FEUILLETON VERBORGEN GELUK Rechtzaken SPORT EN WEDSTRIJDEN Moeders Bij allerlei huideuvels van kinderen en ook van volwassenen is Purol een onmisbaar ge neesmiddel. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen. ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Behaalde prijzen. Zondag 1.1. heeft het Fanfarecorps „Genot door Kunst", onder leiding van den heer H. A. Maas, op het Concours van den R. K. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Noordholland, gehouden te Obdam, in de afdeeling uitmuntendheid, weer eenige prijzen behaald. In den Concertwedstrijd werd een eerste prijs be haald. In den Eerewedstrijd won men met royale punten den eersten prijs. De Directeursprijs een (prachtige Dirigeerstok) aangeboden door de feestvierende vereeniging „Mu- zieklust" te Obdam werd toegekend aan den diri gent van bovengenoemde vereeniging, den heer H. Dit is weer een kranige prestatie van het corps Aan directeur en leden onze felicitatie. NOORDSCHARWOUDE. Een 4-jarig jongetje van den heer Zijp is in een onbewaakt oogenblik Zondag te water geraakt en verdronken, terwijl de vader als lid van een muziek corps mee was naar een concours. OUDKARSPEL. Provinciale weg. De Dieps- en Moorsmeerpolder, alhier, heeft be sloten om de gevraagde bijdrage van f 100.— per jaar voor den aanleg van den provincialen weg door het Geestmerambacht, te verleenen, echter onder voorbehoud, dat de andere belanghebbenden even eens de gevraagde bedragen zullen toestaan. OUDKARSPEL. Gisteravond werd een vergadering gehouden van ouders van schoolgaande kinderen en belangstellen den ter bespreking van het schoolfeest, in het gym nastieklokaal van de O. L. School. Het hoofd der school heet de 36 aanwezige dames en heer en welkom en zegt dat de tijd voor het schoolfeest weer daar is. Door de konderen wordt er al weer op gewacht en gerekend. Ook la is 't geen goede tijd. hoopt hij toch, dat er nog geld voor het houden van een reisje aanwezig is, en dit geld met liefde zal worden gegeven. Door mej. Bossen wordt hierna rekening en ver antwoording gedaan. De ontvangsten hadden bedragen f420.15 de uit gaven f 381.95'/a, zoodat er een batig saldo aanwezig is van f38.191/:,, gevoegd bij het bedrag van net Spaarbankboekje geeft een totaal bezit van f 183.861/:, Hierna doet voorzitter mededeeling, dat er een reglement is samengesteld, waarbij dit besproken is in een vergadering van het onderwijzend personeel en de hulpcommissie van het vorig jaar. Het is sa mengesteld in den geest zooals het vorig jaar is ge handeld. De hoofdlijnen zijn, dat de hoofdleiding berust bij het onderwijzend personeel, dat bijgestaan wordt Dit reglement wordt artikelsgewijze behandeld, door een 6-J;al commissieleden, die onmisbaar zijn. waarbij eenige wijzigingen en toevoegingen worden aangebracht. In stemming gebracht wordt het reglement aan genomen met de heeren Keizer en Oud tegen en 3 blanco. Tot Commissie-leden voor het dit jaar te houden schoolfeest worden gekozen de heeren: C. Borst; C. Rootjes en J. Kuilman en de maes: Van Dortvan 't Hooft; Boot-Timmerman en Kalf-Stam, die allen hun benoeming aanvaarden. De groote kinderen zullen hun reisje maken naar Haarlem en Zandvoort. Bezoek aan de ruine van Brederode, bezichtiging van de Groote Kerk te Haar lem, bestijging van den uitzichttoren te Zandvoort. naar het strand en te Velserbeek bezoek aan den kluizenaar. De kleinen maken een reisje naar Alkmaar, Ber gen en Camperduin. De grooten zullen hun reis maken begin Juli, terwijl de kleinen op den traditioneelen 3den Don derdag van Juli zullen uitgaan. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot R. B. Mammen ontving de me dedeeling dat hij benoemd is tot boekhouder der Verbruiksvereen. „Vooruit" te Apeldoorn. „Als gij voor een meisje op de fluit speelt," gaat Betsy glimlachend voort, want ze vindt die wijze van ontboezeming nu recht gek, moet gij dat niet aan uwe kennissen gaan vertellen. Er is geen kwaad in, maar de menschen houdert gewoonlijk alles voor belachelijk wat ze niet zei fdoen en dat enkel omdat zij de zaken van een ander oogpunt beschouwen, of zich juist piet in dezelfde gemoedsaandoeningen bevinden. Uwe 'bekentenis, ik moet het. u zeggen, is voor uwen leeftijd wel wat al te naïef, te dichterlijk! voor uwe meer materieele vrienden." „Nu, die vind ik goed! Dan zou ik de waarheid niet meer mogen zeggen!" „De waarheid is in vele gevallen des levens een gevaarlijk ding. Uit. uwe naïeve dwarsfluit hebben uwe vrienden, zonder twijfel een gansch ander gevolg getrokken dan gij juist wildet be doelen. en dat heeft aanleiding tot spotternij „lEjri welk gevolg, juffrouw Betsy?" „!Ja, dat kan ik u niet zeggen," gaat het meisje voort en buigt het hoofdje om een flauw blosje te verbergen, dat de wangen purpert. ,,Ach, mag ik u Verzoeken, mijnheer Max, de lamp een wei nig op te draaien Hét helderder licht doet haar lief wezen meer meer uitkomen. Die Biets Bichard is waarach tige een schoon wezen. „leest gij veel, mijnheer Max „IMijn kerk- en mijn wetboek." ,jDan begrijp ik dat gij er geen kwaad in vindt aan uwe vrienden te zeggen, wat anderen zich wel wachten over de lippen te laten komen.'" Wat wonderlijk meisje. Is het spotternij met den armen jongen, welke haar zóó doet spreken, of wel tracht zij in zijn geest,door betere opmer king, een v ïuister oordeel over al hetgeen hem omringt te doen ontstaan? De jongen zwijgt en ziet een j>oos strak voor zich. .Juffrouw Betsv, mag ik u eens vragen, welk VOOR DEN KANTONRECHTER. TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 17 Juni. De diehter veroordeeld. Bij schriftelijk vonnis veroordeelde de kan tonrechte rheden Dr. G'. 0. arts te Alkmaar, ter zake de subsidiair ten laste gelegde overtreding van artikel 3B. der motor- en rijwielwet, tot een geldboete van f 15, subsidiair 15 dagen hechtenis. De kantonrechter overwoog in de motiveering van dit vonnis, dat uit de verklaring der ge hoorde getuigen buiten de belanghebbende partij, voldoende is komen vast te staan, dat door ver dachte niet behoorlijk naar links is uitgeweken bij het inhalen van het door getuige O. de Wit bereden motorrijwiel. De koninklijke ingezetene van. Oudorp moet in 't vervolg de uitgangsdagen van zijn geitjes en biggetjes intrekken. Met het bekende enthousiasme werd heden de behandeling van het belangwekkende proces tegen cien veehouder J. P. de K|. te Oudorp, die niet had voorkómen, dat eenig klein, hem toebehoo- rend vee aan 't zwierbollen was geweest in het hooiland van den landbouwer P. N. Bibo, voort gezet en beëindigd. Veldwachter Bleijendaal kwam voor het front en verklaarde dat hij den verdachte reeds te voren had gewaarschuwd, dat de heer Bibo met de excursies van diens geitjes xen biggen niet accoord ging. Voorts verklaarde Bibo, die heden als belanghebbende de zaak nog eens bijwoonde, dat hij nog steeds over aanwezig heid van bedoeld vee op den door hem gepachten dijk had te klagen. Natuurlijk bleven protesten van den verdachte, die ook zijn plakkie 40 plus niét van zijn boterham laat halen, weer niet uit, maar zijn actie had weinig succes en was een veroordeeling van f 15 boete of 15 dagen, bene vens toewijzing der civiele vordering van Bibo voor geleden schade, begroot in hoofdsom en rente op f5 met beeltenaar na 1920, het voor den comparant minder voordeelige slot van dit laatstelijk gebeuren. Twee harde steenen malen zelden fijn. De werkelooze timmerman G. H. te Alkmaar, 'n stijfhoofdige Friesch kreeg een heftig mee- ningsverschil- met zijn Drentsche vrouw, tippel de met een kwaden kop de deur uit, zoodat het heele huishouden in de war liep en de twee leer plichtige kinderen Rens en Willem de dupe wer den van dezen huishoudelijken heibel en de school verzuimden. Ter zake deze overtreding stond vader Duimstok, inmiddels weer gekal meerd, heden terecht. Hij erkende ruiterlijk zijn tekortkomingen prees ridderlijk zijn vtouw en sloeg zulk een goed figuur dat een niet hoogere boete dan 2 inaal fl.50 of 2 maal 1 dag werd opgelegd. Een kip is meer aangenaam in de braadpan, dajn in den moestuin. Sinds 4 jaren lang werd de heer O. Couvert halteehef te Egmond binnen jammerlijk geplaagd door de kippen van zijn dorpsgenoot A. J. K., welk brutaal gevogelte vrijpostig en met volko men negatie van alle spoorwegreglementen der spoorbaan oversteken om zich in den welvoor- zienen moestuin van den chef het buikje rond te bikken. Tot hem dit parasitisme ten slotte begon te vervelen en hij een klacht indiende, met het onmiddellijk succes, dat de ongenoode gasten werden belet verder hun gastronomische uitstapjes te ondernemen. Deze maatregelen kon den echter niet meer tegenhouden dat de eige naar werd veroordeeld tot f15 boete of 15 d. Ongeschikte gelegenheid om een wedren te honden. De jeugdige landbouwersknecht W. D>. uit gevolg, hier bedoeld wordt?" Men ziet,, mjinheer Wilfried is hardnekkig. „Waartoe noodig? Gij hebt mij wel verstaan." „Neen, dat heb ik niet."' „Welnu, uw vrienden zullen denken, dat gij verliefd zijt." Wilfried wordt rood, en zegt op hoogen toon, waarachtig verontwaardigd „Neen ,dat wil ik niet. Al de verliefden spelen toch niet op de dwarsfluit?" „Iedere vogel zingt in dat geval zooals hjj gebekt is. Maar juist omdat gij niet wilt, dat dergelijke gevolgtrekkingen gemaakt worden, moet gij er uwe vrienden jgee ngelegenheid toe geven. De menschen, vindt gfji Iniet, veronder stellen altijd of meest altijd het tegenoverge stelde van hetgeen waarheid is, vooral wanneer het tegenovergestelde in het kwade kan worden uitgelegd." Pat is eene waarheid, die de procureursklerk wel eens gemaakt, maar nog nooit toegepast heeft. Die Betsy Bichard is een geestig meisje. „Waarom zijt gij tegen mijn kerk- en wetboek, juffrouw Betsy?" vraagt mijnheer Wilfried na een poos stilzwijgen. „De hemel beware mij er voor. Maar dunkt u niet dat die twee boeken niet voldoende zijn, om zoo 't behoort door de wereld te komen? Ik ben jong en een vrouw, toch schijnt het mij toe, dat er tusschen die twee uitersten, een wereld ligt, die wij niet moeten verwaarloozen, en die, wanneer wij ze kennen, juist de twee uitersten beter doet beseffen. Het kerkboek spreekt u van het goddelijke, het bovenaardschehet wet boek van ,ik meen, al het kwaad dat de menschen kunnen begaan, waar de rechten van den bur ger beginnen en waar zij ophouden; maar tus schen deze is er een groot en nuttig boek dat niemand ma gvergeten, die in de wereld leeft." „En hoe heet dat boek?" „Het menschelijk hart." „'En wat zou mij dat geven, juffrouw Betsy?" „Al was het maar om u te leeren," zegt Betsy lchend, wanneer gij op de dwarsfluit spelen moogt, en dit gedaan zijnde, in welke woordert, en of gij daarover spreken kunt. Och, mijnheer Dimmen, Kwam op '2 Mei in een voertuig, bespan nen mèt een hupschejn rossinant, in geweldige vaart aanrijden vanaf de Koorstraat en het mocht geen verwondering baren, dat bij het gevaarlijk verkeershoekje bij de Groote Kerk een stevige aanrijding plaats had met een automobiel, be stuurd door den landbouwer J. v. d. Oord uit iSchoorl. Het paard beklom met de voorpooten bijna de inotorkast en het gevolg was dat ver schillende ruiten in het motorrijtuig werden ver splinterd. De verwekker van dit onheil gedroeg zich tamelijk onhebbelijk en weigerde zijn naam op te geven, doch het duurde niet lang of op het politiebureau wist men dit recalcitrante man netje tot rede te brengen. Hem werd heden bij verstek opgelegd f20 boete of 20 dagen, terwijl de door den heer v. d. Oord ingediende civiele vordering ten bedrage van f25.92 voor glas breuk werd toegewezen. Alle bezwaren in een slag uit den weg geruimd. Door een onhandige manoeuvre en ongunstige omstandigheden reed de 24-jarige schilder P. H. J. iML uit Alkmaar op 8 Mei te Uitgeest met zijn motorrijwiel Triumph den 15-arjigen f iets rijdenden scholier O. J. H. Coens aan, met ge volg, dat de voorvork van diens rijwiel werd gebroken. Het toegebrachte lichamelijk letsel was uiterst gering. Bte schuldige stond heden te recht en toonde zich direct bereid de schade f 3.90 te voldoen, terwijl hij uit het overschot van zijn gewisseld briefje van tien, de hem opgelegde boete f 3, eveneens onmiddellijk voldeed. Met een rein en verlicht hart en een dito portemon- naie, kon hij dus de tempel van Themis ver laten. Ongeschikt pnnt om met draaierij om te gaan. Een „koopman" uit Haarlem, de heer A. Bl. was in het bezit van een complete automobiel, die hem wel f40 had gekost, bevond zich op 18 April met dit kostbare vrachtvehikel te Alk maar en trachtte daar not abene in de L ange- straat, hoek Payglop en Achterstraat zijn voer tuig om te draaien. Aangezien echter een be1 hocrlijke wegspiegel ontbrak, want voor f40 kun je niet alle acccessoires verlangen, was het hem niet - mogelijk goed achteruit te zien en k\yam zijn wagen in aanrijding met een bakfiets, waarop de 15-jarige J. Dalver, onbewust dat hij nog niet bevoegd was een dergelijk rijwiel te berijden, een aantal fietsen vervoerde. De koopman uit de provinciale Hoofdstad stond nfci heden te recht en beweerde alle mogelijke voorzorgsmaat regelen te hebben genomen. Tegeln hem werd echter, ondanks dat verweer, alleen krachtig door den toon, waarin het werd uitgebracht, gevor derd door den ambtenaar f 30 boete of 30 dagen wegens art. 22 en f 6 boete of 6 dagen omdat de wegspiegel ontbrak. Be verdachte deed daarop mededeeling een gesjochten jongeln te zijn en zonder werk of verdiensten, terwijl zijn automo biel van f 40 ook al in de handen van een anderen gelukkige was overgegaan. Be kantonrechter hield eenigermate rekening mét deze ongunstige omstandigheden en beperkte de straf tot f 15 boete of 15 dagen ter zake het achteruitrijden en f 4 of 4 dagen wegens de ontbrekende wegspiegel Dat begint in de gaten te loopen. Een circa 20-jarige monteur te Alkmaar, Oor- nelis M. werd te Koedijk, welke badplaats hij o pzijn motor met een bezoek vereerde, door een bevoegd controleur aangehouden en bleek hij niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hij had wel met gevolg examen afgelegd, doch het niet nxoodig geoordeeld de verder formaliteiten af te wachten. Het jonge menach stond dan heden terecht wegens overtreding van art. 27, van de motor- en rijwielwet. Be ambtenaar herinnerde zie hdat verdachte, die bevoegd is vierwielige motorrijtuigen te besturen, op 24 24 April ook alreeds was veroordeeld wegens een aanrijding mijnheer, mag ik u verzoeken, dat tabouret wat naderbij te schuiven?" ^Hct schijnt dat gij in dat boek' veel gelezen hebt, juffrouw Betsy „Uk? Neen. Ik ben in zekere omstandigheden gedwongen geworden in dat boek .eenige blad zijden te spellen. Dat is overigens meer de studie van den man, (Jan wel der vrouw, maar het on geluk is in dat jajeval de beste leermeester." „Ja, gij hebt al veel ongelukken beleefd, iuf- frouw Betsy!" Dat .doet de fijngevoeligheid van het meisje zeer; nu zij deels het hoofdje ppheft, ziet mijn heer Max, dat er groote tranen in de oogen blinken. Na een oogenblik stilzwijgen zegt het meisje: ,HMag ik u nog een verzoek doen? Zoudt gij niet even mijn streng garen willen ophouden? Maar," voegt zij er lachend bij, „vertel dat niet aan uwe vrienden." Nu zitten zij vlak tegenove relkaar, Betsy is zwijgend geworden en de procureursklerk aan dat vrouwelijk 'handwerk weinig gewoon, heeft het bijzonde rdruk om het garen uit de war te houden. Het zweet breekt den armen Jongeri uit; maar hij is gelukkig die kleine dienst aan zijn buurmeisje te mogen bewijzen. 'tls een schoon, een geestig, een gevoelig meise, die Betsy Bichard! Zij heeft een hoofd, zij heeft een hart. Maar toch wil of zal Wilfried niet verliefd worden. Neen, dat njet. Beschermen zal hij haar; vriendschap toedragen zooveel als mogelijk is; maar zijn hart is met een stalen har nas omgord. Van dien kant is Wilfried een on trefbaar kurassier! B ijeen gestommel op de trap laat de procu reursklerk het garen vallen; het gedruisch doet hem opspringen en de vlucht nemen, "t is de oude die naar huis komt. En 's nachts droomt de klerk van 'die 'wonder lijke Betsy, 'hij droomt van Tiaar lief gezichtje, van haar goed hart, van dat onbegrijpelijk' boek maar "s morgens is al dat garen zoodanig verward, dat hij het op geenerlei wijze regelmatig weer afhaspelen kan. Den volgenden dag, des middags, treedt mijn heer Dolberg den winkel van den boekverkooper met een fietsrijder O. louwe uit E|gmönd-binnen. Hij had toen zijn vrachtaut oonverlicht geplaatst in een laantje, dat vanaf den Westerweg naar de z.g. Kalkovensbrug voert. Verdachte was toen veroordeeld tot geldboete en schadevergoeding en Üus geen debutant voor het kantongerecht. Hem werd thans opgelegd f7 boete of 7 d. ADSPIRANTEMMG. Zondagmorgen om 12 uur begonnen de wed strijden voor de jongeren. Een vroeger uur aan vangen, bleek niet wel mogelijk, hetgeen wel jammer was, daar de wedstrijdduur daardoor in gekrompen moest worden tot tweemaal 20 mi nuten. Zeven elftallen uit den omtrek' namen deel, waardoor wij dus met Di.T jS. mee ©en acht tal wedstrijden te aanschouwen kregen. Als scheidsrechters fungeerden de heeren Slik ker, v. d. Hoven en Eiland, die allen bereid willig hun medewerking hadden toegezegd, en zich weer op de bekende verdienstelijke wijze van hun taak kweten. Dy loting had uitgemaakt dat D;.T'& zou uit komen tegen Sparta. Onze baby's moesten in de SSchagenaren hun meerderen erkennenMet 2—1 werd verloren. Hierdoor was D|T1.S. uitgescha keld. I Sehagen B. tegen Alkmaar A., bracht een ge lijk spel. Hier moest het nemen van een 3-tal strafschoppen de beslissing brengen. Sehagen was de gelukkige. Nieuwe Niedorp A tegen Alcmaria A. bracht een geflatteerde zege voor Alcmaria. Met 1—0 werd zeer onfortuinlijk door Nieuwe Niedorp verloren. Vrone AAlcmaria B. werd door Vrone ge wonnen, waardoor deze het 4-tal winnaars com- In de winnaarsronde komen thans Sehagen A en dito B'. tegen elkaar. Zooals te denken was ging A. met de overwinning strijken, 'hoe wel de kleinere B.-spelers goed partij gaven. Alcmaria A tegen Vrone A wisten de Alcma- rianen trots heel goed tegenspel van Vrone te winnen. De nu volgende strijd ging tusschen de ver liezers der 2 laatste wedstrijden om 3e en 4e prijs. Vrone wist verdiend te zegevieren. Zoo moest dus om de le en 2e prijs gekampt worden tusschen de elftallen van Alcmaria en Sehagen. Onder veel spanning en door technisch iets hete rspel, wist Alcmaria te winnen, zoodat die de eerste prijs won en Sehagen de tweede. Over het vertoonde spel kunnen wij wel dit zeggen, dat heel aardige wedstrijden gespeeld weTden. Met geestdrift werd vaak gewerkt, heel goed soms gecombineerd en flink geschoten. De belangstelling van de zijde van het publiek had grooter kunnen zijn. Djit is wel jammer, want juist in het spel der jongeren ligt vaak zoo veel aantrekkelijks. Het mogen dan geen competitiewedstrijden zijn, ze zijn evengoed de belangstelling ten volle waard. Flink op tijd was het belangrijke programma afgewerkt. Diaarna werden in het clublokaal door den voorzitter van D;.T.S. aan de diverse clubs de gewonnen prijzen overhandigd. Dpze deed dit op zeer toepasselijke wijze. Dat de prijzen in den smaak vielen, kon uit het hartelijke applaus wel opgemaakt worden. Volgende Zondag worden op het D'.TS-ter- rein gymnastiekwedstrijden gehouden door Her- vcules en Hygiéa. terwijl op den 5en Juli de nederlaagwedstrijden van D.T.S- 1 beginnen. Denkelijk zal Alcmaria 2 of Sparta 1 tegenpartij zijn. i - OUDKARSPEL. D. T. 0. 2. A.s. Donderdagavond kwart voor achten (n.t.) speelt D'. T. 8> 2 een vriendsc'happelijken wed strijd tegen een sterke Alkmaar-combinatie. binnen. i „Is het hier, dat mijnheer Wilfried woont?" „Ga maar boven op de tweede verdieping, de deur links!" luidt het antwoord van den ouden boekenworm, "die zonder op te zien zijn folianten doorzoekt. Mijnheer Lol berg vindt die kerel echt onbe schoft. Wat een moeilijke trap en hoe donker, nietwaar mijnheer Dolberg? Ja, dat is een groot verschil met dien in uw huis. Daar is hij breed, luchtig en aristocratisch, piet een looper en kope ren baguetten opgesierd. E|n wat onaangename reuk vervult dat huis. Hoe is het mogelijk dat iemand daar zich nestelen kan. Wat verandert een mensch toch, mijnheer Dol berg? Vcor vele jaren toen ge nog kruidenier waartmaar neen, laat ons die gevoelige snaar niet aanraken. Men denkt slechts aan het ver- ledene, als men over het tegenwoordige niet te vreden is, en dat is net geval bij mijnheer Dol berg niet. Hooger nog, mijnheer Doloerg, hooger! Eindelijk staat oom in de Kamer van den armen neef, die wel verwonderd en verlegen is, den rij ken eigenaar van Rozenhof te zien, te meer verlegen, daar oom met een opgetrokken neus het vertrek in oogenscnouw neemt. „Ge woont hier drommels hoog, jongen," zijn de eerst ewoorden van oom. ,,'tZ.iet er hier maar naar uit, en me dunkt dat er zoo'n gemeen volkje nestelt. Kunt gij dan niets beters vin den, jongen? Nu, dat is uwe zaak, maar waar achtig men zo uschrikken hier neer te zitten' en oom slaat met zijn foulard over de biezen zitting van den stoel. Neef heeft iets gemompeld, dat op een veront schuldiging gelijkt. „Nu, ik zal het kort maken, want mijne vrouff wacht me bij mijnheer Delmare," hervat oom- „Zeg eens jongen, ge hebt Zondag een slecht figuur op Rozenhof gemaakt." „Had ik geweten oom..." en Max ziet ver- xlegen voo rzich. „Nu, dat is voorbij. Als mijn vrouw hier was. die kan iemand een preek voorhouden, en dat juist kan ik niet. ,Wat mij betreft, jongen ,ik zie u waarachtig gaarne komen, maar ïiu Ada... „Ik begrijp oom, dat ik niet meer komen moet-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4