NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 81 ZATERDAG II JULI 1931 40e Jaargang Middenstandstentoonstelling De Klitte Hel van Piz Palu. rraagt of het niet wen- degedeeld wordt. Velen r mondeling de beste n. m den minister te zen vaardigen welke door ar midden zal worden mp gerekend kan wor- vrijstelling van grond len. de nood slechts tijde- g van de L. T. B. is er ti werd gewezen op het t vernietigd is, daar de ren. rd van dank sluiting. INOEUVRES IN AND. :elen toestand. e „Vossische Zeitung" ag op den gespannen oote militaire oefenin- aeuvres zullen beperkt in bataillonsverband nsplaatsen. (G IN CHINA, looden. kong, dat het water in provincie Kwamtoeng, ;strekt, langzamerhand' onen, dat bij de over gekomen op 4000 HET MORATORIUM, deskundigen. den wordt met weinig ïngelsche uitnoodiging, meiijk aan de goedé gen toe, dat Frankrijk deze uitnoodiging in te meening dat Parijs als el gunstiger zou wijst er op, dat het geenszins vaststaat, f Duitschland op deze zal zijn, evenmin als ,n zeggen, of de des- financieel-technische >uden, of ook de jurl gen. Het blad acht een in zooverre raadzaam, bben in volledige vrij- iring te kunnen desa- ersonen niet het geval n, dat Briand een be- Dorstel voor een latere er bij het Young-plan uitgesteld, maar het sn. BERLIJN. lal gealarmeerd. Berlijn een hevig on zooveel regen, dat de rd werd, om assistentie stad overstroomde het em sloeg in een aantal .ige materieele schade amen niet voor. SPAANSCH DORP? lij San Sebastian zou, een herdersjongen de 1 Maria hebben gezien, h, naar gemeld wordt, rijk publiek herhaald. iote opwinding. CHE ZAKENLEVEN. D00 firma's, litsche firma's uit alle :ie hebben in een briel ither, aangeboden, aan een borgsom van 500 g te stellen, om aldus van het Duitsche za- ressie te boven te ko- ank zal het nieuwe ïland worden om het stellen, verdere opzeg- iren en de kapitaals- IJKSKABINET. t Rijkskabinet in ver- k zal de regeering zich met het aanbod der en waarborg voor de millioen. Ook de pre- Luther, neemt aan de deel EN TIJD. veer eens twee kracht en. en 'n Amerikaan. De keld, dat zijn gezicht )od; half bewusteloos uwen." Toen werd de oepen; met een vollen .derland terug, en zal ild. De bladen hebben rin velen belang stel- ilding gemaakt, gelijk eleten van dergelijke ifkeer uit te drukken, ge samenleving. Wan- op straat „afdrogen", e en arresteert hen: boks-ring op onmen- mt een heele politie- 5 te handhaven en zit mensch-heid in hevige te vernemen. En de geld en roem beladen, vrijheid en verlossing st en wetenschap zich kunnen staande hou- geesten dikwijls it estaan moeten voeren, eden. We leven in een nval. u het Duitsche rijk evolgen van hevigen n Saksen losbarstte, •icht in eenige dor- istortten, een spoor- en schade werd aan- ioen wordt geschat- door stortregens, die irichtten. De brand- n 240 maal gealar- •eigden in te vallen, kelders leeg te po®' werden eenige hui- loor den bliksem ge' n de asch gelegd- een zwaar onweer ging met geweldig® lende straten blank Duitschland bedroeg het is dus sinds 15 TELEFOON INTERCOMMUNAAL Na IS. i, UI. Ill IJ kill COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden /1.1S. -U üitHH: Firn» I. H. IEIZEB. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Nog slechts een kort woord over deze tentoon stelling, die zich zoo volkomen aanpast aan den nood der tijden en een beeld geeft van de energie der exposanten. De groote beteekenis van deze tentoonstelling, waarop door den voorzitter in zijn openingswoord werd gewezen, krijgt hooger waarde bij het aan schouwen der stands, vol klank en kleur, dan de flinke inhoud der rede ons kon schetsen. Welk een rijk beeld van kostelijk zakenleven biedt ons deze tentoonstelling, die door denken is ontstaan en voortgebracht. Nu, het tweede jaar reeds, op vaster grondslag, op een steviger funda ment. Wij willen haar noemen de „tentoonstellings- vereeniging", die zich heeft geconstitueerd in dezen tijd, waar een heldere kijk; een juiste blik op het zakenleven den polsslag doen versnellen in den slag ader van den Middenstand, die klopt in tot een tentoonstellingsgebouw herschapen „Concordia". i luisterrijke bloemenversiering op het podium demonstreert tegelijk den opbloei van het zaken leven. Wij willen dien opbloei er in zien, bekoord door den aanblik van den glans, die er van de stands uitstraalt. Schooner nog dan verleden jaar pronken en schitteren de stands, die het geheele gebouw tot een koninklijken winkel hebben omge- tooverd. Een reclame op groote schaal, die past in de lijst van den tegenwoordigen tijd, aangedurft door winkeliers, neringdoenden en fabrikanten, han deldrijvende Middenstanders, door het burgemeester lijk woord gehuldigd, door den vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel gesteund in hun streven, door den afgevaardigde van „De Hanze" ge complimenteerd en door een der standhouders be moedigd. Deze tentoonstelling, die er is en er zal blijven, zegt ons, en alle bezoekers, dat de exposanten, die er tentoonstellen, alles wat voor huis en haard en hof en lichamelijke verzorging en tot bevordering van reinheid en hygiëne noodig is, de kern van ons zakenleven vormen en door hun streven zich bewust kunnen zijn, dat hun voorbeeld bevorderlijk is aan de welvaart onzer maatschappij. Zij bewijzen, dat de groei eener maatschappij alzoo mogelijk is de feiten bewijzen het, in de middellagen bij voorkeur. De kracht der gemeenschap rust op de persoon lijke kracht der leden. Nieuwe tijden schenken nieuwe behoeften. Waar de levensvoorwaarden ont breken, kan men moeilijk aannemen dat, meer dan een menschenleeftijd lang, het leven zelf in steeds zwellenden stroom aanwast. Doch evenmin als het maatschappelijk leven stilstaat, heerschte stilstand onze kennis van de maatschappij. Dit toonen de leden-van den nijveren middenstand, die den moed hadden deze tentoonstelling te organiseeren; dit toonen de exposanten, die de beteekenis en den zin verstaan van het onderstaand epigram: 't Verzuim, dat iemand 's morgens doet, Wordt zelden op den dag vergoed. Naar de tentoonstelling! oenigingen iu den omtrek hopen a.s. "Woensdag een openluchtvergadering te houden met 'net doei om hij onze jeugd de liefde voor ons beginsel en voor ons werk aan te wakkeren. Iedereen zal toestemmen dat dit soms noodig is, en wel vooral in dezen tijd. De leiding der vergadering berust bij Ds. van i Meyenfeldt van Alkmaar. Als sprekers krijgen wc üs. v. d- Vliet van Utrecht en Mr. Biijle- veld van Amsterdam. De eerste spreekt over ,izijH) hebben, worden", de tweede over „Tijd- i geest en roeping". Zoowel de sprekers als hun onderwerpen waarborgen ons iets goeds. Voegen j we er nog aan toe dat de Zangvereeniging ,,Hal- leluja" van Biroek op Langendijk onder leiding van Bul kok, voor ons enkele nummers zal zingen* dan mogen we verwachten dat deze vergadtrin-g zal slagen, tenminste als de opkomst ook goed is. Van onze jongens en meisjes zijn we wel ver zekerd, toch hopen we dat ook de ouders en allen, die belang stellen in ons werk, deze mid dag vrij maken en onze vergadering bezoeken. A.llen zijn hartelijk welkom. De vergadering begint 3 uur n.t., bij de tuin is voldoende gelegenheid voor rijwielstalling, de fa. Kok ,Tuinman en Wilken laat een extra hus loopen, die doorgaat naar de muziektuin en na afloop weer present is. Dim bus loopt dan gelijk met de dient van ongeveer kwart voor twee van üudkarspel. Bij ongunstig weer is de vergadering in de Gereformeerde kerk aan de Oudegracht. Plaatselijk Buitenland Gespannen toestand in Spanje. De ongeregeldheden duren voort. In Barce lona staan de troepen klaar om uit te rukken, daar men in. verband met de heden beginnende staking der havenarbeiders en van het personeel der gas- en eiectriciteitswerken op relletjes re kent. In Ëaragossa hebben werkioozen een hotel bestormd -en zich eerst weer verwijderd, nadat men hen op voedsel en drank onthaald had. Telefoonkabel naar buitenland doorgesneden. De directeur van de telefoon te Madrid heeft verklaard, dat de vertraging in het totstandko- I men der telefonische verbindingen met het bui- tonland door sabotage is veroorzaakt. Die sta- kers zijn er in den loop van den nacht in ge- slaagd een grooten kabel voor de verbindingen van dc hoofdstad met het buitenland door tg» j snijden, even buiteh de stad. Het syndicalistische stakingscomité dat gegarandeerd had dat er geen I sabotage gepleegd zou worden, werd gearresteerd. I De staking in het trambedrijf te Valencia is i geëindigd. „HET GROOTE VOLK Hartelijke woorden van de Matin. Havas meldt uit Parijs: i Naar aanleiding van het besluit van Nederland om het Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te herbouwen, schrijft de Matin: Je Maintiendrai! Het groote volk, dat zoo schitterend wordt bestuurd door i de bekoorlijke vorstin, die wij het genoegen hadden I te Parijs te begroeten, en later in het He de France I waar zij eenige dagen rust genoot, alvoren zich I naar den Elzas te begeven, kan verzekerd zijn van onze hartelijke erkentelijkheid! Onder de volken zijn j de gebaren, die de vriendschap en de goede ver standhouding verlevendigen, niet noodzakelijkerwijs te luidruchtigste. Het is voldoende, dat zij komen i uit het hart, om een heilzamen en duurzamen in- I vloed uit te oefenen. i (Hbld.) 70 graden nog naar boven kunnen gaan zonder treden in het ijs te houwen. Tijdens deze escapades moet men de voeten zoodanig verdraaien, dat de geheele voet plat tegen het ijs is gedrukt. Behalve dat de spieren tijdens het beklimmen nimmer moe mogen worden, vereischt het omhoog gaan een vol komen beheersching van de evenwichtstechniek. Beroemde feiten. Van de beroemde beklimmingen in de Oostelijke Alpen zijn wel het meest bekend de veroveringen van: de Noordwestwand van de Wiesbachhorn, de westwand van de Gloeknerin, de Noordwand van de ijskogel, de Noordwand van de Grossglockner e.a. In de Westalpen is een der beroemdste en moei lijkste beklimmingen volbracht door Welzenbach en Dr. Allwein n.l. van den Noordwand der Dents d'Herens. Ik stond eens op de top van de Dachstein. Alhoe wel het midden in den zomer was, lag er over de meters sneeuw op de rotsen. Buiten men persoon was er nog een gezelschap boven, oogenschijnlijk de leden van een Alpinistenvereeniging. De leider, een jong en ietwat zelfbewust mensch, hield juist een voordracht over hetgeen men in de bergen doen en laten moet. Nu en dan trok hij een boekje te voor schijn en las daaruit voor. De titel van het boekje luidde:: „Het beklimmen der Alpen". Ik luisterde geïnteresseerd toe en dacht er het mijne van. plotseling hoorden wij een stem. Wij keken op en ik vertrouwde nauwelijks mijn oogen. Langs den oostwand van de Dachstein kwamen een heer en een dame omhooggeklommen. De oostwand bezorgt den tourist een zwaren klim en om u de waarheid te zeggen, ik had deze bestijging, na het vallen van zoo veel versche sneeuw, voor onmogelijk gehouden. Voor deze menschen schenen er echter geen moei lijkheden te bestaan: de man, die vooraan ging ruimde sneeuwlasten op, tastte naar de laag, die er onder zat en schoot verbluffend snel op, alsof hij zich op de begaanbare grond bevond inplaats van op smalle rotsinkepingen, die met een dikke sneeuw laag bedekt waren. De leider van het gezelschap kon zich niet be dwingen de opmerking te laten ontvallen: „Kijk dames en heeren, onder zulke omstan digheden een klim te ondernemen is volmaakt waan zinnig en staat gelijk met een poging tot zelfmoord. De „waaghals" scheen oorgetuige te zijn geweest van de opmerking, want hij riep luid: „Hallo mijnheer, bedoelt u mij?" De leider werd verlegen en zei geen woord meer. De tourist had ons verrassend snel bereikt. Hij was een kleine, breedgeschouderde man, in zijn bruin j verbrand gelaat flikkerden de witte tanden hel op. I „Neemt u mij niet kwalijk dames en heeren, doch wie was de mijnheer die mij zoo juist met zijn vriendelijke raadgevingen ter zijde stond? Aha u? Mag ik u dan wel van harte bedanken?" De. leider kleurde en stamelde: Ja maar, het was natuurlijk niet zoo gemeend." De man glimlachte weer. „Goed, goed. Maar gelooft u mij mijnheer, wan- i neer ik er toe besluit om een klim te ondernemen, dan heeft dit noch iets met zelfmoord, noch iets met waanzin te maken. Nieuws OUDiKARSPELi. Hebbe wij reeds gemeld, dat de plaatselijke tüoneelvereeniging Jolig leven" reeds op ver schillende plaatsen, ter gelegenheid van de ker missen ,te kunnen optreden met de veelbespro ken klucht ,/n Partijtje Poker"1, heeft zij gezien het succes, een uitnoodiging ontvangen van Bin- nenwijzend, om aldaar in de zaal van den heer J. Groot, café „Die Zeven groene Boomen' dert 27en Juli a.s. een uitvoering te geven- Daar deze plaats geheel nieuw is voor de ver- eeniging, mag dit voor hun zeker een vooruit- gang genoemd worden, waar'dan tevens de regie, welk ein handen berust van den heer H. Slikker, niet vergéten mag worden. We twijfelen niet, of de leden zullen hun hes te beentje voorzetten, en de reputatie trachten °p te houden, dat de Langendijk zeer hoog staat nP het gebied van Kunst. Z IJl DSWARWO U DE. Pet schoolfeest der kinderen van de Open bare Lagere School zal dit jaar gehouden w len op 24 Juli. Het bedrag dat door de burgerij de lijsten volteekend was, bedroeg f265.10. kinderen der "twee hoogste klassen zullen een uitstapje maken naar Amsterdam en de kinderen der 5 laagste klassen naar Schoorl en Biergen. Be penningmeester, de heer JiSchoeinmaker, die periodiek moest aftreden, werd herkozen. - EiROEiK ÖP LANGENDJJK. Die Gereformeerde Jongelings- en Meisjesver- De eerste bestijging gelukt. Een wedloop op leven en dood met. de zon. Ons bereikt het bericht, dat de bekende Alpenisten Otto Feutl en Willy Debiasch er in geslaagd zijn om den geweldigen ijswand van den Piz Palu, die jarenlang een onover komelijk struikelblok is geweest, na een ge vaarvolle tocht te veroveren. De Piz Palu, een der machtigste toppen in de Zwitsersche Bernina-groep, is voor vele lezers van dit artikel geen onbekende meer sinds de bekende berg-cineast, Dr. Arnold Franck er een voortreffe lijke film van gemaakt heeft. Dank zij dit filmwerk hebben wij den berg met haar steille ijsflanken, driegende ijsbruggen en torens, blanke firnwanden en rollende lawines leeren bewonderen envree zen. De niet-bergtourist, die deze film zag, kon er zich eenigszins een indruk van vormen, wat het beteekent om door deze „hel" te moeten trekken, waar men geen oogenblik vaste grond voor de voeten of handen heeft, doch alleen ijs en vlokkige sneeuw, die den tourist in bange vrees voor de lawine doet 'leven, die deze film gezien hebben wisten, dat nog nimmer iemand de noordwand van den Piz Palu be klommen had. Vele bergbeklimmers en Zwitsersche gidsen van naam hebben zich aan deze onderneming gewaagd, doch geen van hen is het gelukt. Otto Feutl en Willy Doblasch zijn nu de eersten, die de beklimming van den moeilijken bergrug hebben volbrachct. Een vereischte voor dergelijke beklimmingen is wel de absolute beheersching van de techniek der ijsbestijging. Men moet langs een ijswand van 60 tot j Toen de man zich had voorgesteld, had ik voor de I eerste keer Otto Feutl ontmoet. Wij raakten met elkaar bevriend en hebben menige tocht in eikaars gezelschap ondernomen. Eenmaal had ik gelegenheid om zijn onverstoorbare j kalmte te leeren kennen. Wij deden pogingen om in de westwand van de i Turlspitze in een spleet omhoog te klimmen. Ik be vond mij ongeveer tien meter boven otto en trachtte vergeefs om over een uitstekende rots te komen. Het was onmogelijk. Steun voor handen en voeten was niet aanwezig en men meest danig oppassen om het evenwicht te bewaren. „Kurt, hoe gaat het?" riep een stem van beneden, Voordat ik antwoord kon geven suisde van boven een steen naar omlaag. „Duivels," hoorde ik de stem van Otto, „hij is op mijn hand terecht gekomen." Bezorgd klauterde ik zoo snel mogelijk naar be neden. Bij mijn vriend aangeland kon ik consta- teeren, dat een middelhandbeentje gebroken was. Ik maakte er mij bezorgd over, hoe wij hier thans vandaan zouden moeten komen, dochc Feutl zei heel kalm. „Nu ga ik het eens een keer probeeren!" Voordat ik mijn veto uit kon spreken, was Otto reeds naar boven geklauterd en er restte mij niets anders dan lijdzaam toe te zien. Het gelukte hem ook niet de hindernis te overwinnen en hij ver klaarde later zelf, dat hij er met een gezonde hand niet overheen zou zijn gekomen. Doch het was toch een prachtig staaltje van moed en durf. Bij het afdalen zei hij tot mij: „Met Willy Do- biasch waren wij er glansrijk overheen gekomen. Voor hem is zoo'n rots een peulschilletje De hel van Piz Palu. Later hoorde ik verbaasd van de avonturen, die Otto Feutl en Willy Dobiasch hadden meegemaakt. Karakteristiek voor hun ondernemingen was, dat zij zelden voorbereidingen troffen. Zoo is het ook gegaan met de jongste bestijging van de Piz Palu, die ik met mijn kijker heb kunnen volgen. Ik zat voor de Diavolezza-hut in de Berbinegroep. Voor me klom een reusachtige berg omhoog met wilde kloven: De noordwand van de Piz-Palu. Met mijn verrekijker zocht ik den voet van de wand langs. IJskloven lawineoverblijfselen. Wanneer men met de kijker omhooggaat, komt men bij sneeuw te land, daarna een loodrechte wand, blauwzwart ijs, geen besneeuwde kloven, hooger op dreigende ijstorens; hier begint ook de spleet, die dwars door de wand gaat. Daarboven was een blanke ja een spiegelblanke ijswand tot aan de top. Mijn blik gleed weer neer beneder. Langs de ijswand, de geweldige kloof, de ijstorens, dieperdieper. Thans had ik voor mijn kijker wat ik zocht. Twee stipjes, neen gestalten menschen Feutl en Do- baisch. De vorige avond hadden zy mij in de Boval- hut hun plan verraden: de bestijging van de Piz Palu-Noord. Zij zijn beiden zeer voorzichtig en bedachtzaam. De magere, pezige Willy Dobiasch en Otto Feutl, die urenlang treden kunnen hakken zonder moe te worden. Beiden weten waar het om gaat. Zij moeten sneller zijn dan de zon. Want wanneer de'zon het bovenste gedeelte van de wand verwarmt, wanneer een ij storen naar beneden stort, zoolang zij er onder zijn, danVanaf mijn veilige zitplaats zag ik hun wedloop met de zon. Doch ondanks mijn goede verrekijker zak ik hen zoo ver weg als in een vreemde, wilde wereld. De bezorgdheid, die ik voor hen gevoeld heb, kan alleen degene begrijpen, die wel eens een vrind in doods gevaar heeft geweten. De zon steeg hooger en keek reeds voorzichtig over de noordwand. De top was reeds geheel in de. zon. Doch de mannen zijn snel, razend snel. Zij liepen over de sneeuw met een behendigheid alsof zij een gewonen weg onder de voeten hadden. Zwak klonken de slagen tot mij door. De een sloeg een ijshaak in de gladde ijswand. De hoeweel werkte en maakte inkepingen voor handen en voe ten. De zon klom hooger en gaf reeds warmte af. Doch de lawinen en ijsmassa's bleven nog in rust. Feutl en Dobiasch worstelden voort over ijs, firn, spleten en ijsrotsen, rusteloos en haastig. De zon., de zonvoor hen beteekende het het leven. En voorwaarts ging het in stormtempo. De houweel hoorde men bijna niet meer, zonder steun klommen zij voort. Snel, zoo snel, dat ik het nu niet meer geloofd zou hebben, wanneer ik het niet met mijn eigen oogen had aanschouwd. Toen zij onder de kloof voor de laatste topmuur stonden, scheen de zon reeds sterk over de wand. Maar de dreigende ijstorens lagen gelukkig reeds be neden hen. Zij trokken over de staalgrijze topwand: spiegelglad ijs. Doch wederom zonder treden. Deze plaats is bijna 70 graden steil. Zij liepen in sterk gebukte houding, maar treden sloegen zij niet. De naderende top trok hen als een magneet aan. En niet zonder succes, want na een klim van drie uren hadden zij de top bereikt. Zij kwamen langs de ijs wand nog sneller vooruit dan een ander langs een gewone weg, die naar boven leidt. Maar zij hadden er ook niet veel meer tijd voor moeten gebruiken. De eerste kleine sneeuwlawines zetten zich in beweging, de eerste ijsblokken vielen. Toen was de wedloop gewonnen. Gerustgesteld stak ik mijn kijker in den zak. (Nadruk verboden.) Binnenland GEEN VERKEERSWEG DOOR HET GEESTMER AMBACHT. Men schrijft uit Zuidscharwoude aan de Telg.: Had men verwacht, dat met den aanleg van den grooten verkeersweg door het Geestmer-Ambacht een verbinding van het Westen naar het Oosten van Noord-Holland, dwars door de uitgebreide tuin bouwstreek, spoedig tot stand zou worden gebracht, thans kunnen wij melden, dat de plannen niet in vervulling zullen gaan. De voorwaarde, door de pro vincie Noord-Holland gesteld, n.l. dat belang hebbende gemeenten en poledrbesturen f 85.000 moe ten bijdragen voor beschikbaarstelling van het land, benoodigd voor den aanleg van dien weg, is voor 60 pCt. der verzochte bijdragen afgewezen, waarop reeds jaren door belanghebbenden is aangedrongen, voorloopig niets zal komen. Alkm. Crt. Nieuwstijdingen DE BRAND BIJ BECHT EN DYSERINCK. Onderzoek naar de oorzaak. De firma Becht Dyserinck, te Amsterdam, wier toonkamers gisternacht totaal zijn afgebrand, was voor f435.000 verzekerd. De officier van Justitie en de rechtercommissaris hebben een onderzoek inge steld, dat niets heeft opgeleverd. Deskundigen zullen worden benoemd om de zaak verder te onderzoeken. Slooper waren gisteren bezig met de topgevels omver te halen. Een eigenaardig proces is aanhangig gemaakt tengen onzen te Parijs zoo populairen landgenoot, den kuntschüder Kees van Dongen. Van Dongen, die zelden een hoed draagt, schilderde tijdens een Gardenpartij bij de Britsche ambassade te Parijs te genover aen aantal kennissen de voordeelen van het blootshoofds loopen. Hij droeg zijn schets op zoo overtuigende wijez voor, dat een der aanwezigen, die juist een nieuwe vilthoed bij zijn hoedenmaker had besteld, deze weer afbestelde met de mededeeling, dat meneer Van Dongen hem er van overtuigd had, dat het beter was geen hoed te dragen. De hoeden maker heeft thans tegen Kees van Dongen een eisch tot schadevergoeding ingediend tot een bedrag van duizend francs, aangezien Van Dongen hem „mo- reele en materieele schade" zou hebben berokkend. 29 Kisten met dynamiet in de lucht gevlogen. fn de Ohileensche (naven Cbrobel zijm 20 kis ten met dynamiet in de lucht gevlogen, waarbij behalve dat zeer aanzienlijke schade werd aan gericht en een groot aantal havenarbeiders den dood vond, vele andere personen ,o.m. de Brit sche consul, ernstig werden gewond. Na verluidt is het ongeluk ontstaan door het onvoorzich tige behandelen der met springstof gevulde kis ten. Wederom een brand op da Koloniale Tentoon stelling te Parijs. Wederom heeft een brand gewoed op de In ternationale tentoonstelling te Parijs. Van een ramp, zooals de vernieling van het Nederlandsch Paviljoen, kan hier niet worden gesproken, maar niettemin bedraagt de aange richte schade nog 800.000 francs. De brand woedde ditmaal in een paviljoen op het amusementseilandje Reuilly in het Las Dau- mesnil. In dit paviljoen werden producten van uitheemsche goudsmeedkunst en glasblaaswerk verkocht, terwijl er ook een kunstsmederij en een glasblazerij in waren gevestigd. Door de lig-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1