INieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 70 DINSDAG 16 JUNI 1931 40e Jaar grans: GEMEENTERAAD ZUIDSCHARWOUDE. TELEFOON MTEECOMITORAAl'nO. b!* NIEUWE LAmiJKER (IIIHUT DEZE COURANT VERSCHIJNT 8 DINSDAG DONDERDAG® en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: a - per 3 maanden ƒ1.15. -I UllOa¥flf 1(1113 J, H. fEIZEB. Redacteur J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Maandagavond half 8 vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den Ei.Achtb. heer A. L. van Spengler, burgemeester. Secretaris J. Kunnen. Afwezig de heer Groen. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en schorst tegelijkertijd de vergadering tot het nazien der geloofsbrieven van den heer v. d. Wal, het nieuwgekozen lid, waartoe worden aangewezen de heeren Rekker, Kramer en Kroon. Na heropening der vergadering adviseert de heer Bekker namens de commissie van onderzoek tot toelating, daar alle bescheiden in orde zijn bevonden. De heer Groen komt ter vergadering. Nadat de heer v. d. iWial de raadszaal is bin nengeleid, wordt door den nieuwbenoemde de vereischle beloften in handen van den voorzitter afgelegd. Hierna feliciteert de voorzitter den heer v. d. "Wal met zijn toelating en zegt, dat de heer v. d. Wal een lid van den Raad opvolgt, die steeds naai beste weten de belangen van de gemeente heeft behartigd en hoopt, dat hij zijn voetstappen zal volgen. Hierna volgt algemeene felicitatie. De heer v. d. Wal dankt den voorzitter voor het gesprokene en hoopt steeds de belangen der gemeente te zullen behartigen. Hierna wijdt Z.E.A. woorden van herdenking aan wijlen den heer 8. Parma, welke staande door de Raadsleden worden aangehoord. Z.E.A- me moreert, hoe gehoopt werd dat het lange ziek bed niet het doodsbed zou worden. In de heer Parma wordt betreurd, een hoofdambtenaar, die tientallen jaren zijn beste krachten heeft gege ven aan de gemeente Zuidscharwoude. Spr. is bedroefd, dat dit verscheiden zoo spoedig ri£tv enkele jaren van zijn welverdiende rust heeft plaats gevonden. B. en W. hebben gemeend om hunne dankbaar heid te uiten een krans op zijn graf te moeten leggen. Z.E.A. besluit met de woorden: „Zijne nagedachtenis blijve in dankbare herinnering". Vervolgens worden de notulen der vorige ver gadering, welke ter inzage zijn gelegd, onder dankzegging aan den samensteller ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. I ankbetuiging van het Witte Kruis voor de verleende verhoogde subsidie. Van Ged. Staten bericht, houdende de goed keuring van de onderhandsche verhuring van 2 perceelen gemeenteland. Van betzelfde college goedkeuring betreffende den aankoop van de sloot naast het Kerkepad. Mededeeling van den Min. van Financiën, dat de bijdrage in de salarissen voor "burgemeester en secretaris ingevolge de wet op de finantiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeente bepaald is op f 3000, terwijl het bedrag in de bijdrage der Inkomstenbelasting bepaald is op f 7.3121 per inwoner of in totaal f 12327.11. Door B. en W. wordt voorgesteld bovenge noemde stukken voor kennisgeving aan te ne men. Aldus wordt besloten. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvan gen de gemeenterekening 1928 en tevens die der tichtbedrijven. Dpor genoemd college is de opmerking gemaakt dat het saldo toegevoegd moet worden aan het reservefonds. Boor de Commissie der Lichtbedrijven is be richt ontvangen, houdende de samenstelling van de Commissie van Overleg. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorgesteld wordt' de begrooting 1930 in af- en overschrijvingen te wijzigen en wel wat be treft de gewone dienst tot een bedrag van f 7537.68 en- de kapitaaldienst tot een bedrag van f 1096.86. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, houdende eene opmerking betreffende de ge nie enterekening 1929, waarin wordt medegedeeld dat in verband met de wet op de finantieele verhouding 2/3 der Inkomstenbelasting moet worden verantwoord onder A. Dit bedrag be draagt f16000, zijnde 2/3 deel van f24000, ter- wijl in rekening is gebracht f 14.400. Hierdoor moet het saldo met f1600 worden verhoogd* dat van 1930 hiermede verlaagd. Wordt goedgekeurd. Benoeming leden schattingscommissie. Door B. en W. worden de navolgende perso nen voorgedragen: 1. S;. de B|oer Kz. (aftr.), 2. Jb; Kroon. 1- M. Zijp (aftr.), 2. Q. Kroon. 1- G. Bekker (aftr.), 2- O. Kramer. I. P- Boon (aftr.), 2. ,Wi. 0. Bouman. Na gehouden stemming blijken alle aftredenden to zijn herbenoemd. Rapport P.E.N.—Electr. Bedrijf. Ingevolge het ingekomen rapport van het tse- stuur van het G.E.B. aangaande de voorgestel de overname van het Eleetr. Bedrijf het P.E.N-, blijkt dat genoemd bestuur deze overname met algemeene stemmen heeft verworpen. Be voorz. deelt mede dat de meerderheid van Bi. en W. voorstelt, dit besluit over te nemen,. De heer v. d. Wal verklaart voor centralisatie van bedrijven te zijn, doch gehoord de besprekin gen op de vergadering te Broek op Langendijk en later die der Gascommissie, legt spr. zich bij het voorstel neer, meenende dat er meer voordee- len verbondèn zijn aan het G.E.B. als aan het P.E.N. De heer Kramer kan zich vereenigen met het voorstel ofschoon spr. niet ten volle onder schrijft, de gronden, waarop niet tot overname is overgegaan. Spr. is niet overtuigd, dat de overname een verhooging der tarieven ten gevolge zal hebben voor alle verbruikers. Dit punt is destijds doox spr. bestreden. Echter is op de betreffende vergadering, nadat dit punt is be streden, het voorstel met algemeene stemmen aangenomen om de zaak te bespoedigen. Spr. hoopt, dat het besluit in het belang der ver bruikers zal zijn, ofschoon hieromtrent bij spr. eenigen twijfel bestaat. Hierna wordt het voorstel met allen voor aangenomen. Naar aanleiding van het voorgaand genomen besluit, vraagt de heer Kramer, óf het niet ge- wenscht is, om het besluit "van den Raad, het welk het vorig jaar is aangehouden, ten aanzien der kabileering thans te aanvaarden. De voorzitter antwoordt dat het raadsbesluit tevens de overgang 'tot kabileering inhoudt. Voorstel bijdrage aanleg weg door Geestmer- ambacht. De voorz .merkt op, dat het eene teleurstelling is, dat de geprojecteerde weg niet door Zuid scharwoude zal loopen, echter mag dit geens zins aanleiding zijn om het belang van dezen weg te onderschatten. Dje totale kosten bedra gen^ f 85000, -hetgeen voor Zuidscharwoude, in percentage uitgedrukt, 'beteekent eene bijdrage van 2 pet. of een bedrag van f 3400, hetwelk ook kan gegeven worden in eene jaarlijksche bij drage van f 200. Z|.E.A. memoreert, hoe in 1929 een plan is ontworpen, om een weg te maken door Geestmer- a.mbaeht, waarvan de kosten zouden worden ge dragen door de Langend, gem. en Waterschappen en zou eene subsidie worden gevraagd aan de Provincie van f 60.000. Het is daarom niet te verwonderen, dat thans de Provincie eene "bij drage vraagt voor dezen schier onontbeerlijken weg. De meerderheid van Bl. en Wi. stelt voor de gevraagde bijdrage, ad f 200 'sjaars, te ver- leenen of mocht het bedrag lager zijn, dan deze bijdrage proportioneel te verlagen. Z.Ei.A- voegt hieraan toe, dat het spr. aangenamer zou zijn, indien Z.E.A. zou kunnen adviseeren een bijdrage te veileenen van 25 procent als de weg door Zuidscharwoude zou'loopen. Weth. J. du Bürck zegt als de minderheid in B. en W. van het standpunt uit te gaan, dat goe de wegen van groot belang voor een gemeente zijn. Het is echter de vraag: „wie zal het be- j 'tls de bedoeling dat de weg door 'het Geest- merambaehet, als gemeentebesturen en water- j schappen een bedrag bijeen brengefa van f 58000, 1 een provinciale weg is, doch als er zooveel aan betaald moet worden, ziet spr. dit toch anders, j Spr. wijst er op, dat het zuidelijke gedeelte der provincie er niet. aan bijdraagt. Voorts wijst spr. er op, dat als de weg naar de Lange Balk in orde komt, dit ook groote kosten voor de ge meente meebrengt, doch dan wordt eveneens het algemeen belang gediend en worden de kosten alleen door Zuidscharwoude gedragen. Spr. wil daarom eerst de definitieve plannen hiervan af wachten. Spr. vraagt zich af, als Oudkarspel het verzoek met 5 tegen 2 stemmen heeft ver worpen en Geestmerambacht het geheel heeft afgewezen, of dan de gemeente Zuidscharwoude er wel toe besluiten moet. Waren allen er voor, 'dan zou spr. geen roet in het eten willen wer pen, doch thans is van ,,roet in het eten wer pen" geen sprake. Spr. hoopt dan ook, dat alle gemeentebesturen en waterschappen het verzoek zullen verwerpen, om op deze wijze Ged. Staten aan het verstand te brengen, dat de weg door de Provincie moet wor den betaald. De voorz. merkt op, dat het te bout is gespro ken van den heer du Bürck om van een verkeers wee- te spreken naar de Lange Balk. Wel is ge zegd om uit te zien naar meerdere gelegenheid om woningen te bouwen. E(n al zou de Kerkewei verbeterd worden, dan nog moet dit verzoek der Commissie nuchter worden bezien. i Als de Provincie, aldus Z.E.A., de weg toch door Zuidscharwoude had geprojecteerd, dan bleef het hetzelfde feit en zouden eveneens aan andere gemeenten en waterschappen bijdragen zijn gevraagd. De geheele gemeente heeft be lang bij dezen weg en is er steeds geklaagd, dat Alkmaar niet te bereiken is over een goede verkeersweg dan alleen van de richting Schoorl en Koedijk. Spr. zegt: „Wij moeten dankbaar gestemd zijn, dat door zoo'n kleine bijdrage, een goede verkeersweg zal komen en reeds in dit jaar mei. de werkzaamheden zal worden begon nen. De heer Groen zegt in een moeilijk parket te verkeeren, daar hij als secretaris dezer Com missie bet verzoek aan den Raad heeft gericht en het vreemd zal klinken als spr. zal instemmen met de minderheid van B. en W. Spr. wil echter den heer du Bürck er op wijzeu, dat het bedrag van f 58000, de kosten zijn voor iankoop van land, terwijl de kosten van aanleg van den weg voor de Provincie zijn. Wat betreft de opmerking, dat het zuidelijk deel der pro vincie hieraan niet bijdraagt, merkt spr. op dat verschillende plaatseri belangrijke bedragen voor den aanleg van wegen in- dat gedeelte geschon ken hebben Voorts zegt spr., dat 't kleine bedrag, wat ge vraagd wordt, tevens 't geringe belang voor de ge meente uitdrukt. Ten aanzien van eigen plan nen wil spr. vragen of het dan niet op den weg van den Raad ligt om een beroep te doen bij de Provincie om een bijdrage te vragen uit het Wegenfonds voor het eigen plan, daa rhet toch altijd zo ogaat, dat als men iets geeft, men toch kan verwachtetn iets te krijgej. Als raadslid zegt spreker, niet naar anderen te kijken, maar als men weet, dat reeds 65 procent niet is toegestaan, dan is hiermede het geheele plan van den weg in de war. Spr. stelt zich voor, dat gezien dezen uitslag, ook Noordscharwoude er sceptisch tegenover zal staan. Als de gemeente O'udkarspel, die voor 20 pet. belang er bij heeft en ook Geestmeram bacht, zich onbetuigd laten is het toch wel een beetje gek als Zuidscharwoude het verzoek zou inwilligen. Spr. zou kunnen meegaan met het voorsteel van Bi. en W., echter onde rreserve. De voorzitter stelt hierop voor het voorstel van P. en W. te amendeeren en wel het verzoek in te willigen, indien de betrokken gemeentebesturen zullen voldoen aan de gevraagde bijdrage. Weth. Bekker verklaart zich hiermede te kun nen vereenigen. De heer v. d. Wal merkt op, dat alle gemeen ten er wel voor zijn, als de weg maar door hunne gemeenten liep. Spr. verklaart zich voor het voorstel. De heer Dijkhuizen acht het. van de Provincie wel een beetje klein om bij de belanghebbenden! te bedelen voor aankoop van den grond. Aange namer zou het zijn als de Provincie in deze wat royaler was geweest, vooral nu door den Langen dijk zooveel wordt bijgedragen in de wegenbelas ting en hiervan zelf zoo weinig profiteert. Spr. geeft toe, dat. deze gemeente, zoowel als Riroek op Langendijk, belang hebben bij dezen weg. Allen hebben bedoeld een verkeersweg van het Oosten naar het Wiesten, doch de meestbelang- Iiehbenden, in casu de gemeenten Biergen en Schoorl zijn voor een Bijdrage niet gevraagd. Spr. vraagt zich af, waarom Se kleine gemeenten moeten bijdragen, en ofschoon f 200 pep jaar niet veel is, kan spr. zich toch niet met het voorstel vereenigen. Wel zou spr. dit kunnen, mits er aan toegevoegd wordt dat niet alleen de gemeenten maar ook de Bannen er aan zullen bijdragen, m.a.w. dat alle belanghebbenden het verzoek zullen inwilligen. De heer Kramer spijt het, dat er nu alweer een kink in den kabel is en zou het heel wat gemak- kelijkefr zijn geweest als Langendijk één ge meente zo uzijn. Spr. wijst er op, dat alle Lan- gedijkers er belang bij hebben en zijn de meest- belanghebbendcn de eigenaars van akkers in de Diepsmeer, want deze wordt uit zijn isolement bevrijd. Het is dus, volgens spr., een directi belang voor de gemeente. Spr. wijst op de ver schillende polders, waar goede wegen zijn en ook welvaart is en hoopt dat de Provincie niet zal afschrikken van eenige besluiten, die eene afwijzende beschikking behelzen. Voorts wijst spr .er op, dat als de weg uitslui tend door gemeentegronden zou gaan, de ge meente toch ook moeilijk betaling hiervoor van de Provincie zou vorderen. Spr. hoopt, dat er alsnog eene wijziging in de bespreking zal komen, daar het hier slechts geldt, dat er door de landeigenaren f 0.25 per H.A. zal worden bijgedragen, terwijl velen van hen een direct voordeel van honderden guldens zullen) hebben. Dat het voorstel met algemeene stemmen zal worden aangenomen, hoopt spr. ten volle en kan spr. voor zichzelf het voorstel ook zon der restrictie aanvaarden, opdat hierdoor ook andeie besturen gemakkelijker er toe over zul len gaan. De voorz. maakt- de opmerking ,dat de ver hoogde subsidie van het Witte Kruis toch ook zonder restrictie is toegestaan en memoreert hoe er met de kanalisatieplannen tegenstanders ten slotte voorstanders zijn geworden. Z.E.A- voegt hieraan toe, dat als velen het zullen afwijzen de weg misschien eerst jaren later er zal komen. De heer Kroon zegt een voorstander te zijn van een goeden weg door Geestmerambacht, doch meent dat de weg zeer ondoelmatig loopt en met eenige K.M. verlegging het veel beter was ge weest en een mooie kruisweg zou wordeu ver kregen. Spr. meent dat ook de Banne hierop is 1 gestrand. De voorz. memoreert hoe in 1923 het voor nemen bestond om een weg aan te leggen voor kosten van de gemeenten. Deze weg ging heel wat noordelijker en zou door de Spoorstraat j gaau. Hierna werd een plan ontworpen door de l'rovincie, waarbij de weg door de gemeente i kwam. Was dit zoo geworden, dan zou tenslotte de gemeente Noordscharwoude aan dat plan niets moeten geven. Er zou dan geen bijdrage worden J verleend uit een soort concurrentie. Echter is nu in procenten het voordeel voor iedere ge meente uitgedrukt. Uit economisch oogpunt heb ben Prov. Staten een liniaal genomen en zoovéél i mogelijk rechte lijnen getrokken om de weg zoo recht mogelijk te krijgen. Weth. du Bürck blijft er bij het belang voor de gemeente niet te zien en zegt dat als de weg er Ls, men toch per motor en niet per fiets naar de akkers te zal gaan. Spr. ziet er dan ook' geen voordeel in, ook wordt de belasting per H.A. steeds grooter en acht het daarom voorzichtig om de belasting niet op. te drijven. Spr. wil den heer v. d. Wal opmerken, dat door den Raad aan B. en W|. is opgedragen met plannen te komen, wat betreft de Lange Balk en hoopt daarom binnenkort spijkers met kop pen te slaan. In verband hiermede brengt spr. de werkeloozen in het geding. De voorzitter maakt hierop de aanmerking, dat spr. bij het onderwerp blijven moet. Weth. du Bürck zegt, dat met het oog op de werkeloozen de sloot toch reeds is aangekocht en door hen zal kunnen worden gedempt. Al zou ook de weg naar de Lange Balk veel meer kos ten ,dan zou nog niet de bijdrage kunnen worden, zooajs die aan Noordscharwoude wordt gevraagd, want daar slaat de polsslag voor handel en tuin bouw .terwijl het belang voor Zuidscharwoude lang zoo groot niet is. Spr. blijft tegen het voorstel, zoolang er nog geen definitieve planndn zijn omtrent den weg naar de Lange 'Balk. De voorz. zegt dat het dempen van de sloot eventueel door werkeloozen kan geschieden, maar wenscht recht te zetten dat er nimmer gesproken is over een verkeersweg en er dus niet gesproken is over het dempen van de gemeentelijke schat kist. 'Do heer Groen merkt op naar aanleiding van het gesprokene van den heer Dijkhuizen, dat de bijdrage alleen is voor het weggedeelte Noord scharwoude—Koedijk. Spr. stelt zich voor, dat al3 de bijdragen niet worden verleend, de weg er in langen tijd niet zal komen. Spr. is het eens met den heer Kroon dat de weg niet juist is gelegen, echterstuit eene andere ligging op moeilijkheden en houdt verband met de kanalisa tieplannen en wel met sluis, brug ein viaduct'. Hieruit vloeit voort, dat geeu enkele gemeente bevoordeeld wordt boven eene andere. Dé groot ste desillusie voor de Commissie is geweest, dat de polder, omvattende een oppervlakte van 4800 H.A., geweigerd heeft. Al is het belang, aldus spr., riiet zoo groot als dat de weg door Zuid scharwoude zou loopen, toch moet de Raad hier- «wr neenstappen, vooral ook met het oog op „iets te geven em iets terug te krijgen". Spr. heeft met de kanalisatieplannen een ander stand punt ingenomen, doch toen werden bedragen ge vraagd, die, volgens spr., voor de gemeente niet te betalen waren. Nu is het iets anders. De heer v. d. Wal is van meening dat het land, als men er dichterbij kan wonen, ook in wwaarde zal stijgen. Hierna wordt het voorstel van R. en W., ge amendeerd door de meerderheid van dit college in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden'de heeren du Burck, Dijkhuizen en Kroon. Voorstel voorloopige aansluiting bij den vleeschkeuringsdienst kring Blarsingerhom. B. en W. stellen voor deze gemeente tot 1 Jan. 1932 aan te sluiten bi| de destructor van de kring Blarsingerhom. Voorz. deelt mede, dat indertijd besloten is zich bij de Thermo Chemische Fabrieken aan te sluiten. Déze N.V. heeft 1 jaar uitstel ge vraagd, doch het staat te bezien, dat deze N.V. een destructor zal kunnen inrichten. Vandaar dit voorstel. Aldus besloten. Vaststelling kohier hondenbelasting. "Het kohier voor de hondenbelasting wordt vastgesteld tot een totaal bedrag van f 193. Voorzitter deelt mede, dat totaal aan tuin dersvoorschotten zijn verleend, f12480. Voor de gemeente dus een garantie van f 3744. De heer Groen vraagt of er niet aanvankelijk f 20.000 is aangevraagd. Zijn deze bedragen zoo besnoeid door de Provincie?

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1