NIEUWE Nieuwsblad v. Ho 11. Noorderkwartier No. 72 ZATERDAG 20 JUNI 1931 40e Jaargang SPOOR/ 1 MOSTERD Nieuwstijdingen TELEFOON INTERCOMMUNAAL Na SS. uhi;iiijkui mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG, Abonnmentsprljs: - per 3 maanden ƒ1.15. - UltpaVeFlflM J, l KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Uit den Omtrek ALKMAAR. 20-JARIG JUBILEUM KON. ERKENDE SCHIET- VEREENIGING „NIMROD.» Onder groote belangstelling heeft gisterenavond de officieele opening plaats gehad van de groote nationale schietwedstrijden, gehouden ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de schietver- eeniging „Nimrod". Voor déze wedstrijden zijn 6 banen aangelegd in de geheel gerestaureerde en naar de eischen des tijds ingerichte bovenzaal van den heer Th. van Gij zen. Zooals velen zich zullen herinneren was deze zaal eenigen tijd geleden door brand verwoest en zijn geen kosten gespaard om de zaal, evenals die daar naast is gelegen aan alle gestelde eischen te vol doen. Bij ons binnentreden werden wij op hartelijke wijze ontvangen door de leden van de wedstrijdcom missie, die ons rondleidde en hebben wij allereerst de prachtige collectie prijzen in oogenschouw geno men, waarna de banen werden bezichtigd. Geschoten wordt in drie afdeelingen n.m.l. A. Geweer K. S. O. of rijkscylinder. B. Buks. C. Geluksbaan. Geweer K. S. O., rijkscylinder of buks. Nadat door den voorzitter der vereeniging, den heer A. J. A. Genefaas, het welkom is toegeroepen tot de aanwezigen en de pers, dankt spreker de leden van het Eere-comité, die, door hierin zitting te ne men, aan de festiviteiten een zeker cachet geven. Ook brengt spreker dank aan de schenkers van prijzen, in het bijzonder aan de zustervereenigingen. Spreker betreurt het, dat de voorzitter van het Eere-Comité, Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, verhinderd is aanwezig te zijn. Speciaal wil spreker een woord van dank brengen aan den heer J. G. Haremaker, kapitein b. d. toegev. Off. Inspec. der Burgerwachten, die zoo bereidwillig was het voorwoord te schrijven in den wedstrijdglds. Voor den grooten steun die het bestuur heeft mogen ondervinden van den heer Th. van Gijzen, die zijne zalen beschikbaar heeft gesteld en van den heer Besteman voor de vakkundige inrichting der banen heeft spreker groote lof. Spreker merkt op, dat deze wedstrijden worden gehouden ter propageering van schietwedstrijden en betreurt spreker het, dat de schcietsport boven het Y zoo weinig wordt betracht. In tegenstelling met andere takken van sport, wijst spreker erop, dat deze wedstrijden zich steeds kenmerken door rust en kalmte. Nadat spreker nog een korte toelichting heeft ge geven betreffende de verschillende afdeelingen, ver zocht speker Mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester van Bergen, de wedstrijden te openen, door het lossen van het eerste schot. Mr. H. D. A. van Reenen zegt, hieraan gaarne te voldoen en feliciteert de vereeniging met haar jubi leum. Voorts dankt spreker den voorzitter voor zijn hartelijke bewoording. Voorts worden woorden van gelukwensch gespro ken door den heer Kort, namens de Bijz. Vrijw. Landstorm, door den heer de Munk, namens det Burgerwacht en door den heer Hiemstra, namens de Alkmaarsche Politie-sportvereeniging, die een drie werf hoera uitbrengt op de jubileerende vereeniging. Nadat de heer Genefaas de verschillende sprekers dank brengt voor de hartelijke woorden, wordt de eerewijn rondgediend waarna Mr. van Reenen onder daverend applaus het eerste schot lost, waarmede de wedstrijden waren geopend. Reeds werd door velen van de gelegenheid gebruik gemaakt hun geluk te beproeven. De avond kenmerkte zich door een gezellige stem ming onder de schutters. Vermelden wij nog, dat het bestuur zich mocht verheugen in een ware schat van bloemen, van wijd en zijd gezonden. De wedstrijden worden gehouden van 19 tot en met 28 Juni en 3 en 4 Juli. ST. PANCtRAS. Het comité van „De reis ouden van dagen' vergaderde in het café van den heer Béuwstra, dit comité, "bestaande uit bestuursleden van Staatspensioen, ontbond dit en richtte een nieuw comité op, bestaande uit de volgende heeren: G. Boo ij Az., voorzitter; R. Zeegers secretaris; J. Boskamp penningmeester; en voorts als leden A. Pool, A. Verduin, W. Snel, Jb- de Vries en T. Hartman Dz. De heer J. van Kampen werd als eerevoor zitter benoemd. 'SfT- PANÖBA& De vereeniging „Schoolfeest" vergaderde in het café van den heer Bouwstra op Vrijdag 19 Juni, onder leiding van den heer de Ruiter. Er werd besloten om 14 en 21 Juli met de kinderen op reis te gaan, de kleine naar het oude traject Bergen en Egmond en de groote naar Haarlem en Omstreken. De Béstuursverkiezing gaf tot uitslag dat de heer Jb. E'. Kloosterboer werd herkozen en voor de heer P. Wdjdenees in plaats kwam C|. v. d- Ham en werd o.m. besloten om niet voor 1 Juli met de lijsten te collecteeren omdat de aardappelcampagne daar in volle werking is, j voor dien tijd toch zal de opbrengst, gezien de slechte tijden in 't geheel niet mee vallen. D.e reis zal geschieden naar beide plaatsen met autobussen. VRAAGT 4 Let öp het Fabriélcsmêrk KRABBENDAM. Binnenkort zal het Ger. Schoolgebouw alhier heel wat veranderingen ondergaan. 'Zoo zullen de lokalen van nieuwe openslaande ramen wor den voorzien, een passende muurbekleediug wor den aangebracht en 'het plafond worden ver nieuwd. Bovendien vervalt de tegenwoordige gang, en wordt de ruimte die daardoor beschikbaar komt, ingericht voor bestuurskamer en berging van leermiddelen. D:e nieuwe gang komt nu aan de Noordzijde, terwijl ook nieuwe 'Wi.Q.'s zullen worden gebouwd. Aangezien aan het tegenwoor dige gebouw heel wat gebreken zijn op te mer ken, kan het niet anders dan toejuiching verdie nen dat in een en ander grondig wordt voorzien. Naar wij vernamen wordt door B. en W. edzer gemeente de meest mogelijke medewerking verleend om dit alles tot stand te brengen, het geen ten zeerste wordt gewaardeerd. KRABBENDAM. Wegens ziekt# van de tegenwoordige onder wijzeres, onzer, school, is voor tijdelijk benoemd mej. T. Bierma te Nijkerk (O.D.). KRABBENDAM. Uitslag aanbesteding. Dinsdag j.l. werd door den architect B. H- Plooij te Amersfoort namens het Bestuur der Geref. School alhier, aanbesteed het verbeteren der school. Ingekomen waren 7 biljetten als volgt C. Schotvanger en Zn., Schoorldam f6700. J. Faus, Nieuwe Niedorp f6489. Ci. Hoogvorst, Schoorldam f6290. W. Giltjes, Broek op Langendijk f6195. K. Westra, Warmenhuizen f5575. P. Doorn, St. Maartensbrug f4900. IC. Wester, St. Pancras f 4680. Ile gunning is aangehouden. WARiMENHUIZEN. Ingevqlge art. 38 van het reglement op de spaarkassen, hield de N.V. Noorder Spaarkas haar jaarlijksche algemeene vergadering van in schrijvers ter benoeming van een Commissie van Toezicht uit dc Hnschrijvers. Blijkens mededeelingen van den Directeur be droeg het Spaartegoed op 31 December 1930 f 613 A22.39i/2. De beleggingen van de Spaarkassen bedroegen f613.787.16, gespecificeerd als volgt: hvpothe- ken f330.650, effecten f70.450, leeningen f6540, voorschotten aan inschrijvers f 130.147.16 en de posito f 56.000. i Het uitstaande bedrag aan hypotheken be loopt 52.9 pet. van de geschatte waarde der onderpanden. Tot leden van de Commissie van Toezicht wer den benoemd de heeren 8. Wi. Arntz, voorzitter van de Kamer van Kdophajidel te Alkmaar, Ir. W. A. de Graaf, directeur van Publieke Wer ken te Amsterdam en P. H. Hilbrand, notaris te Obdam. Als plaatsvervangers werden gekozen de hee ren G. C. Bos, burgemeester te Egmond-binnen', Mr. J. v. d. Heijde, notaris te Alkmaar en Th. B. luijckx, no'taris te de Rijp. Het totaal ingeschreven bedrag voor zoover op 31 Dec. j.l. nog van kracht bedroeg f822.930. Dood gevonden. Woensdagavond is te Wieringen de 68-jarige vissoher A. Keijzer, die zich tegen den avond naar zijn visschersboot had begeven, niet weerge keerd. Den ganschen nacht werd de kust afge, zocht, totdat men tegen den morgen achter een. rij palen van de zeewering Keijzer dood in zijn Doot vond liggen met zware verwondingen aan het hoofd. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat Keijzer is gevallen op den rand van de boot. Bemiddeling. De rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse heeft partijen, betrokken bij de staking in de stoel en- industrie te Oirschot, welke staking reeds drie maanden duurt, opgeroepen tot een nieuwe con ferentie op Vrijdag 19 Juni te Den Haag. Blij de landarbeiders. In hel loongeschil in het landbouwbedrijf op Zuid-Beveland heeft de rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse het voorstel gedaan het geschil punt aan arbitrage te onderwerpen. Dit voorstel is aangenomen door de arbeidersorganisatie en de afdeelingen Ovezande en Kwadendamme van den R. K. land- en Tuinbouwbond (werkgevers) doch verworpen door de afdeelingen 's Heeren broek, Lewendorp en Heinkepszand van dien Dubbele aanrijding. In de Burghard v. d. Bergstraat te Nijmegen is een ongeluk gebeurd. Een motorrijder, die met greote snelheid van den Graafscheweg kwam rijden, trachtte tusschen twee met een paard bespannen voertuigen door te rijden. De motor reed. een van de paarden aan en slingerde naar links van den weg. Daar passeerde op dat mo ment de heer Frankenhuis, wonende te Nijmegen, met zijn rijwiel. De heer Frankenhuis werd aan gereden en tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos bleef liggen. Dr. Ten Horn was spoedig teeer plaatse en constateerde verschillen de zware verwondingen. De heer Frankenhuis had o.a. een gecompliceerde beenbreuk bekomen. Na voorloopig verbonden te zijn werd het slacht offer per brancard naar het Wilhelmina-zieken- huis overgebracht en daar ter verpleging opge nomen. Zijn toestand is zorgwekkend. De motor rijder kwam er met eenige schaafwonden af. SMOKKELAAR GEDOOD. In de buurt van Aken. Gistermorgen is buiten Aken een smokkelaar, die drieduizend cigarillo's bij zich had, door een douane beambte doodgeschoten. De beambte had eerst een waarschuwingsschot gelost. Toen de smokkelaar, die per fiets was, doorreed, kreeg hij een schot in den rug, dat hem doodde. DE POSTVLUCHTEN OP INDIë. De P. H.A.F.R. is weer te Akyab gebleven. De P.H.A.F.R. (gezagvoerder Van Dijk, van Am sterdam 11 Juni) is heden weer te Akyab gebleven wegens het slechte weer. Wekelijksche verbinding. Hedenochtend heeft ir. Damme, directeur-generaal P. T. T., in een persconferentie te 's-Gravenhage, mededeelingen gedaan over de omzetting van de veertiendaagsche in een wekelijksche vliegverbinding met ons Indi De heer Damme deelde mede, dat met ingang van October van dit jaar die wekelijksche vliegverbinding zal worden geopend. Op 1 October vertrekt dan het eerste vliegtuig uit Amsterdam, op 16 October van Batavia. BAKKERS EN TARWEWET. Zij zullen slechts 7''2 pCt. van hun normalen omzet in den vorm van onvermengde bloem mogen ontvangen. Naar wij vernemen, heeft de minister besloten, om bij de uitvoering der Tarwewet een bepaling te maken, waardoor aan de bakkers wordt toegestaan, om zeven en een half procent van hun normale bloemverbruik te betrekken van de Meelcentrale in den vorm van onversneden buitenlandsche bloem, dit ten behoeve van hunne bereiding van neven producten. Blijkens de verklaring van den minister in de Tweede-Kamer bij de verantwoording van de inter pellatie-Oud zal de prijs van deze vrije bloem onge veer f2 a f2.40 per 100 Kg., hooger zijn dan nor maal. Uit de verklaring van den minister bleek tevens, dat de prijs van onversneden binnenlandsche bloem 5 maal f 1.60 is f8— hooger zal worden dan thans het geval is en dus pl.m. f 18.zal worden. Wij herinneren er tenslotte aan, dat de Regee- ringstarwecommissaris den bakkers aanvankelijk 5 pCt. vrije bloem heeft „geboden", doch dat de bakkers-organisaties 10 pCt. vroegen. Men heeft dus thans den gulden middenweg genomen, n.l. 7i/2 pat. Met benzine gespeeld. Op het terrein der Prov. Geld. Eilectr. maat schappij te Apeldoorn, buurtschap Wormen, was een der werklieden van de maatschappij bezig met het reinigen van ornamenten met behulp van benzine. Twee kinderen, gebruik makende van de afwezigheid van den werkman, kwamen het terrein op. Een hunner, het achtjarige zoon tje van een der opzichters, hield een kwast in de brandende lamp en doopte deze daarna in een bakje met benzine, blijkbaar van meening zijnde, dat het water was. Het kind geraakte in brand. Onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zij het mij nogmaals vergund ik hoop voor het laatst, een plaatsje in uw blad te vragen, zulks als antwoord op den open brief aan mij gericht, van 't Raadslid Zuydam. De geachte schrijver heeft goed gezien dat onderge- teekende de inzender is geweest van het ingezon den stuk. Daar viel ook niet aan te twijfelen. Ten eerste wil ik u vertellen, dat ik op u per soonlijk absoluut niets, neen hoegenaamd niets te gen heb. Als Chr. Werkmansbonder, en als burger niet. Wij hebben altijd in vergaderingen in he ge- gewone dagelij ksche leven als vrienden met elkan der omgegaan, en hoop dat dit in het vervolg zoo zal voortgaan. Dan kan ik u vertellen, dat ik mij ab soluut niet hooger wensch te plaatsen, dan ik ben, en mijn hoogmoed speelt mij geen parten. Ik wil heel best erkenen, dat ook ik mijn fouten heb, zoo goed als ieder ander. Wat ik nook nog heb, dat is dit. Dat ik geen blad voor mijn mond neem, zooals de rest en maar ja knikt als het neen moet zijn. Ik zeg de dingen zooals ze zijn, misschien wat scherp, dat kan wezen, doch ieder heeft zijn natuur. Doch ik wind er geen doekjes om. Ja, er zijn er heel wat die het met mijn ingezonden stukje eens zijn en er zich in verheugen, en zeggen, ja. dat staat er nu eens in zooals het is. Maar wat heb je aan die menschen. Ze gaan naar een ander en zeggen weer net anders om. Zoo zijn ze hier in ons Christelijk Broek, de goeden niet te na gesproken. uJist dat gekonkel, en dat stiekeme, dat is het wat de goede zaak bederft. Dat vindt je overal weer terug. In vereeniging, in kerk, in maatschappij, ook in den gemeenteraad. Dat u achter mijn stuk een politieke zet zoekt, dat is uw zaak, doch het is mijn opzet niet geweest, dat kunt u nergens uit opmaken.ook en dat u er den Chr. Werkmansbond in noemt, is heel verkeerd. U weet heel best als een trouwe vergaderingbezoeker, en als goed lid van de C. N. W. dat de Werkm. bond geheel buiten de politiek staat en er zich ook nooit mee bemoeit (zie art. 10 afd: reglement.) Het ware te wenschen dat de kerk er zich ook wat minder mee bemoeide, goed verstaan, dat de menschen de kerk er wat meer buiten lieten. Overal waar de politiek in zit komt scheuring. Vandaar dat de C. N.W.-er er zich buiten houdt. Ik heb ook heelemaal niet geschreven als lid of bestuurslid van den W. Bond of Chr. Best. Bond doch als particulier. Dan nog deze opmerking Als u een openbare of ledenver gadering wilt houden, moet u dit verzoeken aan het bestuur dier vereenigingen en niet aan mij als par ticulier. Daar heb ik niets over te zeggen. Dat ik de Chr. Hist. Partij afbreukdoe, dat kan ik niet inzien. Want ik schrijf ook niet als vertegenwoordi ger of gemachtiged van de C. H. Kv. Wij zouden juist willen aanraden zooveel mogelijk te stemmen op no. 5 van lijst 2, onzen arbeiderscandidaat, dan zgn. van den Chr. Bst. Bond en de georganiseerden. Ik mag nu toch ook wel even politiek wezen he? U neemt mij dat zeker nu wel niet kwalijk. Uw laatste vraag of ik voor den verkiezingsdag nog een openbare vergadering kan houden met de bat. Ikpersoonlijk, ja ik wil dat wel, hoor. Doch u weet zeker ook wel, dat er op openbare propagan- da-avonden toch geen volk komt. Dus waarvoor de moeite gedaan. De tijd is ook wat kort, doch ik ben er zeer sterk voor. Doch weet u waar u in dit geval beter terecht kunt? Mijn inziens bij de Chr. Hist. Kiesvereeniging, adres wel bekend. Als er dan nog wat bezoek komt, dan is het voorwaar een prachtige propaganda-avond voor onze partij en ik wil er nogmaals sterk op aandringen, stemt no. 5, van lijst 2. Onzen man van den Chr. Best. Bond. Met dank voor de plaatsing, JB. BALDER.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1