TB Bi 211931 Transpireerende Rechtzaken Laatste berichten Land- en Tuinbouw Gratis Revue van de Week De gemeenteraadsverkiezingen in Patria zijn achter den rug. De uitslag in de grootste steden is thans ook bekend. Zij hebben in letterlijken en figuurlijken zin heel wat stof doen opdwarre len. En nooit openbaarde zich in sterker mate dan thans de lust om via het bekladden van muren, plaveisel van allerlei soort en maaksels reclame te maken voor de diverse politieke partijen en groepjes, över de wezenlijke waarde van dit systeem om propaganda te maken, zal ik mij thans niet uitlaten. Bepaal er me toe te consta- teeren, dat 't nog wel een klein poosje zal duren, alvorens deze „sporen" van den gevoelden ver kiezingskamp zullen zijn uitgewischt, En nu wordt de begrijpelijke verzuchting geslaakt, moest daarvoor zooveel rumoer worden gemaakt, zooveel geld besteed in dezen tijd van crisis en malaise ?I Voor de cijfers en de gelukkigen onder de candidaten voor Raadszetels verwijs ik na tuurlijk naar hetgeen groote en kleine bladen' hebbe nwereldkundig gemaakt. Hier en daar werd een zeteltje gewonnen of verloren. Veran dering van groote beteekenis werd nergens via de stembus gebracht. Het bekende Eransche blij spelwoord: „Tout de burit pour une ommelette" is hier wonderwel op z'n plaats. In laag-Hol- landsch: veel geschreeuw en weinig wol! Ook bij dezen electoralen strijd ging 't in hoofdzaak tusschen zwart en rood, katholieken contra sociaal-democraten. In beide kampen wist men zich over het algemeen „op peil" te houden. Do heerschende crisis blijft de sombere „topie of the day". President Hoover's moratorium-voorstel de groote surprise! bracht wat kentering in het vrijwel overheerschte pessimisme. Zooals o.a. erkend werd in de rede van prof- Treub, gehouden op het Dieventersche congres der Maatschappij voor Nijverheid, waarin de oud minister en groote econoom met zooveel nadruk waarschuwde tegen egoistische slapheid in het gehoor geven aan de „cri" Tte wapen tegen het zeer dreigende gevaar dat door het Russische bolsjewisme tegen Europa's vitale belangen en niet slechts die van ons werelddeel! wordt gericht. Elk edag brengt nieuwe jobstijdingen over de economische malaise. De Kon. Ned- Stoomvaart- Mpij ziet zich genoodzaakt tot beduidende in krimping van haar vloot. De crisis in het visscherij-bedrijf is van onrust barend karakter. Ein eene Rijkscommissie is in wording, welke een onderzoek zal hebben in te stellen naar de oorzaken daarvan. De geruchten over Eransche en Belgische plan nen van protectionistische soort nemen steeds vaster vorm aan. Onze stèenkolenindustrie zou daardoor in zeer sterke mate worden getroffen. Minister Biee- 1 a erts van Blokland droeg onzen gezant te Pa rijs op bij de Eransche Regeering „demarches" te doen. Of die stappen succes zullen hebben, lijkt twijfelachtig. Men weet, aan de salariskorting van de In dische landsdienaren valt niet te tornen. En zij strekt zich ook uit tot de salarissen der Indi sche verlofgangers, alsmede tot de geëmployeer den van verschillende cultuur en andere Indische maatschappijen, wélke gebukt gaan onder den nood des tijds. Nog een symptoom van de malaise-periode door de artisten-organisatie te onzent is een reeks van crisisvoorstellingen voorbereid ten bate van de werkloozen in deze maatschappelijke sfeer. Een tournee door den lande is voorbereid. Ook hier mag men zeggen: „that speak volumes! H. iM. de Koningin en de Prins zijn uit Parijs vertrokken. Hebben hun verblijf tijdelijk geves- tigt in „Les trois Epris", in den Elzas. Van waar zij naar Tyrol zullen gaan. H. K. H. prin ses Juliana bleef, met haar gevolg, nog enkele dagen in de Eransche hoofdstad. Over de ramp, wélke het Nederland "she Pavil joen ter Parijsche tentoonstelling heeft getrof fen, za'l ik in mijn volgend week-overzicht nadere bijzonderheden hebben te melden. Ook ditmaal was een Zondag: „dies ater" booze, zwarte dag!... zóó kort van het bezoek der Koninklijke familie te Parijs dit schrikkelijke gebeuren' Personalia: De kroonprins van Deli brengt ons land een bezoek. Mr. L- J. Trip, oud president van de Javasche Blank is gekozen tot voorzitter van het Europeesche comité van eco nomische deskundigen te Genève. Uit de doodenlijstMevr. de douairière W. H- de Beaufort, geb. baronesse Van Dedem, Groot meesteres honorarie van H. M. de Koningin- Moeder, 81 jaar, te 'sGravenhage. W. H- Eeltsen, directeur der Muziekschool van Toon kunst te Rotterdam, zeer bekende figuur in de muzikale wereld op 57-jarigen leeftijd. Uit dé jongste criminalia: In het Limburg- sch eHeerlerheide pleegde een Italiaan moord aanslag op de vrouw van zijn kostbaas. „Dra-me de jalousie"? D 't Krioelt, nu van de zakkenrollers. Te Rot terdam worden dagelijks aangiften gedaan van de euveldaden, door de ,,pick-pockets gepleegd. Men zij op z'n hoede! Dok dient men zich te pantseren tegen de guiten, die waardeloos Duitsch bankpapier ter inwisseling offreeren. Een stuk-of-wat menschen zijn er reeds ingevlogen. De zomer, de echte en broeiende, is in 'tland gekomen. En daarmee ook: de reeks van ongelukken, door zwemmende en roeiende men schen ondergaan. Naast de nooit-verminderende van de verkeersongevallen. Op den onbewaakten overweg, als steeds doe ik greep uit massa, lijn Enschedé-Hengelo is een 24-jarige man onder een trein vermor- seld. Te Winschoten werden kinderen in een zandgraverij onder het zand bedolven, 't Kostte een driejarig knaapje 't leven. Men houde toezicht op de kleinen die uit spelen gaan. Bij Dordrecht, op de Merwede, zijn twee meis jes, die aan 't roeien waren, verdronkeb. .Die roeier wist zich te redden. Hij kon zwemmen! Dat in een land als het onze nog niet veel meer aan de zwemkunst wordt gedaan, is een der vele raadselen van den dag. Te 's Hertogenbosch is een motorrijder via bot sing gedood. De duo-zitter werd zwaar gewond. Van de jongste euveldaden des rooden haans vermeld ik: het door de vlammen verwoest zijn van een verffabriek te Bussum alsook van twee fabrieken te Aarle-Rixtel. De periode van de congressen is weer aange broken. De juristen-vereeniging kwam bijeen. Het P.E.N.-oongres, door onzen premier ge opend, hield z'n bijeenzijn. Is weer uiteengegaan, na op de meest gracieuze wijze door de auto riteiten te zijri verwelkomd. In de Residentie kwam bijeen het Internatio naal congres voor lichamelijk gebrekkigen. Aan openbaringen van mooi-menschelijk altru- ismo dus geen gebrek. En toch... r In de sfeer van de carton-industrie blijft de atmosfeer nog steeds gespannen. Öf de Rijks bemiddelaar mr. De Vries er 'ten slotte in slagen zal, partijen tot elkaar te brengen, 't bleef nog onzeker. (Inmiddels is de staking een feit ge worden. Red.) Op de vragen, door het Tweede Kamerlid Ds. Lingbeek, de Regeering gesteld t.a. van de Zui derzee-werken gaf minister Reymer geruststel lende verklaringen, wat niet zal beletten, dat in de zitting-periode 1931-'32 van ons Lagerhuis deze „perkara" nog wel ter sprake zal komen. De Amsterdamsche RaadhuisTPaleis-kwestie is nog hangende. Zij is nu in het stadium getreden, waarin op het Prinsenhof door B. en W. den Raad in overweging zal worden gegeven, een, oommissariaal onderzoek te doen plaats hebben naar de vraag in hoever het Paleis toch nog kan worden gebruikt voor gemeentelijke belan gen. ;Wie zich interesseeren voor de vraag wat er met Jacob van Kampen's „achtste wereldwon der" zal gebeuren, hebben hun geduld dus nog een poosje op de proef te stellen. Ten slotte: in het Landelijke Z.wammerdam is iemand Raadslid, die te jong was om te stemmen! 'tls de heilige waarheid! En tevens een „puzzle". Waarmee men zich dan onledig kan houden tieneinde de kopzorgen up-to-date even uit 't oog te verliezen. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. Buitenlandsch Overzicht Ook in de afgeloopen week heeft het door president Hoover voorgestelde moratorium en de desbetreffende onderhandelingen 'in het centrum der belangstelling gestaan. Slechts even werd, althans hier te lande door de catastrophale brand in het Nederlandsche paviljoen te Vinoennes de aandacht van de algemeene politiek afgeleid en tot meer nabije en wel bijzonder droevige ge beurtenissen gevoerd. Het Nederlandsche initia tief blijft gelukkig echter niet bij de pakken neer zitten en zij, die de tentoonstelling over eenigen tijd nog gaan bezoeken, zullen Nederland daar weer, zij het waarschijnlijk op ©enigszins be scheidener schaal, vertegenwoordigd vinden. Een ding blijft te hopen, n.l. dat de geruchten om trent kwaadwilligheid, die vanaf het eerste on derzoek der technici de ronde hebben gedaan en die nog steeds levend zijn, onjuist blijken te zijn. Een ongeluk ware droef, een misdaad een. bijna niet te dragen gedachte. Intusschen zijn de onderhandelingen te Parijs nog niet zoo bijster gevorderd, althans nit op he toogenblik, waarop dit gesteld wordt. Het blijft er tenslotte om draaien, dat Amerika, die enorme kapitalen in Duitschland heeft geïnves teerd en dus een overwegend belang heeft bij een gezond en floreerend Duitsch zakenleven de grootst mogelijke verlichting van het Duit- sche financieele wezen nastreeft, terwijl Frank rijk daarentegen, dat in Duitschland een concur rent vindt en voor een plotseling dreigend gat in de begrooting komt te staan er minder tegen opziet Diuitschland niet de uiterst mogelijke ver lichting te geven dan tegen het prijs geven, al thans voor zeer zeer langen tijd uitstellen van. groote bedragen. En ja, het gaat hierbij als met de menschen onderling. Wie wat geven moet, ziet er gaarne iets voor terug. Zoo ook Frank rijk, dat blijft aandringen op economische en vooral politieke garanties van Duitsche zijde in ruil voor de leening, die Duitschland gegeven zou worden en die zou bestaan uit zijn eigen be talingen aan Frankrijk voor het a.s. jaar. Voor spellingen doen is altijd gevaarlijk, het lijkt ech ter niet goed anders mogelijk, dan dat een com- promie tot stand komt. Zonder Frankrijk kan niet3 gebeuren, er zal dus wel de noodige pres sie uitgeoefend worden, waardoor Frankrijk wel zcover nader zal komen, dat zijn voorstellen ten slotte aanvaardbaar worden. Intusschen is Italië de vlugste van allen. Mussolini heeft blijkbaar de gelegenheid aangegrepen om de wereld te laten zien hoe doortastend en flink het fascis tisch regiem toch kan zijn. Naar buiten blijft het i ntusschen een bea ugeste, de eerste van allen, te zijn geweest, die het moratorium zonder af wachten van wat de onderhandelingen verder mochten brengen, in werking te hebben gesteld. In Spanje zijn de Cprtes verkozen. En de republikeinsche meerderheid is van dien aard, dat de hoop, die koning, thans dqn Alfonso bij zijn vertrek naar het buitenland klaarblijkelijk nog had op een monarchistische meerderheid, die hem vriendelijk terug zou roepen, volslagen teleur gesteld mag worden genoemd. Trouwens de grondwetcommissie is reeds gereed met haar ont werp, waarvan het eerste artikel bepaald, dat iSpanje een republiek is, waarin de macht berust bij het volk. Hoe het verder zal loopen in dit merkwaardige land? Moeilijk te zeggen. Het is er nog geen seconde werkelijk rustig geweest. Nu eens relletjes hier, dan weer botsingen daar, communistische betoogingen, seperatische bewe gingen, etc. etc. Men ziet het, ontplofbare waar genoeg, voor nog vele kleine en misschien, nog wel een groote uitbarsting. VOOR DEN POLITIERECHTER, Strafzitting van Maan<lag 29 April. Twee compagnons die de stelling huldigden: Loodcn pijpen samen dealen. - Een exceptioneel lange en dunne 19-jarigen jongeling, genaamd Pieter K., wonende te Hoorn en momenteel werkzaam op de oonservenfabriek te Alkmaar tegen een afwisselend salaris, ver scheen heden als eerste en laatste comparant in de openbare strafzitting voor den van zijn welverdiend buitenlandsch uitstapje behouden te ruggekomen Politierechter, zulks naar aanleiding van het volgende hem ten laste gelegde mis drijf van heling. Onze jonge vriend had zich in gezelschap van den 16-jarigen makker uit een mi nof meer non chalant gezin begeven naar de naburige gemeente Berkhout alwaar in een der naar de eischen des tijds ingericht café, een balavond werd gegeven. Natuurlijk was het de bedoeling van de jonge lieden, zich dien avond te wijden aan 'het edele dansvermaak, doch teneinde het aangename aan het voordeelige te passen, nam de jongste tevens de kans waar om uit de afgelegde qpperkleederen en handtaschje van onderscheidene andere bal- deelnemers de al of niet góed gevulde portemon- naies weg te nemen, zoodat de balexcursie ten slotte nog een aardig batig saldo opleverde. Evenwel, Eoontje komt om zijn loontje, de gewaarschuwde politie bleef niet werkeloos en had het geluk den jeugdigen boerenbalroover op te sporen, waarna bleek dat ook zijn 19-jari gen vriend behoorlijk had meegenoten van de verworven gelden en hier dus het spreekwoord „samen gevangen, samen gehangen" in toepas sing kon worden gebracht. Beide jongeheeren waren althans heden op de politierechterzitting gerequireerd, geëscorteerd door vader of moeder, zooals de wet gewoonlijk voorschrijft of wenschelijk acht. Eerst stond terecht met gesloten deuren de 16-jarige goochelaar met de portemonnaies en daarop versepheen in het openbaar gemelde jon geling Pieter K., van wien zijn vader verklaarde, dat zijn zoon achterlijk was en een sulligen jon gen, die er zich door ieder liet tusschen nemen. Dc heer Wiggers, ambtenaar der reclasseering had een uitvoerig rapport uitgebracht, noem- de den knaap wat moeilijk en bijzonder, en sprak als zijn meening uit, dat het wenschelijk ge- acht kon worden, hem in observatie te nemen, opdat kon worden nagegaan, of verdachte voor zijn daden ten volle verantwoordelijk kon wor den geacht. Een voorwaardelijke veroordeeling kon de ambtenaar niet practisch noemen, aange zien het gevaar dreigde, dat de reclassant niet voldeed aan de bijzondere voorwaarde en de exe- j xcutie van het voorwaardelijk vonnis onvermij- del ijk was. Die heer officier deelde deze meening blijkens zijn requisitoir volkomen en achtte het meer j rationeel den verdachte een geringe geldboete op j te leggen, hem onder toezicht te stellen van j een gezinsvoogd, om hem vervolgens in observatie j te doen nemen in een daartoe aangewezen inrieh- j ting. De officier vorderde overeenkomstig dit requisitoir f7 boete of 7 dagen. Cjivielrechterlijk onder toezicht stelling en opneming in een obser- j vatiehuis. Nadat nog was gebleken, dat ver- i dachte thans in Alkmaar werkzaam was op een j fabriek van conserven en iederen dag per rijwiel geregeld des morgens uitging en 's avonds terug- keer'de, wees de politierechter vonnis conform den eisch en werd de heer Wiggers benoemd tot gezinshoofd, welke heer daarop tot tranen ge roerd de gelukwenschen hem bij deze niet te onderschatten bevoorrechting gebracht, in ont vangst nam. Hierna werd de openbare zitting gesloten, op grond dat geen meerdere zaken ter berechting waren voorgedragen. Per Telefoon - AMSTERDAM, 2 JÜII, (WD.> 'Uit KEULEN. De Dusseldorfsche massamoordenaar terecht gesteld. Hedenmorgen vroeg te 6 uur is in de staats gevangenis Klingelpiitz te Keulen het doodvonnis aan Peter Kurten voltrokken. Bij de terechtstel ling waren aanwezig de D;usseldorfsche Procu reur-generaal, de verdediger van Kurten en ver schillende leden van de Rechtbank, alsmede de Ministeriaalraad, Dr. Wertigum van het Pruisi sche Ministerie van Justitie en eenige personen uit de wetenschappelijke wereld. Kürten heeft den laatsten nacht in de cel doorgebracht met drie geestelijken, w.o. zijn biechtvader, een Franciskaner monnik uit D|üs- seldorf. Kürten is zeer rustig geweest en ver zocht eenige brieven te mogen schrijven. Deze brieven had hij geschreven aan de nabestaan de nvan de slachtoffers, waarin hij mededeeling deed, 'dat hij berouw had van zijn daden en om vergeving bidt. Vroeg in den morgen voor de terechtstelling biechtte en communiceerde Kürten. De terechtstelling geschiedde met een uit den Fransehen tijd dateerende guillotine door den scherprechter Geudeke uit Maagdenburg. Dp de vraag van den Procureur: „Peter Kür ten heeft u nog een wensch", antwoordde Kür ten kort en zakelijk: „Neen". Kürten was gisteren om 5 uur overgebracht naar Keulen, omdat in de gevangenis te Düssel- dorf geen terechtstelling kan plaats vinden. Uit NEW-YQRK. Die vliegtocht om de wereld. Het eindpunt bereikt. De wereldvliegers Bos en Gatty zijn gister avond om 7.47 A'merik. tijd en 1-47 Midd. Europ. tijd op het vliegveld Rosefeld b ijfNew-York het punt van uitgang van huïi wereldvlucht, gedaald. Zij hebben daarmee hun vlucht volbracht in 8 dagen en 16 uren. Dien kortsten tijd die tot nog toe noodig is geweest om den tocht om de we reld te maken. WAARSCHUWING. Meermalen reeds heeft de Plantenziektenkundigen Dienst gewaarschuwd tegen eenige personen, die er hun werk van maakten zich bij boomgaardbezitters aan te bieden voor de bestrijding van plantenziekten in hun vruchtboomen door middel van bespuiting, maar wier werk, noch aan de door hen gebruikte middelen eenig vertrouwen kan worden geschon ken. Er bestaat thans aanleiding om deze waarschu wing voor alle tuinders en bezitters van particuliere tuinen te herhalen, omdat gebleken is, dat de hier bedoelde personen, tegen wier werkzaamheid ook door den Commissaris van Politie te Wageningen reeds eenige malen openlijk is gewaarschuwd, hun praktijken niet meer beperken tot de bezitters van boomgaarden, fruits en particuliere tuinen, maar dat zij zich nu ook tot groenten- en bollen- kweekers wenden. Zoo hebben zij zeer onlangs him diensten aangeboden aan een tomatenkweeker voor de „bestrijding van ziekten" in een tomatenkas voor een bedrag van f 45.terwijl het gewas in die kas in het geheel geen bestrijding noodig had. Ten ernstigste zij daarom iedereen gewaarschuwd niet in te gaan op aanbiedingen voor de bestrijding van plantenziekten door rondreizende lieden, daar de deugdelijkheid en de noodzakelijkheid van de bestrijdingen, die zij willen uitvoeren, in geen enkel opzicht vaststaat. Inlichtingen over de noodzakelijkheid van be strijding, de deugdelijkheid van de daarbij te ge bruiken middelen en de te volgen, methoden, kun nen kosteloos verkregen worden bij den Planten ziektenkundigen Dienst te Wageningen en bij de op verschillende plaatsen werkzaam gestelde ambte naren van den Dienst. De ambtenaar voor deze streek A. van Herwijnen, Sint Pancras. Bij zonnebrand, doorzitten, stukloopen enz. is Purol zeer verzachtend en genezend. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogist een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezing.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3