NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 75 ZATERDAG 27 JUNI 1931 40e Jaargang Het Moratorium aan Ouitschland. Bi] Pijnen pp 'IU li. m immmm TELEFOON INTERCOMMUNAAL Na CS. LAIGEDUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteiir I. H, KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. £ÈSB Uit den Omtrek FEESTEN TE BiERGEN AAN ZEE. De viering van het 25-jarig bestaan. Gister zijn de, feestelijkheden begonnen tot herdenking van het 25-jarig bestaan van de bad plaats Bergen aan'Zee. Het is vooral aan de energie van wijlen mevr. v. Been enVolter te danken geweest, dat een 3 km. lange klinkerweg naar zee gelegd werd. De heer C. F. Zeiler was :een der eers'ten, die het heeft 'aangedurfd hier een etablissement te openen en in 1907 heeft hij het groote Hotel Nassau Bergen laten bouwen. De oud-burgemeester, de heer Jb. van Reenen, liet de duinen stelselmatig beplanten, mevr. v. BeenenVölter stichtte in 1911 het bekende Parnassia-park en geleidelijk groeide het aantal huizen en villa's op de eerst zoo eenzame vlakte. In Bergen en Bergen aan Zee werden in een week van het vorige jaar ruim 34.000 geteld en tijdens het bloemencorso brachten de trams uit de ge- heelo omtrek niet minder dan 30000 bezoekers. ItótótiSs? Een herdenkingstentoonstelling. Te elf uur heeft in het kasteel Russenduin de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr., mr. dr. A. Boëll, een herdenkingstentoon stelling geopend, waar werk geëxposeerd is van alle artisten-schilders, beeldhouwers, schrijvers, dichters en componisten, die in Bergen wonen of gewoond hebben. Men vindt hierin foto's, kaarten enz. alles wat op de stichting en groei van Bergen aan Zee be trekking heeft en bovendien vindt men in feen der zaaltjes de bouwplannen, volgens welke het kasteel Bussenduin na deze expositie, die tot 15 Aug. geopend blijft, door den tegenwoordigen eigenaar, den Bioscoopbond, tot een vacan,tie- oord voor kinderen zal worden omgebouwd. Onthnlling van een monumentale lantaarn. 'Om fwee uur werd op het Stationsplein te Bergen aan Zee ter herinnering aan het zilveren feest een monumentale lantaarn onthuld, een schepping van den Bergenschen architect Cijfers, een zuil op een drie-armig voetstuk, die in den kap drie lichten draagt en in Bieiersch graniet uitgevoerd is. Het voetstuk bevat drie staande blokken graniet met op den kop een der sym bolen van duin, bosch en zee, bet draagt de jaartallen 1906 en 1931 en de roeden tusschen de granietblokken, benevens de kap zijn van rood keper en een kunststuk van koperdrijfwerk, alles uit de. hand gedreven. Hnldiging mevr. Van ReenenVölter. Te kwart voor drie hebben duizend kinderen een zanghulde gebracht bij het borstbeeld van wijlen mevr. Van ReenenVolter, waar, bege leid door „Bergens Harmonie" het „Liedje van den Bergenaar" werd gezongen, waarvan de woor den van mevr. v. Beenen—Völter zijn en de me lodie van Philip Loots. Na het zingen van „Hol land's blonde duinen" en „Buiten''', van den com ponist Joh. Kuiper, te Alkmaar werden 1000 ballonnetjes tegelijk losgelaten, waarna de kin deren getracteerd werden en een poppenkastver- tc.oning werd gegeven. Morgen worden de feestelijkheden voortgezet met eer. vlaggenrit voor auto's en een revue in de duinen bij het Parnassia-park. - HEERHU G O W A ABDo Onze vroegere plaatsgenoot de heer W1. van Slooten slaagde te Amsterdam voor het eerste gedeelte artsexamen. Buitenland gelegenheid per spoor, welke vanuit verschillende plaatsen naar Zaandam georganiseerd worden. LICHTE AARDBEVING IN ITALIë BIJ ANCONA. Geringe schade; geen persoonlijke ongelukken. Donderdag werd de bevolking van Ancona en om geving opgeschrikt door drie lichte aardschokken. Vooral in de naburige plaatsen Senigallia en Mon- dolfo, waar de bevolking nog leeft in de herinnering aan de vreeselijke aardbeving van verleden jaar October, veroorzaakten de schokken een paniek en vluchtte de bevolking de straat op. De schade richt ten echter slechts geringe schade aan, terwijl per soonlijke ongevallen niet voorkwamen. LOTING VOOR DE LICHTING 1933. Gistermiddag is te 's-Gravenhage de voor het geheele land geldende centrale loting gehouden voor den dienstplicht voor de lichting 1933. Getrokken werd No. 566, Jan Rudolph Maria Boele, geboren 28 December 1908. TOENEMING VAN DE WERKLOOSHEID IN DE VEREEN. STATEN. Sedert Mei 150.000 werkloozen méér. Volgens een schatting van den president van de Amerikaansche Arbeidsfederatie, is het aantal werk- oozen in de Vereenigde Staten sinds eind Mei met honderd vijftigduizend toegenomen en zou het totaal aantal werkloozen ongeveer 5.300.000 bedragen. HEVIGE ONWEDERS IN ZWITSERLAND. Groote verwoestingen aangericht. In geheel Zwitserland hebben hevige onweders gewoed, waardoor groote verwoestingen zijn aange richt. Bizonder getroffen zijn de kantons Bern en Luzern, waar de rivieren buiten haar oevers zijn getreden, en een brug werd weggeslagen. Wegen en spoorbanen zijn gedeeltelijk weggespoeld. De aan de te velde staande gewassen toegebrachte schade is zeer groot. INWERKINGTREDING DER WINKEL. SLUITINGSWET. Op 1 Maart 1932. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan de Gemeentebesturen een circulaire ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling van den Minister ligt te bevorderen, dat het tijdstip van inwerkingtreding van de Winkel sluitingswet op 1 Maart 1932 wordt gesteld. De Minister geeft verder aan de Gemeentebestu ren, die het voornemen hebben verordeningen, als bedoeld in de artikelen 6 en 9 der wet ter goed keuring in te zenden, met het oog op de inwerking treding voor zooveel noodig in overweging, aan dat voornemen uiterlijk 1 Oct. e.k. gevolg te geven. ERNSTIG MOTORONGEVAL. De bestuurder gedood. Donderdagavond ongeveer half negen heeft te Den Bosch een ernstig motorongeval plaats gehad. De motorrijder P. de C. uit Eindhoven kwam op dat tijdstip in volle vaart gereden van af de richting Markt naar het Windhamereinde. Door de snelle vaart, die hij had, kon hij de bocht niet meer nemen en vloog met groote kracht tegen het pand van de slagerij Verbruggen. De C. werd op slag gedood. Dé duozitter P. van der Zande uit Den Bosch werd bewusteloos opgenomen en naar het Groot Zieken- gasthuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Het motorrijwiel is ernstig beschadigd. Tragisch einde van de Jeanne d'Arc-feestem te Versailles. Bij de Jeanne d'Arc-herdenking te Versailles heeft zich een tragisch incident voorgedaan. De feestcommissie had. besloten den lijdensweg van Jeanne d'Arc te vertoonen. Voor de vertolking van de rol van de heilige, was een jong meisje uitgekozen, dat zich reeds weken tevoren met, vuur toelegde op de studie van haar rol. Vplgeps de toeschouwers is haar uitbeelding inderdaad aangrijpend geweest. Toen men baar tenslotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsch vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte ineen. Nog steeds wa ren de- toeschouwers van meening, Hat zij ac teerde, zoodat zij in luid applaus losbarstten. Toen de actrice echter roerloos liggen bleef, begon men eindelijk ongerust te worden. Toen men ging kijken, bleek, dat het meisje in diepe bewusteloosheid verzonken was. Naar een zie kenhuis overgebracht, bleek zij krankzinnig te zijn geworden. In onsamenhangende zinnen riep zij steeds weer om hulp. J Voortdurend meende zij zich door fakkeldra- I gende mannen ompingd. Die behandelende ge- neesheeren hopen het meisje, hoewel na een lange en moeilijke behandeling weer te kunnen ge- Bp „Nautilus". I De onderzeeër „Nautilus" wordt van Cork i naar Dtevonpoort gesleept, waar de Blritsche Ad- miraliteit heeft aangeboden de gebroken cylin- der te doen vervangen. Later zal de tocht naar Bergen worden voortgezet, voordat getracht zal worden de Noordpool te bereiken. Typhus-epidemie in Mexico. Uit jMexico wordt gemeld, dat in het petro- leumdistrict Eiltambor in den staat Sinaloa waar talrijke goudzoekers met hun families wonen, een typhus-epidemie is uitgebroken, welke 12 dooden per dag eischt. - HEERHUGOWAARBl Benoemd aan de St. Josephschool te Heer- hugowaard als onderwijzeres mej. E. M- B>. L. Ahsmann, voorheen onderwijzeres te Noordschar- HEFRHUGOW-AABU'. Die deze week begonnen verharding van den Kruisweg zal haar we vernemen krachtig wor den doorgezet, zoodat het gedeelte Middenweg- Kruis spoedig van een aan He eischen van het moderne verkeer voldoende bovenlaag zal zijn OUDE NIEDORE. Die vereeniging van getrouw schoolbezoek heeft besloten het schoolfeest voor de kinderen der O. L. school te houden op Dinsdag, 14 Juli. De reis zal gaan naar Bergen en Egmond. In de vacature A. van Zoonen werd voorzien) door de verkiezing van J. v. Zoonen als lid van het bestuur, waar liet de laatste vergadering was, die door den voorzitter zou geleid worden, sprak de heer J. v. Zoonen een woord van af scheid. Binnenland PERSBERICHT. Door het Meeting Comité der Neutrale Geheel onthoudersorganisaties, bestaande uit vertegen woordigers van den Alg. Ned. Geh- Ont. Bond de Intern. Orde van Goede Tempelieren, de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholh. D'ranken en de Spoorweg Onth. Ver. wordt op Zondag 5 Juli a.s. in Zaandam op het terrein van de firma Zwaaxdemaker (nabij de Hoopbrug) een provin ciale Meeting voor geheelonthouding en plaat selijke keuze belegd. De meeting wordt voorafgegaan door een op tocht met muziek en ontplooide banieren, wel ke op de Burcht te Zaandam, wordt opgesteld en vandaar te 1 uur n.m. vertrekt- Op de meeting zullen het woord voeren de heeren H. Ploeg Jr. (Utrecht) en W- K. Rijs- dorp (Blaarn). Door de onthouderskoren „De 'Ko renbloem" Zaandam, Excelsior" Wormerveer en „Dl, O. Ö1" Krommenie zullen eenige liederen ten gehoore gebracht worden, terwijl de Muziek- vereeniging „Apollo" Zaandijk eenige muziek nummers ten beste zal geven. Naai- verwacht wordt, zullen velen uit de naaste omgeving de meeting bezoeken, daar Zaan dam op allerlei wijzen zeer gemakkelijk is te bereiken. Voor de verderaf wonend-en bestaat ruimschoots gelegenheid gebruik te maken van een der boot-fiets-autotochten of goedkoope reis- Nieuwstijdingen ONBEWAAKTE OVERWEG. Een auto vernield; de bestuurder gedood. Donderdagavond omstreeks halfacht is op een on- bewaakten overweg tusschen Best en Boxtel ter hoogte van de exportslagerij van den Noord-Brab. I Chr. Boerenbond een personenauto door den trein gegrepen en vernield. De bestuurder de heer M. A. Rombauts, bierbrouwer te Middelbeers, was onmid- I dellijk dood. Zijn lijk vond men deerlijk verminkt op een afstand van honderd meter van de plaats waar de botsing geschiedde. Het is naar het zieken- l huis Duinendal te Boxtel overgebracht. De over- ledene, die ongeveer 45 jaar oud is, was gehuwd en vader van vier kinderen. NOODLOTTIG ROEITOCHTJE. Twee dames verdronken. In de rivier voor Dordreccht, vlak bij den Zwijn- drechtschen veerpont is een roeibootje omgeslagen, waarin twee dames en een heer gezeten waren. De dames, mej. de Bres en mej. van Wingerden, de eerste uit Dordrecht, de tweede uit Zwijndrecht, konden niet zwemmen en verdronken. De heer, Nelemans genaamd, kon zich aan het bootje vastklemmen. Het water was ter plaatse niet diep. De man kon gered worden. Wederom een onbewaakte overweg-drama. Dlonderdagavond omstreeks 8 uur werd de auto van een brouwerij uit Middelbeers bij den onbe- waakten overweg op den Oirschotschen grind weg door een Di-trein naar Eindhoven gegre pen en versplinterd. Die chauffeur werd door de buffers gegrepen en ongeveer 200 M. mee gesleurd. Die man werdzwaar verminkt en over leed spoedig. Een jongen, die mee mocht rijden, wa sgelukkig juist uitgestapt. Die overledene wwas vader van 4 kinderen. Onder een hooiwagen geraakt. Dlonderdagavond reed aan den Paddestoelschen weg de 54-jarige arbeider W|. Si., wonende aan het Schoolholm te Groningen, -een wagen met hooi van het- land. Op den weg aangekomen liet hij het paar dstilstaan om te kijken of er hooi van den wage nviel. Toen h ijde leidsels weer wilde pakken zette het paard zich echter onverwachts in beweging, met het gevolg dat 3. kwam te vallen. Het linker achterwiel ging hem over het lichaam. DD'e politiedokter, de heer Nathans, werd ge alarmeerd en deze liet den man per politie- brancard. naar het ziekenhuis verVoeren. Daar bleek dat hij eenige ribben had gebroken. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. H. Bruinenberg, werkzaam op Pasmans Slachte rijen te Steenwijk, had het ongeluk in aanraking te komen met een drijfriem. Na eenige malen rondge slingerd te zijn, scheurden, tot zijn geluk, alle klee- ren van zijn lichaam, waarop hij zoo goed als ge heel naakt naar beneden plofte. De man kwam thans, voor zoover de ontboden geneesheer kon nagaan, met eenige uitwendige knezingen en ont vellingen vrij. DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN TE SPIJKENISSE. Uit een door den Keuringsdienst van Waren inge steld onderzoek is' gebleken, dat de vergiftigingsver schijnselen te Spijkenisse na het gebruik van kar nemelk, waarvan wij dezer dagen melding maakten het gevolg is van een bacterie, die aanwezig bevon den is in de Haven, welk water wordt gebruikt voor De betrokken melkslijter treft geen schuld; de oor zaak is te wijten aan het ondeugdelijk water in de I Haven. Inmiddels zijn al de noodige aanwijzingen gegeven, hoe met het gebruik van dat water te handelen. PROTEST TEGEN EEN GEMEENTERAADS VERKIEZING. Een onbevoegde kiezer? Uit Smilde wordt gemeld: 1 In de heden gehouden zitting van het Hoofd- stembureau was de voorzitter, burgemeester K. Gerrits afwezig en werd door wethouder Meyering gepresideerd. Na voorlezing van den uitslag der ge houden stemming op 24 Juni werd door de heeren T. v. Hage en A. Vredeveld geprotesteerd tegen de gehouden stemming in verband met het uitbrengen van een stem door een onbevoegden kiezer te Boven- Smilde. In verband met de stemmencijfers van de S. D. A. P. 432 en V.D.B. 431 kan deze stem invloed ge- had hebben, daar de V.D.B. een zetel moest afstaan aan de S.D.A.P. Hierop letten Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Engeland geeft het daadwerkelijk voorbeeld. In aansluiting aan het besluit van de Emgel- sche regeering de voorstellen^vaji .president Hoo ver te aanvaarden, zou, naar de „Times" meldt, de Engelsc.he regeering aan de regeeringen, die schulden hebben te betalen aan Engeland, heb ben medegedeeld, dat dit jaar geen verdere be talingen worden verwacht. B|e debatten in de Franscha Kamer. Minister-president Laval zal de besprekingen in de Kamer openen met het voorlezen der Fran- sche tegenvoorstellen. De debatten zullen in ieder geval heden ten einde gevoerd worden, om ver traging van Hoover's plan te vermijden. Tal rijke afgevaardigden hebben interpellaties inge diend, zoodat de besprekingen wel tot na mid dernacht zullen duren. Men zal trachten een resolutie op te stellen, waaraan alle partijen van het Fransche Parle ment hun toestemming kunnen verleenen. Italië laat het moratorium 1 Juli van kracht worden. Stimson heeft een tweede nota gepubliceerd, welke hem door den Italiaanschen gezant was overhandigd, waarin wordt verklaard, dat Italië het moratorium 1 Juli van kracht zal laten worden. Heeft Mellon succes? Volgens de laatste berichten uit Parijs zouden de kansen voor de voorstellen van Hoover zijn verbeterd. In verband met de besprekingen, die Mellon onmiddellijk na zijn aankomst te Parijs, met den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs had, wordt aangenomen, dat Frankrijk zijn te genvoorstellen op de voorstellen van Hoover, zou intrekken. Van Amerikaansche zijde worden ech ter geen redenen opgegeven, waarom men dit verwacht. 'Slechts wordt medegedeeld, dat wordt verwacht dat de Fransche bezwaren tegen het onttrekken van de onbeschermde Duitsche be talingen in de overeenkomst zullen worden te ruggenomen. Er wordt daarbij opgemerkt, (lat Frankrijk alleen niet de verantwoordelijkheid kan dragen voor de mislukking van het voorstel van president Hoover. De Fransch-Uiuitsche besprekingen. In Fransche politieke kringen wordt het a.s. bezoek van Dr. Brüning en dr. Ourtius aan Pa rijs, dat tegen het einde van de volgende week wordt verwacht, uitvoerig besproken. Tegenover de berichten van Fransche zijde, dat het bezoek in het begin van Juli zou plaats hebben, verluidt echter van Duitsche zijde, dat het bezoek niet zal plaats hebben vóór het onderhoud met de Eingelsehe ministers te Berlijn en het bezoek van Stimson. Mijnhardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1