n n De Vrouw en de Mode n m mi Voor onze Lezeressen gebracht. Men slaagde er echter in zijn levensgeesten weer op te wekken. Deklast en goederen moeten als verloren worden beschouwd. Het schip is verzekerd. JONG SCHIPPER OVER BOORD Donderdagmiddag omstreeks half drie miste een schipper van een met grint geladen schip ,dat in de Merwedehaven te Rotterdam ligt, zijn 18- arieen zoon H. M. Everts. De schipper waarschuwde onmid dellijk de rivierpolitie die na eenigen tijd dreggen het Hjk van den jogen ophaalde. Waarschijnlijk is de jongen in het gangboord over eenige steenties gestruikeld en over boord geslagen. Het stoffeliik overschot is naar de algemeene begraafplaats Croos wijk overgebracht. ONTPLOFFING t BW PETROLEUMBORING. pinp,H^PD eumgebied van Cura Oenitzein nabij netrnlin ,?oememe ontploften bij het boren van 11 =rbi0n v,oor de maatschappij Prahova de in geweldige massa s uitstroomende gassen. uL?Plo"ing welker oorzaak onbekend is, was zoo hPt hpH Of 3 sonden binnen 200 meter afstand net bedrijf moesten stopzetten. ^ind dercf de omhoogspuitende vlammen en °ver een afstand va neen kilometer vernièld°° °°gSt *n dat gebied volkomen werd ucY°or zoover de schade reeds thans valt te overzien bedraagt deze meer dan 50 millioen lei. AAN HEIT SiTRANDl De badcostuums van dit seizoen zijn even geestig als afwisselend. Voor bet zwemmen is niets beter dan tricot. D'e badpakken zijn slechts matig gedecolleteerd; men moet niets overdrij ven. In de versiering kan mejn de fantasie vrij' spel laten, mits men alle overdadige versie ring vermijdt, 'want hie rnog meer dan bij iets anuhrs is chic synoniem met eenvoud. Koord- sluiting op zij, aan schouders of beenen, een meer ó"f minder breede rand van afstekende kleur, dat is vrijwel alles, waarmee men het badpak kan opfleuren. D'e hoofdkleur is bijna altijd zwart of marineblauw, omdat lichtere kleuren dik maken. Een van de populairste combinaties is zwart en wit zijden tricot. Eiehalve wollen en zijden jer sey wordt ook tafzijde voor badpakken gebruikt. De klassieke badmuts wordt weinig meer ge zien; in plaats da'arvan is er een ongelooflijk af wisselende verzameling gekomen van hoofddek sels ,die onderling evenveel verschillen als de moderne hoeden. Die gummimutsen worden in twee kleuren genomen en gegarneerd met even een svan gummi vervaardigde banden. Bij deze badmutsen worden dikwijls gummisandalen ge dragen van dezelfde kleur en met dezelfde gar neering. De strand- en badschoenen zijn n.l. dit seizoen bijzonder origineel. Zij bestaan dikwijls uit gekruiste riemen van stof of leer in sandaal- vorm en zijn voorzien van dikke kurkzolen. De kleuren van badmuts en schoenen zijn vaak zeer levendig in tegenstelling met het donkere bad pak. D'e badmantels zijn van badstof, cretonne of satijn met groote bonte bloemen op een wit ten of lichten ondergrond. Voor haar ,die niet baden, is er een ruime keuze in moderne strandpyama's met origineele mo dellen en aantrekkelijke kleurcombinaties. Ver der ziet men aan het strand parasols van ge bloemde cretonne of van effen linnen. Eir wor den veel pullovers en sweaters gedragen van fijr.e wol met ceintuurs van gevlochten leer en met marine-insignes van alle landen ter wereld. De schoenen vertoonen meestal twee soorten leer of twee 'kleuren, b.v. antilope met slang of boxcalf, in wit of crème met zwart, blauw of rood. De taschjes zijn bont en passen bij de parasol, zij moeten flink ruim zijn, zoodat men er wat speelgoed voor de kinderen of een hand- wwerkje in mee kan nemen. Iets nieuws zijn ook de halskettingen van kleine spitse schelpjes, die men kannibalentanden noemt. En wannee rwij niet uitsluitend naar het pu bliek kijken, zullen we tenten zien van bonte cretonne of van gestreepte landhuisstof, die om hun as gedraaid kunnen worden, zoodat men eer voortdurend de zon in kan laten schijnen. Of voo rmeer bescheiden beurzen: tasschen, die kunnen worden omgezet in comfortabele klap stoeltjes. ruite wollen strandpyama's. Worth combineert veel licht en donker grijs van dezelfde tint, b.v. leikleur, taupe of olifant. Strandpyama van wit tussanam en marine blauwe flamenga met witte balietjos. Door de wijde volant van onderen lijkt de broek bijna op een gekleeden rok. De rechte halflange man tel is gegarneerd met wit tussanam aan hals en mouwen; de hoed is van wit linnen met een ma rineblauw lint. Badensemble van wit linnen, bestaande uit een recht jasje en een rok met pas en plissé's, die omgeslagen en van voor dichtgeknoopt wordt over het badpak, 'dat tevens als blouse dient. De gummi ceintuur behoort bij het badpak. Badcostuum van zwarte en witte jersey, dat van opzij met knoopen gesloten wordt en ver sierd wordt doo reen klokkenden volant en 'door de reeds genoemde gummi ceintuur. PARIJSClHE MODiENIEUWTJEIS. De eerste kamercollecties toonen aan, dat liet silhouet in den herfst weer „recht" zal worden. Alle modehuizen vertoonen in hun collecties een of meer eenvoudige zwarte japonnen met geheel lange mantels in levendige kleuren. Worth laat ons avondjaponnen zien in gespik kelde crêpe, Lecomte maakt ze van satijn met ballen zoo groot als een geldstuk en Lucile Pa- ray voorziet ze zelfs van lange mouwen. Dit alles wijst er op, dat de avondjaponnen 'eenvoudiger zullen worden. Lucile Paray laat voor overdag japonnen van vroolijke kleur dragen onder lange mantels. Haar korte manteltjes reiken tot over de heupen en haar fluweelen avondmantels tot op den grond. Op de kragen der mantels zien we geen bont, doch het komt soms voor op de mouwen ter, hoogte van den elleboog. Op dezen regel vormt; Bruyère een uitzondering met zijn dubbele kra gen van stof of van bont. Langharig bont heeft weer de voorkeur, hoe wel Worth gewoonlijk phoque of zeeleeuw ge bruikt. Verder lanceeren zoowel Worth als Mag gy Rouff mantels en korte jasjes van luipaard. Op vele mantels en op sommige japonnen draagt men 12 tot 15 cM. breede ceintuurs van Pea4i de suède, wildleer of patentleer. Mary Nowitzky maakt opgang met fijn ge- Mouwlooze strandmantel met een lichtblauwen Dionderldag. iblakropjes met, gehakt, aardappelen, griesmeel met rozijnen. Vrijdag. Gestoofde mootèn tarbot, worteltjes, aardappelpu ree, broodschotel met rhabarber. Gevulde eieren, spinazie, aardappelen, brood schotel met rhabarber. Zaterdag. Macaroni met ham en kaas, sla met komkommer, gebakken aardappelen. Voor de room-asperges voor Zondag hebben we noodig b.v. idrie bossen asperges, 3 d.L. kook nat, 50 gram boter, 25 gram bloem, li/2 d.L. room, 1 eierdooier, zout, noot. De asperges worden |dun geschild en het har de gedeelte afgesneden, waarna wij ze in kökend water met zout gaar koken. Voor het sausje heb ben we de boter laten smelten, jde bloem er door geroerd en nu wondt langzaam het aspergewater eer bij geschonken, zoodat wij een gelijke saus hebben, die we een minuut of 5 nog laten na- koken, zout naar smaak en ook' een weinig noot muskaat. Dfe room wordt met een tikje zout (om (ze vlug stijf te hebben) geklopt en door de saus geroerd. De asperges bréngen we op Ide vergiet ovver om het overtollige nat te laten wegvloeien en brengen ze over in de schaal, overgieten ze met de roomsaus. De zoete rijstsoep heeft noodig 2 L. water, 150 gram rijst, 150 gram suiker, 200 gram rozij nen, 1/2 flesch bessensap, schil van 1 citroen.. Het water brengen wij aan de kook met de zeer dun afgesneden schil van de citroen, de rijst voegen wij er bij en laten alles nog een uurtje zachtjes koken, daarna ide rozijnen en de suiker, waarna ide rijstsoep nog een klein half uurtje door blijft koken en ten slotte voor het opdoen Ide bessensap er door gaat. Men kan deze rijstsoep koud of warm opdienen. Het bloemkool water dat we bewaren voor Don derdag kan dienst doen aan "het middagmaal, als een bordje soep vooraf, maar zé.1 ook zeer welkom zijn aan de koffietafel, ze is heel gemak kelijk en met weinig kosten te bereiden. Gestoofde mooten kabeljauw. De visch wordt goed gewasschen met zout ingewreven en in een vuurvaste schotel gelegd met ongeveer 1/2 L, water en 100 gram boter. Een citroen wordt, geschild, aan schijfjes gesneden, pitten verwij derd en op de visch gelegd, waarna de schotel met paneermeel wordt bestrooid een goed half uur in den oven wordt geplaatst, in den beginne met een deksel er op en het laatste kwartier zonder. Voor het opdienen kan men de saus oin- den, b.v. met wat puddingmeel, een uitstekend bindmiddel, dat men in pondspakkeh bij den winkelier kan krijgen en wat ik in het gebruik buitengewoon prettig vind, idaar het de saus niet zoo'n doorschijnend aanzien geeft als b.v. mizena of sago. Voor de broodschotel met rhabarber nemen we één pondsbroOdje, verwijderen daarvan de korsten en snijden het in dunme sneedjes b.v .ongeveer 12 of 14. Verder hebben wij noodig: 500 gram rhabarber, ongeveer 200 gram suiker, 1 ei en 75 gram boter. Het brood hebben we aan dunne sneedjes ge sneden en besmeren deze met de boter, de rha barber snijden we aan stukjes en wasschen die, waarna we ze opzetten zonder water en gaar ko ken, suiker toevoegen en het geklopte ei. Wiil men wat minder dan de aangegeven twee ons suiker gebruiken, dan kan men dit gerust doen, door een mespunt dubbelkoolzure soda bij te voe gen als de rhabarber kookt; het is geheel en al onschadelijk en neutraliseert het zuur. iW<e hebben een vuurvaste schotel met boter ingewreven en bestrooid met paneermeel. Laag om laag leggen wij brood en rhabarber in de bovenste laag moet uit brood bestaan, dat met de beboterde kant naar boven is gekeerd, een wei nig paneermeel er over heen en in den oven licht bTuin laten worden. T'en slotte zullen we nog even de macaroni met ham en kaas laten vol- gen, waarvoor we nemen: 200 gram macaroni, I 100 gram ham, 100 gram geraspte oude kaas, 100 gram boter en wat paneermeel. De macaroni in stukjes breken en op de gewone wijze gaar koken met zout; indien men bang is voor aanzetten, kan ze na 10 minuten gekookt te hebben in de hooikist geplaatst wouden. Is de macaroni gaar, dan even op Ide vergiet om het overtollige water te verwijderen en nu in de pan de boter smelten, de macaroni en kaas er bij en alles voorzichtig omspatelen, tot de kaas aan dTadcn gaat trekken, daarna de gekookte ham er door roeren en alle overbrengen i'n een bebo- ondergrond met witte en donkerblauwe figu- I l6rde vuurvaste schotel, met paneermeel bestrooi- ren, en bloemen in groen, geel en lila. Die blauwe ceintuur is voorzien van een stalen gesp. Badmantel met veelkleurige bloemen op een wwitten ondergrond. Er komen groote zakken op voor; de ceintuur wordt dichtgebonden. en en ongeveer 30 minuten in den oven plaatsen. Voor Zaterdag gaf ik geen vleesch meer op het menu, omdat men 'dan best kan volstaan met sla en komkommer, waar eenige eieren door verwerkt zijn en gebakken aardappelen. Onze strijd tegen de motten. WAT ETEN WIJ L[E|ZE -WEEK Zondag. Kaassouflée's, Boom-Asperges, aardappelen, Va- ■levli met bitter-koekjes. Maandag. Runderrollade, Postelein, aardappelen, Flensjes. Dinsdag. Koud vleesch, andijvie, aardappelen, chocolade pudding met vanillesaus. Woensdag. Saucijsjes, bloemkool, aardappelen, soep. Niet alleen de heliendaagsche huisvrouw, maar ook reediis die van geslachten terug zagen zich j ieder voorjaar opnieuw gedwongen den strijd tegen de motten aan te binldlön. Hoe kan het ook anders ,iian dat elke zorgende huisvrouw zich aan dat vernielzuchtige goedje, dat haar zooveel I moeite en verdriet geeft, ergert, zoete rijst- Eiem middel om hen te verdelgen? Och, er zijn ons reeds ontelbare aan de hand gedaan, mar vele hiervan bederven Idle kleeren en andere helpen niet afdoende. Niet in eerste instantie de motten zelf, maar hun nakomelingschap zijn de boosdoeners, die zich, vooral in de wollen stoffen weten in te werken en de schade aanrichten. De huisvrou wen moeten daarom trachten te voorkomen, dat de mottehwijfjes gelegenheid vinden hare eieren in klGedingstukken enz. idsponeeren en indien men daartoe geen kans heeft gezien, idan trach ten te verhinderen, Idat uit die eitjes komende lar ven,, zich verder ontwikkelen. Hoe kan men dit voorkomen In de eerste plaats door alle bedreigde stoffen, kleed ingstukken, jumpers, shawls, enz. maar ook bekleede stoelen, kussens, tapijten en vilten vloer- bebedekking, gordijnen enz. Steeds grondig te kloppen en te borstelen. Bont dient men zelfs nog zorgvuldig te kammen, zóó dat de huid geraakt wordt, waardoor mogelijk zich daar bevindende eitjes of larven verwijderd worden. Het is gebleken, dat motten niet tegen 'ie ster ke lucht van kamfer, rozemarijn en krantenpa pier (mits pas gedrukt) kunnen en die daarom zooveel mogelijk als voorbehoedmiddel tegen de mot gebruikt worden. Bij voorkeur leggen zij in naden van kleelden en in de ribbels van bekleede stoelen hare eieren; het beste is daar dus b.v. fijne kamfer te strooien en dit ook onlder de kussens der stoelen te doen, voor zoover men er dij kan komen. Motten houden van rustige donkere plekjes en hebben het niet erg voorzien op licht en sterke luchtjes. Heel veel menschen denken, dat naphtaline ook een middel is om de motten te verdrijven, maar na genomen proeven is gebleken, dat het hen niet afschrikt, maar integendeel een gunsti- gen invloed heeft op het uitkomen der eitjes, wat evenwel onze bedoeling niet is. Bij het minste vermoeden van een mottehinval is het de meest zekere weg kasten en andere be waarplaatsen van de wintergarderobe als kof fers e.d. uit te zwafelen, waarvoor men de zwa- fel op een stuk blik legt of ook wel een zwafel- stók in den hals van een flesch plaatst en daarna aansteekt; alles moet echter goed gesloten zijn gedurende de behandeling en de kamerdeur mag men de eerste zes uur niet openen, opdat de zwa vellucht zijn uitwerking niet misse. Blekleede meubelen, waar de mot in is, plaatst rnen dan ook in de behandelde kamer. Een middel, dat bij bekleede stoelen pok wel wordt aangewend is: de houten pooten of leunin gen met petroleum inwrijven, waarna de motten- wormpjes vaak uit hunne schuilplaatsen te voor schijn komen en men ze kan vernietigen. Geheel en al onfeilbaar zijn deze middelen echter zelfs 0ij de meest zorgvuldige behandeling niet. Het allerbeste is onophoudelijk kloppen en borstelen met open ramen of deuren, 'en ze zootioende te voorschijn halen en dooden; ook de stofzuiger kan ons in deze buitengewone diensten bewijzen. Vóór dat men de winterkleederen opbergt, ver- wijdere men eerst alle mogelijke vlekken, daar dit juist de broeinesten zijn, die spoedige ver meerdering bevorderen, daarna met de stofzuiger schoon zuigen, kloppen en borstelen. De zakken naar buiten keeren en ook flink af borstelen. Verder is het aan te raden om kleedingstuk- ken, waar de mot in is geweest, niet met andere op te bergen in één bewaarplaats. Nuicts over de behandeling van de bewaar plaatsen. Is de tijd gekomen, dat onze diverse winterkleeren ons te warm worden, dan zullen we hun de zomerrust gaarne gunnen, maar zul len beginnen met de daartoe te gebruiken kof fers of kisten eerst grondig te behandelen. Het beste is niet te groote bergplaatsen te kie zen, dan liever eenige kleinere, en' deze grondig te reinigen met een mengsel van salmiak, ter pentijn, azijn en water, terwijl men riiet verzuim e de naden ook goed te behandelen, daarna worden ze belegd met courantenpapier. Van drukinkt houden motten niet. De zwaar ste stukken 'komen onderaan en voordat er een ander stuk op wordt gelegd eerst een laagje cou ranten over het vorige spreiden. Mouwen van japonnen, jtimpers enz. worden opgevuld met propjes courantenpapier. D'e bovenste laag be staat weer uit couranten, daarna de koffers slui ten en op een koele donkere plaats zetten. Kas ten, waarin japonnen en jassen worden bewaard, worden met hetzelfde mengsel behandeld en alle hoeken en naden flink bevochtigd, waarna de kleed ingstukken in linnen of katoenen hoezen worden gehuld. Verder plaatse men een flesch zonder kurk in de kast met zwafelkoolstof of amoniak en legge er een stuk heele goedkoope Moet men kleeden om een of andere reden; tijdelijk opbergen, dan bewerke men het eerst terdege met een stofzuiger d.w.z. dat men niet de machine maar haastig heen en weer moet laten gaan over een kleed, neen, heel langzaam en rus tig late men de stofzuiger er over glijden, opdat alle stof opgenomen kan worden, eventueel ook eitjes of larven. Diaarna wordt het over èen bal- conleuning of een langen stok in den tuin ge hangen en eerst aan den verkeerden kant terdege geklopt, vervolgens op den goeden kant, daarna afgeborsteld met een sterke water- en zuitoplos- sing ,en laten drogen. Is dit alles geschied, dan worden er oude stof- lakens op den grond gelegd, daarop couranten, dan het kleed, weer couranten, deze dik be strooien met kamfer en alles tezamen goed ste vig oprollen,op eenige plaatsen dicht binden en op een donkere plaats bewaren. Voor kleeden met helle kleuren gebruike men bij voorkeur blauw katoen en blauw papier. Bij dikke wollen gordijnen heeft men ook heel veel kans op meer, veel meer motten bij het gebruiken van fluweelen gordijnen; het best is bij aanschaffing van gordijnen hieraan te denken. Alleen tiij fel zonlicht sluit men de gordijnen

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5