NIEUWE S Groot Nationaal Concours Hike Breijer's (Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier lening No. 84 TELEFOON ZATERDAG 18 JULI 1931 40e Jaargang te Noordscharwoude, op 18, 19, 21,23, 25 en 26 Juli 1931 Speciaal Corsetten - Magazijn Dagen van Spanning INTERCOMMUNAAL Na KL DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG? en ZATERDAG. -fc Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. 1 I Uitgave: firma I. H. KEIZER. - Redacteur i. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws N OORBiSCH ARW OUDE. Dinsdag 14 Juli was een blijde dag voor de voorstanders van het Ghr. Onderwijs te Noord scharwoude. De School met den Bijbel, die al een reeks van twintig jaar daar heeft bestaan, was in aanmer king genomen het getal der schoolgaande kin deren, en ook de verdeeling in de verschillend© leerklassen te klein geworden. Het bestuur der school, meende dat dat zoo niet langer kon bestendigd worden en besloot pogingen i nhet werk te stellen, tot verruiming van schoolgebouw te komen. Door de zeer welwillende medewerking van het gemeentebestuur' werd hij in staat gesteld deze plannen tot uitvoering te brengen. Em thans na een dertiental weken, aan deze verbouwing te hebben gewerkt, kon Dinsdag 14 Juli weer tot heropening der school worden overgegaan). 's Morgens te 0 .uur, waren hiertoe verschil lende belangstellenden "in het vernieuwde gebouw saamgekomen. Onder deze merkten wij op het geheele dagelijksch bestuur der gemeente Noord scharwoude, een deputatie van de kerkeraad der Geref. kerk, de heer Joh- Oosterlee architect, de uitvoerders van het werk, alsmede nog vele ouders van schoolgaande kinderen. De voorzitter van het Schoolbestuur de 'neer G. Barten, opende deze vergadering, en sprak tot allen hier saamgekomen een woord vani welkom. Hij gaf voorts in korte trekken de geschiedenis dezer school en sprak er zijn blijdschap over. uit, dat verruiming noodzakelijk was. Diaaruit spreekt de belangstelling voor het Christelijk onderwijs en dat ook dit onderwijs in deze ge meente wordt gewaardeerd. De voorz. richtte een woord van dank aan het Gemeentebestuur van Noordscharwoude, dat op zoo welwillende wijze zijn medewerking in alle opzichten bettende, zoodat tot stand kon wor den gebracht, wat door het Sdnoolbestuur in dezen noodig werd geacht. Ook sprak de voorz. een woord van dank, tot de heeren aannemers van het werk, die met hun personeel hebben uitgewerkt wat wij hier thans mogen zien. De heer Joh. Oosterlee ontving eveneens een woord, waaruit groote waardeering sprak, zoo wel voor het door hem ontworpen plan, alsook de correcte uitvoering van geheel dit werk. De voorz. dankte verder allen thans hier door hunne aanwezigheid, hun belangstelling toonen- de, en sprak den wensch uit, dat de verruiming, thans aangebracht, ten goede mag komen aan den goeden gang, en bloei van ons Chr. Onder- Door den heer Schuil, Hoofd der School, werd hierna een kort woord gesproken. Hij zeide, dat ook bij hen die iederen dag hun arbeid in de school verrichten, er thans blijdschap is dat deze verruiming en vernieuwing van het school gebouw tot stand mocht komen. Door het hoofd der school werd op duidelijke wijze aangetoond, waarom deze zaak zoo zeer noodzakelijk was. Door den spr. werd dank gebracht aan het schoolbestuur voor 'het door hen genomen initia tief, en eveneens dank aan 't Gemeentebestuur, voor de goede medewerking. De burgemeester van Noordscharwoude, Jhr. A. L. van Spengler, het woord verkrijgend.©,, )nsprak zijn blijdschap uit, bij deze gelegenheid hier te kunnen aanwezig zijn. Op een zeer aangename wijze, zei spreker, is aangaande deze zaak door het bestuur der ge meente, met het schoolbestuur steeds geconfe reerd, en het strekt tot verheuging dat dit resul taat mocht worden bereikt. Zijn Edelachtbare bracht dan ook bij dezen dank aan allen, die in deze zaak hebben mede gewerkt. Het Christelijk onderwijs heeft sprekers waar deering, omdat daarin voor bet verdere leven een grondslag wordt gelegd waaraan wij in dezen tijd zoo zeer behoefte hebben. Een schrijven van den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar, werd voorgelezen waarin melding werd gemaakt, dat hij tot zijn leedwezen op deze vergadering niet tegenwoordig kon zijn. Eveneens werd voorgelezen een schrijven van Z.E.A. den heer C;. Brinkman, oud-burgemeester deze rgemeente, voor de nette afhekking, door het schoolbestuur geplaatst, op de sdneiding van zijn erf en het erf der school. Ds Dragt brengt namens den 'kerkeraad der Geref. kerk deszelfer dank, voor de uitnoodiging, op deze vergadering tegenwoordig te zijn. Hij wijst verder op het nauwe verband tusschen Chr. school en kerk, en hoe deze op BEZOEKT HET voor Harmonie- en Fanfarecorpsen ss Kermesse d'Été Schitterende verlichting - Bal Ghampêtre hhbhbbb Iedere avond voor de bezoekers VRIJ BAL. Zegt het voort i HEDEN ZATERDAGAVOND 8 UUR (n. t.) FEESTCONCERT DOOR DE JUBILEERENDE VEREENIGING. I Op dit Concert hebben Donateurs vrije toegang op vertoon van Donateurs kaart, echter strikt per soonlijk. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikhanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouden Corsetten 103:9, sloot de voorz. deze vergadering en gaat voor in dankgebed. Aan de aanwezigen werd nog de gelegenheid opengesteld, de verschillende veranderingen in het schoolgebouw in oogensóhouw te nemen, waaraan door alle aanwezigen werd deelgenomen, 's Middags te twee uur werden de schoolgaande kinderen ,in het vernieuwde schoolgebouw ont vangen. Op eenigszins feestelijke wijze werd deze middagschooltijd met de kinderen doorgebracht. Het h. d- school sprak tot de kinderen een kort inleidend woord, en onde r't zingen van verschillende liederen, en een verfrisschende trac- tatie werd de tijd op heel gezellige wijze in béslag genomen. BROEK OP LANGENDIJK, Onze plaatsgenoot H. G. Verdonk is op het Gymnasium bevorderd van de 5e tot de 6e klasse. Uit den Omtrek elkander zijn aangelegd. Daarom ook is er blijd schap bij den kerkeraad, ziende de bloei onzer school. D,e kerkeraad bidt dan ook bij den voort- duur Gods zegen toe, aan ons plaatselijk Chr. onderwijs, dat in dit gebouw weer zal worden gegeven, en spreekt tegelijk hartelijke waardee ring uit voor den arbeid die hier dagelijks wordt verricht. Moge het aan het H. d- sdnool, den heer R. fcrchuil, alsook aan onze onderwijzeres Mej. Lint hout, nimmer aan lust of ijver ontbreken, om dezen dikwijls moeitevollen arbeid te verrichten. Door den heer Jac. Jong werd nog een woord gesproken uit naam der ouders van schoolgaan de kinderen. Hij wees er op hoe het plaatselijk Chr. onderwijs hier klein en met veel zorg be gonnen, thans tot groote vreugde der ouderen zich in gestadigën bloei verheugen mag. Ook uit het midden der ouders van schoolgaande kinderen, rijst de stille bede omhoog, dat door den zegen des Heeren, die bloei maar steeds be stendigd mag worden. De heer J. Ootjes als wethouder van deze ge meente, spreekt ook nog ©en kort woord. Hij wil het ook hier niet verbergen dat hij persoon- lkij, in beginsel geen voorstander is van het Chr. onderwijs. Toch kan dat hem niet beletten, dat ook dit onderwijs zijn welgemeende vriendschap heeft. 1 Ook hij sloot zich aan bij het goede, dat van van verschillenden kant wordt toegèwenscht. Door den voorz. werd dank gebracht voor al het goede dat hier heden tot uiting kwam. Even eens dankt hij voor de fraaie bloemstukken, ter opluistering dezer gelegenheid, door gemeente bestuur en personeel der school geschonken. Nadat nog gezamenlijk werd gezongen Ps. UIT, DE STREEK. Tot de belangrijkste evenementen op tuinbouw gebied was deze week wel de bollenveiling, ge houden door „West Friesland". Voor deze eerste veiling bestond, begrijpelijkerwijze, veel belang stelling van kweekers zoowel als handelaars. Zooals te verwachten was, bleef de aanvoer be neden die van het vorig jaar, terwijl over het algemeen ook de kwaliteit minder was. Deze omstandigheid in aanmerking genomen, waren de prijzen gunstig te noemen. Opmerkelijk was echter het feit dat de gewone soorten in ver houding tot de waarde van het plantgoed in vorige arenj, beter noteerden als de duurdere soorten. Hetzelfde is dit het geval met de luxe soorten, waarvan de Kilo-prijzen in vele gevallen niet meer bedraagt als 10 pet. van de oorspron kelijke waarde. Het staat thans wel vast, dat wel het benoodigde getal leverbare bollen be reikt worden door vele tuinders wel diep ge raapt moet worden ten koste van het plantgoed. Aan de groentenveiliug is het thans bijzonder stil. Kool is weinig verbouwd evenmin als bloem kool. Van de aangevoerde aardappelen wordt het grootste gedeelte voor poters gekocht, tenminste wat de iSchotsche muizen betreft. Hierdoor wordt het feit verklaard, dat kleintjes (drielingen) soms duurder gaan als de grooten. Hetgeen verladen wordt gaat uitsluitend voor Engeland, met als gevolg lagere prijzen. Prachtig geslaagd. De Kringen Alkmaar en Broek op Langendijk van de Geref. Meisjesvereenigingen en de Ring Noordscharwoude van de Geref. Jongelingsver- eenigingen belegden te Alkmaar een meeting, die schitterend is geslaagd. De meeting werd geleid door Dr. v- Meyenfeldt van Alkmaar en gehouden in de Gereformeerde kerk, wijl het ongunstige weer geen openluchtsamenkomst toeliet. De rede van den eersten spr., Ds- v. Vliet heb ben we slechts gedeeltelijk, die van Mr. Bijleveld in haar geheel gevolgd. Met gespannen aandacht is geluisterd door een groote schare. Want de meeting was zeer druk bezocht, boven verwachting zelfs. Hooge- lijk is het zingen van de zangvereeniging „Hal lelujah" van Broek op Langendijk gewaardeerd. SIT. PANCRAS. 1 De zoo gevreesde draaihartigheid welke dit jaar nog al lang is uitgebleven, begint thans in hevige mate op te treden, de bloemkool wordt reeds bij massa's stuk gehakt, en de nateelt gele j kool draait allerverschrikkelijkst. Ook werden de z.g. vallers in de taaie roode kool waarge- j nomen. KOEDIJK, Ter herdenking van het 40-jarig bestaan van de muziekvereeniging Aurora" heeft zich uit de leden dier vereeniging een commissie gevormd, die nader het programma voor de feestelijkheden zal regelen. Op het sportterrein zullen verschillende at tracties aanwezig zijn, terwijl de spelen enz. zullen worden opgeluisterd met muziek. Ter ge legenheid van deze feesten zal tevens een ver loting worden gehouden (goedgekeurd door B|. en W. van Koedijk bij besluit van 8 Juli j-1.) met als hoofdprijs een heeren- of damesrijwiel. Bijdragen voor deze verloting of voor even tueels prijzen worden zeer gaarne door de leden der commissie in ontvangst genomen. Met meer dan gewone belangstelling wordt dezer dagen naar de dagbladen gegrepen. Er zit onmiskenbaar spanning overal, op 't gebied van de financiën wel 't meest, in de politieke verhou dingen em als noodlottig gevolg een onzeker heid in het zakenlêven, die tot groote verliezen; leidt. Wat reeds lang van de daken werd gepredikt, dat nl. Duitschland als gevolg van de onhoud bare vredesverdragen niet te dragen lasten zijn opgelegd, dat het op den duur vast moest loo- pen, is dan nu ingetreden. De Duitsche boedel is insolvent. Dar. Schacht, de voormalige president van de I Rijksbank heeft de wereld voldoende gewaar schuwd, hij trok naar Amerika en gaf zijn in zichten vrij weer. De uitkomst heeft 'nem ge heel in het gelijk gesteld. Toen de Oostenrijksche Credit-Anstalt, haar betalingen moest staken, werden de buitenland- sche geldgevers nerveus, die nerveusiteit deelde zich aan de Diuitschers mee. Ook daar vertrouwde 1 men de eigen positie niet meer, het werd een; algemeen „save qui peut" Leening na leening werd opgezegd, naar we lazen bedraagt het to taal aan buitenlandsche opgezegde eredieten het abnormale h-ooge bedrag van circa tien milliard; een fantastisch cijfer. Fa toen men in Duitsch land er toe overging, zijn bezit in buitenlandsche valuta om te zetten en elders in veiligheid te brengen, liep het monetair vast. Er was en is op 't oogenblik geen vertrou- wwen meer in het Duitsche betaalmiddel, men vreest voor een nieuwe inflatie. Als er wordt ingegrepen, is het zeker te wen- schen, dat de oorzaken van den gevaarvollen: toestand worden blootgelegd. En de groote oor zaak isde niet te betalen herstelsommen. Worden de door Duitschland op te brengen las ten niet tot dragelijke proportiën teruggebracht, dan helpt geen Hooverplan, geen stpunactie. Er dient radicaal met het tractaat van Versailles te worden gebroken. Frankrijk's taai vasthouden aan de heiligheid" der verdragen ten spijt. De gevolgen van de precaire toestanden in Duitschland doen zich in heel Europa gevoelen. Ook iu ons land zijn in de afgeloopen week groote verliezen geleden. De export van land en tuinbouwproducten naar onze Oosterburen staat practisch stop. Gevolg een voor vele ar tikelen gevoelige prijsdaling. Naast de tuinbouw wordt ook de landbouw zwaar getroffen, men denkc slechts aan de boter- kaas en eierenuitvoer,. Een voorrecht mag het wel laeeten, dat men overal de ernst van den toestand beseft, inzon derheid in Amerika, Engeland en Italië. In Frankrijk zullen de toonaangevende staatslie den de consequentie van een aanvankelijk afwij zende houding wel niet kunnen en durven aan vaarden. Reeds komen hier en daar in de Duitsche ste den onlusten voor. Dat inzonderheid de com munisten zich zullen roeren, staat wel vast. En juist van die zijde dreigt ernstig gevaar. Kan de tegenwoordige regeering niet meester blijven van de toestanden, dan is met geen mogelijkheid te voorspellen, wat de toekomst brengen zal. Er staan groote beslissingen te worden geno men, wier draagwijdte nauwelijks zijn te over zien. Met spanning volgt men ook in ons land de gebeurtenissen bij onze Oosterburen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1