NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 77 DONDERDAG 2 JULI 1931 40e Jaargang - Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Buitenland Plaatselijk Nieuws TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. U. L4NGËDUKER MUM DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: Per 3 maanden f 1.15. -ïtMWi'. FlUM I. H. tEIZEB ADVERTENTEEN Van 15 regels 75 cent; elite regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp op Dinsdag 30 Juni des avonds te 8 ure, _(n. t.). Allen tegenwoordig. 1 vacature. Voorzitter de heer R. J. P. Meijer, Burgemees ter, tevens Secretaris. Le notulen van 18 April worden vastgesteld. Onderzoek der geloofsbrieven van een nieuw oenoemd lid van den raad J. Waiboer. Na onderzoek werd besloten tot toelating. In verband met de gewijzigde gemeentewet mag Waiboer nog geen zitting nemenEr staat 8 dagen beroep open. Ingekomen stukken: Schrijven d.d. Maart j.l. van de Vereeniging van Limburgsche dakpannen-fabrikanten, houden de verzoek te willen bevorderen, Sat voor dé dakbedekking der van gemeentewege te bouwen en gesubsidieerde gebouwen dakpannen van Ne- derlandsch fabrikaat worden gebruikt. Kantschrijven van Ged. Staten van Noord- Holland, d.d. 8 Mei j.l. no. 85 ten geleide van bet goedgekeurd raadsbesluit van '18 'April j.l. nopens onderhandsche verhuring der woningen nummers 125128 te Verlaat en der dubbele ar beiderswoning ie Zijdewind. Alsvoren d.d. 13 Mei j.l. no. 104 ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 18 April tot nadere vaststelling van den huurprijs der voormalige veldwachters woning met aangebouw de kapperswinkel te Öude Niedorp. Lie heer van Zoonen verzoe'kt de aandacht bij voorkomende gevallen te vestigen op het in a vermelde. d. Adres dd. April van den Blond van Ver- eenigingen en Stichtingen, bedoeld in art. 6 der landarbeiderswet in de provincie Groningen, hou dende verzoek om door middel van een aan de regeering te zenden adres of een adhaesiebetui- ging aan een vanwege dien bond aan den Minis ter van Financiën gericht verzoekschrift, te wil len bevorderen, dat de rente, waartegen de voor schotten ngevolige de landarbeiderswet, thans 4 pet., worden verleend eene verlaging ondergaan. B. en W;. adviseeren een afzonderlijk adres te richten aan den Minister vati Financiën. Allen voor. e. Verslag van B. en ÏW van hetgeen met be trekking tot de Volkshuisvesting in deze ge meente in 1930 is verricht. f. Jaarverslag over 1930 van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zoomede de ba lans, winst- en verliesrekening over 1930 clier Vereeniging. e en 'T. gaat 'ter visie. g. Schrijven 8 Juni van Li. J- Schroevers, hoofd der O. Li. School te Oude Niedorp, hou dende verzoek om hem als zoodanig in verband met zijne benoeming in gelijke betrekking in de gemeente Dén Helder ingaande 1 October a.s. ontslag te willen verleenen. B. en W. adviseeren aan adressant ingaande 1 October op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als hoofd der Li. School te Oude Niedorp. Met algemeene stemmen wordt dit ontslag ver leend. h. Schrijven van 16 April van Mevr. M- Lief hebber-Best, houdende verzoek haar wegens ver trek naar Alkmaar ontslag te verleenen als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Bi. en W. adviseeren aan adressante eervol ont slag te verleenen onder dankbetuiging voor de in gemelde functie bewezen dienstén Allen voor. i. Missive van Gedeputeerde Staten d.d. 17 Juni no. 80 ten geleide van de goedgekeurde begrooting der gemeente voor het dienstjaar 31 Voor kennisgeving aangenomen. j. Jaarverslag van het West-Friesch Museum te Hoorn over 1930. k. Schrijven van J. P- Pepping te de Weel dd. 18 Juni '31 daarbij verzoekende hem eene vergoeding te willen toekennen voor de bediening van de nachtelijke telefoonverbinding in zijn perceel. B. en Wstellen voor hiermede te wachten, en later te behandelen als bekend is wat gebruik er s nachts van de telefoon wordt gemaakt. 1. Verslag over het jaar 1930 van het Pro- vineiaal Eilectriciteitsbedrij f van Noordholland te Bloemendaal. "Gaat ter visie. 1 Dan was nog ingekomen eefn afschnit van het procesverbaal van de laatst gehouden stem ming. 3. Voorzitter deelde mede dat een dankbetui ging was ingekomen van den griffier van Noord- Holland, voor de geschonken kost door deze en nog andere gemeenten. Dlat de Ministerieele beschikking uit het Ge meentefonds aan deze gemeente wordt verleend f6.5383 per inwoner. Totaal f8597.73. In de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris wordt verleend f6000. Concept-besluit tot vaststelling van een pen sioensgrondslag van O. Postma in de betrek king van geneeskundige belast met de armen praktijk, vaccinatie en dpodschouw. Vastgesteld op f 600. Voorstel tot aankoop eener obligatie van f 1000 ten laste van den Nederlandschen Staat eene Nederlandsche provincie of eene Nederlandsche Gemeente. Dit voorstel werd gedaan, omdat een obli gatie van gelijk bedrag was afgelost. Allen voor. Concept besluit tot wijziging en aanvulling van den gewonen dienst der begrooting voor het dienstjaar 1930. Vastgesteld op f510.45. Alsvoren van den kapitaaldienst dier begroo ting. Vastgesteld op f27300. Dit was admini stratief. Als voren tot aanvulling va nden kapitaal- dienst der begrooting voor het dienstjaar 1931. Alsvoren f 71000. Voorste] om B. en W. te machtigen een óf meer kasgeldleeningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f30.000, aflosbaar uiter lijk '31 December a.s. Allen voor. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de vacature mevr. Liefhebber-Best. Aanbevolen worden: 1. mevr. M. A. Postma- Schuil; 2. mevr. C- Kriller-Hopman. Benoemd werd no. 1 der aanbevolenein. Alsvoren in de vacature M- Kooijman. Aanbe volen worden: 1. J. J- A. Balk; 2. F. Leek. Als voren. Bienoeming van een lid der Commissie van 'Toe zicht voor de Protestantsche Armvoogdij in de vacature J. Rootjes. Aanbevolen worden: 1- A. v. Zoonen, 2. D;. van Zoonen. Als voren. Alsvoren in de vacature O. Groen. Aanbevolen worden: 1. H. Fijma, 2. O. Wits- meer. A'ls voren. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature G. Liefhebber. Aan bevolen worden: 1. W. Langedijk, 2. A. Mijts. Als voren. Voorstel om de woning in de Frik, gemeente Heerhugowaard voorheen bewoond door J. Wits- meer, op afbraak te verkoopen. Na toelichting door den voorzitter werd hier toe besloten. Benoeming van een hooisteker wegens ont slagname als zoodanig door P. Agenent. 1- K. Kooij Pz., 2. J. Buisman (Zuiderbuurt). Benoemd werd K. Kooij Pz. B. en W. stellen voor om een "hoekje grond van, O. "Wilis, groot 200 ,M2. voor het bouwen van een woning voor C;. Wuis, met rijkssteun aan te koopen. Allen voor. Rondvraag. De heer v. Zoonen deelde mede, dat door een misverstand, nog geen verzoek was ingekomen van Plaatselijk Belang om met 'de a.s. kermis, het terrein achter de school te mogen gebruiken voor feestterrein. Als voorzitter van Plaatselijk Be lang vroeg spr. of hier iets tegen was om~3.it ter rein te gebruiken voor volksvermaak tegen een kleine vergoeding. Voorz. stelde voor dit toe te staan tegen een vergoeding van f 5 per dag. Allen voor. Namens Plaatselijk Belang dankte de heer van Zoonen voor dit besluit. Hierna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd ge durende de maand Juni 1931 ingelegd f7118.64. Te rugbetaald f4719.30. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1702. DE BRAND IN HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN OP DE INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. i Een nieuw paviljoen wordt opgebouwd. Het Uitvoerend Comité van de Nederlandsche afdeellng der Koloniale Tentoonstelling heeft be sloten een nieuw paviljoen te bouwen, zij het dan op bescheidener schaal dan het vernielde. Begin Augustus zal dit gereed zijn. Het nieuwe paviljoen zal worden, is nog niet bekend, Vast staat dat het in zijn uiterlijk zal aan sluiten bij de Balaneesche gebouwen die gespaard gebleven zijn, en ook dat thans niet de artistieke en cultureele beteekenis van Nederlandsch-Indië op den voorgrond zal kunnen staan, doch de econo mische en etnographische belangrijkheid der Neder landsche gewesten in Azië. Het koloniaal Instituut te Amsterdam heeft op de meest onbekrompen wijze steun bij dezen herbouw toegezegd. Onze landgenoot Arthur Hertog te Parijs is voorgegaan met een vorstelijke schenking ten behoeve van den herbouw. Alle betrokkenen bij de tentoonstelling, van den oud-Gouverneur-Generaal Fock en den zwaarge- troffen architect Moojen af,tot den nederigsten em ployé toe, zijn vervuld van den vastberaden wil om snel en goed te herbouwen wat door het vuur ver- Liever met eigen middelen opnieuw beginnen. De Fransche regeering heeft bij monde van den minister van koloniën 't schoone gebaar gemaakt, het Nederlandsche Comité 3 millioen fres ter be schikking te stellen voor de herinrichting van het Nederlandsche Paviljoen op de Internationale ten toonstelling. Onze gezant heeft onverwijld dit aanbod aan de te Parijs achtergebleven leden van het comité, met name aan den voorzitter mr. Fock voorgelegd. Na met hen gesproken te hebben antwoordde Jhr. Lou don den mirisfer van Koloniën, dat het comité una niem diep getroffen is door het schoone aanbod, 'Waarvoor het zeer erkentelijk is en waarvan het de bedoeling op den hoogsten prijs stelt, doch dat het comité meent dit niet te moeten aanvaarden in verband met de assurantie en het prachtig herleefde particulier initiatief in Nederland. Dit zal het comité voldoende geldmiddelen verzekeren om den herbouw van een paviljoen tot stand te brengen. Het onderzoek naar de oorzaak. Belga meldt nog uit Parijs, dat Chiappe, de pre- fekt van politie, met de Parijsche politie-autoriteiten heeft beraadslaagd over de maatregelen, welke er genomen moeten worden om de veiligheid van den tentoonstelling te verzekeren. De politie-prefekt heeft kennis genomen van de eerste resultaten van het onderzoek naar de oor ken van den brand in het Nederlandsche paviljoen. Officieele uitlatingen en de gedane waarnemingen bevestigen, dat de brand niet aan kwaadwilligheid kan worden toegeschreven. Het onderzoek wordt voortgezet. De bevoegde takken van dienst hebben last gekre gen de toepassing van de veiligheidsvoorschriften nauwkeurig te controleeren. Agenten en brandweer mannen zullen ronden doen om de particuliere be wakers te controleeren. RECORDS IN PREEKEN. Twintig uur op den kansel. De Amerikanen houden van records en om er van te blijven houden, moet er in de jacht naar records eenlgeafwisseling zijn. Records in eten, re cords in dansen, pianospelen, vasten, schoonheids records, records in leelijkheid, die zijn er nu al zoo vaak geweest, dat het vervelend begint te worden Nieuwe records zijn noodig om het publiek te prik kelen. En zoo is het nieuwste een record in pree- ken. Het is bekend, dat de vrijzinnige kerken in Amerika al het mogelijke doen om de kerkgangers, die zij nog hebben, bij elkaar te houden. Men er in de kerken dansen, van muziek genieten, men kan er bioscoopvoorstellingen bijwonen en wat al niet. Tot voor kort was de neger-predikant Brown van de Baptistenkerk recordhoüder: hij had het weten klaar te spelen 12 uur zonder ophouden te preeken. Maar den vorigen Zondag heeft hij zijn meester titel verloren en moeten afstaan aan den voorzitter van het Bijbelgenootschap van Hollywool, een pre dikant met den Duitschen naam Futterer, die twin tig üur lang op den kansel heeft staan praten. Hij heeft echter niet alleen acht uur langer gepreekt dan zijn zwarte collega, maar, wat zijn toehoorders hem hoog aanrekenen, hij heeft in die 20 uur zelf geen voedsel tot zich genomen, slechts een glas limonade gedronken, terwijl Brown den inwendigen mensch een paar keer met een kippenboutje moet hebben versterkt. Futterer zegt, dat hij nog veel langer zou hebben kunnen preeken,. maar 20 uur vindt hij voorloopig basta. Waarover hij die 20 uur heeft gepreekt kunnen wij helaas niet gewaar worden en ook valt niet uit te maken, hoeveel kerkgangers het twintig uur lang op de harde ban ken hebben uitgehouden. Dit laatste is jammer genoeg, want daar zou misschien een aardig record in kunnen zitten. OOK EEN RECORD. Van schapenvacht tot costuum in 3'l, uur. Engeland heeft van Amerika een record gewon nen door een heerencostuum te laten maken van wol, dat 3 uur en 20Vi minuut tevoren nog een schapenvacht was. Het pak was bestemd voor J. H. Thomas, minister van de dominions. Binnen 3Va uur was het schaap gescchoren en liep Thomas bij den kleermaker vandaan met zijn nieuwe pak aan. TOENEMENDE HITTEGOLF. Aantal dooden nadert de 800. De warmtegolf neemt in hevigheid toe. In de Ver. Staten zijn thans 765 menschen en een niet te schatten hoeveelheid vee opgekomen. Te Detroit moesten de gieterijen der Fordfabrie ken wagens de warmte worden gesloten, aan 250 ar beiders moest geneeskundige hulp worden verleend. TRAGISCH EINDE VAN DE JEANNE D'ARC- FEESTEN TE VERSAILLES. De vertolkster leefde te veel met haar rol mee. Een bericht uit Parijs meldde Donderdagavond: Bij de Jeanne d'Arc-herdenking te Versailles heeft zich een tragisch incident voorgedaan. De feest commissie had besloten den lijdensweg van Jeanne d'Arc te vertoonen. Voor de vertolking van de rol van de heilige, was een jong meisje uitgekozen, dat zich reeds weken tevoren met vuur toelegde op de studie van haar rol. Volgens de toeschouwers is haar uitbeelding inder daad aangrijpend geweest. Toen men haar tenslotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsch vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte ineen. Nog steeds waren de toeschouwers van meening, dat zij acteerde, zoodat zij in een luid applaus los barstten. Toen de actrice echter roerloos liggen bleef, begon men eindelijk ongerust te worden. Toen men ging kijken, bleek, dat het meisje in diepe bewusteloos heid verzonken was. Naar een ziekenhuis overge bracht, bleek zij krankzinnig te zijn geworden. In onsamenhangende zinnen riep zij steeds weer om hulp. Voortdurend meende zij zich door fakkeldragende mannen omringd. De behandelende geneesheeren hopen het meisje, hoewel na een lange en moeilijke behandeling, weer te kunnen genezen. OOIEVAARS-CATASTROFE IN NATAL. Op vele plaatsen in Duitschland is het den men schen opgevallen, dat ooievaars, die anders trouw elk Jaar hun nest komen opzoeken, ditmaal zijn weggebleven. Daar men dit wegblijven in honder den gevallen constateerde, wekte het groote verba zing onder de vogelvrienden. Thans blijkt uit be richten uit Natal, dat een natuurramp, welke aan duizenden ooievaars het leven kostte, voor dit ver- I schijnsel aansprakelijk is. In Februari, aan het eind van den Zuid-Afrikaanschen zomer, toen de vogels zich verzamelden voor hun tocht naar het Noorden, 1 hadden in Natal buitengewoon hevige stormen, ge- 1 paard gaande met hagel, plaats. Onder de scholen I ooievaars richtten deze stormen ontzetende verwoes- I tingen aan: duizenden vogels kwamen om het leven. DE BOTSINGEN TUSSCHEN GRIÉKEN EN JODEN. Groote brand in de Jodenwijk van I Nadat in de laatste dagen reeds te Saloniki ver schillende botsingen tusschen Grieken en Joden 1 hebben plaatsgevonden, hebben incidenten Maan dagavond in de geheele stad een zeer ernstigen omvang aangenomen, en duurden zij tot laat in den nacht voort. Grieksche vluchtelingen uit Klein- Azië trokken des nachts de Jodenwijk in en over vielen op verschillende plaatsen de Joden. De politie slaagde er in de rust te herstellen, doch kon niet verhinderen dat in een andere buurt van de Joden wijk een aantal nationalisten met troepen uit de kazerne van den Vliegdienst, opnieuw de Jodenwijk introkken. Een officier van de vliegermanschappen, die zich bij de nationalisten had aangesloten, werd door de Joden tijdens een gevecht ernstig mishan deld. De nationalisten legden twee groote houtvuren aan, waardoor een aantal huizen in brand vloog en in totaal twintig woonhuizen en de Synagoge in de asch werden gelegd. Onder de bevolking en vooral onder vrouwen en kinderen ontstond een paniek en in nachtgewaad stormden velen de straat op. De brandweer slaagde er in, een verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Inmiddels hadden de communisten demonstraties tegen de nationalisten, waardoor de verwarring nog vergroot werd. De Gou verneur der stad heeft den staat van beleg afgekon- digt. Van regeeringszijde wordt verklaard, dat zoowel de Grieksche regeering als het Grieksche volk de incidenten ten zeerste betreuren omdat men tot nog toe in de grootste verdraagzaamheid met de aanhangers van alle religies heeft geleefd. De inci denten worden dan ook voornamelijk toegeschre ven aan de hetze van verdwaasde nationalistische elementen. HOOVERS MORATORIUMVOORSTEL. Hoovers moratoriumvoorstel is door de Fransche regeering onder de grootste reserve ontvangen. Wij lezen nu in het „Hbld." van hedenmorgen: De Fransch-Amerikaansche onderhandelingen over het voorstel Hoover zdjn voortgezet nadat op wensch van den premier de onderhandelingen van des mor gens tot des middags waren uitgesteld. Zij haddert plaats in het ministerie van binnenlandsche zaken. Er werd aan deelgenomen door Mellon, Erge, Laval, Briand en Frangois Poncet. De bijeenkomst duurde tot 5 uur. ■Bepaald werd dat er morgen (Donderdag) avond om half tien een nieuwe bijeenkomst zou worden ge- Over het verloop der bijeenkomst deelt Havas mede dat Mellon en Edge aan de Fransche onder-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1