Een nationale ramp Laatste berichten U heeft veel bijgedragen tot stichting van onze samenkomsten. Veel hebt ge altijd gelegd in uw muziek. Plank daarvoor. Moge God u nog jaren van gezondheid geven, om het werk voort te zet ten met behulp van uw orgeltrapper. Dank aan den koster en de kosteres, voor wat ^rj voor mij geweest zijn. Gij hebt mij wel een beetje verwend. Alles was altijd klaar, keurig en netjes. Ook namens mijn vrouw dank voor de wijze, waarop ge uw taak hebt verricht. Mogen u nog vele jaren gegeven zijn om uw werk voort te zetten. Tot de V.O.J.B. nog een kort vermaan. Ach, zoek niet teveel en tob niet. Met denken komt ge nooit zoo ver. Boet in eenvoud wat ge meent te moeten doen, om practisch werkzaam te zijn en om het godsdienstig zedelijk leven in de gemeente op te voeren. Moge God u daartoe de kracht geven. Dan wordt gezongen Gezang 252:2. Hallelujah, dankt den milden Vader, Die het weldoen nooit vergeet. Dankt Hem, die de rijkste zegenader, Dag aan dag ontspringen deed. Hoe de wereldzee ook bruist' en woedde, In Zijn Vaderarm was rust en hoedde. 't Hart, in zulk een God verblijd, Zij voor eeuwig Hem gewijd. 2 «r wérd, voorafgegaan door m»2iet, 16» KS'ÏS door de vereenigingen afgemarcheerd naar het die den ultvoer der producten uit de havens voor- 1 11 - - w—n Paramaribo en dat indrukwek- dat, met den terrein, en veel belangstellenden hadden zich stelden. Weg zijn de Kathedraal van langs den weg geschaard om de turners-en turn- .het diorama van Curasao. Weg is stère en de kleine jongens- en meisjes-gymnas- ''kende binnenste van 'den Mendpet ten te zien langs trekken. Het was een fleurig beeld. Het terrein langs den lijn was tamelijk bezet en al hadden wij en zeker niet in het minst de vereenigingen zelf gaarne een grooter opkomst grooten Boeddha en de beide Boddhisatwa's, midden in het hoofdgebouw volkomen juist was nagebootst. En weg is ook die „trap des overvloeds", die trap waarvan de Inlandsche figuurtjes afdaalden, elk met een zak of kist beladen waarvan, de grootte een i bepaalde hoeveelheid van een bepaald product I voorstelde. Wat heeft de koninklijke familie ver- gezien. Aangenaam deed het aan dat overal op terrei niets te doen viel, zoodat men zoowel aan deze als aan gene zijde van het terrein kon genieten van 't ware turnen, en van de wed strijden voor de jongere leden. De vereenigingen hadden zich voorzien van de i leden week in die voorstelling nog een schik gehad! het Maar ook dat is weg. Verwoest. Evenals heel het resultaat van den ontzaglijken arbeid die de voorbereiding, inricchting en voltooiing van deze voorbeeldige koloniale representatie van Nederland heeft gekost. Het is ontzettend en jammerlijk. Wij willen er hulp van eeni dige wijze van hun taak hebben gekweten en I dgn regenval in parys en in Indische plaatsen, of Dan eindigt de Predikant met de woorden: Heb dank, allen dank. God zegene u. Door Ds. de Leeuw, consulent wordt dan nog een kort woord gesproken, die gevoelt dat het samenzijn niet af is, wanineer niet door .den consulent nog een woord gesproken is. Uw hart zoo zegt hij tot den scheidenden predikant heeft zich uitgesproken, geheel en al. Ein het is voor de gemeente een testament, dat gij nalaat. Gij hebt aa nde gemeente gegeven uw grootheidstestament. Uit naam van den kring 3e prijs Griet Slot. uit naam van uw collega's, dank. Ons aller beste wenschen volgen u naar Zuid-Holland. Wij zien u met volkomen gerustheid daarheen gaan. Op de middaghoogte van uw leven is u een nieuwen werkkring gegeven en hoop ik, dat u daar nieuw zaad moogt strooien 'in vruchtbaren bodem en dit rijke vruchten zal dragen. Ga en weest er van verzekerd dat de harten van allen u in dankbare ën vriendelijke herinne ring zullen gedenken. Dtoor de gemeente wordt den predikant staande 3e pr-jg Arie Boot toegezongen Psalm 131. Tijdens het spelen van den „Lofzang" verla ten allen het kerkgebouw, en neemt men bij den uitgang afscheid van den Predikant, zijn Eichtgenoote en dochter. Des middags had men nog gelegenheid in de consistoriekamer de Predikantsfamilie vaarwel te zeggen, van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt. Hierbij werden door de gemeenteleden eenige cadeaux overhandigd die bestonden uit twee ka merlampen, een ganglamp, een schemerlamp, en een foto van het interieur der kerk. zeker het hunne hebben Uj gedragen tot een vlot verloop van dezen middag Het was weder eens een echt opwekkend sport- geheel Te ongeveer half zes werd weder afgemar cheerd naar het vereenigingslokaal van den heer De Bakker, waar allen zich verzamelden om den uitslag te vernemen van de wedstrijden, dien wij hier laten volgen: Bloemenplukken (meisjes). Ie prijs Jannie Wagenaar, 2e prijs Aagje Glas, 3e prijs Trijnie Borst. Bloemenplukken (meisjes). Ie prijs Nellie Hemke, 2e prijs Didi Keizer, 3e prijs Dia Kunnen. Evenwichtsoefeningen (meisjes): le prijs Wijntje van Bijn. 2e prijs Jannie Oot- jore. 3e prijs Marie Bos. Evenwichtsoefeningen (meisjes): le prijs Kens Smit, 2e prijs Aafje Pranger, Tweekamp (brug-ringen) meisjes: le prijs Wik Mallekote, 2e prijs N. Langedijk, 3e prijs N. Glas, 4e prijs A. v. Dam. Tweekamp (brug-ringen) meisjes: le prijs Neïlie van Dam, 2e prijs Trijnie Kui per, 3e prijs Lorrie Slooves. Brug (Jongens): le prijs Jan Schoenmaker, 2e prijs Klaas Kaas, Brug (Jongens): le prijs H. Bouwens, Klaas de Bakker. prijs Cor Boot, 3e pr. N OORD CiH AI? W O U BE, Zonnestraal-Calleete. Zaterdag j.l. werd aan den geheelen Langen- dijk en St. Pancras de Zonnestraaldag gehouden, j georganiseerd ten behoeve van de stichting „Zon- j nestraal" (sanatorium voor arbeids-therafie). De opbrengst te Broek op I.angendijk bedroeg Zuidscharwoude N oordscharwoude öudkarspel f 84.261/0 47.31 53.30 52.04 Totaal f 236.911/2 De opgave van Sint Pancras kunnen wij Don derdag vermelden. Het vorig jaar waren 'de ingezamelde bedra gen als volgt: Broek op Langendijk Zuidscharwoude N o or dschar woude Oudkarspel Sint Pancras Totaal f 92.541/2 f 47.47i/2 f 62.201/2 f 68.6O1/0 f 33.851/2 f 305.681/2 Verspringen (jongens). le prijs Cor Langedijk, 2e prijs Klaas Scheltus, 3e prijs Jan Ooms. Hinderniswedloop (jongens). le prijs Herman Blom, 2e prijs Piet Koopman, 3e prijs Jacob Zwart. Hoogrek (jongens). le prijs Jac. v. Hout, 2e prijs Cl. Chatillon, 3e prijs Klaas de Boer. Tweekamp (brug- ringen) dames. le prijs Gr. de Bakker, 2e prijs Arie de Vries, 3e prijs A. de Wit. Tweekamp (paard-ringen) dames. le prijs. Geertje Eins, 2e prijs Marie Groen, 3e j prijs GGeertje Langedijk, 4e prijs Lien Ooster- j breek. Tweekamp (rek-brug) he eren. le prijs J. Wit, 2e prijs P. Langedijk, 3e prijs P. Scheltus. 1 Tweekamp (rek-ringen) heeren: le prijs G. Eins, 2e prijs Cbr Langedijk, 3e pr. A. Kieft. die van de temperaturen in Parijs, Tosarie, Bandoen j en Batavia, of die spuitende maquette in Indië ofj Neen het is te ellendig en we willen er in elk geval niet meer over schrijven. Want naast het geweldige verlies aan kostbaar- j heden en aan arbeid dat er is geleden, zien wij nog 1 dit zeer groote verlies: Ons volk kan nu niet meer 1 met een kaartje naar Parijs, gaan zien wat wij in Indië doen en deden. En daarom draagt het gebeurde een catastrofaal I karakter. De deelneming uit alle landen is algemeen. DEELNEMING BIJ ALLE FRANSCHE AUTORITEITEN. Maarschalk Lyautey seint aan de koningin, Maarschalk Lyautery heeft het volgende telegram naar Trois Epis aan de koningin gezonden. „Smartelijk bewogen door de vernietiging van het schitterende Nederlandsche Paviljoen en het verlies van de onschatbare waarden waarmede het gevuld was, verzoek ik Uwe Majesteit mij te willen toe staan mij te doen deelen in het leed dat Zij onder vindt van deze zoo wreede ramp ten aanzien van allen die zich met zooveel moeite gewijd hebben aan dit meesterwerk van onze tentoonstelling en ik verzoek Uwe Majesteit mijn gevoelens van hoogach ting en droefenis wel te willen aanvaarden." (Hbld.) Zondagmorgen is brand ontstaan in het Neder landsche Paviljoen op de koloniale Tentoonstelling te Parijs, tengevolge waarvan dit tot den grond toe NOORD-DHARWOrDE. Zaterdagmorgen om elf uur sloeg het paard, Is afgebrand, bespannen voor een wagen van den heer eld- man uit, Hugowaard aan de Laadplaats op hol, j blijkbaar was het dier vreesachtig voor de stil- staande locomotief. Doordat paard en wagen over de spoorrails terecht kwamen, werd de wagen vermeld en raakte het paard los en koos den weg naar huis. Het was den bestuurder niet mogelijk het rlier tol stilstaan te dwingen, wonder boven won- 1 jaren. Alles weg. De heer Moojen zal geen van zijn dier tor suis -k a geliefde schoone stukken ooit meer kunnen zien der, kwam hij hierbij met den schrik vrij. en aan iemand meer kunnen toonen. Daar hin- Bersoonlijke ongelukken kwamen verder niet ggn de moojSte> uitgezochte, weefsels van den Archi- pel aan de wanden. Weg, verbrand. Daar waren, in de hoofdzaal en in de andere, zoo tal van levendig Alles is verbrand en de scchade beloopt millioe- nen. Hoewel alles was verzekerd is het verlies aan kunstschatten niet te vergoeden. Het „Handelsblad" schrijft: Daar stonden b.v., in de hoofdzaal, groote vitrines met kostbaarheden, prachtige wapens en gouden en zilveren voorwerpen, deels museumstukken maar goeddeels bestaande uit de rijke particuliere ver zameling van den heer Moojen, het resultaat van een geduldig en kunstzinnig verzamelen van velq - 'ZUIDSCH ARWCUDE. Vanwege de Utrechtsche stadszendmg had Zon dagmiddag in den muziektuin alhier een zanguit voering plaats, althans zoo was dit geannonceerd. Het bleek evenwel dat naast de zang ook door twee heeren het woord werd gevoerd, n.l. Ds- Koning en den heer Morra. De eerste spreker boeide zijn gehoor, dat vrij talrijk was, met; „Komt tot Mij en Lk zal u rust geven wijl de heer Morra den zoekenden mensch wees op Christus, als den brenger van ware geluk, rust en vrede, Genoemde heeren bleken ook goede en rechtstreeks tot de verbeelding en de bevatting sprekende voorstellingen (goeddeels vondsten van den heer Utermark)van onze gezagsultbreiding in de jaren 1619, 1650, 1795 en 1931, van de reizen onzer oudste zeevaarders daarginds (aangegeven op een wereldbol), van de cultures, van wat de Regeering voor den tani doetalles weg. Daar was een groote maquette, met het bewegende treintje, ter verduidelijking van een spoorreis door Java, daar waren al die met zorg en moeite precies nagebootste plannen in was, al die opgezette dierenweg. Daar hingen de copieën (in 't klein) der portretten van al de Gouverneurs- en Commissarissen-Generaal van Ned.-Indië met een origineel portret van Coen v" -«imimmllfln Znndap-mid- (en diens zwaard, uit het legermuseum) in het mid- zangers te zijn. Dezen natuurvolien Aondagm den Weg Evenals alle andere schilderijen, heden- dag in een vrijwel lommerrijken tuin, was op daagsche en andere, o.a. de bekende voorstelling van zichzelf als een sfeer van vrede, wijl het gespro- bet gevecht tusschen buffel en tijger door den Itbt, «rnnr/1 eveneens surak van rust en vrede, Indischen schilder Raden Saleh. Evenals ook al ken woord eveneens spraa expres voor deze tentoonstelling in Indië ge en daardoor een stille beluistering w schilderde, zoo bijzonder instructieve volkstypen die gen. Heerlijk klonk de zang van den heerMorra, behoorden bjj de ethnografische kaart van Java begeleid met orgel en zang door Ds. Konin,. Aan het verzoek om gemeenschappelijk te zin- Weg zijn ook de vitrine van het diepzee-onderzoek „„„..1 „ppr r,lim voldaan waarop de heer en de maquette van den zeebodem, resultaat van de gen, werd zeer ruim voiaaan, waaioi langdurige peilingen der marine. Weg is de maquette Alarm met dankgebed deze openlucht van de irrigatie in het Madioensche, die van de be komst sloot. volkingsdichtheid, de lichtmaquette van de bestuurs zetels, die van de bronnen van inkomsten der schat- N OORDlSCHAJRWO UDE. kist, de plastische voorstelling van den bestuurs- De oncnluehtnitvoering van „Hercules' b0UWi het lichtbeeld van de onderwijsstructuur, die en Hveiëa" van de taxi's in Batavia en van de nationaliteit der -r ,1 „„;AAaa. weril nr> het D T Si-terrein te chauffeurs (95 pCt. inlanders). Weg zijn de uitvoer Zondagmiddag werd op het en de invoerklok die door het verplaatsen van een Oudkarepel de aangekondigde openluchtuit\ oe wyzer onmiddellijk het verlangde cijfer aangaven ring gegeven door onze Gymnastiekvereenigm- weg is de voorstelling van in- en uitvoer en van hun excedent in groote kubussen waarbinnen men bij- Stralend weer begunstigde dezen dag. zonderheden vond, weg is de plastische voorstelling Nieuwstijdingen MUZIEKONDERWIJS OP SCHOOL. Namens de Prop. Comm. van den Ned. Bond van Piano- en Orgelhandelaren en Fabrikanten" is bij zijne Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen audiëntie aangevraagd om het mu- zoekonderwijs op de Lagere School als leervak te bepleiten. In de toelichting wordt er op gewezen dat de kennis van muziek en het muzikaal kunnen in de laatste 30 jaar tot een redelijke hoogte was gestegen en onmiskenbaar beschavenden invloed deed uit- gaDoór overvloed van school en huiswerk werd velen kinderen tijd voor muziekstudie ontnomen en kwam daarvoor in de plaats een onnatuurlijke onverschil ligheid voor degelijke muziek, en een neiging tot het nastreven van muziek-surrogaten en ten slotte vol slagen muziek-studie-apathie. Met bezorgdheid wordt de nadeelige invloed op de algemeene vorming van het toekomstige geslacht geconstateerd, en maatregelen gevraagd om de op komende jeugd den cultureelen rijkdom van muzi kaal begrijpen te hergeven. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD. Een tragisch ongeval met doodelijken afloop heeft plaats gehad voor den ingang van het kerkhof Obergum, gemeente Winsum. Een familie uit Groningen was per rijtuig aldaar aangekomen om een bezoek te brengen aan de graftombe van een overleden bloedverwant Plotse ling sloeg het paard op hol. 26-jarige ongehuwde Zijl uit Groningen, wonende aan den Achterweg te Groningen, trachtte het dier te grijpen, doch kwam ongelukkigerwijze onder den wagen terecht. De man werd ernstig verwond opgenomen. Dr. Brons kon slechts den dood constateeren. De overige inzittenden liepen lichte verwondingen op. DOOR EEN KOGEL IN HET HOOFD GETROFFEN. Lijk in een sloot gevonden. Zaterdagmiddag is in een sloot op de grens der gemeente Ruurlo en Zelhem het lijk gevonden van den 30-jarigen landbouwer G. H. De man had een schot in het hoofd. Een geweer lag dicht bij hem. Men vermoedt een ongeluk. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. DOODELIJK ONGELUK. 17-jarige jongen door een tram gegrepen. Op den Rotterdamschen Dijk, ter hoogte van het Groenewegje te Rotterdam, heeft een ernstig on geluk plaats gehad. De 17-jarige smidsjongen, H. Huysman, wilde met de fiets aan de hand de trambaan oversteken. Uit de richting van Schiedam naderde op dat moment een tram met vrij groote snelheid. De jongen aar zelde even, toen hij op de trambaan was en dit werd hem noodlottig. Hoewel de bestuurder alles in het werk stelde om de tram tot staan te brengen, werd de* jongen gegrepen en tegen de straat geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Een lid van de E. H B. O. uit Schiedam heeft hem voorlopig verbon den Door den G. G. D. is de ongelukkige naar het ziekenhuis aan den Coolscingel vervoerd, waar hij aan de gevolgen van een ernstige schedelbreuk is overleden. AUTO'S IN BOTSING. Een dronken chauffeur. Zaterdagmiddag is een auto, komende uit de rich ting Ede, waarin gezeten was mevrouw Vermees uit Bilthoven en een chauffeur, op den Amsterdam- schen weg bij den Schelmschen weg te Arnhem in botsing gekomen met een vrachtauto uit Arnhem, die links van den weg reed en waarvan de chauf feur, zooals later bleek, onder den invloed van sterken drank verkeerde. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Mevrouw Vermaas werd aan het hoofd gewond en had pijn in de borst. Zij werd naar het Diacones- senhuis te Arnhem overgebracht en later naar haar woonplaats vervoerd. De chauffeur bekwam geen letsel. JUWEELEN GESTOLEN. De recherche te Maastricht heeft in samenwer king met de politie te Aken gearresteerd een Duit- scher, die ten nadeele van een patissier te Maas tricht enkele juweelen, waaronder ringen en sier spelden, had gestolen ter waarde van f 600.—. De sieraden zijn te Aken op een bank van leening teruggevonden. INBRAAK IN EINDHOVEN. De dader aangehouden, maar weer ontkomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebro ken bij de firma De Haan in de Kerkstraat te Eind hoven. De dader is langs den achterkant in de woning gekomen na verbreking van een ruit. Nadat hij op het kantoor alles ondersteboven had gehaald, wist hij zich toegang te verschaffen tot den winkel, waaruit hij de kassa wegsleepte naar de binnen plaats om ze daar te forceeren. Een bedrag van f 10 werd eruit ontvreemd. Daarna begaf zich de dader naar de slaapkamer van de bewoners. Deze werden door het stommelen wakker en begonnen om hulp te roepen. Hierop nam de dader de vlucht, doch hij werd door twee politieagenten achterhaald. Terwijl deze agenten hem naar het politiebureau brachten, hoorden zij daarna opnieuw hulpkreten. Een der agenten snelde naar de woning terug, waar de in braak was gepleegd. Van deze gelegenheid maakte de dader gebruik om den anderen agent een stomp t tegen de borst te geven, waardoor deze over zijn rijwiel struikele. IJlings nam de inbreker daarna de r vlucht, achtervolgd door agenten, die van vuurwa penen gebruik maakten. Men is er echter niet ingeslaagd den vluchtenden inbreker te achterhalen. Per Telefoon AMSTERDAM, 30 JUNI. V.D. Uit NEW-YORK. DE WERELD-VLUCHT DER TWEE AMERI- KAANSCHE VLIEGERS. De beide Amerikaansche vliegers Post en Gatty zijn op Amerikaansch grondgebied aangekomen na juist een week geleden, op 23 Juni, van het New- Yorksche Rosefield in den ochtend te zijn opgeste gen naar Harbourg-Grace en vandaar zijn gestart naar Engeland, waar zij den volgenden dag tegen 1 uur nabij Chesterdelden zijn geland. Den zelfden avond zijn zij wederom gestart om met een tusschenlanding te Hannover, Berlijn te bereiken. In vlug tempo en zonder incidenten vlo gen zij via Moskou—Icoctsk en Chabarowk over Siberië om te Nomen in Alaska te Landen. Na een korte tusschenlanding startten de vliegers weer om hunne vlucht voort te zetten naar Airbacks. 50 Uit FRIEDRICHSHAFEN DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR HET NOORDEN. Het luchtschip de „Graf Zeppelin" Is heden morgen te 5.35 uur vertrokken onder leiding van Dr Eckener voor een vlucht naar het Noorden. Aan boord bevinden zich 12 passagiers o.w. 2 Nederlanders, de Amerikaansche Luchtschepen commandant en de directeur van de Zeewacht te Hamburg. Het luchtschip gaat langs Noorwegen tot Noord kaap. Bij Reykjavik zal post worden afgegeven en opge nomen. De terugvaart zal langs de Engelsche kust gaan. Het luchtschip zal Donderdag te Reykjavik zijn en wordt in den loop van Vrijdag te Friederichs- hafen verwacht. Nader vernemen wij, dat de beide Nederlanders zijn G. B. Sorgdrager, inspecteur van de Stoomvaart Mij Nederland te Amsterdam en de heer Ha G. J. Termarsch, inspecteur van de Rotterdamsche Lloyd. Deze heeren maken den tocht mede in opdracht van het Syndicaat dat zich ten doel stelt de moge lijkheid te onderzoeken van een verbinding met Ned.-Indië door middel van luchtschepen. Deze reis is bedoeld als een studiereis om het leven aan boord van een luchtschip te bestudeeren. Uit AMSTERDAM. DE MOORD TE BILTHOVEN. De Indische bediende Sono is heden door de Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Uit ROERMOND. DE BAANWACHTERES TE BLERIK VOOR DE RECHTBANK. De Rechtbank te Roermond heeft heden vonnis gewezen tegen de baanwachteres E. J. J. uit Blerik, die terecht heeft gestaan terzake, dat zij op 14 Febr. j.l. den overweg nabij Blerik verzuimd heeft te slui ten, tengevolge een autobus door den trein werd gegrepen en waardoor 5 passagiers werden gedood. De rechtbank veroordeelde de baanwachteres tot 1 maand hechtenis wegens het aan haar schuld te wijten zijn dat gevaar is ontstaan door mecha nische kracht op den spoorweg. Uit UTRECHT. den door Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN ONS LAND. Het luchtschip de „Graf Zeppelin" bevond zich hedenmiddag om half een boven Utrecht en koerste in de richting Rotterdam. Uit ROTTERDAM. Te kwart voor een was het luchtschip boven Rot- terdam. De belanngstelling was, gezien het drukke middaguur, uiteraard groot. Uit VLEUTEN. A Het luchtschip was om 12.35 uur boven Vleuten waar te nemen. Uit SCHEVENINGEN. Het luchtschip zette van Rotterdam koers naar Den Haag en vertrok in westelijke richting en passeerde om 1.10 uur Scheveningen. Uit Lonneker. MOORDAANSLAG OP EEN MEISJE. De dader werpt zich voor een passeerende auto. Op het Mercuriusplein te Lonneker heeft heden een 26-jarige man een moordaanslag gepleegd op zijn daar vroeger wonende verloofde. Hij vroeg het meisje te spreken en toen zij ver scheen, heeft hij haar met een scheermes verwon dingen toegebraccht. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het Ziekenhuis te Enschede overgebracht. De dader, die gevlucht was, heeft zich later dij een surveilleerende agent van politie te Enschede gemeld. In zorgwekkenden toestand is hij naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. ERNSTIGE BiRANLHEN. In het Toevlucht voar Gnbehuisden te Amsterdam. Zaterdagavond te ongeveer 8 uur sloegen plot seling de vlammen uit een timmerloods, die zich op het terrein van de Toevlucht voor Gnbehuis den te Amsterdam bevindt, aan de zijde van cle Jacob van Lennepkade aldaar. Deze loods was gevuld met allerlei 'licht brandbaar materiaal, zoodat de vlammen zeer spoedig zich over het gebeele oppervlak uitgebreid hadden en ook een aangrenzende loods aantastten, die diende als op slagplaats voor tafels, stoelen en matrassen. Hoe wel de brandweer met veel materiaal was uit gerukt, uit den aard der zaak ook met reddings- materieel heeft ze niet kunnen voorkomen, dat beide lo'odsen geheel zijn uitgebrand. Tusschen de beide loodsen en het oude ge bouw bevindt zich slechte een nauwe doorgang en juist in dit gedeelte van "het gebouw zijn de ruim 250 kinderen gehuisvest, van welke die be neden de drie jaar reeds naar bed waren, toen de brand uitbrak. Aangezien enkele ruiten reeds door de hitte waren gesprongen, en de kozijnen geblakerd, leek het den directeur en directrice ge raden de kinderen in veiligheid te doen brengen. De kleintjes zijn toen overgebracht naar het vrouwenasyl, de grooten zijn onder geleide naar het Vondelpark gestuurd. Toen de brand ge- bluseht was, konden de kinderen weer binnen en naar bed gebracht worden. Van het vele verbran de materiaal, waartoe ook behoorden de kam- peerkisten, welke binnenkort, als de gróotere kinderen gaan kampeeren, dienst hadden moeten doen voor het inpakken van de kleeren ën andere benoodigdlieden, was niets verzekerd; de brand had natuurlijk een ramp kunnen worden 'en i9 dit gelukkig niet geworden, maar be teekent voor de vereeniging een gevoelige schade, welke zij hoopt, dat de burgerij van Amsterdam en vooral de kindervriendenonder deze haar zal helpe™ dragen. J De brand is nog door onbekende oorzaak ont staan De kans op kwaadwilligheid is er. De politie heeft de zaak in handen. I11 een kapok fabriek te Nijmegen. Te Nijmegen aan de De Buyterstraat is Zater-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2