MOORDERMARKTBQND Langedijker Groentenveifiing Brief van Krelis Predikbeurten Laatste berichten AGENDA TER OVERNAME (5.000 Rooiie Koolplanten 30.000 Deensche en Gele Koolplanten 30.000 öeensehe Witte en 30.000 iele Koolplanten Roede Koolplanten AARDAPPELEN. veiling van Boswortelen JÜ\.U1 De voordeelen zijn, dat de kinderen loopend naar school kunnen komen, dat scheelt f 500 het onder houd van de straat wordt minder en wellicht zullen er belastingbetalers komen wonen. De Provincie moet dan maar de opcenten verhoogen. Dat men rechtstreeks, zonder kosten, naar de mooie natuur zal kunnen gaan, is ook een voordeel. Wat de heer Zaagman aanhaalt over de lantaarnpaal gaat niet op, daar Prov. Staten van het standpunt uitgaan, dat door belanghebbenden, die er voordeel van heb ben, eene bijdrage wordt gegeven. De voorzitter zegt dat het plan-Tauber wel dege lijk over de Spoorstraat leidde en heeft Z.E.A. in Haarlem er meerdere malen op aangedrongen, om dat het een levenskwestie voor Oudkarspel is. Echter leent de Spoorstraat zicii niet voor het doorgaand dus snelverkeer. Nu de andere geen bijdrage hebben verleend zal er weinig van komen, anders was er in het najaar reeds met de werkzaamheden begonnen. De heer Kostelijk zegt, dat er altijd eene onrecht vaardigheid in zit en de politiek er zoo dik oplegt. Omdat nu de Wieringermeer tot stand komt, moet de gemeente er aan betalen en acht spreker het zeer onrechtvaardig dat Heerhugowaard er niet aan betaald en juist daarom is spreker er tegen. De heer Zaagman maakt de opmerking dat weth. Bakker wel de voordeelen heeft genoemd doch geen bewijzen heeft geleverd. Wethouder Bakker antwoord, dat het niet moge lijk is met cijfers op papier te komen, maar voor deelen door spreker genoemd, zijn er toch. Dat Heer Hugowaard niet betaald, is gelegen in het feit, dat die gemeente reeds offers heeft ge bracht aan den bestaanden weg. De voorzitter voegt hieraan toe dat de Laanweg door de polder in aangelegd en moet deze weg nu worden afgestaan. Z.E.A. ziet liever Heerhugowaard uitgeschakeld. De heer Kostelijk zegt: „wij hebben al jaren lang alles ten koste gelegd aan onze waterwegen, want kanalisatie kennen wij hier allang. Na een korte bespreking stelt de voorzitter voor aan de commissie te berichten wel te sympathisee- ren met den aanleg, maar dat het offer te groot is. Verschillende leden maken hiertegen bezwaar, daar zij in het geheel geen bijdrage wenschen te geven. Hierop stelt zijn E.A. voor afwijzend te beschik ken, hetgeen wordt aangenomen met 5 tegen 2 stem men, n.l. die van de beide wethouders. Brief van de Comm. van Beheer der Lichtbedrij- ven, houdende mededeeling, dat deze heeft besloten het G. E. B. niet aan het P.E.N. over te doen. De Voorzitter deelt mede dat dit schrijven meer beschouwd moet worden als een beleefdheids uiting. Daar het rapport van het P.E.N. alle leden is toege zonden, is de Raad hierin meer gekend. Spr. stelt voor de commissie te berichten, zoo spoedig mogelijk tot kabileering over te gaan. Weth. Bakker pleit voor centralisatie van bedrij ven,, waardoor deze voordeellger werken en toont met cijfers aan dat de stroomprijs van het P.E.N. in verschillende gevallen lager is als die van eigen bedrijf en het van belang is vor de kleine menschen. et be'drag, groot f253.000, uit te keeren door het P. E. N. zou spreker willen aanwenden voor ver laging van den gasprijs. Voorts zou spreker wen schen, dat, naar aanleiding van een opmerking door burgemeester Kroonenburg, de stroomprijs met 4 cent zou kunnen worden verlaagd, indien de ge meenten de straatverlichting zou overnemen, een dusdanig voorstel uit de Gascommissie komt. De heer Kostelijk zegt, dat op een vraag van den heer J. van Kampen op de bewuste vergadering door den directeur van het P. E. N. is gezegd, dat de prijs bedraagt van 60—80—100 KW.U. f 0.30, terwijl van G. E. B. deze f 0.23 is. Een motief volgens spr. om niet naar het P.E.N. over te gaan De heer Zaagman merkt op dat uit de rapporten niet is gebleken, dat PE.N. goedkooper is als eigen bedrijf. In de loop der jaren is de prijs aanmerkelijk gedaald en heeft het bedrijf dus zakelijk gewerkt en ziet in de toekomst dat de prijs nog wel lager zal worden. Weth. Bakker acht het niet wenschelijk dat er soms een handelszaakje van wordt gemaakt zooals met de Firma Timmerman. De voorzitter zegt dat het nu alleen gaat om het besluit der ondergrondsche kabileering en kunnen later meer verdere besprekingen worden gehouden. Aldus wordt besloten. Brief van de Comm. van Beheer der Lichtbedrij- ven, houdende mededeeling van de samenstelling van het G. O. voor Lichtbedrijven. Verslag van het West-Friesche Museum te Hoorn over 1930. Verslag van de Vereen, van Nederl. Gemeenten over 1930. De voorzitter zegt dat alle verslagen ter inzage liggen voor de leden. Voorstellen van B. en W. betreffende: Vaststelling kohier van de hondenbelasting over 1931. Het Kohier vermeldt in totaal 112 honden tot een bedrag van f 246.50. De heer Zaagman geeft B. en W. in overweging de trekhondenbelasting af te schaffen, daar spreker f 1.00 te hoog vindt voor de menschen, die met be hulp van een trekhond hun kost moeten verdienen. De voorzitter had eerder verwacht, dat gevraagd zou worden de gelden te verhoogen en wel vooral voor loslopende honden en zou het bedrag van f 2.50 op f 10.00 gesteld zien. Voorts vestigt Z.E.A. de aandacht erop dat binnenkort de wet te verwachten is waarbij vermoedelijk alle trekhonden zullen ver vallen, dat deze niet meer zullen voldoen aan de gestelde eischen van de maat. 5-jaarlijksche herziening strafverordeningen; Overeenkomstig de voorgestelde herziening wrdt besloten. Oprichting van een agentschap der Arbeidsbemid deling. De voorzitter deelt mede dat in 1929 tot opheffing der arbeidsbemiddeling is besloten, om reden er weinig gebruik van gemaakt werd. Echter heeft nie mand de groote werkeloosheid. Bij K. B. van Nov. 1930 zijn de gemeenten beneden 15000 inwoners verplicht de arbeidsbemiddeling in te stellen en bo ven 15000 inwoners moeten een arbeidsbeurs oprich ten. Z.E.A. wenscht van deze gelegenheid tevens ge bruik te maken om hulde te brengen aan de ar beidsbeurzen te Alkmaar en Medemblik die, ofschoon daartoe in het geheel niet verplicht, steeds gelet hebben op de werkloozen dezer gemeente en hen te werk hebben gesteld bij de Zuiderzeewerken. Voorgesteld wordt de arbeidsbemiddeling in te voeren op 1 Juli a.s. en zijn de werkgevers na dien datum verplicht de werkkrachten te nemen over de arbeidsbeurs, daar zij langs anderen weg geen arbeiders meer kunnen krijgen. Tevens wordt voorgesteld, de administratie te houden op hèt Raadhuis en hiervoor een post uit te trekken van f 50 voor dengene, die de admini stratie zal voeren. Door de Provincie wordt in dit bedrag 40 pCt. bijgedragen. Aldus wordt besloten. (iSJot volgend nummer). Plaatselijk Nieuws ZIJI D'SCiIï A RW G UBiEl De uitslag van den gehouden kolfwedstrijd bij den heer Dl Rijper te Zuidscharwoude is als volgt: lc klasse: T. Kostelijk 510 p., '2. Di. Brander 477, 3. P. Molenaar 453. 2e klasse: P. Goet 409, 2. G. Langedijk 409, 3. J. Berge nAz. 401. Serie: P. Glas 91, P. Goet en G. range dijk o ver gekolfd met den uitslag van 3 partijen: P. Goet 127, G. langedijk 109. 3e klasse: P. Yrolik 359, 2. K. Kat 356, 3. P. Zijp Mz. 346. Serie: P. langedijk 95. KIJKi UIT! De verkeersongevallen nemen op schrikwekken de wijze toe. Geen dag gaat voorbij, of men leest van ongelukken, veroorzaakt door te snel rijden, tengevolge van onvoorzichtigheid of verregaan de roekeloosheid. Een enkele lüaal misschien zal een ongelukkig toeval het ongeval veroorzaken, maar in de meeste gevallen zal het ongeluk aan verregaande onvoorzichtigheid, zelfs onverschil ligheid en onbekwaamheid en dronkenschap moe ten worden toegeschreven. De onbewaakte over wegen spelen in dezen een groote rol. Die aan dacht moge al gevestigd worden door een van glazen dopjes voorziene kruispaal of ander waar- schuwingssein, dat de ,,wegberijder" een overweg zal moeten passeeren, als wordt doorgereden kan een ongeluk plaats hebben, zooals zoovele maler, gebeurt. Een vrij uitzicht heeft men niet altijd op den spoorweg, waar de openbare ver keersweg dezen kruist en de „onbewaakte overweg" is de schuld van het ongeval, indien dit plaats heeft. Zou het waar zijn?! Men zie eens langs de straat. E|en auto,meteen gangetje van 40 K.M., wordt ingehaald door een andere die 50 K.M. rijdt en passeert een derde, die een vaart heeft van 60 K.M. per uur. Berg het voege lijf, want in zoo'n geval is zelfs het fietspad niet meer veilig. Nauwelijks is het gevaar voorbij of men springt weer op zij voor een knallende motorfiets, terwijl een paar jongens hun vaardigheid demon- r.treeren door zonder handen aan het stuur per fiets voort te snellen. Daar achter een man, die 't zelfde doet, terwijl hij bovendien zijn pijp aansteekt. Kijk uit! wordt den wandelaar door die auto's, motorfietsen en waaghalzen toegeroepen. De waarschuwing, voor hen bedoelt, geldt eigenlijk den rustigen wandelaar, die op den openbaren weg geen rust meer kent. Aan ons de weg, ouderwetsche, trage en langzame voetganger; uit den weg! Kijk uit en laat ons passeeren, an ders zijt ge uw leven niet zeker. Neen, ik zal geen middel aan de hand doen om hierin verbetering te brengen. D:e lucht is nu eenmaal vervuld van knallen, ronken, razen en knetteren van motorfietsen, vliegmachines, auto's en claxons, het raast en davert om ons heen, het jaagt en jakkert naast ons en boven ons. Het gehoor, het gevoel, het geheele zenuw- gesetel wordt wel op zwaren proef gesteld. Het geheele leven is een wedstrijd, het gaat; er om; - het gaat om 't hardst, om den voor rang, om den prijs, maak dat je er bij komt, -T- kijk uit!! Kijlr uit! Men leest 't thans voor alle win kelramen, op reclamezuilen, in de wachtkamers,, op de muren van openbare gebouwen, op'de rui ten van autobussen, in scheerwinkels, eigen lijk overal. Het wordt allen gebiedend toe geroepen. Kijk uit! Maar, zoo dacht ik, dat is voor de kiezers ook een behartigenswaar dig bevel! want ook in dit geval gaat 't er. om! - En de spanning wordt grooter, naarmate het tijdstip nadert, dat de mannelijke en vrou- wweJijke kiezers aanstonds ter stembus zullen gaan, in Broek op Langendijk, in Zuid scharwoude, in Oudkarspel. In Biroek op Langendijk neemt men natuurlijk een voorbeeld aan Noordscharwoudein Zuidscharwoude denkt men maar eens aan de werkwoorden „fitten", „drijven" -— „wrijven" en „müggeziften" en in Oudkarspel aan de woorden „eendracht" en „sa menwerking". „Kijkt uit'" kiezers; meermalen toch hebt ge ondervonden de waarheid van het spreek woord: „Veel beloven en weinig geven, doet de gek 'in vreugde leven". -- Kijkt uit! kie zers. I aat nu eens de moreele belangen bovemi de stoffelijke belangen gelden. Het is eeh slechte tijd; hij staat thans zeker-en stellig op het laagste niveau. Hoe vele malen toch zijn persoonlijke veeten en grieven naast finan- cieele invloeden, denk maar eens aa!n de be staande Boerenleenbanken de drijfveeren voor een verkiezingsactie, die de gemeentebelangett schaden, tweedracht zaaien en den plaatselijken vooruitgang tegenhouden. Moge uw uitspraak bij d|e stembus getuigen van gezond verstand en helder inzicht en niet staan in het teeken van kleinzielig gedoe! Krelis roept u toe: „Kijkt uit J" KRELIS. Verbetering. In mijn vorigen brief stond een regel verkeerd. Ik had geschreven te mogen hopen, dat het nieuw gekozen lid van den Raad, de heer P. Duives, de voetsporen zofu drukken van zijn voorganger, den Heer Zjai Die hoop vervloog door een verkeerden regel. Moge toch evengoed mijn hoop verwezenlijkt worden K. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 4 ur (n.t.) Ds. A. Dragt. ZUIDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Geen dienst BROEK OP LANGENDIJK. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Candidaat van den Wiel uit den Haag. Nam. 2.30 uur Ds. A. E. van Baaien. Collecte Inw. Zending Doopgezinde Kerk. Geen dienst. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 3 uur. Preeklezen. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds. J. Donner. SINT PANCRAS. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 Ds. Jellema. Nam. 7.30 uur de heer v. d. Wiel, cand. te Den Haag. Geref. Kerk. Geen opgaaf HEERHUGOWAARD. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur Ds. van Mij en veld t uit Alkmaar. C. J. V. „DE HEER ZAL 'T VOORZIEN." Broek op Langendijk. A. Balder. 2 Tim. 3. Inleiding. Kl. Wagenaar Jbz. Onderwerp H. Mooi. Voordracht. NOORDSCHARWOUDE. Gevonden voorwerpen. Damesring (vermoedelijk goud) met steentjes; Portemonnaie met inhoud; Broodmes. Inlichtingen bij de Politie te Noordscharwoude. M arktberirehten LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 12 Juni. Aanvoer: 27000 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen ƒ11.80—13.90; drielingen ƒ12.29—14.60; kleine ƒ7.90—11.00; 11600 Kg. Tomaten: A ƒ41.30—41.50; B ƒ39.50— 40.00; C ƒ42.50; CC ƒ33.10. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 13 Juni Aanvoer: 39300 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen ƒ9.30113-10; drielingen ƒ11.40—13.00; kleine. ƒ6.50—7.60. 13600 Kg. Tomaten: A ƒ40.10—40.70; B ƒ38.30; C ƒ41.20; CC ƒ33.20. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING, 12 Juni Aardappelen per 10 Kg. ƒ1213; aardbeien per doos ƒ12—54; andijvie 100 st. ƒ1.50—9.10; asperges 100 bos ƒ43; bloemkool I 17—24; idem II ƒ9—14; kropsla 100 stuks 1.50—2.80; idem II 0.50—1.20; Postelein dubb. bakje ƒ0.310.63; peulen 100 pond 31—37; rabarber ƒ4—6; selderie 100 bos ƒ2.80—6.30; spinazie gr. bak ƒ4062; snijboonen 100 pond ƒ41 47; dubbele sperciebonen ƒ4248; tomaten ƒ28; uien 100 bos ƒ1.50— 4.90; wortelen 100 bos 15.30. INGEZONDEN Geachte Redacteur. Gaarne verzoek ik een plaatsje in Uwe Courant voor het volgende: In de Schager Courant van 11 Juni j.l. komt onder plaatselijk nieuws van Zuidscharwoude een stukje voor over de a.s. stemming van den gemeenteraad in die gemeente. Hierin wordt gezegd dat het niet denkbeeldig is dat de raad van Zuidscharwoude in meerderheid R.K. zou worden. Als voorbeeld wordt hier op Schoorl gewezen en wordt er meteen bijge zegd dat het gevaar in Zuidscharwoude nog grooter is. Gevallen als in Schoorl komen in ons land in tal van gemeenten voor; het is echter naar mijn mee ning onmogelijk thans al te zeggen hoe het zal gaan met de verdeeling van de zetels. Het is onjuist wanneer de correspondent zegt dat de stemmen, uitgebracht op de lijst Jb. Kroon, het gevaar grooter maken. Tct heden heeft genoemde lijst steeds één zetel kunnen behalen en Ik ben overtuigd en ik vermoed velen met mij, dat wanneer de burgers onzer ge meente deze lijst ter dege bekijken en goed gaan overwegen wat één of meer candidaten voorkomende op die lijst voor de gemeente kunnen zijn, (sullen stemmen op deze lijst, waardoor het mogelijk zal zijn dat aan deze lijst meer zetels worden toege wezen. Het is dan ook misleidend en onwaar dat dé op deze lijst uitgebrachte stemmen verloren zouden zijn. Het is naar mijn meening het gevaar van verlies van zetels van de V. V., dat de correspondent de kiezers tracht te bewerken op de lijst van het V. V. te stemmen. Het gevaar voor versnippering van stemmen is ook geheel denkbeeldig omdat er gevallen zijn waarbij juist het samengaan van verschillende partijen een verlies aan zetels voor die partijen opleverde. Het spreekwoord: „Als de Vos de passie preekt, boer, pas op je ganzen" is ook hier van toepassing. Z.-Scharwoude, 12 Juni 1931. K. G. REINDERS. Per Telefoon AMSTERDAM 13 —JUNI V.D. Uit SAARBRviCKEN. ERNSTIG VLIEGONGEVAL EISCHT 2 SLACHTOFFERS. Hedenmorgen heeft een ernstig vliegongeval plaats gehad, hetwelk 2 slachtoffers heeft geeischt. Het vliegtuig, dat de dienst SaarbrückenKeulen onderhoud was door den mist een half uur later opgestegen dan de dienstregeling aangaf. Om half 9 startte het toestel en stortte, toen het nauwelijks van den grond was opgestegen, van eene hoogte van 50 Meter neer, bij de Marechaussee kazerne, die in 'de onmiddellijke nabijheid is gelegen van het vliegterrein. Het toestel geraakte in brand en zijn de piloot en de macanicien in de vlammen omgekozen. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Uit DIEREN. Een 3-jarig jongetje alhier, die sedert Februari ziek was, werd op natte pleurus behandeld. Een Röntgenfoto heeft echter uitgewezen dat zich in de long een groote houtschroef bevond. Nadat deze door middel van een tang was verwij derd, was het knaapje weer gezond. Het kind zeide wel een spijker te hebben inge slikt, doch werd hieraan geen aandacht geschonken. Nieuwstijdingen Hef voorzitterschap van de A.V.R.O. Naar wij vernemen is aan den oud-wethouder van Amsterdam, het raadslid JJ. Tér Haar Jr. het voorzitterschap van de Avro. aangeboden. De heer Ter Haar heeft dit aanbod ernstig in overweging genomen. tdverieniiën te Haarlem aangeboden een goed be klante zaak in Kruidenierswaren Co mestibles. Koopsom huis en zaak billijk. Hyp. voorr. Te bevr. Adm. Kantoor G. PELLI- CAAN J.Czn., te Haarlem, Kampersin gel 64rood, Telef. 12412. SROEÜTEM Ingevoerd e groo than del sverlegen- woordiger zoekt productie! EXPORT HUIS voor Dresden. Aanbiedingen aan Karl. Forker, Dresden-A 24 Bergstr 58. ""prijsverlaging. SOKKEN VANAF 95 Ct., KRUIPBROE- KEN vanaf f 4.75. Wij maken en repareeren zelf. Alle maten in voorraad. JOH. FRANKFORT FORESTUSSTRAAT 11, ALKMAAR. Te Zuidscharwoude bij N. TWISKER. Ongeveer te koop bij W. YERKROOST, Zuidscharwoude. Prima soort, plukklaar. Bij Jb. LEEG WATER, Heerhugowaard (Zuid). TE KOOP: bij C. SPAANS Jnz No. 275, Broek op Langendijk. TE KOOP: D. KOEDIJK Pz Broek op Langendijk JJ JJ Noordscharwoude. ZONDAG 14 JUNI. OUDKARSPEL. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 10.30 uur (n. t.) Ds. W. A. F. van Dijk. NOORDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf Dinsdag 16 Juni zal de veiling ge opend woeden voor hef veilen van llerder dagelijks. Aanvangsuur 9 uur zomertijd. Het Bestuur. te Broek op Langendijk. Maandag 15 Juni, 's morgens 10 uur (n.t.) 40 stuks aan hef hos. Het Bestuur.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2