Polder Heerhugowaard De Vrouw en de Mode Voor onze Lezeressen OpenDare vergadering van het Polderbestuur op,Donderdag 16 'Juli. Afwezig wegens ziekte de heer Liefhebber. Voorzitter Dijkgraaf van Slooten opent om 4 uur de vergadering omde flde mededeeling,, dat dit wel niet de gewone tijd voor vergaderen is, doch dat er 'bijzondere omstandigheden zijn, die dezen keer de vergadering wettigen. In (lit verband noemt spr, het ambtenarenreglement, de tamelijk omvangrijke reparaties aan het stoom gemaal en den toestand der kas. De notulen worden onder dank aan den secre- taris onveranderd vastgesteld. n Uit een schrijven van het provinciaal Pestuur van de Prov. Staten, naar aanleiding van de be sprekingen, gehouden door den heer Roland m de vorige vergadering, blijkt dat boezemverleg ging niet zal plaats vinden voor de dijk der Zuiderzeewerken voltooid is. Voorz. deelt mede, dat de kas weer den bodem laat zien. Dit in verband met meer contante betaling dan vroeger en de groote uitgaven den laats ten tijd gedaan voor inkoop van materiaal. Overwogen is dan ook reeds dit jaar den omslag t everhüogen, doch daar werd in Inet dagelijksch bestuur niet voo rgevoeld. Een volgend jaar zal echter moeten worden verhoogd met minstens f2 per H.A. waarbij tevens overwogen is de betaling in twee termijnen te laten geschieden,. De heer Wonder voelt meer voor een kasgeld- leening, dan verhooging van omslag. Als dat een volgend jaar moet, is er niets aan te doen, want wat gekocht is moet betaald. Voorz. noemt de proef aan den Kruisweg, waaraan met kracht doorgewerkt zal moeten worden, wil men voordeel hebben van de bewal- sing, die het vorige jaar is toegepast. Deze dingen kosten geld en als de omslag zoo blijtt, gaat de geldelijke toestand achteruit Waar op het plan staat ook Hondenwweg, Hassclaarsweg en Honderweg te teeren, wordt voorgesteld de leening ad f 12300 waartoe in de vorige vergadering besloten werd, in te trekken, en een nieuwe leening ad f22000 te sluiten. De heer C. van Langen voelt hier wel v0°r- De heer Wijnker meent dat met een kasgeldleening Jezier het -ngf rentepeil goede resultaten zouden ^De^er'cPvan Langen zegt, oat nu f 10.000 meer gevraagd wirdt maar kunnen heimrde de werken ver rirhf worden die op het program staan. Voorzitter ontkent dit doch voorloopig kunnen Wc niet meer verwerken dan het gevraagde. De heer Poland kan niet begrijpen, dat nu plot seling het tekort van f 10.000 gebleken is. voorzitter z^gt dat dit niet opeens ontstaan i~. doch langzamerhand. Er is veel werk gedaan aan de wegen en als men nu halfweg ophoudt is dit ..oo gelezen, merkt de heer Poland op, dat hy gezien den benarden toestand meent, dat het in ieder geval ge- wenscht is dat het maken van de brug aan den Rus- tenburgerweg uitgesteld wordt, Veel dingen zijn ge- wcnscht, maar al deze dingen zijn niet noodzakelijk De heer Groen deelt deze meenmg. Zijn ^r veel menschen, die voordeel hebben van deze brug. Laat zitten wat niet direct noodig is. De heer K. anv Langen zegt dat er wel reden is, gezien de omstandigheden van deze bouwers daar. Het hoekie land is wel klein, doch het land is er. De heer Poland wijst op de brug bij de Donkere weg die ook zeer weinig gebruikt wordt De heer Gootjes zegt, dat nu eenmaal het besluit is eenomen Hij gevoelt er met voor om nu weer neen te zeggen^Hij vraagt of de heer Poland gege- V6De heer Poland zegt, dat hij het van hooren zeggen h De'heeren Appelman en Wonder voelen voor het oude standpunt: vaorwater daar waar het mogelijK is, Dc.-e menschen hebben altijd voor anderen mVoorrftter, de meeningen in oogenschouw nemende, meent dar achteruit laten gaan van den toestand tenslotte duurder uitkomt. De heer de Boer vraagt waar de brug dan eigenlijs komt. Hij meent dat de brug door den Oterleeker weg moet komen dit ook in verband met het hooge water voor den heer Kuilboer. Heemraad van Langen is van oordeel dat van d.t Oterleeker water vroeger nooit gehoord is. Voorzitter voert aan, dat het leggen van de brug in den Otetleekerweg belangrijk meerdere kosten mee zal brengen. Hij is daarom voor het plan, zooals door het Dag. Bestuur is aangegeven. De heeren C. van Langen en Oudeman zyn van meening, dat het dagelijksch bestuur voldoende com petent is om de plaats van de brug te bepalen Aldus wordt besloten terwijl tevens machtiging wordt verleend om de leening van f22.000 aan te gaan tegen ten hoogste 5 procent. Na voorlezing van het concept ambtenaren ïeg- lement vraagt de heer Wonder of het verplicht is, de daarin genoemde wachtgeldregeling toe te pas sen. Hij noemt voorbeelden uit zijn omgeving, dat bv. onderwijzeressen die gehuwd zijn hoog wacht geld genieten, terwijl door de echtgenooten goed betaalde baantjes worden bekleed. Hy vindt, dat by goede reglementen dergelijke gevallen kunnen wor den voorkomen. Het reglement blijkt in dit geval te voorzien. Nadat nog eenige verdere opmerkingen door voorz. beantwoord zijn, wordt het reglement onveranderd ^Voorzitter deelt verder mede, dat bij de inspectie der ketels is gebleken, dat electrisch lasschen noodig was daar autogenisch niej voldoende bleek Waar het gemaal echter oip het einde van het net stond bleek de stroom niet sterk genoeg en bleek aanlegging van een ringleiding noodzakelijk, waartoe na besnreking met de betrokken instanties besloten werd Als deskundige werd tenslotte de directeur van het Alkmaarsche G. E. B. in den arm genomen die verklaarde, dat volgens zyn gegevens de mogelyk- heid tot electrisch lasschen bestond. n Van andere zijde werd aangeboden electnsche ener gie opwekkende machines aan te voeren. Volgende week konden de materialen worden aangevoerd, en was het noodige personeel vrij. Heden kwam namens het P. E. W. nog een aanbod om een aftakking te maken op den hoofdkabel langs den Huigendijk wat per jaar f84 zou kosten. Dit geschiedt met het oog op in de toekomst mogelijke electrische bemaling van den polder. In deze viel het moeilijk een beslissing te nemen doch er werd voor gevoeld de aansluiting op het G. E. B. te doen plaats vinden, en alleen Indien de betrokken firma geen schriftelijke garantie geeft van goede uitvoering der werkzaamheden, op het aanbod van het P. E. N. in te gaan. Waar aansluiting op het G. E. B. f 600 onkosten meebrengt, en dit de goedkoopste wijze is, wordt be sloten de overeenkomst met de Alkmaarsche fabriek aan te gaan, hoewel men in de vergadering wel van meening is dat aansluiting op het P E. N. ab solute zekerheid geeft. Bij de rondvraag brengt de voorz. de verbetering van den Donkereweg ter sprake, Het gemeentebe stuur is van meening dat van den polder een voor stel moet komen, om daarna zijn bijdrage in de kos ten te bepalen. Aangezien in het dagelijksch bestuur van den polder geen eenstemmigheid heerschte, staat echter op den beschrijvingsbrief dit voorstel niet. De heer Wonder bepleit voorzichtigheid omdat de plannen der primaire wegen nog steeds wijziging ondergaan. Het plan door Geestmerambacht is voors hands ook weder van de baan. De mogelijkheid blijft niet uitgesloten, dat een zuidelijker primaire weg komt in aansluiting op den Donkereweg. Voorzitter zegt in verband hiermede, dat men in derdaad op den Middenweg den laatsten tijd ook weer aan het rheten is geweest. Ook op andere plaat sen dan de eerst aangewezene worden metingen ver richt. De heer C. van Langen zegt, dat het hem van het Dagelijksch bestuur niet meevalt, dat het in deze niet met een voorstel Is gekomen. Hij denkt, dat de meerderheid van het college niet weet, wat er eigenlijk langs dezen weg passeert. Hij is er van overtuigd, dat indien er een onderzoek door het dagelijksch bestuur zou worden ingesteld en men gegevens had, dit als één man voor verbetering zou zijn. Er is nog door belanghebbenden gesproken een adres te teekenen doch hij heeft dit afgeraden, overtuigd als hij er van was, dat inmiddels een on derzoek zou worden ingesteld. Waar het gemeentebestuur vermoedelijk 75 pro cent bij wil dragen vraagt hij zich af, moeten wij dit plan hier tegen houden. De heer van Kralen wijst er op, dat degenen die den Donkereweg gevaarlijk vinden toch altijd de route Veenhuizer Middenweg Molenweg kunnen ne men. De heer van Langen vraagt of de heer van Stra len zelf graag de laatste route nemet. Hij maakt er een voorstel van een vierde der kosten op lasten van den polder te nemen. De heer Koeft wil er een voorstel van maken den toestand te laten zooals die is. De heer C. van LYangen zegt in zijn kwaliteit als voorzitter van het B. A. S. ook te kunnen zeggen, dat er dezen winter ook door kleine bouwertjes hard naar dergelijk werk zal worden verlangd. Het voorstel C. van Langen door Oudeman onder steund wordt in stemming gebracht en verworpen met 7 tegen 11 stemmen. Het voorstel Kieft onder steund door den. heer Poland met dezelfde stemmen verhouding aangenomen. De heer Groen vraagt of het niet mogelijk is dat ook de Laanweg een teerbehandeling ondergaat, in dien dit geen primaire weg wordt. Voorzitter zegt toe dat deze na beëindiging der genoemde wegen als no. 1 op het plan zal worden gebracht. Hilariteit verwekken de besprekingen over den bag- gérman Meester, die naar algemeene opinie flink werkt,doch met wiens op eigen houtje ingestelde verkeersregeling men niet accoord kan gaan. De heer C. van Langen zegt, dat inwoners va nde Frik hem gevraagd hebben of geen opneming der betrokken slooten kan plaats hebben. De heer Poland zegt wel dat er niet veel door de brug bij den Donkere weg gaat, doch hij is verkeerd onderricht. Voorzitter zegt toe dat een en ander onderzocht zal worden. Niets meer te besjreken zijnde sluit de voorzitter met een woord van dank de hoop uitsprekende dat er spoedig een gunstige wending in den alge-meenen toestand mag komen. Plaatselijk üie&sws OUDKARSPEL. Hulp in Nood. Vrijdagavond half negen hield bovengenoemde vereeniging haar halfjaarlijksche ledenvergadering in Hotel „De Brederode" van den heer C. Vis. Aanwezig zijn 20 leden, inclusief het bestuur. De voorzitter, de heer G. IJff, opent de vergade ring met een hartelijk welkom tot de leden. Het verloopen halfjaar jaar heeft geen kenbare veranderingen in de vereeniging gebracht. Voorzitter spreekt den wensch uit, dat de agenda op een aan gename manier mag worden afgwerkt. De vereeni ging heeft een slag gehad op financiëel gebied door vele ziektegevallen. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris, den heer J. Ooijvaar voorgelezen en na een kleine aanvulling goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter deelt mede, dat door hem en den heer Slooves de vergadering van de Federatie te Alkmaar is bijgewoond. Er was niet veel bijzonders aan de orde. Eenige j'aren is geen contributie betaald voor de Federatie. Dit jaar moet echter wel worden be taald. De geest in de vergadering was pessimistisch. Door de ziektewet zullen de ziektekassen wel in moeilijkheden komen. Vooral de aanwerving van nieuwe jonge leden wordt hierdoor zeer tegen gewerkt. De meesten zagen de toekomst der plaatse lijke ziektekassen duister in. Er zal op denzelfden voet met de Federatie worden doorgegaan. Met den nieuwen bond zal nog geen contact worden gezocht. Verslag Penningmeester. Ontvangen is aan con>- tributie f 1212.62, diversen f 3.50, totaal f1216.12. Uitbetaald is aan uitkeeringen f 1937.06, bodeloon f 152.70, diversen f71.85, totaal f2161.61. Nadeelig aldo f945.49. Saldo vorig jaar f5194.43, blijft het bezit der vereeniging dus f 4248.94. Op de bank is geplaatst een bedrag van f 4173.78, in kas dus f 75.16. Gedaan zijn 317 uitkeeringen aan 95 leden, met 1653 ziektedagen. De heer K. Schuit adviseert namens de kasnazie- ners, dat alles volkomen in orde is bevonden. Voorzitter dankt den penningmeester, de heer H. de Geus, voor zijn accuraat gehouden beheer. Spr. wijst op het groot aantal leden dat heeft getrokken Bijna 1/3 gedeelte. In de bestuursvergadering is er over gesproken om, als de reserve onder f4000.— daalt, de uitkeering, die thans f 10.50 per week be draagt, te verlagen tot f9.— per week, anders zal de kas uitgeput raken en dat moet niet. We moeten den voorzichtigen weg bewandelen. De heer W. Zweed zegt, dat onze eigen kas zal uitsterven door de ziektewet. De eigenmartelaars zullen alleen overblijven. De heer Jb. Bruin merkt op, dat de ziektewet een half jaar uitkeert. Onze kas betaalt een heel jaar, blijft dat zoo? Voorzitter antwoordt, dat het wel korter zal wor den gesteld, anders raakt de kas leeg. De heer P. Volkers vraagt of het bestuur er direct toe overgaat om de uitkeering te verlagen als de reserve beneden f4000.— daalt en hoeveel leden er meer als een half jaar uitkeering krijgen. Voorzitter antwoordt dat de uitkeering met goed vinden der leden zal worden verlaagd. Er hebben drie leden langer dan een half jaar uitkeering ge noten. Als leden der controle commissie worden be noemd de heeren F. Moeijes, A. Krom en P. Volkers. Bij loting worden de heeren Jb. Bruin en K. Schuit voor drie maanden vrijgesteld van contributie-beta ling. Bij de rondvraag vraagt de heer Jb. Bruin waarom geen R. K. Dagbladpers aanwezig is. De secretaris antwoordt, dat de correspondent wel is uitgenoodigd. Als ze niet komen, kunnen wij er niets aan doen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de leden voor de opkomst en de aangename samenwerking. Uit den Omtrek HEERHUGOWAARD. Aan het zuideinde van den Middenweg geraakte Woensdagavond omstreeks elf uur de vrachtrijder Jongkind uit het Waarland met zijn met aardappelen beladen voertuig tegen de boomen, doordat plotse ling zijn lichten uitgingen. Hoewel de schok hevig was, de aardappelen her en derwaarts werden ge slingerd en twee boomen werden ontveld, vonden geen persoonlijke ongelukken plaats. SINT MAARTEN. Donderdag was ten huize van den heer Zwakman alhier een openbare vergadering uitgeschreven met het doel op te richten een afdeeling van den land arbeider sbond. Te ruim 8 uur was het de heer L. Laurens, welke de leiding dezer vergadering werd opgedragen en welke hier mededeelde, dat de spre ker voor dezen avond uitgenoodigd, bericht van verhindering had gezonden, zoodat dit voor de ver gadering een teleurstelling is. Spreker meent echter dat, zij die hier ter vergadering aanwezig zijn, door drongen zijn van de noodzaak om ook hier een afd. op te richten daar allen reels dil zijn van een om liggende afdeelingen. Wel spijt het spreker dat niet meerderen ter vergadering aanwezig zijn, daar er toch voldoende bekendheid aan is gegeven. Voorts uit spr. de gedachte dat de meeste arbeiders alhier als vaste arbeiders werken en in de veronderstelling zijn dat de bond enkel voor de losse arbeiders is Dit is juist niet zoo, daar het voor den bond een krachtigen steun geeft, als ook zij zich gaan or- ganiseeren. Komen wij echter tot oprichting van een afdeeling dan zullen wij nog wel een bezoek bij hen brengen in de hooji ons doel te bereiken. Na deze korte inleiding'wordt tot oprichting over gegaan met aanvankelijk zeven leden en werd als voorloopig bestuur gekozen de heeren L. Laurens, J. en C. de Vet. —SINT MAARTEN. POLITIE. Gevonden een heerenhoed. Inlichtingen ter secretarie. WAT VOOR KOFFER NEMEN WIJ MEDE OP REIS? Is het de bedoeling lang op reis te gaan? Zoo ja, dan is de practische kastkoffer met kleerenhangers zeer aan te bevelen; men kan hierin gemakkelijk 10 a 12 kleedingstukken ophangen en in de schuif laden oneindig veel bergen, terwijl parapluie en parasol onder de lederen riemen worden geschoven. Nu nog de handbagage. Lederen handtasschen, reis- necessaires, ronde hoedendoozen voor dames, vier kante voor heeren. Een laatste nieuwigheid is de friseerkoffer voor coquette dames; deze bevat twee uitschuif bare vakjes, waartusschen men een spiegel plaatst, die bij niet-gebruiken in de deksel ligt. De vakjes hou den allerlei toiletartikelen in; borstels, flacons, ma nicuregereedschap enz., in één woord, alles wat men maar kan bedenken wat noodig Is om de uiterlijke schoonheid te verhoogen. In een klein bestek heeft men dan ook alle dingen bij de hand, waar mede men zich op reis op kan knappen. Tenslotte de week-end koffer, die tegenwoordig niet veel grooter is dan een hoedendoos, en des niettegenstaande toch al het benoodigde voor enkele dagen k^n bevatten. In de deksel en op de bodem worden de kleeren door middel van een riem by elkaar gehouden, zoodat de overige ruimte benut kan worden voor linnengoed, toiletbenoodigdheden en schoentjes, inderdaad zeer practisch! DE BROEKROK BIJ HET TENNISSEN. Zou de broekrok, die zoowel op de planken als op straat schipbreuk leed op de teennisbaan nu inder daad de overwinning behalen? Een aardige, jonge tenniskampioene droeg! de broekrok kort geleden bij de wedstrijden en toonde daarbij, dat ze inderdaad geheel vrouwelijk gemaakt kan worden en niemand meer aanstoot behoeft te geven, zooals dat een dertig jaar geleden nog het geval was. De brokrok wordt in den regel van witte stof ver vaardigd en is inderdaad bij het loopen en spelen veel gemakkelijker dan de om de beenen fladde rende rok en staat gracieus. Of hij evenwel tot een algemeene moede verheven zal worden, zal de toe komst nog moeten leeren. DE STRANDPYAMA. Te kust en te keur ziet men deze pyama's tegen woordig op de badplaatsen dragen; men ziet ze in allerlei genres, sommige zijn zeer origineel, zeer excenntriek, maar andere zijn zeer benaal. De broek is altijd wijd en het jakje kort; de stoffen, die ervoor gebruikt worden zijn zoowel van zijde als linnen en de kleuren vaak vol contrasten en ge durfd. Zeer zelden zijn er in deze pyama's mouwen; vaak zijn de stoffen zoo dun, dat de beenen er door heen schijnen. Om zich tegen de zonnestralen te beschermen kiest men er gaarne de groote Indische planters- hoeden met spitsen bol en gekleurde rand bij; ook worden er wil witte capeline's met breede rand bij gèdragen. STRIKKEN ALS GARNEERING. Op de zomerkleeding worden meer en meer strik ken als garneering aangebracht; aan dè ceintuur, aan de hals, op de mouwen. Op de namiddagjapon- nen wordt dikwijls de hoog aangebrachte ceintuur van opzij met een strik gesloten. Boven elkaar ge plaatste strikjes op een over elkaar geslagen blouse staan jeugdig en orginineel. Dit mantelpak is gemaakt van zwart marocain. De klokvormige rok heeft afwisselend rechte en klokvormige banen, die aan een aansluitende pas gezet zijn, welke aan den onderkant geschulpt is, evenals den onderkant van de mantel, de kraag en de mouwen. Afwisselend kunnen hierbij twee blouses gedragen worden, zoodat men telkens een geheel ander en semble krijgt. De blouse link op het plaatje is gemaakt van de nieuwe modestof, n.l. linnen of crêpe de Chine dat in Engelsch borduurwerk bewerkt is en met een bolero wordt gedragen; de gedrapeerde kraag is effen, doch in dezelfde tint der blouse en eindigt in een losse strik; de blouse rechts van wit crepe de Chine met een klein patroontje heeft een kleine vo lant vanaf de taille en is aan de voorzijde en aan den onderkant der volant even geschulpt; de hals uitsnijding heeft aan de voorzijde een gedrapeerde kraag, die aan den onderkant met een klein knoopje wordt vastgemaakt. Links; Zwartfluweelen jasje om over een licht ge kleurd gewerkt zomerjaponnetje te dragen; het sluit met twee knoopen en heeft breede revers. Midden: Gekleurd wollen jasje, een breede cein tuur sluit'nauw om de heupen en heeft aan den voorkant vier knoopen; de kraag eindigt even bo ven de ceintuur. Jasje van een lichte donkerblauwe of zwarte wol len stof, dat op ieder japon gedragen kan worden De origineele kraag is met wit bont afgezet en eindigt bij de ceintuur. Om de hals wordt een aas van hetzelfde bont gedragen. WAT ETEN WIJ D(EZ,E WEEK? Zendag. Eiersla met komkommer. Gevulde kalfsborst, snijboonen, aardappelen. Karnemelkpudding- Maandag. Koud vleesch. Peulen, aardappelen- Flensjes. Dinsdag. Lamscoteletten. Worteltjes, aardappelen. Ci- troenrijst. Woensdag. Varkensfricandeau. Bloemkool, aardappelen Watergruwel. Donderdag. Bloemkoolsoep. Vleeschkoekjes- met tomaten. Sitoofsla, aardappelen, gebruinde boter. Vrijdag. Gebakken schol. Sla met komkommer en aard appelsla. Rijst m,et rhabarber. •Ommelet met tomaten. Doperwten, aardappe'e gewelde boter. Rijst met rhabarber-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4