Burgerlijke Stand 3. Verbinding met het pnbliek en N. en Z. Amerika. Het is vrijwel onnoodig op te merken, dat evenals in onze groote centra, ook in Amerika telegrafische en telefonische rechtstreeksche ver bindingen bestaan tusschen het kantoor van onzen correspondent en het seinend publiek. De tele grafische gemeenschap wordt met sounder of met teletype onderhouden. 4. Snelheid van de radioverbinding. De radioverbinding heeft op de kabelwegen vóór, dat zij rechtstreeks met de hoofdpunten contact kan houden. Vroeger stond hiertegenover het nadeel van de onvolkomenheid der radio verbindingen door atmospherische invloeden. Doch in den loop der tijden is de techniek met sprongen vooruit gegaan en heeft zich in het kortegolfverkeer zoodanig ontwikkeld, dat een rechtstreeksche radioverbinding nog slechts is te evenaren door een rechtstreeksche kabelver binding. Aangezien geen enkele kabelverbinding van uit ons land recktstreeks is, volgt hieruit, dat de radioverbinding, wat snelheid betreft, aan de spits staat. Enkele tijden kunnen dit nader illustreeren. a. De looptijd der telegrammen van en naar Indië is in de uren van het wederzijdsch.e zaken leven ingekrompen voor Java tot 10 en 15 mi- voor Batavia-Centrum en Bandoeng en tot 20 en 30 minuten voor Oost-Java. lm den tijd, dat de kabel het monopolie had was deze tijd 6 a 7 uren. sMorgens komen meermalen telegram men uit Batavia binnen met een looptijd van 5 minuten. Het is dan ook tegenwoordig mogelijk 's morgens naar Java te seinen en vóór den mid dag nog antwoord te krijgen. b. Te looptijd der telegrammen naar New- York is niet meer dan 5 minuten na den tijd van aanbieding op het hoofdkantoor te Amster dam. Telegrammen van provinciale kantoren, die gunstig zijn gelegen, zijn meermalen binnen 7 tot 10 minuten in Amerika. Telegrammen van firma's te Amsterdam, die hun telegrammen rechtstreeks per telefoon aan de radioafdeeling aanbieden zijn in enkele minuten in handen van den correspondent in New-York. Ook om gekeerd zijn looptijden van handelshuis New- York tot Handelshuis Amsterdam binnen de 5 minuten geen zeldzaamheid. c. Wat voor den dienst met New-York geldt, is evenzeer van toepassing op den dienst met Buenos--Aires. Het Staatsbedrijf verkeert hier in de gelukkige omstandigheid een rechtstreek sche snelle verbinding te bezitten met een der belangrijkste plaatsen in Zuid-Amerika op een afstand van 14000 Kilometer. Statistisch is hier reeds vastgesteld, dat geen enkele kabelmaatschappij den looptijd van de radioverbinding kan benaderen. Bovendien werkt met deze verbinding nog allergunstigst samen Se positie van onzen correspondent in Baires, die met het achterland over goede verbindin gen beschikt, en daardoor in staat is een uitste kende dienst te verzekeren met geheel Argen tinië, Uruguay, Paraguay, Chili, Peru, Brazi lië enz. Reeds van den aanvang af is de verbin ding zeker en snelhet verkeer is geleidelijk groeiende; het staat vast, dat deze route zijn aandeel in het Zuid-Amerikaansch verkeer on weerstaanbaar zal opeischen. 5. Verminkingskans over den radioweg. De tijd, dat de radioweg zo okwetsbaar was, dat het aantal verminkingen steeds grooter was dan van den kabelweg is reeds sedert eetnigen tijd voorbij. De nieuwere vindingen der techniek, tot uiting komend in de nieuwe kortegolf zenders van groot vermogen en in de ontvangtoestellen met groote antennecomplexen hebben het moge lijk gemaakt met veel grootere snelheid en met veel minder verminkingen te ontvangen dan vroe ger het geval was. De verminkingspercentages vati onze radio verbindingen hebben zich in den loop der jaren in dalende lijn bewogen en zijn thans of gelijk aan of beneden die van kabel wegen. Ook dit punt behoeft dus geen beletsel te zijn voor het kiezen van den radioweg. 6. Verbinding met het publiek in Nederland. Dfe verkeersmiddelen,, die het publiek in de pro vincie met de radio-afdeeling verbinden bestaan uit de telegraafverbindingen der kleinere plaat se^ met de grootecentra. De toestelambtenaar op het provinciale en plattelandskantoor zorgt er bij de verzending van een 'telegram met het via „Holland-Radio" voor, dat zulk een telegram zoo snel mogelijk in Amsterdam komt. Een ander middel van overbrenging naar Am sterdam, dat juist voor Amerikaansch verkeer nogal eens gebruikt kan worden, en waarvan het j publiek onvoldoende op de hoogte is, bestaat uit de telefonische aanbieding en aflevering van telegrammen in sluitingstijd van het kantoor in j de woonplaats van den belanghebbende. In meer j belangrijke centra van Amerikaansch verkeer stelt het seinend publiek zich bovendien wel ge- durende de openingsuren van het kantoor ter I plaatse telefonisch in verbinding met de kabel- j kantoren. Hierin is ook voor Hollandradio voor- zien, en door aanvraag van een gesprek met do aansluiting RU spreekt men rechtstreeks met de j radioafdeeling te Amsterdam voor het telefo- j nisch aanbieden van telegrammen. In spoedge vallen geschiedt ook telefonisch aflevering aan 1 geadresseerden door deze afdeeling. Bichandeling van navragen. Ook de behandeling van navragen in Buiten- Europeesche telegrammen via Holland-Radio is vereenvoudigd. de gevolgen van de aardappelziekte uiterst pre- ceair is geworden. Het finantieel weerstandsvermogen heeft in tal van gevallen zijn uiterste grens bereikt. Waar de aardappelziekte vroeg en sterk optrad, ver oorzaakte zij een in de toch al verzwakte bedrij ven, niet te dragen verlies. Menig bedrijfshoofd is op het eind van zijn kracht, ziet geen uit- j komst. Men verge te niet, dat het hier speciaal I West-Friesland geldt, waar de vroege aardap- I peloogst het resultaat der bedrijven financieel beheerscht. i Aan den langendijk is de hoofdcultuur de kool, ginds vroege aardappelen en bloemkool, j met in de laatste jaren een zich uitbreidende j bloembollencultuur; van de laatstgenoemde ver- I bouw zijn de vooruitzichten nu juist niet gun- i stig. j I Doch niet alleen de Streek is door de aard appelziekte zwaar getroffen, te öbdam hebben de tuinbouwers nog slechtere resultaten, terwijl de gemeenteraad van Heerhugowaard, naar de „Telegraaf" bericht heeft, een crediet van f2000 heeft toegestaan, teneinde in de meest dringende gevallen dadelijk hulp te verleenen. Een en ander belicht den toestand in sommige streken van onze Provincie. De vraag klemt, of in dezen de Overheid een taak heeft. Gaat het aan, vraagt menigeen, in gevallen als thans voorkomen, de hulp van den j Staat, de Provincie, de Gemeente in te roepen? Dreigt niet het gevaar, dat de Overheidsbe- moeing al grootere vormen gaat aannemen, waar door de bedrijfsvrijheid in 't gedrang komt. En als men helpt, waar is dan in dezen cri sistijd het eind Hebben land- en tuinbouw meerdere rechten dan de handeldrijvende midden stand, dan schippers, slagers, kruideniers? Bij de beantwoording dezer opmerkingen, die men tegenwoordig vaak hoort, diene men niet uit 't, oog te verliezen, dat de nood geen inci denteel, doch een vrij algemeen karakter draagt, gevolg van de zeer ongunstige conjunctuur en nu van een natuurramp. Gold het een enkel land- of tuinbouwbedrijf, dat uit oorzaak van verkeerd beheer met den ondergang werd be dreigd, iets wat onder normale omstandigheden! ook voorkomt, er zou geen klemmende oorzaak voor Overheidssteun zijn. Doch thans staat het geval anders, vele bedrijven zijn aaln den rand van den ondergang, niet door schuld van de beheerders of eigenaars. Hier staan groote be langen op het spel, 'tis een groot algemeen be lang. dat de bedrijven in stand worden gehou den. Althans die bedrijven, die bestaansrecht hebben. Welken vorm van steun zal gegeven kunnen worden Hoe goed de bedoeling ook is geweest, toen Provincie en Gemeenten dit voorjaar de benarde bedrijven de hand toestaken, "toch mag niet ver heeld, dat de voorwaarden zwaar waren. Hier denken we aan den rentevoet, die voor vele menschen te hoog moet worden geacht. 'tls dan ook zeer te wenschen, dat men on der mildere voorwaarden helpt, wat bij de te genwoordige rente-standaard toch zeker geen ön- overkomenlijk bezwaar mag heeteu. Er is gevraagd om renteloos voorschot. Er is zeer veel voor te zeggen, doch gezien de voorwaarden, waarop met name in de Veen koloniën door het Rijk is geholpen, en mede de dit voorjaar door Provincie en Gemeenten ver-, leenden steun tegen de gangbare rente, zal hét- wel mogelijk zijn, om rentelooze voorschotten, hoe gewenscht ook, te verkrijgen. VOOR BEN KANTONRECHTER. Zitting van "Vrijdag 1 Juli. Uit den Omtrek WARMENHUIZEN. De zangvereeniging „Varia" onder leiding van haren directeur Jn. Vlam, behaalde Zondag jl. op he tzangeoncours, dat was uitgeschreven door den N.-H. Zangensbond, en gehouden werd te Heiloo, een tweeden prijs in de tweede afdeeling gemengde koren met 295 punten. Eén mooi succes voor deze vereeniging. W ARMENHUIZEN. Onze gymnastiekvereniging D'. A. Si- K. O. onder leiding van den heer de Rie uit Alkmaar, behaalde op de gehouden turnwedstrij'den te Schoorl van Zondag 1.1. een eerste en een derde prijs met hardloopen. Voor deze jonge vereeniging evetneens een mooie prestatie. W ARMENHUIZEN. Aanbesteding. De uitslag van de aanbesteding van een woon huis, veestalling en kapberg op verzoek van de Erven A. Kraakman te Warmenhuizen is als volgt H. Metselaar, Zuidscharwoude f 4975. A. Zuidscherwoude, Noordscharwoude 5048. J. Henselmans, Noordscharwoude 5175. J. Tromp, Oudkarspel 5269. K. Bruin, Oudkarspel 5446. K. Westra, Warmenhuizen 5555. P. Wester, Heerhugowaard 56700. P. Eingering, Zuidscharwoude 5682. O. J. v. Gelder, Br. op Langendijk 5750.— Kemper en Hoogvorst, Warmenhuizen 5790. S. Hes, St. Pancras 5837. P. Buis, Oudorp 6370. Jb. Zijp, Zuidscharwoude 7185. De gunning is aangehouden. DE MOEILIJKHEDEN IN L'iE BEDRIJVEN. In de dagbladen verscheen een verslag van de te Lutjebroek gehouden gecombineerde vergade ring van de tuinbouwvereenigingen uit W,est- Eriesland. Een relaas lazen we in de Standaard, van het behandelde ter vergadering weten we niet af. Men heeft, blijkens het bericht in het zoo juist genoemd blad, besloten, zich tot de re geering te wenden, ter verkrijging vari rentelooze voorschotten ten behoeve van in nood verkee- rendde" tuinbouwers, wier positie door het slech te jaar '30 toch al verre van gunstig, thans door Gemeente Slt. MAARTEN. Ove rde maand Juni. Geboren: Jan, zoon van Ja njlarm Bloemen en van Geen je Zwols. Gehuwd: geene. Overleden: Hendrik Brak, oud 9 jaren, z. van Arie Brak en Grietje de Graaf. Een verkeersincident bij de Friesehe prulbrng. De bejaarde maar nog krasse binnenschipper Corn. v. rich. uit Broek op Langendijk, die zich op 1 Mei per rijwiel naar Alkmaar had begeven, kwam bij het afrijden van de Friesehe brug naar den Dirks Duivelsweg, in aanrijding met een door mej. Verver van Koedijk, die nog juist vóór het sluiten der boomen de mét de gewone krente righeid van Waterstaat veel te smalle Friesehe brug wenschte op te rijden, met het gevolg dat de juffrouw met haar rijwiel kwam te vallen, zoodat dit rijwiel werd beschadigd. Deze schade f2.50 werd later 'door den schipper op verzoek van den heer Verver welwillend vergoed. Hij dacht hiermede van alle soesah af te zijn, doch zijn illusie werd wreed verstoord door de ont vangst van een dagvaarding, houdende een met vele redenen omkleede invitatie heden te ver schijnen voor den kantonrechter. Aan deze uit- noodiging werd gevolg gegeven, doch de heer rich, verscheen vergezeld van mr. Prins, aan wien was opgedragen ter gelegener tijd ook 'n vorkje mee te pikken en 'n hartig woordje mee te praten als zijn beurt om te spreken was aan gebroken. Do heer S. ontkende dat de aanrijding zij'n schuld was, maar Hij moest toegeven, "dat hij naar links was uitgeweken en alzoo den voor rang niet had geschonken aan mej. Verver, die geheel rechts uit de Heerenstraat op de brug aanreed. De verkeersagent Volbeda was nabij de plaats des onheils aanwezig, doch had door andere ambtsbezigheden gehandicapt, de aanrijding zelf niet kunnen waarnemen. Evenwel had hij zorg gedragen voor een prachtige situatieteekening op schaal, vervaardigd door een teekenaar van gemeentewerken De heer Ambtenaar, rekening houdende met de aanwezigheid van den verdediger, hield een uitgebreid requisitoir, vorderde schuldverklaring van den zoetwatergezagvoerder en diens veroor deeling tot f12 boete of 12 dagen. Mr. Prins becritiseerde in zijn pleidooi de dag vaarding, die hij een obscuur libel noemde, waar in een absoluut onjuiste tenlastelegging, signa leerde feitelijk den brugwachter als den schul dige en concludeerde ontslag van rechtsvervol ging of vrijspraak. De ambtenaar verdedigde met .vuur zijn dierbare dagvaarding, insinueerde zoo bedekte] ijk, dat hij de verdediging nog van heel wat grooter absurditeit verdacht en per sisteerde bij zijn requisitoir. Volgde nog de on vermijdelijke dupliek van Mr. Prins, die op zijn beurt bij zijn opinie betreffende het obscuur libel (een dagvaarding die niet uitblinkt in duidelijk heid) persisteerde, waarop de heer kantonrechter de gezellige discussie over punt 1 der agenda beëindigde, door den ambtenaar gelijk' te geven en den heer rich, die als geduldig offerdier het einde van den juridischeu woordenstrijd zat af te wachten, te veroordeelen tot f 6 boete of 6 dagen. Ondeugdelijk middel om de Vredesengel te lokken. De te Alkmaar wonende Volkshotel-restaurant houder Arie G., heeft nog al eens 'n diepgaand mceningsverschil met zijn huisgenoote en tracht dan zijn ontstelde zinnen te verzetten door een pittig glaasje, wat echter ook al niet bevorderlijk is om zijn stemming te verbeteren, integendeel, zoo kreeg dan ook de politie een H.O.S. ter assistentie, omdat gezegde logementhouder dreig de zijn geheele inrichting in elkander te slaan. De agenten Volbeda en Bosman begaven zich ijlings op weg om zoo mogelijk die ramp te voor- korne nen troffen alstoen den opgewonden heer G. aan op of nabij de stoep, zijner woning in een toestand, die uitvoering van art. 453 wetb. van strafrecht noodzakelijk maakte. De hotel houder, te dier zake geverbaliseerd, had echter zijn persoonlijke opwachting gemaakt bij den, amotenaar, om dezen heer nadrukkelijk mede te deelen, dat hij wel erkende drorken te zijn geweest, doch ten stelligste ontkende, dat hij zich ïn dien toestand had bevonden op 'den open baren weg, zoodat hij naar zijn meening niet strafbaar was. Niettemin werd de zaak toch doorgezet en heden behandeld bij verstek, aange zien de verdachte niet ter zitting was versche nen. Na verhoor van den getuige werd de com parant conform requisitoir van dea beer Amb tenaar, door den plaatsvervangend kantonrech ter mr. Langeveld, veroordeeld tot f8 boete of '8 dagen hechtenis, vermoedelijk zal Arie ech ter, wien de heerlijke gave der berusting al zeer gering is toebedeeld, wel in verzet, komen. D|e zaak is thans tip-top geregeld door blinkende borden en ingenieus huisnummer en kalender-systeem. De 31-jarige heer J. H. v. d. Anna Paulowna had op 23 Maart naar het oor deel der politie -misbruik gemaakt van het ste delijk geduld, door zijn .luxe automobiel een ongewoon langen rusttijd te verschaffen in de Langestraat, weshalve hij gecalanceerd werd. He den terecht staande, beweerde de heer v. d. B„ destijds onbekend te zijn geweest met het par keerverbod. Heden echter was hij volledig op de hoogte, dank zij de aanwijzende borden, die de parkeerzijden in de Langestraat in overeen stemming met de huisnummers en kalenderdagen, aan burger en vreemdeling duidelijk maken. Hem werd dan ook geen hooger straf dan f3 boete of 3 dagen opgelegd. Een jonge dame, die er wel raad op wist» Die 18-jarige mej. M. Si te Egmond Binnen, die zich onlangs bevond als passagier in het bekende Egmondej- trammetje, zag, terwijl deze schar retjesexpress reeds in beweging was, nog een vriendin komen aanhollen, Om te voorkomen dat deze laatkomster de tram zou missen, bedacht zij een radicaal middel en trok aan de noodrem. Het effect was weliswaar schitterend, maar niet in het voordeel van papa's portemonnaie, daar de resolute jongedame, na vooraf een reprimande te hebben geslikt, werd veroordeeld tot f10 boete of 10 dagen, wegens overtreding van het epoorwegreglement, dat dergelijke vrijpostighe den strafbaar stelt. Droevig excempel van alcoholisme. De transportarbeider Jan B. te Alkmaar, die helaas de zedelijke kracht mist om zich te ont houden va nden alcohol, die zijin gezondheid, hui- zelijk geluk en maatschappelijke welvaart ver woest, bevond zich op 26 Mei weer in kentoelijken staat, op de Paardenmarkt en werd ter ontnuch tering overgebracht naar het arestantenlocaaLj Verdachte, die reeds verschillende malen als ge tuig van zijn drankmisbruik was veroordeeld tot opzending naar een rijkswerkinrichting, stond heden terecht en beweerde thans op genoemden datum, toen hij den genschen dag nog niets had gegeten, door een z.g. goeden vriend getrakteerd te zijn op 6 potjes bier. Elen paar broodjes met worst ware beter geweest. Het bleek echter dat na dien tijd nog weer een ander procesverbaal was ingekomen. Ambtenaar noch kantonrechter betoonden dus consideratie met dezen beklagens- waardigen zwakkeling en werd hij overeenkom stig requisitoir veroordeeld tof een principale hechtenisstraf van 3 dagen en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. De veroordeelde gaf zijn voornemen te kennen in hooger beroep te zullen gaan, maar we vreezerj dat dit appel slechts zal blijken uitstel van exe cutie te zijn. Al vroeg in de verleiding gebracht. De heer Pieter M., caféhouder te Alkmaar, werd in den vroegen morgen van 26 Mei opge beld met het dringend verzoek direct te willen zorgen voor een behoorlijk ontbijt ten behoeve van eenige bezoekers, 'die op weg waren naar de Purmexender markt. De verheugde kastelein liet zich natuurlijk niet onbetuigd en maakte met de snelheid des bliksems alles gereed tot een be hoorlijke ontvangst der marktbezoekers, doch vergat in zijn beroepsijver, dat het hem nog niet vergund was zijn café voor bezoekers open te stellen, zoodat heden zijn winst vermoedelijk geheel werd vernietigd door het vonnis van 'den kantonrechter, waarbij hij tot f 8 boete of 8' dagen werd veroordeeld. Ook al weer een die beter zijn troost bij de chocolademelk kon zoeken. De voormalige trollervisscher, thans tuinders- knecht, de 30-jarige Cornells G. te Egmond was in den nacht van 24 op 25 Mei met zeer veel toewijding aan het Pinkster- en kermisvieren en bevond zich als gevolg van deze actie omstreeks 2 uur in de Voorstraat in een zoodanigen ken- nelijken staat van dronkenschap, dat procesver baal ter zake overtreding van artikel 453 niet kon uitblijven en de feesteling heden de droevige gevolgen van zijn onmatigheid ondervond door een veroordeeling tot f 15 boete of 15 dagen. Men begrijpt dat Cornelis niet voor de eerste maal met dit water voor den dokter kwam. Dat zaake wjas bij lange na nog niet vol doende nitgezoeht. Een inwoner van Egmond-binnen, de heer P. G., verscheen in gezelschap van zijn wettige huisvrouw en echtgenoote, mej. O. de Gr- als verdachten voor den kantonrechter, als beschul digd van het ernstige feit, dat beiden zich op 27 Mei hadden bevonden in de duinen van den heer v. Vliet, alwaar zij met assistentie van een hond, zich onledig hielden met het opsporen van wild. D'oor den jachtopziener Holz was dit feit gecon stateerd en procesverbaal opgemaakt. Die man nelijke verdachte echter ontkende heden perti nent, zich op den aangegeven 'datum en uur in het duin te hebben bevonden. Mej. G- van i haar kant deelde mede, wel in de duinen te heb ben gewandeld, doch zonder hond, -maar aanvan kelijk in gezelschap van twee bekenden, die de vlucht hadden genomen, toen zij hen op de aan wezigheid van den jachtopziener 'had attent ge maakt. Een hunner had zijn klompen achterge laten, die door haar waren medegenomen en die zij had geweigerd aan Hols uit te leveren. Natuurlijk was het, nu de zaak zóó werd geïnter preteerd, broódnoodig, dat de niet opgeroepen jachtopziener werd gehoord en besloot men de behandeling te schorsen tot de zitting van 17 Juli, teneinde den verbalisant Holz als getuige te hooren. Het is noodzakelijk op dit punt op zijn qui vive te zijn, zacht te rijden en aanwijzing,, bel of signaalhoorn niet te sparen» Het gevaarlijke kruispunt LangestraatKoor-' straat, Kerkplein en St. Laurensstraat blijft on danks alle misschien meer welgemeende dan prac- tische pogingen tot meerdere veiligheid, bezorgd heid baren. De uiterste voorzichtigheid en op lettendheid is voor eiken weggebruiker, voet ganger, wielrijder, automobilist en wagenbestuur der aldaar dringend noodig. Zoo stond dan ook' heden weer terecht een inwoner uit Heerhugo waard, de heer Dlirk St., te Heerhugowaard als autobestuurder op 30 Mei aan twee wielrijders, van rechts komende, geen voorrang had verleend, zoodat een aanrijding alleen door hevig remmen kon worden voorkomen. De heer St. voornoemd, scheen niet geheel overtuigd van zijn schuld, maar het feit was persoonlijk geconstateerd door den verkeersagent Wijnberg, wiens autoriteit vol doende werd geacht, zoodat veroordeeling tot f 8 boete of 8 dagen volgde. De held Piet Hein was er een jongeling met een ongereinigd reukorgaan bij. lOp 7 Juni durfde de 23-jarige fabrieksarbeider P. A. B. uit Heemskerk het stoute stuk bestaan te Uitgeest zich in gezelschap van zijn uitverko rene te wagen in devuurlijn van den Staat der Nederlanden niet alleen, maar zich zelf daar neder te vlijen om rust te nemen, welk schrik wekkend voorbeeld door zijn meisje, ook al be zield met den heldenmoed van haar onverschrok ken cavalier, werd gevolgd. Natuurlijk kon een dergelijk misbruik van deze met zooveel zorg bewaakten en ongerept bewaakten vuurlijn niet worden getolereerd en werd althans tegen het vrijmoedige jongmensch procesverbaal opgemaakt en stond hij heden terecht. Het mocht wel ver wondering baren, dat de kantonrechter slechts f 2 boete of 2 dagen hechtenis oplegde. Vermoe delijk is Z.E.-achtbare nog niet geheel door drongen van den ernst van dit gelukkig maar zeldzaam voorkomende feit.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4