NIEUWE H Gemeenteraad Harenkarspel Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 76 DINSDAG 30 JUNI 1931 40e Jaargang StemmingsbeeSdGroentenland TELBEOON INTERCOMMUNAAL Na IL i ni.llll.lkHI COURANT AbonnmentsprJjs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Roerdscharwoude. ADVBRTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 'tls heelemaal geen wonder, schreef laatst de Haagse he Post, dat de Pranschen vrees koesteren voor de Duitschers. Krijgt Duitschland gelegen heid tot herstel, dan is er geen sprake van, of het komt er heelemaal bovenop. Het heeft de jeugd arbeiden geleerd, gezorgd voor voldoende scholing, het productie-apparaat is uitgebouwd en nog wel op de meest moderne wijze. „Unsere Leute sind fleiszig wie die Ameisen", hoorde ik eens een bedachtzaam, reeds bejaard Duitscher zijn volk prijzen. (Onze menschen zijn zoo vlijtig als de mieren). Volgens genoemd orgaan gevoelt de doorsnee Fraaischman zich tegen de Duitscher niet op- gev/asschen; men vreest de concurrentie. Wij gunnen ieder land voorspoed en vrede, de Ne derlander is naar Dr. Co lijn laatst schreef, moreel ontwapend, derhalve vredelievend, wat (terwille van de neutraliteit noem ik dezen naam óók) ir. Albarda eveneens bij de jongste begroo- tingsdebatten in de Tweede Kamer den volke heeft verteld. We gevoelen maar al te wel, dat we aan arme buren geen duit kunnen verdienen, Nederland heeft groot belang bij een welvarend Duitsch land, dat produceert, en consumeert, vooral con sumeert. Met dat al, we gelooven met de Fransosen,, dat Duitschland zijn uiterste best zal doen, 'er bovenop te komen. Dlaaraan twijfelt niemand, en dat eert het Duitsche volk. Te meer wordt men overtuigd van de Duit- sche wil tot „durch- und aushalten", als men een volgend berichtje in een vakblad, mij Maat dagmorgen ter Broeker veiling ter hand gesteld, leest Kool uit Aschwarden. „Uit Aschwarden wordt bericht: Hier is een kool afzet-vereeniging opgericht. Zooals de vori ge herfst werd gemeld, konden de koolboeren hun produet niet kwijt. Gedeeltelijk bleef de kool op den akker, en werd noodgedwonge|n onder- geploegd. Hier is men van plan precies als in Holland, koolschuren te bouwen. tot berging van het product. Vroeger werd de kool per boot naar de Bremer markt gebracht. Heden wordt de Duitsche kool door de buitenlandsche verdron gen. Wanneer het echter mogelijk blijkt, door doelmatige behandeling en bewaring, den gehee- len winter kool van goede kwaliteit te leveren, hoopt men op een goeden afzet. Een commissie zal naar Holland en Oost-Friesland eed studie reis ondernemen." Ziezoo, dat weten we alvast. Straks krijgen wé de studie-commissie uit Aschwarden hier op bezoek, 'tlijkt me gewenscht, hier eéns speci aal de aandacht op te vestigen. Voorheen vonden we soortgelijke bezoeken interessant, we dach ten ,onze gasten waren goede en goedkoope re clamemakers voor ons land, ons volk, en onze producten. Zeer goed zijn ze steeds ontvangen, en 't zou zeer onhoffelijk en onwellevend zijn geweest, het niet te doen. Ook de bedoelde com missie heeft recht op goede behandeling, wie - onzer zou zulks anders willen. Nu we echter weten, dat men hier komt met het speciale doel, onze kooi-overhoud-methode te bestudeeren, en die na te volgen, zopi het toch minstens onverantwoordelijk zijn, de heeren vol komen in te lichten. Volgde men mijn meening, dan bleven de kool- schuurdeuren voor de Diuitsche commissie-leden gesloten. Overigens is zoon simpel berichtje leerzaam en voor onze mensehen min of meer gunstig te noemen. Want wat blijkt? Dat men ondanks de beschermende rechten, tegen de Hollandsehe kool niet op kan, men mist de ervaring en vakkennis van onze kwee kers. Als men maar koolschuren had! Maar al heeft men al kool en koolschuren, dan heeft men, nog geen kooloverhouders. En dan ligt er dik de erkenning in opgeslo ten, dat alleen de kwaliteit den doorslag geeft, t Blijkt wel zonneklaar, dat ondanks de roep om, en de reclame voor z.gn. ,jSitandardisierung der Ware", de Duitsche kool bouwer nog bij lan ge na niet in staat is, met zijn Hollandsehe collega te concurreeren. We zitten overal in de dit jaar al zeer betrek kelijk te achten drukte van de vroege-aardap- pelen-campagneDie aanvoeren blijven zeer be perkt door de over het algemeen zeer geringe opbrengsten per snees. Men verneemt van laagte records. Hier en daar heeft zich de besmetting van het loof meegedeeld aan de knollen, wat al veel zorg en narigheid heeft gebracht, zorg voor de verbouwers bij het rooien, zorg bij de ontvangers, zorg bij den koopman, die bij erva ring weet, hoe riscant de handel in zoo'n tijd is. 't Is met de aardappelnoteeringen dezen tijd als met die der fondsen aan de beurs, 'tis een en al bewogenheid. Een voorbeeld: gisteren kon men aan den Langendijk voor export koopen a f 7.508.20 per 100 Kg. Te Zwaag en Bobel- dijk waren de prijzen nagenoeg gelijk met die van Langendijk. Bövenkarspel zette in op ruim flü om te eindigen met omstreeks f 11.50; te Hoogkarspel is zelfs nog f12 per 100 Kg. betaald, Hem no teerde van f 10.50f 11.50- E|en wagon Ninety- fold van 10.000 Kg. bracht te Hoogkarspel 10.50 op. 'tWas net of er 's middags een aardappelen grootmeester als Hoover in de politiek een macht woord had gesproken. 'k I. as dezer dagen over Hoover's stap 'n leuke mop. Heb je 't al gehoord, van Hoover? zei een beursman tot een collega. Ja, weet je wat 't wordt? Vandaag Ho! en morgen - over? De aardappelprijs zien we echter liever besten digd dan in bovenbedoelde zin óver gaan. En daar is wel kans op ook, want als men de akkers en de veilingsaanvoeren ziet, gelooft men niet aan goedkoope aardappelen. Heden hoorde ik bij geruchte, dat er te Rot terdam reeds Belgische vroege aardappelen zou den aangekomen zijn. Rondvraag. De heer Francis vraagt of er in Schagen nog noodslachtingen gedaan worden, nu de regeling ge troffen is met de verwerkingsinrichting kring Bar- singerhorn. De voorzitter antwoord bevestigend. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in comité-zitting ter behandeling van reclame's school geld en herziening lijst van personen, die in aan merking komen voor gratis geneeskundige behan deling. Maandagavond 8 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder voor zitterschap van den Edelachtbaren heer H. Nolet. Secretaris de heer J. Dam. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en hoopt dat de besprekingen in het belang der gemeente zullen zijn. De notulen der vorige vergadering, na lezing, ongewijzigd, worden goedgekeurd en vastgesteld onder dankzegging aan den samensteller. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal kasverificatie bij den admini strateur van het electr. bedrijf te Waarland en bij den Gem. Ontvanger. Aanwezig bevonden in over eenstemming met de boeken resp. f 169.19 en f 3400.10. b. Schrijven van Ged. Staten geleidende de goed gekeurde besluiten tot het aangaan eener rekening- courant-overeenkomst met de bank voor Nederl. gemeenten en tot wijziging der begrooting voor 1930. Beide stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Benoeming van leden van de commissie van aan slag voor de inkomstenbelasting wegens periodieke aftreding van de heeren H. Nolet, A. Dekker, L. Doe- kes en P. Borst. De aftredenden worden met meerderheid van stemmen herkozen. j Voor zoover aanwezig verklaren zij hunne herbe- j noeming te aanvaarden onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Vaststelling suppl. begrooting voor 1930. Ingevolge het voorstel van B. en W. wordt aldus Schrijven van het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland, aangevende de definitieve voorwaar den waarop kan worden overgegaan tot aansluiting van de Schagerwaard. B. en W. stellen voor die voorwaarden te accep teeren. De voorzitter deelt mede, dat in verband hiermede een vergadering is belegd met bewoners en zij vrij wel algemeen met deze voorwaarden accoord gaan. De kosten bedragen f 528.08, waarvan 80 a 90 pet. op de aangesloteneu zal worden verhaald. B. en W. stellen tevens voor de resteerende 10 a 20 procent voor rekening der gemeente te nemen. De heer de Vries vraagt of die vergadering goed bezocht was. De voorzitter antwoordt van vrij slecht, ofschoon allen tijdig waren gewaarschuwd. Echter was er De heer de Vries meent, dat, els er werkelijk ern stige tegenstanders waren, zij wel aanwezig geweest zouden zijn. Spreker kon dan ook zeer goed zijn stem er aan geven. Op verzoek van den heer Francis worden de voor waarden voorgelezen. Door enkele leden worden eenige inlichtingen ge vraagd, welke door Z.E.A. worden verstrekt. De heer Francis zegt dat de kosten der aanslui tingen gemiddeld f10.bedragen en waar er geen zekere strooming bestaat van personen die hierd$ tegen zijn en ook niemand op de vergadering tegen stander was, ziet spreker er geen bezwaar in voor het voorstel te stemmen. Spreker wenscht hiermede zijn stem te motiveeren. Hierna wordt overeenkomstig het voorstel be sloten. Onderzoek geloofsbrieven. Als commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren Francis en Doodeman, die de geloofs brieven onderzoeken van de nieuwbenoemde leden van den Raad n.l. de heeren S. J. de Vries; C. Fran cis; J. de Groot; C. Bakker; C. de Vries; L. Doekes; S. Burger; A. Dekker; H. Dekker; A. Druyvis; P. Borst Az. Na gehouden onderzoek deelt de heer Francis mede, dat alle stukken in orde zijn bevonden. Be houdens de heeren S. J. de Vries en C. de Vries, die blijkens de geloofsbrieven bloedverwanten zijn en dus niet beide toegelaten kunnen worden doch de wettelijke bepaling n.l. loting moet worden toege past, adviseert de commissie tot toelating der overige 9 leden. Aldus wordt besloten. Na gehouden loting blijkt dat de heer S. J. de Vries is benoemd. Aan den heer C. de Vries zal bericht van zijne niet-benoeming gezonden worden. Hierop volgt algemeene felicitatie van den heer S. J. de Vries. Aanbieding van het kohier van de bebouwde eigendommen in de Woudmeer- en Spekeberpolder, resp. f 111.89 en f 148.08. Wordt goedgekeurd. Vervolgens wordt nader vastgesteld de pensioen regeling van den heer Wartenhaorst. Plaatseëijk Nieuws NOOBDSDHAK WO UDB. Het afscheid van Ds. J- Staal, Pred. bij de Ned. Herv. Gemeente. Zondagmorgen voormiddag 10.30 uur, werd door Ds. J. Staal, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, de laatste Godsdienstoefening gehouden, wegens vertrek naar Abbenbroek (Z.- H.). Het kerkgebouw was tamelijk goed bezet en waren velen opgekomen om den scheidenden. Predikant voor 't laatst te hooren en afscheid van hem te nemen. Onder de aanwezigen konden wij verschillenden uit. andere gemeenten opmerken. Tijdens het orgelspel komt de Predikant bin nen, en nadat hij dein kansel heeft beklommen, en de diepe klanken van het orgel zijn wegge storven, wordt gemeenschappelijk gezongen Ge zang 2521 Hallelujah! prijst den Onbegonnén, Dlie bij jaar noch eeuwen telt: Die den loop der wentelende zonnen, Önverwrikt heeft vastgesteld. Die, wat immer wislen moog of keeren, 't Groot heelal blijft door Zijn werk regeeren, Geeft Hem, aller schepselen Heer, Eeuwig, eeuwig roem en eer. D'aarna gaat de Predikant voor in gebed, dat getuigt van diepe ontroering, ootmoed en dank baarheid. Gezongen wordt dan Gezang 16. Als tekst voor zijn afscheidswoord heeft de Predikant gekozen Joh. 16: 7. ,,'tls u nuttig, dat ik wegga". Geen preek, zoo zeide de scheidende herder, wenschte hij te houden, maar alleen een af scheidswoord spreken tot hen, die hij nu gaat verlaten. Zoo is dan thans de dag gekomen, waarop ik voor 't laatst voor h sta, na jaren voor u te heb ben gestaan als uw predikant. Het is een uur waartegen ik erg heb opge zien, en zoo zij het mij thans gegeven een kort woord tot u te spreken. Ik heb u laten zingen gezang 252, dat eigenlijk een Oudejaarsavondzang is. Dit gezang heb ik met opzet gekozen. Hieruit spreekt de stem van den weemoed, maar God zij dank is die overwonnen door dankbaarheid, en aan den geest gaat voorbij wat hier in de jaren is gebeurd. Wij gaan vertrekken. Die Duitscher noemt 't Scheiden de Franschman drukt 't sterker uit, cn noemt 't een weinig sterven. Wij gaan vertrekken en dat doet zeer. Een terugblik zou ik nog willen werpen op datgene, dat achter ons ligt. Ik herinner mij als den dag van gisteren, hoe wij werden afgehaald van het station Heerhugo- waard door den Consulent Ds. Groeneveld en den ouderling J. Barten. Wij werden allervriendelijkst ontvangen en een bijzonder vriendelijk woord werd tot ons ge sproken door burgemeester Brinkman. 4 October 1908 zijn wij hier gekomen. Ruim 22 jaar ben ik temidden van u geweest. Etn veel is er in die jaren gebeurd. Met opzet ben ik eens nagegaan het aantal doojr mij aangenomenen, het aantal dat ik ge doopt hen en heb ik nagegaan de namen die ik heb uitgewiseht van onze lidmaten. Velen daarvan liggen hier. Zij rusten in Vrede. Samen hebben wij hier 22 jaar geleefd en veel lief en leed hebben wij ook samen gedeeld. En wanneei een beroep werd gedaan door mij ap u, dan is het maar zelden gebeurd dat er geern gehoor aan werd gegeven. Wij hebben 't hier uitstekend gehad. Wan neer ik de eerste jaren naga, dan was de kerk steeds vol. Langzamerhand is dat anders geworden, en dat was heel begrijpelijk. Wanneer de bekoring van het nieuwe er a{f is, wordt het minder. Toen is de oorlog gekomen. Wat velen toen gedacht hebben, is niet ge beurd. Men heeft daardoor weinig bidden ge leerd, en wel werd men geschokt in zijn Gods geloof. Em weer werd het bezoek' minder. Ik 'klaag niet hierover. Ik vraag niet aan wie de schuld. Óf 't aan u of aan mij heeft gelegen. Toen heb ik getracht een anderen werkkring te kiezen. Maar God zij dank is het mij niet' gelukt. Thans zijt ge in grooten getale aanwezig. Maar ik weet dat ge niet alleen gekomen zijt om mijn prediking te hooren. Ge zijt hier gekomen als mijn vrienden. Als vrienden, die iets aan ons hebben te danken. En het geeft ons een dankbaar gevoel, dat wij zoo veel vrienden hebben, die wij iets hebben gegevén. Een wonderlijk ambt dat van predikant. Het is moeilijk, veel moeilijker dan velen zich i wel denken. j Maar die moeilijkheden ben ik te boven ge- komen, door velen uwer die mij onbewust heb- ben gesterkt. In 't bijzonder heb ik dat te danken aan mijn vrouw, die in die jaren is geweest een echte do- minéesvrouw, zooaJs er helaas maar weinigen zijn. Zij heeft met mij gestreden en alles aange durfd, met mij vereenigd. I Daarom verheugt het mij, dat ons eenigst kind haar hart en hand heeft weggeschonken aan een predikant, om met hem de wereld van geloof en idealisme onder de menschen levendig te houden. Veel heb ik ook te danken aan de V. O. J. B. In onze dagen is er veel veranderd. Elf is een gansch andere geest gekomen. Zij, die voorheen den toon aangaven, zijn heengegaan, en een jong geslacht is daarvoor in de plaats gekomen, dat anders denkt en gevoelt. Wanneer we de jeugdbeweging zien, die steeds meer opkomt, die ppenlijk den naam Gods durft te belijden, dan heb ik, hoeveel ik heb tegen den geest van den tegenwoordigen tijd, vertrou wen in de toekomst. Thans zal ik mijn ambt voortzetten op een andere plaats. Wat de toekomst ons brengen zal, weet ik niet, maar wij zullen daar niet genieten, wat wij hier hebben genoten. Wij waren hier als vastge groeid. Em toen velen in de krant mijn vertrek lazen, waren er even zoovelen, die het niet wil den gelooven. i Wij gaan vertrekken. Maar het valt ons heel, heel zwaar. De beste dagen zijn van mij voorbij. Em wan neer ik daar nog eenige jaren mijn ambt mag vervullen, en men komt boven de zestig, dam begint ons leven te tanen. Ik mag trotsch zijn op hetgeen ik op maat schappelijk gebied heb gedaan. Ik dank u, Witte Kruis-genooten voor uw komst, met wie ik zoo veel jaren heb mogen arbeiden aan ons maat schappelijk werk. En ook daar zal ik in mijn ambt voortgaan te werken voor de menschheid. Mag ik thans eindigen. Het was een eenvoudig woord, uit het hart voortgekomen. Een woord van dank tot u, en van ootmoed tot God. Wanneer wij hier vandaan zijn, dan geloof ik, dat er niemand zal zijn die mijn vrouw en kind niet het beste toewenscht. En zoo wij in onze nieuwe woonplaats mogen ondervinden wat wij hier hebben ondervonden, dan lijn wij meer dan dankjiar. Wij gaan heen en het valt ons zwaar want Langedijk is ons lief geworden. En wanneer wij heengaan, doen wij dat met den vriendelijken groet aan de menschen, aan wie wij zooveel hebben te danken. Mocht ik eens iets verkeerd hebben gedaan, of iemand ge kwetst, wil het mij dan vergeven. Ik hoop, dat wanneer wij eenmaal weg zijn uit ons geliefd Noordscharwoude, waar wij onze bes te en grootste levensjaren hebben doorgebracht, men van mij zal zeggen: „Ds. Staal was niet zoo beroerd". want dan zal ik daarmede voor mijn God durven verschijnen. Dank voor uw komst, voor uw vriendschap, voor uw toegevendheid, waarmede ge mij zijt tegemoet getreden. Dank, nogmaals dank. In mijn pastorie zal er altijd een plaats, ledig zijn voor mijn vrienden uit Noordscharwoude, maar die plaats zal in ons hart altijd bezet zijn, wanneer wij denken aan Noordscharwoude. God zegene u en uw gezinnen, thans en in uw verdere leven, en zal Zijn aanschijn over u lich ten. D'at zij zoo. Velen waren zeer onder den indruk van dit afscheidswoord. Door het kerkzangkoor worden dan gezongen: „Boven de Sterren" en „Vrede". Hierna spreekt de Predikant woorden van dank tot de leden van dit koor, die zich geven tot stichting van het samenzijn. Moge het u gegeven zijn voort te gaan op deai weg, dien) ge zijt ingeslagen, om het samenzijn te verhoogen. God ter eere. U kerkvoogden dank ik voor wat u voor ons gedaan hebt. Ik weet dat dat steeds met liefde ging. Moge het u gegeven zijn om met uw ker- keraad de leden der gemeente, mijn plaats weer spoedig vervult te krijgen. Zorgt dat onze ge meente niet achter blijft. Kerkvoogden en nota belen dank. Organist, mijnheer Brinkman, vele jaren heb ben wij mogen genieten van uw ontroerend spel. Soms had uw spel iets bijzonders en meende ik dat ik u dan had getroffen met mijn woord.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1