De Vrouw en de Mode cmrm den van boven het metaal door; men kan ze in warenehuizen en winkels voor huishoudelijke ar tikelen voor een klein bedrag koopen; ze kunnen niet alleen gebruikt worden voor het schillen van aardappelen, peren, appelen, maar voor kom kommers, winterpeen, enz. enz., is men er een maal aan gewend, dan kan men deze mesjes nie tmeer missen, zoo handig en' zuinig zijn ze. laten we echter verder gaan met de bereiding va nde komkommers, êij zijn dus geschild, wij snijde nze in tweeën of vieren en verwijderen met een zilveren lepeltje de zaadjes, waarna ze gedurende 15 minuten in biet te ruim wa'ter en zout worden gaar gekookt; daarna op de vergiet laten uitlekken en het vocht opvangen, waarvan we met de boter en de bloem een sausje maken, waaraan we tenslotte de room toevoegen, des- verkiezend peper, en hier de komkommers nog een minuut of tien in de vergiet laten nastoven. Vóór het opdienen wordt de fijngehakte peter selie er doorheen geroerd. Kersenpannekoekjes: 300 gr. tarwebloem, V2 L. melk, 3 eieren, zout, 1 pond kersen. We maken een beslag van de bloem, melk eieren en zout,, ontpitten de kersen, die door het beslag worden geroerd, waarna we pannekoekjes bakken, die aan beide zijden lichtbruin moeten zijn en met, suiker bestrooid, warm opgediend worden. Voor de ham-kaasbroodjes ontdoen we sneedjes oud brood van de korstjes en besmeren ze met boter .Op de eene helft van de boterhammetjes leggen we een plak belegen kaas en op" de andere ham, waarna telkens een met kaas op een met, ham gelegd wordt en ze in de koekepan met boter aan beide zijden gebakken worden, het eer ste de kant waar de kaas) o pligt, deze zal dan gaan smelten,, waardoor de bovenste helft niet zoo licht afglijdt. He woning zonder slaapkamer. Bij de beperktheid van ruimte in de tegen woordige woningen is het moeilijkste probleem meestal het bed-vraagstuk. Die meubelindustrie die meestal nog slaapkamerameublementen met tweepersoons bedden, lits jumeaux, nachtkastjes .enz. produceert, begint zich tegenwoordig toch reeds toe te leggen oj> 'het vervaardigen van nieuwe slaapgelegenheden zooals divanbed, zit- slaapmeubels enz. die overdag en 's nachts voor verschillende doeleinden kunnen gebruikt wor den en over meerdere woonruimte kunnen ver deeld worden, zoodat de eigenlijke slaapkamer uitgeschakeld wordt. Daar elke kubieke meter ruimte een rol steelt zijn de kamers meestal zoo klein, dat men er heelemaal geen groote meubele nin kan zetten en zoo komen reeds vele mensehen, die zich aan den goeden ouden tijd verwant gevoelen er toe, de storende bedden uit hun woning te bannen. Een woon-slaapkamer kan men soms op de alleraardigste wijze oplossen. Men kan b.v. een knus zit-hoekje maken, dat men 's avonds in twee divanbedden kan veran deren. Het opklapbare bed komt meer en meer n ide mode. Overdag gaan matras en verdere benoodigdheden achter een gordijn, dat van een stemmig kastje neerhangt. Men kan daarop boe ken, een vaas met bloemen of anderzins plaatsen. Zoo'n opklapbed is wel het minste plaats inne mende slaapmiddel, dat er bestaat en wordt ook graag gebruikt ,waar reeds een andere slaapge legenheid aanwezig is en voor een tweede niet veel plaats meer is. Het nadeel is echter, dat er overdag geen zitgelegenheid van te maken is. Voor aanhangers van het tweepersoonsbed, die toch geen groote woning willen of kunnen be wonen is een goede oplossing gevonden in de dubbele divan, die er overdag precies zoo uit ziet als het eenpersoons divanbed en 's nachts uitgetrokken kan worden en twee slaapgelegen heden op dezelfde hoogte te voorschijn roept. De matrassen zijn niet even hoog, om het on derscheid in hoogte van de twee divans, die overdag onde relkaar worden geschoven, gelijk te maken. Met de tweepersoons bedden verdwijnen ook de nachtkastjes. Daarvoor moet men een equivalent zoeken, daar men naast zijn slaapgelegenheid graag iets heeft om wat op neer 'te kunnen zet ten. Een menigte aardige invallen zijn hiervoor. Kleine tafeltjes, die men ook overdag kan ge bruiken, kastjes, die aan den divan vastgebouwd zijn. Gecombineerde meubels zijn de „dernier eri van de tegenwoordige woninginrichters, "boeken kastjes met ingebouwde bureaux, schrijftafels met vakken bestemd voor boeken, Schrijfmachine 0 fradiotoestel. Deze voor verschillende doel einden bruikbare meubelstukken hebben ook nog het groote voordeel, dat zij niet behoeven te passen bij reeds aanwezige voorwerpen, maar ook later in de woonruimte gebracht en steeds weer anders gecombineerd kunnen worden. De bevrijding van den dwang om steeds hetzelfde materiaal te gebruiken is ee nschrede voorwaarts, die te danken is aan de moderne binnenhuisarchi tecten. Verscheidenheid is in de laatste plaats getreden van de eentonigheid en uit de nood een woning niet ineens compleet te kunnen in richten is de deugd ontstaan de ruimte dootf veelvuldigheid levendig te maken. Dte tegenwoordige opvatting heeft het ook mo gelijk gemaakt de oudere woningen langzamer hand te veranderen. Wie moed heeft en het noo- dige geld bezit om van oude geërfde meubel stukken te kunne nscheiden, die kan gemakke lijk zijn in eet, woon- en slaapkamer streng ver deelde woning in verschillende knusse zitgele genheden oplossen. Ja, meestal is het zelfs al voldoende de ruimte verslindende bedden te ver wijderen. Dan nog een paar kleurige, bonte gor dijnen, goede lichtgarnituren op de juiste plaats aangebracht, met smaak verdeelde kunstvoorwer pen en het karakter van de woning is grondig en in haar voordeel veranderd. Moeten onze kleintjes naar de fröbelschool? Ziehier een vraag, die zich voordoet, wanneer onze kleine jongens in het bijzonder als zij als j kind alleen zijn zich bezig gaan houden met allerlei min of meer zooal niet gevaarlijke, dan j toch verboden dingen. Worden de kinderen zoo I ongeveer 4 jaar, dan zijn heel vaak de blokken en bouwdoozen hen niet genoeg om hun rijke fantasie te laten werken; ze beginnen van alles uit te voeren, wat niet mag en eischen nauw lettend toezicht. Veelal in den tegenwoordige!} tijd nu dc hulp schaarseh is en vele huismoeders zich met een werkster gedurende enkele dagen per week moeten behelpen, en ook geen tuin hebben, waarin zij de kinderen bij goed weder kunnen laten spelen, komt deze vraag dikwijls naar voren. DDe jongen met zijn drang naar daden voelt zich b ijde beperking van velerlei diep gekrenkt en uit dit door (zooals wij dit al gauw geneigd zijn te noemen, lastig zijn. De aarde van uw plantenbak van het balcon wordt in de kamers gebracht, uw aschbak is het voorwerp van on derzoekingen een doosje lucifers inspireert hem tot vuurwerk maken, dit alles en nog veel meer, uit een eigen rijke ervaring aangevuld, stem pelen uw kleinen vent tot een lastig heer. Moeder komt met den* huiselijken arbeid niet klaar, wordt telkens opgehouden omdat ze moet zien wat haar jongen nu weer uitvoert. Is zij genoodzaakt eenige boodschappen te doen, dan moet hij natuurlijk mee, wat ook al weer op houdt, want met een kind er bij gaan alle dingen langazmer en alleen thuislaten, dat kan natuurlijk niet. Langzamerhand komt nu de gedachte naar bo ven eerst nog zonder dat wij er verder op door gaan, later scherper omlijnd en ten slotte wordt de vraag besproken tusschen vader en moeder 0 fhet niet beter zou zijn den kleinen bengel naar de fröbelschool te doen. In den beginne wordt het denkbeeld door de moeder nog vaak verworpen, het geeft zoo'n eigenaardig gevoel, het kind onder vreemd toe zicht te moeten stellen; misschien zal het naar huis verlangen of de andere kinderen zijn ruw met hem, en hij is heelemaal niet gewend met anderen te spelen. Deze en dergelijke gedachten komen vaak bij de bezorgde moeder op. Is zij het eindelijk mét zichzelf eens en zijn de ouders besloten, dat het toch inderdaad" het beste is voor het kind, dan komt vaak een overbezorgde tante alles weer aan het wankelen brengén, door hare vraag,, of de ouders er dan heelemaal niet aan gedacht hebben, dat hij dan zoo gemakkelijk mazelen en andere kinderziekten kan oploopén. Vader hakt de knoop door en vindt, dat er nu lang genoeg over het onderwerp gesproken is en neemt de zorg op zich het kind op een goéde fröbelschool niet te ver uit de omgeving in te laten schrijven. En ziet nu eens aan! Alles is tot genoegen èn van ouders èn van den kleinen baas zelve geregeld. Moeder gaat 's morgens rustig haar gang, is daardoor veel minder gejaagd en heeft volop tijd te zorgen, flat alles loopt. De kleine man speelt gedurende de school uren buitengewoon prettig met zijn makkertjes en denkt zelfs niet aan heimwee, de kleinen zin gen, doen een spelletje, leeren fröbelen éln zijn met goed weer heerlijk in den tuin aan het spelen en zoo gaat de morgen in een oogenblik voorbij. In het samenzijn met andere kinderen leeren z'ij al vroeg zich naar elkander te voegen en zijn zij niet evenals thuis een middelpunt, waar omheen alles draait, zooals bij kinderen alleen zoo heel gauw het geval is. Kleine plichten worden hen op de fröbelschool al vroeg opgelegd, welke hun eerzucht opwekken. Nog een tweede voordeel is er aan het gaan naar de fröbelschool verbonden n.l. dat de kin deren als zij naar de „groote" school gaan zich veel spoediger aan de daar heerschende orde en tucht gewennen, wat zeer zeker een groote steun in den eersten schooltijd is. r Moeder heeft het rustig, de kleine man vindt het heerlijk op school, het antwoord op de vraag boven ons artikeltje geplaatst is dus als van zelfsprekend gegeven. VAN HIEfR EN DAAR, Bij een bruine japon, met Sehotsche foulard ge garneerd, wordt een cloche van bruin Béngaalsch stroo gedragen met Sehotsche foulard bij wijze van lint. Voor den zomer zijn lichte stoffen met uiterst fijne ruitjes aantrekkelijk, vooral wollen étamine en wollen crêpe Georgette. Bij een donkere namiddagjapon worden zwarte lage schoenen gedragen met verlakte gespen in rood en zwart met rechthoekige figuurtjes. Bij de wijde zomerjaponnetjes van kant, crêpe, organdi of mousseline is de onderrok weer een noodzakelijk kleedingstuk. D|eze is eveneens tame lijk wijd en van een dunlne stof gemaakt. Lange zwarte wildleeren avondhandschoenen met strasz' bestikt, worden gecombineerd met lage schoene nen een taschje van zwarte crêpe de Chine, die eveneens met strasz zijn gegarneerd. Inplaats van strasz kan men ook eén geappi- queerdbloemenmotief nemen van leer i'n ver schillende kleuren. De matig groote clochè-vormige stroohoeden, die onder den naam canotier worden verkocht, hebben spoedig hun plaats weten in te nemen. Ze zijn licht en geven schaduw, terwijl het model flatteus is en geschikt om zoowel bij sportklee- ding als bij namiddagjaponnefn te worden ge dragen. gleed. Zulke onaangename gebeurtenissen zijt uitgesloten met het stevige en practische ju weelen schouderbandje, dat aan de beide uiteij den is voorzien van knippen, die de japon de onzichtbare schouderbandjes der lingerie goa vasthouden. Huishoudelijk allerlei. Houten keukenlepels, die er door het gebrui- ken bij verschillende gerechten minder smake lijk uit gaan zien, legt men een dag of vijf in koud sodawater, waardoor zij hun natuurlijke kleur weer terug krijgen. Email pannen, die opzijde een gaatje vertoonden waardoor ze lek worden, kan men nog heel lang gebruiken, indien men ze met glanslijm be strijkt, die men daartoe in de handen week kneedt en aan den binnen- en buitenkant de ka potte plek hiermede bestrijkt; de pan wordt eenige weken niet gebruikt en op een warme plaats geddurende een paar weken weggezet, echter zóó, dat de gerepareerde plek niet ge- 1 raakt wordt. D|e lijm wordt dan keihard en de pan kan nog lang mee. Het openen van blikken asperges geschiedt niet door het blik aan den bovenkant te openen, zooals men dit bij alle andere blikgroenten doet, maar men verwijdertden bodem, daar men dan vermijdt, dat de koppen der asperges afbreken. Hard geworden schoencrême wordt door bij voeging van een weinig glycerine weer zhcht en geschikt voor het gebruik. Het branden van nieuwe schoenen kan men veel verminderen door de schoenen alvoremsi ze aan te trekken met ea ude cologne of alcohol vochtig te maken en dadelijk daarna aan te trekken. Die korte jasjes voor 's avonds. Dit seizoen is een avondjapon niet compleet zonder een aardig klein jasje, dat zooiets vlots aan de geheele verschijning geeft. Men vindt het dan ook in vrijwel elke zomergarderobe, waar het als fleurige aanvulling van het toilet hijzonder goed bijpast. Voor 's avonds is het materiaal in volgorde van populariteit satijn, fluweel, crêpe of tafzijde. De kleur hangt ge- éheel af van de smaak der draagster, doch met de vogum voor wit behoeft het ons niet te ver wonderen, dat wit satijn het meest wordt gezien. Deze creatie van Louvin, die hij reeds in zijn eer ste voorjaarscollecties heeft gelanceerd, geniet wel een bijzondere populariteit. Bont wordt nog tamelijk dikwijls op deze jasjes gebruikt, doch dan toch in zeer beschei den hoeveelheden. Er wordt een randje van langs de mouwen of langs een grooten cafékraag ge zet. Het is geen mode meer, de stof in de kleur van het bont te kiezen. Toch hebben de meeste en de meest elegante jasjes geen bont. Daar door zijn zij minder- kostbaar, waardoor ér voor de uitgebreide garderobes der mondaine vrou wen, meerdere kunnen worde'n aangeschaft. Om het ontbreken van bont Wiet als een gemis te voe len, wordt er dikwijls een strik aan den hals aangebracht, hetzij in het midden achter of van voTen op den linkerschouder. Sommige dezer kor te avondmanteltjes worden van voren dichtge bonden. Het goed staan ervan hangt vooral af van het nuw aansluiten om de schouders; een, pas is hiervoor een eenvoudige oplossing, want een goed passer.fl capmodel is veel moeilijker van snit. De satijnen jasjes zijn wit of in een lichte kleur, terwijl zoowel de donkere als de spre kende kleuren meer gezien worden in fluweel. Patou lanceert ee nélegant model van citroen- kleurig groen fluweel, dat zoowel aan den hals als aan het middel wordt dichtgebonden en ver sierd is met opgenaaide banden van gevlochten fluweelen linten. Intusschen zien wij ook wel lange manteltjes en voor galatoiletten worden zelfs tot den grond reikende avondmantels ge toond. Een zeer opvallend model van Philippe et. Gaston was driekwart lang, van witte crepe Elizabeth met twee vossen, die den mantel van onderen ter hoogte van de knie afmaakten. Toch zijn de korte manteltjes verreweg het meest populair en ook het meest practisch; zoo'n jasje met bijpassende tasch en schoenen maakt elk uwer japonnen tot een modieus ensemble, waar door het eigenlijk een heel weinig kostbare dracht is. I I t Nieuwe byoux van oude juweelen. Le byoux spelen nog altijd een belangrijke 'rol in het ensemble. Parels zijn en blijven de mooiste afwerking van elk toilet, doch dit sei zoen wordt hun zachte glans gecombineerd met jade lapis lazuli, rose kwarts en bloedkoraal waardoor eiegnaardige affecten worden gekregen. Deze juweelen worden echter alleen bij daglicht gedragen, niet bij kunstlicht; zij geven ook de eenvoudigste japon een zeker cachet. Die Parij- sche juweliers hebben op het oogenblik een "druk ken tijd met het opnieuw zetten van juweelen, erfstukken, die een waardige plaats zouden kun nen innemen in een museum, worden nu op meer moderne wijze verwerkt. Diamanten uit oude oorbellen en halskettingen, mooie robijnen en smaragden uit ouderwetsche parures, worden thans tot zeer groote broches gemaakt, die dik wijls het eenige byou zijn, dat een elegante vrouw overdag draagt. Het schijnt, dat de broches zelfs de halskettingen zullen vervangen. En het nieuw ste is misschien wel het met juweelen bezette schouderbandje. «Dit voorziet werkelijk in een behoeft evan de elegante Parisienne, want, tot dusver kon zij er nooit gerust op zijn, dat haar gedecolleteerde japon niet van haar schouder zou afglijden of dat er een veiligheidsspeld zou los schieten, waardoor de lingerie van zijn plaats Aardige japon van witte crêpe marocair. met een garneering van evenwijdig loopende opnaai seltjes. De deels aan een pas gezetten rok wordt door stolpplooien verwijd. D|e raglanmouwen loo- pen uit in een kleine cape. Ja,pon van robijnroode crêpe de Clhine, die even eens door opnaaiseltjes is versierd. Het soepele kraagje is van witte crêpe de Chine en wordt afgemaakt met een zwart lint. Het ceintuur wordt van achteren dichtgebonden. Zeer aantrekkelijke japon van rooskleurig tijn met rechthoekig ingezette deelen, die op heupen een pas markeeren en zich aan de and6! zijde van de nrok vergroot herhalen. De gep' seerde volants, het smalle kraagje en de geP seerde jabot zijn van okerkleurige crêpe, de ceiij tuur van okerkleurig wildleer. Japon van groene surrahzijde met een klokkenden rok en in zigzaglijnen verloo ingezette sukken. D|e naden hiervan worden smal zwart, fluweelen lint gemarkeerd, dat *1 eveneens terugvinden langs de plissé s aan ro> heupen, hals en mouwen en dat tevens de se* tuur vormt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6