NIEUWE Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 83 telbfoon intercommunaal Na n. DONDERDAG 16 JULI 1931 40e Jaargang Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Onze Kederlandsche Bank Uit den Omtrek BEURSOVERZICHT De Liefdes Parade lUI.IIIIJkH! COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: - per 3 maanden 1.15. - UltQaVe: FlflM I. H. KEIZER. AD VERTENT IEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Be president van de Nederlandsche Bank staat in zijn verslag over het afgeloopen jaar uiteraard stil bij de gevolgen van de malaise. Zijn uitla tingen daarover hebben groote beteekenis, om dat het bedrijf van onze centrale bankinstel ling in velerlei opzicht, als een gevoelige plaat de indrukken van het internationale gebeuren op geld- en 2akengebied opvangt en vastlegt. Niet in beelden maar in cijfers. Men denke aan do reusachtige kapitaal verplaatsingen, waarbij de internationale goudbeweging een groóte rol speelt. Over dat alles bevat het dezer dagen gepubliceerde verslag interessante mededeelingen. Verschillende overzeesche landen, welker beta lingsbalansen in. hoofdzaak afhankelijk zijn van den export van grondstoffen, waarvan de prij zen thans sterk zijn gedaald, zagen hun goud voorraad aanmerkelijk, slinken. Blrazilië b-v. zag vriiwel zijn geheelen goudvoorraad wegvloeien. Nederland behoorde in dit opzicht tot de ge lukkige uitzonderingen. Onze goudvoorraad ver toonde dit jaar per saldo een stijging van 14 miilioen. „Het spreekt echter vanzelf," merkt Mr. Vissering in zijn verslag op, „dat een land als het onze, 'dat door zijn buitenlandschen '.ïan- del, zijn belangen in overzeesche gebieden en zijn positie als financieel centrum zoozeer op het internationale verkeer is aangewezen, niet gespaard is gebleven voor de gevolgen der eco nomische depressie. Geconstateerd kan echter worden, dat het economisch leven van 'Neder land een groote mate van weerstandsvermogen aan den dag heeft gelegd, en dat de teruggang der conjunctuur zich er later en in het algemeen ook minder scherp dan elders beeft doen ge voelen." Beze woorden van den president zijn niet be doeld als pleister op de wonde. Wij mogen er ons echter wel degelijk rekenschap van geven, met de dankbare erkenning, dat ons land voor mogelijk nog ergere onheüen gespaard is ge bleven. Om welke redenen Nederland niet dieper in het moeras der depressie is weggezakt? Het verslag van de Bank noemt daarvoor o.a- het feit dat Nederland tot dusver aan het beginsel van den vrijhandel is blijven vasthouden. Mede aan dezen factor is het te danken, meent Mr. Vis sering, dat b.v- de werkloosheid in Nederland, al is haar omvang ten. gevolge van de depres sie aanmerkelijk gestegen, toch in de verste verte niet de afmetingen heeft aangenomen die zij in verschillende andere landen heeft bereikt. Nauw keurige gegevens omtrent het aantal werkloozen ontbreken weliswaar, doch als hoogste selnatting kan een totaal cijfer van 200.000 worden aange nomen. Zelfs met dit cijfer, dat bovendien geldt voor een tijdstip, waarop de seizoen-invloeden op de werkloosheid zich 'net krachtigst deden gelden maakt Nederland, vergeleken met de meeste andere landen, een gunstig figuur. 'Ook de cijfers van den buitenlandschen handel van ons land over het kalenderjaar 1930 geven blijk, aldus het. verslag van Mr. Vissering, van het opmerkelijk weerstandsvermogen dat Neder land tot dusver tegenover de depressie aan den dag heeft gelegd. Wel daalde, vergeleken Bij het vorige, kalenderjaar, de waarde van onzen, uitvoer van 1989 miilioen op 1718 miilioen en die van onzen invoer van 2752 miilioen op 2418- miilioen, doch deze verminderingen zijn betrek kelijk aanmerkelijk geringer dan die welke Ie meeste andere landen te zien geven. Bovendien zijn zij uitsluitend toe te schrijven aan' de prijs daling, want het gewicht? zoowel van den export als van den import is nog gestegen. Ondanks de depressie was Nederland dus in 1930 in staat zijn buitenlandschen handel in vollen omvang te handhaven en bovendien een quantitatief groo- ter invoer-overschot met. een geringer bedrag (f699 miilioen tegen f762 miilioen m 1929) te betalen. Wij hebben deze regels uit het verslag aan gehaald ,niet alleen omdat zij getuigen van een ruimen kijk op het vraagstuk van den vrijhandel, maar tevens omdat zij komen van een volkoman tot oordeel en bevoegd autoriteit, wiens ziens wijze nu eens niet door politieke bijbedoelingen wordt vertroebeld. Totnutoe is Nederland a - tijd den dans ontsprongen, al heeft het soms wweinig gescheeld, er is in het kamp van de proteetionisten hard gewerkt voor een zooge naamd beseheiden tariefmuurtje, maar de regee ring is voor dien drang niet gezwicht. Em thans, nu het aan den horizon begint te lidnten, ook het vraagstuk van de tariefmuren zal wei ter sprake komen bij de onderhandelingen over de herstelbetalingen, is Nederland klaar om onmid dellijk van elke opleving te profiteeren. Wij hebben geen protectionistische nalaten schappen te liquideeren. |S|TP PANC(RAS- Binsdag 14 Juli hebben de hoogste klassen van de O. L- School hun jaarlijksche schoolfeest gevierd. Per autobus van de Firma Kok, 'Tuinman en W ilken ging de reis naar Haarlem en Zand- voort, de morgen liet zich uitstekend aanziert en onder schitterend weer, confetti serpentines en gejuich der kinderen, werd de reis aangevan gen. Allereerst werd gepleisterd in de speeltuin ,,Veiserend", waar volop werd genoten. Vervol gens de „Ruïne van Birederode" bezichtigd, waar na de reis werd voortgezet naar het kopje te Bloemendaal, vandaar naar Zandvoort schitte rend weer aan zee. 'bewolkte lucht doch warm, dus ideaal weer om te genieten van de golven, hier werd natuurlijk door de jeugd ferm ge bruik van gemaakt en toen het aankleeden dan ook; klonk, was 't bij velen nog; moéten we nu al weg. Hierop weer in de bus en gereden naar de speeltuin „Kostverloren", weer genieten van wip, schommel, draaimolen enz., dit werd even onder broken doordat een klein buitje zich begon te laten voelen, doch gelukkig van korten duur. Vanuit dezen speeltuin werd gereden over Haarlem, doch thans begon de regen bij stroo men te vallen, gelukkig dat dit niet eerder was gebeurd, nu was 't wel een troosteloos aanzien^ doch de kinderen bleven droog. Onder het noo- dige gejuich en zingen van de populaire mop van hela hola en tioerageroep der kinderen, wer- de ndeze weer opgewacht door hunne ouders, na volop te hebben genoten, 'tweer was thans weer opgeknapt, dus konden allen droog naar huis gaan. Zoo is het dan toch tot een debacle in Buitsch- land gekomen en is de Hoover-hulp waarover men zich alom zoo verblijd had tot een misluk king geworden, dank zij de tegenwerking terecht dan of ten onrechte die van meerdere zijden hierin ondervonden werd. Politiek en eigen nooddruft zijn een rol gaan spelen en zoo viel alles in duigen wat er kort geleden nog zoo vertrouwen-herstellend uitzag. Be ineenstorting der Norddeutsche Wollkam- merei waar een verlies geleden werd van niet minder dan 225 a 250 miilioen mark sleepte andere belangen mede en ook Nederland zal hieraan wel een directen tol hebben te betalen. Na den val van de Oosterreichische Creditanstalt kwam de Banque de Génève de wereld opschrik ken en 'heel spoedig al liepen kwade geruchten; over de Barmstadter- und Nationalbank, die groote verliezen bij de Nordwolle had geleden. Toen deze groote Buitsche Bank Maandag 1.1- har loketten moest sluiten konden de andere Buitsche Grootbanken het al evenmin bolwer ken en werd overgegaan tot sluiting der Buit sche Beurzen en het staken van alle betalingen door alle Buitsche Banken, nadat tijdelijk nog geheel of ten deele was uitbetaald. Tegen den algemeenen run zoude het immers de liquiditeits positie van geen enkele bank hebben kunnen uit houden. Intusschen komt de Merkurbank te Wee- nen met een surséance-aanvrage en sloten ook in Littauen en in Banzig de banken hun deuren zij het dan dat dit denkelijk slechts als voor- loopige maatregel geldt. Be voorzitter van de Berlijnsehe Beurs, Julius Schwarz, firmant van do Berlijnsehe firma i?chwarz, Goldsdimidt en Oo., heeft zijn functie neergelegd, .omdat deze firma eveneens heeft moeten sluiten wegens haar verhand met de Barmstadter. Quid nune? Wat nu? Zal men er toe komen spoedige afdoende hulp aan Buitschland te brengen en nog te redden wat te redden valt in het belang ook van andere landen? Of zal de chaos verdere verwoestingen1 blijven aanrichten en' den weg gaan openen voor nieuwe Leiding, die er dan denkelijk niet beter om zal zijn? Immers overal wordt het roeriger, terwijl het maar al te gemakkelijk is het actueele gebeuren te schuiven op de schouders van laet tegenwoordige stelsel. Mocht Buitschland over slaan tot uiterste politiek dan zeker zal ook elders de terugslag hiervan niet uitblijven. Maar ook zonder dat zullen nog wel heel wat slacht offers vallen van het gebeurde. Want teveel leed is reeds toegebracht en teveel teleurstelling ondervonden. En in ieder geval heeft het niet- j algemeen en onmiddellijk enthousiast doorzetten van Hoover's voorstel beduidende vertraging ge bracht in het mogelijke economische wereldher stel dat er in gelegen was toen de factor „ver trouwen" opnieuw zijn intrede had gedaan. Heines: „Bie Welt is ein grosser "Viehstall, der nicht so leicht wie der des Augias gereinigt wwerden kann weil, wahrend gefegt wird, die Ochsen drin bleiben und immer neuen Mist an- liaufen" houdt eenige juistheid in! Over onze Beurs valt eigenlijk heel weinig te vertellen en vooral is een prognose zeer moei lijk omdat alles afhangt van wat bij de Ooster buren zal gebeuren. Uitgaande van het standpunt „dat er iets gedaan moet worden daar het an ders overal en absoluut misloopt" neemt men aan, dat er iets gedaan zal worden en dat er dus hul pzal komen. Maar ging ijlaguntum niet te gronde, terwijl de Senaat maar aldoor delibe reerde, oftewel zal de hulp tijdig genoeg komen om nog redding te kunnen brengen? Van paniek was inmiddels aan onze Beurs geen sprake. Wiel waren de koersverliezen uiterst scherp en menig optimist heeft de laatste dagen zijn plezier best op gekend. Onnoodig speciale fondsen te bespre ken. Een lawine sleept nu eenmaal alles mede, wat zij in haren weg vindt. Be omzetten waren intusschen meestal zeer beperkt en alleen in de hoofdfondsen waren de omzetten soms beduiden- der. r Op de Suikerafdeeling stemde het bericht dat Chineesche en Cubaansdie ondernemers een groote suikerraffinaderij in Sjanghai met 1 mülioeni pd. st. kapitaal zouden beginnen, onaangenaam. Sommige rubberplanters blijven nog steeds ho pen op medewerking der Regeering, die inmiddels naar het laatste bericht luidt, een flinken slag om den arm houdt. Be wisseltransacties in Buitscti Bevies werden Maandag in Amsterdam stopgezet en blijven dit tot nadere aankondiging terwijl maatregelen wer den genomen voor de afrekening van loopendo posten. Op de effectenbeurs geschiedt al of niet no teering van Buitsche fondsen onder beoordeeling van het bestuur der Vereeniging voor den Effec tenhandel Op straat keerden de handelaars in Marken weer terug en herinnerden ©enigszins aan de dagen der Buitsche inflatie, onzaliger nagedach tenis. Geld blijft zeer ruim. Bp Buitsche Kapitaals- vlucht heeft den overvloed nog in de Land ge werkt. Nieuwstijdingen MARKENANGST TE VENLO. Geen omwisseling; van Duitsch tegen Nederlandsch geld. Gisteren hebben de gezamenlijke bankierskanto ren te Venlo geweigerd, Duitsche marken om te wisselen tegen Nederlandsch geld. Dientengevolge konden de Duitschers, die op de veiling zelf komen koopen, geen groenten inslaan. Onmiddellijk deed het gerucht de ronde in de stad, zoodat in de win kels ook geen Duitsch geld meer werd in betaling genomen, noch gewisseld. De handelstransacties hebben een schok gekregen, en voorloopig wordt geen crediet meer verleend. Een en ander is een slag voor handel en industrie en tuinbouw daar ter stede. Enkele zaken in de stad willen de zilveren Mark tegen 32 cent inwisselen. Dinsdagavond is het dorp Neunen, waar op het oogenblik kermis wordt gevierd, in opschudding ge bracht door een brutalen overval op klaarlichten dag. Omstreeks half zeven drongen twee jonge man nen in de woning van den ruim 80-jarigen land bouwer J. van Bakel, die met zijn eveneens ruim 80-jarige echtgenoote alleen woont in 'n kleine boerenhofstede aan een zijweg van den weg Nuenen- Eindhoven, binnen. De indringers overvielen de beide oudjes en hebben henmeteenhardvoorshrdlu beide oudjes en hebben hen met een hard voor werp, waarvan de aard nog niet vaststaat, bewus teloos geslagen. De oudjes wisten evenwel nog om hulp te roepen, wat tot gevolg had, dat de landbouwer Jansen, die op de nabijgelegen boerenhofstede woont, te hulp snelde. Toen hij de woning binnenging, gingen de beide onverlaten er van door. Zij sprongen op hun fiets en reden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep onmiddellijk ook een fiets, ondanks het feit, dat een der beide mannen hem met een revolver bedreigde, en begon de achtervolging. Hij heeft deze echter moeten opgeven, omdat de ketting van zijn rijwiel brak. Onmiddellijk werden de politie en de marechaussee van den overval in kennis gesteld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. F. J. An- deregg werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Hij behandelde de beide oudjes, die vrij ernstig aan het hoofd gewond waren. Direct levensgevaar bestond er niet. Van Bakel en zijn vrouw zijn voorloopig verbon den en onder bewaking in hun huisje gebleven. Zij zullen naar het ziekenhuis te Eindhoven worden overgebracht. Voor zoover kon worden nagegaan is er in het huisje, doordat de indringers gestoord werden niets gestolen. De geldkist werd onaangeroerd gevonden. Het was bekend, dat de oude landbouwer van Bakel, ondanks het feit, dat hij in een kleine hofstede woonde, er goed bij zat. De vermoedelijke daders zijn bij de marechaussee bekend. Het zijn de 23-jarige L. vah D. en de 20- jarige L. P. K. In den loop van den avond heeft de marechaussee geholpen door de politie, alle po gingen in het werk gesteld om beide jonge mannen op te sporen. De vermoedelijke daders gearresteerd, doch weer vrijgelaten. Dinsdagavond laat is een der vermoedelijke daders de 23-jarige L. van D. te Eindhoven gearresteerd. Tegen half elf werd ook de tweede verdachte op straat aangehouden. Beide verdachten ontkenden echter iets met den overval te maken te hebben en gaven een alibi op, dat bij onderzoek juist bleek te zijn. Verschillende getuigen bevestigden, dat de beide mannen zich tegen zeven uur, toen de overval plaats vond, op het kermisterrein te Nuenen te hebben bevonden. Tegen twaalf uur zijn zij wederom in vrijheid gesteld. Politie en marechaussee zetten het onderzoek in andere richting voort. VIERJARIG KINDJE VERBRAND. Toen een vrachtauto van de papierfabriek uit Bergeijk, zooals gewoonlijk, de spoeling bij de afne mers te Leende bezorgde en zulks ook in een kuip bij den landbouwer A. G. had afgetapt, geraakte op hetzelfde moment een vierjarig zoontje van genoem den landbouwer bij het spelen in de kuip met de kokende massa. Direct ingeroepen geneeskundige hulp deed den armen kleine, die met deerlijke brand wonden was overdekt, naar 't gasthuis te Eindhoven vervoeren, waar het is overleden. HET KANAAL KOLHORN—SCHAGEN—STOLPEN. Naar wij vernemen, zal eerlang de aanbesteding plaats vinden van de werken voor het graven van het Kanaal Kolhorn-Schagen-Stolpen. Het staat thans vast, dat o.m. een veste brug zal worden gelegd tusschen Nesdijk en Klons, in het kanaal vak Kolhorn-Schagen, welke voor dubbelspoor zal wor den gemaakt en een breedte van 40 M. zal krijgen. AUTO TEGEN EEN BOOM. Maandagavond omstreeks 10 uur is op den Arn- hemschenweg tusschen Ede en Arnhem nabij Plan kenwambuis een in de richting Arnhem rijdende auto, bestuurd door jhr. Panhuys, uit Velp, na het inhalen en voorbijrijden van een vrachtauto, geslipt en met een 30 K.M. vaart tegen een boom gebotst. Jhr. Panhuys bekwam verwondingen aan den neus en werd bwusteloos. De inzittende dame viel uit den auto en bekwam beenverwondingen. De auto was ten deele vernield. NEKKRAMP. Bij Veenwouden (Fr.) is een geval van nekkramp geconstateerd. De patiënte, een meisje van 8 jaar, is naar een ziekenhuis overgebracht. gezien hebt, hebt U de sprekende film in al haar verrassende veelzijdig heid leeren kennen, 'n glansrol van MAURICE CHEVALIER de verfijnd knappe regie is van ERNST LUBITSCH

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1