitgeroeid. Het Iersche kapitaal zelf ziet dat wel het beste in en aarzelt zijn steun te geven aan de eigen indus trie, hoewel die door het buitenlandsche kapitaal als een voordeelige beleggging wordt beschouwd. De po litieke partijen houden zich inderdaad nog te veel bezig met haarkloverijen over de constitutioneele rechten en loopen gevaar om de hoofdzaken uit het oog te verliezen. Het zou dwaasheid zijn te zeggen, dat het eiland van smagragd alleen door het zelf bestuur een heilstaat is geworden, doch wij moeten billijk zijn en vergelijken met de toestanden in den tijd, dat de Union Jack nog waaide over Eireann. Vroeger werd het land geteisterd door bloedvergie ten en verwoestingen tengevolge van de onderlinge haat. De ongunstige omstandigheden bij het stich ten van den Ierschen vrijstaat zijn duidelijk genoeg beschreven door Keivin O'Higgens, dezelfde die drie jaar geleden werd vermoord, zoodat de jonge staat een van zijn sterkste steunpilaren moest missen. Hij zegt, „in het Ierland van 1922 was er geen be stuur en geen organisatie. De voorloopige regeering bestond slechts uit acht jonge mannen in het raad huis, die stonden tusschen de puinhoopen van het oude bestuur, terwijl de fundamenten voor het nieu we nog niet waren gelegd. Er was geen politie, geen georgansieerde rechtsbedeeling. de bestuursmachine liep niet en was onherkenbaar verwrongen door de verschillende tegen elkaar indruischende principes. Een volk dat een tijdperk van revolutie achter zich had, werd aan zichzelf overgelaten, niet eens geholpen door een ontwerp van een bestuursregeling waardoor men tenminste de orde had kunnen hand haven en misdaden kon tegengaan." Sindsdien is er uit de chaos echter een geordende staat gegroeid, langzaam maar zeker. De burgèrs kunnen nu tenminste rekenen op de beveiliging van hun leven en bezit en het aantal ernstige mis daden is er zeer laag. vergeleken met de andere landen in Europa. De politieke moorden behooren tot het bange verleden. Met uitzondering van een klein groepje onverzoenlijken hangen nu alle poli tieke partijen de constitutie aan en vele voormalige rebellen zijn nu nuttige beambten en technici. Nu is Ierland een van de meest rustige en ordelijke lan den waar men kan wonen, zoodat het niet alleen met Ierland van vroeger, doch met de meeste staten van nu een vergelijking kan doorstaan. Het wil heel wat zeggen om een zoo rumoerig land te maken tot een land dat zichzelf kan besturen en rondkomt van zijn eigen inkomsten en waarin bovendien de criminaliteit voorbeeldig laag is, terwijl zij bijna overal elders in verontrustende mate toeneemt. In het begin hebben de ministers van den Vrijstaat heel wat gewaagde dingen gedaan, waaronder een, dat door velen als waanzin werd beschouwd. Zij be sloten namelijk dat de nieuw ingestelde politiemacht haar taak ongewapend zou verrichten. Deze proef is een groot succes geworden en de politie staat er moreel zeer hoog. Verder is onder het bestuur van president W. T. Cosgrave het staande leger van 50000 tot 5000 man verminderd. Dat was een heele on derneming want natuurlijk moesten de 45.000 ont slagen militairen aan ander werk worden geholpen. Hierin is men zonder bijzondere moeilijkheden ge slaagd. Dit kleine legertje van 5000 man is natuur lijk niet genoeg voor tijden van nood, doch daarvoor kon men gemakkelijk een vrijwillige burgerwacht met een groot aantal leden in het leven roepen. Doch de vooruitgang van het land sinds den tijd, dat het zelfbestuur verkreeg, wordt het duidelijkst bewezen door het uiterijlk der steden. Steden als Dublin en Cork die door houwitzers gehavend en door branden verwoest waren, zijn weer opgebouwd. De bouwvallen die zelfs de voornaamste straten ontsierden zijn vervangen door groote bios copen, moderne hotels en geheele blokken winkels en kantoorgebouwen. Zoo staat in de hoofdstraat van Dublin, O'Connel street, een imposant nieuw postkantoor van graniet op de plaats, waar veertien jaar lang de treurige resten van het oude postkantoor hebben gestaan. De architectonische kunstwerken van Ganden aan de oevers van de bruisende Liffey staan weer in hun oorspronkelijke glorie het dou ane kantoor met zijn koepel en de beroemde Four Courts met de pilaren, waarvan de restauratie zeer moeilijk en kostbaar is geweest, doch uitstekend ge slaagd moet worden genoemd. Van buiten is de oude vorm behouden doch van binnen is het gebouw meteen geheel gemoderniseerd. Zoo is er in de ste den heel wat gereconstrueerd of nieuw gebouwd, doch met dat al heeft men het platteland niet vergeten. Daarvoor was vooral van belang, wat de nieuwe regeering heeft gedaan om het wegennet te herstel len en te verbeteren en de bruggen, die tijdens de onlusten uit strategische overwegingen zijn op geblazen, opnieuw te bouwen. Zelfs tijdens de groot- ste finantieele moeilijkheden werd voor dit doel nog j altijd 4.5 millioen pond per jaar besteed, waardoor i het wegennet van Ierland een der beste is van ge- heel Europa. Dit is van groot belang, omdat ook in Ierland de voor de maatschappij zoo funeste „trek naar de groote steden" was waargenomen. Deze i beweging wordt nu tegegehouden doordat de jongelui i het op het platteland niet meer zoo saai vinden, j Zij kunnen gemakkelijk genoeg naar de stad gaan j met de autobus, die zelfs in Ierland waar de paar- denfokkerij een der voornaamste middelen van be- i staan is, de door paarden getrokken rijtuigen ver- dringt. Toch was tien jaar geleden de autobus nog onbekend in Ierland. De boeren hebben nog geen gebrek aan werkvolk zooals wij zagen. Doch evenals hun standgenooten in andere landen gaat hte hun slecht. Bij de tegen woordige malaise hebben zij het afgeloopen jaar nog een bijzonder slechten oogst gehad, en dit is de re den dat er nu in Ierland zoo wordt aangedrongen op invoerrechten op landbouwproducten. De mi nisters die Cosgrave ter zijde staan, hebben dit tot nu weten te voorkomen, omdat het voor de boeren slechts een gedeeltelijken steun zou zijn zij moe ten ni. toch het grootste deel van hun producten uitvoeren terwijl de hoogere graanprijzen de bevol king in haar geheel zou benadeelen. Men wil de boeren liever tegemoetkomen door verlaging van de grondbelasting, e. d. Verder tracht men den alge- meenen toestand te verbeteren, door de kwijnende industrie te bevorderen in een landbouwland het beste middel o mhet aantal werkloozen te verminde ren. Met dat al zal Ierland voorloopig nog wel in hoofdzaak een landbouwland blijven, doch men kan dan tenminste de verhoudingen meer evenwichtig maken. Men is in geen geval van plan het land geheel te in dustrialiseeren, doch het heeft nu eenmaal behoefte aan meer industrie dan er op het oogenblik is. Het grootste werk, dat wordt uitgevoerd om aan die be hoefte te voldoen, is ongetwijfeld het waterkracht- werk van Shannon, waarvoor 8 millioen pond zijn uitgetrokken en waardoor de geheele Vrijstaat wordt voorzien van licht, warmte en electriciteit. Verder heeft men een jong Iersch geleerde dr. James Dru- mon, een nieuwe batterij uitgevonden, waarvan ook de Engelsche deskundigen uitstekende verwachtingen hebben en met behulp waarvan men de electrifica- tie van de spoorwegen hoopt uit te voeren, zoodat de capaciteit van de centrale aan de Shannon ten volle kan worden benut en men van ingevoerde steenkool en olie onafhankelijk is. Doordat men in Ierland gemakkelijk een groote behoefte aan goed- koopen electrischen stroom ka nvervullen, hoopt men zelfs het buitenlandsche kapitaal aan te trekken, dat in Ierland een geschikt centrum zou vinden voor massa-fabricatie voor de Europeesche markt. Deze hoop is zelfs al gedetlelijk vervuld. Ford heeft een groote fabriek voor vrachtauto's te Cork, terwijl Carlow zich in groote bietsuikerfabrieken mag ver heugen. Voor de toekomst van den Ierschen Vrijstaat is het meest gerustellende feit, dat de finantien zoo voorzichtig en verstandig worden beheerd. Het is nu een van de best bestuurde landen ter wereld. De na tionale schuld bedraagt minder dan de inkomsten van één jaar, waardoor het land er onvergelijkelijk veel beter voorstaat dan eenig ander deel van het Britsche rijk. De inkomstenbelasting is van 6 shil- belastingen zijn met ongeveer 15 millioen pond ver- lings per pond verlaagd tot 3 shillings en de directe laagd. De drie nationale leeningen, die zijn uitge schreven sinds het verkrijgen der zelfstandigheid, werden gemakkelijk volteekend. Doch wat men de acht jonge mannen in het raadhuis, die voor het meerendeel nog aan het bewind zijn, het meest tot een eer moet aanrekenen, is het feit, dat zij Ierland een plaats, een eervolle plaats deden innemen in het internationale leven. In 1926 reeds kon de Ier sche Vrijstaat als een zelfstandig onderdeel van het Britsche rijk en behoorlijk gestabiliseerd, zijn plaats in den Volkenbond bezetten en dit jaar is Ierland door zijn eigen verdiensten als zelfstandige staat gekozen in den Volkenbondsraad als eerste lid van de Engelsche gemeenebestgroep. Van de andere le den dezer groep onderscheidt Ierland zich' ook als het eerste land, dat het recht verkreeg om gevolmach tigde ministers te benoemen. Zoo heeft de korte pe riode van slechts acht jaar zelfbestuur het land tot rust gebracht, de criminaliteit teruggedreven, een plaats in de internationale politiek veroverd en landbouw zoowel als industrie krachtig bevor derd. (Nadruk verboden.) Door Zon Verbrande H Doorzitten bij W.elrijder Stukloopen Voeten, verzacht en geneest men „trrt Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: 3 motorsleutels, een kerkboekje eenige kin- derportemonnaies een sigarettenpijpje. Verloren: twee belastingplaatjes. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente-veld wachter R. Nieuwenhuis. Uit den Omtrek OUDE NIEDORP. De heer I. J. Schroevers, hoofd der school alhier, is als zoodanig benoemd aan school 1 te Helder. UIT DE STREEK. DE EERSTE VEILING VAN MEIKNOLLEN. Deze week werd de eerste vailing van Meiknollen gehouden. Door 27 aanvoerders waren 170.000 stuks aangevoerd. Hoewel op zichzelf een respectabel aan tal, viel de oogst toch over het algemeen niet mee. Het product was klein van stuk. De meeste bou wers hadden moeten „lukken" dit is over het geheele veld de grootste exemplaren oogsten in- plaats van het gewas in één keer te oogsten. De prijs viel dermate tegen, nl. f 6—f 7 per duizend, voor de meeste partijen* terwijl enkele partijen iets hooger noteerden. Zooals bekend wordt het product hoofdzakelijk voor Engelsche markten gekocht en op eigen risico verzonden en terft men daar meestal de concurrentie der Schotsche knollen aan. Een klein partijtje aardappelen bracht 28 cents per kilogram op. Hoewel de eigenlijke aanvoer nog wel wat op zich zal laten wachten zal de campagne toch niet zooveel later zijn als het zich van het voorjaa.r liet aanzien. Op het oogenblik is de stand van het gewas bepaald goed te noemen. De meeste velden staan zelfs thans dicht,natuurlijk voor zoover men vol veld heeft gebouwd. De tulpen, voor hier een voornaam punt, is nog weinig handel in. De prijzen lokken niet uit tot verkoopen, terwijl de handel zich ook tamelijk gere serveerd toont. Over het algemeen kan van de oogst nog weinig gezegd worden. Een tijd lang scheen het, „vuur" zoodanig op te treden, dat een ernstige be lemmering van den handel werd verwacht. Het is nu maar de vraag: zal het gewas nog een paar we ken groen blijven of vroegtijdig afsterven, tengevolge van een minder sterke ontwikkeling. Het weer is in dezen nog een voorname factor. Krijgen we bijv. wat zonnige dagen dan is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de oogst niet meevalt, ,wat misschien wel het beste is ten aanzien van de finantieele uit komsten. Nieuwstijdingen HTT NOODWEER. Wolkbreuk boven Uithoorn. Het onweer dat een deel van ons land geteisterd heeft, heeft ook te Uithoorn groote schade aange richt. Omstreeks drie uur Dnoderdagmiddag ont lastte zich boven die gemeente een wolkbreuk die wel een half uur heeft geduurd. Er vielen hagelkor rels, zoo groot als duiveneieren. Van het gemeen telijk abattoir werden tientallen ruiten verbrijzeld en van de broeikassen der kweekers zijn wei duizend ruiten vernield. Ook de waterschadeis belangrijk. Donderdagmiddag is Vleuten door een windhoos geteisterd, welke aan den tuinbouw ernstige schade heeft gedaan. Bij den heer Gondelach werden 25 eenruiters opgenomeh en tien meter verder neerge worpen. Door het omwaaien van een boom brak de draad van het elecertische net zoodat een deel van de gemeente Vleuten geen licht had. De windhoos werd gevolgd door een kort maar hevig onweer. Te Mijdrecht oogst vernietigd. Donderdag om ongeveer drie uur ontlastte zich boven Mijdrecht een hevige regen- en hagelbui, gepaard gaande met een windhoos. Vele boomen moesten het ontgelden terwijl de wegen in een om mezien blank stonden. De gewassen in de tuinderijen langs den Amstel liepen veel schade op. Alle broeikas sen en eenruiters werden vernield, zoodat de oogst geheel vernietigd is. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Donderdagavond omtstreeks voor tien is een mo torrijder volgens zijn papieren genaamd Indiger, uit Amsterdam op den rijksweg op den grens van Naar- den en Muiden met een auto in botsing gekomen met het noodlottig gevolg, dat hij in hopeloozen toestand naar de Majellastichting te Bussum is vervoerd. Een passeerende dokter uit Amsterdam verleende de eerste hulp. SCHIP GEZONKEN. Tengevolge van het aan den grond loopen van het achterschip van de motorboot van de wed. Dijk stra, varende in vasten beurtdienst tusschen Gronin gen en Emmen, begon in het Oranjekanaal de dek last te schuiven. De boot maaktewater met het gevolg, dat zij zeer snel begon te zinken. De op varenden werden met veel moeite gered. Een hun ner werd in bewusteloozen toestand op het drogë

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4