De crisis in Duitschland Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. „Met ingang van 15 Juli e.k. zal, voorlopig bij wijze van proef, voor spoorwegreizigers de moge lijkheid worden geopend om telegrammen door spoorwegpersoneel aan spoorwegstations te doen aanbieden zonder dat zij daartoe den trein behoe ven te verlaten. In de treinen zullen aanbiedings formulieren bij de conducteurs verkrijgbaar worden gesteld." Uit den Omtrek W ARMENHUIZEN. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem slaagde voor het eind-examen onze plaatsgenoot de heer Jn. Helder Jr., in de afd. Weg- en Water bouwkunde. De jongeheer li. EL J. Leuring is van de 4e naar de 5e klas der Hl. Bi. S. te Alkmaar bevorderd. HEER,HU GO W A ARDi Dezer dagen worden door het Comité tot het houden van een rijtocht voor de ouden van da gen de inteekenbiljetten huis aan huis bezorgd. Laten We hopen, dat op deze methode met verwachte succes niet uitblijft. Als minimum leeftijd van deelname werd ook thans weder den zeventig-jarigen leeftijd gesteld. HEER HUGOWAARD. Vergadering van den Raad is uitgeschreven tegen Maandag 20 Juli n.m. 2.30 uur. HEER HUGOWAARD. De bescherming van den trekhond, schijnt, ten minste wat deze gemeente betreft, haar doel voorbij te streven en verdwijning van dit dier tengevolge te hebben, dit laatste veroorzaakt door de steeds stren ger toegepast wordende keuring, al mag deze ver dwijning dan mede voor een deel op de tijds omstandigheden worden geschoven. Naar we vernamen zullen aan de op 17 Juli a.s. plaats hebbende keuring slechts een vijftal dieren worden onderworpen. Binriemilagiid! Die veilingen te Venlo. Gespannen toestand. Gistermorgen waren op de beide groote vei lingen vele Duitsche opkoopers met hun auto, doch konden niet koopen, omdat ze geen Hol- landsch geld konden krijgen. De algemeene toe stand is volgens de veilingsbesturen zeer gedrukt en nerveus. Honderden karren met kropsalade, die al uren gewacht hadden op Inun beurt, pas- seeren de klok zonder bod en worden op de daarvoor bestemde plaats in een kuil vernietigd. Gistermorgen was dit aantal tot ruim 1 millioen gestegen. Alle groenten lijden aan prijsdruk en vinden gèen afzet meer. Onder de honderden le den van beide veilingen heerscht een zeer ver drietige stemming, welke ontmoedigend op de cultuur werkt, zoodat om de moeite van vroeg opstaan, plukken, sorteeren en naar de veiling rijden te besparen, vele tuinieren hun saladevel- den omschofeflen. Om 10 uur was de depressie op de V. V. V. zoo groot, dat de verkoop een half uur werd gestaakt, om de besturen van de beide veilingen in Rpodestraat en Havenstraat te doen beraadslagen. - Besloten werd mede te deelen, dat de veilings besturen om het bedrijfsleven niet geheel te ontwrichten, de mark tegen 50 ct. zouden aanne men, de risico daarvan geheel op zich nemend. Dit hielp eenigszins, doch de aanvoer was zoo groot, dat, ofschoon de prijzen eenigszins ste gen, toch nog zeer veel onverkoopbaar bleef naar aanleiding van telefonische berichten uit Duitschland. De aanvoer van eieren was ruim 2imillioen, doch in verband met den vastge- stelden koers van 50 ct. vonden deze alle afzet naar binnen- en buitenland. In de stad heerscht over het algemeen een gespannen toestand en overal hebben besprekingen plaats in verband met den toestand in Duitschland. Het bezoek van Duitschers aan Venlo is aanzienlijk vermin derd, nu er geen koopkracht voor hun marken is in alle zaken. Handelsaffaires worden niet meer afgesloten. Stopzetting van den grenishandel door Duitschland. ,M et ingang van hiedem Donderdag, zal het ver boden zijn voor bewoners van de Diuitsche grens streken om kleine hoeveelheden waren, de z.g. ;,Freimenegn" vanuit Nederland naar Duitsch land in te voeren. Deze nieuwe maatregel is van grooter gewicht dan algemeen wordt be seft. De middenstand in de grensplaatsen zal er nl. in ernstige mate door worden getroffen- Er zijn op Nederlandsch gebied tal van winke liers ,die hoofdzakelijk bestaan van hetgeen ze aan de Duitsche grensbewoner^ verkoopen. Deze laatsten komen tal van artikelen in Nederland koopen omdat de waren daar niet alleen goed- kooper ,maar over het algemeen van veel beter kwlitei tzijn dan in het eigen land. "Wanneer mor gen aan de grens hoopt men nog steeds, dat het besluit niet tot uitvoering komt inderdaad de grenshandel wordt stilgelegd, worden tal van Nederlandsche zakenmenschen er de dupe van. De Duitsche douanebeambten verkeeren nog in onzekerheid over de te nemen maatregelen. De moeilijkheid is, dat het verbod alleen de Duit sche grensbewoners geldt. Een Nederlander, die op reis gaat, mag rustig de toegestane hoeveel heden sigaren en tabak meenemen. "In de prak tijk zal de toepassing van dezen maatregel tot allerlei moeilijkheden aanleiding geven. Niet alleen in Nederland, maar ook in Duitsch land heeft het verbod van den gsendnandel zeeft ernstige ontstemming veroorzaakt. Juist nu de betrekkingen tusschen de beide grensgebieden meer en meer normaal worden en de vormen van voor den oorlog gaan aannemen, komt de Duit sche regeering deze weer verstoren. Een ophef fing van dit verbod zal voor de betrokken Ne derlandsche zakenmenschen een uitkomst betee- kenen. Algemeen wordt gehoopt, dat onze re geering in deze stappen zal willen doen. (Hdbld.) Nieuwstijdingen RAMSAY MACDONALD NAAR NEDERLAND. Morgen zal de Engelsche premier Ramsay Mac Donald op zijn doorreis naar Berlijn, Waalhaven aandoen en op 20 Juli zal op de terugreis eveneens Waalhaven worden aangedaan. De tocht geschiedt met drie Engelsche militaire machines. PORTEFEUILLE GESTOLEN. Een koopman van den Schiedamscheweg te Rot terdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat men in de omgeving van dat bureau zijn portefeuille, in houdende f 3900, heeft gerold. SALARISVERHOOGING. B. en W. van Dordrecht bieden den Raad ter vaststelling aan een verordening tot wijziging der salarisregeling van onderscheidene groepen ambte naren. Voor verschillende ambtenaren in dienst van de Secretarie en de Bedrijven worden verhoogingen voorgesteld, ook voor enkele groepen van het politie personeel. De verhoogingen bedragen in totaal f19.850 per jaar. Voorgesteld wordt ze te doen ingaan met terug werkende kracht tot 1 Januari 1931. MOORDAANSLAG OP EEN DRANKZUCHTIGEN VADER. Te Culemborg had een ongehuwd zoon zijn vader, die drankzuchtig is, onderdak verleend. Maandag moet hij zijn zoon zoo gesard hebben, dat deze hem in een opgewonden toestand met een mes in den buik stak. In de veronderstelling, dat hij zijn vader vermoord had, liep hij naar den commissaris van politie, meldt het „Hbld.", die vergezeld van een paar agenten een onderzoek ter plaatse instelde. De wonde was evenwel van geen ernstigen aard, zoodat de vader, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, weer naar huis kon terugkeeren. DE MOORDAANSLAG OP NOTARIS MORRA TE 's-GRAVENHAGE. De toestand van notaris Morra was gistermiddag bevredigend. De patënt was voor het oogenblik bui ten gevaar. De kogel kon echter nog niet worden, verwijderd. Het motief nog steeds onbekend. Hetvoortgezet onderzoek naar de motieven, welke geleid kunnen hebben tot den aanslag op notaris Morra, heeft niet tot resultaat geleid. De heer Morra, die tweemaal gehoord is, bleef bij" zijn verklaring, dat hij geen enkele verklaarbare reden wist op te geven. Ook bij onderzoek in andere richting werd geen oplossing gewonden. Zijn vrouw vermoord? Zaterdagmorgen maakten de echtgenoot en zijn 25-jarige vrouw op Ameland een fietstocht langs het Noordzeestrand naar het Gerd. Mevrouw stelde voor een bad te nemen. Zij zou onmiddel lijk, nadat zij zich te water had begeven, onwel zijn geworden. Haar echtgenoot snelde toe, greep haar en droeg haar aan land. Kort Viierna passeerden een paar voorbijgangers, die bijstand verleenden en medische hulp inriepen. Aldus de lezing van het gebeurde. Op het lijk was geen spoor van worsteling of anderzins aangetroffen. Ook uit de houding van den echtgenoot na het ongeval bleek niets, dat op moord zou wijzen. De verslagene werd op de plaats, waar beiden zich vóór het bad te nemen ontkleed hadden, aangetroffen, zoodat van verre afdrijving geen sprake is geweest. Me vrouw kon niet, de man daarentegen wèl zwem men. De verhouding tusschen man en vrouw was tijdens hun verblijf op Ameland goed. Het was niet hun gewoonte bij het publiek te baden. Na het drama was de man als gebroken van Ameland vertrokken. De justitie twijfelde aan de juistheid van deze voorstelling, te meer omdat de echtgenoot, die jren lang op Ameland heeft gewoond, met de gevaarlijke plaatsen aan de kust volkomen op de hoogte moest zijn en het zeer vreemd leek, dat hij, terwijl hij zidn ook in zee bevond, niet in staat- geweest zo uzijn zijne vrouw onmiddel lijk te redden. Er waren echter geen verdere aanwijzingen, die de justitie aanleiding gaven om in te grijpen. Dinsdag, na de teraardebestelling zijner echt- genoote, werd het hem te madntig en toen be kende hij, haar te (nebben verdronken. De man is gescheiden van zijn eerste vrouw en anderhalf j aar geleden hertrouwd met de vrouw die toe nals huishoudster bij Inem woonde. Ver moed wordt, dat de man ,die vroeger een'igen tijd in een krankzinnigengesticht is verpleegd, in een vlaag van waanzin zijn vrouw van het leven heeft beroofd. Hij verzekert, zich niet te kun nen begrijpen, hoe hij tot zijn vreeseiijke daad is gekomen. Het lijk zal thans voor sectie moe ten worden opgegraven. VAN ALLES EN NOG WAT Gok Nederland ondervindt aan den lijve, dat de financieele toestand in Duitschland catastro- phaal is geworden. En wel in de eerste plaats zijn het de groente nen fruitveilingen in het Oosten van ons land, die er een direct nadeel van on dervinden. Daar de Duitsche banken gesloten zijn, kunnen de Duitsche fruitkoopers geen Ne derlandsch geld opnemen en door de veilingen wordt slechts schoorvoetend overgegaan tot (net in betaling nemen van Duitsche valuta. Om eenigszins aan de Duitschers tegemoet te komen besloot men de marken tegen 50 cent aan te ne men. Maar de prijzen op de veilingen daalden met dit al schrikbarend, voor tomaten en krop pen sla kon men geen koopers vinden en de veldproducten verdwenen daarom in de mest- put. y De Nederlandsche spoorwegen wagen zich niet graag aan markenspeculatie, zij zijn waarschijn lijk den inflatietijd nog niet vergeten, en nemen geen Buitech geld méér ter betaling aan hun lo ketten aan. Vele Duitschers trachten intussdnen aan de grensplaatsen hun marken in guldens om te wisselen, omdat zij geen vertrouwen meer stellen in hun eigen munteenheid. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat onze ex- porthandel naar Duitschland tlnans moeilijke tij den doormaakt, en wel speciaal de groenten en fruit-export heeft er van te lijden. Het is wel treurig dat juist de landbouwende en tuinierende bevolking het eerste de klappen krijgen, zij die reeds zoo erg door de wereldcrisis hebben te lijden. Overigens is het gelukkig nog vrij kalm ge bleven in Nederland, zij het dan ook alleen op het gebied van den handel. De radio is en blijft in ons land een bron, waaruit niets dan proble men en onaangenaamheden opwellen. Dan weer is het een vereeniging ,die overhoop ligt met de radio-controle-commissie, dan weer zijn kat be- toogende vereenigingen, die van zich doen spre ken. De V.A.R.A. hield op een landgoed bij Hilversum een zomerfeest, dat door meer dan honderdduizend personen werd bezocht. Dit scheen zekere elementen een doorn in het oog. En ze strooiden op de toegangswegen, die naar het meetingterrein leiden kopspijkertjes uit, met het gevolg dat enkele honderden fiets- en ver schillende autobanden er aan moesten gelooven. Iedereen behalve dan de aanstichters van dit laffe bestrijdingsmiddel zal het er over eens 'zijn, dat dit minderwaardige,' ontoelaatbare praetij- ken zijn. Naar alle waarschijnlijkheid bevinden zich de daders onder leden van onze dappere fascistenbeweging ,,De Bezem", jongelui, die zich wel eens meer aan daden van sabotage hebben schuldig gemaakt en van Nederland graag een tweede Duitschland zouden willen maken, Het is te hopen, dat men de daders van deze laffe daad weet te vinden en zij een voorbeeldige straf niet zullen ontloopen. Dien zelfden Zondag, genoten onze badplaatsen een groote toevloed van badgasten. Zandvoort en Scheveningen en de vele andere kleinere bad plaatsen mochten zich in een druk bezoek ver heugen. D ezee, de verkoeling brengande zee lokte als steeds weer tienduizenden- baders en baadsters in de zilte golven. Maar vooral bij Scheveningen stond een sterke stroom langs de kust,- die aan de W&ssenaarsche slag aan drie personen het leven kostte, 's Morgens verdronk daar een jongeman, die zijn schoonzuster trachtte te redden, welke zich te ver in zee had gewaagd. Het meisje werd gered, doch de redder kwam om. 'sMiddags kwamen op dezelfde plaats twee andere personen om het leven, die eetn waterpolo- bal, die aan het afdrijven was, wilden terug halen. Uit deze verdrinkingsgevallen blijkt twee erlei: Ten eerste dat de baders in de zee de noo- dige voorzichtigheid over (net hoofd zien, maar ten tweede blijkt ook, dat de reddingsmiddelen aan onze' kust op vele plaatsen onvoldoende zijn. In "Wassenaar waar men Zondags duizenden aan treft ,zijn de reddingsmiddelen ten èenenmale onvoldoende. De noodige reddingslijnen ontbre ken en een zuurstofapparaat, dat bij het op wekken der levensgeesten zulke uitmuntende dien sten kan verrichten is er evenmin. Tegen den avond ontlastte zich aan onze kus ten een onweer van ongekende hevigheid. Het vuur was somtijds tientallen minuten niet van de lucht. In Hoek van Holland, de badplaats, van Rotterdam, ging deze onweersbui gepaard met een windhoos, die twintig huisjes van inet kampeerdorp verwoestte. Een van de luchtige houten huisjes maakte een ludntreis van eenige meters, met passagiers, die enkele oogenblikken later door de politie uit hun benarde positie moesten worden bevrijd. Later op den avond ver plaatste het onweer zich landwaarts en op Hol- lum op het eiland Ameland is de onderwijzeres der bijzondere school aldaar door den bliksem getroffen. 1 Ook dezen Zondag eischte weer het gebrui kelijke aantal slachtoffers van het verkeer. In jSassenheim vloog een auto ove rhet trottoir. Een daar wandelende heer kreeg een beenfractuur en een 8-jarig meisje werd zoodanig verwond, dat het is overleden. De verschillende andere ongelukken, die de zwarte lijst van den Zon dag volmaken eischten meer of minder zwaar gewonden. Bij een ongeval in Hoogezand, waarbij een auto in het Winschoterdiep reed, verdronk een 2l-jarig meisje. Stappen we thans af van de rij duistere ge beurtenissen, die rond den Zondag plaats von den. De naam Hilversum heeft binnen enkele' jaren wereldbekendheid gekregen. Yan ëen klein villadorp is het uitgegroeid tot een groote villa- stad, ruim gebouwd en met een feestelijke zo- mersche sfeer overgoten. Voo riemand, die de toestt.anden in deze plaats niet kent klinkt het vreemd in de ooren als hij de Hilversummers hoort zeggen, we moe'ten even het dorp in. Als er een plaats den naam dorp ontgroeid is, dan is het wel Hilversum. Em b ijeen stad hoort na tuurlijk een waardig raadhuis. Dit heeft Hilver sum thans gekregen in de moderne schepping van Ir. W(. M. Dudok, dezelfde die ook het ge bouw van De Bijenkorf in Rotterdam ontwierp. In het nieuwe stadhuis, een'juweel op Inet gebied van architectuur bezit Hilversum thajs eèn Jpun de mooiste gebouwen óp dit gebied in Nederland, Ons land bezit vele mooie antieke Raadhuizen,'" maar een in moderne lijnen, waaruit de moderne tijdgeest spreekt dat bezit het eerst thans in tiet Hilversumsche Raadhuis van D'udok, dat Maan dag officieel is geopend en een attractie te meer zal zijn voor deze schoon gelegen plaats, vanwaar de radiogolven dagelijks hun weg door de wereld vinden. DUITSCHLAND AAN DEN RAND VAN DEN AFGROND. BANKEN EN BEURZEN GESLOTEN. ZAL HET BUITENLAND REDDING BRENGEN? EEN SPOEDIGE REVOLUTIE VOORSPELD! We zijn in den modernen tijd wel aan snelle tempo gewend. Een reis om de wereld in iets meer dan een week verwondert ons nauwelijks; snelver- bindingen door de lucht met overzeesche gebieden en de radio, die al deze snelheidsrecords sneller de wereld rondbazuint, dan de stem van een spreker noodig heeft om door te dringen tot het einde van een zaal. We leven in een koortsachtig tijdperk, onze zenuwen zijn elke seconde van den dag ge spannen, we zijn op het onmogelijke voorbereid en toch kwam in de gespannen atmosfeer dezer dagen het onheilsbericht uit Duitschland tamelijk onver wacht. Een van de vijf Duitsche grootste banken, de „Darmstaedter und Nationalbank", in de bank wereld meestal aangeduid met Danat-bank staakt haar betalingen. In sprekende headlines brachten de kranten in de oude en nieuwe wereld deze sen- sationeele mededeeling, voor de buitenstaanders zoo onverwacht nog gekomen. Men begint zich af te vragen, hoe dit zoo plotseling in zijn werk is gegaan. Zou dan het Duitsche schip van Staat, waarop de bemanning dag en nacht de laatste weken in de weer was om de lekken te stoppen, bij het gezicht van de haven, weer zulk een groote averij hebben opgeloopen, dat het niet in staat is de zoo dichtbije haven binnen te loopen? Zal het dan toch nog in de branding van de besprekingen om het Hoover plan vergaan? Dit zijn vragen, die opkwamen bij het bekend worden van het alarmeerende bericht, eenige dagen nadat Frankrijk en Amerika met elkaar tot overeenstemming waren gekomen inzake de moratorium-kwestie. Het is in Duitschland een uiterst moeilijke toestand geworden. En sombere voorspellers herinneren aan den tijd der inflatie, het spookbeeld, dat men voorgoed begraven dacht. Een week heeft men dit spookbeeld acnter slot en gren del gezet. Het bank- en beurswezen is voor eenige dagen stilgelegd. De thermometer, waarop wij anders hadden kunnen aflezen hoe de patient het stelde, is buiten werking. De dokters hebben dit besluit genomen opdat de naaste familieleden zich anders in hun wanhoop tot gevaarlijke dingen zouden laten, verleiden. Spoedig zuilen wij precies weten hoe de patient het gehaald heeft. Of men er in geslaagd is hem in deze weinige dagen door injecties in het leven te houden. Ja, over die injecties, daar is het meeste over te doen. De injecties moeten uit de financieele laboratoria van het buitenland worden betrokken. De leiders daar zijn echter niet zoo scheutig met het serum in den vorm van leeningen en credieten. Want zij vragen zich af, houden we hiermee een misschien ten doode opgeschreven pa tiënt kunstmatig een korten tijd nog in leven of populaire bewoordingen gezegd is het geen boter aan de galg gesmeerd? Verdwijnen deze credieten niet in een bodemlooze put? Wat moeten wij nu van den toestand zeggen? Is hij hopeloos, zal Duitschland na de inderdaad held haftige pogingen, die het de afgeloopen jaren heeft gedaan om zijn financiën weer in evenwicht te bren gen, weer even hulpbehoevend en zonder vooruit zichten worden als na de inflatie? We zouden zeggen, Alles wijst er op. Wel is men thans meer interna tionaal verbonden dan destijds, wel spreken er geen haat gevoelens meer in Engeland en Amerika en is ook de stemming in Frankrijk heel wat milder ge worden dan in de jaren vlak na den oorlog. Maar inmiddels is de stemming in Duitschland zelf heel wat gewijzigd. Er is een hevige reactie van uiterst rechts en links ontstaan, die met den dag groeit en een voortdurende bron van onrust en hetze vormt. De uiterst rechtsche partijen dragen in hun vaan del de opgaven: Ondergane smaad uitwisschen. De verloren oorlog ongedaan maken. Geen schuld meer betalen aan het buitenland! Zoo spoedig mogelijk weer een oorlog. Al zeggen zij dit laatste niet met zoovele woorden, hun geheele actie is daar toch op berekend. De buitenlandsche mogendheden krijgen van het tegenwoordige Duitschland met zijn voort durende binnenlandsche verwikkelingen op politiek gebied dus geen al te betrouwbaren indruk. Het is dan ook begrijpelijk, dat vooral Frankrijk zich be denkt alvorens dit land groote kapitalen ter be schikking te stellen, welke miesschien wel eens konden aangewend worden om de militaire positie van Duitschland te versterken. Frankrijk zal er alleen maar in toestemmen om kapitalen ter be schikking te stellen als het politieke waarborgen krijgt. D.w.z. als het ook kan beslissen, waarvoor het geld wordt aangewend. WeJ heeft de Duitsche regee ring een verklaring afgelegd, dat de door het Mora torium vrijkomende gelden niet voor leger of vloot zullen worden bestemd, maar het staat te bezien of de schadevergoedinigsgelden, die Duitschland in 1931 had op te brengen er wel waren. Met andere woor den, is het practisóhe resultaat van het moratorium voor Duitschland wel zoo groot als men heeft willen doen voorkomen? Duitschland hoeft in het komende jaar niet te betalen, maar als het moratorium niet was gekomen, dan waren de betalingen eveneens uitgebleven, want er was geen geld. Dat zijn de nuchtere feiten. Doch afgescheiden van dit mora torium is dan toch nog de ineenzinking gekomen, ondanks de vele noodverordeningen, die de laatste weken zijn afgekondigd. Duitschland is leeggeheveld door de herstelbetalingen. En daarbij kwam nog, dat inplaats van nieuw kapitaal toevoer, buitenlandsche bankiers in Duitschland geplaatst kapitaal opvroe gen en vele Duitschers hun kapitaal in het buiten land in veiligheid brachten. Wat zal onder deze om standigheden het buitenland doen? Zal het de noo dige kapitalen ter beschikking stellen van het uit gemergelde land of zal het zich afzijdig houden, wachten op een algeheele instorting en de failliete boedel van het Duitsche rijk voor een appel en een ei opkoopen? Er is eigenlijk een diepe tragiek in het gebeuren

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2