1 2 34 5 7 69 Voor Verstrooiing en Verpoozing u Voor onze Lezeressen uien van niet te dichtbij te suiten omdat anders de vloeistof er te veel afloopt; als men met overleg spuit ziet men spoedig genoeg, hoe men het doen moet. De bespuitingen moeten, evenals dat bij de aard appelziekte het geval is, weer herhaald worden zoodra er geen pap meer op de bladeren aanwezig is en zoodra het gewas weer gegroeid is, omdat Immers het nieuwgegroeide deel van de plant niet bekekt is met het beschermende laagje vloeistof. Het is in het geheel niet onmogelijk, dat men door deze bespuitingen tevens de uien gunstig beïnvloed ten opzichte van het zoo algemeen voorkomende en zeer schadelijke koprot. Inlichtingen omtrent deze bespuitingen worden gaarne door ondergeteekende verstrekt. De ambte naar bij den Plantenziektenkundigen dienst, Sint Pancras. VAN HERWIJNEN. KAN JIJ HET OF KAN JE HET NIET? Wie kan ke acht cijfers op het zwarte bord zoo verdeelen in twee groepen van vier cijfers dat deze bij het optellen hetzelfde resultaat geven' Een kleine truc moet men dat moeten wij erbij ver tellen wel bij de oplossing van bovenstaande op gave gebruiken. (Nadruk verboden). MEESTER PELIKAAN. Meester Pelikaan was een wijze man. Hij had maar één eigenaardigheid.... hij droeg namelijk steeds onder de les een hooge hoed. Dat deed hij Dm twee redenen: in de eerste plaats vond hij, dat hij zoo meer indruk maakte op zijn twee leer lingen en in de tweede plaats was hij dadelijk ver kouden, als slechts even op de tocht stond en hij aad een kaal hoofd, dat hij steeds een hoofdbedek king noodig had. Maar knap dat meesfer Pelikaan was, knap zeg ik julliezoo was er geen tweede Dp de heele wereld. En zooals het gewoonlijk met knappe menschen gaatze kunnen zich niet meer voorstellen, dat er ook nog menschen zijn. die aiet zoo heel goed kunnen denken. Hij gaf zijn leerlingen steeds de moeilijkste sommen op. Zoo ook vandaag. Sammie Koko, het leuke kleine aapje, moet een som oplossen. En of hij al in de hals van Loulou Giraffe klimt om beter op het bord te kunnen kijken, lij kan de apgave niet goed krijgen. Misschien kunnen jullie het beter Jullie ziet, hoe het bord in 36 vierkantjes is ver hokjes dezelfde letter of hetzelfde getal meer den éénmaal voorkomt. De eerste horizontale rij zou dus b.v. kunnen zijn: AB CD EF GH JK LM 1 2 3 4 5 6 En probeer nu maar eens of jullie de arme Sammie kunt helpen. (Nadruk verboden). DE EIGENAARDIGSTE PLANTEN DER WERELD. Er zijn heel wat eigenaardige planten op de wereld, zooals b.v. de vleeschetende planten (Zonne dauw), enz. Maar toch de kroon van alle planten ter wereld wat betreft de eigenaardigheid spant wel de Mimosa Pudicca, het jullie alle welbekende ,.Kruidje-roer-me-niet." Het Kruidje-roer-me-niet, waaronder de plant bij ons bekend staat, behoort tot dezelfde familie als de mimosa, waarvan we in het voorjaar op bloe menmarkten, in bloemenwinkels, enz., zoo van kun nen genieten, wanneer bij ons de bloemen nog niet voor den dag komen. Wie een liefhebber van plan ten is. zal bij aandachtige beschouwing van ver schillende onzer planten eigenschappen kunnen op merken, die hem interesseeren. Sommige bloemen zullen 's nachts de kelken sluiten, andere geuren tegen den avond! Maar we kennen geen enkele plant die zoo gevoelig is als het Kruidje-roer-me-niet. 's Nachts sluit ze de blaadjes, bij een zachte wind, na een aanraking, bij lichte koude in voor- of najaar, reageert ze er onmiddellijk op en sluit dan niet alleen de bladeren, doch de stengels hangen evenzeer neer. Wanneer we zooiets voor den eersten keer zien, bekruipt ons de lust er meer van te weten, en omdat de zaadjes niet duur zijn, is het wel de moeite waard daarmede proeven te nemen. Een Engelschman, Edward F. Bigelow, beschrijft hoe hij verschillende proeven deed. Na een heftige stoot tegen de ploempot viel de heèle plant als het ware in puin. Na 5 miniuten was zij weer in normalen toestand, als of er niets gebeurd was. Met een naald ging hij over de middelste bladnerf en maakte daardoor, dat alle bladeren gingen han gen; een lichte aanraking van een bepaald blad deed alleen dat blad sluiten. Werd met een schaar, zoo snel mogelijk en zonder eenige vóór-aanraking een punt van een der blaadjes afgeknipt, dan duurde het wel 30 seconden, voordat eerst het beschadigde blad en vervolgens de anderen, eindelijk de geheele plant zich sloot. Kwam hij met een brandenden lucifer dicht bij een van de blaadjes, dan zag hij, te beginnen met het blaadje, dat de warmte het eerst gevoelde, spoedig alle andere en tenslotte de geheele plant zich sluiten. Hoe de prikkel wordt overgebracht is nog onbekend. Er is nog te weinig studie gemaakt van deze bijzondere plantensoort, die inheemsch is in de steppen van Brazilië en Ve nezuela. Reizigers verhalen ons, dat de planten, indien ze door een stuk weidend wild worden aan geraakt, zich niet alleen sluiten, doch tevens een geheel andere kleur aannemen, zoodat het dier denkt een verdorde massa voor zich te hebben, en werderop gaat grazen. Er wordt nog veel te weinig studie van het „Kruidje-roer-me-niet" gemaakt en het zou waarlijk aardig zijn, als lezers en lezeresjes proeven mede zouden gaan nemen, die ons allicht meerdere bijzonderheden zouden leeren kennen. (Nadruk verboden). HET WEEKPRAATJE VAN OOM MAARTEN. Beste neven en nichten: Nog steeds zit jullie Raadsel-Oom in het Haagje. En mies vindt het er zoo prettig, dat ze al heeft gevraagd, of ze er mag blijven wonen. Natuurlijk alleen als Oom en tante ook blijven, want alleen zou ze toch wel wat griezelig vinden. Maar het is hier dan ook wel heerlijk. Dat fijne scheveningen, waar je zoo maar aan de zee in het mulle zand kan spelen naar hartelust, enz. enz. Vandaag zijn we naar de bioscoop geweest. Daar hebben we Charlie Chaplin gezien, je weet wel, die met dat rare, zwarte snor retje en die groote, omgekrulde teenen, die heele- maal naar buiten staan. Miep had pijn in haar maag, toen ze thuis kwam, zóó had ze gelachen. En ik had er blauwe plekken van op mijn arm, zoo had ze me geknepen van de pret. Mies lag zoo nu en dan haast onder de bank van de lach. Maar dat is gezond. Daar krijg je eetlust van. Trouwens, de zee lucht schijnt ons allen goed te doen, want we kun nen hier heel wat aan. Ik had bijna aan jullie ver teld, wat Mies allemaal vandaag gegeten had maar ze zegt, dat ze dan nooit meer een woord tegen me spreekt. Dat zoo me op den duur toch te saai worden, daarom zal ik maar verstandig zijn en zwijgen. Maar dat het een heele boel was, dat snap pen jullie zoo wel, zeker? Mies is woedend op me, omdat ik dat laatste schreef. Dat heb je met die meisjesvoor de buitenwereld doen ze net of ze van licht, lucht en maneschijn leven en als je ze voor een bord met zes dikke sneden brood met kaas zet, dan kan je over een klein kwartiertje de kruimeltjes komen bewonderen. Maar wacht maar. als Mies straks aan jullie mag schrijven, komt ze wel weer in haar humeur. Wedden? En nu met gezwinden spoed aan de raadsels, want Oom heeft deze week ook weer een stapeltje briefjes te beantwoorden. OPLOSSINGEN. 1. Ei, land, eiland. 2. Amsterdam, aster, dam, mest, 3. Luistervink. 4. Moor, room. NIEUWE OPGAVEN. deeld, op iedere rij 6 stuks. De getallen van 1 tot n met 6 en de letters A tot en met M moeten nu zoo in de hokjes worden geplaatst, dat in ieder hokje een getal plus twee letters komen te staan en atuurlijk twee verschillende letters. Bovendien hter en dat is jupist de groote moeilijkheid (Kijk .aar eens hoe droevig Koko om zich heen kijkt!) loet deze verdeeling zoodanig plaats hebben, dat in eder veld één getal en* twee letters staan en dat geen van de loodrechte of horizontale rijen van HET RAADSEL VAN DE „VURIGE LIJNEN". Neem een blad stevig papier en maak daarop met behulp van een breede pen (b.v. rondscchriftpen) of een penseel een teekening, zooals de afbeelding aan geeft. Dergelijke teekeningen van één lijn zijn tot in het oneindige te varieeren. Als teekenmateriaal gebruikt men geen inkt, doch een kleurlooze, gecon centreerde oplossing van kaliumnitraat. Is de teeke ning droeg, dan brengen wij het brandende einde van een lucifer of cigaret tegen het begin van de lijn (zie links onder op de afbeelding) en de rest doet het vuur, dat langzaam gloeiend de weg verder uitvreet, totdat de teekening bruin in het papier is gebrand. De lijnen magen elkaar niet kruisen. (Nadruk verboden). 1. Mijn eerste deel zijn heel groote menschen. Mijn tweede deel is een forsche beweging. Mijn geheel is een der moeilijkste toeren aan den rekstok. 2. Mijn geheel is een geliefkoosd instrument op de kermis en bestaat uit 10 letters. 6, 7, 8 is een schadelijk dier, dat de boeren niet graag zien. 8, 3 10, 1 is geen water. 2, 3, 4, 1 is een venster. 6, 5, 1, 1, 9, 8 doet dienst om een bepaald doel te bereiken. 3. Ik ben een jong diertje; draai mij om en ik ben niet wijs! 4. Ik ben een monumentale ingang. Met een andere kop ben ik een touw. Met nog een andere kop ben ik een misdaad. Met nog weer een andere kop ben ik een deel van een zin. Wat ben ik? Zie zoo, daar staan ze. En nu geef ik even het woord aan mijn dochtertje Mies. Alleen moet mij nog even van het hart, dat jullie eraan moeten denken steeds, bij elk briefje te vermelden je straat, huisnummer, stad, ware naam, schuilnaam en leef tijd. Dat vergeten de meesten nog wel eens. Afge sproken? Hand erop. Goed zoo. Dag beste kinderen! Lieve vriendjes en vriendinnetjes: Jullie moet lekker maar niets gelooven, hoor, van wat vader van die zes dikke boterhammen met kaas verteld heeft. Het is wel waar, dat je hier van de zon en de zeelucht honger krijgt, maard'r is toch lekker niks van an, dat ik er zes opeet! Ge looven jullie me? Ik heb nog geen enkel briefje van één van jullie ontvangen. Dat deed me wel even teleurgesteld aan, want ik moet toch eerst wat van jullie hebben ge hoord, voor dat ik weet, wat ik zal antwoorden? Gelukkig hebben Luistervinkje, Aurora en Boertje de groeten aan mij meegegeven. Dat vond ik erg aardig, En ik stuur hierbij de hartelijke groeten te rug en hoop, dat ze me eens apart zullen schrijven. En ook de groeten aan Grada en Mien, die vrien dinnetjes van Luitervinkje. Ik vind Grada een erg mooie naam. Veel mooier dan Mies. Dat is ook al Paps zijn schuld. Wie heet er nu Mies? Dat is een katten naam. Als ik heel groot ben geworden, dan koop ik lekker een andere naam. Dan noem ik me eigen Eleonora, of Charlotta, of zooiets. Voorloopig moet ik het nog met „Mies" doen. Ik heb Tante Gé gevraagd, of ze weer eens een handwerkje opgeeft; waarschijnlijk zal ze het de volgende week doen. Bereidt je dus maar vast erop voor. Nu dag allemaal. Heel veel hartelijke groeten aan alle vrienden en vriendinnetjes, van Prijswinnaar is ditmaal: Boertje. Hij krijgt zijn prijs thuisgestuurd. Aurora: Wat een fijne, lange brief, zeg. Je moet Mies eerst maar eens schrijven, dan krijg je wel antwoord. Zoodra ik de stad eens door kom, zal ik een plaatje voor je*album koopen, hoor, Mies is 14 jaar. Ja, wel wat ouder dan jij, maar ze speelt zelfs nog wat graag met haar poppenwagen. Jij ook? Nee, ze heeft kortgeknipte haren, dat is veel ge makkelijker zegt ze. Heeft Jopie ook zulke lange haren. Als ik een jongen was en achter jullie zat in de klas, geloof ik, dat ik stilletjes jullie vlechten een aan elkaar zou knoopen. Als je zoo gauw jarig bent, zie ik natuurlijk eerstdaags weer een mooi velletje postpapier verschijnen. Feliciteer je moeder van mij en nog vele jaren. Ik zou wel door kunnen schrijven aan je, maar de andere kinderen hebben ook graag een briefje. Daarom eindig ik maar. Dag! Luitervinkje. Kindje, ik weet wel, dat je mooi kunt schrijven, hoor. Als ik dat maar een keer gezien heb, I dan krijg ik de volgende maal maar eens door de vingers. Jammer, dat je oplossing drie nog niet heelemaal goed had. Er was sprake van de „laatste vier letters" en „vinkje" heeft er zes! De goede op- I lossing was „uitervink". Oom is niet zoo gauw boos I hoor. I Boertje: Zijn jullie in den hooitijd. Dat is fijn, i hé? Dan rij je zeker wel eens op de wagens mee? Of niet soms. Ik wilde, dat ik bij jullie was. Ik ben dol op hooi en hooibergen. De volgende keer meer hoor. Dag Boertje! Niadoco: Zeven weken vacantie! Dat krijg je nooit om, beste kindje. En wat ga je in die zeven weken I doen? Heb je al plannetjes? De teekenweustrijd is al eenigen tijd geieden aigeloopen. Heb je de Krant niet goed gevolgd. Je had ditmaal geen prijsje. Ik zal eens opscharrelen, wie het wel was. Dat schrijf ik je de volgende maal dan wel eens. Vlindertje: Wil je je vader van mij feliciteeren? Had je den volgenden dag geen slaap, na den langen dag van het feestje? LeuK, dat je orgel leert speien. Het is zoo'n mooi instrument. Vindt je het prettig? Dag, Vlindertje. „cionom .uiiiepjjpO et pchrdczedoeOepslenaeeencm Puttertje: Wat een geschiedenis met die katjes. Leuk hé, die jonge beestjes. Ze maken nog zulke lollige kromme sprongen. Je briefjes zijn altijd heel aardig. Ik heb» deze week weinig ruimte, daarom de volgende keer meer. Dag jongen! Henkje: Zoo beste jongen, jij dacht zeker, dat al had je goed geraden dat je dan altijd een prijs kreeg. Maar dat heb je mis, hoor. De goede oplossers loten hier om den prijs en dan moet je dus niet het loten nog gelukkig zijn en de prijs te hebben. Doe maar trouw mee. dan krijg je op een goeden dag wel weer eens een prijsje, dat zal je zien. Zal je voortaan ook de datum op je brieijes vermelden, anders weet ik niet, hoelang je briefje er over doet, voor het hier is. En dadelijk als je de raadsels hebt opgelost inzenden, hoor. Dus niet eerst een weekje wachcten, zul je? Nu beste jongen, ik hoop, dat je me steeds van die leuke briefjes zult blijven schrij ven. Heb je je prijs al afgehaald? (Luistervinkje, vervolg): Ik lees hier uit je tweede briefje van 6 Juni, dat je de prijs nog niet hebt gekregen. Ik zal de redactie nog eens waarschuwen, hoor. Dus nog maar even geduid, als hij tenminste in dien tusscnentijd al niet is aangekomen. (Boertje, vervolg)Ik heb je gedichtje veranderd zooals je aangaf, hoor. De volgende keër zal ik het misschien wel plaatsen. Heb je je vriendje ook al eens gegroet. Hij mag me ook wel eens schrijven. Dan kunnen jullie dat samen in één brief doen. Maar dan moet hij een scchuilnaam aannemen. Ik bedoel je vriendje Jan. Of is dat niet je beste vriend? Dag beste jongen. OOM MAARTEN. WAT WIJ ZONDAG ETEN. Zondag. Broedeieren met broedcroutons. Kalfsgehakt, tuinboonen, aardappelen. Aardbeien met slag- Maandag. Karbonade. Bloemkool, aardappelen. Vanille- vla met vruchtenschuim. Dinsdag. Bloemkoolsoep. Rosbief, Postelein, aardappe len. Griesmeelpudding met aardbeiensaus. Woensdag. Biiebstuk. Gestoofde komkommers. Kersenpan- nekoekjes. Donderdag. Koud vleesch. Worteltjes met peulen, aardapp. Ciaramelvla. Vrijdag. Magere tomatensoep. Gekookte paling met zure saus. Sla, aardappelen. Magere groentensoep. Rijst met harde eieren en kerrysaus. Komkommersla. Zaterdag. Ham-kaasbroodjes. Spinazie met spiegel-eie- ren. Aardappelen. De tuinboonen kunnen op verscchillende wij ze opgediend worden, ditmaal zullen wij ze klaar maken in bouillonnensaus. De boonen worden zoo vlug mogelijk gaar gekookt in ruim kokend water met zout. Bij het water doen we een se'héut melk om de kleur blank te houden; zijn ze gaar dan laten wij ze op de vergiet uitlek ken, voor de saus hebben wij noodig: 3 d.Li. bouillon of water met 1 bouillonblokje, 1 d.L. room of melk, JjO gr. boter, 30 gram bloem, 1 eetlepel gehakt boonenkruid of peterselie. De saus maken we op de gewone wijze, dus boter smelten, de bloem er roerende mee vermengen en 1 angzaam de bouillon en daarna de room óf melk toevoegen, is ons sausje mooi gebonden, dan het gehakte bonnenkruid of de peterselie er door roeren en tenslotte de tuinboonen nog een minuut of tien in dit sausje laten meestoven. Die vlanillevla met bessensapschuim. f/2 L. melk, 25 gr. maizena, 40 gr. suiker, 1 ei, 1 pakje vanillesuiker. Voor de saus^ 2d.L bessensap, 1 ons suiker. D|e melk brengen we aan de kook met de suiker en de vanillesuiker, houden echter eenige lepels achter om de maizena aan te mengen, waartoe we tevens het eierdooier gebruiken: kookt de melk dan voegen we eerst een gedeelte ervan bij kleine scheutjes tegelijk bij het papje, gieten dan alles terug in de pan en laten het nog even doorkoken. Die vla vóór ze in de vlaschotel komt laten bekoelen en in de pan even opkloppen, dan als ze afgekoeld is in de schotel. Nu de bessensapschuim. Hiervoor kloppen we het overgehouden eiwit zeer stijf met wat sui ker en voegen om beurten een scheutje bessen sap en wat suiker toe, tot we alles verwerkt hebben tot een zeer schuimig rose geheel daar de bessensap echter gauw zakt, moet dit pas op het laatste oogenblik klaargemaakt en op de vla gedaan worden. Gestoofde komkommers lijkt velen misschien een "weinig vreemd, maar is toch een bijzonder fijne groente. We nemen b.v- 5 flinke komkom mers, 50 gr. boter, 30 gr. bloem, 1 dL. room» 21/2 dL. kooknat, peper en zout, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie. We schillen de komkommers, wat heel vlug gaat met de z.g. Duitsche aardappelmesjes, die een eenigszins gebogen vorm hebben met in het midden een opening, waarvan de zijkanten afge slepen zijn en over de opening loopt in het mid-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5