NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier irsiiririt h* d.. No. 69 telefoon ZATERDAG 13 JUNI 1931 40e Jaargang mÊÊrn mumijyit COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitoave: Firma J. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Moordscharwoude. ADVERTENTIEN: Vav 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De Raad van bovengenoemde gemeente verga derde Vrijdag 12 Juni 1931 des avonds 8 uur ten gemeentehuize in voltallige zitting onder voorzitterschap van den E(d. Achtb. heer A. J. V\' ijnveldt, burgemeester tevens secretaris. Na een woord van welkom aan leden en pers, verklaart de voorzitter de vergadering voor ge opend en volgt de vaststelling de rnotulen van de vergadering van 31 Maart. Mededeelingen. De heer H. Kalf zijn benoeming tot lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lag. Onderwijs heeft aangenomen; D:e heer Jb. Blokker, sluiswachter, zijn welge meende dank betuigt voor de tegemoetkoming in de pachtsom over 1930; Het Bestuur der afd. Langendijk der Noord- holl. vereeniging „het Witte Kruis" zijn harte- lijken dank betuigt voor de verhoogde subsidie ten bate van de wijkverpleging; Die officie rvan Justitie bericht, dat het on derzoek van de registers van den burgerlijken stand over 1930 en van de daarbij overlegde stukken hun geen aanleiding heeft gegeven tot opmerkingen Ged. Staten a.an 3 tuinders alsnog crediet hebben verleend tot een bedrag van f 800, waar- Ovcor de gemeente voor 30 pet. garant is of f240. Volgens meded.eeling van den Mm. van Lm. de voorloopige uil keering ingevolge de wet op de fin. verhouding per inwoner is bepaald op f8.2927 of in totaal f 15.167.35- De uitkeering, ingevolge de wet op de fin. verhouding, in de jaarwedden van burgemeester en secretaris f 3000. Van de N.V. Spoorlijn station dorp IS oord- scharwoude bericht is ingekomen, dat over 30 een dividend zal. worden uitgekeerd van 4 pet. Het 'onderhoud van den Twuijverweg over '30 heeft bedragen f 83.40, waarvan voor rekening dezer gemeente een zesde komt, of f 13.90; Volgens mededeeling van den Directeur van het. Centraal bureau voor de Statistiek, het aan tal inwoners dezer gemeente, volgens de uit komsten der in Dtec. j.l. gehouden volkstelling bedraagt 953 mannen en 862 vrouwen, totaal 1815. Het bestuur van de voetbalvereeniging DU, 8. dank betuigt voor het belangeloos beschik baar stellen van het Gymnastieklokaal voor de wintertraining. Volgens dit schrijven blijkt het lokaal uitermate geschikt en het bestuur hoopt, dal op algeheele medewerking van het Gemeen tebestuur ook in de toekomst gerekend mag roraen. Het aandeel in de kosten van onderhoud en verbetering van de Spoorstraat in 1930 bedraagt f 1570.82 en in het abonnement van de brand- kranen f 12.50. D(e heer Kostelijk merkt op, dat er met de veroetering wel succes is behaald en geen klac ten zijn vernomen ondanks de vele regendagen- De voorzitter deelt mede dat geen enkele klacht van Spoorstraatbewoners is ingekomen on is overtuigd, dat de woningen absoluut geen last, meer hebben van het water. Bovenstaande stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, dd. 27 April 1931 Verslag Kam. v. Koophandel en Pabr. voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar over 30, Verslag van den Keuringsdienst van vee vleesch in den keuringskring Oudkarspel; Verslag van den toestand der gemeente over Verslag volkshuisvesting avcr 1930; Verslag van de afdeeling Langendijk van de Vereen, tot bevordering van het Volksonderwij in Westfriesland betreffende den toestand van liet ónderwijs aan de Teekenschool te ui W°Dc%oorz. deelt mede, dat de kosten voor deze gemeente bedragen f83.92 en j61 behoefte ning, dat de school in een bestaande voorziet. In 1931 hebben 8 leerlingen den cursus gevolgd legen 7 in het voorgaande jaar. Adres van den Bond van Vlobiiisatie^nVa liden en van hunne nabestaanden, hou zoek instemming te betuigen met e van het gemeentebestuur van fcimallinger den Voorzitter van den Ministerraad en tot de leden van de Tweede Kamer inzake het mhet leven roepen van een afdoende regeling voor slchtoffers van de mobilisatie. Bi. en W. stellen voor adhaesie te betmgen le meer daar de gemeente een mobdisatieslaehtoffer telt ,die reeds alle pogingen in het werk heeft g steld om steu nte verkrijgen. Het ontwerp der Commissie is doch bndeling geweest in de Tweede hetgeen is dit door de Regeering niet aanvaard, hetgeen zeer teleurstellend is. Daarom worden wederom zulk een schrijven is ingekomen, terwijl er al zooveel jaren aan gewerkt is, niettemin is spr. er vlak voor. De voorzitte rzegt, dat de Bond al langen tijd bestaat en steeds zelfstandig heeft gewerkt, doch zijn de slachtoffers zelf zeer laksch geweest en waren er velen, die er niet voor durfden uit komen. Da hee rZaagman merkt op, dat men ook moet zeggen, dat de Bond bij de Regeering steeds aan doovemansdeur heeft geklopt en vandaar dat nu een anderen weg is ingeslagen. Hiercfa wordt conform het voorstel van El. en W. besloten. Adres van het Biestuur der Vrijz. Dem. Kies- vcrecniging alhier, houdende verzoek de thans geldende verordening op het schoolgeld spoedig te herzien; daar deze te hoog is; Da voorzitter zegt, dat het standpunt van BI. en W. wel voldoende bekend zal zijn bij den Raad en is in de laatste vergadering van B. en' W. de opinie geuit om thans geen ontwerp aan den Baad voor te leggen, doch beter de beslissing omtrent eene wijziging aan deh nieuwen Raad 1 over te laten, vooral daar de goedkeuring oener nieuwe regeling zeer veel tijd vordert. Daar het de bedoeling is, dat de nieuwe rege ling met 1 April '32 in werking zal treden, is er dus alle tijd voor en stellen Bj. en W1. voor het schrijven voo rkennisgeving aan te nemen. Dte heer Zaagman zegt dat hem opgedragen nas le trachten een nieuwe regeling te verkrij gen zulks naar aanleiding vaJn een besluit d.d. 6 Febiuari. Eichter was toen de burgemeester ziek en is hem door de nloco-burgemeester ge zegd ,dat er bij de Regeering eene nieuwe uni forme regeling in behandeling was. In eene latere raadsvergadering is gezegd, dat het ontwerp aanhangig was, waarbij werd bepaald, dat de gemeentebesturen zelf het schoolgeld zullen be palen. Hierop werd beslotem een afwachtende houding aan te nemen. Spr. kan niet aceoqrd gaan met het voorstel van Bi. en W. daar dit lijn recht staat tegenover de bewering als zou het langen tijd duren, alvorens de verordening in orde wordt bevonden. De nieuwe samenstelling van den Raad zal weinig wijziging ondergaan, aldus spr., en zal ik vermoedelijk de eeniga zijn, die afvalt en is er dus geen bezwaar om eene beslissing te nemenSpr. memoreert hoe in 1920 bij de vaststelling der verordening werd gevoeld dal deze toch niet in orde was. En nu kan men zeggen, dat het van mij ,,verkiezijigs- za-lf" is, doch de toestand in de gemeente kun nen wij niet laten bestendigen. Het is mogelijk dat de zaak afhankelijk is van de inkomsten. Ik kan zulks niet aannemen. "Zie eens naar Win kel, daa rbetaalt men met een inkomen van f 6000 f 5.20 aar. schoolgeld. Hieruit voelt men, dat hier in Oudkarspel ruim baan is en zullen er hier zee rweinig zijn, die zoo'n inkomen hebben. Ik zl daarom om stemming verzoeken en daara.au verbinden dat im de eerstvolgende vergadering een ontwerp van Bi. en iWi. tegemoet wordt gezien. Dc voorzitter zegt, dat als in September eene beslissing wordt genomen, er nog 6 a 7 maanden resten en voor 1 April de vei ordening goedge keurd zal zijn. W,at betreft Winkel, merkt Z.Ë. op, dat het schoolgeld daar zeer mimem is, doch in Oudkarspel is het inkomen de toetssteen en hebben verschillende inwoners ook geen aan slagbiljet gehad, omdat zij geen inkomen had den Va Ed. blijft het betreuren dat de Regee- rinv ia deze to olaksch is ,doch had de zaal: in de Tweede Kamer reeds zijn beslag gehad, dan waren de Raden vrij geweest. Wordt er echter nu een nieuwe verordening door den Raad ge maald, dan is men weer gebonden aan het inko men Het gaat er niet om om een ontwerp samen te stellen, want dit kan, als het moet reeds morgen klaar zijn. Nogmaals legt Z.Eid. den nadruk er op, dat het de bedoeling is dat de nieuwe verordening met 1 April 1932 'zal in werking treden en met alle respect voor de oudercommissie is het dan toeh beter de nieuwe Raad af te wachten. Be heer Kostelijk zegt, dat er den laatsten tijd eene strooming is voor verlaging en meent dat alle raadsleden er ook voor zijn. öpr. is niet bang om eene verordening aan te nemen, want als de Regeering het wetsontwerp aanneemt, dan vervalt de andere toch. Het schoolgeld is, tLIs spr-, te hoog en wel de helft te hoog en kan spr. meegaan met den heer Zaagman. '8t»r merkt nog op, dat de zaak anders weer op de lange baan komt en wil ten spoedigste een nieuwe verordening. De heer de Boe rzegt deze zaak al een paar koeren naar voren te hebben gebracht doch niet geheel tevreden te zijn geweest met het door den loco-burgemeester destijds gc^ven antwoord evenmin met dat van den voorzitter..opr.!heelt volkomen het vertrouwen, dat B>. en W. m deze dilie-ent zullen zijn, maar heeft dit niet m de Kering en kan het wel 3 jaren duren alvorens de'wet er komt. Daarom heeft spr. er niets tegen als er spoed wordt betracht, want het school ed is abnormaal hoog. Spr is het eens met de\Vethr KrooTzegt destijdl van gedachte te ihformeerd bij andere gemeenten en is hem ge bleken ,dat het hier te hoog is .Persoonlijk is spr. voor ven Weth. Bakker is verheugd dat het adres is ingekomen en dat het eindelijk bij de oudercom missie is doorgedrongen dat het schoolgeld veel te hoog is. De verordening is in 1920 onder groot protest aangenomen, aldus spr., en treft ons geen blaam. Steeds heb ik ieder jaar bij de begrooting er op aangedrongen, doch is het steeds verwor pen. Nu echter een wetsontwerp aanhaiigig is, zie ik er geen heil in een nieuwe verordening te maken, daar het toch lang zal duren. Daarbij zullen er in den nieuwen Raad, nieuwe heer en komen en kan er wel weer een andere verorde ning worden gemaakt. Ik acht het daarom beter te wachten tot September. Voorts merkt spr. op, dat het schoolgeld voor do U.LO.-school f 7.50 bedraagt, terwijl voor do O. I-, School f 24, hetgeen nergens naar rooit. Voorts memoreert spr. dat in 1920 eveneens slech te toestanden waren zooals nu. Nu kan. de Raad wel aan B. en W. opdragen om eene nieuwe rege ling te maken, maar ook hadden de led.en dit zelf ook wel kunnen doen, dan hadden B. en W cleze in behandeling kunnen nemen. De heer Zaagman: ,,Ja, heer Bakker, dat is ge- mkkel ijker De heer Bijper, hierna hei. woord verkrijgen de steunt het voorstel Zaagma.n. De heer Zaagman zegt tot do conclusie te zijn gekomen, dal het een zeer kleine taak is een nieuwe verordening te ontwerpen, hetgeen spr. verheugt en verklaart geen oogenblik te hebben getwijfeld aan de meening van weth. Kroon. Ook'heeft spr. nooit vernomen, dat weth. Bak ker in de vergaderingen van Bi. en W. op ver laging heeft aangedrongen, maar had wethouder Bakker toch evengoed het recht er mee in den Baad te komen. Spr. zegt: „Mijnheer Bakker, u spreekt geen waarheid, want ik heb de notulen nagegaan en niets kunnen vinden va dat u bij de begrooting over gesproken heeft. Weth. Bakker. „Ik protesteer, dat ik voor leugenaar wordt uitgemaakt. De voorzitter hamert. B|e héér Zaagman zegt dat wachten op de nieuwe Baad gemakzucht is en redeneeren op niets af. De heer Kostelijk wenscht op hem zelf geen blaam, want 10 jaren geleden was de toestand veel ruimer dan thans en toen kon het behandeld vs orden. De voorzitter zegt alvorens de besprekingen verdder gaan, dat de heer Zaagman niet heeft gezegd, dat weth. Bakker een leugenaar is, doch gezegd heeft „geen waarheid" en dit is toelaat baar. Weth. Bakker houdt vol dat de verordening met groot protest is aangenomen en tevens, hetgeen de voorz. wel zal toegeven, dat spr. steeds op ver laging in B. en W. heeft aangedrongen. Ook zegt spr. dat de heer Zaagman er ook op had kunnen aandringen, doch er nu mee aan komt, terwijl de verordening alreeds 11 jaar werkt. Nu juist tegen de verkiezingen, aldus spr., is er zoo'n ontzettende haas bij terwijl er in den nieuwen Rand misschien veel bekwamer leden zullen komen of hoe dan ook. Spr. protesteert ten sterkste tegen de uitdrukking van den heer Zaagman, die wettelijk hel. recht heeft om te spreken, echter het zedelijk recht mist, daar hij de S. D. A. P. heeft verlaten. De opengevallen plaats van den heer Paarlberg behoort aan de S.D. A.P. De beleefdheid eischt echter, dat de zetel be schikbaar wordt gesteld aan de S. D A. P. De heer Rijper spreekt de wenschelijkheid uit dat de vergadering geen propaganda-avond wordt voor de een of andere partij. De voorzitter: „U neemt de woorden uit mijn mond. Ik sluit de discussies. De heer Zaagman: „Mijnheer de Voor,utter. De voorzitter: U heeft in tweede termijn gespro ken. Wilt u echter over een persoonlijk feit het woord voeren, zoo moet de Raad zulks toestaan." Geen der leden verzet zich hiertegen en wordt het woord gegeven aan den heer Zaagman. De heer Zaagman zegt tot weth. Bakker, dat ieder dezelfde rechten heeft, maar dat een sociale wethouder zedelijk verplicht is de verordeningen, door den Raad vastgesteld, zooveel mogelijk te vol gen en dat is door hem niet gedaan. De voorzitter blijft beweren in de laatste verga dering te hebben gezegd, da zaak nog even aan te zien, daar het ontwerp in de Tweede Kamer wel tot stand zou komen. Z.E.A. heeft hiermede echter niet bedoeld om den nieuwen Raad af te wachten. Van andere zijde is er op aangedrongen, dat er met 1 April een nieuwe verordening zou zijn. Spr. stelt voor, dat B. en W. in de eerstvolgende verga dering met een ontwerp zullen komen. Wethouder Bakker merkt op dat er meerder malen voorkomt, dat voorstellen in B. en W. geen meer- j derheid krijgen en worden deze vaak achterwege gelaten in den Raad. De voorzitter sluit de discussie en wordt overeen komstig het voorstel besloten. i. Verslag van de Gezondheidscommissie te Scha- gen over 1930. j. Adres van de Comm. uit belanghebbende ge meenten en waterschappen inzake den nieuwen weg door het Geestermerambacht houdende verzoek om een bijdrage in de kosten van aanleg. De voorziter deelt mede, dat B. enW ten °P^hte van het verzoek, hiertegenover wel sympathiek staan, maar hebben B. en W overwogen dat een der grootst belanghebbende, n.l. de P°Ide*s mer-ambacht besloten heeft geenbijdragete ver leenen, eveneens klein belanghebbenden. De staa van bijdragen ligt hierdoor hopeloos overhoop. Het verzoek moet echter zuiver opjectief worden bezien en komt de vraag, welk belang de weg heeft voor deze gemeente en moet worden gezien naar de buren. Nu is het de vraag of het finantieele offer gebracht moet worden. De Diepsmeer wordt uit /->- y PRIMA ZUIVERE KRISTAL STUF5EL „DE BIJENKORF VOORHEEN. MJtHONIG 10 CENT PER PAKJE SPAART UW WASCHGOED EN MAAKT HET HELDER WIT haar isolement verlost en wonen daar ook ingeze tenen. Als de weg er komt, bestaat de mogelijkheid dat er tuindersbedrijven zullen worden gevestigd. Z.E.A. wil er persoonlijk aan toevoegen, toe te juichen als de weg komt, ofschoon het wel teleur stellend is, dat deze niet door de Spoorstraat komt. Spreker zegt, dat wij leven in het geluk en het voorrecht, omringd te zijn door natuurschoon en als de levenswijze eenu wordt nagegaan, dan trach ten wij zooveel mogelijk weg te komen, naar bosch, zee en duin. Dit alles zal met den nieuwen weg makkelijk te bereiken zijn. De schaduwzijde is echter de f 1000 per jaar gedurende een reeks van jaren en vraag ik mij af, kunnen wij dat doen. Het is 40 jaren de bijdrage voor Kanalisatie, 10 jaren voor Ziekenhuis en nu weer deze bijdrage. Gaarne had ik gezien dat Ged. Staten een bedrag in eens hadden bepaald naar draagkracht, hetgeen meer kans van slagen had gehad. De commissie verlangt een uitspraak van den Raad en B. en W. laten den Raad volkomen vrij. Weth. Kroon zegt, op de eerste plaats dat het een groot offer is, maar hét is ook veel waard voor de inwoners. Spreker merkt op, dat de Noordermarktbond geen enkelen weg heeft, er zal toch eene oplossing moeten komen. Spreker brengt in herinnering ook voor eenige jaren terug het plan-Tauber veel meer kostte en aan de Provincie een subsidie werd ge vraagd, nu is het juist andersom. De polderbesturen, aldus spreker, zijn van meening, dat er toch twee of driemaal aan hetzelfde moet worden betaald, niet tegenstaande blijft spreker er voor. Wethouder Bakker ziet In dezen weg, evenals met de kanalisatie, een groot belang. Gezien dat het meerendefcl afwijzend heeft be schikt zal er toch weer een andere regeling komen. Dat de weg naar Koedijk leidt is ook een voordeel want vele auto's rijden thans heen en terug en die kunnen doorgaan. Het wordt dus een afvoer- weg, dus een voordeel voor het onderhoud van de straat. Het zal echter, nu het door velen is ver worpen, weinig nut hebben om het nu aan te nemen. De heer Zaagman is van meenmg dat een ieder wel sympathiek tegenover den weg zal staan en zal het een groot genot zijn, maar het genot is niet direct zoo'n groot belang. Spreker wijst erop dat de Provincie zooveel opcenten heft en door allen de Prov. kas wordt gevuld. Als spreker zich afvraagt of de menschen in deze omgeving ten achter zijn ge bleven, dan antwoord spreker: neen, en is er ook niet weinig aan de Provincie betaald. Spreker heeft geen bezwaar tegen den weg, maar wel tegen de bijdrage. Het is hetzelfde, dat als de Raad besluit een lantaarnpaal te plaatsen, dat aan de belang hebbenden hiervoor een bijdrage zou worden ge vraagd omdat zij er voordeel van hebben. De heer Kostelijk zegt, met genoegen naar de woorden van den voorzitter te hebben geluisterd, die spijkers met koppen heeft geslagen. Een groot bezwaar is het, dat de Spoorstraat een doode weg zal worden en betreurt dat de weg buiten om Oud karspel zal komen, volkomen ten gunste van Noord- scharwoude. Spreker acht de zaak ook zeer onzuiver, want of men ruim in de beurs tast of niet, het komt er toch, zie maar naar de kanalisatie. Spreker is het eens met den heer Zaagman, dat het geheel van de Provincie moet uitgaan en vindt de bijdrage te veel. Oudkarspel zal een doode gemeente, een „trappelend" worden. De heer de Boer vindt het een prachtige gedachte van de Provincie om den weg aan te leggen, want zij voelt de groote behoefte aan verkeerswegen, doen het is geen gelukkige gedachte dat gemeenten eraan msteireensdrdagtede weg door ons ^as gevraagd dan voelt de Provincie evengoed dat de weg noodig is, terwijl de Mosselenbrug blijft, zooals die is. De voorzitter: „Neen, die wordt nog slechter. De heer de Boer zegt, dat het wegenplan met zijn zijtakken geschoven wordt op het Hoogheem- raadschan Spr had er meer voor gevoeld als de weg over de Spoorstraat kwam, want die is altijd het stokpaardje der gemeente geweest. De eigendommen van Oudkarspel beginnen bij den Winterweg en of nu de Diepmeer zoo geschikt is voor bouwterrein wil spreker in twijfel trekken en verklaart zich tegen het verzoek. De heer Rijper sympathiseert met den weg, maar acht de hooge subsidie een bezwaar. Het dringt bij spreker erg door, dat er een ander plan achter zit wel een verkeersweg naar de Wieringermeer. Als de Raad het verzoek aanneemt, zullen de bewoners van de Diepmeer dubbel moeten betalen. Weth. Bakker zegt, dat het oog gericht moet worden op de toekomst en men zich moet afvragen of die weg f 1000 per jaar waard is en het mogelijk is of dit bedrag weer op andere wijze kan worden binnengehaald.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1