De malaise in land- en tuinbouw Westland, het land van den wijnstok Uit den Omtrek AGENDA Laatste berichten 25000 gulden gestolen De ramp van den Britschen enderzeeër Zij, die zich heden op dit blad ahcnneeren, ontvangen de tot Juli verschijnende num mers gratis. Buitenland NEW VORK IN PYAMA'S. Een paar jaar geleden werd als zeer buitenissige bizonderheid over de wereld rondgeseind, dat in een der steden van de Vereenlgde Staten op een smoorheeten dag een man ln pyama op straat was geThans6 vinden wij ln een Engelsch blad een tele gram van bijkans een halve kolom lengte, waarin New York wordt beschreven als een stad, waar nu vrijwel iedereen overdag in pyama's rondloopt. De vrouw van den rijkaard gaat er in uit wandelen, fabrieksmeisjes dragen zij bij het werk, s avonds verschijnen man en vrouw in pyama's in den ont- vangsalon. Iedereen draagt ze in de kleuren die het meest flatteeren. Zij worden in alle mogelijke stof fen gedragen, alleen niet in wol. Zij worden versierd met fraai handwerk of met voorstellingen zooals landschappen, schepen, jachttafereelen, sprookjes achtige voorstellingen. Er zijn zelfs al gekleede py ama's, streng van snit waarbij men dan boord en den hoogen hoed noode mist. De dame van standing heeft pyama's met coup wanneer zij sport doet. De vrouwen staan de pyama's pikant, de mannen zouden er in uitzien als slechte caricaturen .yan kleine jongens. De pyama's worden toegejuicht als een grop*e vooruitgang. Zij brengen echter de natuurlijke vraag: wanneer men pyama's draagt bij het ontbijt, het diner en aan de thee, bij het tennissen en op musikale soirées, w&t moet men dan tenslotte in ^De correspondent van de „News Chronicle" maakt hierbij de geestige opmerking dat de groote vrees bestaat dat wanneer de kleeding overdag zoo vol komen vrij van conventioneele normen wordt, de nachtkleeding zeker geweldig ceremonieel wordt. BRITSCHE DUIKBOOT VERGAAN. De Britsche onderzeeboot „Poseidon" is ter hoogte van Wei-Hai-Wei (Eng. Pachtgebied op het Chinee- sche schiereiland Sjantoeng) na een botsing met een koopvaardijschip, gezonden. De Engelsche Admiraliteit deelt mede dat de botsing op 21 mijlen afstands van Wei-Hai-Wei heeft plaats gehad. De duibuit zonk te 12.45 uur precies. De Engelsche kruisers :„Derwiek", „Cumber land" en het vliegtuigenmoederschip „Hermes zijn naar de plaats van de ramp vertrokken. Volgens de eerste berichten zouden 5 officieren en 26 man schappen gered zijn. Anderzijds wordt echter gemeld dat van hen twee personen overleden zijn, terwijl van de geheele bemanning 18 personen vermist zou den worden. Een ander bericht spreekt van meerdere dooden en minder vermisten. Zooals gewoonlijk met dergelijke berichten loopen de cijfers nog al uiteen. Hoewel de juiste oorzaak van de botsing nog niet vaststaat, schijnt de Poseidon geramd te zijn door het Chineesche koopvaardijschip „Yuta". EEN BELANGRIJK LEGAAT. De overleden rechter E. B. Parker uit Washington heeft, naar thans bekend wordt gemaakt, een legaat van twee mlllioen dollar nagelaten aan de bekende Columbia Universiteit, voor de oprichting van een aan deze universiteit verbonden school, voor inter nationale zaken. Het legaat zal beheerd worden door een trustee, waarvoor zijn aangezocht o.a. de staats secretaris Stimson, de voorzitter van het Hoog Ge rechtshof der Vereenigde Staten Otone en de Attor ney General Mitchell. ^Overgenomen uit de „Haagsche Post Een half uurtje ten zuiden van de huizenzee der Residentie ligt de glazen stad van het West- land, Holland's fruittuin bij uitnemendheid. In hónderden broeikassen en zoogenaamde waren huizen worden daar de fijne producten gekweekt, die tot ver over de grenzen van ons land regel matig afzét Vinden: Eten der voornaamste West- landsche cultures is de druiven teelt. De druif is bij ons niet inheemsch, ons klimaat is niet van een zoodanige mildheid, dat zij in de natuur kan bloeien en voldoende rijpen. Maar in zijn centraal verwarmd ekassen weet de Westlandsche kwee- ke rde sub-tropische natuurgesteldheid zoo nauw keurig na te bootsen ,dat de wijnstok hem jaar lijks duizenden kilo's van zijn smakelijke vruch ten oplevert. Franciscus Verburch, .de eerste pas toor die na de Hervorming in December 1647 in het Westland werd aangesteld, wordt alge meen -beschouwd als degene, die de teelt hier te lande heeft ingevoerd. De geestelijke, die op het patteland Was geboren en opgevoed, begreep, dat de vruchtbare Wiestlandsche bodem meer zou kunnen opbrengen dan tot dien tijd het geval was. Voornamelijk in het kweeken van de druif, waarmede hij in zijn. eigen tuin prachtige resul taten verkreeg, zag hij een veelbelovende toe komst. Zijn oordeel is gebleken juist te zijn. Ter herinnering aan dezen eminenten zieleherder, die in JJanuari 1708 op 90-jarigen leeftijd te Poel dijk ovgrleed,. is deze week aldaar een standbeeld onthul <3. Het heeft na de pogingen van pastoor Velt bureh nog langen tijd geduurd voor de teelt eenige beteekenis verkreeg. Eierst na 1830 is dp groote uitbreiding begonnen, toen veranderd^ kweekmethoden ingang vondeii. De hagen vapi 'fclzen en wilgeboomen, die in de tuinen de plan ten moesten beschutten, werden eerst vervan gen door schuttingen en ste&nen muren, waar tegen langs de zonzijde de wijngaard werd ge plant. later plaatste men glasruiten voor dé druivenboompjes, teneinde de vrucht vroeger te doen rijpen. Dit gelukte wel, maar de ongelijk matige verhitting deed meer kwaad dan goed. De oplossing werd toen gevonden door het bou- we nvan een kas tegen den muur, die om zijn typischen vorm den naam van „lessenaar" heeft gekregen. D;eze kas was voorzien van ventilatie- ramen zoodat de invloed van de zonnewarmte door het toevoeren van versche lucht kon wor den geregeld. Ook nu nog zijn in het Westland tal van dergelijke kassen te zien. Het succes met deze kunstmatige teelt bleek groot. Zoowel in kwaliteit als in vruchtbaarheid werd de natuur- drui fovertroffen. Van lieverlede is uit het muur kasje de groote, moderne broeikas gegroeid, wel ke men thans bij honderdtallen in de streek aan treft. Het, druivenkweeken is lang niet gemakkelijk. Naast een bepaalde gesteldheid van den bodem een een nauwkeurig geregelde verwarming en bevochtiging, vordert de cultuur een groote des kundigheid en een zorgvuldige behandeling. De Westlandsche kweekers hebben echter de kunst tot een groote hoogte weten op te voeren. De druiven boom en worden zoodanig beha'ndeld, dat zij in de beperkte ruimte van de kas nagenoeg uitsluitend produceerende deelen, zoogenaamd vruohthout, voortbrengen. Die ervaren kweeker heeft den groei zoo goed als geheel in handen een kan dezen naar behoefte versnellen of lang zame rdoen geschieden. Dit laatste is niet al leen noodig uit handelsoogpunt, maar ook om de'behandeling van de jonge druiventrossen ge leidelijk te doen plaats vinden. Die trossen groeien aan den boom niet in den mooien driehoeksvorm, zooals zij ter markt komen. Van nature groeien de druiven tot een vormlooze kluit bijeen; de regelende hand van den mensch geeft aan den tros het bekende model en schept daarmede de best ekansen op gelijkmatige rijping der vruch ten. Deze bewerking ,die van half Mei tot de eerste weken van Juli plaats vindt, wordt het „kren ten" genoemd en geeft den kweeker handen vol werk. In den tijd van het druivenkrenten wordt in de tuinders bedrijven met alle macht gewerkt van den vroegen morgen tot het invallen der duisternis. Geheele gezinnen zijn dan in de kas sen bezig met het modelleeren de rtrossen en het afknippen van de nog korrelvormige jonge druifjes. Het uitdunnen de rtrossen is een werkje dat met kennis en voorzichtigheid moet gebeu ren .Er worden hooge loonen betaald aan ervaren kre enters ,mede omdat de monotone arbeid in de broeihitte der kassen zekere physieke eischpi stelt. De handen van vrouwen en meisjes leenen zich het best voor het krenten; zij kunnen gedu rende enkele weken al» krentster gemiddeld vijf a zes gulden per dag verdienen. Het laat zich dn ook wel verklaren, dat in die periode in het Westland geen dienstbode te krijgen is. Het is de moeite waard om een paar weken rfa het krenten eens een 'kijkje te nemen in een drul- venkas. De schuin toeloopende wanden zijn dicht bezet met het loover van de breede vijfpuntige bladeren; tusschen de openingen schieten de zon nestralen in kleine en groote bundels door en teekenen op den schoon geharkten grond een mozaïekwerk van licht en schaduw. Maar het mooist zijn de ontelbare druiventrossen, afhan gend tusschen het gebladerte en rijpend in het zonlicht. Het aantal druivenkassen in 'het Wiest- land is vooral in de laatste jaren enorm geste-: gen .In 1912 was een oppervlakte van 61ó.OÖj3 ,M2. met verwarmde en koude kassen bezet: thans heeft het totaal oppervlak dat voor de druiventeelt 'in gebruik is, het getal van drie millioeln M2. reeds overschreden. Bij de toege pste intensieve kweekmethode heeft dit drui vencentrum een geweldige productie. In het af- geloopen jaar hebben de- leden van de twaalf bij den Bond Westland aangesloten veiling-vereeni gingen bijna tien millioen kilo's druiven ge kweekt en over de veilingen verhandeld. De rijpe trossen worden, zee rdoelmatig veb- pkt tussebep papier, in lichte houten kistejs ter veiling aangevoerd. Deze kistjes doen slechts eenmaal dienst; vandaar de naam „eenmalige bak". Deze verpakkingsmethode is sedert een paar jaar in gebruik en voldoet uitstekend; zij heeft het transport gemakkelijker gemaakt en en in het bijzonder den exporthandel bevorderd, De Hollandsche druiven gaan meerendeels naar het buitenland; Duitschland en Engeland zijn -de* voornaamste afnemerl, doch ook naar Scandi navië en Zwitserland neemt' de uitvoer toe. Het vorige jaar heeft het bestuur van den Bond Westland reeds proeven genomen met het ver zenden van druiven naar Ned.-Indië. Men onder vond echter nog moeilijkheden met het koelen der producten. De zerdingen, die Indië in goeden toe stand hebben bereikt, 'zijn tegen hooge prijzen van de hand gegaan. Als het mogelijk is het koel- proces beter tè verzorgen zullen dit jaar de ver schepingen hervat worden. Nieuwstijdingen DE RADIO-CENSDÜR. De V. A. R. A. verzond heden, naar „Het Volk" meldt, het volgende dringende telegram aan den minister van Waterstaat: geroepen ons ou Uwe Excellentie ten Opzichte vefbod zonder opgave van redenen door Radlo-Con- tfole-Commissie van uitzending hedenavond Mat- teotti-herdenking. Ondanks telegrafisch verzoek tot nu toe geen opgave redenen ontvangen. Daar nog geen beroepsinstantie door Uwe Excellentie is inge steld, staat ons geen anderè weg open, dan uwe Excellentie te verzoeken, besluit Radio-Controle- Commissie te vernietigen. Aanvang uitzending 18.45 uur. ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gisteravond omstreeks half negen geraakte een auto, waarin waren gezeten mevrouw Tijdink te Borculo met haar schoonzoon, d.en heer Winters uit Hengelo (G.), bij het passeeren van den onbewaak- ten overweg tusschen Vorden en Ruurlo, in de buurtschap Brandenberg onder een trein. De auto werd meegesleurd, een keer omgedraaid, en daarna door den locomotief van den spoordijk afgeduwd in de spoorsloot, welke vol water stond. De heer Winters kwam onder de auto te liggen en werd door toegeschoten hulp uit zijn benarde positie ver lost. Na een half uur bewusteloos te zijn geweest gelukte het den doktoren uit Ruurlo en Borculo hem weer bij te brengen. Zijn gelaat en handen hadden diepe glassneden bekomen. Mevrouw Tijdink-werd naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Haar toe stand is niet zorgwekkend. Bij nadere informatie bleek ons, dat de toestand der patiënten bevredigend is. De auto werd totaal vernield. De trein had een half uur vertraging. (Hbld.). TWAALF-JARIGE JONGEN WEIGERT HET „WILHELMUS" TE ZINGEN. Hij werd van school gestuurd. Een 12-jarige leerling van de 5de klasse der President Krugerschool in de Laings Nekstraat te Amsterdam, maakte bij de zangles bezwaar om mee te doen, toen de klasseonderwijzer de leerlingen na andere liederen ook 'het Wilhelmus wilde laten zingen. Toen den jongen; ^die lid is van de A. J. C., naar zijn bezWaren werd gevraagd, deelde hij die mede, waarna de onderwijzeres hem bij wijze van strafmaatregel opdroeg,, het Wilhelmus alleen te zingen. Ook dit weigerde de jongen. Daarop is hij naar het hoofd der school gezonden, aldus „Het Volk", die den knaap, in overleg met de betrokken onderwijzeres, voor drie dagen van school stuurde. De ouders van den jongen hebben zich over deze zaak eerst telefonisch en daarna schriftelijk bij den wethouder van het onderwijs beklaagd. Naar het blad verneemt, heeft de wethouder deze zaak ter onderzoek in handen, gesteld van den inspecteur van onderwijs, den heer C. P. Vrijburg, die gisteren een onderzoek bij belde partijen zou instellen en den wethouder van zijn bevindingen rapport zal uitbrengen. Het Groningsche Biioscoopconflict. Nog altijd spelen de bioscopen nie^ wegens de hooge vermakelijkheidsbel^stihgi In een protestvergadering werd het volgende verklaard Als niet spoedig een oplossing wordt gevon den ,zal het bioscoopbestuur zorgen,, dat even buiten de grens theaters worden geopend, zoodat Groningen dan de belasting, mis Joopt.. De plannen hieromtfent 'zijh reeds vergevor derd. Gezorgd zal worden voor voldoende ver voermiddelen ,§n prima filmmateïiaal Het tekort op de gemeentehsgrooting is op de vergadering van den Vrijheidsbond op 3 a 4 ton geschat. Maar als de bioscopen blijven slui ten zal dit tot een half .millioen .aangroeien ONTROUWE DIENSTBODE. De gelegenheid maakte de dievegge. De Arnhemsche Rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen een 24-jarlge dienstbode te Velp, die tijdens de ziekte van de dame bij wie zij diende een reeks van diefstallen had gepleegd. Zij had de vrije beschikking over de linnenkast en over het huis houdboek. In de dagvaarding is haar ten laste ge legd diefstal van 105 stukken sunlight zeep, 17 pak- kn melekpoeder, 21 zakjes^blauw, 9 pakken maizena, eenige zakken witte suiker, witte boonen, rijst, een dameshoed, 10 japonnen, 15 kussensloopen, stofdoe ken, servetten, tafellakens, handschoenen, 6 zilveren lepels en vorken, 3 antieke kopjes en schotels, 2 stel overgordijnen, 29 paar kousen enz. enz. Zij heeft het gestolene gedeeld met een tante, die bij dezelfde dame als werkvrouw in dienst was. De substituut off. van Justitie mr. Lasonder eischte een jaar gevangenisstraf. De tante van verdachte stond vervolgens terecht wegens diefstal en heling. Tegen haar. werd 4 maan den gevangenisstraf geeisccht. Uitspraak 16 Juni. W ARiMENHU IZiEN. Bs. Zillinger Molenaar, Predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Blijham (Gron.-) Geref. M. V. „TEN ARBEID GEROEPEN". Afd. B, Broek op Langendijk. Agenda voor Vrijdag 12 Juni 1931. Anna Kruk. Schets 22 N. T. Lijdensnacht en -morgen. Trien Wagenaar. Vrij onderwerp. Sijtje Kok. Bijdrage. DE DRANKWET. De Tweede Kamer heeft met 58 tegen 10 stemme^ aangenomen het wetsontwerp, houdende bepalingen' tot regeling van den kleinhandel in alcoholische dranken. Tegen stemden de'liberalen, de Katholie-i ken leden Korenhorst, Bongaerts en Van Vuuren en} de heeren Braat en De Visscher. Per Telefoon AMSTERDAM, 11 Juni 1931 (V.D.). UIT ROERMOND. De Iimburgsebe Land- en Tuinbouwbond heeft in zijn algemecne vergadering, die Woensdag avond is gehouden, een motie aangenomen, welke gezonden zal worden aan de Regeeritig. De motie luidt: De afdeeling van den' Limburgschen Land en Tuinbouwbond, in algemeëne vergadering bijeen te Roermond, gehoord de besprekin gen, waaromtrent Uwe Excellentie nader rap port zal worden uitgebracht, overwegendef dat de malaise in land- en tuinbouw zoodanig is toegenomen, dat van een loonende cultuur geen sprake meer kan zijn, vraagt met aandrang zo ospoedig mo gelijk ingrijpende regeeringsmaatregélen tot directe en indirecte steun, en gaat over tot de orde van den dag. Uit SÖERABAYA. Een Chineesche kassier van de Neder! andsche, Handels-Maatschappij heeft f25000 gestolen door het tusschenschuiven van bundeltjes zilverbons va nf 1 ,inplaats van die van f 2.50. De dader is gearresteerd. Het geld is echter nog niet gevonden. UIT ROME. Het conflict Regeering—Vaticaan. Het conflict tusschen de Regeering en het Vaticaan schijnt thans tot eene oplossing te zul len komen. Bteido partijen Vertoonen toenadering tot el- ka ren gaan tot maatregelen in eigen kring over. Z.H. de Baus, die ten sterkste blijft ontken nen, dat de Katholieke actie zich op politiek gebied beweegt, heeft toegegeven, dat somipige leiders der Katholieke actie soms anti-fascistische tendenzen vertoonden. De Directeur van het Bureau der Katholieke actie, Aartsbisschop Bizzardo, is dan ook als zoodanig afgetreden. Tegelijkertijd heeft de Re geering drie personen doen arresteeren, die deel genomen hebben aan de vernieling van één der bureaux der Katholieke actie. Mussolini heeft een gestreng onderzoek naar de daders toegezegd en strafmaatregelen tegen hen aangekondigd. UIT LONDEN. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de Britsche Admiraliteit betwijfelt of er leden van de bemanning in de bij Weihaiwei gezonken ERngolsche duikboot, de Poseidon", nog in le ven zijn. Berichten in de pers, als zouden er 8 overle venden van het gezonken schip zijn opgesloten, zijn tot nog toe niet officieel bevestigd. 'Ook de ontvangen telegrammen van den com mandant der Britsche vloot in de Zuid-Chjnee- sehe Zee melden niets van de 8 overlevenden. RNarktberichien LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 10 Juni. Aanvoer: 7800 Kg. Tomaten, A ƒ50.20—51.2( /■47.40; C ƒ49.20; CC ƒ38.30. 12600 Kg. Aardappelen: Schotsche Muizen ƒ10.20— 12.90; drielingen ƒ11.90—13.00; kleine ƒ7.10—8.6i" LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 11 Juni. Aanvoer: 14000 Kg. Aardappelen: Schotsche Mui zen ƒ12.30—14.40; drielingen ƒ12.80—14.20; kleine ƒ8.10—11.40; 7225 Kg. Tomaten: A ƒ44.80; B ƒ41.70; C ƒ43.60; CC ƒ32.50. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING, 10 Juni. Aardbeien per doos ƒ2045; andijvie 100 stuks ƒ2.40—10.70; bloemkool I ƒ18—23; idem II ƒ10—15; kropsla ƒ0.80—2.70; komkommers ƒ1416; per 100 stuks, postelein bakje ƒ2065; peulen ƒ3033; ra barber ƒ1—7; radijs ƒ4.40—3.80; selderie ƒ3.10—8.30; spinazie gr. bak ƒ0.20—1.20; snijboonen 57; sperc. boonen dubb. ƒ54; tomaten ƒ30; per 100 pond; uien ƒ4.90; 100 Kilo; wortelen 100 bos ƒ914. Marktoverzicht der vorige week ingezonden door Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158, telefoon 81431, Amsterdam. De afgeloopen week was de handel in oude aard appelen zeer flauw, en werden alle soorten tegen elk bod verkocht. Bonten en blauwen gingen 2 a 3 gul den per H.L. lager. Nieuwe Malta was goede vraag voor met hooger prijzen. Nieuwe N.H. Muizen, groo- ten, drielingen en kriel waren reeds aan de markt en gingen vlug weg. 8 Juni werden de volgende prijzen gemaakt per H.L. Zeeuwsche Bonten ƒ4—6; idem blauwen 3.50— 5.00; idem bevelanders 3—3.50; bonten en blauwe poters ƒ34; Y-polder bravo ƒ2.503.50; idem be velanders ƒ2.50—3.00; Duitsche Industrie ƒ4.25—4.50; N.-H. Roodstar ƒ3—4; nieuwe spring Malta 20—22 per 100 Kg. Portugeesche nieuwe ƒ1718; Spaansche nieuwe ƒ17—18; Italiaansche nieuwe ƒ18—20; Nieuwe Holl. Muizen ƒ25; idem drielingen ƒ17—20; idem kriel ƒ15—17. Noteering van 9 Juni. Per 100 Kg. Andijker Muizen ƒ12—15; idem kleine ƒ11—12; idem kriel ƒ9; Westl. Muizen ƒ18—20; idem kleine ƒ14.00; Zeeuwsche Muizen ƒ16, waarvan veel aan voer uit Souburg bij Middelburg.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2