Plaatselijk Nieuws j OUDjK£RSPHL. Zaterdagavond werd in de kolfbaan van den lieer Vis alhier, de door de S.D.A.P. aangekon digde vergadering gehouden, waar als sprekers optraden de hoeren H. Bakker, weth. dezer ge- meente en v. d. Vall, lid van Prov- Staten van Noordholland. De opkomst was niet groot. Be voorz., de heer de Jong opent de vergade- ring, daarbij zeggende, dat men meende aan den vooravond van de verkiezingen, de burgers van Oudkarspel bij elkaar te moeten roepen, om V j hooren naar wat genoemde heeren "hebben te zeggen. iSpr. wijst op het feit, dat voor deze verkie zingen met 5 lijsten wordt uitgekomen. De afge vallene komt met een lijst van Gemeentebelang, maar als dat gemeentebelang is, Blijft er niet veel meer van over en noemt het gelukkig dat de heer Zaagman uit de partij- is, en meent dat men van een dergelijk gemeentebelang niet veel hoop heeft te koesteren. Hierna worden door den heer Blauboer van "Winkel een paar liederen gezongen, waarop de heer Bakker het woord verkrijgt, die zegt, dat h ijals no. 1 van lijst 1 hie rstaat om een spreek beurt te vervullen. Met weemoed zegt hij no. 1 van lijst 1 aan te bevelen, maar wij zullen het werk van hem, die is heengegaan overnemen en in zijn geest a.s. [Woensdag overwinnen. Van de samenwerking met den heer Zaagman kon niets meer komen, en was ik van gedachte dat het beter was zo oik heen ging en bedankte voor mijn candidatuur. Bij het referendum hebben de leden den heer Zaagman meer naar beneden op de lijst geplaatst die daardoor bedankte. Wanneer hij een goed socialist was geweest, had hij dit niet gedaan. En wanneer de belangstelling niet verder gaat dan tot het bezetten van een raadszetel, dan is zoo'n overtuiging van niet veel beteekenis. "Een 12 jaar terug bestond de raad uit leden van het kerkbestuur en banne, en die maakten uit, wie lid zouden zijn. Doo r'de evenredige ver tegenwoordiging is dit veranderd. In den ouden raad van 8 jaar terug is het aardig gegaan. Daarin zijn belangrijke voorstellen aangeno men zooals de waterleiding en de u.l.o.-school) Na het eerste protest zal me nde waterleiding niet meer willen missen en de u.l.o.-school voor ziet in een behoefte. Ook de schoolgeldregeling kwam tot stand, die zooveel stof heeft doen opwaaien. Jaren van strijd braken aan. Eten strijd die ons lief was. De burgemeeste ris heengegaan en de nieuwe burgemeester is gekomen. De laatste verkiezing bracht 2 v. d., 2 s.-dem. 2 r.k. en 1 wilde (de Boer) in den raad. 'Kwam op de vorige lijst de naam van den heer H .de Geus voor, thans komt op de lijst de Boer voor de naam van den heer Kalf, voor die van De Geus. Ook de heer Kalf behoort tot het Kerkeraadsgroepje, dat de lijst heeft sa mengesteld, maar dat is geen manier om een cndidatenlijst op te maken. De S.D.A.P. is thans 4 jaax..vertegenwoordigd geweest in het Dag. Bestuur en werd Paarlberg door mij pogevolgd. En daaruit is het conflict met den héér Zaag man ontstaan. Ik gevoel persoonlijk weinig voor een wet houderszetel cn stelde voor om die plaats vrij te geven. Maar Zaagman wilde dat niet. loefi ben ik als wethouder gekomen naast collega Kroon. leeds heoben wij vriendschappelijk samenge werkt en geloof ik, dat wij in het belang van de gemeente goede dingen hebben gedaan. Zaagman heeft mij slapte verweten, en mis schien heeft hij daarin gelijk, maar men moet niet vergeten dat men in de wethouderskamer tot het compromis komt. Vele goede dingen zijn tot stand gekomen en dan noem ik de verbetering van den Twuijverweg, de ver lichting van den Laanweg, de benoeming van een derde leerkracht aan de u.l.o-school'. het aanstellen van een leerkracht aan de o.l. school voor rekening van de gemeente. het steeds geven van het herhalingsonderwijs, ondanks de geringe belangstelling. de voetbalvereeniging ontving een subsidie van flOOO— Aan andere vereen, zooals de gymnastiek wer den flinke ysubsidies gegeven. het gymnastieklokaal aan de o.l. school kwam tot stand. leermiddelen werden op ruime schaal aange schaft en nieuwe schoolbanken geplaatst; het armbestuur ontving een ruimer subsidie en op onzen aandrang werd in den l.aatsten stren gen winter meer verstrekt dan voorheen. Be tepoorstraatkwestie werd opgelost. Tuinderscredieten werden verstrekt. Beductie op de pachtsom van de sluis werd toegestaan. Met het innen van de lanflhuren werd de meeste soepelheid betracht. In verband hiermede bespreekt de heer Bak ker de bekende kwestie van kwijtschelding, die in den raad in den breeds is besproken. Ging de heer Zaagman eerst met deze kwijt schelding accoord, later was dit niet meer 't geval en heb ik daardoor met hem den band verbroken. k [Wat de bespreking van de schoolgeldregeling in de laatste raadszittingen betreft, is dit niets anders dan een verkiezingsreclame geweest. Aan de uitzending van de zwakke kinderen, naar de vacantiekol.onies verleenden B. en W;. hun medewerking. Ik ondervond geen steun van mijn fractiege noot Zaagman en Kroon niet van Kostelijk. Met het oog op de tijdsomstandigheden zullen wij niet met een uitgebreid verkiezingsprogram komen, maar zullen wij de belangen van 'de ge meente behartigen. Verbetering moet er komen in het peil van do huurwoningen. Hier vallen nog veel krotten op te ruimen. Dit is van finantieel belang voor de gemeente. Wanneer de woningen verl zal de welvaart stijgen. Wij zullen ons best doen om de Gemeente in een hoogere klasse te plaatsen, in klasse 1. Nu moet bij f500 inkomen reeds belasting wor den betaald en worden de hoogere belangrijk ontlast. Democratiseering van het armbestuur is tep zeerste gewenseht. Mijn opwekking is dan ook, dat er rood gestemd wordt door de arbeiders ep gelijkgezinden. Wanneer de arbeiders nadenken, zullen zij zien dat er hun alles aan gelegen is om rood te stem men. De landbouwers hier hebben nog geen ge hoor gegeven aan onzen oproep om tot de 5$. D>. A. P. toe te treden. Maar vinden zij in dezje maatschappij bevrediging? De gegoeden in onze gemeente trekken zicp van onz ebeweging niets aan, maar overwegeh zij wel in welke maatschappij hun kinderen zul len leven? Onze partij is de partij, die ijvert en strijdt voor eèn betere toekomst. In deze gemeente bestaat thans veel belang stelling voor de verkiezingen. Er zijn thans 3 georganiseerde partijen en 2 wilde. Lijst 1 is die van de S.DiA.P. Lijst 2 is die van de V.D. Diaarover kan ik niet veel zeg gen. Daar valt de democratie niet te zoeken'. Lijst 3 E.K. Ook hier kan ik niet veel van zeggen. In de steden is het anders, maar ïk ge loof dat de organisatie hier wel zo ois, dat wé geen moeite behoeven te doen de menschen te bewegen rood te stemmen. De lijst de Boer. Die heer de Boer heeft de V.D. verlaten, maar of hij democratischer is dan die anderen, betwijfel ik. Hij heeft niet veel nieuws gebracht. Éénmaal is door hem verlaging van het vermenigvuldigingscijfer voorgesteld, hetgeen gelukkig niet is aangenomen. Dan zou den wij 41 opcenten op de inkomstenbelasting hebben gekregen. De bijdrage voor den weg door het Geestmer- Ambacht is verworpen. 40 jaar lang f 1000 is een groot bezwaar, maar ik geloof dat de weg voor- deelen zal geven, en men moet toch het alge meen doel voor oogen houden. Het is treurig dat de bijdrage is afgewezen. öok van kanalisatie ben ik een voorstander. De andere nbetoogden dat men snelverkeer moest hebben. En n uwerd er weer geantwoord dat meen waterwegen moet hebben vóór het vervoer. Ik geloof dat wanneer de landbouwers hun belang inzien, dat het voor hen geën zin heeft op de lijst de Boer te stemmen. I.aat men stemmen op de lijst van de georga niseerde partijen, die van V.D. en SL.A.P, maar men loope ons niet beginselloos tusschen de beenen. Het kapitalisme zal wel zorgen, dat de land bouw ten onder gaat. De verkiezingen voor de Prov. St. hebben bewezen dat de SLD.A.P. steeds vooruit gaat. De groei van de kerkelijke partijen is tot stand Overal wint de S.D.A.P. veld, terwijl de Vrij zinnigen zijn verdeeld in belangengroepjes. Spr. eindigt met op te wekken te stemmen op de S..D.A.P. of de andere georganiseerde paf; tijen, om de-stemmenversnippering tegen te gaan. (applaus). -y 1. Direct hierop verkrijgt de heer v. d. Vall het" woord en spreekt ongeveer als volgt: Ik geloof dat het een gelukkige gedachte is geweest van het Gewestelijk bestuur van Baads- en Statenleden om de candidate®, zelf te laten spreken. De menschen komen in de eerste plaats om te luisteren naar wat de afgevaardigden hebben verricht, naar het voornemen wat zij koesteren en zij weten of de nieuwe candidaten geschikt worden geacht voor het vervullen van een zetel. En hierbij heeft de heer Bakker rond gezegd hoe hij over de verschillende dingen dacht. Spreker wijst er op hoe de tijden zijn veran derd ,en overal gewone menschen in den raad komen. Menschen, die in menige stad boven hen. die een academische opleiding hebben genoten, uitsteken, omdat zij gedragen worden door hun ne idealen. Daarom is het klein plaatselijk gedoe gedoemd om te verongelukken. Die anderen hebben geen ideaal. Het verwarmt ons. Wij vechten niet voor eigen1 belangen maar voor een betere toekomst. Wij, die werken aan den opbouw van een nieu we wereld hebben daarvoor evenals de architect, bestek en teekeningen. Wij hebben een beginselprogram en daarop is gebouwd ons strijdprogram en gemeenteprogram. Daarna heeft de S. D. te handelen- Doet hij dit niei, dan hebben de leden het recht zoo'n lid te becritiseeren, ter verantwoording te roepen en desnoods tot bedanken te noodzaken. Zoo'n Si. D'. Ls dan als man van eer verplicht zijn man daat neer te leggen. Doet hij dit niet dan zal het publiek uitspraak moeten doen. Onze beweging grijpt met geweldige krachten om ons heen al gaat het ons niet overal voor den wind. In NooTd-Holland boven het IJ gaat de roode vloedgolf steeds verder. D;at bespeuren wij bij de verkiezingen voor den gemeenteraad. Overal eonstateeren wij een concentratie van de behoudende partijen tot 'het voeren van den strijd tegen Bome, zooals hier pas in een nabu rige gemeente geschiedde. Wij hebben de eer daar niet aan mee te doen. Wij zijn Iniet anti-clericaal en willen het ook niet worden. Daa rligt de scheidingslijn in onzen strijd niet. Wij vragen of uw belang tegenover dat van den arbeider staat. De scheidingslijn ligt op maatschappelijk gebied. r' ü?pr. bespreekt daarna de werkeloosheid als gevolg v»n onze kapitalistische maatschappij. Wijst er op hoe wij aangewezen zijn op uitvoer van tuinbouwproducten, overal tariefmuren wor den opgetrokken en de prijzen op de veiling dalen. De tuinders zien hun koopkracht dalen, gaan bezuinigen, hebben minder arbeidskrach ten noodig en daardoor komt de werkeloosheid. Op de overheid rust dan de zorg om te helpen aan productieven arbeid, maar niet zooals in Nc ordscharwoude, dat is geen werkverschaffing die wij dulden, dan liever geen. Er is in iedere gelhéeihte werk genoeg en ih Noordscharwoude is werk. Zij de nog staan en gelet op de verschijnselen die nog zeer donker zijn en het diepste punt van inzin king nog niet is bereikt, moeten zich klaar maken de donkere tijden alles tegemoet te gaan dan onze ouders in de negentiger crisisjaren. De arbeiders hebben begrepen dat eendracht macht maakt en wij moeten onzen invloed gebrui ken en zeggen „Draagt elkanders Lasten." Laat men productieven arbeid geven opdat het nageslacht ons dankbaar zij aan den Langendijk. Dan wijst spreker op de woningtoestanden in Oudkarspel en zegt, dat nergens zooveel valt op te knappen. Geen gezond lichaam woont in een dergelijk woonhuis, geen betere T.B.C.-bestrijding dan een goed woonhuis. Wanneer wij eischen belasting naar draagkracht dan was het voorstel van den heer Bakker volkomen naar onze geest. Haal het geld daar waar het is. Wij moeten vast voor oogen houden ons socialistisch beginsel, d.w.z. het ombouwen aan de kapitalistische maatschappij. Wanneer de hamer niet helpt zullen wij het houweel moeten gebruiken en geeft ook dat niet, dan zullen wij een ander middel te baat moeten nemen om het oud vermolmsel omver te blazen. Wij kweken geen klassen-strijd. Op het oogenblik beheerscht het bankkapitaal het econommisch leven. Tegen de tegenwoordige maatschappij-vorming gaat onze strijd. Is het nog noodig dat wij tegen de be woners in de tuinbouwstreken zeggen dat hun po sitie gelijk is aan die van de arbeiders. Uw positie is evengoed afhankelijk. In den breede gaat spreker op het vraagstuk van den nieuwen weg door het Geestmer-Ambacht om te komen tot meerderen bloei der tuinbouwstreek en tot vermindering van verspillen van arbeidskracht. De weg moet er komen, zoo niet goedschiks dan kwaadschiks. Dan richt spreker ook nog een woord tot de vrou wen, die in een kort tijdsbestek den achterstand van eeuwen moeten inhalen. Zij kunnen mede zorgen dat de toekomst van onze kinderen zonnig zij. Spr. wil de vrouwen op het hart binden te denken aan de woorden van Dirk Troelstra: „Moeder, ga voor je kindje staan, daar komt het kapitalisme aan," of „Moeder, ga voor je kindje staan, daar komt het militairisme aan." De moeilijkheden van het oogenblik hebben wij te danken aan de huidige kapitalistische voortbrengs- systeem. Het gaat om het geluk van de menschheid in den vorm van een betere economische en gees telijke positie. Deze is niet anders te krijgen dan de handen in elkaar te leggen en voor oogen te hou den het vlammend ideaal van het socialisme. Ap plaus) Van de gelegenheid tot vragen stellen wordt ge bruik gemaakt door den heer Schrieken die speciaal nog eens de aandacht vestigt op den weg door het Geestmer-Ambacht en daarbij wijst op het feit dat de tuinbouwers daaraan betalen door middel van de gemeente, door middel van de Banne, via de Banne aan het Geestmer-Ambacht, en velen van hen door de Diepsmeer. Versdhillende inlichtingen worden door den heer Schrieken gevraagd, waarop niet ten volle kan worden geantwoord, maar zegt de heer Van de Vall toe deze zaak ter bevoegder plaatse te zullen onderzoeken. Hierna sluit de voorzitter deze bijeenkomst. NOORDSCHARWOUDE. G. Ens, lid van de Gymnastiek-Vereen. naar de Wereldkampioenschappen te Parijs. Op den 3en en laatsten Selectiewedstrijd, Zaterdag j.l. gehouden, wist onze bekende turner, de heer G. Ens, met algemeene stemmen beslag te leggen op een plaats in drietal, dat door het K. N. G. V. wordt uitgezonden naar de wereldkampioenschappen te PaVoor „Hercules" en Ens een prachtprestatie. De wedstrijden worden gehouden van 1013 Juli. Het drietal bestaat uit de heeren: P. v. Dam, Den Haag. E. Melkman, Bergen op Zoom. G. Ens, Noordscharwoude. Wij feliciteeren den heer Ens met het bezetten van een plaats in deze ploeg, en vertrouwen dat hij, met zich uitstekend te trainen, een goed figuur zal maken te Parijs. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering Schoolfeest der O. L. School te^ Noord- Scharwoude op Maandag 22 Juni 1931 bij den J. de Bakker. Aanwezig 12 personen. De voorzitter opent de vergadering met een kort woord van welkom en drukt er zijn spijt over uit, dat zoo weinigen aan de oproeping hebben gevolg gegeven. Men weet echter bij ondervinding, dat daaruit niet afgeleid mag worden, dat er geringe belangstelling bestaat voor het schoolfeest. Het te gendeel is waar. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Een ingekomen schrij ven van de Oudercommissie wordt aangehouden tot afrekeningsvergadering. Tot nieuwe commissieleden worden gekozen de heeren A. Brouwens, Jb. Smit Pz. en J. Meidma, welke laatste zijn functie afstaat aan den heer J. Langedijk. Hierna worden de inteekenlijsten gereed gemaakt, die in den loop der week bij de ingezetenen zullen worden gepresenteerd. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat weer voldoende geteekend zal worden, zoo dat het feest op de gewone wijze kan worden ge vierd. Nadat door den heer Heidsma nog naar voren wordt gebracht, of er geen wegen zijn aan te wijzen die er toe leiden, dat dez evergadering wat beter wordt bezocht, waarop geen der aanwezigen een middel aan de hand weet te doen, sluit de voorzitter de vergadering. N OORDSDH ARW O UDE. Gistermorgen heeft ten, huize van den heer V. de Buiter bij de Boskambrug een ernstig ongeluk plaats gehad. De echtgenoote van den heer de R. was bezig met smelten vaji vet en had juist een pot met het gloeiende vet gevuld, toen het 4-jarig doch tertje de keuken binnen kwam. Toen nu de moe der opnieuw een pan op het vuur plaatste, wilde dc kleine dootr nieuwsgierigheid gedreven, in de zoo juist gevulde pot kijken. Hiertoe plaatste het beide handjes op den rand hiervan met het noodlottig gevolg dat de pot kantelde en de gloeiende massa over het lichaampje kreeg. Met hevige brandwonden overdekt werd de kleine opgenomen en' werd onmiddellijk medi sche hul pingeroepen. Dr. Verdonk die spoedig aanwezig was, verleende de eerste hulp, terwijl dc arme kleine verder werd behandeld door den plaatsvervangenden geneesheer van Dr. Hoekstra. Ondanks dit ongeval noodlottige gevolgen had kunnen hebben, is de kleine er tamelijk goed afgekomen. Hedenmorgen hebben wij nog even een bezoek gebracht ten huize van den heer de B. en ver namen wij ,dat de kleine, die hevige pijnen; lijdt, het naar omstandigheden redelijk wel maakt. 'Overbrenging naar het ziekenhuis wordt tot op heden niet noodzakelijk geacht. "Wij hopen van harte dat de kleine geen nadeelige gevol gen van dit ongeval zal ondervinden. Uit den Omtrek ALKMAAR. Vergadering van de Federatie van Ziekenfondsen op Zaterdag 20 Juni 1931, 's avonds half acht, bij den heer de Boer. Friesche brug te Alkmaar. De voorzitter, de heer A. Gunst, opent met een welkom deze vergadering, waar hij voor het eerst als voorzitter fungeerd, hoopt hij op een algemeene medewerking van de afgevaardigden, waar het hem moeilijk zal vallen de afgetreden voorzitter, den heer Brugman te vervangen. De notulen der vorige vergadering worden onge wijzigd goedgekeurd met dank aan den samenstel ler. Na ds notulen volgt rekening en verantwoording van den Penningmeester, welke geheel in orde wordt bevonden en door de vergadering, op advies van de Commissie, wordt goedgekeurd, ook de penning meester ontvangt een woord van dank voor zijn accuraat beheer. Aan de beurt van aftreding, volgens rooster, is de heer C. Beets, die bij acclamatie wordt herkozen en genegen wordt bevonden om het penningmeester schap weer te aanvaarden. Het wordt door de vergadering jammer gevonden dat niet alle leden aanwezig zijn. Waar het toch hoogst nuttig is, eenmaal m een jaar bij elkander te komen, waardoor onderlinge bespreking de belangen der verschillende zieken fondsen zeer worden bevorderd. Er werd geen behoefte gevoeld <ftn als lid tot de nieuwe Bond van Ziekenfondsen benoorden het Y toe te treden, waar het doel het overnemen en van elkanders leden door de Federatie wordt behartigd en daarvoor geen groote Bond noodzakelijk is te meer waar hier doorgaans veel meer kosten aan zijn verbonden. x Na een geanimeerde bespreking over de ziektewet en gevolgen voor de plaatselijke kassen volgt slui ting. 1ST. PAN GRAS. Alhier had. de inschrijving plaats voor het bou wen van een woon en winkelhuis met groote schuur, voor rekening van den heer K. Bus Jz. Groenten- >en Aardappelhandelaar alhier. Ingekomen waren 6 biljetten. A. Schaam St. Pancras f 8510.— S. Zeegers, St. Pancras 8549.--- v. Gelderen, Bïroek op langendijk 8745.— Fa. Bruin en Zpnen, St. Pancras 8950'. F. H,es, St. Pancras, 9666. iW'. Giltjes, Blroek op Langendijk 9969.-- Het werk is gegund aan den laagsten inschrij ver, de heer A. Schaam. Nieuwstijdingen DE NEDiEBL ANDi&'iOHE SENSATIE. is nu voor de eerstvolgende Maanden het Beu- zencircus Gleich dat met het allergrootste suc ces haar tournee door Nederland begonnen is. De Nijmeegsche pers noemt Gleich, de circus- koning, als de baanbreker voor een 'nieuwe ideale circuskunst en hij geeft een programma zooals zelfs in Amsterdam nog niet gezien is. Circus GGleich komt in bijna iedere stad van Nederland, al is het missehie nook maar voor «nkefc dagen, maar ieder moet die werkelijk afwisselende wereldprogramma's zien. Gleich is het circus dat niet alleen beloofde naar Hol land te komen ,neen het is e rreeds en mag zich zee rterecht wel het grootste circus van de wereld noemen. Binnen eenige dage® of weken, zal Gleich ook onze stad bezoeken en we kunnen ons verblijden zulk een onderneming ia onze omgeving te heb- ben. D'e G elderlander schrijftGleich is inder daad het grootste circus en mag zich terecht) den Koning der Cjixeussen noemen. Zijn program ma's zijn van eerste klasse kwaliteit en zijn onderneming inderdaad ee® reuzeneircus, zooals in Holland nog nooit te zied is geweest. (Hpppée). De moord te Utrecht. De Utrechtsche politie heeft een 47-jarige man aangehouden, te wiens opzichte zij alle reden heeft om hem ter beschikking te stellen van de justitie. Deze man wordt er van verdacht den moord op een publieke vrouw op 21 Mei aan het Merwedekanaal te Utrecht te hebben gepleegd. VERFFABRIEK AFGEBRAND. In den vroegen ochtend van Zondag is de verf- fabriek en de de handel In glas van de firma J. G. Koster te Bussum, geheel door brand vernield. Er waren duizenden kilo's verf in voorraad. Het perceel was vier verdiepingen hoog, en was twee jaar ge leden gebouwd. De vrijwillige brandweer en de po- litie-brandweer konden het vuur niet meester wor den en bepaalden zich ertoe de belendende perceelen nat te houden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Het pand en de inventaris waren op beurs- polis verzekerd. De bedrijfsschade wordt gedeeltelijk gedekt. KANO OP DEN IJSEL OMGESLAGEN. Zaterdag had op den IJsel in de nabijheid van Angelo (bij Doesburg) een tragisch ongeluk plaats. Een tweetal Duitschers, afkomstig uit Neurenberg, voeren in een kano op de rivier. Zij lieten zich door een motorboot sleepen. Plotseling liep de kano door golfslag vol water. Een der inzittenden kon zich nog op de motorboot in veiligheid stellen, zijn vriend, de vijf en twintigjarige Fi;anz Watzeck, verdween In de diepte. De geredde, de een en twintigjarige H. Spath, deed nog eenige pogingen zijn vriend te redden, doch het mocht niet gelukken. SPOORWEGONGEVAL BIJ CASTRICUM. Zaterdagmiddag om twee uur is te Castricum de sneltrein naar Alkmaar in de bocht nabij het sta tion ter hoogte van den overweg aan de Mient op een lorrie met steene'n gereden, die door het per soneel niet tijdig genoeg meer van de rails kon wor den verwijderd. De wagenvoerder, die, doordat de scherpe bocht het uitzicht belemmert, eerst op onge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2