Buitenlandsch i Overzicht Binnenlandsch Overzicht ik> Verarmd Duitschland. Noodver- ordening. Cihequers het begin van de herziening van het Young- plan? Amerika moet beslissen. Cabine tscrisis in België opgelost. Fascistische moeilijkheden. Van Duitschland krijgen we den indruk, dat het in tegenstelling b.v. met Oostenrijk, steeds zooveel mogelijk moeite .doet om zich zonder aalmoezen van het buitenland staande te hou den. Euitschland is een land, dat zich door eigen kracht tracht te herstellen van de toegebrachte oorlogsschaden. De vraag, of Duitschland wel of niet geheel aansprakelijk voor deze schulden kan gesteld worden, blijve hier buiten beschouwing. jMen vraagt ook niet aan een ernstige zieke, die op sterven ligt, of het nu niet zijn eigen schuld is, dat hij er zoo slecht aan toe is. Men helpt eenvoudig. Duitschland maakt momenteel een zeer ernstige crisis door. Het staatsbudget is niet meer in evenwicht te krijgen én de tekorten nemen onrustbarende verhoudingen aan. Duitsch land heeft het echter niet meer in zijn macht de binnenlandsehe toestand te regelen zonder het internationale politieke apparaat in beweging to zetten. Want het grootste gedeelte van dè inkom- i sten van bet Rijk verhuist direct of indirect; nar de groote slokop Amerika, die in de vetto jaren de schuldeischers van Duitschland voor- schotjes op hun vorderingen heeft gegeven. Als Duitschland dan evenwicht in zijn financiën wil I brengen, moet het zich naai- twee kanten wenden, j Ten eerste meet het naar binnen, toe ingrijpende j veranderingen voorschrijven en ten tweede moet het trachten de buitenl.andsche lasten te vermin- deren. I In de dagen die achter ons liggen, heett Duitschland beide wegen bewandeld. In twee woorden zijn deze pogingen voor een financieel, evenwicht-herstel kan men het moeilijk noemen, samen te vatten: Noodverordening en Chequers. Beginnen wij met de noodverordening. Het wwoord zei reeds geeft den indruk van den ernstigen toestand, waarin het midden-Europee- sche rijk verkeert. De bestaande lasten, de directe en indirecte belastingen worden mechanisch ver zwaard. Doch de meerderheid van deze lasten komt neer od de schouders van hen, die zelf reeds het ergste door de crisis zijn geteisterd.. De Ambtenaren worden het zwaarst getroffen door salariskorting en belastingverhooging. De Duitsche regeeriDg weet ook wel waar ze het halen kan zonder op moeilijkheden bij de inning te stuiten. Er is schrik en verontwaardiging b ijalle bevolkingsgroepen. Want nief alleen de ambtenaren hebben hun protesten laten hooren, ook de bankiers en de groothandel zien^ met angst den ingetreden toestand tegemoet. En wat zal het einde daarvan zijn? Deze wanhoops- stemming in Duitschland kwamen de besprekin gen te Chequers wel ten goede, maar van bespre kingen tot resultaten in de internationale poli tieke wereld ligt een lange, lange weg. Maar zelfs als Duitschland geen penning meer aan herstelbetalingen zou behoeven uit te geven, dan nog zcu het volstrekt niet bevrijd zijn van de economische en financieele moeilijkheden, heeft de Rijkskanselier Firuning in December reeds gezegd. En sindsdien zijn de toestanden nog veel slechter geworden. De noodverordening zal misschien eenig goeds uitrichten, doch zeker zal ze aanleiding' zijn tot veel kwaads. Ee extremistische -politieke par tijen ,de communisten en nationaal socialisten, zullen niet nalaten het ongenoegen, dat ontstaan is, in hun voordeel uit te buiten. En dat betee- kent onrust, onrust en nog eens onrust. Men holt weer bard de richting uit van de inflatie, toen er geen eten was, ornaat de organisatie van den wereldhandel toen hopeloos in de war was. Toen was er onderproductie, was er op de wereld markt inderdaad aan alles gebrek. Thans echter, nu er van alles overvloed is, gaat er een armoede den kop opsteken, zooals nog nimmer tevorehi heeft geheerscht. Het zou voor de geheole wereld eeen ramp zijn als het Duitsche volk tot paupe risme zou moeten vervallen, omdat het de lood- zwaa raari lasten zijnde erfenis van een thans reeds bijna voorbije generatie moet worden. Onder al deze nijpende omstandigheden zijn Curtius en Pruning naar Engeland getogen en hebben te Chequers geconfereert met de Engel- sche ministens. Het. was een bezoek, dat eerst zoin beschenen zijn geworden door de sensatie- flitsen van de tolunie. Maar daar wordt, op het oogenblik niet aan gedacht. Dat is hoogstens toekomstmuziek. "De herstelbetalingen, die door den Duitseher als een wurgende greep om den hals worden gevoeld, die moeten zij trachten van zich af te schudden. Nu gaat niet alleen Duitschland onder de her stelbetalingen gebukt, ook Frankrijk en Engeland voelen den loodzwaren druk der oorlogsschul den, die ze aan Amerika moeten aflossen. Frank rijk en Engeland moeten regelmatig geld aan Amerik'a zenden, maar op hun beurt zijn zij er lang niet zeker van, dat Duitschland in staat en bereid is aan zijn verplichtingen te voldoen. Tot definitieve resultanen is men te Chequers niet gekomen. qWel heeft Engeland zich bereid verklaard eventueel een driejarig moratorium toe te staan. Hoofdzaak is echter de goede wil, die getoond is. ,Men schijnt eindelijk eens te kunnen confereeren in vriendschappel,ijken toon, zonder haat- of wraakgevoelens. Men zal spoedig waar schijnlijk, een stap der Duitsche regeering kun nen verwachten om ontheven te worden van de schadeloosstelling, ee nrevisie van het Young- plan ,dat 'als een voortdurende donderbui boven Duitschland hangt. Dl ecabinetscrisis in België is voorloopig „op gelost". lt enk in is er dan in geslaagd een kabinet samen te stellen, dat dé onderbroken regeerings- arbeid weer zal hervatten. Maar de strui .keiblok ken zijn nog niet uit dén weg geruimd, hoogstens een eindje verschoven. En niemand heeft dan ook een al te groot vertrouwen in dit nieuwe ministerie. Het conflict aan het Vaticaan met het sidder- bewind van Mussolini is nog steeds niet tot een oplossing gekomen en het ziet er evenmin naar uit, dat een bevredigende oplossing spoedig zal gevonden worden. Maar steeds meer dringt het tot do buitenwereld door, dat de binnenlandsehe toestand in Italië nu niet zo oheel erg gunstig is, indien men onder gunstig verstaat de fascis tische rust. Zoo nu en dan lekt het uit, dat de anti-fascistiche orgsanisaties nog steeds arbei den ,al is hun propaganda uit den aard der zaak dn ook ille citime. Maar de regeering kent nog andere zorgen. Het finantieele jaar zal einde Juni een tekort laten zien. De werkloosheid groeit en de inkomsten van dezen staat dalen. Fascistisch Italië staat voor moeilijke dingen, al hoort men er weinig van uit den trotschen mond van den machtigen dictator. Aardschokken rondom de Noordzee. Ernstig vliegongeluk te Belde. Mevrouw Roosje Korler per vlieg tuig uit.Indië teruggekeerd. Tol- actie in de Krimpenerwaaxd. Na tionale verkeersdag en verkeers- Wij zouden hel overzicht van deze week de kroniek der schokkende gebeurtenissen willen noemen, omdat zoo ongeveer alles wat uit men- sohelijk oogpunt bezien ,in trilling kati komen aan emotioneele invloeden onderhevig is geweest. Beginnen wij dan met de schokkendste ge beurtenissen. de aardbeving, die het Noordzeege bied voor enkele minuten onveilig heeft gemaakt. De krantenlezers zijn langzamerhand wel aan sensatie gewend geraakt. Het bericht van ds aardbeving was wel echter een gebeurtenis, die geheel Nederland in opschudding heeft gebracht. Gelukkig waren de schokken niet zoo hevig, dat ze instortingen of ongevallen van welken aard ook ten gevolge hadden; velen waren zelfs vah meoning dat er iets geheel anders plaats greep dan een aardbeving, getuige de wijze waarop vele menschen reageerden. Dé vaste slapers in de enkele gedeelten van ons land, waar de aard schokken zijn waargenomen, nebben van de schok kende gebeurtenissen in het geheel niets oemerkt en zij dje nog tot het land der wakenden be hoorden of die een hazenslaapje plegen te doen, bemerkten tegen 2 uur Zaterdagnacht j.l. een zonderlinge trilling op, die zich manifesteerde in een geheimzinnig dansje van diverse toilet artikelen op waschtafels, het klepperen van deu ren, het rammelen van vensters, het shokken van ledikanten en meer van die griezelige dingen, die doorgaans slechts nlegen voor te komen in detectieveromans. Vandaar dan ook dat vele van de ontwakende menschen onmiddellijk aan een boek van eEdgar Wallage cn Ivans dachten dn op zijn minst vermoedden dat er pogingen werden gedaan om deuren en vensters te inolesteerem en enkele dames, wier fantasie al bijzonder geprik keld was, uitten met schrik het vermoeden, dat zich een man onder het bed had verborgen Slechts enkele Indische-families, die te Den Haag vertoefden, herkenden de trillingen onmiddellijk als aardschokjes, die in Indië geen onbekend vet schijnsel zijn. Al heel zonderling was de ervaring van den Haagschen heer, die op dat oogenblik vo<*r zijn aquarium zijn goudvisschen zat ie bestudeeren en plotseling een sterken golfslag in het water waarnam, die de vischjes danig verschrikten en waarschijnlijk ook wel den eigc naar, want, indien niet onmiddellijk de gédachte aan een aardbeving bij hem is gerezen, dan zul len toch wel heel zonderlinge vermoedens zijn. brein bcstorma hebben. Laten wij hopen dat wij, die al genoeg te lijden hebben van de kli- matalogisobe plagen, aan ons uiterste aardkostje verbonden, nu nog niet bedeeld zullen worden met de onprettige dingen, die men rondom den evenaar moet slikken. Onze vrouwelijke sexe in Nederland heeft reden tot j uiehen gehad, wat al lang had moeten ge schieden, is thans geschied en de emancipatie in Holland heeft weer een stapje voorwaarts ge daan .Wat er wel geschied is Welonze beken de revue-actrice mevrouw Roosje Kohier heeft getoond niet alleen voor het voetlicht te kunnen treden, doch tevens een reisje door de lucht van Batavia naar de Kalfjeslaau an te durven. Bra vo! Men heeft dezen moed naar haar juiste aard weten te schatten en Roosje Kohier hartelijk gehuldigd. Ea' wareen toespraken, er was een telegram van Mistinguet voor haar „beau col lega", er was een orkest dat bij vergissing de Brabanconne speelde, kortom het was zoo'n fes tival, dat menige Hollandsche vrouw er spijt van zal hebben gehad, dat zij niet de primo is geweest. Maar misschien dat alles dan veel kal mer verloopen zou zijn, want Roosje Kohier is een revue-actrice en voor revue-actrices heeft Holland veel respect. Liat in de vliegmachine toch niet alles roze- geur en maneschijn is ,is thans wel weer bewezen door het noodlottig vliegongeval te Eielde, dat de nbekenden sportvlieger Hendriks, die o.a. het initiatief heeft genomen tot het aanleggen van een vliegveld te Eielde, het leven gekost. De ware oorzaak van dit ongeluk kent men niet, doch men vermoedt dat het vliegtuig in een vrille is geraakt. Het is wel een treurig, doch desniette genstaande een concreet feit dat de evolutie der aviatiek gepaard gaat met het verlies van hen die hun beste krachten in dienst der stalen, vleu gels hebben gesteld. De volgelingen van Floris Vos, 'den tolbestor- mer, leven nog. In de Krimpenerwaard is eeh tolbestormingsactie tegen den gehaten tol aaW den Haastrechtsschen brug bij Sitolwijkersluis op touw gezet en een optocht van vele auto's en fietsen heeft de leuze: „Wij eische ntolvrijen toe gang tot Gouda" gepropageerd. Het geheel stond onder leiding van zeven goed gewapende rijks veldwachters en tot noemenswaardige inciden ten is het dan ook niet gekomen. Inmiddels kan Floris Vos tevreden zijn, autorijdend Nederland heeft zijn werkmethoden nog niet vergeten. Terwijl de bewoners van de pijpenstad pogingen hebben gedaan om het verkeer in de war te stu ren is er Saterdag een nationale verkeersdag gehouden ter, propageering van de goede orde en de veiligheid in het verkeer. Dit was niet geheel en al overbodig, want de laatste tijd ver schijnen er schrikbarend veel berichten over ver keersongelukken in de bladen. Vaak ziji'n deze slechts te wijten aan laatdunkendheid en onna denkendheid en wanneer men leest dat enkele ongelukken te wijten zijn aa!n menschen, die achter het stuur in slaap zijn gevallen, dan vraagt men zich af, waar zich het gezond ver stand bevindt, waarop onze nationale trots zoo prat gaat. laten wij hopen dat de vele ernstige voorheelden de onvoorzichtigen tot nadenken mo gen hebben gestemd! Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. BESTUURSVERGADERING „NOORDERMARKTBOND" Aanwezig alle leden. De vergadering wordt geopend door den vice- voorzitter, den heer J. Ootjers. met een hartelijk woord van welkom en den wensch, dat de heden te nemen besluiten in het belang van den bond mogen Spr. memoreert den gescheiden voorzitter, den heer Brugman, diens eminente leiding en zijn streven om den bond steeds verder vooruit te brengen. La ten wij in zijn geest blijven werken in het belang van onze "veiling. Spr, verwelkomt nog in het bijzonder het nieuwe bestuurslid, den heer Jb. Gutter en hoopt dat deze het voetspoor van zijn voorganger zal drukken. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Door den Penningmeester, den heer A. Swager, wordt den bond voor het nieuwe gebouw een vlag aangeboden welke dankbaar wordt aanvaard. Ingekomen is een brief van den oud-voorzitter, waarin deze zijn dank betuigt voor het geschonken eere-kruis bij de Oranje-Nassau-orde, en waarin de heer Brugam nzijn beste wenschen uit voor een beter jaar dan het vorige. Vervolgens een mededeeling dat de heer W. Balk ontslag heeft genomen als secretaris van de Prov. Commissie, terwijl als waarnemend secretaris is be noemd de heer Jb. Glas te Broek op Langendijk. Het adres der commissie blijft echter Landbouw- huis te Alkmaar. De commissie van correspondenten van den Plan tenziektenkundigen dienst verzoekt wederom een sub sidie te mogen ontvangen, evenals hetvorige jaar. Voor den Noordermarktbond bedraagt dit f 33. Beslo ten wordt voor 1931 dit bedrag toe te staan. De commissie die zich ten doel stelt de sluitkool te verbeteren, heeft ingeleverd een staat van onkos ten der proefnemingen, die in totaal f 587 bedragen, De L. G. C. te Broek op Langendijk heeft besloten hieraan niet bij te dragen. Gerekend naar den omzet der drie andere vei lingen wordt dit voor den N. M. B. f 403. De com missie hoopt een volgend jaar de exploitatiekosten te kunnen verminderen en verder subsidie van Rijk en Provincie te ontvnagen. De Secretaris deelt mede, dat intusschen van den Minister bericht is ontvangen, dat deze niet voor nemens is hiervoor een bedrag op de begrooting van 1932 uit te trekken. Ged. Staten zullen aan de Prov. Staten voorstellen een bijdrage van f200 voor deze proefnemingen te verleenen. Uit het bestuur gaan meerdere stemmen op ,dat nooit is besloten om een subsidie te verleenen, on geacht de grootte van het bedrag. Over dit punt wordt vrij langdurig gediscussieerd. Besloten wordt rf300 toe te staan, voor dit jaar, en voor 1932 n ureeds te bepalen dat geen hooger bedrag dan f200 zal worden verleend, behoudens naar verhouding zooveel minder als de kosten lager zijn. Naar aanleiding van het besluit om de eerste vroege aardappelen voorloopig alleen in manden of kisten aan te voeren, deelt de voorzitter mede, dat op kosten van het reclamefonds proeven zullen genomen worden met het verzenden van aardappelen in kisten, zonder dat deze worden overgeladm. Hierna wordt nog medegedeeld dat tusschen den handel en de betaalmeesters in den Vierbond over eengekomen is, dat koopers met voldoende crediet- dekking binnen 2 dagen na den koop moeten betalen Wordt op den derden dag niet betaald, dan wordt de 1 tiende procent korting ingethouden. Daarna wordt 4 honderdste en vervolgens 3 Honderdste procent per dag bijgeschreven. De voorzitter deelt hierna mede, dat de seizoenom- zet f2.528.862.41 heeft bedragen, wat ongeveer 2 ton minder is dan het vorige jaar, toen deomzetook al verre van normaal was. Hierna wordt aan de orde gesteld de benoeming van een nieuwen voorzitter. Uit de hierover gevoerde discussies blijkt, dat vele bestuursleden een reorganisatie wenschen in de functies van de ambtenaren, en dat men algemeen gewenscht acht het veilingleiderschap in den tegen- woordigen vorm te laten vervallen. Aangezien hieromtrent nog geen vasten vorm kan worden gevonden, wordt besloten deze reorganisatie nader te bespreken op een daartoe de volgende week te houden vergadering, en dan tevens een voorzitter te benoemen. Bij de rondvraag wordt door den heer Jb. de Boer geïnformeerd wanneer het nieuwe gebouw ter bezich tiging zal worden opengesteld. Binnen 14 dagen zullen hiervoor de dagen worden aangekondigd. De aardappelveiling zal Dinsdag a.s. worden ge opend. De heer D. Bruyn acht het aanbrengen van een rookverdrijver in de vergaderzaal gewenscht. Dit punt zal in overweging worden genomen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. NOORDSCHARWOUDE. Men heeft in lang reeds niets meer vernomen van de voorbereidingen van de tentoonstelling die men meende dit jaai op aansluiting van die van het vorig jaar te moeten houden. Onwillekeurig zou men zoo gaan denken, dat ei n>.ts van zou kov:u:u, maar niets is minder waar. Aha.» ens mededehingen kunnen worden gedaan, moeten toch zoo Wil „oiereidende niaatergelen ge nomen worden, dat men dan ook onwillekeurig gant wachten met het lanceeren van berichten. Maar thans toch zijn wij in de gelegenheid een en ander omtrent het voornemen te kunnen vermelden. In de allereerste plaats dan dat natuurlijk de tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw „Con cordia' te Noordscharwoude. En het zijn weer vele andere die daar hun stand ruimte gaan bezetten. Was het vorig jaar het tooneel een gelegenheid waar men een kopje thee kon drinken, thans moet ook deze plaats worden benut voor stands. Verschillende wijzigingen zijn aangebracht, zoodat de tentoonstelling weder een geheel ander aspect zal hebben dan die van het vorig jaar. Er zal tevens meer gelegenheid zijn om zich te verpoozen in de groote tent die wederom naast het hoofdgebouw wordt opgetrokken. Hierdoor is het ook mogelijk geworden alle stands in de groote zaal onder te brengen. Verschillende schitterende aanbiedingen mocht de leiding ontvangen, zooals o. a. geheel gratis voor ziening va nde gebouwen van radio-muziek op aller lei gebied. Maar daarnaast meende het bestuur nog een groo- tere attractie aan het geheel te moeten verbinden en slaagde er in de bekende Volendammers de Van Dijk's Volendammers te engageeren voor 3 avonden, om het geheel op te luisteren met hun schitterend spel op de harmonica. Temeer reden bestond hiervoor, omdat reeds meer dere malen de wensch was geuit om dit gezelschap nog eens naar den Langendijk te laten komen, omdat men bij hun eerste optreden hier zoo kostelijk had genoten. Dit gezelschap dan zal tijdens de tentoonstelling zijn kunnen demonstreeren, door op Vrijdag, Zater dag en Zondag aanwezig te zijn, om een ieder te la ten genieten van hun beschaafd en schitterend spel. Verschillende groote firma's komen van buiten en zullen demonstratief hun bedrijf op de tentoonstel ling naar voren brengen. Maar daarnaast zullen ook de Langedijker winke liers vertegenwoordigd zijn. Tevens is aan de tentoonstelling een verloting ver bonden waarvoor reeds de goedkeuring van B. en W. van Noordscharwoude is aangevraagd. Men is echter nog lang niet aan het einde van de werkzoamheden, en veel moet er nog gebeuren om de Concordiazaal te herschapen in een tentoon stellingszaal. Om aan het geheel een vroolijk en aangenaam uiterlijk te geven zal weder voor een rijke bloemen en plantenversiering worden zorg gedragen. Tot zoover de mededeelingen die wij thans kunnen verstrekken en wij vertrouwen dat wij hiermede het lezend publiek een dienst hebben bewezen, opdat het weet, waar het de dagen van 8 tot en met 12 Juni kan doorbrengen. Er wordt dan ook niet aan getwijfeld of het bezoek zal dit jaar minstens dat Van het vorig jaar evenaren Ook is weder in overweging genomen het geven van surprises aan de zooveelste bezoeker (ster.) Men ziet dus, al hoorde men eenigen tijd niets dat de tentoonstelling reeds weedr een geheel eind op weg is, en wij zijn in staat binnenkort meerdere mededeelingen omtrent een en ander te verstrek ken. Wij kunnen dan ook niet anders, dan een leder aanraden deze berichten te blijven lezen, opdat men op de hoogte blijft van hetgeen er met de tentoon stelling en tijdens de tentoonstelling staat te ge beuren. Binnenland AANVULLING LEERPLICHTWET. Van verzwakking geen sprake. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van de Leer plichtwet. De Minister zegt daarin te 'moeten toegeven, dat ook na de invoering van de voorgestelde bepaling sommige kinderen 8 jaren op de gewone scchool zullen moeten doorbrengen en dan dikwijls het zevende leerjaar zullen moeten doubleeren om aan den leerplicht te voldoen. De Minister betoogt, dat er van een ongelijke behandeling in dit opzicht van het lager laud en tuinbouwonderwijs en het nijverheids-onderwijs niet gesproken "kan worden. Een verhooging van den leeftijd van toelating tot de nijverheidsscholen valt buiten het kader van dit ontwerp. De eisch, dat voor het bezoeken van een nijverheidsschool, de leerlingen zeven leer jaren van de lagere school hebben doorloopen, zou er licht toe leiden, dat tal van kinderen van vakonderwijs verstoken zouden blijven doordat hun ouders zulk een langdurig schoolonderwijs niet kunnen bekostigen. Va(n een verzwakking van de Leerplichtwet die verscheidene leden van dit ontwerp duchten* is, naar 'de Minister meent, geen sprake. Het vóór en tegen van een algemeeme uitbrei ding van de leerverplichting tot 8 jaren kan, naar de minister meent, hier buiten bespreking blijven. Dij zou bovendien reeds met het oog &p de daaraan verbonden financieele gevolgen in dezen tijd zeker moeten worden afgewezen. Het bevorderen van een wijziging der Leer plichtwet in dién zin, "dat de landbouwverloven, zouden worden opgeheven, of althans dat voor overtredingen niet de werknemer maar de werk gever gestraft wordt ,is van den Minister niet te verwachten. Als bijlage is aan^ deze memorie toegevoegd een opgave van de plaatsen, waar door het Rijk gesubsidieerde lagere land- eu-of tuinbouwscho len bestaan of in 1931 zullen wordén bevestigd. Buitenland Vreemde insectenplaag. Dezer dagen heeft in het .Zwitsersche dorpje Oully, gelegen aan het Meer van Genève, ten oosten van Lausanne, de brandweer den gèheelen nacht gewerkt, ter bestrijding van een vreemde insectenplaag, waardoor het plaatsje geteisterd werd. De insecten lijken eenigszins op rupsen, doch zijn van een tot nog toe onbekend soort.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4