NIEUWE De tweede Langedijker Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 80 DONDERDAG S JULI 1931 40e Jaargang COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. -li Uiipt: firma I. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. fflHfeW'-'nil'?*' 'V Gisteren is dan de Tweede Langedijker Midden standstentoonstelling officieel geopend in het bijzijn van vele genoodigden, standhouders en personeel. Deze feestelijke opening vond plaats in de dancing die door de nijvere hand van den heer Kruit uit Schagen keurig in de bloemetjes was gezet. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuidscharwoude; den wethouder J. Ootjers van Noordscharwoude, den heer K. G. Reinders, secre taris der gemeente Noordscharwoude, den heer J. du Burck als vertegenwoordiger der gemeente Zuid scharwoude; den heer D. J. Scheffel als verte genwoordiger der Kamer van Koophandel; de heeren C. Kramer en H. Metselaar voor de R. K. Hanze; den heer J. H. Keizer, redacteur der Nieuwe Langedijker Courant; den heer H. Tauber, architect der tentoon stelling en voorts de standhouders met hun perso neel. De voorzitter van het Tentoonstellingscomité, de heer J. Keizer Jr. spreekt de volgende rede uit: Lames en Heeren, Genoodigden en Standhouders, Nu het oogeublik der officieele opening van onze tweede Middens tand ten toonstelling is aan gebroken, wil ik ook niet dralen, met het vervul len van deze taak. De „tweede Langedijker Middenstandstemtoon stelling". Het is voor ons als standhouders en bestuur- deren een oogenblik van verpoozing na al het werk, dat weder moest worden verricht, om daarna onvermoeid en onverpoosd de aandacht van de bezoekers te vestigen op hetgeen wij in onze stands naar voj-en 'brengen. Het is hetzelfde oogenblik, dat wij het vorig jaar doormaakten en toch is het anders. Anders, omdat wij meer, veel meer gevoelen de verant woordelijkheid, die wij op ons hebben genomen door het organiseeren van Middenstands-tentoon stellingen in een streek 'als de onze. ;Werd zij het vorig jaar als gevolg van om standigheden door een zestal personen opge zet, thans is zij geboren uit het besluit van een zelfstandige organisatie, die krachtig en daad werkelijk wenscht mede te werken aan de ont wikkeling van ons zakenleven. Ik weet wel, dat onze nieuwe vèreenigihg nog geririg in kracht is, wanneer we het aantal leden bezien, maar ik weet ook, dat zij grooter en sterker zal worden wanneer de zakenmenschen het groote belang zullen begrijpen en inzien, voor hen aan onze tentoonstellingen verbonden. En onze idealen, die wij koesteren, zullen wij moeten hooghouden om 't gestelde doel te kun nen bereiken. Edoch naast onze idealen strijd. Een strijd, die vanuit onze tentoonstelling gevoerd wordt tegen het iiog altijd welig tierende cadeaustelsel, maar tevens een strijd, die naar wij verwach ten velen ons zal doen volgen. En van welk groot gewicht de zaken die het cadeausysteem voeren, onzen strijd achten, moge u duidelijk worden uit een staaltje, dat ik niet kan nalaten u even te vertellen. Een groote maatschappij hoorde van onze plan nen, en haar vertegenwoordiger kwam onzen (Secretaris bezoeken, vroeg inlichtingen en stand- ruinite, maar werd door hem afgewezen, omdat zij haar artikelen verkocht met cadeaux. Eenigen tijd daarna: twee heeren van dezelfde maatschappij of 't toch niet mogelijk was om standruimte te huren, want een harer concur renten was hier wel vertegenwoordigd. Wederom werd hetzelfde antwoord door den Secretaris gegeven, en de woorden van deze hee ren sterken ons in den strijd tegen het cadeau systeem. Want: „wij waren op den goeden weg Het is een van de beginselen, die wij in ons reglement hebben vastgelegd. De tweede Middenstandstentoonstelling. Ik herinner mij de woorden van den burge meester van Noordscharwoude, het vorig jaar gesproken, toen hij verklaarde dat het gemeente bestuur er trotsch op was, dat de tentoonstelling in deze gemeente werd gehouden. En thans wil ik u, burgemeester en wethouders, zeg gen, dat wij in het reglement hebben, omschre ven, dat onze tentoonstellingen steeds in deze gemeente zullen worden gehouden. Moge het zijn een genoegdoening voor uw ooilege voor de volle medewerking die ons wordt verleend. Eén ding betreuren wij en wel dat de Liehtbe- drijven ten tweeden male afwezig zijn. Wij weten dat het bestuur dezer bedrijven zeer veel voor exposeeren gevoelt, en het is niet haar schuld dat de bedrijven niet vertegen woordigd zijn. x De verstrekte gegevens gaven hier den door slag. Maar toch hebben wij de overtuiging, dat een volgend maal hiervoor de noodige plaats ruimte zal worden afgehuurd omdat onze gegevens anders waren, dan die verstrekt werden. Wanneer ik zoo bezig ben u ©en en ander mede te doelen, zijn het slechts kleine onderdeden van al hetgeen moest worden verricht. Onze (Secretaris bracht ons steeds met alles op de hoogte, en aan zijn ouvermoeiden ijver en lust is het mede voor een groot deel te dan ken dat onze tentoonstelling is geworden wat zij thans is. Traag en langzaam kwamen de aanvragen om standruimte binnen, en toén op een der vergade ringen de vraag werd gesteld of wij moesten doorgaan, was 'hij een der eersten, die verklaarde, dat wij niet moesten rusten, maar volhouden, en het resultaat is geweest, dat wij thans kunnen bogen op een aantal van 20 standhouders, dus 5 meer dan 't vorig jaar. 't Is mij aangenaam hem daarvoor namens ons allen, dank te brengen. Ik zou u thans de namen kunnen noemen van de firma's die hier tegenwoordig zijn, maar straks wordt u de gelegenheid geboden de ten toonstelling te bezichtigen, zoodat u dan meteen zult zien wie er aanwezig zijn en wat er ge- expoeeerd wordt. I IJ vindt er bekenden en onbekenden maar zeer veel moois en veel bijzonders. Veel zou ik hieraan kunnen verbinden, maar onwillekeurig zou het een herhaling zijn van wat ik het vorig jaar heb gezegd, over ondernemings geest en werklust van den Middenstand. I Mijn gedachten gaan een andere richting uit, gedachten waaraan'de tegenwoordige malaise ten grondslag ligt. Een malaise, gevolg van een wereldstrijd die in 1914 is aangevangen en in 1931, dus 17 jaar later, nog zijn deprimeerende gevolgen doet ge voelen. Tariefmuren worden door 't buitenland opge trokken als even zoovele beschermende maatre gelen. Op vele artikelen worden hooge rechten; geheven om eigen industrie en handel te bevoor deel en. Het zijn even zoovele stappen op den weg naar 't protectionisme, steeds verder weg gaande van 't vrije handels- en ruilverkeer. Het zijn even zooveel kunstmatige middelen, die ten doel hebben uit dezen chaos te komen, doch de wereld al dieper doen zinkeu in de ellende van werkloosheid, armoede, werkstakingen, ei- schen tot loonsverhooging en wat dies meer zij. Het is een economische strijd wie de wereld markt zal beheerschen. Geen oplossing wordt gevonden tot leniging van den nood, en onverantwoordelijk gaat men door tot het verkrijgen van een macht, die zetelt op de punten van bajonetten en sabels. Men vergeet dat de tijden van hoog-conj'unc- tuur voorbij zijn, en men zich zal moeten aan passen aan de omstandigheden waaronder men leeft. Geen steun heeft de middenstand van de re geering te verwachten. De rijks bemiddel aars zor gen wel voor 't op peil houden of verhoogen van toestanden, die niet langer mogen en kun nen voortduren. En wanneer wij dit alles overdenken, dan be wonderen wij den moed van hen, <lie toch nog hun geld uitgeven om hun zaken en artikelen naar voren te 'brengen op een tentoonstelling als deze. De burgemeester van Noordscharwoude zei 't vorig jaar, dat de standhouders zich niet zouden laten ontmoedigen, daar voor velen de resultaten later komen, dikwerf eerst na weken, ba maan den. En zoo is het. 'Het is een wissel op de toe komst. Maar ook eenmaal zal die verzilverd worden. "Wij als bestuur achten ons gelukkig, dat er onder onze standhouders zijti, die reeds lang de voordeelen van 't vorig jaar kunhen boeken. Moge dat ook thans 't geval zijn. Diames en Heeren. Ook thans hebben de standhouders hun beste beentje voorgezet, too- 1 nen u hun kunnen. Op alle mogelijke manieren trachten zij hun artikelen onder de aandacht van 't publiek te brengen, en 'de tentoonstelling van thans is daartoe zeker een voornaam middel. Zij hebben begrepen 't woord „de kijkers van heden, kunnen morgen koopdrs zijn" en met be- vulp van hen, acht 't bestuur 't tot zijn groote^ plicht alles te doen om mede te werken aan het optrekken van 't gebouw, waarin de ^gemeen schap" zetelt. Gemeenschap met voor en tot elkaar. Elkaar steunen en helpen waar dit noodig is en waar Sit gevraagd wordt. Gevraagd en gegeven werd dit in de dagen die aan de inrichting van onze tentoonstelling vooraf ging en thans is zij gereed. Is er iets tot stand, gekomen dat gezien mag worden. Den uitvoerder van al het timmerwerk, den heer Tauber mag zeker een woord van dank worden gebracht voor de wijze waarop hij zijn opdrachten heeft volbracht. Dank aan den heer Nap voor het aanbrengen van de verlichting, zooals dat werd gewenscht. Maar niet minder onzen flank aan den heer Hop voor de beschikbaarstelling van zijn ge bouw ten behoeve van onze tentoonstelling, i En dan nog een dankwoord aan „Telefunken", waarvan onze secretaris vertegenwoordiger is, die ons 't royale aanbod deed om beide gebouwen van de onontbeerlijke muziek te voorzien. Dames en heeren. Misschien heb ik reeds te lang uw aandacht gevraagd voor datgene wat ik meende te moeten en willen, zeggen. Het verheugt om ten zeerste dat zoovelen aau onze uitnoodiging om op de officieele opening aanwezig te zijn hebben gehoor gegeven, en wij beschouwen uw tegenwoordigheid als een af spiegeling van uw belangstelling voor ons wer ken en pogen. Van harte hopen wij, dat we ook in de toekomst van die belangstelling verzekerd mogen zijn. Dames en heeren standhouders. Vijf drukke dagen staan er thans te wachten, maar ook dagen van gezellig onderling samenzijn, waar eensge- I zindheid den boventoon moge voeren. Ge zijt allen hier gekomen om reclame te ma- i ken voor uw zaken. En van harte hopen wij dat de resultaten evenredig mogen zijn aan de verwachtingen. Gedurende deze vijf dagen ligt hier uw ar beidsveld en u allen zij toegewenscht „Veel geluk en goede zaken". Met deze woorden verklaar ik onze tweede tentoonstelling voor geopend, en verzoek u met mij een dronk te wijden aan den bloei en vooruit- j gang van onze exposanten, aan het welslagen onzer tentoonstelling. j De burgemeester van Zuid- en Noordscharwoude, Jhr. A. L. van Spengler voert hierna het woord en zegt volgaarne aan de thtnoodiging tot het bijwo nen der officieele opening gevolg te hebben gegeven, i Spr. stelt het zeer op prijs. Een enkel lid van het Dagelijksch Bestuur der gemeente was verhinderd, i Bij de opening van de vorige tentoonstelling kon nog niet gesproken worden over eenig succes. Toen j werd de hoop uitgesproken dat de resultaten niet tegen zouden vallen. I De goede resultaten van het vorige jaar hebben moed gegeven, daarom is deze tentoonstelling weer I georganiseerd. Deze heeft mijn stoutste verwachtin- i gen overtroffen en het verheugt spr. dat deze ten- j 'tonstelling oo goed is geslaagd en hij spreekt den wensch uit, dat er ieder jaar een tentoonstelling zal I worden gehouden. Ook verheugt het spr. dat de I tentoonstellingen steeds in Noordscharwoude zullen worden gehouden volgens het reglement. In uw vorige inleiding hebt gij gesproken over het groote belang voor den Middenstand om te laten zien wat er allemaal te krijgen is. Het is echter ook een groot belang voor den kooper. Verleden jaar waren er niet zoo veel standhouders. Toen was het „onbekend maakt onbemind," nu kijkt men de kat nog uit den boom, maar spr. verwachct dat men volgend jaar plaatsruimte te kort zal komen, zoodat men naar een ander terrein zal moeten omzien. Het zal het gemeentebestuur genoegen doen het volgend jaar het terrein achter de O. L. School be schikbaar te stellen. Het is ook in het belang van den kooper dat men kan zien hoe de verschillende artikelen moeten wor den behandeld. Reclame is noodzakelijk. Er wordt wel veel recla me gemaakt docch dat is alleen theoretische recla me. De practische reclame die hier wordt gemaakt is ook doeltreffend. Spr. hoopt dat het publiek zich niet onbetuigd zal laten en in grooten getale zal opkomen. Ik verwacht niet alleen, dat Ingezetenen van Langedijk zullen komen, docch ook van daar buiten. Ik hoop dat de balans der tentoonstelling, ook in financieel oogpunt zal sluiten. Spr. wijdt een dronk aan de eerste verjaardag der tentoonstelling. Door den heer Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar wordt hierna gesproken Hij deelt mede, dat de voorzitter verhinderd Is te komen en zegt dat de kamer van koophandel mee leeft in de verwachting dat de tentoonstelling zal slagen. Spr. heeft te Zandvoort het congres van den Middenstandsbond bijgewoond. Daar hield Prof. Polak een inleiding over de tegenwoordige crisis, welke hij niet kan verklaren, zooals zoo velen. Deze crisis duurt zoo lang. omdat de terugslag niet overal tegelijk in is gekomen, de hiiren enz. zijn nog altijd dezelfde terwijl zeer veel handelsartikelen goed- kooper zijn geworden. De crisis zal ecchter weer op houden. Een eerste factoro hiervoor is wel de bood- scha pvan president Hoover. Eien andere factor van groot gewicht is wel de hoop op betere tij den, di ein ons allen leeft. De toekomst is nog niety zoo slecht als het wel lijkt. Deze tentoonstelling geeft blijk dat men de tijden verstaat en spr. maakt de Vereeni- ging en standhouders een compliment voor hun vasten wil en ondernemingsgeest. U moet den moed er in houden. Er zullen betere tijden ko men en de toestand zal (na eenige jaren weer normaal zijn. D'e voorz. heet hierna hartelijk welkom de heer P. Tuin van Zuidscharwoude, die wegens ziekte niet heeft kunnen meehelpen bij de voor bereidingen. Dat was voor het bestuur een groote handicap. Voorz. is verheugd, dat de heer Tuijn bij de officieele. opening aanwezig kan zijn en zal het zeer op prijs stellen, dat hij, als hij even een lichte ontspanning wil hebben, die hier op de tentoonstelling zal zoeken. Voorz. brengt dank aan de fa. Kok, TuinmaJn en Walken, die zoo bereidwillig is geweest om de autobussen met de I „M.T,.-vlaggetjes te tooien. Ook brengt voorz. dank aan den heer Kruit va"n Schagen voor de prettige versiering van de tentoonstel- j ling. Die zangvereeniging Crescendo" heeft bij het te Heiloo gehouden concours twee eerste prijzen in de wacht gesleept. Het bestuur dezer ver- eeniging heeft een concert aangeboden. Dit zal hedenavond half negen worden gegeven. Voorzitter brengt hiervoor zijn dank. Voorz. heet de vertegenwoordigers der Pers hartelijk welkom en dankt de heeren Scheffel en Jhr. van Spengler voor de vriendelijke woor den. Namens de standhouders spreekt hierna de vertegenwoordiger der Enkhuizer Brood-, Koek en Beschuitfabriek N.V. er op wijzende, dat de bedoeling zal zijn dat eensgezindheid de bo ventoon zal voeren. Spr. is vast overtuigd dat er eensgezindheid zal heerschen, want het begin is al goed. Eir zijn geen klachten gehoord, dus brengt hij bestuur en allen die meewerkten zijn dank. De heer Kramer brengt namens de R.Kj. Mid denstandsbond dank voor de uitnoodiging, hij ka nniet nalaten het bestuur geluk te wenschen met het slagen der tentoonstelling. Etr is veel werk gedaan en ik wensch u alien de grootst mogelijke voordeelen. en dat er nog vele ten toonstellingen mogen „#plgen. Hierna wordt door de aanwezigen een rond wandeling langst dé stands gemaakt. DE TENTOONSTELLING. Zoodra wij bij het hotel „Concordia" zijn gekomen, wordt onmiddellijk onze aandacht gevestigd op de keurig met bloemen en planten versierde entree, die naast „Concordia" in de vorm van een eerepoort is opgetrokken. Zoo treden wij dan de tentoonstellingszalen bin nen en geldt ons eerste bezoek de stand van de firma E. Ostermann Co's Handel Maatschappij 1 N.V. te Amsterdam die het alom bekende artikel 1 „Persil" zelfwerkend waschmiddel exposeert. Met dit waschmiddel worden in den stand den geheelen dag demonstraties gehouden. De resultaten, welke men bij die demonstraties bereikt, zijn wel het beste 1 bewijs, dat Persil buitengewone eigenschappen bezit en onontbèerlijk is voor iedere huishouding. I Verder zien wij er het artikel „Henco", Henkel's. Wasch- en Bleeksoda, hetwelk onmisbaar is voor het in de week zetten der wasch en voor hét zacht- maken van het schrale leidingwater. Ook vindt men er 't radicale Schuurmiddel „Ata", een schitterend artikel voor het schoonmaken van pannen, potten, enz., tentoongesteld. Tenslotte valt ons oog op het nieuwe Afwasch-, Spoel-, en Reinigingsmiddel „Imi", hetwelk door de Firma Ostermann sedert korten tijd in den handel wordt gebracht. Imi is een geheel nieuwe uitvinding van de Persilfabrieken en lijkt ons werkelijk een onmisbare hulp voor de huisvrouw bij het wasschen van vaatwerk, lepels, vorken, messen enz. Vervolgens komen wij bij de stand van de firma Jac. Kaas en Zonen te Oudkarspel. Een overvloed van vruchten doet ons hier water- tanden. Ook een zeer groote voorraad Fyffes ba nanen is aanwezig en zullen dezer dagen vele koo- pers vinden. Dat deze firma een speciaal adres is voor fruitmanden, getuige de diverse modellen. De stand van den heer P. Krouwel te Oude Niedorp valt op door de helderwitte kleur. Wij zeg gen hiervan, „klein maar rein" en velen zullen hier door worden aangetrokken om het overheerlijke va- nilleijs te consumeeren. Hygiënisch bereid van de beste grondstoffen kunnen wij een ieder gerust aan raden zich met een portie te verfrisschen. Achter de hierboven genoemde stands is de dan cing gelegen en richten wij onze schreden naar de groote zaal. Naast de ingang zien wij de stand van den heer D. Schuitemaker Jr. te Noordscharwoude. Allereerst zien wij hier geexposeerd het telefunken radio-ontvangapparaat, Type 40 W en de Tetrotec- tor. Voorts de luidsprekers Sihaphon Type 50, 51 en 52. Ook het goedkoope 3-lamps ontvangtoestel. Telefunken 33 W is aanwezig. Bijzondere aandacht verdienen de Philip's produc ten, waarvan wij noemen de speciale etalageverlich ting, armaturen, lampen en verwarmingsapparaten. Vervolgens wordt onze neus aangenaam getroffen door heerlijke geuren. En niet te verwonderen, want de fabriek „Het Klaverblad" te Haarlem, exposeert met het speciale en overbekende artikel Karnemelk- zeep No. 340. Verkrijgbaar in de aardige blauwe verpakking, is dit fabrikaat door deze firma zeer sterk in prijs verlaagd, om hierdoor nog meer be kendheid te geven aan deze overheerlijke en zachte zeep. Ook de Eau de Cologne van deze firma is, wij wetenhet bij ondervinding, zeer fijn van reuk. Bij wijze van reclame zijn bij de zeep plaatjes verpakt, en wordt door deze firma een album uit gegeven bevattende 144 plaatjes en premieplaten. Betrekking hebbende op „Het Leven der Zee." Zeer leerrijk voor groot en klein. Weer gaan wij verder en is het bij de stand van Haas' Azijnfabrieken N.V. te Haarlem waar wij eeni ge oogenblikken vertoeven. Deze firma brengt 2 soorten azijn in den handel n.l. Haas'- en Boog- i Azijn, gesteriliseerd op patent, zonder bacteriën, I d.w.z. zonder zaksel of azijnaaltjes. Een nieuw pro- i duet dezer fabriek is Haas' mosterd, gemalen uit I bruin mosterdzaad. I De Haas' tafelzuren zullen in veie gezinnen niet ontbreken. Overheerlijk van smaak genieten deze de voorkeur bij andere fabrikaten daar deze zonder conserveermiddel worden bereid. De dames kunnen zich overtuigen van de kwali teiten, door het nemen van een proefje in den vorm van een stukje kaas met mosterd en Augurkjes. Vervolgens betreden wij het tooneel en is het de heer A. B. Jansen te Oudkarspel, die hier aanwezig is met een uitgebreide sorteering sigaren en siga retten. Ter keuring werd ons aangeboden een „Gul den Vlies" sigaar en wij moeten zeggen, dat dit merk alleszins waard is aanbevolen te worden. In het bijzonder werd onze aandacht getrokken door het fabrikaat „Erbe". Deze sigaren zijn ver krijgbaar in pakketjes van 5 stuks in een verpakking geheel vrij van vocht. Een nieuwtje op dit gebied eveneens de Wings sigaretten (Camel) in de aller nieuwste verpakking, welke zeer practisch is. De volgende stand wordt ingenomen door Het Spiritus Verkoopkantoor Bergen o.Z.-Delft te Delft met Spirituskachels, specciaal voor de koolschuren, kooktoestellen, welke zeer zuinig en zindelijk in het gebruik zijn omdat er geen pitten, zooals met olie toestellen voor benoodigd zijn, ook heeft men geen last van walmen en zijn ze zeer gemakkelijk ver plaatsbaar. Ook ziet men hier binnen- en buiten lampen, die gegarandeerd hoogstens 1 a 2 cent per uur -verbranden en een helder wit licht verspreiden. (Zie vervolg 4e pagina.).

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1