NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang NO. 68 TELKFOON INTERCOMMUNAAL NO. SS. DONDERDAG 11 JUNI 1931 L4NGEDUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprij s per 3 maanden f 1.15. Uitgave: firma J. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: VaD 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Revue van de Week 8 Juni 't Zal niet vaak gebeurd ziju, dat de Tweede Kamer der 3,taten-Generaal in zulk een stem ming van broederlijke en zusterlijke samenwer king haar legislatieve taak heeft vervuld als het geval was in de eerste week van Zomermaand 1931. Op Dinsdag 2 juni j.l. begon ons lager huis met wat z.g. klein goed voor den Senaat rijp te maken, waarna aangesneden werd het ini tiatief-ontwerp van mr. G. v. d. Bergh c.s., tot wettelijke regeling van het geldschieters-bedrijf. Dat weet men het leenen van sommen be neden de f 500, onder scherpe controle wil stel len, pinden aan gemeentelijke concessie. De te gedoogen maximum-interest (aanvankelijk door de voorstellers op 12 pet. per jaar gesteld) is na- )der door hen overgelaten aau Algemeene maat regel van Bestuur. Welke wijziging, in het ont werp gebracht, nog scherpe critiek uitlokte. De soc.-dem. afgevaardigde, mr. v. d. Bergh, en met hem natuurlijk zijn mede-voorstellers kre gen uit allerlei fractiën der Kamer betuigingen van warme hulde en sympathie voor de kranige wijze, waarop zij de uiterst moeilijke en inge wikkelde kwestie, waarover^ 't hier gaat, in een initiatief-ontwerp hebben saamgevat. Het beantwoorden der vraag, waar /le woe- kerij" begint, ze is niet gemakkelijk te beant woorden. Tegenover vaak schromelijk zware rente staat in niet minder gevallen: de geweldige „risi co", waar de geldschieter aan bloot staat. Die afgevaardigde, die tot het eind toe het ontwerp bleef bestrijden, noemde als zijn grootste be zwaar er tegen: het stichten van gemeentelijke voorschotbanken. Geldleenen, zegt de heer Hen- kemans, is in den regel uit den booze voor den opnemer. In de zitting van Woensdag 3 Juni diende mr. Oud zijn verzoek in om de Begeering te interpel- leeren „in verband met de ongerustheid over de uitvoering van de Tarwewwet". Welk ver zoek de vrijz.-democratische afgevaardigde den 4en j.l. is toegestaan. Inmiddels haastte de communist Wijnkoop zich op 5 Juni j.l. de Regeering Vrijdagsche vragen te stellen over de uitvoering van de Tarwewet. Waarop Exc. Buys de Beerenbrouck Vrijdag j 1. van antwoord heeft gediend. Voor strekking en inhoud van deze ministerieele verklaring kaïn ik verwijzen naar dc verslagen in de bladen. Den 3en Juni beleefde de heer Eloris Vos het succes, dat zijn motie de Regeering vra gend een ontwerp in te dienen tot vrijstelling van registratie-rechten voor akten van overdracht van landelijke eigendommen aUn pachters werd aangenomen met 48 25. Of - en zoo ja, wan neer, de Retgeering aan deze uitspraak" der Kamer gevolg zal geven: „voila une antre parre de manches!" Dat moeten we afwachten. Blij de verdere behandeling van het ontwerp tegen den woeker zooals 't algemeen wordt genoemd heeft mr. v. d. Biergli het hart der Kamer veroverd mag men zeggen, -- door de meesterlijke, ook rustig-bescheiden manier, waarop hij zijn ontwerp verdedigde; waar t eenigszins kon, amendementen overnam. Voor de bijzonderheden dezer behandeling verwijs ik we derom naar de bladen. In de Tweede Kamerzitting van Donderdag 4 Juni j.l. heeft de heer v. d- Bergh het zeker zeer groote en merkwaardige succes beleefd, dat zijn initiatief-ontwerp zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen. Door afgevaardigden' van diverse politieke pluimage werd hem op hartelijke wijze met dit succes gelukwensch ge boden. Ook mr. Donner, onze minister van Jus titie, kwam hem de hand drukken. Natuurlijk is hij aangewezen voor de verdediging der wets- voordracht, van ons Lagerhuis in den Senaat. De rest van de Donderdag en de geheele V rij- dag-zitting der Tweede Kamer is besteed aan het ontwerp wijziging van de Auteurswet-191- met het oog op bemiddeling inzake muziek-au- teursrecht. Men weet dit is een oude „perkara die al heel wat stofwolken heeft doen opwaaien. Het ontwerp wil voorkomen, dat het buitenland via de „sacemo" hier te lande oppermachtig zal worden, na monopolie te hebben veroverd. Voortaan zal volgens het ontwerp de minis ter van Justitie toestemming moeten verleeneu voor het oprichten van bemidd.elings-bureau x Het streven iste komen tot een nationaal beinid- delings-bureau hetwelk onder scherpe controle zal staan. Minister Donner wees er Vrijdag j-i- in zijne verdediging van het ontwerp op, dat in elk land een nationaal bemiddelings-bureau is, slechts niet in Nederland. Te onzent is or nog een' tweede, wat tot allerlei moeilijkheden leidt, vooral bij het sluiten van contracten-. De situatie dat het buitenlandseh Burea ude macht bezit, andere Bureaux in liet buitenland te bewegen, met hem in plaats van' met het nationaal Bureau te contracteeren, leidt tot monopolie. De toestand, die ingrijpen door den wetgever rechtvaardigt. De eindstemming heeft plaats op Dinsdag 3 Juni. Ook dit ontwerp scheen, ondanks alle op positie, een goede kans te maken. 't Zeggen is, dat» ons Lagerhuis wellicht op 19 Juni a.s. met zomor-recès zal gaan. Dit lijkt, gegeven wat er nog is af te doen, wat optimis tisch berekend.' In de Begeerings-cuisine blijft nog volle be drijvigheid. Een nieuwe wettelijke regeling voor de mobi lisatie-slachtoffers is voorgesteld, dewelke Va dertje S.taat drie ton zou kosten. Geen kleinig heid voorwaar in dezen tijd! De Tweede Kamer hield schriftelijke bespie gelingen over de diverse bezuinigings-maatre- gelen van de Indische Begeering. Of daarover voor het zomereces nog in ons Lagerhuis in openbare zitting zal worden beraadslaagd, schijnt vrij zeker. Van economisch belang is zeker, dat de spoor wegen, daartoe genoopt doar de concurrentie, der vracht-auto's, de prijzen van vervoer van greenten en fruit met 15 pet. hebben ver laagd. „Nood leert bidden", luidt een oud-H,ol- landsch spreekwoord. Van de jongste Volkstelling is komen vast te staan, dat Nederland c.c. acht millioen zielen telt. Wat beteekent een toeneming der bevolking in de laatste drie jaren met 1.055.074 zielen. Proficiat! Ondanks aHc beweging en protest gaat de Tarwe-wet den 5en Juli a.s. in werking. Wij zullen dan drie cent per acht ons meer. voor brood, hebben te betalen. ■Onze Kroonprinses bracht op Zaterdag 6 Juni e.en officieel bezoek aan Groningen. Dc Prins der Nederlanden keerde terug in Patria van zijïi rustkuur te Karlsbad, die Z. K'. H. veel goed heeft gedaan. PersonaliaEen comité van huldiging heeft zich gevormd onder presidium van minister van Staat, Idenburg, om den Staatsraad prof. mr. D. P. D'. Fabius op 6 Juli a.s- eere te brengen, als dez etachtig jaar wordt. D|en 22 a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. J. H. Gunning J.ffzn., predikant te Bilthoven, promoveerde als doctor in de theologie. Eien eere-comité heeft zich ook hie rgevormd. Oud-minister van Marine W.esterveld, wordt genoemd als a.s. burgemees ter van BJoemendaal. Mevr. Roosje Kohier- Van Ghelder is, als eerste Nederlandsche avia- triee, per vliegtuig uit de Opst op iSchiphol ge arriveerd en is in den Haag gehuldigd. - De oude Jan Maandag was ernstig ziek, doch scheen te boteren. Die heer Cl. Q. C. van 3tolk, te Ut recht, is aangewezen als directeur van de Cen trale Tarwe-organisatie. Luit.-generaal b.d- Fn. Wi Weber is bij zijn aftreden als comman dant van de Haagsche Burgerwacht op enthou siaste wijze gehuldigd. Die Nederlandsche ge zant te Washington, mr. dr. J. H. van Royen is door het Rutgers-college verheven tot doctor h.c. in de Biechten. Uit de doodenlijstJ. B. Blijdenstein, groot-in- duslrieel ,57 jaar, Enschedé. Mr. Merino Rij ke, kantonrechter, 71 jaar Den Haag. J- Vlietstra, bekende figuur in de muzikale sfeer, te Arnhem, 57 jaar. Mr. Pompe, vicaris- generaal in het bisdom Den Bosch, op 80-jarigen leeftijd. Majoor dr. J. H, Ruysch van Diug- teren ,legerpredikant sinds 1919, 59 jaar, Bl-eda. T. Bodenhausen, 59 jaar, directeur Academie vn Bi. K., Botterdam. Uit de jongste criminalia: Bij de Midden stands-, Orediet en Spaarbank te Alblasserdam,, is een vermoedelijk 'tekort van c.c. twee ton gouds geconstateerd. Eien dertigjarig dienstmeisje, te Apeldoorn is in arrest gesteld, verdacht van een lange reeks van oplichterijen. Te Heeren werden de hevig bloedende licha men gevonden van een 20-jarige jongen en een 17-jarig meisje. Men heeft hier, er werden messen bij de lichamen gevonden, blijkbaar te doen met een „drama d'amour", waarbij de minnaar poging tot moord heeft gepleegd. Te Amsterdam schijnt zich op de Heeren- sraebt, een echtpaar meester te hebben gemaakt van een portefeuille met f6000, door een hoog bejaarden man verloren. Een adellijke meneer, te Halfweg laatstelijk gewoond hebbend, is in arrest gesteld, verdacht van een sommetje ad c.c. negen ton gouds zich in den loop der jaren 'te hebben toegeëigend via al er lei malvisatiën. Voor de diverse inbraken, ook in de jongste week gepleegd, verwijs ik naar de 'bladen. Er is geen oog meer op en geen tel meer in te houde(n. Uit de jongste ongelukken-serie stip ik slechts aan, dat te Den Helder een motorrijder tegen een boom aanbotste. Eien 19-jarig meisje werd daarbij zwaar gewond, de 21-jarige motorrijder werd eveneens zeer ernstig gewond. Te Botterddam raakte een jeugdige fietser tussc.hen twee trams beklemd, 't Kostte hem 't jonge leven. tij Wielingen is een sleepboot gezonken, waar bij drie va nde vier opvarenden het leven lieten. Bij Westcapelle spoelde aan het lijk van een nog jonge vrouw. Vermoedelijk heeft men hier met zelfmoord te maken. Er waren verschillende gevallen van auto-on gelukken, berokkend doordien de chauffeur, vooral door over-vermoeid zijn, ongevallen veroorzaakte. Tusschen Arnhem en Eist had zulk een incident plaats, dat drie personen verwondde. In het Haagsche militaire Hospitaal hadden zeventien gevallen van para-typhus plaats, be rokkend door het gebruik van duiven-eieren. Alle patiënten zijn hersteld. Te Rotterdam had een ontploffing plaats op een motorboot. Drie personen werden gewond. De Parijsche revue-ster Mistinguette om eindelijk tot vroolijk „opjet de discours" te ko men kwam in Patria, werd als eene vorstinne ingehaald De „Joodsche Invalide" herdacht in aan wezigheid van vele autoriteiten o.a. van oud minister en Staatsraad mr. Kan, haar twintig jarig bestaan. In onze Hofstad heeft oud-minister Prof .Treub de ontlvullingsrede uitgesproken bij het monument ter eere van mr. D'resselhuys' nagedachtenis. Er zijn nog veel meer „nova", maar ik beperk me bij het memoreeren. De Spaansche ezeldrijvers loopen rond met waterkruiken e.d. beladen, tot verkoop in Pa tria van hun waren. Ze komen heelemaal stap voets uit hun vaderland, om een steekpenning te verdienen. Zóó is 't daar ginds. Em aldus zijn eilacy ook de toestanden hier Bij Examens blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 et.'Bij Apoth. en Drogisten. Uw Kindje Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Puroi en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Buitenlandseh verterende ziekte. Ook hier hebben handel en industrie onder de wereldcrisis op vreeselijke wijze te lijden. Ook Engeland moet jaarlijks groote sommen opbrengen voor schuldbetaling. Het is dus volkomen begrijpelijk, dat tijdens het onderhoud tusschen de beide diplomaten van Engelsche zijde met nadruk is gewezen op hel Ofeit, dat het in Albion ook niet alles boter tot den boom is en dat Engeland er niet aan kan den- j ken afstand te doen van de ontvangsten uit de schadevergoedingen, zonder een in overeenstem- ming daarmede zijnde verlichting van de beta- ling van zijn oorlogsschulden aan Amerika. Zoo als men ziet, geen sommetje, dat op een regen- achtigen achtermiddag kan worden opgelost. I Het belangrijkste resultaat van dezen merk- waardigen weekend moet dus niet zoozeer ge zocht worden in tastbare overeenkomsten en af spraken, als wel in het feit, dat dit de eerste maal is, dat Duitsehe staatslieden vriendschap pelijk een bezoek brengen aan Ejngeland, en dat de Eingelsehe regeeringsleiders hebben toegezegd dit bezoek te zullen reciproceeren. Het kan in deze diplomatieke tijden van belang zijn, wan neer onder de leidende figuren een goede ver- stndhouding heerscht. D emoeilijkheden tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering zijn nog geen stap verder gekomen. Integendeel. De onderhandelingen zijn afgebroken zoodat het stadium van nota-wisse ling thans weer eens is aangebroken. Wat de uitslag zal zijn? Het lijkt niet waarschijnlijk, Pdat Mussorlini een werkelijken breuk met het Vaticaan zou willen. Ten slotte is Italië voor het overgroote deel katholiek en kan de invloed van de kerk derhalve nog zeer veel schade aan het fascistisch beginsel toebrengen. Eir zal dus wel op de een of andere wijze een oplossing ge vonden worden. Hoe en welke dient te worden afgewacht. Hoewel wwij den laatsten tijd niet overstroomd worden met berichten uit Spanje, moet toch ge constateerd worden, dat de fust er alles behalve hoogtij viert. Wat er zoo nu en da/ al bekend wordt, betreft voor een groot gedeelte commu nistische onlusten, stakingsrelletjes e.d. Er schijint door de communisten met systeem gewerkt te worden. Nog is het nieuwe regiem niet op hechte basis gevestigd. Men kan nog van alles verwach ten in dit land bezuiden de Pyreneeën. Overzicht De lamme en de blinde, zou men kunnien schrijven boven een bespreking van de visite die de Duitsehe Rijkskanselier en de minister van Ruilenlandsche Zaken aan het einde van de vo rige week gebracht hebben aan hunne Engel sche collega's. Inderdaad, Diuitsehland staat er slecht voor. De werkeloosheid is enorm, verbete ring schijnt voorloopig niet te verwachten. De herstel betalingen drukken zwaar op het toch reeds overbelaste volk. De binnenlandsche poli tiek is door de algemeene nood verscheurd in twee extremistische kampen, met een steeds zwak ker wordend Centrum, dat Eet evenwicht slechts met de grootste moéite handhaaft. Geen wonder, dat luide wordt geklaagd en geroepen om hulp een eredieten van buiten, om verlichting van tribuutlasten. Geen wonder ook, dat de gelegen heid door Mac Donald geboden om eens vriend schappelijk de moeilijkheden te komen bespreken met beide handen is aangegrepen. Eefn onder zoo zwaren en dubbelen druk levend volk immers kan slechts eenige verzachting verwachten van buiten. In Engeland, dat een der crediteuren van Dujtschland is, zoóal niet een der grootsten, is de toestand echter al niet veel beter dan in dit land. Ook hier woedt de werkeloosheid als een Nieuwstijdingen DE STAAT EN DE V.A.R.A. Wederom een uitzending- verboden. Maandagavond ontving de V.A.R.A. telegrafischee mededeeling van de Radio-Omroep-Controile-Com- missie, dat deze bezwaar maakte tegen de uitzen ding van de Giacomo Matteotti-herdenking. Het telegram was geteekend door dr. De Visser en Weber. De V.A.R.A. heeft zich onmiddellijk telegra fisch tot de commissie gewend, met het verzoek de redenen der bezwaren mede te deelen. De Matteotti-herdenking zou bestaan uit orgelspel van Joh. Jong, op het V.A.RA.-orgel, daarna zou Walter Schevenels, secretaris van het I.V.V., een korte rede houden. Vervolgens zou een samenvatting van zijn rede in het Fransch, Duitsch en Engelsch worden gegeven. Waarna ten slotte twee minuten stilte zouden volgen, ter herdenking van den doode. Deze heele uitzending, zoowel het orgelspel als de rest van het programma, is door de Radio-Controle- Commissie verboden. KNAAP OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Middelweg te Leiden is gisteravond de 13- jarige A. v. d. L., aangereden door een vrachtauto, bestuurd door W. v. d. M. De jongen kreeg een der wielen over het hoofd en was op slag dood AUTO DOOR TRAM GEGREPEN. Een doode en een ernstig gewonde. Gisteravond omstreeks 7 uur heeft te Hoensbroek een ernstig ongeval plaats gehad. De auto van den heer J. Evers uit Heerlen, die bestuurd werd door zijn knecht Lubbink, werd te Hoensbroek door de electrische tram gegrepen en grootendeels vernield. De beide inzittenden werden ernstig gewond. De heer Evers is tijdens het vervoer naar het St. Jozeph ziekenhuis te Heerlen overleden. De toestand van L. is ernstig, doch was vanmorgen naar omstandig heden redelijk wel.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1