E H - 2MB IB 111931 M De ramp der aardappelziekte in Noori A/tijd Buitenlandsche Brieven VERBORGEN GELUK Uit den Omtrek J^\ J een mooie en zachie huid .80, 2a soort >0.80—1 -2.30, 1650 Kg. gelé ;ilvernep 13.20—15.80 1.40, 8500 Kg. toma- Q 20.10, CC f8. OND. 17 Juli. ïotsche muizan 3.80— kleine 0.90—2.20, lauwe 4.606.50, 3? 5300 Kg. zilveruien m 7.20—9, 2000 Kg! witte kool 1600 Kg kool 1.30, 1350 st.' chotsche muizen 3.70 40, kleine 0.60—1.90 3.00—6, 4800 Kg. iO, drielingen 6.80- 1.60—2, 13300 Kg. 2200 stuks bloem- 16 Juli. hotsche muizen f 4-90 j i.50, grove "4.705.4 iuwe aardappelen 5,f 6, 500 Kg. zilveruien veruien 2.60, drielin- chotsche muizen 4.701 90, grove 4.505.- ks bloemkool f8.10- ig. zilvernep 13.50- lekbeien, magere f130 8 kalfköeien f 275- l f8—20, 15 schapen, .50, 12 lammeren f221 100, 20 varkens, mag. i 14, 223 biggen f 6—14 .2422 kipeieren bruin .912 stuks eendeieren 17 Juli. te f2.70—3.20, Schot- he 1.952.60, kleine] 1.55—3.30, kriel 6.50 Bi f8.10—10.80, 0 Broek op Langen dijk. WAARD. iing van het H. A.,1 Spr. 9:10a. ugendijk. 19 Juli. eh. Hand. 10:23-$ ,Is Chr. vakbeweging I Die week-end der diplomatie. Bferlijn, Juli 1931. Toen eenige jaren geleden de Duitsche delega tie naar de Londensehe conferentie vertrok, be stond zij uit niet minder dan 79 personen. Be halve de gevolmachtigde afgevaardigden reis den talrijke secretarissen, afdeelingschefs van verschillende ministerie's, deskundigen, code-tele grafisten, telefonisten, stenotypisten, expediteurs en andere hulpkrachten mee. Thans komt er een Engelsche delegatie naar Bierlijn om het be zoek te Chequers te beantwoorden. ,Maar dan zal men niets anders zien dan vier of vijf heeren in gewoon reisoostuum ,die op het station aan de .Friedrichstrasse uit een gewone sneltrein stap pen. Die eenvoud is ingevoerd door MacDonald en Dir. Biruning. Dn zoo moet het ook blijven in dezen tijd, nu bezuiniging een eerste vereischte is. In diplomatieke kringen is het bekend, dat de week-end van den Duitschen minister op het romantische kasteel te Chequers een gdneel an deren omgangstoon, een volkomen nieuwe stijl heeft gebracht in tiet diplomatieke verkeer tus- schen do volkeren. Dit ziet men in de kleeding gesymboliseerd: de cut-away wordt vervangen door knickerbookers, ook al kan het publiek zich Dr. Bi- nihg en de Duitsche minister van Buitenlandsche zaken Dr. Ourtius niet anders voorstellen dan hoogst in een licht zomeroostuum. MacDonald heeft eens in allen ernst verklaard, dat hij de juiste onbevangen en hartelijke hou ding tegenover een bezoeker alleen kon vinden in de frissche buitenlucht en in knickerbockers. En hij beklaagde zich er -over, dat men bij inter nationale politieke onderhandelingen niets ver der kwam, omdat de zwarte jassen en de stijve gezichte nalle vlotheid en gemoedelijkheid uit de nomgang wegnamen. Hubertusstock, het Duitsche Chequers, kan men nauwelijks een kasteeltje noemen. De be- zoeke rkrijgt meer den indruk van een eenvou dig jachthuis, prachtig gelegen tusschen het groen. Hier in de eenzaamheid zullen Mac Donald en Bruning de week-e'nd van de diplomaten her halen. Wie kan ontkennen, dat de verandering van stijl en décor een 'diepere beteekenis heeft dan persoonlijke voorkeur of mode van het oogen- blik ?|Want vele diplomaten zijn wat henzelf betreft, niets op de verandering gesteld. „Nu beginnen ook de volkeren al bezoeken af te leggen in straattoiet. Zooang er grenzen zijn, vormt de diplomatie uit den aard der zaak een uitgebreide en pompeuse diplomatie, de eenige brug tüeschen de volkeren", dat is wat de mees ten zeggen of denken. Ook al is er een enkee jonge man, die met opluchting zegt: „Eindelijk trekken de diplomaten hun deftige jassen uit, al szij met elkaar moeten confereeren, of: „De volkeren zien er al lang niet meer de noodzaak van in, öm de gemeenschappelijke belangen al leen te bespreken onder groot ceremonieel."' Zoo beginnen de legaties en de ministeries van buitenlandsche zaken in te zien, dat men heel FEUILLETON Biezijden den weg verheft zich het nieuwe Antwerpen. Het is de woonplaats van den klei nen rentenier ,van den koopman die zijn kan toor in de stad heeft, van den schilder, den dichter, klerk en beambte. 'tWoont er vroolijk en goedkoop. Eene voor treffelijke aanbeveling in onze dagen. Wadel door de nnieuwe straten, welke er ieder jaar als neergetooverd worden, en gij zult er u inderdaad beter thuis gevoelen dan in de dom pige stad. De huizen zijn er meest allen mét een of twee verdiepingen en baloon. Werp ©enen oogopslag in de vensters gelijkvloers; gij zult 'eene lieve salon zien, door de geopeinde deur ziet gij in een tweede vertrek en verder, door het openstaande venster, waart uw oog in een kleinen tuin, frisch en coquet. Voor in de salon hangt een kleine, vergulde luchter; aan den muur, onmisbaar, vier gravu ren door de Maatschappij van Schoone Kunsten uitgegeven; daarbij eenig fotografiën en mis schien wel hier en daar een geschilderd schetsje). Op de tafel, met een wit geerocheteerd kleed belegd, liggen een paar albums, en staat eene kristallen vaas met eenige bloemen. Aan den muur eene piano, eenige stoelen, een fauteuil, enz. Het tweede vertrek schijnt de eetkamer te zijn, luchtig, tamelijk ruim, voor het venster, dat uitzicht op den hof geeft, hangt een schoone en frissche bloemkorf, en onder deze zit eene dame ijverig te werken, terwijl ze van tijd tot tijd een blik door het open venster in het hofje werpt, waaruit soms juichende kinderstemmen opstijgen. Inderdaad ginds, op de witte bank achter in den tuin. en onder het neerhangende lover, spelen een knaap van vier en eep meisje van zoo wat drie jaren, met een paar vaalkleurige hazewind- jes, die heen en weer rennen, nu eens de dame in haar werk komen storen en dan weer, sprin gend en dartel, bij de kinderen aanlanden. Geheel dat huis, van voor tot adnter in den tuin, ademt rust, kalmte en tevredenheid; het wat meer resultaten kan bereiken in luie stoelen met een kopje koffie, dan op een lange, vermoeiende conferentie met groote redevoerin gen en meer groote onkosten. Het is zoo juist gezien ,wat Herbert Hoover onlangs te Was- ington tegen een buitenlandsch gezant zei: „Wij zijn beu van de conferenties en staan verder dan ooit van elkaar af. Wij hebben lang, heel lang de fout gemaakt te meeneu, dat meu door ontzaglijke uitgaven voor representatie en door een stroom van redevoeringen, die uit afgezaagde formules bestonden en het betrokken land dan geen verplichtingen oplegde, zou kunnen komen tot een gemeenschappelijke basis. Deze tijd van bitteren nood heeft het ons beter geleerd. Slechts bij zuiver menschelijke bijeenkomsten kan de noodzakelijke sfeer van vertrouwen worden ge schapen, want Europa kan thans niet meer van het politieke, doch slechts van het menschelijke stndpunt uit gered worden." Is de weekend-beweging in de diplomatie ech ter uitsluitend een gevolg van de malaise? Van het standpunt der diplomaten gezien is er nog ee ntweede, zeer belangrijke reden te noemen, die ongetwijfeld van invloed is geweest om den riieuwen omgangstoon te scheppen in het diplo matieke verkeer der volkeren. In de laatste ja ren zijn er onder de vooraanstaande Europeesehe diplomaten steeds meer mannen gekomen, die persoonlijk gekant zijn tegen groote onkosten voor representatie en over het algemeen tegen het ceremonieele ,h°t officieels. Zij voelen daar niets voor; zij willen het liefst hun weg door het leven gaan als eenvoudige burgers eu zij De- schouwen het bovendien als gewenscht, zelfs als noodzakelijk, om de zeden en gewoonten van den eenvoudigen burger ook in de hoogste politiek de diplomatie ,in te voeren. Die verandering van opvatting, die gedeeltelijk werd bepaald door het karakter der mannen, die toevallig tot de hooge ambten werden geroepen, is niet plotse ling gekomen, doch heel langzaam en bijna on opgemerkt voor de buitenwereld. Een jaar geleden ongeveer zei een bekend Fransch politicus eens: ,,Het is het ongeluk van Europa, dat. zijn leiders geen gelegenheid hadden om eens zonder dwarskijkers bij een kop je koffie elkaar te zeggen ,wat z'ij van de zaak dachten." Thans begint de eenvoudige mensoh die in de meest vooraanstaande diplomaten van Europa op het oogenblik nog verborgen moet blijven, zich te laten gelden. Eerst Chequers en Hubertusstock, daarna waarschijnlijk een kleine Fransche buitenplaats en tenslotte een Itali- aansch kasteeltje, dat zijn de stations op den weg naar de onderlinge toenadering der volken. Een paar jaar geleden wérd er in Genève zoo'n beetje geringschattend geglimlacht Om Biriand, toen hij zei dat hij zoo graag eens een echte Vol kenbondsvergadering met hoogstens tien perso nen zou hebben meegemaakt op zijn kleine land goed in Bretagne, waar hij in zijn vrijen tijd vischt en waar zijn kalkoenen de namen dra gen van zijn politieke tegenstanders. Eenvoudige menschen zijn zij in den grond allemaal, Bruning en Ourtius evengoed als de Oostenrijksche president, wiens lievelingsbezig heid houthakken is, of zelfs Mussolini, die in zijn dagelijksch leven alle pose aflegt, zooals een rechter zijn toga uittrekt, en die op zijn landgoed bij Bome, ver van alle publiciteit, zijn vrijen tijd het liefst als boer besteedt. Wanneer de leiders van de verschillende volkeren elkaar als menschen leerden kennen en waardeeren, zou het hun niet meer zoo moeilijk vallen, voor de belangen van hun land te .pleiten. Een openhartig gesprek van mensch tot mensch heldert den toe- stnd op en vermeerdert het wederzijdsch begrip. Dit zou een vooruitgang van wereldbeteekeuiis kunnen worden. Naar aanleiding van het vroege en zeer ernsti ge optreden der aardappelziekte, is in betrokken kringen van land- en tuinbouworganisatie een actie op touw gezet tot het treffen van maa't- 1 regelen voor steun aan de getroffenen en tot het doen gaande houden van Inet bedrijfsleven. Deze actie heeft tot gevolg gehad, dat onder voorzitterschap van een Regeeringsvertegenwoor- diger een vergadering is gehouden met een aan tal burgemeesters, welke vergadering van oor deel was dat door deze ramp in vele bedrijven en gezinnen een noodtoestand is geschapen en aan een Commissie opdroeg, onverwijld stappen te doen ter bevordering van steun aan deze ge zinnen en bedrijven. In deze Commissie werdén benoemd de Bur gemeesters van Andijk, Obdam en Grootebroek, de heeren Tn. Roosje en Jac- Groen Az. voor de Tuinbouworganisaties en hieraan toegevoegd vertegenwoordigers der Landarbeiders-organisa ties. Op de Vergadering van deze Commissie werd als voorzitter hiervan benoemd de Weledelacht bare heer N. Dekker, burgemeester van Obdam en tot secretaris dé heer Jac. Groen Az., te Zuid- scharwoude en besloten ten spoedigste gegevens te verschaffen omtrent den omvang van de gele den schade en de gevolgen hiervan voor liet bedrijfsleven. Te dien einde is aan de Burge meesters en de Gemeenten, die geacht worden te liggen in het vroege aardappeldistrict, een cir- culaire gezonden met het verzoek ijn overleg te treden met de plaatselijke 'tuinbouwvereeni- I gingen, teneinde de geleden schade bij de ge troffenen op te nemen. De Commissie, overtuigd dat in vele gevallen spoedige hulp de beste hulp zal zijn, heeft hierbij verzocht te willen zorgdragen, dat de gevraag de gegevens vóór 24 Juli worden ingezonden bij den secretaris en vertrouwt hierbij op de volle medewerking van de Hoofden der Gemeenten en de Blesturen der plaatselijke vereenigingen te mogen rekenen. i KOSTELOOZE RIJWIELMERKÉN. De Ontvanger der Directe Belastingen enz. te Alkmaar, maakt bekend, dat hij op de navol gende dagen zitting ,ten zijnen kantore zal hou den voor de afgifte van kostplooze rijwielplaat jes, n.l. op Woensdag 22 en 29 Juli a.s. en op Vrijdag 24 en 31 Juli a,,&., telkens des namid dags van 6.30 tot 8.30 urfr. BROEK OP LANGENDIJK. De. jongeheeren André Buijze en Ham Ver donk, zijn van de le klasse gymnasium bevor derd naar de 2e klasse. NOORJDlSiqHARWOUDE, De U.L.O.-School te Noordscharwoude heeft weder een mooi succes te boeken. Zes leerlinge®,' gingen op voor het diploma en alle zes haddeni het genoegen dit diploma te kunnen behalen. OUD® NIEDORP. De op 24 Juni jl. benoemde leden van den raad alhier hebben thans allen hunne benoeming aangenomen. Buitenland Mussolini gaf heden tegenover den vertegenwoor diger van een Amerikaansch persbureau zijn mee ning te kennen over de ontwapening. Als zekersten waarborg voor het welslagen der aanstaande ontwapeningsconferentie kenschetste Mussolini de deeneming der Vereenigde Staten van Amerika. Door de ontwapening zouden de groote mogendheden een verlichting van hun lasten vinden. De uitgaven voor de landsverdediging vormden de eenige post, die op de begrootingen verminderd kon worden zonder de welvaart en het geluk van het volk in gevaa te brengen. Hierbij moet echter het beding worden gemaakt, dat alle staten tegelijk zouden ontwapenen. Ten slotte verklaarde Mussolini dat men zich thans op een kruispunt der moderne beschaving be vond. Van de beslissing over de ontwapening hing de beslissing af over dood en leven van het groote erfgoed, dat het avondland van zijn vaderen had overgenomen. (Hbld.) moet der bewoners eene wereld van genoegen opleveren ten minste als de harten met het uitwendige overeenstemmen. Nu, dat is zoo, en gij moet er u van overtuigen, als gij eenen blik op den deurstijl werpen wilt, waar, in zwarte kleuren en naast een helder blinkenden koperen belleknop, „Max Wilfried" te lezen staat. 'tls hier dat onze held zich heeft genesteld sedert hij gehuwd is, en in afwachting dat het staatsblad, o peen goeden morgen, zijne benoe ming tot procureur bij de rechtbank zal aan kondigen indien het dit ooit aankondigt, want sinds er zooveel schreeuwers en politieke balkers zich vooruitdringen, en de plaatsen van de deftige kandidaten innemen, wordt de kans van benoeming voor deze laatste ©ene wezenlijke loterij. Lezer, ik maak mij een oogenblik de man der rarekiekas en ga u eerfige tafreelen uit het burgerlijke leven van Wilfried laten zien. Ik zou u een© soort van stereoskoop kunnen voor houden, doch de rarekiekas is origineler, eigener aan ons volk. Daarbij er is iets zoo oud, zoo eer biedwaardig in, en ze heeft des te meer aantrek kelijkheid, omdat het eene herinnering onzer jeugd is, toen we elkaar op de kermis voor )het ronde glas verdrongen, om „den grrrooten Sultan van de Turken, en Apoleon op Sinte Lena, den pruisischen Bluffer en den Etngelschen Weltertong, den schrikkelijken vuurspuwenden vuurberg, den moorrddadigen Cartoes en het don derende bombardement van de Citadel van Ant werpen te zien. Ik hou mij dus aan de rare kiekas. 't Is schemeravond. Er brandt licht in de kinderkamer, jonge moeder heeft den kleinen Hendrik, n»u hij ontkleed is, de handjes doen samenvouwen, en bidden. Ook de kleine Dora heeft een gebedje gestameld, door de moeder voorgelegd. Maar slapen willen zij niet, of vader moet eerst een deuntje op de dwarsfluit spelen. En nu zitten vader en moeder naast de wieg en het bedje, en vader speelt zacht, en de kleine Dora luistert zoo aandachtig als ccne groote dame op een concert, en Hendrik lacht en scha tert, en woelt en stampt van plezier het witte Plaatselijk Nieuws BROEK Oi LANGENDIJK. Postverzending. Met ingang van 16 dezer wordt ingevoerd een postverzending door het postkantoor te Broek op Langendijk en het hulpkantoor te Noord scharwoude met de autobus, vandaar vertrek kende om resp. 20.03 en 19.51. Laatste buslichting voor bedoelde verzending: Kantoor Broek op Langendijk 19.20 Oudkarspel 19. Zuidscharwoude 19. Noordscharwoude '19.40 'Ik heb ondervonden dat het 'goed is om een of twee maal 'per week des avonds het ge- 'laat een paar minuten 'Purol te masseeren, waarna 'ik de gewoonte heb de 'in de huid gedrongen Purol 'met een zacht doekje af 'vegen. Deze eenvoudige be- handeling geeft op den duur 'aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint, ree maal het ge in met^B 'aarna^H 'urolM f te Jfl be-JBj dekkleed weg. En als de fluitist ophoudt, zeg gen de kleinen: „nog, nog!" tot de oogjes pin- Iken nog eens pinken en eindelijk toevallen, len vader en moeder gerust een kus op de blanke voorhoofdjes mogen drukken. Goede nacht! de engelen waken over bed en wiegje. Helder brandt, in het naburige vertrek, de lamp met gekleurde lichtscherm. Op de sofa zit Wilfried, die zijne sigaar ontstoken heeft, en in zijnen arm leunt Betsy, die hem iets voor leest uit de keurige „Brieven en Ontboezemin gen" van een onzer beste vrienden, De fijne humorist werpt' een glans van genot op het aangezicht van den hoorder en de lezeres. 'tZou den schrijver een innig genot geven, ik ben er zeker van, als hij nu op zijn beurt, een enkelen blik door het kijkglas wilde nemen.Nu legt Betsy het boek neer, en, op de teenen gaat zij even zien of hare lievelingen wel rustig sla pen, of zelfs geen vlieg den zoeten sluimer stoort. Ei' is bezoek bij mejuffrouw Wilfried. 'tls eene dame uit de buurt, die altijd bij anderen aan loopt als ze iets nieuws weet, en ook natuurlijk afles weet. „En weet u dat niet, mijne lieve Betsy, neen? Hoe is 't mogelijk. Iedereen weet het. Och, gij leeft te afgezonderd, liefste, en als ik van tijd tot tijd niet kwam, zoudt ge vreemd worden aan de wereld.„Och, ik bekommer mij weinig om hetgeen er buiten mijn huis ge beurt," zegt Betsy. „Ik hou niet van die vrouw," zegt Wilfried, nu de praatster is heenge gaan. ,,'tls een wandelend dagblad," ant woordt Betsy. ,Ja, en wat het ergste is, een vervelend dagblad,zegt Max. „Daarom ook," antwoordt Betsy lachend, moéten wij er ons op desabonneeren." tls de avond van S,t. Nioolaas- Betsy heeft den kleinen Hendrik van den kindervriend ver teld ,en de knaap heeft met strak geopende oogeö naar het verhaal der moeder geluisterd. Nu Ineeft hij en zijne zuster het sdnoentje onder den schoor steen gezet en slaapt zachtjes in, vol vertrouwen dat de bisschop met den sneeuwwitten baard hem zal gedenken. En 's morgens zijn de schoen tjes gevuld met lekkernij en speelgoed. Maar de kleine is wakker geworden en heeft, met inge houden adem, Sint Nieolaas en zijnen knecht door de kamer zien sluipen en de schoentjes vul len. Die heilige was precies zijne moeder, de knecht zijn vader. Kon de kindervriend wel onder een liefderijker gedaante verschijnen, dan onder die eener moeder. Dezen avond staat er een groene kersmisboom in de eetkamer, en daaraan zijn allerhande schoo ne en lekkere dingen en helder pinkende lichtjes vastgemaakt. De kinderen der gepensionneerda ^veduwe uit de buurt zijn ook gevraagd, en de kleinen rollen, lachen, dansen en springen rondom den groenen boom, die goedig als een grootvader zich door de kinderen laat uitplunderen. Nu klinkt er eensklaps een lied: aan de deur zingt men een kerstliedeke, en de kinderen en de ouders luisteren. Wilfried opent de voordeur, en op den besneeuwden dorpel staan twee arme kinde ren. Ook voor hen is het feest gewe^sd- Ckoco- lade hebben ze gedronken, wafels met suiker hebben ze gegeten, en grootvader heeft voor hen een deel der lekkernij en van het speelgoed die in zijne groene haren en aan zijne armen hangen, laten vallen. God zal het u loonen, Max en fcetsy. God zal u zegenen- Waarom ziet g ijer zoo droevig uit, Max?" vraagt Betsy. „Ik? toch niet..." is 't ant woord van Wilfried, en hij rakelt het vuur op om zijne verlegenheid te verbergen. „Waar om wilt gij mij de waarheid niet zeggen, Max ,;Och ,dat zo uu verdrieten." „Dewijl het u verdriet, vWl ik er gaarne mijn deel van heb ben." „Welnu, slechte beursberichten" ,/Wat u bekommert!" „Een deel van ons bezit kan er door verloren gaan..." „Zijn wij geruï neerd, Max „IIndien dit ware..." „Dan aoju ik u ïiog meer liefhebben dan te voren!"' en Betsy staat op en kust vurig den jongen man. „Geruïneerd, neen. Een verlies, ja-" „Welnu, dan zal ik zóó huishouden, dat w ijop 't einde van 't jaar nog zoo rijk zijn als tevoren." „Ja, ik heb in u een kapitaal gevonden, dat kost baarder is dan al de schatten der wereld," en Betsy glimlacht en kust den rimpel weg, die op Wilfried's voorhoofd geteekend staat.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3