Een politieke handigheid of wat anders Plaatselijk Nieuws Kamer- kroniek BEURS0VERZI0HT 'A> A Twee Duitsche ministers zijn het Kanaal over gestoken, om eens met de Engelsche machthebbers te confereeren. 't Kan verkeeren, heeft eens Brederode gezegd. Gott stafe England", wie herinnert zich deze in Duitschland algemeene uitdrukking niet gedurende de rampjaren van 19141918? Thans worden Bruning en Curtius als zeer wel kome gasten ontvangen, door den Minister, den Koning, door het Engelsche volk. Parijs ziet dat bezoek met leede oogen aan, en vindt het niets aardig dat Bruning best met Mac Donald overweg schijnt te kunnen. Herinnert men zich daar, hoe Engeland altijd schuw is geweest voor een overmachtige staat op, het vasteland? Hoe het tegen Napoleon I zoogoed als tegen Wilhelm II zich keerde? Zit er de gedachte voor, dat .Engeland, bevreesd voor een Fransche hegemonie, thans Duitschland's positie wel sterken, om Frankrijk's macht te brei delen? Wat de hooge heeren op 't landgoed Checquers hebben besproken, dat komen we, al geven ze z. g.n. communiqué's uit, toch niet te weten. Stellig echter is gesproken over de tolunie. waar over al zooveel is te doen geweest. Want daar zit heel wat aan vast. Is dat plan nu ernstig bedoeld, of een handige zet op het schaakbord, om wat te bereiken? Wie zal 't uitmaken? Als wij geen grooter afzetgebied krijgen voor onze producten, moeten we de herstelbetalingen stop zetten, zeggen Duitschland en Oostenrijk. Zoo gaat het niet langer. De tolunie onder leiding van Duitschland verze kert dit land een overwegende positie in Centraal Europa, en geeft een mooie kans op de markten van den Balkan. Doch dat kan en wel Frankrijk nooit toestaan, dat zelf de lakens wil uitdeelen. Stopzetten van betalingen, is voor Frankrijk en Engeland beiden een moeilijk geval, wijl Amerika redeneert: Ik moet van jullie Engelschen en Fran- schen veel geld hebben. Ik hoop van harte, dat Duitschland in staat is, jullie vorderingen te vol doen. Dat betaalt wat makkelijker. Edoch, al betaalt uw schuldenaar niet, dat ontslaat u heelemaal niet van uw verplichtingen tegenover mij. Bij ons in Dollarland is het vet ook van de ketel, ook daar zitten we al om centen verlegen. En wat geeft het, al zou ik Europa met goedig gebaar 'n gedeelte van de schuld kwijt schelden. Ge zoudt er maar oorlogstuig voor koopen. Zoo zit het een onlosmakelijk aan elkander vast. Om Jonathan te overtuigen van Europa's goeden wil, om hem gunstig voor schuldvermindering te stemmen, wilde men tot een vlootovereenkomst ko men. Die jammerlijk is mislukt. Nu moet door Duitschlands daad, heel het pro bleem, met al wat er aan vast zat, aan de orde komen. Nog zoo'n domme zet niet van Michel. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van de vereeniging voor „Huisver zorging", Dinsdagavond in „Concordia" te Noord- Scharwoude. Opening door den heer S. Wagenaar m zijn kwaliteit van voorzitter van „Het Witte Kruis." Allen worden hartelijk welkom geheeten, vooral Ds Staal als adviseerend lid van „Het Witte Kruis". De notulen van de oprichtingsvergadering datum 28 Februari worden ongewijzigd goedgekeurd. Door vertrek van de Presidente Mevr. Staal, zag het bestuur zich genoodzaakt, thans alweer be stuursverkiezing te houden. Met 26 van de 32 stemmen wordt mevrouw Kee- man Kaai gekozen. Deze neemt haar benoeming na enkele opmerkin gen aan. Behandeling Reglement. Art. 1. Er bestaat aan de Langendijk een ver eeniging voor Huisverzorging, uitgaande van de- vereeniging „Het Witte Kruis". Art. 2. Zij stelt zich ten doel het verschaffen van hulp in gezinnen waarin de huisvrouw tijdelijk door ziekte niet in staat is zelf de huishouding waar te nemen. Art. 3. Het Bestuur bestaat uit 7 leden zijnde uit elk dorp 1 lid met 1 uit één der 4 dorpen naar verkiezing, bovendien de wijkverpleegster en het bestuurslid welke uit het bestuur van „Het Witte Kruis" zal worden toegevoegd. Art. 4. Het Bestuur wordt gekozen door de leden vergadering, met volstrekte meerderheid van stem men, onderling verdeeld het zelf de functie, elk jaar treedt een der bestuursleden af volgens rooster, doch is herkiesbaar. Art. 5. De inkomste bestaan uit: a. Contributie; b. Bijdragen der gezinnen waar hulp verleend wordt; c. Subsidie; d. Giften en Legaten. Art. 6. Zij die bij de oprichting van „Huiszorg" als lid toetreden betalen geen entregeld. Wanneer men na 1 jaar der oprichtingsdatum lid wordt, inwoners zijnde van den Langendijk, be taald men f 2.00 tot f 10.00 inleggeld naar het oor deel van het bestuur. Men moet 6 weken lid zijn, aleer men hulp kan krijgen de contributie is min stens f 1.00 per jaar Art. 7. In elke gemeente wordt aan het bestuurs lid aldaar wonende, toegevoegd een commissie van 2 personen, welke dan met het bestuurslid, alle loopende zaken in die gemeente regelen, met ver antwoording aan het bestuur. Art. 8. De huishoudelijke hulp wordt verleend door verzorgsters, door het bestuur aangesteld. Art. 9. Het bestuur stelt in overleg met den be handelende geneesheer de tijd van hulpverleening vast, tot hoogstens zes weken, na het verstrijken van deze termijn moet opnieuw hulp worden aange- vraagd. Art. io. De leden zijn verplicht, wanneer zij hulp ontvangen, de verzorgster de volle kost te geven. Bovendien betalen zij naar vermogen de som van f 0.25 tot f 2.50 per dag, welke door het bestuur wordt beoordeeld. Art. 11. De aangestelde verzorgsters genieten een loon vast te stellen door het bestuur, evenzoo het loon van de losse helpsters, alles te regelen bij instructie voor de Verzorgster. Art. 12. In gezinnen met besmettelijke ziekte wordt geen hulp verleend. Art. 13. De oproeping voor de vergadering kan geschieden door middel van advertentiën. Art. 14. In gevallen waarin dit reglement niet voorziet, beslist het bestuur. Dit reglement wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt nog de instructie der verzorg sters besproken en vastgesteld. Nog wordt voorgesteld om in ieder dorp apart een vergadering van de leden bijeen te roepen, uit welks midden dan de commissieleden, welke aan het bestuurslid zal worden toegevoegd, te benoemen. Bij de rondvraag wordt door niemand het woord verlangd, zoodat de voorzitter tot sluiting kon over Binnenland BOND VAN MOBILISATIE INVALIDEN. TE KORT GESCHOTEN. Eenige dagen geleden werd een wetsontwerp aan gekondigd voor een „wettelijke regeling inzake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan mobili satie-slachtoffers", Een wetsontwerp, waarnaar ge durende jaren met groote spanning is uitgezien en dat helaas thans met bijna even groote teleurstel- ling is ontvangen. Ook door ons. We hebben door menig artikel en door voortdurende publicatie de aandacht van re geering, Staten Generaal en publiek op de belangen deze slachtoffers gevestigd en we hadden op meer resultaat gerekend, dan nu geboden wordt. i Sommige bestuursleden van dén Drachtster bond voor mobilisatie-slachtoffers zijn naar onze meening bij de propaganda wel eens gederailleerd en ook de lectuur van het Alzijdig Comité met de heer A. P. I Staalman aan 't hoofd, konden we niet steeds onderschrijven; maar dit mocht o.i. op de beoor- deeling van de zaak zelf niet de minste invloed hebben. I Vandaar onze blijdschap over de aankondiging van een wetsontwerp en onze teleurstelling bij de j verschijning. De loop van zaken was op zich zelf reeds zoo tergend hinderlijk. Slag op slag erkende de Tweede Kamer, dat voorziening in deze nood eisch van rechtvaardigheid was, doch de Regeering bleef hals starrig weigeren of bood veel minder dan algemeen gevraagd werd. Eindelijk echter werd in 't begin van 1929 een Staatscommissie ingesteld onder presidium van Mr. Aalberse en deze bracht begin 1930 rapport uit. Zou nu aan rechtmatige verlangens tegemoet gekomen worden? Helaas, de Regeering verklaart nadruk kelijk, dat zij het werk der commissie hoogelijk waardeert, dochals grondslag voor een ontwerp van wet wijst zij het af. Alweer dus de kennelijke onwil bij de Regeering, zooals die van meet af openbaar is geworden. HSt voornaamste argument schijnt te liggen in het slot van deze zin uit de Memorie van toelichting: „Nog daargelaten, dat haar meening ten opzichte van de mobilisatie-slachtoffers op sommige punten niet geheel gelijk is aan die der commissie, vormen de financieele gevolgen, aan verwezenlijking van de denkbeelden der commissie verbonden in het bij zonder in deze tijden een onoverkomelijk beletsel tegen het overnemen harer voorstellen." De financiën een onoverkomelijk beletsel. Of in cijfers uitgedrukt: de nu voorgestelde regeling zal over een vol jaar f 300.000 meer kosten dan tot heden en verder kan de regeering in geen geval gaan; het mag b.v. geen f 400.000 kosten. Hier wringt iets. Niet het recht, maar het geld be slist. Immers, zag de regeering hulp aan de slacht offers als een recht, dan zou noodzakelijke bezui niging niet op één categorie, welke geen rechts positie heeft, drukken, doch op allen, die een uitkee- ring uit de Staatskas ontvangen. Het goede in dit wetsontwerp zullen we geens zins ontkennen; doch daarom behoeven we onze oogen niet te sluiten voor het onvolkomene. En daarom hopen wij, dat de volksvertegenwoordiging zich ernstig door de belanghebbenden zal laten voorlichten en daarna te pogen gewenschte verbe teringen aan te brengen. En de Regeering dreige niet aanstonds met intrekking. Men schrijft ons: Het Bestuur van den Bond van Mobilisatie Invali den en van hunne Nabestaanden te Drachten, over weegt, op een nog nader te bepalen dag, het houden van een groot buitengewoon congres in Den Haag. Dit, in verband met de behandeling van het door de Regeering bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp ten behoeve van de Mobilisatie-Slacht- offers. Het ligt in de bedoeling hieraan een groote stüle straat betooging te verbinden, waarbij een delegatie van invaliden en weduwen en weezen en andere nabestaanden, aan Hare Majesteit de Koningin, de Minister-President en de Voorzitter der Tweede Kamer een smeekschrift zal aanbieden, waarin om rechtdoening wordt gevraagd. Van alle kanten en uit alle delen van het land zijn reeds tal van enthousiaste instemmingsbetui gingen binnen gekomen. Het bestuur verwacht, dat pl.m. 2000 leden van den Bond, zoowel mannen als vrouwen aan het congres en de betooging zullen deelnemen. Ei zijn momenteel nog eenige moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden, vooral voor de deelnemers, die slecht ter been zijn en niet de be schikking over een invaliden rijwiel of wandelwagen hebben, maar het Bestuur denkt hieraan tegemoet te komen door het afhuren van een aantal auto cars. Aan het Gemeente Bestuur van Haag is reeds vergunning gevraagd. In den stoet zullen enkele transparanten worden meegevoerd, waarop het doel van de betooging en de eischen van den Bond zullen zijn aangegeven. TWEED® KAMER. Een niet politiek debat. Die anti- woekerwet v. d. Bergh. De moei lijke strijd tegen woekerpraktijken. Hoogstaande debatten. Het „Bu- ma wetje". Eien monopoliebedrijf voor de incasseering van muziek- recchten Eindelijk heeft de Tweede Kamer eens een wetsontwerp behandeld dat geheel buiten de po litieke sfeer lag. Wij bedoelen het wetsontwerp van den heer v. d. Bfergh (8.D.A.P.) te rbestrij- ding van den woeker. Nu staat de Kamér over 'het algemeen zeer sceptisch tegenover wetsvoorstellen, die van haar leden zelf afkomstig zijn omdat er meestal een politiek bijsmaakje aan zit. Maar thans stond de geheele Kamer achter den heer v. d. Blergh, die door middel van zijn wetsontwerp het geld- schièlen tegen een woekerrente wil trachten te vernietigen. Nu is het met woeker raar gesteld. Woekerrenten worden meestal dan gevraagd, als er voor den uitleener geen enkele zekerheid aan wezig is. Bij het afwezig zijn van deze zeker heid worden daarom meestal rentes verlangd, die in geen enkele verhouding staan tegenover j de bestaande rentevoet. Nu eens bestaan er in verschillende gemeenten reeds commissies die zich voortdurend bezig hou den met het kwaad van den woeker. Veel kun nen zij meestal niet uitrichten, want de slacht offers van een woekeraar of woekeraarster komen maar zeer zelden uit eigen beweging naar de politie. Het geldschietersbedrijf is er een, dat vooral in slechte tijden het weligst bloeit, of schoon deze beeldspraak niel zeer toepasselijk is, want het gedijt het beste in het duister en zoodra het aan het daglicht komt sterft het af. De heer v. d. Bergh nu wil van het geldschie tersbedrijf een coneessiebedrijf maken, dat slechts mag uitgeoefend worden als de staat zijn erken ning er ove rheeft uitgesproken. Doch de voor waarden waaronder de geldschieter zal moeten arbeiden, Zijn niet in dit wetsontwerp vermeld. Dit heeft de voorsteller overgelaten aan een algemeenen maatregel van bestuur. De heer Van Poll (R.K.) opende het debat en getuigde van zijn bewondering voor het werk van den heer v. d. Bergh. Dieze afgevaardigde is van meening dat het uitleenen van geld niet raag geschieden om er winst mee te behalen en slechts mag plaats vinden door overheids organen en particuliere instellingen mot een hu manitair doel. Mevr. Itallie v. Embden (V.D1.) juichte even eens het voorstel toe dat thans meer dan ooit urgent is. Verschillënde gemeentebesturen nemen zei fTeeds maatregelen. Ook door het afbetalings systeem wordt de woeker in de hand gewerkt. Spr. is voor een algemeene wettelijke regeling van het volkscredietwezen. De mala-fide geld schieter moet verdwijnen. De heer Vos (lib.) was er voor dat op duide lijke wijze in de wet vermeld zou worden en niet zooals nu bij een algemeenen maatregel var. bestuur welk maximum aan iente gehe ven mag worden. Dat de voorstellers zich heb ben losgemaakt va nde 12 pet. maximum wil te kennen geven, dat zij een hoogere rente niet verwerpelijk vinden. Toch is het gewenscht dat alsnog worde aangegeven wat onder een redelijke winst is te verstaan. De heer de Wilde (A.R.) zegt dat het moeilijk is een definitie van woeke rte geven. Wat in 't, eene geval woeker is, is het in het andere niet. Als iemand geen borgen of onderpand heeft is een rente van 50 pet. zeker geen woeker. .De heer Snoeck Henkemans (O.H.) kan zich niet scharen bij hen, die lof hebben toegezwaaid aan de voorstellers. Het wetsvoorstel bevat een uitnoodiging om overal gemeentelijke geldsehie- tersbanken op te richten en hierdoor zou te on pas worden geleend. Ook de heer Beumer (C.H.) is het in verschil lende opzichten met de heeren de Wilde en Snoeck Henkemans eens. In zijn antwoord aan de verschillende spre kers gaf de heer v. d. Bergh een overzicht van de diverse stelsels van woekerbestrijding in an dere landen. Ook Spr. is een tegenstander van de leenziekte en voor gemeentelijke instellingen op dit speciaal gebied voelt hij weinig. Het rentepercentage zal boven 12, maar beneden de 48 pet moeten zijn. Bij vaststelling van de rentebepaliug zal met verschillende omstandig heden rekening moeten worden gehouden. Dat met dit voorstel ook een einde zal komen an allen woeker, zal spr. niet bevestigend beant woorden. 1 De Kamer heeft met aandacht de uitmuntende, verdediging van den heer v. d. Biergh aangehoord. Aleen de heer Snoeck Henkemans bleek niet te vermurwen en zou zijn stem niet aa'n het voorstel kunnen geven. Bij de artikelsgewijze behandeling van het voorstel worden er diverse amendementen inge diend, waarvan de meesten welwillend door den wetsvoorsteller worden overgenomen. Tegen en kele anderen worden echter door den heer v. d. Eèrgh ernstige bezwaren geopperd, met als ge volg dat de amendementen-indieners hun amen dementen weder introkken. Een hoffelijke be- radslaging over een onderwerp dat aan den rand der samenleving zich pleegt te bewegen. Slechts een amendement van den heer v. Kappard (lib.) die intusschen niet aanwezig was en als Neder- landsch afgevaardigde het landbouwcongres te Praag bijwoont, verdedigd door den heer Knot tenbelt werd bij stemming verworpen. Het wetsontwerp werd tenslotte z. h. s. aan- geenomen, nadat de heer Snoeck Henkemans aan- teekening verzocht, geacht te worden tegen het ontwerp te hebben gestemd. Deze wet zal veel goeds kunnen bereiken, mits slreng uitgevoerd. Ook de Eerste Kamer zal zijn zegen wel aan dit ontwerp geven. Daarna kwam in behandeling een wijziging van de auteurswet, inzake het muziek-auteurs- recht. Men kent de onverkwikkelijke geschie denissen, de eeuwigdurende haarkloverijen en po lemieken van de muziekauteursrechten-bureaux. De ee nverweet den ander dat zij niet voldoende geld aan de componisten afdragen, te groote onkosten voor zich zelf in rekening brengen enz. De strijd liep tusschen de Sacem, een Eransch bureau, dat een Nederl. kantoor heeft en de Buma ,een nationaal bureau. Beide bureaux zor gen voor inning van de muziekrechten. Dit wetsontwerp nu schijnt er op uit te zijn, maar duidelijk is het niet, één enkel Nederlandsch bureau te laten werken. Het voornaamste arti kel van de wet vangt aldus aan: „Voor het als bedrijf verleenen van bemiddeling inzake mu- ziekauteursrecht, al of niét met het oogmerk om winst te maken, is de toestemming vereischt vn Onzen minister van Justitie." Moet men hier uit opmaken, dat het in de bedoeling ligt een monopolie te vestigen? Uit de verdediging van minister Donner is wel gebleken dat het inderdaad om een monopo lie-bedrijf gaat en dat men het nationale bureau de Birma-, wil helpen. Dit is door de gestes van het Eranscho bureau Sacem ernstig in zijn be staansmogelijkheid aangetast. Het buitenlandsche bureau maakte het werken van de Buma in het buitenland onmogelijk en véle Nederl. componis ten werden gedwongen, wilden zij ook hun be langen in het buitenland behartigd zien, zich tot de Sacem te wenden. Er was van verschillende zijden critiek op het ontwerp, doch het heeft Dinsdag aangenomen den voorzittershamer kunnen passeeren. Tegen stemden de liberalen, vrijzinnig democraten, klo ris Vos, de communisten en vier Christ. Hist. [Wel een vreemde uitslag voor een wetje, dat in zekeren zin het nationalisme tracht te bevor deren. Door Ph. STRAETMANS. Het Spaansche Devies heeft het meer dan aardig kunnen bolwerken al waren de omzetten dan mini maal. Er wordt thans onderhandeld met Fransche Bankiers over eene leening terwijl inmiddels de Bank voor Internationale Betalingen de toegezegde credieten ter stabilisatie van de Peseta niet conti nueerde. De gang van zaken „In politicis" zal ook wel beslissen over het verdere verloop van het Devies. Toenemende roerigheid en afschuiving ten spijt, tot verdere afzakking der Peseta leiden. De conferentie te Chequers was een al hoffelijk heid en het tegenbezoek zal natuurlijk niet uitblij ven. Met een kushandje naar de voortreffelijk reci- pieerende dochter van Mac Donald en nag nog eerst op een aardbevinkje onthaald te zijn, vertrokken de Duitschers weer naar Berlijn. En alles blijft voor- loopig zooals het was. Intusschen wordt alom ge sproken over een aan Duitschland te verleenen mora torium. Hoever dit moratorium strekken zoude en wat Hoover ervan zeggen zoude, that is the ques tion! Men wil weten, dat in Amerika nogal geneigdheid zoude bestaan om tegemoetkoming te betoonen, maar dat daarbij dan een „mits" zoude komen, zoo groot, dat het wel driemaal den wereldbol zoude kunnen omspannen. Immers dat „mits" zoude niet minder inhouden dan dat men onderling zoowat tot ontwapening zoude besluiten. Wij zien Frankrijk reeds de degens aandragen en Italië evenzoo, terwijl Engeland al begint met zijn scheepjes te sloopen. En Rusland! En tenslotte zoude Amerika dan alleen nog in de spullen zitten! Als dat „mits" niet ver dwijnt, vreezen wij ten zeerste. Onze Effectenbeurs heeft weer droeve dagen ge kend, waarop zeer lage koersen voor vele aandeelen werden bereikt. Een herstellend Amerika bracht echter telkens weer nieuwen moed en zoo konden vele verbeteringen per slot van rekening wederom in de plaats van de geleden verliezen komen. Het relatief gunstige verslag, dat van de H.V.A. wondt verwacht bracht voor dit aandeel zelfs be duidende koersverbetering, temeer waar de suiker markt de vorige dagen al wat meewerkte. Heden vindt de publicatie plaats. De Visp schijnt actiever te gaan optreden ten aanzien der suikerverkoopen en naar men zegt, zoude een persoon van beteekenis in deze hieraan leiding gaan geven. Een bezwaar blijft steeds dat er meer en meer oneenigheid is gekomen tusschen de planters onderling, hetgeen in slechte tijden wel meer pleegt te geschieden. Het dividend der Nederlands Indische Handels bank viel mede. De koers toen ook! Hét dividend der Nederlandsche Handel Maatschappij zal denkelijk nu ook gepubliceerd worden en wordt met belang stelling tegemoet gezien. De recente stijging van het Rubberproduct bleef maar kort gehandhaafd. Niettegenstaande waren Rubbers, dank zij de algemeene blijmoedigheid, wat hooger op gisteren. Scheepvaarten zagen ook wat vroolijker de laatste dagen, maar heel veel aanleiding bestaat hiertoe nog niet, naar wij meenen. De resultaten van dit jaar zullen immers wel heel wat ongunstiger worden dan die van het vorige jaar. En dan? De Oliemarkt bracht lage koersen voor Koninklij ken waarop tot twee malen toe herstel volgde. De berichten zijn intusschen zeer ongunstig. Want de Russische Olieproductie neemt bedenkelijk toe en van een samengaan met onze Koninklijke is nog geen sprake. En nu weer is de leverantie aan Spanje voor jaren verloren gegaan. De verhooging van den benzineprijs in Duitschland is zeker geen voordeel geweest daar deze verhooging feitelijk slechts de te betalen belasting beteekent en de hoogere prijs eerder minder verbruik zal meebrengen. De moge lijkheid eener fusie van Amerikaansche Oliebelangen gaf echter wat moed. Op de industrieele afdeeling daalden de Unilevers en Philipsen zoowat tot hun laagterecords, maar op gisteren kwam eenig herstel. Er gingen geruchten van verliezen door de Unielever geleden, geruchten, die echter geheel oncontroleerbaar zijn. De verslagen der verschillende Kunstzijdefabrieken droegen weinig bij tot een betere stemming. Ten slotte wat zal Amerika verder gaan doen? New-York lijkt wel de anderdaagsche koorts te heb ben en wij deelen in zijn lot. De publicatie der cijfers van de Steeltrust wordt met groote spanning afgewacht. Wellicht dat deze wat meer richting zuiien' geven. Inmiddels sloot New -York op gisteren wel flauw, speciaal voor industrials en zal dit hier niet prettig aandoen. Beslissing over het verloop der komende markten kan ook nog liggen in wat de Internationale Politiek zal doen. Een feit is het, dat het scherpe reageeren der Parijsche Beurs na de conferentie van Chequers genoegzaam leek uit te drukken hoe men in Frankrijk, met leede oogen de toenadering van Engeland tot Duitschland beziet. Daartegen helpen geen bloemen bij de Jeanne d'Arc- feesten, noch de mooiste toespraken uit naam van het Engelsche volk bij die gelegenheid. En inmid dels protesteerde Parijs alweer te Berlijn tegen de Stahlhelmdemonstraties te Breslau. (Nadruk verboden).

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6