J. B. KtSTER Coöp. Boerenleenbank Brief van Krelis Zomer- Costuu ms Laatste berichten Maar Johan! dacht ik, toen men mij vertelde, dat Je in de „Schager Courant" de „Nieuwe Lange- dijker Courant" als een „vleesch- noch vischkrantje" had gekwaliflseerd. Jij bent toch een oolijk broe kie, een gladjanus, had ik bijna gezegd. Jij weet toch waarlijk overal munt uit te slaan. Maar jongen,!! De kranten plaatsen niet voor niets de berichten van hun correspondenten. En dan zulke berichten; kostelijk! Ik vond het idee zoo frappant mogelijk. Wat heb je de corres pondenten van andere bladen een voordeelig middel aan de hand gedaan in den komenden komkommer tijd de bladen, voor welke zij werkzaam zijn, van dergelijk „belangrijk" nieuws te voorzien. En wie weet, hoeveel materiaal jij zelf hun nog in de toe komst levert. En daarbij deed mij dat „vleesch noch visch" tegelijk denken aan den distributietijd. Weet je nog? ,,'t Is geen vleesch en 't is geen visch, hap maar, wat er te happen is!" Ik moet uit een en ander opmaken, dat je geen correspon dent meer bent van de N. L. Crt." Dus toch: „wiens bróód ik eet, wiens naam Ik spreek! Ja, beste kerel, jij zult 't wel met mij eens zijn, als ik beweer: „Ouderdom komt met gebreken, doch dat is niet zoo erg als dat vele gebreken meegaan tot den ouderdom. En zeg, dan het volgend gedichtje: VERSTAND EN GEWETEN. Waar die twee één zijn, daar is 't recht, 't Gewetenloos verstand is slecht, En 't onverstandige geweten Maakt iedereen bezeten. Nog eens: „Maar Johan!" Hoe 't nu over 't algemeen in Broek op Langen- dijk zal worden opgenomen, is misschien lastig te gissen, maar, wat ik niet had gedacht, is gebeurd, nJ.: dat de heer Van der Molen in den Raad is ge komen. Nu moet 't natuurlijk nog uitkomen, wat er zal worden gepresteerd aan de groene tafel. Maar in zijn naam schuilen de woorden: „Pientere man" en „Vloed". Als deze „pientere man" het nu maar niet bij een woorden„vloed" laat, dan geeft dit hoop voor de toekomst. De burgerij van deze gemeente heeft zich van haar goeden kant laten zien. „Zóó is nu Broek altijd", zei eens de vader van den tegenwoor- digen burgemeester, die door zijn goede werken en nobelen geest een onvergetelijken naam heeft nage laten. De uitslag der verkiezing in Broek stemt tot vreugde. En ik geloof dat de gemeente „la bonnet" wel goed zal staan. En toen ik den verrassenden uitslag van de gemeenteraadsverkiezing te Oud karspel las, dacht ik onmiddellijk aan Vader Cats': „ONGELYCKE PAERDEN TRECKEN zwaar te verantwoorden gehad. Verzekering dekt j de schade. j Het blüschmateriaal bleek volkomen in orde 1 en heel spoedig na het alarmsignaal deed de gemeentelijke brandspuit haar dienst. - NGORH|SC(HAK,W 0 U J}|EL .Morgen, Zondag, zal Ds. Staal zijn afscheids- preek 'houden, na afloop waarvan door het kerk- 1 koor enkele liederen zullen worden gezongen. Nieuwstijdingen DE TARWEWET. Treedt 4 Juli in werking. Naar men uit Den Haag meldt, zal de Tarwewet 1931 op Zaterdag 4 Juli in werking treden. Dat dit niet op 1 Juli kan geschieden maar j enkele dagen moest worden uitgesteld, vindt zijn oorzaak in eenige moeilijkheden in het maalbedrijf. De Algemeene Maatregel van Bestuur tot uitvoe- i ring der Tarwewet 1931 zal Donderdag 2- Juli a.s. i in het Staatsblad verschijnen. BOERENHOEVE AFGEBRAND. Zestien varkens omgekomen. Te Someren is afgebrand de boerenhoeve van W. Hurkmans. Zestien varkens kwamen in de vlam men om. Verzekering dekt de schade. VAN HONGER GESTORVEN. Donderdagavond heeft de politie in een houtwal te Barneveld het lijk gevonden van den 73-jarigen H. v. Sprielt, die sedert anderhalve week vermist was. Hoewel hij nog over ruim ƒ100 beschikte, was de ongelukkige, die eenigszins zonderling was, vol gens den geneesheer belast met de doodsschouw, den hongerdood gestorven. Het „jgeval"-Dte Hartogh. Een nienwe telling? Die heer Boekman, die lid is van een der drie hoofdstem bureaux te Amsterdam, heeft naar het „Volk" meldt, aan zijn medeleden voorgesteld eeu nieuwe telling van alle stembiljetten te doen geschieden en heeft aan de voorzitters van de beide andere hoofdstembureaux verzocht het- xzelfde voor te stellen. In een heden te houden/ bijeenkomst zou hierover worden beslist. Wilt U een groote sorteering, prima pasvorm en lage prijzen Ga dan naar ALKMAAR Langestraat Magdalenenstraat QUALYCK." I Hier stae ick gantsch verstelt, onseker wat te maken, lek weet niet uyt het slick, niet op het droogh te raken, En 't is van heden niet dat mij dit onheyl quelt, Ick heb het uytgestaen op menigh ander velt: Al waer ick maer en kom omtrent beslickte wegen, Daer ben ick overal van stonden aen verlegen; En vraegt gy wat geval my brenght in desen noot? Mijn een paert is te klein en 't ander al te groot; Dit ongelijck gespan veroyrsaeckt dese plagen, Soo dat ick staende blijf in alle quade slagen: Maer gy die met gemack wilt rijden op de baen, Spant staeg en overal gelijcke paerden aen. Eene koets in den modder. Of het nu zoo erg is in Oudkarspel zal ik niet beweren, maar de ge meenteambtenaar! Eigenlijk gezegd zaagde Zaag man nog het dikste hout. Maar toch, het „rechts" begrip in den raad zal worden versterkt. „Zoo patroon zoo knecht; De oven maar niet al te heet gestookt, bakker, dat maakt het korstje te bruin. KRELIS. Plaatselijk Nieuws ZUIDfSCHARWOUDF. Die bij de familie Weel thuisgehaalde 10-jarige Aris Groot en de 5-jarige Theo Biruin, waren in de nabijheid van hunne woning Vrijdagmiddag aan den waterkant van de Voorburggracht aain het spelen, waarbij zij beiden in het water vie len. Spoedig werd dit opgemerkt en schoot men te hulp. Die kleine Theo wist zich aan de stoep vast te houden en kon gemakkelijk door de inmiddels nabij gekomen moeder gegrepén wor den. Erger was het gesteld met den anderen, dreeenkeling, van hem was niets meer te zien. Een der omwonenden riep: „O, dat kind is weg". DDft heer Jan de Hijs, die aa nde overzijde nabij de fabriek was, vernam het hulpgeroep. Dp si tuatie liet wachten niet meer toe, hij gunde zich den tijd niet om eerst over de brug te loopen, maar nam een flinke aanloop en 'sprong gekleed te water en wist nog juist bijtijds met een flinke greep het kind te grijpen en er mede naar don wal te zwemmen, waar het door den heer O. de N ijs werd in ontvangst genomen en aan de pleeg moeder overhandigd. Wij vermelden dit wat uit voerig, omdat de redding op het nippertje af is kunnen geschieden en aan den koenen' redder alle hulde toekomt. Goed gehouden Jan. 'Even 'later zagen w 'ijpleegmoeder en drenke ling den redder hun dank betuigen. E)en dank wwelke in deze omstandigheden zooveel zegt. ZUII1SCHAR.W OUDE. In de gehouden vergadering van de schoolfeest commissie werden de niet herkiesbare leden door de volgende nieuwe leden vervangenW. Kep- pel, Di. Berkhout, mej. D'. de Boer, taej. Schrij ver-Pot' eri H. Erkamp. Voorzitter is de heer J. du Burck, neer. de heer D|. de Geus en penning meester de heer Jn. Schoenmaker. D|ezer dagen zal den ingezetenen weder een inteekenlijst wor den aangeboden. Het is natuurlijk te hopen dat de schoolkinderen wederom van hun jaarlijksch uitstapje zullen kunnen genetien. De omstandig heid, 'dat alle jaren het totaal bedrag der lijsten toereikend was om dergelijke kinderfeesten te erganiseeren, is de hoop aanwezig dat ook dit jaar het uitstapje zal kunnen plaats vinden, en de malaisetijd niet van grooten invloed is. Blinnen 14 dagen vergadert mén weer om na dere plannen te ontwerpen. ZUIBSGHARWOUBE- De heer P. Biruin, aan het vooreinde alhier, werd middernacht wakker door een vreemd ge luid en meende dat het regende. Diaar dit geluid sterker werd en niet meer op regen geleek, deed hem een nader onderzoek weten dat zijn kap- berg met luiving in brand stond. Nadat hij zijn huisgenooten had gewaarschuwd, alarmeerde hij de brandweer, die heel spoedig ter plaatse was, doch niéts anders kon doen dan. het vuur aan tasten, want van behouden was geen sprake meer. De kapberg met zijn inhoud van hooi enz. werd dan ook met den grond gelijk gemaakt. Het was gelukkig stil weer, want bij N.-iOj. wind hadden ook aangrenzende perceelen het Per Telefoon AMSTERDAM, 27 Juni (V. DO- UIT, HELMOND. Enorme brand nabij Helmond. Eenige tonnen schade. In den afgeloopen nacht tegen '3 uur werd brand ontdekt in de fabriek van de N.V. vanl Diam's Stroofabriek en in de Golfpapierfabriek van den heer O. H., gelegen in de gemeelrijbe Aarle-Rikstel nabij Helmond. Toen de brandweer van Aarle-Rikstel en van Helmond ter plaatse waren, vormde het gebou wencomplex ter grootte van 5100 vierk. Meter en j eene oppervlakte van 11/2 H:.A. stroobergen een groote vuurzee. De brandweer kon niets uit- j richten en slaagde er slechts in de huize „Karei- stein" en *het woonhuis van dón heer H., die nab-ijj dp fabriek gelegen zijn, te behouden. Vermoedelijk is de brand van buiten af ont staan. Het vuur is niet te blusschen en de brand zal vermoedelijk eenige dagen voortduren. De schade, die eenige tonnen bedraagt, wordt door verzekering gedekt. In één woord, 't liep op een fiasco uit, en een ieder keerde weer uit dat gemeenschaps „Paradijs", terug naar hun eigen spulletje in die gevloekte „kapita listische" wereld. Omdat de menschen zondig waren en zijn, was en zal de uitkomst nooit anders zijn dan verhooging der ellende. Geheel dezelfde uitkomst, zou nu ook het plan Marse wachten, indien het haar ooit gelukte, de 1 socialistische gedachte van den op maatschappelijk bezit gegronde Staat te verwezenlijken. Denk slechts aan Rusland waar Stalin, die dit plan ook in zijn uiterste consequenties wilde uitvoe- j ren, in allerijl het roer van staat omgegooid en het particulier initiatief weer eenigszins de vrije hand heeft gelaten. 1 Ik betwijfel ook, dat als een arme proletariër zich naar de villa van den heer Alberda of den heer Dij us begeeft, om een gift te vragen in naam der gemeenschap, die zij toch overal verkondigen, om alzoo het verdrukte proletariaat te helpen, hij wel geholpen zou worden. Onze leus zij echter, de leus van Groen van Prln- sterer: „Tegen de Revolutie het Evangelie." Aan u mijnheer de Redacteur mijn hartelijken 1 dank voor de plaatsruimte mij geschonken. DE G. i CORRESPONDENTIE Aan den inzender van het Ingezonden stuk: j „Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid 1 achterhaalt haar wel", moeten wij mededeelen, dat dit voor plaatsing ongeschikt is wegens den al te persoonlijken inhoud. REDl. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 26 Juni. Aanvoer 315000 Kg. aardappelen: Schtsche mui zen ƒ79.70; drielingen ƒ3.80—6.40; kleine ƒ1.00 1.40. 13100 bos wortelen ƒ7.20—8.90 5400 Kg. To maten A ƒ39.50; B 37.80; C 37.60; CC ƒ27.10. 125 Kg. vroege roode kool ƒ12.10. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 27 Juni. 335000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen ƒ6.80 —9.60; drielingen ƒ2.50—6.30; kleine ƒ0.60—1.10; 18000 Kg. Tomaten A ƒ39.20—40.20; B 38.20; C 39.90; CC ƒ32.70. WARMENHUIZEN, 25 JUNI 1931. Aanvoer 46900 Kg. Aardappelen: Schotsche mui zen ƒ6.70—8.70; drielingen ƒ4.20—5.50; kleine ƒ1.70 —2.50. WARMENHUIZEN, 26 JUNI. Aanvoer 33100 Kg. Aardappelen: Schotsche mui zen ƒ7.20—8.50; drielingen ƒ4.70—6.10; kleine ƒ1.90. grove ƒ6.50—6.60. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING, 26 Juni. Aardappelen per 100 Kg. ƒ5.208.10; aardbeien ƒ0.44—0.91; andijvie per 100 stuks ƒ1.00—3.30; bloem kool I ƒ1625; idem II f912; doperwten 100 pond ƒ1218; kropsla per 100 stuks ƒ1.202.20; idem II ƒ0.501.00; komkommers 511; perziken per stuk ƒ1723; postelein per bakje ƒ01.11—0.46; peulen 100 pond ƒ18—27; raapstelen 100 bos 5—7; selderie 100 bos ƒ1—3; spinazie per bakje ƒ0.44—0.50; Snij- boonen 100 pond ƒ3033dubbele spercieboonen 100 pond ƒ2731; uien 100 bos ƒ2.304.30; wortelen 100 bos ƒ6.50—10.20. ALMAAR, 26 Juni. Granen. 23 hl. tarwe ƒ5.50 7.50; 112 hl. gerst ƒ6.25—7; Chevalier 7.50; 21 hl. haver ƒ77.50; 10 hl. boonen: bruine ƒ9.0012: 52 hl erwten, kleine groene f 9.—; grauwe ƒ29—40; alles per 100 kg. Handel goed. BOVENKARSPEL, 25 Juni. Aardappelen. Ninety- fold ƒ3.60—4.20; Schotse ƒ3.65—4.35; Kleine ƒ2.25— 2.60. Aanvoer 8960 baal. Predikbeurten UIT, PARIJS. Het moratorium aan D|uitschland in de Pransche Kamer. D|e Er arische Kamer heeft hedenmorgen vroeg na eene nachtzitting, nadat verschillende spre kers der diverse partijen en de Minister van Finantiën Flandin het woord hadden gevoerd een motie van orde aangenomen met 389 tegen 1'86 stemmen, waaftn het antwoord van de Fran- sche Regeering aan président Hoover wordt goéd- gekeurd en waarbij de Fransche Regeering ge machtigd wordt de besprekingen mét Diuitsch- land en Amerika voort te zetten. UIT GRONINGEN. Het conflict in de Oartonindustrie. "Aan de vertegenwoordigers van de werkge vers en werknemers in de cartonindustrie zijn gisteren door den Rijksbemiddelaar Mr. C. dé Vries voorstellen tot bemiddeling voorgelegd. Gebleken is dat nader overleg onmogelijk en een conflict onvermijdelijk is. INGEZONDEN BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juni. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het stukje „Ingezonden", getiteld „Woord gesol", van den heer J. v. d. Abeele, wil ik zoo vrij zijn om eenige plaatsruimte te vragen. Hoewel ik nog jong van jaren ben denk ik toch dat de heer Abeele ons toch wel een weinig te veel belooft, als de socialistische heilstaat gearriveerd zal zijn. Ik behoor niet tot hen die alles maar gelooven. Veel beloven, weinig geven. Doet den gek in vreugde leven. De heer A. zegt dat wij een hemel op aarde krij gen als de socialisten de overgroote meerderheid van ons volk hebben. Hij wil alle standen en rangen (die God ons gegeven heeft) doen verdwijnen van deze aarde. In de plaats daarvan zal de S. D. A. P: ons geven een socialistische saamleving, waar geen kapitalis ten of proletariërs meer zijn zullen. Daar zal het één groot huisgezin zijn, de een zal niet meer te zeggen hebben dan de ander. Mam mon zal ten val gebracht worden, en er zal vrede op aarde zijn. Schrijver zegt, wij gaan de lichtende toekomst tegemoet, de Socialistische zon begint door te bree- ken, in den stikdonkeren nacht van deze kapitalis tische wereld. Gelooft de geachte schrijver werkelijk, dat dit alles zal gebeuren? Mijn inziens is uw grootste fout deze, dat gij niet rekent met DE ZONDE, die in elk menschelijk hart woont. Wij zijn van nature egoïstisch. Wij toch haten van nature, God en onze naaste. Gij zijt de eerste niet, die ons een volmaakte samenleving wilt schenken. Neen, jaren al geleden heeft zeker iemand, in onze onmiddellijke nabijheid, in Nieuwe Niedorp al zulk een proefkolonie gesticht. In 't eerst ging het goed, maar toen het nieuwtje er of was, liep het verkeerd, want de één vóór, en de ander na vergloeide het om te werken. Ze zeiden „werken is voor de dommen," en laat die stakkerds die werken willen, het dan voor ons ook maar doen. Qlir. Ger. J. V. Spr. 910a. Broek op Langendijk. Agenda Zondag 28 Juni. A. Bakker. Gew. Gesch. Hand. 9 2243. P. Ploeger. Vrij onderwerp. „Het probleem van den Oorlog". Geref. J. V. „Soli Deo Gloria". Afd. II. Broek op Langendijk. Agenda voor Zondag 28 Juni. R. Kool. Gew. Gesch. I. Schets 3. „De zondeval" K. Kool. A.-R. Begin. Art. II. „De Staten-Generaal." ZONDAG 28 JUNI. OUDKARSPEL. Ned. Herv. Gem. Voorm. 10.30 uur. Ds. W. A. F. VAN DIJK. NOORDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur (o.t.) Ds. O. Staal. Na afloop Godsdienstoefening optreden kerkkoor. Roomsch Katholieke Kerk Langendijk. Voorm. 7.30 uur Vroegmis zonder preek. Voorm. 10.30 uur Hoogmis met preek door Past. Van Noord over de Huwelijks-Encycliek IV. Nam. 7 uur Lof met preek door kap. Dekker van Hugowaard over den H. Joannes den Dooper. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur (n.t.) Ds. A. Dragt J.Hzn. Nam. 4 uur (n.t.) Ds. A. Dragt J.Hzn. ZUIDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. BROEK OP LANGENDIJK. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds. A. E. van Doopgezinde Kerk. Geen dienst. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. J. Drenth. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur: Leesdienst. Nam. 7 uur Ds. J. Donner. SINT PANCRAS. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 uur Ds. Jellema. Nam. 7.30 uur Ds. Jellema. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 Ds. R. Bakker. Nam. 3 uür Ds. van Andél van Oudshoorn. HEERHUGOWAARD. Groentevervoer Voorm. 9.30 uur Ds. van Andel van Oudshoorn. Nam. 2.30 Ds. Bakker van Sint Pancras. NOORDSCHARWOUDE. Wagonladingen. Dinsdag 23 Juni 2 wagons Woensdag 24 Juni 8 wagons Donderdag 25 Juni 8 wagons Vrijdag 26 Juni 1 wagon BROEK OP LANGENDIJK, Wagonladingen. Zaterdag 20 Juni 3 wagons Maandag 22 Juni 3 wagons Dinsdag 23 Juni 11 wagons Woensdag 24 Juni 23 wagons Donderdag 25 Juni 24 wagons Vrijdag 26 Juni 19 wagons Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 26 Juni. Aanvoer: 83500 Kg. aardappelen: Schtsche mui zen ƒ6.30—8.10; drielingen ƒ3.50—5.10; kleine ƒ0.80 —2.00. ,vi NOORDERMARKTBOND, 27 Juni. Aanvoer 92000 Kg. Aardappelen: Schotsche mui zen ƒ6.30—8.40; drielingen ƒ3.90—5.10; kleine ƒ0.50 -2.30. 190 stuks bloemkool ƒ11.2012.10 per 100 stuks. 26 Juni. Aardappelen. Ninety- fold ƒ4—4.90. Schotse ƒ3.85—4.20. Kleine ƒ1.75—2.30. Kriel ƒ0.55—0.75; Aanvoer'7300 baal. SCHAGEN, 25 Juni. Veemarkt. 2 stieren ƒ135— 170; 13 magere geldekoeien ƒ225300; 47 vette koeien ƒ250—400; 100 kalf koeien ƒ280—360; 34 nuch tere kalveren ƒ818. 50 vette schapen 2836; 63 lammeren ƒ1622; 37 overhouders ƒ2835; 35 ma gere varkens 1621; 68 vette varkens ƒ0.330.42; 74 biggen ƒ612. Handel matig. AdveHentiën Heden ontsliep in vrede, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader Behuwd- en Grootvader, dé Heer 0. GLAS Cz. in den ouderdom van ruim 70 jaar. E. GLAS— Waijboer Kinderen en Kleinkinderen. Broek op Langendijk, 25 Juni 1931 De ter aarde bestelling zal plaatshebben op Maandag 29Juni 'snamiddags 2 uur (o.t.) Niet in staat van vrienden en kennis sen persoonlijk afscheid te komen ne men, zeggen wij allen bij dezen hartelijk vaarwel bij ons vertrek naar Abben- broek. Familie Ds. O. J. STAAL. N.B. gelegenheid voor 'n kort afscheid Zondagmiddag 4—5.30 uur (n.t.) in de consistoriekamer. DANKBETUIGENG Voor de vele blijken van belangstel ling bij onze 40-jarige Echtvereeniging ondervonden, betuigen wij onzen harte lijken dank. J. BOON. M. BOONGroen Broek op Langendijk, 27 Juni '31. te Sint Pancras. Aan belanghebbende wordt meege deeld, dat voor bedragen, gestort, op de Spaarbank na I Juli a.s„ 2% zal worden vergoed. De meer dan normale toevloed van deposite's maakt deze maatregel nood zakelijk. Voor bedragen, die reeds gestort waren, bliilt de rentevoet gehandhaafd zooals deze op de Algemeene Verg. was vastgesteld. HET BESTUUR. P. GOOTJES. Jb. DUIF. P. BAKKER. h, P ZUIKER, Verdronkenoord 82 Alkmaar- AII een vertegenwoor - digfl Gritzner naai machines voor Alk maar en omstreken. Eerste klas fabrikaat Voorts keuze uit 50 verschillende soorten Lage prijzen. Repara ties soliede en zeer billijk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2