NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 40e Jaargang Redacteur H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. StemmingsbeeldGroentenland 79 v TELEFOON INTERCOMMUNAALNOi. DINSDAG 7 JULI 1931 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. j Uitgitt: Firma I. H. KEIZER. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. „Ik heb wat voor je"; zei me dezer dagen een Langendijker handeldrijvend middenstander, wiens naam zeer vele malen in ons blad voorkomt. „Lees dat nu eens op je gemak door en zeg daar het uwe eens van!" Zoo kreeg ik in handen het ochtendblad van de Telegraaf van 26 Juni 1931. Met vette letters ge drukt, viel al gauw mijn oog op het artikel „Langen dijker Tuinbouw hoopvoller gestemd." In groote trekken geeft het artikel vrij zuiver den toestand hier weer, de veilingomzetten van het afgeloopen jaar door de beide veilingen bereikt, zijn juist. De verdere bijzonderheden, over het verleende tuin- bouwcrediet, den gang van zaken gedurende het winterkool seizoen, de beschouwingen over de tarief- muren, geven geen aanleiding tot commentaar. Evenmin kan cap tie worden gemaakt op de cijfers, die de marktwaarde voor tomaten en vroege aard appelen in het seizoen aangeven. En toch meen ik, dat, hoe de bedoeling van den schrijver isgeweest, hoe juist ook zijn cijfer materiaal was, hij toch door een ietwat te gunstigen bril den algemeenen toestand heeft bekeken. Nog onlangs las ik in genoemd blad een artikel over oorlogsprijzen voor het Langendijker product. Wel is ook dit niet geheel juist te noemen, inder daad was op 't eind van het seizoen de kool duur, evenmin kan worden ontkend, dat de prijzen voor zomerkooi, aardappelen en tot dusver peen goed zijn, maar toch, gaat men den toestand nuchter en zake lijk na, dan is m. i. de indruk, die door dergelijke artikelen wordt gewekt bij den buitenstaander, niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Wat toch wordt te veel in dit artikel over 't hoofd gezien? Dat van de gunstige resultaten van de winterkool, in de laatste maanden van het seizoen behaald, zoo weinig door de Langendijker tuinbou wers in 't algemeen is geprofiteerd. Slechts betrek kelijk weinig hadden voordeel en die het hadden, danken het gunstig resultaat niet van de eigen, doch van de vreemde, elders gepachte gronden. De bouwer, die kool verbouwde op (aan den) Langendijk gelegen akkers heeft een zoo slechte oogst gehad, dat geen prijs, het eindresultaat goed kon maken. Van een hoopvolle stemming heb ik aan den Langendijk noch in 1930 noch in 1931 veel gemerkt; in het gunstigste geval mag men zeggen, dat het eindresultaat van 1930 niet zoo ongunstig is ge weest, als wel gevreesd werd. En dat kan ook gezegd van het seizoen, dat we thans doormaken. Zeker de vroege-aardappelenprijs is niet slecht, het tegendeel is waar. Edoch, 't is in zoo heel veel gevallen precies als 't was met de be- waarkool. Wat geeft een koolprijs van f 14 als er per snees nog geen 100 Kg. kool wordt gesneden? Wat baat een aardappelexport-prijs van f 10 als men 50100 Kg. per snees delft? Wie telt de Langen dijker Sneezen, die minder dan 150 Kg. opbrengt geven? Wie weet dan niet, dat èn slechte koolop brengst en slechte vroege aardappelenteelt vaak, maar al te vaak, door dezelfde personen worden verkregen? Ben ik te somber? 'k Geloof het niet. Wie niet in het globale blijft hangen, doch een open oog heeft voor de bijzondere, veel voorkomende gevallen, oordeelt zoo luchthartig niet. Er wordt in dat artikel ook beweerd, dat de Lan gendijker bouwers ten opzichte van de kool meer hoop voor de toekomst hebben. Als bewijs moet dan dienen, de enorme aanplant. Hier is de schrijver er m.i. glad naast. Als er iets is, dat zorg baart, is het juist de gedwongen uit- breeiding. Gedwongen door den toestand in den landbouw, door de groote risico van den koolbouw op Langendijker grond, die al zoo vaak mislukte. Ik denk aan de geringe aanvoeren van vroege- aardappelen aan de beide Langendijker verlingen, aan die te Obdam, ongeveer 1/8 van een normale, aan die te Grootebroek, waar de aanvoer op onge veer 1/3 van 1930 is te schatten. Sommige streken van Noord-Hollands Groenten- land zijn ondanks goede prijzen, zwaar gedupeerd. Heden vernam ik te Hoorn, dat er een vergadering van tuinders „om de Oost" is gehouden, waar nood kreten aan het adres van de Nederlandsche regee ring zijn geslaakt. Men heeft mij verzekerd, dat er een uitgebreid verslag dezer samenkomst stond in het het Noordhollands Dagblad, 'k Deed moeite een exemplaar te krijgen, 't is me niet gelukt. Ik ben dus aangewezen op 't geen mij te Hoorn is meegedeeld. De heeren Roosjen van Grootebroek -Bovenkais- pel, Houben van Wognum en Schoemakers van Me- demblik moeten er 't woord hebben gevoerd. Een commissie heeft een audiëntie bij Minister Ruysch de Beerenbrouck aangevraagd. Er is nog wel van iets anders te melden, dan van een hoopvolle verwachting. Met dankbaarheid mag worden vastgesteld, dat een dreigende catastrophe niet intrad. Voor veer tien dagen vreesden velen met mij een zoo goed als algemeen mislukte vroege-aardappelen oogst. Dank zijn het buitengewoon gunstige weer is deze zeker niet ongegronde vrees gelukkig beschaamd. Buitengewoon zijn de prijsschommelingen. Zater dag nog werd een groote partij opgehouden voor even f 6.per 100 Kg. Maandagmorgen werd er f 9.50 voor betaald. 'k Was er getuige van, dat een bouwer een partij van 2700 Kg. bij 't begin van de markt ophield. liet ophouden bracht hem een winst van meer dan f 32. Nog enkele cijfers. Ninety-fold brengt b.v. Woens dag op f 8.509.00; een daling tegen den vorigen dag van f2.50—3.00 per 100 Kg. Onthutste gezichten, vrees voor den volgenden dag. En dan constateert men prijzen van f 12 en daar boven. 't Is thans een zeer wisselvallige markt. Plaatselijk iSSeaws Bilt O EK OP LANGENDIJK. D© Directeur van het Post- Telegraaf- en Ter lefoonkantoor te Eroek op langendijk vestigt de aandacht van aangeslotenen aan 'het Rijkstele- fonnet Langendijk, tevens rekeninghouder bij den Postcheque- en Girodienst, op de voor hen be staande gelegenheid tot het per telefoon aanbie den en ontvangen van telegrammen ook in de uren ,dat genoemd kantoor voor aangeslotenen voor den telefoondienst is geopend, doch de kan toren in hunne woonplaats voor de telegraaf dienst zijn gesloten, zonder dat daarvoor meer dere kosten in rekening worden gebracht. Nadere inlichtingen worden desgewenscht gaar ne aan het kantoor,ook per telefoon, verstrekt. Ter toelichting diene dat voor aangeslotenen aan het net langendijk de telefoondienst ter beschikking staat van Maandag of dag na een feestdag 7 uur tot Zaterdag of dag voor een Feestdag 24 uur. Op Zondag van 8 tot 9 uur. BlRÖEK OP LANGENDIJK. Vrijdag 3 Juli was het de groote dag voor de kinderen en voorstanders der O;. L-. S,- te Broek op langendijk. Op dien dag was n.l- het school reisje bepaald, dat dezen keer tot een heele reis was uitgegroeid. Hoewel 's morgens de lucht dreigend stond, zou he't volgens eenige geleiders weerprofeten wel los loopen en de heeren heb ben schitterend gelijk gekregen. Na het gebrui kelijke afscheid, onder stroomen van snippers en confetti vangt de reis aan. Vanuit de bussen klinkt waar Indianengehuil op, als belangstel lenden, langs deti weg geschaard, ons een „veel pleizier" toewenschen. Gesnoep en gezang wis selen elkaar af tot 't IJmuiderstrand toe, waar we de beenen rekken in een wedloop om prijzen. Nadat eindelijk de dorstige kelen zijn gelaafd, zetten' we de reis voort langs de bezienswaardig heden van IlJmuiden over Velsen naar Bloemen- daal. Wat een verrukkelijke vergezichten biedt het heuvelig terrein voor onze verbaasde oogen, zoo gewend aan het vlakke landschap van Hol lands vetten kleigrond. Het hoogtepunt van de tocht is wel de ruïne van Birederode. De kasteel- wchter vindt dan ook een aandachtig gehoor tij dens den rondgang door de eerbiedwaardige steen klomp, die tot ons spreekt uit het grijs verleden met zijn schimmen en legenden. Ook demonstreert de verwoeste burcht zoo duidelijk het leed en verdriet, door onze voorouders geleden tijdens den Tachtigjarigen Oorlog, 't Wordt langzamer hand tijd, naar huis terug te keeren, maar eerst rijden we nog door de villa-wijken van Haarlem. Nu in een stevig tempo op Velsen aan. De l angendijker bussen en chauffeurs vertoonen hier een staaltje van hun kunnen. Vanaf den Beverwijker speeltuin gaat het nu in één stuk door, door de Heerhugowaard, naar den Biroekerhoek. Wa't een ontvangst. Twee mo torbooten met popelende ouders liggen ons daar, op te wachten. Het wakkere gezelschap der Dek kers laat een vroolijk welkomstlied hooren. De booten houden- een triomftocht door het dorp, onder het schallen der muziek. Heel Broek is getuige van onze vreugde en onze liefde voor de Openbare School. Afgestapt in de kolfbaan van den heer Borst, richt de voorzitter van ,,'tBielang der Jeugd" het woord tot de kinde ren, die hem antwoorden met een danklied". Na. ook nog alle medewerkenden aan 'het feest te hebben bedankt, eindigt de voorzitter met deze woorden: „Broek stond weer in 't teekeiï van 't Belang der Jeugd". Tot besluit van de pret ontvangen de kinderen nog een reep cho colade en gaan daarna vermoeid, maar met van blijdschap stralende oogen naar huis. Z üTBlSCH ARW O UDK De zes herkozen raadsleden, alsmede het nieuw gekozen raadslid hebben de benoeming aange nomen. Uit den Omtrek W ARMENHUIZEN. Postduif aangekomen. Naar wij van politiezijde vernamen, 'is bij den heer M. Pronk Pz., Stationsstraat, Warmen- huizen, dezer dagen een postduif aangekomen. Het beest had een zilveren ring om zijn poot met het volgende opschrift: „nr. 509, Holland NB 31". Inlichtingen zijn te bekomen bij de politie alhier. W ARMENHUIZEN. Naar wij vernemen is de verbouw der Bijz. School te Krabbendam opgedragen aan K. Wes ter van St. Pancras voor de somma van 'f4890. Genoemde was de laagste inschrijver. W ARMENHUIZEN. Aan de veiling alhier werd verhandeld: Juni 1931 Juni 1930. Aardappelen 256.225 485.898 -Kg- Uien 650 Bloemkool 6.015 stuks1. De omzet bedroeg in Juni '31 fl9.723.44i tegen f31.440.41 in Juni 1930. j HEER HUGOWAARD. i Aan het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeen- te word machtiging verleend tot aanvaarding van een legaat van f1000 onder bepalende voor waarde, vermaakt door mejuffrouw H. Heenk, den 7 Maart j.l. overleden te Hilvarenbeek, een zuster van wijlen den weleerw. heer ds. J. Heenk, voorheen predikant in deze gemeente. Verloren voorwerpen. Eamestaschje, o.a. inhoudende beursje, waarin geld. - HEERHUGOWAARDl Door het comité tot het houden van een rij tocht voor de ouden van dagen, worden ook voor dit jaar weder plannen beraamd om de gebruikelijke rijtoer door te laten gaan. Werd de vorige jaren door de leden persoonlijk aan de huizen gecollecteerd, thans zal vermoedelijk, gezien de gunstige resultaten in andere plaatsen daarmede bereikt, een huis aan huis circulaire worden verspreid, waaraan een inteekenstrook is gehecht, die later weer opgehaald zal worden. Tegelijkertijd kunnen dan de namen 'van even- tueele deelnemers worden opgegeven. - HEERHUGOWAARDl Deuitslag van den aardappeloogst blijkt over het algemeen niet gunstig. Die knollen zijn zeer klein van stuk, zoodat de opbrengst niet mee valt. Sommige perceelen wil men wel om het rooie ngeven, doch geen liefhebbers bieden zich aan. Voor vele klein-bouwers, wier budget voor een groot deel op de inkomsten van dezen oogst steunt, breekt dan ook weder een moeilijke tijd aan, temeer daar velen van hen niet konden pro- fiteeren van de hoogere koolprijzen, die dit voor jaar besteed werden, omdat zij ook al weer noodgedwongen dikwijls terwille van de beta lingen, die zij hadden te doen, de kool moesten opruimen voor dit met voordeel kon geschieden. Een enkel geval hoorden we waar sproeien zeer goede uitkomsten had gegeven en de oogst boven het middelmatige kon worden genoemd, doch velen schijnen pas zijn gaan sproeien toen de ziekte zich reeds in het loof openbaarde. Tot gevalgjjsal .dit wel hebben, dat een volgend jaar nog weerberichten gelet zal wor- deVdhSarot 'rftt toe geschiedde. - HEERHUGOWAARD. Bij schapen, weidende in deze gemeente, in eigendom behoorende aan den heer Jb. Wage naar 'te Oterleek, werd rotkreupel geconstateerd. Zomersproeten verdwijnen in korten tijd geheel door Sprutol Bij alle Drogisten. Pot 90 ct. Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Nieuwstijdingen Ds. LINGBEEK UIT DE KAMER? Beroep naar St. Philipsland. Dominee C. A. Lingbeek, lid der Tweede Kamer, heeft zich weer beroepbaar gesteld in het Ned. Her vormd Kerkgenootschap. De predikant ziet zich echter bij zijn beroep naar de gemeente St. Philipsland voor een onaangènaam geval gesteld. Door acht leden van het kiescollege dezer gemeente is protest aangeteekend tegen „de onwaardige en misleidende wijze" waardoor het mo gelijk werd gemaakt aan ds. Lingbeek met vijf van de dertien stemmen de toezegging van beroep te doen. Of dit beroep dus door zal gaan staat niet vast; wel dat ds. Lingbeek geneigd is te bedanken voor het lidmaatschap van de tweede kamer, waarin hij sinds 1925 zitting heeft. HET PROCES HULSTIJN CONTRA VOGT n.s. Schadeloosstelling van f 56.000 geëischt. Naar de „Msbd." verneemt, zal in den loop van deze week de dagvaarding worden uitgebracht inza ke de' bekende procedure van den heer Wouter Hul- stijn tegen de heeren Willem Vogt en oud-kolonel van Gheel Gildemeester, resp. directeur en secretaris van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep. In deze dagvaarding stelt de heer Hulstijn, dat de heeren Vogt en van Gheel Gildemeester door een demarche bij den heer Holdert, directeur van „De Telegraaf" zijn ontslag als leider der afdeeling we tenschappen van genoemd dagblad hebben veroor zaakt. Deze démarche had tot doel den heer Hul stijn als lid van het dagelijksch turnbestuur te dwingen tot het volgen eener bepaalde gedragslijn in overeenstemming met de plannen van de heeren Holdert en Vogt. Aangezien gedaagten door te han delen gelijk zij deden tegenover den eischer een onrechtmatige daad hebben gepleegd eischt de heer Hulstijn een schadeloosstelling van f 56.000 of zoo veel minder als de rechtbank in goede justitie zal noodig oordeelen. Aangezien de onrechtmatige daad door de gedaagden te zamen werd gepleegd stelt de dagvaarding, dat zij derhalve ieder voor het geheel aansprakelijk zijn voor vergoeding der geleden of $e, lijden schade. FIETSER GEEFT ANDEREN WIELRIJDER EEN DUW In de Rozenstraat te Rotterdam waren Zaterdag middag twee fietsers tegen elkaar gebotst. De een gaf hierbij den ander een duw, waardoor deze onder een auto geraakte en zwaar gewond naar het zie kenhuis werd overgebracht. Hij is daar overleden. Het slachtoffer was een zekere J. D. Lagendijk. Nadat de politie om inlichtingen had verzocht, heeft de andere fietser zich bij de politie aangemeld. Hij heeft verklaard, dat hij den overledene niet met opzet een duw had gegeven. Er werd evenwel tegen hem toch procesverbaal opgemaakt. ERNSTIGE BRAND TE DREUMEL. Zondagavond brak brand uit In het kasteel van J. Oorsouw aan den Ouden Maasdijk te Dreumel. Onmiddellijk daarop sloeg de brand over op de twee naastbij gelegen boerderijen van J. Bouman en A. de Jong. Tijdens het blusschingswerk werd de brandweer gealarmeerd in het perceel gelegen aan den Waal dijk, alwaar de boerderij van A. Verhoeven in brand stond. De vier gebouwen brandden tot den grond toe af. Circa 300.000 pond hooi werd een prooi der vlam- i men, alsmede een stuk of 40 varkens. VECHTPARTIJ IN UTRECHT. Op den Loevenhoutschen dijk te Utrecht is een j vechtpartij ontstaan tusschen twee gebroeders en 1 een familie, bestaande uit een vader en diens beide zoons. Een der gebroeders kreeg drie messteken in den rug, zoodat hij in zorgwekkenden toestand naar j de Rijksklinieken moest worden vervoerd. De politie, I die later ter plaatse verscheen om de vechtersbazen i te arresteeren, bleek onmachtig hiertoe over te gaan, daar vader en zoons zich in hun woning hadden verscholen en weigerden deze te verlaten. Den ge- heelen nacht is daarop voor de deur gepost en eerst om kwart voor zes Maandagochtend, toen alle drie zich naar het werk wilden begeven, durfde de politie het ten slotte aan hen naar het bureau over te brengen. ZIJN KOSTBAAS VERMOORD. In een café in de Hopel (Eigelshoven) ontstond ruzie tusschen een kostbaas en een kostganger. Na eenigen tijd gingen beiden naar boven waar de kostganger plotseling een revolver trok en zijn kost baas daarmede een schot door het hoofd gaf. De man was op slag dood. Diens vrouw kreeg bovendien nog twee schoten in de borst. In ernstigen toestand is deze naar het ziekenhuis te Kerkrade overge bracht. De dader is gevlucht, vermoedelijk naar Duitsch- land. Buitenland Hevige cycloon in Frankrijk. I Eien cycloon heeft de streek tusschen le Bugue en Eyzies geteisterd. Böomen -weiden uit den. grond gerukt en korenvelden vernietigd. In de 1 omstreken van le Blugue bleef geen blad aan de I Doornen, geen wijnstok in den grond. Die geheel© oogst, werd verwoest. De straten van le Bugue zijn onbegaanbaar tengevolge van een slijklaag. Meer dan 7000 gezinnen zijn geruïneerd. Be ramp te Vinccnnes. Geen kwaadwilligheid Naar aanleiding van de vele geruchten, die omtrent de oorzaak van den aoodlottigen brand in het Nederlandsche paviljoen op 'de koloniale tentoonstelling te Parijs de ronde doen, had een persvertegenwoordiger een onderhoud met den met de leiding van het onderzoek belasten com missaris van politie, Leriche, die thans reeds een week met het onderzoek bezig is en dus over meer feitenmateriaal kon beschikken, dan in de eerste dagen na den brand. Be heer leriche verklaarde, dat het, bij het ontbreken van zekerheid omtrent de oorzaak van een brand als deze, haast niet te verwonderen valt, dat allerlei wilde geruchten de ronde gaan 'doen en heel makkelijk ontstaat dan de beschul diging, dat kwaadwilligheid den brand heeft veroorzaakt. .Wanneer, zooals thans het geval is, slechts wat asch en puin is overgebleven, valt zulks onmogelijk met zekerheid vast te stellen. Niette min verzekerde commissaris Leriche, dat de mo gelijkheid van kwaadwilligheid al zijn aandacht heeft gehad en dat hij alle aanwijzingen, die hij in deze richting heeft gekregen, nauwkeurig heeft onderzocht. Het resultaat hiervan was ech ter in alle gevallen negatief. Op het oogenblik bezit men niet de minste aanwijzing of waar schijnlijkheid, die de veronderstelling wettigt, dat de brand door kwaadwilligen is aangestoken. Indië's medewerking. Het college van burgemeester en wethouders van Blatavia besloot de inzending van de ge meente Batavia op 1de internationale koloniale tentoonstelKfcg te Parijs'te reconstrueeren en per snelste gelegenheid naar Parijs te doen ex- pedieeren. Die heer Moe jen onderscheiden. De heer (Moojen is door de Fransche regee ring benoemd tot officier in het Legioen van Eer. 31 Augustus opening van het nieuwe paviljoen Zooals gemeld, worden thans reeds de noodige voorbereidingen getroffen, om zoo spoedig mo gelijk een nieuw Nederlandsch Paviljoen te bou wen, zij het ook van bescneidener afmetingen, dan het door den brand vernielde. Men is druk bezig het terrein daarvoor in orde te maken. Met den bouw van het nieuwe paviljoen zal ongeveer ruim een maand gemoeid zijn. Wanneer de werkzaamheden een vlot verloop hebben en voldoende inzendingen zullen zijn aangekomen, ligt het in de bedoeling, het nieuwe Nederland sche paviljoen op de internationale koloniale ten toonstelling op 31 Augustus a s. den verjaardag van H. M. de Koningin te openen- MAURICE CHEVALIER KOMT!

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1