Raad Heer Hugowaard (Vervolg van pagina 1). De buitenlampen kenmerken zich erdoor, dat zij bestand zyn tegen weer en wind. Hier wordt gedemonstreerd door de eenigste en grootste spiritusiabriek in Nederland, die zich ten doel stelt, net gebruik van spiritus te vernoogen door deze faorikaten in den handel te brengen tegen den laagst mogelijke prijs. De lijders met voetgebreken raden wij ten sterkste aan een bezoek te brengen aan de stand van den heer M. Piersma te Noordscharwoude en Oudkarspel, die hier exposeert met de wereldDekende speciali teiten van or. Scholl voor voetgebreken. Talrijk zijn de artikelen voor voetverzorging op het gemed van likdoorns, eeltplekken, voetaiwijkingen in de ge- wricnten, alsmede steunzolen voor de talrijk ver schillende gevallen van platvoeten etc. Op duidelijke wijze wordt den bezoeker getoond door middel van een beweegbaar voetskelet, welke aiwijkingen ver holpen worden. Om den indruk weg te nemen, dat de Dr. Scholl's steunzolen duur zijn, vermeiden wij dat deze ver- krijgoaar zijn zoowel in luxe en eenvoudige uit voering. Voor de huisvrouwen zal een bezoek aan de stand van de Chemische fabriek „Grasco" te Amsterdam zijn nut heoben. Deze fabriek brengt in den handel de ouderwet- sche poetspomade in verdunde vorm. Het voordeel van deze poetscreme is, dat zij geen wit nalaat en een prachtige glans geeft. Dit poetsmiddel is aoso- luut niet nieuw en bestaat al ruim 3ü jaren. Ge voegelijk kunnen wij hiervan zeggen „Goede wijn behoeft geen krans." Wij hebben ons kunnen overtuigen, hoe het vui' .»e metaal na de behandeling met dit artikel als nieuw er uit ziet. Voorts brengt deze firma reukblokken te gen mottenpiaag, voor de W. C.'s enz., alsmede stof- weerende vloerzeilolie, bij uitnemendheid geschikt voor slaap- en kinderkamers, kantoren en lokalitei ten en zeer geschikt voor linoleum. Het midden van het tooneel is herschapen in een ware bloementuin en is het de firma Kuit te Scha- gen, die een schat van bloemen en planten op meesterlijke wijze tentoonstelt. Een schat van bloemwerken valt hier te bewon deren en deze expositie getuigt van een verfijnden smaak en kunstzin. Speciaal legt de firma zien toe op tuinaanleg en rots- en muurtuinen en is de firma gaarne jereid hieromtrent alle gewenschte inlich tingen te verstrekken. Nog zij vermeld, dat deze firma steeds groote voorraad heeft uit eigen kwee- kerij. Dalen wij thans weer af naar de zaal, dan vraagt de heer Simon Timmerman te Noordscharwoude on ze aandacht voor de bekende „Sarolea" motors, waarvan hij de vertegenwoordiging heeft voor het noordelijk deel van Noord-Holland. Hoe keurig zien deze motoren eruit die dan ook alle aandacht trekken. Ook Silver Steel rijwielen, eigen gedeponeerd, val len op door de luxe, niettemin degelijke, uitvoering. Voorts zien wij er nog de bekende automobielolie Veedol en niet te vergeten de Englebert motorbanden Ons volgend bezoek geldt de stand van den heer A. Moldovan te Nieuwe Niedorp en Noordscharwoude. Zelden hebben wij het genoegen gehad eene collec tie foto's te kunnen bewonderen op eene tentoon stelling. En het dwingt bewondering af als wij zien het prachtige fotografisch werk van dezen kunste naar, want op dit gebied heeft de heer Moldovan zijn sporen rijkelijk verdiend. Eene collectie als deze, met uiterste zorg, ware kunstzin en verfijndheid sagengesteld demonstreert op sprekende wijze de groote capaciteiten van dezen vakman en waarborgt eene levering die getuigt van eene afwerking boven alle lof verheven. De N.V. Enkhuizer Brood-, Koek- en Beschuitfa briek te Enkhuizen neemt een hoek der zaal in met een stand, die opvalt door de bijzondere vorm en tevens in een bij uitstek verzorgde kleurencombi natie. Wij konden niet nalaten aan de vriendelijke uitnoodiging gehoor te geven om een proefje te ne men van de verschillende producten, die door deze firma in de handel worden gebracht. Reeds zijn ingevoerd de ontbijtkoek, beschuit, tafel- en Joden- koeken. Thans wordt een nieuw artikel naar voren gebracht en wel Enkhuizertjes, een zeer smakelijk en broos koekje. Aan alle bezoekers wordt ter keuring aan geboden de Enkhuizer tafeikoek, die bij een ieder zeer in den smaak valt en de resultaten dezer reclame zal de firma wel spoedig ondervinden. Ook alle soorten koek en banket zijn geexpo,- seerd .welke verkrijgbaar zijn bij iederen goeden winkelier. Deze firma heeft gedurende den tijd dat zij is opgericht nl. 10 jaren, zich een groot afzetgebied verworven, waaruit is af te leiden dat de kwaliteit alle kritiek kan doorstaan. Ba nkomen wij Bij Bakker's Drogisterij, Fatohandel en Optisch Bedrijf te Noordscharwoude. Eene groote collectie cameras van de bekende fabrikaten Kodak, Agfa, Zeiss enz. zijn op oen wijze, geëxposeerd, die eene keuze hieruit zeer vergemakkelijkt. Ook alles wat hierbij behoort, zooals albums, materiaal voor donkere kamer, tasschen en stativen zijd ruim vertegenwoordigd in alle prijzen en kwaliteiten. Dan zien wij eene afdeel ing bandages, gordels, banden, elastieke kousen voorts verbandtrommels en verbandmid delen. Wat betreft de afdeeling optiek is onze meening dat de heer Bakker zich er speciaal o ptoelegt op de fijnere monturen in de meest moderne modellen, hetgeen wel een blijk is, dat de heer Bakker met zijn tijd meegaat en voor iedere beurs rekent. Nog vermelden wij, de collectie barometers en brengt de heer Bakker de Eau de Cologne 4711 in een groot assortiment. Btezien wij thans de stand van de firma K. W. Möller te Üudkarspel, dan zien wij hier een over vloed van 't artikel naaimachines. Deze firma heeft zich voor deze tentoonstelling er speciaal op toegelegd dit artikel onder de aandacht te brengen van het bezoekende publiek. We zien hie rde diverse modellen trap- en handnaaima chines. In den tegenwoordigen tijd wordt er veel gebruik gemaakt van electrische machines. Dit neemt niet weg, dat aa ntrapmachines toch voor- deelen zijn verbonden waarvan wij allereerst wil len noemen, dat bij gebruik hiervan twee han den vrij zijn. Ooc geldt voor vele huisvrouwen het bezwaar dat zij een trapmachine niet in de kamer wenschen. Dit euvel kan worden onder vangen door een zoogelnaamd kabinetmeubel. Doch velen vergeten dat de handmachine zeer practisch met een thans in dein handel zijinde motor tot een electrische kan worden omge vormd. Voor vele huisvrouwen is 'het dus, ge zien de uitgebreide collectie machines, een el dorado. Tevens ziet men hier de practische toe passing van de onmisbare haaimachinelamp. Ook is deze firma het aangewezen adres voor alle onderdeelen, terwijl er speciaal op gewezen zij, dat het behoud der machine is, het gebruik van goede olie, waarvan de kosten zeer miniem zijn. Zeer interessant is het bezichtigen der de monstratiemachine, waarvan men 'het inwendige mechanisme kan gadeslaan. Alle onderdeelen zijn van prima gehard staal en bij een goede behan deling waarbij het gebruik der olie een eerste plaats inneemt, zijn de machines onverslijtbaar. Last not least. ITot slot brengen wij een bezoek aan de stand van den heer K. Bloot, fa» A. Groot Nz. te Noordscharwoude. Hier zien wij de toepassing van opklapbedden van het fabrikaat' Auping, welke op automatische wijze wordt gedemon streerd. Deze afdeeling bevat tévens een keur van de kens, slaapkamergordijnen en vloerbedekking. De volgende afdeeling toont oins de uitgebreidheid van het fabrikaat Gero-Gromalca en Gero-Tin, hetwelk in groote verscheidenheid aanwezig is. Deze afdeeling kenmerkt zich door de aanklee ding. De afdeeling hierop volgend bevat de nieuwste modellen van Van Delfts Kinderwagens. D elaatste afdeeling is in combinatie met den heer Van Hout samengesteld en toont ons de meest moderne en vele soorten uurwerken, zoo als pendules, regulateurs, fantasieklokken en valt bijzender op de zeer mooie halklok. Hiermede is onze rondwandeling ten einde en hebben w ijgetracht een beknopt overzicht te geven van het vele wat tentoongesteld wordt. In ons nr. van Zaterdag komen wij nader op de tentoonstelling terug. Vermelden wij nog dat de dag zich kenmerkte door een zeer druk bezoek en heeft het concert, aangeboden door de Gemengde Zangvereeniging Crescendo" het zijne er toe bijgedragen om het succes van den eersten dag te vervolmaken. Ook hiero pkomen wij nader terug. Nieuwstijdingen OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Wielrijder gedood. Op den onbewaakten overweg te Zevenhuizen wil den gistermiddag drie jongelieden achter elkaar rijdend den overweg passeeren. Tengevolge van den sterken tegenwind lagen zij gebukt over het stuur, waardoor zij een slecht uitzicht hadden op den onbewaakten overweg. Hierdoor werd een 19 jarige jongeman uit Rotterdam door den trein gegrepen en op slag gedood, terwijl zijn fiets totaal verspin- terd werd. De beide anderen kwamen met den schrik er af. KLEUTER OVERREDEN EN GEDOOD. Het kind wilde zijn hond redden. Op den Massenweg te Rheden liep gisteravond om streeks 7 uur de zevenjarige J. Bosveld met een hondje, toen een auto aankwam. Het kind wilde het hondje voor de auto weghalen. Hij kwam te vallen, met gevolg, dat hij werd overreden. Deerlijk gewond werd hij opgenomen. Tijdens het vervoer naar het Velper ziekenhuis is het kind overleden. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 7 Juli 1931. Om 4.30 uur namiddags opent Voorz.-Secretaris, Burgemeester van Slooten. Afwezig de heeren Borst en Groenland. De notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. De heer Borst komt binnen. Van den Minister van Handel en Nijverheid is bericht gekomen, dat de winkelsluitingswet 1 Maart 1932 in werking gesteld wordt en in overweging gegeven vóór 1 October desbetreffende verordenin gen in te dienen. Daar door den Raad indertijd besloten is de werking van deze wet af te wachten wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. De vergoeding Lager Onderwijs over 1930 bedraagt f 26.653.49. Van D. Gootjes is een dankbetuiging ingekomen voor ontheffing schoolgeld 1931. Hij verzoekt ook terugbetaling schoolgeld 1930 daar hij toen ook als voogd ten onrechte voor een kind betaald heeft. Wordt goedgevonden. Van S. Kooistra is een verzoek ingekomen, om tegemoet koming toe te staan wegens speciale be handeling in een ziekenhuis, dat door hem zelf niet betaald kan worden. Daar nog geen bepaalde kostenrekening kan wor den gemaakt wordt besloten deze zaak in handen van B. en W. ter verdere afwerking te stellen. Hetzelfde geschiedt met een verzoekschrift van P. Beers, die ontheffing van schoolgeld over 1930 ver zocht heeft. Van de Zuiderzee-arbeiders, wier toelage in de vergadering van den 24 Juni ingetrokken is, is een verzoekschrift ingekomen om alsnog weder de bij drage in het vervoer te mogen genieten. Wel kun nen zij momenteel in de gemeente arbeid vinden, doch dit zal vermoedelijk van korten duur zijn, en waar de directie der Zuiderzeewerkers geen garantie stelt voor wederaanneming van personen, die een tijd het werk verlaten, hopen zij dat op hun verzoek gunstig wordt beslist. De heer Kostelijk wijst er op dat in het verzoek schrift niet worden genoemd de bedragen die per week verdiend worden. Gaarne zou hij officieel iets vernemen van het loon dat daar verdiend wordt. Als er steun moet worden gegeven is hij er voor dit in de eerste plaats te doen aan hoofden van gezinnen. Hij meent niet te kunnen oordeelen voor er vete dere gegevens zijn en daarom afwijzend op dit adres te moeten beschikken. Waar alleen het hiermede eens zijn wordt besloten alsnog verdere gegevens af te wachten en in dien geest te berichten. Medegedeeld wordt dat ter lezing is gelegd het verslag van den toestand der provincie Noordholland over 1930. Van de Commissie van bijstand van het G. E. B. is een advies ingekomen betreffende doortrekking van het bestaande bovengrondsche laagspanningsnet van het Zuideinde van den Middenweg naar het stoom gemaal aan den Huigendijk. Bij het lasschen aldaar bleek n.l. dat de stroom niet sterk genoeg was en waren deskundigen van meening dat, indien ook aansluiting van uit weste lijke richting werd aangebracht, zoodat een ringlijn ontstond de reparatiewerken door zouden kunnen gaan. Door den administrateur van het bedrijf was een raming gemaakt, welke f 1249.90 bedroeg. Het polder bestuur was genegen hierin f 600.bij te dragen. Daar ook volgens den administrateur de gebruikers aan het Zuideinde van den Middenweg, Huigendijk en Henstwekerweg met dezen aanleg gebaat zullen zijn, wordt er wel voor gevoeld deze aansluiting tot stand te brengen, hoewel geen enkele deskundige zekerheid durft geven dat de stroom voor de te ver richten werkzaamheden voldoende zal zijn. De heer van Langen wijst er op dat de ketels ouder worden en men dus binnenkort bij een nader onderzoek van de ketels weer voor eenzelfde geval zal komen te staan. De heer Krom vraagt of slechts electrische lasch- apparaten gebruikt kunnen worden. Voorzitter bevestigt, dat de betrokken ingenieur hun aldus heeft medegedeeld. Namens de Commissie van Bijstand deelt de heer Tromp mede, dat ook de verlichting van de daar in den omtrek wonende ingezetenen veel zal verbete ren. Deze verbetering heeft tenslotte de verhouding f 600.polder en f 649.90 beheersccht. Wel gaan daarlangs ook kabels van het provinciaal bedrijf doch aansluiting daaraan zal zoo duur komen, dat er niet aan te denken is dit door te voeren. Voorzitter antwoordt dat ten slotte slechts één ding ontbreekt, wat hij gaarne zou gezien hebben en dat is de verklaring, dat de aansluiting absolute zekerheid zou geven. Dit plan heeft den heer Kostelijk ook wel toege lachen, graag zou hij zien, in verband met het ge sprokene, dat echter nog een advies van een tech nisch bureau werd ingewonnen, zoodat men zeker weet waar men aan toe is. Voorzitter wijst er op dat dergelijke inlichtingen langen tijd in beslag nemen terwijl hier in verband met mogelijke spoedige bemaling van den polder doortastend optreden noodzakelijk is. De heer Wuis vraagt of de mogelijkheid niet be staat of eerst geprobeerd wordt, daar we toch een ringlijn in de gemeente hebben, n.l. langs de kabel. De heer Van Langen steunt dit voorstel. Besloten wordt, indien de proef voldoet, de leiding aan te leggen. De heeren Van Langen, Kooy en Tromp worden verzocht om de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden na te zien. Bij monde van eerstgenoemde wordt verklaart dat deze in orde zijn bevonden. Aangeboden wordt de rekening 1931. Ontvangsten Gew. Dienst f 174.723.75, uitgaven f 161.397.30. Batig saldo f 13.326.455. Opgemerkt wordt dat echter in den dienst 1930 is verwerkt een deel van het batig slot. Dienst 1928 ad f 12.439.22 en opgenomen is f 3000.— uit het re servefond, zoodat het werkelijk nadeelig saldo f 2112.76 bedraagt. De Kap. Dienst sluit in ontvang sten en uitgaven op f 39780. De heeren Quant, Tromp, Van Langen worden benoemd om de rekening na te zien. Van eenige leden is een verzoek ingekomen om iets te mogen zeggen over de omstandigheden van de tuinders in verband met de slechte uitkomsten van den aardappelteelt. De heer Tromp het eerst het woord vragend, wijst er op hoe dit voorjaar nog velen op de been gebleven zijn door de Tuinderscredieten. Thans zijn velen van hen getroffen door een ramp zoo groot als spr. zich tijdens zijn leven niet kan herinneren. I Door hen wordt letterlijk niets gehaald. Inderdaad zouden velen van de kleine tuinders thans, als zij contant moesten betalen verhongeren, doch zij leven nog, omdat zij teren op het creüiet, dat de midden stand verleent. albestode (vden21ivhericdennUS z,„„,„„cmfwypvmgkq Hem is een geval bekend, dat iemand, als een klein kind liep te huilen door de woesternij van zijn aardappelvelden, waarop hij alle hoop voor de reeds achterstallige betalingen had gevestigd. Tuinders zijn eigenaardige menscnen. Zij zijn altijd geneigd met het oog op de toekomst nog maar wat af te wachten. Andere volksgroepen zouden reeds lang hun mond opengedaan hebben, doch zij wachten zwijgend af, hopend op uitkomst. Velen van hen die reeds lang op den rand van de put zaten, zijn echter thans in de put terecht gekomen 1 en de kreet om hulp die thans opklinkt, kan een 1 noodschreeuw genoemd worden. Onder deze omstandigheden heeft hij zicch afge vraagd of het niet op den weg van de gemeente zou liggen in deze een schrijven aan den Minister van Bmnenl. Zaken en Landbouw te zenden en desnoods om dit argument kracht bij te zetten voor de meest bedreigde gezinnep zelf reeds een steunbeweging op touw te zetten. Voorz. wijst op den grooten brand te Parijs, die ons geheele volk in beweging heeft gebracht. De heer Kostelijk zegt, dat de woorden door den heer Tromp gesproken hem uit het hart gegrepen zijn. Als kassier van den Boerenleenbank kan hij zeggen, dat er steeds gehaald is en maar weer ge haaid. Gewerkt wordt van s morgens vier tot laat in den avond door alle mislukkingen heen. Niet mag de pessimistische geest aangewakkerd worden, doch er moet in het openbaar over deze zaak gesproken worden zoodat het groote publiek er mee bekend wordt. Speciaal in deze gemeente heeft de aardappelziekte groote verwoestingen aangericht. De cijfers die hij dagelijks in de practijk hoort lei den hem "er toe no gverder te willen gaan dan den heer Tromp. Een deputatie naar de regeering meent hij in deze de aangewezen weg. Tuinders zijn geen schreeuwers, maar dit geval moet bekend gemaakt worden, waar hier van een ramp gesproken kan wor den, meent hij dat in dit geval de helpende hand moet gereikt worden, al kan men niet derect spreken van natuurramp in den gewoon gebruikten zin van het woord. In dit geval moet de leuze zijn „Alles doen wat te doen is." De heer Krom dankt den heer Tromp voor het in deze door hem genomen initiatief. Hier gaan geen kunstschatten verloren, hier gaan werkzame men- schenievens ten onder, hier gaan heele gezinnen te gronde van menschen die werken en nog eens wer ken en thans met een droevig oog langs den akker staren, die dit jaar geen vrucht voortbrengt en hen het loon op den arbeid onthoudt, dat in vele gezin nen, gezien den grooten achterstand, toch zoo bitter noodig is. Men zegt dat velen te laat geweest zijn met het sproeien, doch wij, zooals we hier zitten, kunnen man voor man verklaren, dat ook wij vreemd ge staan hebben tegenover het dit jaar op zoo eigen aardige wijze optredend verschijnsel der ziekte. Lang heeft men den tijd van de aardappeloogst in vele gezinnen verbeid. Vergeeft is het wachten geweest en vergeefs de hoop, die men nog koesterde omtrent een niet kwaadaardig zijn van het ver schijnsel. Over deze ramp ligt niet het sensationeele dat den mensch gewoon is aan een natuurramp te verbinden, toch is het een ramp, doch een zich in stilte voltrekkende, die zich juist hierdoor niet naar buiten openbaart. En zij treft geen enkelingen. Zien we naast de vele bouwers, ook naar de vletschippertjes, die anders om dezen tijd een flink stuk brood verdienen, doch wier vletten nu werkeloos langs den wal liggen. De heer Quant zegt, dat in de gisteravond ge houden vergadering der onderafdeelingen van den L. T. B. in de Hengstman, besloten is een deputatie naar den minister af te vaardigen. De heer Hazeloop heeft o.a. in Obdam reeds den boel opgenomen en zijn volle medewerking toegezegd. Voorzitter is de meening toegedaan dat een depu tatie uit andere gemeenten deelname uit deze ge meente niet uitsluit. Met den meesten spoed moet dus getracht worden cijfermateriaal bij elkaar te krijgen, zoodat men gegevens kan verstrekken. De heer Kostelijk zegt, dat hem gevallen bekend zijn, waar bakker en kruidenier voorbij gaan, en dat is bij menschen, die tot de best bruikbare van de gemeente behooren. Hij wenscht dat er een commissie uit den Raad benoemd wordt die dergelijke gevallen onderzoekt en dat de Raad direct voor deze Commissie een be drag voteert, zoodat hen de gang naar het armbe stuur bespaard wordt en dadelijk geholpen kan wor den daar waar de nood het hoogst is. De heer Tromp dankt de sprekers voor de woorden waarmede zij het door hem ingeleide onderwerp ont vangen hebben. De heer Van Langen wijst er op dat de midden standers ook in de zorgen komen. Voor hen is het ook betalen en vergeefs kloppen zij aan bij klanten, die anders tot de geregeld betalende behooren. De heer Krom vindt een deputatie het meest aan gewezen middel. Voorzitter vraagt of iemand een som wil noemen ter voorloopige beschikbaar stelling. Hij erkent dat dit punt niet gemakkelijk is. Wij weten niet wan neer deze quaestie een andere wending zal nemen. Verschillende bedragep, varieerende tusschen De heer Kostelijk wijst er op, dat in geen geval bij hen, die hulp noodig hebben de idee van arm lastigheid gewekt moet worden. Hij draagt voor f 2000 voorloopig uit te trekken en een commissie te benoemen. Dit vindt algemeene instemming. De heeren Kostelijk, Quant, Tromp en Pool worden gekozen, en besloten wordt zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden te beginnen. De heer Kostelijk stelt nog voor van gemeente wege de groote pers mededeeling te doen. Voorzitter zegt hoe dat de noodlge maatregelen in deze zullen worden getroffen. De heer Wijnker meent dat velen niet persoon lijk zullen willen komen, en vraagt of het niet wen- schelijk is, dat per brief medegedeeld wordt. Velen vinden dit bezwaarlijk, daar mondeling de beste inlichtingen zijn te verkrijgen. Besloten wordt een brief aan den minister te zen den en een deputatie af te vaardigen welke door genoemde commissie uit haar midden zal worden gekozen. Gevraagd wordt of deze ramp gerekend kan wor den tot dezulken waardoor vrijstelling van grond belasting verkregen kan worden. De heer Tromp meent dat de nood slechts tijde lijk is. Ook in de vergadering van de L. T. B. is er over dit punt gesproken. Toen werd gewezen op het feit, dat niet de geheele oogst vernietigd is, daar de herfst nog veel kan goedmaken. Hierna volgt onder een woord van dank sluiting. Buitenland GEEN MILITAIRE MANOEUVRES IN DUITSCHLAND. Wegens den financieelen toestand. Volgens een bericht in de „Vossische Zeitung" zullen dit. jaar, met het oog op den gespannen financieelen toestand geen groote militaire oefenin gen plaats vinden. De manoeuvres zullen beperkt blijven tot kleine oefeningen in bataillonsverband in de nabijheid der garnizoensplaatsen. DE OVERSTROOMING IN CHINA. Vierduizend dooden. De „Times" meldt uit Hongkong, dat het water in het overstroomde gebied in de provincie Kwamtoeng, dat zich bijna tot Kanton uitstrekt, langzamerhand begint te vallen. Men schat het aantal personen, dat bij de over stroomingen om het leven is gekomen op 4000. NA DE AANVAARDING VAN HET MORATORIUM, De bijeenkomst der deskundigen. In de Parijsche ochtendbladen worat met weinig geestdrift gesproken over de Engelsche uitnoodiging, Men schrijft het voornamelijk aan de goedé Fransch-Engelsche betrekkingen toe, dat Frankrijk gedeeltelijk heeft besloten op deze uitnoodiging in te gaan. De meeste bladen zijn van meening dat Parijs als plaats der besprekingen veel gunstiger zou zijn geweest. De „Echo de Paris" wijst er op, dat het program der conferentie nog geenszins vaststaat. Men weet zelfs nog niet, of Duitschland op deze conferentie vertegenwoordigd zal zijn, evenmin als men thans reeds vooruit kan zeggen, of de des kundigen zich slechts met financieel-technische vraagstukken zullen bezig houden, of ook de juri dische kwesties zullen overwegen. Het blad acht een bijeenkomst van deskundigen in zooverre raadzaam, dat dezen de mogelijkheid hebben in volledige vrij heid van handelen een regeering te kunnen desa- voueeren, wat bij regeeringspersonen niet het geval is. De „Ouvre" meent te weten, dat Briand een be slissing over het Engelsche .voorstel voor een latere bijeenkomst van ministers der bij het Young-plan betrokken landen niet heeft uitgesteld, maar het voorstel direct heeft afgewezen. NOODWEER IN BERLIJN. De brandweer 160 maal gealarmeerd. Gisteravond woedde boven Berlijn een hevig on weer. Tegelijkertijd viel er zooveel regen, dat de brandweer 160 maal gealarmeerd werd, om assistentie te verleenen. Vooral in het Zuiden der stad overstroomde het water vele woningen. De bliksem sloeg in een aantal schoorsteenen en richtte eenige materieele schade aan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. MARIA-VERSCHIJNING IN SPAANSCH DORP? In het dorp Oreaizteguie bij San Sebastian zou, volgens een V. D.-bericht, een herdersjongen de verschijning van de H. Maagd Maria hebben gezien. Deze verschijning heeft zich, naar gemeld wordt, in aanwezigheid van een talrijk publiek herhaald. De bevolking verkeet in groote opwinding. DE CRISIS IN HET DUITSCHE ZAKENLEVEN. Een aanbod van 1000 firma's. Duizend toonaangevende Duitsche firma's uit alle belangrijke takken der industrie hebben in een brief aan Rijksbankpresident dr. Luther, aangeboden, aan de Deutsche Gelddiskontbonk een borgsom van 500 millioen mark ter beschikking te stellen, om aldus het besluit te demonstreeren van het Duitsche za kenleven, om de huidige depressie te boven te ko men. De Duitsche Gelddiskontbank zal het nieuwe crediet-instituut voor Duitschland worden om het vertrouwen in het land te herstellen, verdere opzeg ging van crediet te verhinderen en de kapitaals- vlucht stop te zeten. ZITTING VAN HET RIJKSKABINET. Woensdagmorgen kwam het Rijkskabinet in ver gadering bijeen. Waarschijnlijk zal de regeering zich in hoofdzaak bezig houden met het aanbod der Duitsche industrieelen van een waarborg voor de begrooting van vijf honderd millioen. Ook de pre sident van de Rijksbank, dr. Luther, neemt aan de besprekingen van het kabinet deel IN EEN GROOTEN TIJD. Ergens in Amerika hebben weer eens twee kracht patsers met elkander gevochten. Het waren een Duitscher en 'n Amerikaan. De Amerikaan werd zóó toegetakeld, dat zijn gezicht een zeer bloederig aspect bood; half bewusteloos hing hij tenslotte „in de touwen." Toen werd de Duitscher tot kampioen uitgeroepen; met een vollen buidel keert hij naar zijn vaderland terug, en zal daar als held worden ingehaald. De bladen hebben omdat het nieuws betrof waarin velen belang stel len, van deze gebeurtenis melding gemaakt, gelijk steeds. Dit echter zal ons niet beleten van dergelijke pseudo-sport onzen innigen afkeer uit te drukken, schrijft „De Avondpost." Het leven in een zonderlinge samenleving. Wan neer twee mannen elkander op straat „afdrogen", komt de politie tusschenbeide en arresteert hen: wanneer ze elkander in den boks-ring op onmen- schelijke wijze toetakelen, komt een heele politie macht op de been om de orde te handhaven en zit een flink deel van de geëerde mensch-heid in hevige spanning om het resultaaat te vernemen. En de opper-vechterbaas wordt met geld en roem beladen. Zoo heeft deze naar licht, vrijheid en verlossing snakkende wereld, waarin kunst en wetenschap zich vaak met de uiterste moeite kunnen staande hou den en de hoogste en beste geesten dikwijls armoede den strijd om het bestaan moeten voeren, haar magistrale krankzinnigheden. We leven in een grooten tijd." Hevige regenval. Verschillende streken van het Duitsche rijk hebben te lijden onder de gevolgen van hevigen regenval. Eien wolkbreuk, die boven Saksen losbarstte, heeft groote schade aangericht in eenige dor pen, waar enkele huizen instortten, een spoor- wegdijk werd vernield en een schade werd aan gericht welke op 15 millioen wordt geschat Hamburg werd geteisterd door stortregens, die eveneens groote schade aanrichtten. De brand weer werd niet minder dan 240 maal gealar meerd oin gebouwen, die dreigden in te vallen, te stutten en ondergeloopen kelders leeg te pom pen. f. Tijdens een hevig onweer, werden eenige hui zen in omliggende dorpen door den bliksem ge troffen en dientengevolge in de asch gelegd- Ook boven Berlijn heeft een zwaar onweer gewoed, hetwelk gepaard ging met geweldige regenbuien, zoodat verschillende straten blafdr stonden. Werkloozcn. Het aantal werkloozen in Duitschland bedroeg op 30 Juni ca. 3.962-000; het is dus sinds 1' Juni met. ca. 38.000 verminderd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6