NIEUWE S No. Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 73 DINSDAG 23 JUNI 1931 40e Jaargang Bureel Noordscharwoude. Stemmingsbeeld Groentenland LIJST LIJST GEMEENTEBELANG BOVEN POLITIEK 24 JON!: LIJST LIJST IH6EZ0HPEH Nieuwsiijdingen TELEFOON INTERCOMMUNAAL Na CS. DEZiS COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Vandaag zag ik een goed deel van Noord-Holland boven Alkmaar, en als vanzelf wordt in deze dagen bijzondere' aandacht gewijd aan den stand van de vroege aardappelen. 't Viel me geducht tegen, op vele plaatsen waant ge U in September-October, inplaats van Juni, zóó doodsch en dor zien de overgroote meerderheid der perceelen er uit. Er is nog al wat variatie. J.l. Zaterdag zag ik onder Alkmaar nog op Jt oog goede akkers, als ge er echter inkomt, valt het weer tegen. Nochtans zag alles nog groen. Hoe 't heden is? Ja, dat is juist de ellende, in enkele dagen is vaak alle groen verdwenen, het loof gestorven. In Heer Hugowaard ziet men ook vele verdorde aardappel akkers. Beduidend beter is de stand onder Wognum, wat trouwens ook best aan het product is te zien. Daar zag ik vandaag mooie, reeds grove Muizen; echter ook daar vindt men naast schijnbaar vol komen gezonde aardappelvelden, totaal verdorde, 't Verschil is zeer groot. Onder Opperdoes en Medemblik zien de akkers vrij troosteloos, een nog groene aardappelakker is vrijwel uitzondering. Men verneemt van zeer interessante gevallen. Zoo vernam ik, dat er te Broek nog enkele bouwers zijn, wier akkers, om de Zuid-West en onder Sint Pan- cras gelegen, een vrij normalen stand vertoonen. Van die gronden wordt een goed beschot geteeld en deze tuinders zijn uit den aard der zaak over den gang van zaken zeer tevreden. Hun pruduct komt nog steeds bij, ze rooien al een redelijke tot goede hoeveelheid per snees. Anderen, wier akkers in de nabijheid dier goede stukken liggen, krijgen slechts een opbrengst van even 100 Kg. per snees. Over de oorzaken van de opgetreden schade in het gewas wordt uit den aard der zaak druk gesproken. In den aanvang hebben vele bouwers gemeend met een geheel nieuw verschijnsel te doen te hebben gehad, en dat was verklaarbaar ook. De gewone aardappelziekte vertoont zich normaal eerst in het blad en dit nu is dit jaar niet zoo geweest. Oogen- schijnlijk leek 't blad nog gaaf, doch keek men goed, dan zag men, dat de stengel sterk was aangetast, zwarte vlekken vertoonde. Eerst de stengel en eerst daarna werd het loof aangetast, wat gemeenlijk precies omgekeerd pleegt te geschieden. Dit nu heeft menige bouwer op een dwaalspoor gebracht; het laboratorium-onderzoek te Wagenin- gen wees echter aan, dat de gevreesde Pfythofthora- infestans de oorzaak was. Nu gaat men verder vragen, wat is de oorzaak geweest van dit vreemde ziekte-beeld, dat de Pfy- thoftora te zien gaf? Daarover hoorde ik de volgende hypothese. De ziekte is overgebracht in het gewas 1931 door het pootgoed van 't vorige jaar. In de poters heeft de zwam overwinterd, is toen de omstandigheden gunstig waren (dauw, vochtigheids-temperatuur, luchtbewolking) uitgegroeid en heeft zijn vernie lende werking via den stengel in het loof verricht. Als aanwijzing voor de juistheid dezer veronder stelling worden enkele gegevens bijgebracht. Zoo moet zijn vastgesteld, dat het op de akkers te zien is geweest, welke poters zijn gebruikt. Bezigde men plantgoed, waarin vele zieke exemplaren vooraf waren verwijderd, dan was men vrij zeker, daar de ziekte te zien optreden. Op aldus aangetaste perceelen moet het somwij len opvallend zijn geweest, op eenmaal de verdorring te zien ophouden; de bouwers op het geval opmerk zaam gemaakt en gevraagd, of soms op een en het zelfde perceel ander pootgoed was gebruikt, konden zich zulks meermalen herinneren, ja sommigen zelfs, dat juist waar de verdorring ophield, andere poters waren gebruikt. 't Zijn veronderstellingen; menig bouwer zal wel andere ondervinding hebben opgedaan of geen en kele aanwijzing kunnen geven. Een zeer nauwkeurig onderzoek is wel gewenscht, want al weten we de veroorzaker, de bekende zwam, het ziektebeeld zelf, de aantasting van den stengel vóór het loof, blijft mysterieus. Is de hypothese van de overbrenging door het pootgoed juist, dan is de bestrijding zeer moeilijk, wat bij eenig nadenken wel duidelijk zal zijn. Met dat al zal de totaal opbrengst van de vroege aardappelen ongekend laag blijven. Tegenover de schade, die onmiskenbaar is, staat dit voordeel, dat ten eerste de knollen zelf practisch vrij van ziekte zijn gebleven. De aangetaste aard appelen zijn zeer goed te vinden, zoo kunnen de tuinbouwers (wat ook 't geval is) een goed product markten. Dat hebben we zeer zeker mee te danken aan het buitengewoon gunstige, koele en droge weer, dat we na de besmetting van het gewas hebben gehad. Moge dit zoo blijven en wat gezond is, ook gezond blijve, en aan goede prijzen worden afgezet. Een tweede voordeel is, dat door de geringe aan voeren de prijzen sterk omhoog zijn gegaan. Was de vorige week op eenmaal de aardappelprijs al gedaald tot zelfs beneden f 5.— per 100 Kg. (de exporteurs waren begrijpelijk uiterst gereserveerd en voor zichtig), toen geen klachten van de buitenlandsche ontvangers werden gehoord, en de vraag, voorna melijk uit Engeland, aanhield, gingen de prijzen sprongsgewijze omhoog. Wij verwijzen naar de no- teeringen. Wat nu ook opvalt? De beteekenis voor de veilingen van de binnen- landsche markt. Waar het binnenland gewend is te koopen, of te laten koopen, worden de beste prijzen besteed. De Langedijker Veilingen hebben boven de veilingen in de Streek en omgeving hier een niet zoo geringen voorsprong. En nu, bij de beperkte aanvoeren, komt dit sterk uit. Ik meen, dat Langedijk dit voordeel niet uit sluitend dankt aan zijn product, maar ook aan zijn buitengewoon gunstige ligging en vervoer-gelegen- heden. België schijnt ook wakker te worden. Heden is mij van exporteurszijde meegedeeld, dat daar geprobeerd wordt de hoogste prijs te maken. Van een „verkladden", maar in consignatie sturen, moet geen sprake zijn. Zelfs moet gisteren de uitvoer van aardappelen uit België naar Duitschland uiterst gering zijn geweest, aangezien men een hooger prijs vroeg als algemeen bewilligd werd. Als verder gunstig bericht mag wel worden aan gemerkt, de blijkbaar veranderde gezindheid van Amerika tegenover Europa in 't algemeen en Duitschland in het bijzonder. Mag men de dagbladen gelooven, (wie zou 't wa gen, zulks niet te doen), dan staan gewichtige be slissingen te komen. Men verneemt dan van een moratorium voor Duitschland voor den tijd van een jaar. En dat moratorium zou dan gelden voor alle herstelbeta lingen. Zou het gaan dagen in Europa? Breken de eerste lichtstralen door? 't Wordt hoog tijd. De algemeen toestanden dwingen tot verstrekken de besluiten. GEMEENTEBELANG ZEGT U STEMT NIET ANDERS Oudkarspel ALS EEN MAN UW STEM UITGEBRACHT OP DE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE KIESVEREENIGIN G GEEFT U DE JUISTE RICHTING IN DEZE VOOR UW GEMEENTE DE EENIGE PLAATS VOOR UW STEM VAN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Aan de Redactie van de „Nieuwe Langendijker Cpurant en het Chr. Nieuwsblad. Geachte Eedactie. Naar aanleiding van het zeer tendentieuze stukje onder den titel „Woordgesol verzoek ik u vriendelijk om eenige plaatsruimte in uw nummer van Dinsdag 23 Juni. Verkiezingsgesol. Het is merkwaardig dat er eenige weken vóór de statenverkiezing geen nummer van dit b.ad verscheen of er werd 't een of ander ten nadeele der i.D.A.P. in vermeld. Gewoonlijk heel vaag en van weinig waarde, maaJr toch voldoende, om elke vreemdeling in de politiek ©enigszins huiverig te maken voor de sociaal-democraten. Dit was dan ook de eenige bedoeling van den auteur van die artikeltjes, de iS.D.A.P. verdacht te maken en de rechtsche groepen te verheer lijken. friet zoodra waren de verkiezingen voor de Pro/. Staten achtejr den rug, of de S.D|.AP. kreeg ook weer rust in dit blad, tot op heden nu de raadsverkiezing van Broek voor de deur staat. Nu kwam er weer een epistel in de krant, onder den titel „Woordgesol". En hoewel er geen aan wijzing bij staat, van wien dit artikeltje afkom stig is, vermoed ik wel uit welken hoek de wind waait en daarin vind ik troost. Wat nü de inhoud van dat artikeltje hftrett, -deze is zoo laag bij de grond, het ligt er zoo dik op, -dat verdacht-maken het hoofdmotief is, dat niets mij liever was dan, evenals op de arti kelen van hetzelfde gehalte, geschreven voor de statenverkiezing, het zwijgen te bewaren, maar in het algemeen belang acht ik het beter de lezers eens in te lichten ovejr 'de innerlijke waarde van dat artikel. Allereerst zegt de schrijver, dat het ideaal van de sociaal-democraten is, de macht in handen te stellen van één groep, die der arbei dersklasse. Ten tweede zegt de schrijver, dat de Si.D.A.Pi- in wezen revolutionair is en blijft e)n indien de kansen gunstig zijn, naar de macht zal grijpen. En nu de werkelijkheid. D,e S.D.A.P. vecht al vele jaren voor een be tere samenleving, öf dit noodig is? De ouderen onder de lezers die in het einde der vorige eeuw tot de arbeidersklasse behoorden, weten het nog beter dan ik, wat het leven van den arbeider was. Nu is er al veel verbeterd, maar toch zijn er op dit oogenblik nog tal van rotte plekken in onze samenleving. Wat zegt gij er van dat eeiï werkman, die van de school af, zijn geheele leven heeft gewerkt, 'zijn krachten heeft verbruikt en dan oud geworden terzijde wordt gesteld, omdat hij onbruikbaar is geworden Heeft hij niet het. zijne bijgedragen in de samenleving? Heeft hij zijn plicht niet gedaan? Maar toch wordt hij als onbruikbaar uitgestooten, zijn kinderen mogen hem onderhouden. Of wat zegt gij van dén toestand in de tuin bouw Het heele jaar door, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, werkt de tuinbouwer op zijn land, en als dan het jaar om is, en hij maakt zij!n balans op, dan ziet hij, dat er na de landhuur betaald te hebben, bitter weinig over blijft als loon voor zijn werk. Is de landman dan zijn loon niet waard? Hij werkt er hard voor, de landeigenaar leeft er van. Lezen wij niet van landen, bijv. een provincie in. China, waar dui zenden van honger omkomen, terwijl in Ame rika het kostelijke graan verbrand wordt, omdat de kapitalist er anders niet genoeg aan kan ver dienen? Lazen wij niet dat er duizenden balen koffie in zee werden gesmeten om zoodoende de productie evenredig te houden aan de behoefte, en dus het op prijs te houden? Lazen wij niet, ctat een electrische lamp van Philips 25 cent kost, alles en alles inbegrepen. Maar door het octrooi dat die firma heeft, kan zeer gerust fl.85 voor nemen, omdat zij geen concurrentie heeft te vrezen? Zoo zou-ik door kunnen gaan. Maal' genoeg. Ein ziet gij, daartegen is het dat de S.Di.A.P. vecht. Tot dusverre was hot kapitaal de alleen- heerseher, en ieder individu werd daaraan on dergeschikt gemaakt. Het grootkapitaal be- heerscht de geheele wereld, en dat is een macht die geen pardon kent. Die H.Dl.A.P. wil de ge meenschap voor de gemeenschap. Dus niet de macht in handen van een paar arbeiders, want dan kregen wij niets nieuws, immers nu is het een handjevol kapitalisten die de macht in han den hebben. Maar zij wil een democratische sa menleving, dat beteekent dus niets meer of min- defr dan dat die samenleving uit en door het volk geleid zal worden. Dat is een zuiver ge meenschapsbelang. Maar zij wil een socialisti sche samenleving, d.w.z. dat de leden van ons groote gezin, dat samenleving heet, voor die samenleving werken. Natuurlijk zal er dan geen kapitaal en arbeid meer zijn, maar alleen arbeid. D'e menschen die nu een lui leventje leiden, zul len dan hun aandeel in de instandhouding der samenleving moeten nemen. D'at is dan in heel groote trekken de beteekenis van sociaal-democratie. Revolutionair is zij in zooverre dat. zij met alle middelen die de wet toelaten voor de verbetering der samenleving zal vechten. Eenmaal zal de S.Dj.A.P. de machtigste partij zijn, omdat zij de toekomst heeft en na tuurlijk zal zij dan beter dan tot nu toe aan de verwezenlijking van hun doel kunnen werken. Dan zal zij ook naar de macht grijpen, omdat zij alleen dan machtiger dan andere partijen kan zijn, 'omdat het machtigste deel der samenleving haar wenscht. Het is niet waar dat zij de macht in handen van 'één groep wil stellen, maar juist is, dat de geheele samenleving als één kolonie van broeders en zusters wordt beschouwd, waar ieder lid zijn deel voelt van die samenleving en zijn plipht heeft tegenover die samenleving. Als Mammon eenmaal 'ten val is gebracht, dan pas kan er sprake zijn van verbroedering, van naastenliefde, van vrede op aarde, omdat oorlog voeren geldverdienen beteekent. Dan zal er geen werkloosheid meer zijn. Wij gaan langzaam maar zeker een lichtende toekomst tegemoet. Nog is het duisternis om ons. Maar het licht zal ko men. Dan zal de menschheid zich herinneren dat de weg hun 2000 jaar geleden al is gewezen, maar dat de zelfzucht hen zijpaden opdreef. Dat een ieder dan doelbewust medewerke aan deze, de socialistische samenleving, dat is de samenleving van naastenliefde en verbroedering. U mijnheer de redacteur dank ik beleefd voor de wel wat groote plaatsruimte aan mij toege staan. J. v. d .ABEELE. Noordscharwoude, 22 Juni '31. i5. Geachte Redactie. Yergun me eenige plaatsruimte, naa raanlei- ding van het ingezonden stuk des heeren Rai der, waarin hij het doet voorkomen als zou no. 5 van lijst 2, de arbeiderscandidaat zijn van. de Chr. Bestuurdersbond en de georganiseerden. Me dunkt dat R. n,u toch wel een beetje te hoog van den toren blaast. Mij, als georganiseer de, is nooit bekend dat er te dien opzichte een vergadering van georganiseerden heeft plaats ge vonden om no. 5 van lijst 2 als onzen arbeiders candidaat naar voren te brengen. Zulks had dan toch zeker in de allereerste plaats moeten gebeu ren en goedgevonden, wil men spréken .van arbei- ders-candidaat der georganiseerden. De heer B-. gaat zoo prat op zijn eigen waarheidsliefde, maar maakt hij zich hier nu niet schuldig aan duim- zuigerij Evenzoo kan ik mij indenken, dat de Chr. Be sturenbond, welke vertegenwoordigd wordt door verschillende Chr. gezindten, zich voor politiek laat leenen; daar toch immers de weg is, dat wanneer er grieven zijn, of belangen op het spel staan van den arbeider, men zich bij zijn eigen Kiesvereeniging vervoege, om deze belangen tot een goede oplossing te brengen. En gezien het feit dat op de vergaderingen der Kiesvereeni ging in deze niets van dien aard naar voren is gekomen, zoo mogen we verwachten, dat geen onzer christen-arbeiders zich laat verleiden door het zoete gefluit van den vogelaar, maar hij blijve zijn beginsel getrouw. Rankend voor de plaatsing. H. VINKE. Au to botsing. Zondagmiddag zijn op den Parallelweg te Den Haag nabij de Talchstraat twee personenauto's tegen elkaar gebotst, waarbij de inzittenden van, een der voertuigen een 44-jarige schilder en diens echtgenoote gewond werden. Beiden zijn naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waarna de vrouw spoeedig weer naar huis terug kon koeren. Haar echtgenoot bleef ter verpleging achter. Blus tegen een boom gedrukt. Zaterdagavond om zes uur is op de Hengelo- sche straat bij Bbrne een autobus-ongeluk ge schied. Een T. A. H.-autobus reed in de rich ting Hengelo, toen deze in een bocht van den weg in botsing kwam met een T|. A. D.-wagen, die° juist werd gepasseerd door een personenauto. De eerste bus werd tegen een boom gedrukt. De conducteur Hendriks werd zwaar gewond, even als de dames Ter Haar en Huiskes. De gewon den werden naar het ziekenhuis te Hengelo ver voerd. De chauffeur kreeg geen letsel. De bus was slechts licht beschadigd. Verdronken. Bij het baden in het Rijn- en Schiekanaal to Leiden is Zaterdagmiddag de 15-jarige F. Kneep- kens verdronken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1