m rrA GEBOTTELD/BROUWER U Uit den Omtrek Rechtzaken SPORT EN WEDSTRIJDEN m (Vervolg). Wijziging der gemeentebegrooting dienstjaar 1930. De voorzitter deelt mede, dat de wijziging een totaal bedrag omvat van f 8907.53. Wordt goedgevonden. Voorloopige aansluiting bij de verwerkings-in- ricchting te Schagen, keuringskring Barsinger- horn. De voorzitter dèelt mede, dat deze aansluiting niets anders betreft, dan te zien hoe de exploi tatie te behagen zal uitvallen. De groote fabrie ken kunnen in het Noorden niet loonend wer ken en zijn reeds subsidies aan het Rijk gevraagd. Voorzichtigheidshalve wordt voorgesteld aan te sluiten tot 1 Januari a.s. en vóór het einde van/ het jaar te vragen, hoe de exploitatie is geweest, of er een bijdrage noodig is en hoeveel. De heer Zaagman zegt geen voorwaarden en geen reglement bij het schrijven te hebben ge zien en stélt de vraag of de gemeente verant woordelijk is voor de exploitatie en of het bedrijf een gemeentelijk, een provinciaal of een parti culier bedrijf is. De voorzitter antwoordt dat de kring Bar- singerhorn het bedrijf heeft gesticht, d.w.z. dat de aangesloten bedrijven in dien kring deelén in winst en verlies. De gemeente Oudkarspel ver bindt zich alleen dat het afgekeurde vee en vleeseh naar behagen wordt vervoerd zonder eenige verplichting. Het vervoer geschiedt pro deo, terwijl hiermede het begraven der kada vers wordt uitgewonnen. Tevens deelt Z.Ed. me de, dat reeds door de Regeering is toegezegd dat- als de N.V. Thermo-chemische fabrieken subsi dies worden verleend ook deze zullen worden verstrekt aan de destructie-inrichtingen van de keuringskringen Conform het voorstel wordt besloten. Na de samenstelling der agenda is nog inge komen een schrijven van den Commissaris der Ko ningin, betreffende het vakonderwijs aan de po litie, waaraan groote behoefte wordt gevoeld. Waar het op het platteland lang niet veilig is, is het vain groot belang, hoe in de verschillende gévallen het eerste onderzoek wordt geleid. Te vens wordt de politie onderricht in alle finesses, zooals het nemen van vingerafdrukken, maken van foto's enz. Het is de bedoeling de cursus sen kringsgewijze in te doelen en zal de bijdrage f 30 per jaar zijn. Z.E.A. stélt het op hoogen prijs en acht het van groot belang indien de Raacl toestemming verleend zoodat de gemeente politie in de gelegenheid is de cursus te volgen. Tevens heeft spr. verzocht Oudkarspel in te dee- deelen bij Alkmaar met het oog op de verbinding met deze stad, wijl behagen, waaronder de ge meente aanvankelijk was ingedeeld, slecht te be reiken is. De heer Zaagman informeert naar de reiskos ten, waarop de voorz. antwoordt, dat de politie vrij reizen heeft op de autobus. Hierna wordt aldus besloten. De voorzitter deelt mede, thans nog een punt voor bespreking te hebben en wel de landhuur en deelt mede dat er over 1929 nog ontvangen moet worden f 979.verdeeld over 9 huurders en over 1930 f3565.75 over 31 huurders verdeeld. Door Bi. en W. is tot nu toe alles gedaan om zoo veel mogelijk binnen te krijgen, doch hebben veiscehillende huurders uitstel gevraagd met het oog o pde nieuwe campagne. Spreker herinnert zich nog hoe de zaken er evenzoo voor stonden, in 1926 en zich verwonderde hoe alles in 1927 toch was binnen gekomen én zal dit ook wel nu het geval zijn. Nu rijst de vraag, moet een rech terlijke vervolging worden ingesteld of dat Bi. en W. diligent blijven. ZEA. adviseert vertrou wen te stellen in de huurders en dat de Raad Bi. en W. maar laten grutten. Het strijdt met spr.'s geheele gemoed en grieft het hem als de huurders per deurwaardersexploit zouden moe ten worden aangepakt. Iaat de Raad niet denken, dat dc huurders nu zullen denken, dat met dit besluit het hek van den dam is, want dan zijn wij er altijd nog bij. De heer Zaagman brengt hulde aan B. en W. dat dit college reeds met de inning zoover ge vorderd is. Spr. wenscht echter dat de huur ders zullen vragen tot hoelang zij uitstel wil len. Spr. zo ude laatste zijn om exploiten te baat te nemen. Spr. zou daarom de termijn stellen op 4 maanden. De heer Kostelijk zegt, dat het voor iemand moeilijk is den tijd te bepalen. Het is hier geen onwil, maar onmacht en daarom zegt spreker „geeft ze uitstel". De heer Rijper zegt te weten, dat er een schul denaar is van 1929, die echte rgèen tuinder meer is en vraagt wat met dien persoon moet worden gedaan. De voorzitter vraagt den heer Rijper bij gele genheid den naam op te geven. Weth. Bakker is van meening dat deze bespre kingen in comité-vergadering thuis behooren en niet in de openbare zitting. Die schuld hiervan is niet aan B. en :W|. maa raan den Raad, die in een vorige vergadering over dit onderwerp heeft gesproken. Toen is er gezegd, dat Bl. en Wj. niet het gevoel moeten laten spreken, maar moest de huur per 1 Juli binnen zijn. De heer Zaagman: Ho, ho, niet zoover. De voorzitter heeft absoluut geen bezwaar de zaJk in het openbaar te bespreken, omdat dit in de vorige vergadering eveneens is gebeurd, echter worden er geen namen genoemd. Er wordt nu zoo gehandeld, dat als er borgen zijn, dan moe ten die betalen. De heer Zaagman vraagt wederom het woord. De voorzitter zegt te moeten remmen tusschen de heeren Bakker en Zaagman en zijft er wel andere plaatsen waar persoonlijke zaken kunnen worden uitgemaakt. ZEA. verklaart met klem, dat dc besprekingen zuiver zakelijk moeten blij ven. Be heer Zaagman leest hierna betreffende deze zaak het gedeelte de rnotulen voor en zegt, dat weih,. Blakker geen conclusies heeft getrokken. De voorz. sluit hierna de discussies en wordt besloten de regeling ove rte laten aan B. en W. en zal de Raad in iedere vergadering op de hoogte worden gehouden. Rondvraag. De heer Zaagman verzoekt dat bij de a.s. be- grootirtg een vast besluit zal worden genomen voor de invoering van de Reinigingsdienst, die nu 2 jaar bij wijze van proef zoo uitstekend heeft gewerkt. De voorzitter zegt ernstig te overwegen om zelf met een voorstel te zullen komen. De heer Kostelijk zegt, dat het thans tijd wordt om een advertentie te plaatsen voor het maaien van het stukje gemeentegrasland. De voorzitter zal dit aan de Landoommissie endosseeren. De heer Rijper komt' nog eens terug d|P de krotwoning die thans leeg staat. Spr. heeft in lichtingen gevraagd bij de Gezondheidscommissie te 'Schagen en werd later gestuurd naar den heer Uosterlee, die hem weer stuurde naar Schagen. Spr. heeft echter geen antwoord ontvangen en meent ,dat als B>. en W;. zullen schrijven, dit meer cachet zal geven. De voorzitter zegt, dat uit Schagen onmiddel lijk bericht is gekomen en is toen een spoedver gadering belegd van B. en iWl, waarna de eige naar is aangeschreven. De aangegeven verbete ringen moeten binnen 46 dagen (wettelijk be paald) aangebracht zijn. Mocht echter de wo ning in dien tijd worden betrokken, zoo volgt onmiddellijk proces verbaal. Z.E.A. zegt, wel licht even nalatig te zijn geweest, door den heer Rijper hiervan niet op de hoogte te stellen. De heer Eakke rwenscht hierover nog verder het woord te voeren, doch de voorzitter maakt de opmerking, dat bij de rondvraag geen'bespre kingen worden gehouden. Echter wordt weth. Bakker toegestaan nog het woord te voeren, die opmerkt dat er nog' meerdere woningen in denzelfden toestand ver- kéeren en gaan verschillende personen wonen in Noordscharwoude. Spr. wenscht daarom een inspectietocht met B. en ;W. te houden om de woningen te con troleereïi. Niets meer aan de orde zijnde, vólgt sluiting. KOEDIJK. Vergadering van de afdeeling Koedijk van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonie's, op Zaterdagavond 13 Juni 1931. Namens het voorloopig bestuur heet de heer M. Mulder de aanwezigen hartelijk welkom en hoewel gehoopt had op een beter opkomst, hoopt hij toch dat de besprekingen zullen staan in het teeken van deb elangen van het kind. Dat de burgerij met de vereeniging symphatiseert is reeds gebleken uit het aantal leden, dat zich reeds heeft opgegeven. Door het voorloopig bestuur is reeds overgegaan tot de uitzending van kinderen en spreker constateert daarbij met genoegen dat de volle medewerking van dokter den Hartogh is ver kregen. Hij spreekt den wensch uit dat de vereeni ging op dezen weg voort zal mogen gaan. Het aantal bestuursleden wordt overeenkomstig het voorstel van het voorloopig bfstuur bepaald op 7, waaronder 3 dames. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een bestuur. Als bestuursleden worden gekozenMevr. den Hartogh, A. Sloof, M. Molenaar, M. Mulder, Mej. Mol-Over, Mej. Molenaar-Grinn en P. Muler Pz., die allen hunne benoeming aannemen. De heer M. Mulder feliciteert de vereeniging met de benoeming van het defintief bestuur en hoopt op een prettige samenwerking. Vervolgens wordt overgegaan tot de vaststelling der statuten. Als leiddrdaad worden daarvoor genomen de sta tuten van Jisp. De heer Stuffers vraagt of het voorloopig bestuur reeds besloten heeft deze statuten over te nemen en zou dan willen voorstellen deze in zijn geheel vast te stellen. De heer Mulder zegt evenwel, dat dit niet het geval is en stelt voor de statuten artikelsgewijze te behandelen. De heer P. Geus vraagt of het de bedoeling is alleen kinderen van leden uit te zenden. De ver gadering gaat er echter mee accoord, dat ook kin deren van niet leden (wanneer dit betreft kinderen uit arme gezinnen) uit te zenden, omdat het voor nemen bestaat, ook van de gemeente een bijdrage te vragen. Dit wordt door de vergadering goed gevonden. De aftreding van de bestuursleden zal zoo worden geregeld, dat het eerste jaar 3 leden aftreden en vervolgens elk jaar 2, met dien verstande, dat jaar lij ksch 1 dame aftreedt. Voorloopig wordt besloten de minimum contributie aan het Centraal Genootschap af te dragen. Hierna wordt vastgesteld het huishoudelijk reg lement. De dames, die in het bestuur zitting hebben zullen zich belasten met de zorg voor de uitrusting van de kinderen. Mevr. den Hartogh deelt mede, dat ook de overige kleeren die zij onder hare berusting heeft ver zekerd zijn en de uitrusting voor de kinderen daar onder begrepen kan worden. De kleeding die thans reeds aanwezig is, zal even eens door laatstgenoemde worden bewaard. Besloten wordt de kleeding uitsluiitend af te staan en niet aan de ouders van de kinderen over te doen. De leden van de handwerkvereeniging W. O. E. hebben zich bereid verklaart hunne medewerking te verleenen voor het maken van de kleeding indien dit geknipt bij hun bezorgd wordt. Het bestuur zal dit nader regelen. De heer Sloof doet hierna mededeeling van de werkzaamheden die na de oprichting reeds hebben plaats gehad. Door de medewerking van het onderling Onder steuningsfonds bij ziekte was het mogelijk in het tijdvak 12 Maart14 April 3 kinderen uit te zenden. De tot heden toegezegde bijdragen zullen in totaal ongeveer f90— bedragen en wanneer het mogelijk is van de gemeente een bijdrage te verkregen van 25 cent per dag en per kind, zullen in het najaar weer 3 kinderen kunnen worden uitgezonden. De vergadering gaat ermede accoord bedoelde bij drage aan de gemeente te vragen. Aan het bestuur wordt overgelaten de uitzending te regelen. Bij de rondvraag brengt de heer P. Mulder Pz. nog dank aan de afdeeling voor de uitzending van zijn zoontje en hij hoopt dat nog velen in de gele genheid zullen worden gesteld om van die uitzending gebruik te maken, daar hem van nabij de goede resultaten bekend zijn. Mej. Mol-Over vraagt of het mogelijk is om kin deren nog eens uit te zenden als de dokter het noodig acht. Hierop wordt bevestigend geantwoord. Spreekster vraagt ook de medewerking voor de op te richten floralia-vereeniging, waarvan het doel is, plantjes te verstrekken aan belangstellenden en dan in de maand September een tentoonstelling te organi- seeren, waarvan de baten zullen dienen voor uit zending van de kinderen. Tevens vraagt zij medewerking van de leden om de oude rijwielplaatjes af te staan ten behoeve van de vereeniging, omdat ook de opbrengst daarvan g bruikt kan worden voor dat doel. De heer Stuffers zegt zijn medewerking toe voor het beschikbaar stellen van plantjes, aan de school kinderen. Ten slotte dankt de voorzitter d eaanwezigen voor hunne belangstelling en roept de medewerking van het nieuwe bestuur in voor het welslagen van het doel der vereeniging en sluit de vergadering. De bestuursfunctie's worden door het bestuur als volgt geregeld: Voorzitter de heer M. Mulder, Secre taris-Penningmeester de heer A. Sloof. KOEDIJK. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer Groot een algemeene vergadering gehouden van de muziekvereeniging „Aurora" in Verband met het 40-jarig bestaan van die vereeniging. Besloten werd op een nader te bepalen Zaterdag avond een feestavond te hóuden in de zaal van den heer Groot en den daaropvolgenden Zondagmiddag kinderspelen op het sportterrein en des avonds een SINT PANCRAS. Maandag 15 Juni vergaderde in het café van den Heer Bouwstra het voorloopig comité van „Autotocht ouden van dagen". Dit voorloopig comité was samen gesteld uit de heeren A. Hoogland Jr., H. Gerritsen en C. Duif Sz., De leiding was in handen van A. Hoogland Jz. Uitgenoodigd waren personen van verschillende richtingen. Voorzitter opende met den wensch, dat deze be spreking mocht leiden tot een overeenkomst tus schen de aanwezige personen. Tot heden gingen de ouden van dagen reeds een autorit maken. Dit geschiedde door de medewerking I van den bond van Staatspensionneering. Er gaan echter stemmen op in de gemeente om dit vrij te doen geschieden. Uit elke richting moeten gelden vandaan komen. I De leiding, welke geschiedde door het bestuur van Staatspensionneering daarover niets dan lof. ST. PANCRAS. Op het te Scheveningen gehouden Nat. Zang- concours, gehouden op 6 en 13 Juni j.l. behaalde de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" (dir. Paul Kok) een eersten prijs, benevens den. directeursprijs in de le Afd. Gemengde koren mét 380 punten. VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 12 Juni. Schriftelijk vonnis in de Puck seczeemzalfzaak. Alvorens over te gaan tot behandeling iu openbare zitting van de schraal voorradige nieu we strafzaken, deed de heer kantonrechter uit spraak in de zaak contra den heer J. J. Puck, koopman te Hilversum, aan wien was ten laste gelegd onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Be kantonrechter was echter van meening, dat de verdachte geenerlei handelingen had gepleegd in strijd met het desbetreffende wetsartikel in casu art. 436, wetb. v. strafrecht, dat voorts niet was gebleken dat hij voor eenige handeling eeen bedrag in geld had aangenomen en dat het verkoopen van eenig geneesmiddel geeft strafbaar feit oplevert en een dergelijke verkoop ook ge schiedt door drogisten, zoodat mitsdien de ver dachte van het- hem ten laste gelegde moest worden vrijgesproken. Recht doende sprak de kantonrechter den heer P. dus vrij. Of echter het laatste woord in dit zaakje nu is gesproken, kan nog niet met zekerheid wor den uitgemaakt. Er is nog een ambtenaar én er is ook nog 'n meervoudige strafkamer, dus... Do melkrijder-luxe auto chauffeur raakte in de minderheid. In do aanrijdingsaffaire van den heer J. K., melkrijder te Z. en N. Schermer, die op 23 April op den Rijksstraatweg te Alkmaar door een onverwachte reuzenzwaai naar links het door den heer Prins van Limmen bestuurde wagentje een opstopper had toegediend, dat 48 gulden en 70 cent schade werd veroorzaakt, werd alsnu ook nog gehoord als getuige- de heer Sybold Postma chauffeur van de stadsautobus, die op het bewuste moment had gereden achter den wagen van Prins op 100 M. afstand ongeveer, doch als ervaren wagenbestuurder zeer goed had opgemerkt ,dat verdachte een zóó onverwachte wending naar links had gemaakt, dat hij ver onderstelde, dat de bestuurder misschien niet geheel nuchter was. Door deze onverdachte en onpartijdige verklaring was de teerling gewor pen en werd de melkrijder, die nog maar drie maanden achter den stuurkrans zit, schuldig ver- kklaard en veroordeeld tot f 20 boete of 20 dgen, terwijl de civiele vordering ad f48.70 aan den heer Prins werd toegewezen. We willen er echter ten behoeve van den ver oordeelde nog op wijzen, dat van eenige mindere zekerheid in dc besturing als gevolg van alcohol gebruik niets is gebleken. Verdachte had vol gens zijn opgaaf te IJmuiden een familielid be zocht en was geen ander vocht dan thee gecon sumeerd. Varkens en geiten in andermans hooiland te gast. Be heer Piet Bibo, landman te Oudorp, had tegen zijn dorpsgenoot J. P. de K. 'n veehou- de raidaar ,'n klacht ingediend om dat voort durend aan dezen toebehoorend vee werd aan getroffen op den door Bibo van de Ned. Herv. Kerk voor f 73 per jaar gepachten dijk, welke visites schadelijk werden geacht voor den pach ter, die den dijk heeft bestemd voo rhooiland op 1 Mei werden ook weer eenige varkens en jonge geiten in dit land aangetroffen en een en ander ter kennisse gebracht van den veldwachter Bleii endaal ,die daarop de noodige stappen deed tot vervolging van den veehouder. I aatstgemelde, thans terecht staande, had heel wat noten op zijn zang, beweerde dat hij het recht had van overpad op dien dijk, dat het slechts een zeug was met biggen die op het verboden terrein was afgedwaald, dat de geiten slechts piepjonge dier tjes waren die de waarde van het gras nog niet konden beoordeelen en dat voorts de veldwachter zelf do actie van den heer Bibo kinderachtig had genoemd. Gevorderd werd f 20 boete of 20 da gen, benevens toewijzing der gevraagde schade f 20 voor het afgegeten en vertrapte gras, doch op verzoek van verdachte werd de zaak aange houden tot a.s. week teneinde den heer Bleijen- daal als getuige te hooren. ANDIJK 1—D. T. S. 2. 2—1. Met een vijf-tal invallers vertrokken de jongens van het tweede naar Andijk om de club van dien naam te ontmoeten voor de 2e ronde van de Gouden kruis competitie. Zooals men weet is Andijk kaftipioen geworden in haar afdeeling. Reeds beide malen had D.T.S. van haar verloren, uit met 4—0 en thuis met 5—1, zoodat het duidelijk was, dat een zware strijd te wachten stond. D. speelde, in aanmerking genomen haar onvol ledigheid, een goede wedstrijd. Zij wisten het eerst te doelpunten en stonden eenigen tijd met 10 voor. Andijk bracht de partijen echter weer op gelijken voet. Een gelijk spel was voor D. voldoende om in de volgende ronde te komen. Dit mocht echt echter niet zoo zijn. Een der D.-backs beging een over treding binnen de bekende lijnen. Strafschop! Deze werd benutwerd benut. De stand onderging geen verandering meer, zoodat de thuisclub met 21 in de meerderheid bleef. Zoo is dus D. T. S. 2 uitge- kruist en evenals het 3e elftal, aangewezen op vriendschappelijke wedstrijden. Getracht zal worden zooveel mogelijk wedstrijden op eigen veld te krijgen, terwijl ook de bedoeling voorzit om genoemde elf tallen te doen deelnemen aan seriewedstrijden, uit geschreven door verschillende zustervereenigingen. De adspiranten B. en C. speelden thuis een vriend- schappelijken wedstrijd tegen elkaar. De uitslag was zoo broederlijk mogelijk. Met de eindstand 11 j kunnen beide ploegen tevreden wezen. Wanneer men i zoo het werk der jongeren gadeslaat valt het steeds I weer op, dat onder hen werkelijk krachten zijn, die voor de toekomst wat beloven. Zeer wenschelijk zou i het echter zijn, indien deze jonge voetballers des- kundig getraind werden. Juist op hun leeftijd moe- ten zij zich oefenen in balcontrole, zuiver plaatsen en op tijd afgeven. A.s. Zondag 21 Juni houdt D. T. S. een zooge- naamden adspirantendag. Diverse elftallen uit den omtrek hebben reeds toegestemd mee te zullen spe- len. Dat belooft dus een mooien dag te worden. Het is voor liefhebbers werkelijk een genot, de adspiran ten te zien spelen. Reeds om 10 uur 's morgens zullen de wedstrijden vermoedelijk aanvangen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4