De Vrouw en de Mode [Met het overschot van de rosbeef maken we Dinsdag Souffl'ée; we houden daartoe over: 400 koud vleescb, 100 gr. oud brood, 3 eieren, één ui, peper en zout, 50 gr. boter, 1 eetlepel gehak te peterselie. Het vleesch wordt gemalen of zeer fijn ge hakt en het brood weeken we in water en druk ken het daarna uit, doch zóó, dat het nog een weinig vochtig blijft; de ui wordt heel fijn ge hakt, waarna we alles met elkander vermengen en de eierdooiers eveneens bijvoegen; tefnslotte roeren we de gesmolten boter en de gehakte peterselie er nog doorheen en het laatste met zeer stijf geklopte eiwit. Mocht het geheel erg droog zijn, dan voegen we er nog een beetje jus en water of een bouillonblokje bij en dan daarna pas het eiwit. Elen vuurvaste schotel wordt met boter ingewreven en hier brengen we de vleeseh- massa in over, bestrooien alles flink met paneer meel en leggen hier en daar een kluitje boter, waarna de schotel ongeveer drie 'kwartier in den oven gaat. Vanille vla met bitterkoekjes. 3/4 L. melk, 30 gr. maizena of puddingmeel, 50 gr. suiker, 1 pakje vanille suiker, 1 ei en H/2 ons bitterkoek jes. De melk met de vanillesuiker wordt aan de kook gebracht en daarin worden éen voor éen' de bitterkoekjes even onder gedompeld, waarna ze op een platte schotel gelegd worden; de sui ker en de met het ei en een weinig melk aange mengde maizena worden door de melk geroerd en alles nog even doorgekookt; ten slotte komt het stij fgeklopte eiwit door de vla; om het vor men van een vel op de vla te voorkomen, zullein we deze van tijd tot tijd even kloppen en daarna de afgekoelde vla over de bitterkoekjes gieten. Voor de rabarbertaart is noodig 250 gr. bloem, 125 gr. boter, 75 gr. suiker, basterd, 1 ei, ra barber compote. De boter en bloem worden gehakt tot het kruimelig is en daarna met de suiker en het ei verwerkt tot een goed samenhangend deeg, waar van we een bal vormen. Ziet het deeg er wat slap uit, dan zullen we goed doen door het een hal fuurtje op een koele plants weg te zetten. iWfi smeren een springvorm met boter in, rollen daarna het deeg op een met bloem bestoven tafel, aanrecht of deegplank met de rol uit, tot we een deeglap hebben die ongeveer V2 cM. dik is en bedekken hiermede de bodem en de op staande kant van den vorm, terwijl we in den deegbodem hier en daar met een vork prikken geven, om te voorkomen dat het deeg te veel rijst; verder vullen we de vorm aan met prop jes papier of wel met bruine boonen, die we na het gebruik niet weggooien, maar in een busje bewaren voor een vólgende keer. We vullen het taartdeeg op, om te voorkomen, dat de deegrand inzakt; met taarten, zooals b.v. apepltaart, waar we de appels tegelijk met het deeg in den oven plaatsen, is dit natuurlijk niet noodig. De vorm wordt nu in den over geplaatst en bij matige warmte ongeveer 1 uur gebakken, daarna wor den dc proppen papier verwijderd en even voor het opdienen wordt de taart met de rabarber ge vuld. Vragen dezer rubriek worden gaarne beant woord, nadat naam en adres duidelijk in de brie ven zijn opgegeven. Redactie Onze Keuken", Theresia- straat 424, Den Haag. Be herdenking van onzen trouwdag. Het aantal echtscheidingen neemt helaas steeds toe en zelfs onder de paren, '0ie niet tot diara stap overgaan, neemt het aantal gelukkige en harmonische huwelijken af. Daarom lijkt het ons op het eerste gezicht vreemd, dat daartegen- oven het herdenken van den trouwdag een veel grootere plaats inneemt dan in vroeger jaren. Meer en meer wordt het gewoonte, dien dag elk jaar te herdenken, evenals wij dit met ver- jairdagen doen. En dikwijls is de wijze van herdenking niet zoo, dat men daardoor tot na volgen zou worden bewogen. Voor zoovelen is die dag niets meer dan een aanleiding om weer eens een dinertje of feestavondje te kunnen geven. 'En toch is juist het jaarlijks herdenken van den trouwdag zoo'n goede gewoonte voor de be trokkenen zelf. Wij kunnen het betreuren, doch het feit blijft bestaan, dat zeer dikwijls de goede verstandhou ding van den verlovingstijd reeds kort na de z.g. wittebroodsweken plaats maakt voor een zekere verkoeling. Ein dan worden van jaar tot jaai de attenties, de liefdebetuigingen zeldzamer. En- zijn huwelijken, waarin slechts vier of vijf maal per jaar een. kus gewisseld wordt! De onverschil ligheid heeft daar alles verstikt. Dit is een droevig verschijnsel. Em de sleur, waardoor het langzamerhand ontstaat, kan door een jaarlijks herdenken in vele gevallen verbro ken worden. Zooals zich op een verjaardag onze gedachten richten op een geliefd persoon, zoo kunnen op den jaarlijks terugkeerenden, de echt- genooten zich bezig houden met de herinnering aan hun gevoelens en hun voornemens bij het begin van hun huwelijk. Em evenals bij het be ëindigen van éen ander levensjaar is ér ook' na afloop van een huwelijksjaar alle aanleiding om eens de balans op te maken en zich af te vra gen, door welke tekortkomingen of door welke omstandigheden van buitenaf die balans zoo'n nadeelig saldo aanwijst. Dan alleen komt men er ook toe, de eenmaal bewust geworden fouten in de toekomst te vermijden. Hieruit blijkt wel, dat de geregelde herden king van den trouwdag alleen eem zaak is van de beide echtgenooten en geen aanleiding is voor het geven van een gezellig avondje. Het komt er alleen op aan, dat zij tot zichzelf inkeeren en dan ook tot een ernstig besluit komen om in den bestaanden toestand verbetering te brengen. Zulke uren van inkeer en overleg zijtn in het ge- heele leven van groot belang, dus ook in het huwelijk. Em in dit speciale geval zijn er nog zulke oneindig schoone herinneringen aan ver bonden. Toch is er voor zoo'n herdenking ook moed noodig. Moreele moed, om onder het oog te kun nen zien, dat er een achteruitgang is geweest en zichzelf te onderzoeken, in welke opzichten de eigen tekortkomingen dien achteruitgang heb ben vercorzakat. De wederzijdsche aangename stemming en goede bedoelingen kunnen op dezen dag natuurlijk ook tastbaren vorm aannemen;, hoewel (Jat niet altijd mogelijk zal zijn. Het is ook niet noodig, want de hoofdzaak ligt in het herzien van de eigen geesteshouding, en als de menschen daartoe elk jaar een dag wilden wij den, zou het huwelijk beter wezen dan het nu is. Volksgeloof rondom den zuigeling. -*"-W Van de pasgeboren kindertjes in de wieg hangt de toekomst van een volk af. Het is dan ook verklaarbaar, dat de meest verschillende gebrui ken en opvattingen over de eerste levensdagen in omloop zijn en dat wij daarin bij alle schoone symbolen toch steeds weer de ernst ontmoeten en niet- de vroolijkheid en zorgeloosheid, die in de andere volksgebruiken zoo'n groote plaats innemen. Aan de wieg wordt een rekening met het lot opgesteld, waarvan de voornaamste pos ten leven en dood heeten. Be kinderlijke, maar daarom niet minder be sliste wensch om de toekomst te leeren ken nen, treedt hier wel zeer sterk naar voren. Ce baker voorspelt nog in vele streken het lot van den nieuwen wereldburger en als zijn kansen niet te best staan, haalt men het kind tussc'uen de spaken va neen wagenrad door. Het rad is n.l. het oude symbool van de warmte en zegen verspreidende zon en verdrijft alle booze machten, die misschien boven het kleine hoofdje zweven. En als de baker te veel goeds voorspelt, wikkelt de moeder haar kind in een donker keukenschort en legt het in een schemerigen hoek om het te bewaren voor hoogmoed. De meer ontwikkelde menschen en de bewo ners de rgroote steden zien op deze gebruiken neer als bijgeloof. Toch hebben vele van die gebruiken een goede reden van bestaan, want door zich daaraan te houden, wordt vanzelf het voornaamste in acht genomen wat bij de verzor ging van den zuigeling van belang is. Wij denken b.v. aan de waarschuwing om een kind van nog geen jaar nooit na middernacht en een onge doopt kind zelfs in het geheel niet alleen te la ten, omdat het anders de zeer onaangename gave va nhet tweede gezicht kan krijgen. Is dit geen verstandige manier om een jong moedertje, dat anders misschien haar plichten aan de wieg zou vergeten en een dorpsfeest tot het einde toe mee te maken, daarvan terug te houden. Zob is ongetwijfeld voorzichtigheid ook de drijfveer geweest bij het bedenken van de waar schuwing, dat men niet over een klein kind heen moet loopen, omdat het dan niet meer groeit. Hoe licht kan immers een volwassene ove rde spelende en krioelende kinderen struike len en ee ugroót ongeluk veroorzaken, waardoor misschien inderdaad de verdere groei van het kind wordt belemmerd. Öok de waarschuwing, dat kinderen niet door vreemde personen mo gen worden aangeraakt, heeft een zeer eénvou- digen, hygiënischen ondergrond, al kan men dan niet verklaren aan een eenvoudige vrouw op het platteland, die er eenvoudig haar schouders over zou ophalen met de opmerking dat zijzelf en haar moeder en haar grootmoeder ook wel groot geworden zijn zonder al dien onzin. Dezelfde reden heeft geleid tot het voorschrift, dat het goed van zuigelingen en volwassenen niet door elkaa rgewasschen mag worden, omdat dan het kind pas laat of in het geheel niet leert spreken en zijn verstand leert gebruiken. Een paedagogische overweging gaf aanleiding tot het voorschrift om een kind niet te prijzen, waar het zelf bij is, omdat het dan juist de tegengestelde eigenschappen zal gaan ontwikke len. Zoo zien wij, dat volksgeloof nog niet al tijd gelijk is te stellen met bijgeloof. Wij, die zoo trotsch zijn op onze ontwikkeling, zouden- goed doen, eens een oogenblik bij die overge bleven resten van oude volksgebruiken te blijven stilstaan en de korreltjes wijsheid er uit te ver- zmelen, die ons kunnen helpen en ons zelf en onze kinderen te beschermen. AANTREKKELIJK HUISLINNEN. Pastelkleuren zijn in de mode. Elke degelijke huisvrouw weet-wat het betee- kent om een welvoorziene linnenkast te bezit ten. Om voo reen mooie linnenkast met zijn sneeuwwitte stapeltjes witte lakens, handdoeken, servetten, mooie sloopen en ander linnengoed, te staan heeft voor de meeste vrouwen een onweer- staanoare bekoring, 'nGoed voorziene linnenkast geeft ook het veilige gevoel, dat alles in orde is. Mét trots kan men aan zijn vriendinnen de linnenkast laten zien. Vroeger heeft de bruid zulk een hoeveelheid degelijk 'linnen aangebracht, dat zij gedurende vele, vele jaren geen nieuw linnengoed behoefde aan te schaffen. Maar deze gewoonte is in de latste tientallen jaren veranderd sinds de mode zich ook ging bemoeien met het tafellinnen. Zooals de nieuwe mode in hoedjes en toiletes haajr verschijning maakt, zo ozien wij tegen woordig zacht gekleurde beddelakens en sloopen, handdoeken met helder gekleurde strepen en randen tafellakens met bijpassende servetjes in de fraaiste kleuren overal de plaats innemen vara het degelijke witte linnen. Pastelkleuren voor de slaapkamer. Zachtgetinfe pastelkleuren zooals lichtrose, blauw, zachtgroen en geel linnen worden nu alge- meen gekozen voor lakens en sloopen. Het bed linnen kan ook in overeenstemming zijn met de kleur van de slaapkamer. Het gekleurde lin nengoed is absoluut tegen langdurig wasschen bestand en verschiet niet. De bedsprei is ook van bijpassend gekleurd linnen met fraai hand- wwerk in een afstekende kleur geborduurd of met opgelegde steken versierd. Ook de dekens hebben andere kleuren en moderne patronen ge kregen. De badkamer kan tegenwoordig absoluut oor spronkelijk en vroolijk zijn. Daar is nu zoo'n groote verscheidenheid in gekleurde handdoeken, badmatten en waschhandschoentjes, dat dit met elk 'kleurenplan in overeenstemming kan worden gebracht. De wit linnen handdoeken hebben gekleurde randjes met een kruissteek of ander borduur werk. Blauw kruissteekborduurwerk heeft 'n bij zonder goed effect op wit linnen handdoeken. Let op het weefsel bij het koopen van hand doeken. Echt linnen handdoeken zijn nogal kost baar, maar zullen steeds even mooi uit de wasch komen. Linnen met katoen is echter ook vol doende voor handdoeken voo rdagelijksch ge bruik. De zachte z.g. Turksche badhanddoek, die het wate rgemakkelijk opzuigt, is het beste weefsel voor badhanddoeken en "badlakens. «wwtajfl8a&.<ala +&ÊÊSÊKÊm6M>: Voor de eetkamer. D:e helderwitte damast tafellakens hebben in vele huishoudingen al plaats gemaakt voor de kleine ronde kleedjes van gekleurd linnen ver sierd met borduurwerk in een afstekende kleur. Zoo'n tafelstel bestaat meestal uit een groot rond kleed in het midden van de tafel, twee kleinere kleedjes en een aantal ronde kleedjes om onder de borden en glazen te leggen. Kruissteek borduurwerk is op dit oogenblik zeer in de mode en aantrekkelijke patronen ver sieren de kleedjes. Ook worden veel geappli- q leerde bloemen op linnen gewerkt. Zeer origineel en gemakkelijk om te maken is een stel kleedjes van ongebleekte katoen, ver sierd met artistiek wolborduurwerk. De kleedjes worden rondom mét een festonneerstéek omge werkt. Binnen in de cirkel van de festonneer- steek worden een paar rijen van kleine rijgsteek- jes van grijsblauwe wol gewerkt in tegenstelling met de blauwgroene wwol van de festonneersteek. Vele dames houden echter meer van wit linnen voor hun tafel. De echt linnen stellen zijn met de hand geborduurd en mét fijn kantwerk rondom afgewerkt. In dergelijk bewerkt linnen komen zilver en kristal altijd buitengewoon mooi tot hun recht. Voor de ontbijttafel zijn de linnen of katoenen tafellakens met een gestreepte of gebloemde rand in een heldere kleur en bijpassende kleine ser vetjes zeer aantrekkelijk en billijk in prijs. Voor meer feestelijke gelegenheden wordt nu veel ge kleurd zijden damast in mooie patronen geno men. Fijne witte linnen servetten worden nog altijd met een fraai monogram versierd. Bij het koopen van linnén moet altijd op kwaliteit gelet worden. Het is niet-altijd even gemakkelijk om goed van slecht linnen te onder sheiden. Het beste is uw linnen in een betrouw- oare zaak te koopen. De meeste winkels organi- seeren zoo nu en dan een zoogenaamde witte week, wanneer zij linnén tegen bijzonder billijke prijzen aanbieden. Dit is dan een goede gelegen heid om de linnen kast aan te vullen. Geregeld oehoort de linnenkast nagezien te worden. Groo te lakens, welke gescheurd of in het middens versleten zijn kunnen in kleine lakentjes voor het kinderbedje veranderd worden. Versleten bad handdoeken kunnen behalve voor kleine hand doeken ook voor waschlapjes gebruikt worden. Oude tafellakens kan men tot servetten verma ken. Doordat de bolero de lijn van het figuur tamelijk hoog onderbreekt, staat hij hét beste bij een jeugdige verschijning. De mouwen worden naar onderen iets wijder, een kraag ontbreekt ge- wwoonlijk geheel en al. Biaarom wordt dikwijls de kraag van de daaronder gedragen zomerja ponnetjes er overheen gehaald. Ook op de luch- tigste zomerjaponnetjes worden deze bolero's om korte jasjes gedragen, wat ook practiscch is, want daardoor behoeft men geen mantel mee te nemen. Het mantelpak. Het mantelpak is een bijna klassiek geworden dracht, die zich in alle jaargetijden weet te handhaven, en telkens opnieuw in den smaak valt. De moderne mantelpakken kenmerken zich dan cok alleen door een kleine verandering van snit, een draperie bij wijze van revers en soms een wit vest inplaats van een blouse. De nieuwste modellen zijn dikwijls van crêpe romain en ver der van mat en glanzend satijn of van brokaat satijn. Iets nieuws is ook, dat de mouwen soms slechts half lang zijn; dikwijls ziet men daar: onder dan de ondermouwen van een lichte zijden De herboren parasol. Het vorige jaar zagen wij een enkele parasol vn zwarte kant met een fluweelen rand en ver der parasols van shantungzijde met rose bloe men beschilderd. Dit jaar worden het meest pa rasols met zeer verschillend gekleurde bloemen gekozeih met een iets langere strook, dan wij tot dusver zagen, en met een omgebogen hand vat. Zoo mogelijk laat men een der kleuren met eht toilet overeenkomen. Moderne huishoudSchorten. Er worden de meest flatteuse en vroolijke schorten gedragen om de lichte zomerkleeren te beschermen bij het huiswerk. Dikwijls zijn ze van wit katoen, in een levendige kleur bedrukt en met wat kant langs de vierkante halsuitsnij ding. Zij worden echter ook gemaakt van shan tung met tusschenzetsels, van batist en zelfs van waschbare crepe de Qhine. Allerlei bedrukte stoffen met een klein patroon zij'n" gewild. Voor het werken in den tuin zijn de stevigere weefsels aan te raden, zooals cretonne; zij hebben dikwijls een grooten zak van voren. Ook de kinderschor- ten zijn bijzonder vroolijk van kleur en altijd van bijna onverslijtbare stóffen gemaakt. Handwerk op kinderkleertjes. Op licht gekleurde linnen jurkjes staat een bont patroon in de kruissteek bijzonder aardig. Voor de allerkleinsten kiest men een doorloopend patroon, dat het heele jurkje bedekt. Lichtgroen en lichtgeel zijn de meest gewilde grondkleuren voor deze jurkjes. Als de meisjes ouder worden, is borduurwerk in den platten steek meer geëigend dan kruissteek borduursel. Gewoonlijk herhaalt zich eenzelfde motief op rok, lijfje en kraag of manchetten* Zee.- veel wordt ook Madeira-borduursel aan gebracht, uitsluitend op kraag en manchetten, vooral wanneer het jurkje van voile of batist is. Gespikkelde stoffen. Eir bestaat plotseling een groote voorliefde voor gespikkelde stoffen, vooral lichtgekleurde zijde of shantung met donkerder spikkels. Daar van worden zeer eenvoudige japonnetjes gemaakt met een matig langen klokrok en een tamelijk breede verlakte ceintuur in de kleur der spik kels. Voor de Weekend. Hel; wordt steeds meer gebruik om met de weekend uit te gaan en dan vraagt menige vtouw zich af, wat zij voor zoo'n uitstapje zal meene men. Meestal zal zij haar keus laten vallen op eën ensemble, en wel, op een fantasiecostuum, dat elegantep en meer gekleed is dan het klas sieke mantelpak van strenge snit. En voor dat fantasiecostuum is wollen velours wel het meest geschikte materiaal. Men weet het tegenwoordig zoo te fahriceeren, dat het niet veel meer weegt. Elen rok met diepe plooien, een kort manteltje met schuin opgezette zakken als versiering en een lichte zijden blouse. Eien meer gekleed ensemble kunnen wij ons denken van zwarte crepe marocain met een licht gekleurde garneering en manchetten. Eten klok kende volant, die onder de knie begint, is op het oogenblik zeer modern. Men kan ook het geheele ensemble in -een lichte kleur nemen, doch dan moet men een mantel meenemen. Deze is wijd, voorzien van ceintuur en zakken, en ge sloten met fantasieknoopen. Nog steeds bolero's. Bolero's en korte manteltjes vestigen de aan dacht op een slank en jeugdig figuur. Men ziet ze dan ook overal, dragen als voltooiing van ochtendensemb.les en eenvoudige japonnetjes van wollen crepe met plooien en ingezette deelen. Flatteuse cloche van zwart Blakoestroö met grosgrain lint in verschillende tinten groen. Groote hoed van linnen met witte geappli- queerde bloemen en een krans van veldbloemen. Ohapeline van ajour gewerkt wit Bakoestroo met een zwart verlakt lint, dat van voren door een zwart en witte gesp bijeen wordt gehouden. Tricorne van soepel zwart stroo 'met een pa*' telblauw satijnen lint over het voorhoofd, dat van achteren eindigt in een strik.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6