NIEUWE Groot Nationaal Concours Het Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen te Noordscharwoude, uitgeschreven door „Excelsior". Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang te Noordscharwoude, NO. 80 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. U. DINSDAG 21 JULI 1931 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: firma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. BEZOEKT HET In aansluiting op de talrijke regels gewijd aan de jubileerende vereeniging, voortvloeiende uit de zoo rijk begaafde pen van onzen 'hoofd redacteur, nemen wij de pen op om een verslag te maken van het concours, al zal dit niét zoo rijk zijn aan de bloemrijke en vlottende regels van het hoofdartikel. Zoo hebben wij ons Zaterdagmiddag, nadat onze Zaterdageditie, dank zij hardnekkig wer ken van redactie en personeel de|r drukkerij,, op tijd was verschenen, opgemaakt om het Eere- coneert van de jubileerende vereeniging bij te wonen. Den geheel en dag keken wij met bezorgde blik ken.. naar hel weerglas en niet ten onrechte,; daar wij ai en toe getrakteerd werden op een malsch buitje. En hoe meer 'de avond naderde, des te meer trokken de sombere wolken samen. Niettegenstaande zag de jubilaresse kans om te gen 8 uur met volle muziek uit te trekken van haar verenigingslokaal toebehoorende aan den heer J. de Bakker, om op te trekken naar het oonoours- en feestterrein. In vroolijken marsch trekken wij door de ge meente, wat vanzelfsprekend zeer veel bekijks trekt en vele inwoners staan reeds te wachten om de muzikale optocht gade te slaan. Zoo arri- veeren wij dan op het terrein. Allereerst bezien wij even de eerepoort, waaronder wij doorgaan. Nadat de controle is gepasseerd, werden wij op vriendelijke wijze gewezen op de afdeeling, spe ciaal gereserveerd voor de pers. Eiene attentie, welke ten zeerste door de vertegenwoordigers der pers op prijs werd gesteld, daar wij hierdoor in staat zijn, op ons gemak ons verslag te schrij ven. Dit feit, en niet alleen dit feit, maar ook de aangename herinnering, die wij hebben aan onze Harmonie, noemen wij alleen maar de wed strijddag in Velzen, die wij geheel hebben mede gemaakt, heeft ons gestemd om met ernst en met genoegen onzen lezers verslag uit te brengen van het groote concours. Bij het betreden van het terrein zien wij de vele attracties, die na de gehouden wedstrijden vele liefhebbers zullen trekken o.m- de hak- tent van P. Krop, waar men zijn geluk kan be proeven, eveneens in de schiettent van den heer K. Krop. Voorts is aanwezig de heer Krouwel, bekend om zijn voortreffelijk vanilleijs, de heer A. B. Jansen met een keur van sigaren en siga retten, de heer Deutekom met paling, de heer L. v. Dam met fruit en zien wij de suikerkraam van den heer J. Snijders, terwijl de heer v- Dam present is met overheerlijk fruit.. Velen zijn in de gelegenheid om te kunnen ge nieten in de zweefmolen van J. Dirks, evenzoo is een bezoek aan de bioscooptent (combinatie Centraal-Bioscoop en Noord-Hollandsche Cinema) alleszins aan te bevelen, daar een keurig verzorgd programma wordt afgedraaid. Na: deze rondwandeling nemen we de gere serveerde plaatsen in om te kunnen genieten van het Eercconcert. door de jubileerende vereeniging. Ein wij hebben genoten. Het was een uitgelezen programma. Het publiek, dat ondanks de dreigende don kere wolkeD, in flinken getale was opgekomen, betuigde door oen krachtig applaus na ieder nummer zijn volle instemming, hetgeen dan ook ten volle verdiend was, voor hetgeen ten gehoore was gebracht. In de pauze treedt de voorzitter van Excelsior, de heer J. Kuiper, op, die na mens het bestuur allen hartelijk welkom neet. Spr. uit zijn spijt, dat het weer niet zeer gun stig is, waardoor er in een mensch heel wat omgaat, gezien de groote voorbereidende werk zaamheden voor het welslagen van 'net concours, waaraan de gunstige weersomstandigheden zeer veel kunnen medewerken. Spr. wenscht van deze gelegenheid gebruik te maken om dank te bren gen aan de leden der diverse oommissies, fr-pr. wijst er op dat voor dit concours de muziektent in" een Zondagsch pak is gestoken door aan brenging van een bloemen- en plantenversiering en getracht is de tent een feestelijk aanzien te geven. Spr. hoopt nog op mooi weer, waardoor de kans bestaat dat er nog eenige mooie feestdagen zullen volgen. Voorts uit spr. zijn dank aan het Dagelijksch Bestuur der vereeniging, in hoofdzaak aan den secretaris, den heer C. v- Zijl, voor den omvang rijken arbeid voor dit concours. Vele moeilijkheden hebben zich voorgedaan om het concours' te hunnen houden. Zoowas aan vankelijk het plan dit te houden met Pinksteren. Door omstandigheden is dit tot heden uitgesteld, De vraag rees toen „uit- of afstellen En waar om? 'Omdat de economische toestanden van dim aard waren en nog zijn om geen feesten te organi- seeren. Niettegenstaande is getracht het feest van het concours te doen slagen. Spr. wenscht, dat „Excelsior" nog menig lus trum mag vieren. Tevens acht spr- dit een prach tige gelegenheid om de hoop uit te spreken dat in de toekomst de concerten van de Harmonie drukker zullen worden bozocht, als tot heden 'net geval was. Indien, aldus spr., de belangstelling zal groei en, zal het muzikale peil zeker stijgen, (appl-) Hierna wordt het woord gevoerd door den vice-voorzitter, den heer K. v. Dijk, die den voorzitter complimenteert met zijn 35-jarig lidmaatschap der vereeniging. Spr- wijst er op, hoe de heer Kuiper 35 jaren lang lief en leeid van het corps heeft gedeeld en steeds zijn beste krachten gegeven heeft. Als bewijs van erkente lijkheid biedt spr. hem onder daverend applaus een prachtig bloemstuk aan. Hierna dankt de heer Kuiper voor dit bewijs van erkentelijkheid. Na afloop van het concert wordt door den Ed.Achtb. heer A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel, als donateur het woord gevoerd. Spr. feliciteert de vereeniging met het be haalde succes op het concours te Wormerveerx hierojp wijzende dat, al is nu een 2e prijs be haald, het todn niet erg is, als niet altijd een le prijs wordt behaald, want dan blijft de moed er in voor een volgenden keer. ZEA. hoopt, dat als de vereeniging haar 50-jarig bestaan viert, zij zal uitkomen in de „superieure afdee ling"". Voorts feliciteert spr- den heer Kuiper met zijn 35-jarig lidmaatschap. Tevens hoopt spr. dat het aantal bezoekers der concerten steeds grooter zal worden. Spr. begrijpt niet, dat zulks niet het geval is tot heden, daar men todn trotsch kan zijn op dit corps. "Z.Ei.A. hoopt, dat de vereeniging op den ingeslagen weg moge door gaan en besluit met het uitbrengen van oen. hiep ,hiep hoera, waarmede het publiek ten volle instemt. Eerste öoncoursdag. Het algemeen programma vermeldt: 11 uur. Officieele ontvangst van Jury, Direc teur, Voorzitter en Secretaris van deelnemende vereenigingen ten gemeentehuize, door den E.A. Heer Jhr. A. L. v. Spenglèr, burgemeester van Noordscharwoude. Het is onnoodig te vermelden, dat ook wij ons hiervoor opmaakten en zorgden tijdig aan wezig te zijn. In de omgeving van het Raadhuis is het tegen het vastgestelde uur een gezellige drukte. Zoo betreden wij dan het mooie gebouw, waar op de gemeente trotsch kan zijn en nemen wij in de prachtige vergaderzaal de voor ons gere serveerde plaatsen in en binnenkort zijn alle overige zetels bezet. De burgemeester, Jhr. A. L. v. Spengler, om geven door den wethouder, de heer J. Ootjerd en den heer K. G. Reinders, gemeentesecretaris* heet allen namens het Gemeentebestuur van 'narte welkom. Voor velen, aldus ZEA., is het heden een blijde dag, eveneens voor het gemeentebestuur. Gaarne heeft dit bestuur gevolg gegeven aan "het ver zoek der vereeniging „Harmonie Excelsior", om de ontvangst officieel ten raadhuize te doen! plaats vinden. Spr. memoreert, dat deze vereen- de eerste is, die officieel in deze schoone raadszaal wordt ontvangen. Het is een groot verschil bij eenige jaren terug, toen een officieele ontvangst moest geschieden in een zaal van een gebouw, die den naam van raadszaal moeilijk kon dragen. Het stemt thans tot vreugde om een zoo roem rijke vereeniging officieel te kunnen 'ontvangen en is het aangename plicht de afgevaardigden, van de diverse vereenigingen het welkom te kun nen toeroepen. Als spr- zich goed herinnert zijn er vandaag 7 vereenigingen uit verschillende streken en die roep ik van harte het welkom toe. Ik hoop, dat als u getracht heeft het beste van het beste te hebben gepresteerd, dat u steeds aangename herinneringeta zult hebben' aan deze gemeente. Als u ©ene rondwandeling door de gemeente wilt maken, dan kan het Gemeente bestuur u weinig aanbieden op het gebied van natuurschoon in tegenstelling met nabijgelegen plaatsen, zooals Bergen en Schoorl. Toch wensch ik u op te wekken te gaan bezien het 'schitterende gebouwencomplex van den Noor- dermarktbond, één der grootste veilingen in Ne derland. V oorts wijst spr. er op, dat als men zich be paalt tot de kunst, men tot het besef komt, deze niette kunnen missen en wordt de kunst ook in deze gemeente ten zeerste gediend, waardoor deze hier op zeer hoog peil staat, gezien de laatst behaalde successen, zooals van de Zang- vereenigingen Crescendo en St. Caecilia, het Fan farecorps „Genot door Kunst" en door de Har monie Excelsior, die het op het gehouden con- HEDEN AVOND. Concert aangeboden door de R.K. Zangvereeniging St. Caeciiia te Noordscharwoude. Dir. Jac. N. Ail. Na afloop VRIJ BAL voor de bezoekers. Kermesse d'Eté. Zegt het voort cours te Wormerveer zeer lastig is gemaakt door de concurrenten. Noordscharwoude kan dan ook genoemd worden als een oentrnm der kunst. Vervolgens roept spr. het welkom toe tot de heeren Juryleden, die van de hoofdstad van ons land naar ons dorpje zijn gekomen om de me dedingers van dit concours te beoordeel en. Zoo wei üe kwantiteit als de kwaliteit der vereenigin gen zullen zeer veel van de krachten dezer heeren vergen, doch zal geen enkele deelnemende ver eeniging een enkel woord van verwijt laten hooren. Spr. hoopt, dat al wordt den geheelen dag voor hen in beslag genomen, de indrukken van Noordscharwoude toch vriendelijk zullen zijn, daar ook het bestuur alles in het werk heeft gesteld om het u zoo aangenaam mogelijk te maken. Voor de vereeniging moge het een bewijs zij'n, hoezeer het op prijs wordt gesteld dat deze vereen, het concours heeft georganiseerd, gezien de vele commissieleden 'die voor haar gereed stonden, hunne functies, te aanvaarden, j Namens het Gemeentebestuur uit spr. de beste wenschen voor het welslagen van 'net concours en kon spr. niet nalaten~de vereenrging ill den aan- valligen leeftijd van 35 jaar geluk te wenschen. Voorts merkt spr. op, dat het plm. 5 jaren geleden is, dat. er plannen bestonden om een concours te organiseeren, waarvan echter werd afgezien door buitengewone ernstige omstandig heden. t i Ook toen scheen er tegenwerking te zijn, zoo j ook nu, toen het concours aanvankelijk gesteld I op de Pinksterdagen, tot heden moest worden uitgesteld. Dat dit een wijs besluit is geweest, bewijst de deelname, die dan ook zeer bevredi gend is. Neemt men een leeftijd van 35 jaren, dan denkt men aan een zekere aftakeling, dan noemt men het oud worden. Doch gezien de behaalde suc cessen, dan is de vereeniging in haar eerste jeugd. Tot den heer Kuiper zich wendende, zegt ZEA. dat hij de vereenfging al die jaren heeft gediend en bewezen is, dat de leiding in goede handen berust. Op uw middelbaren leeftijd valt niét te onderschatten de kracht die uitgaat van de oudere leden. Spr- hoopt, dat het den voorzitten gege ven is nog vele jaren de voorzittershamer te hanteeren en dat de vereeniging nog jaren moge profiteeren van de leiding van den heer Kuiper, (pplaus). Hierna richt spr. het woord tot den directeur van Excelsior, den heer P. Pranger en zegt: ,,Reeds twintig jaar staat u aan het hoofd van Excelsior en is het aan u te danken dat de boven ste sport der ladder is bereikt door uwe voort durende leiding, door de w;ijze waarop u de oefeningen geeft, kortom als u geen dirigent van deze vereeniging was, zou het te betwijfelen zijn of zij die plaats, die zij thans inneemt, zou hebben bereikt. Dikwerf rijst de vraag: „aan wie komt de eer? Aan de leden of aan den dirigenit?" Spr. geeft beiden 50 pet., want wat is een goede vereeniging zonder een goeden dirigent en wat is een uitnemende directeur zonder goede leden. Hoe hoog uwe prestaties staan, ik wensch u van ganscher harte toe, dat u nog langen tijd de staf moge zwaaien over de jubileerende ver eeniging. (applaus). Aangenaam is voor het gemeentebestuur dat de eereleden aanwezig zijn. Ook bij hen zal de herinnering op dezen dag naar voren komen, dat zij zelf meegingen naar concoursen. ITot den beschermheer der vereeniging, deh heer C. Brinkman, zegt spr., dat ook hij nog den tijd heeft weten te vinden om zelfs nog een werkzaam aandeel in het concours te kunnen ne men. Spr- hoopt dat de heer Brinkman nog vele jaren de successen zijner vereeniging mag gade slaan (applaus). Tevens ia het spr. aangenaam, de pers welkom te kunnen heeten, die degenen, die hier niet aan wezig zijn en dit zeker zullen betreuren, mede tef deelen al wat er deze week gebeurt en de bekroningen bekend te maken. Het doet het Gemeentebestuur genoegen, uiting te kunnen geven aan het gevoelen om één der oudste en hoogststaande vereenigingen officieel te kunnen ontvangen en wenscht de vereeniging nogmaals van harte geluk. Spr. noodigt allen uit een 'dronk te wijden aan de toekomst voor de vereeniging „Excelsior"' „steeds hooger" (applaus). De "heer Kuiper, hierna (net woord voerende, zegt niet te zullen trachten een lange redevoe ring te houden, doch spreekt den wensch uit dat hetgeen door den burgemeester is gezegd, in vervulling moge gaan. en al die woorden zijn ons uit het hart gegrepen. Vervolgens zegt spr-, dat het zoo moeilijk is om iets te spreken. Spr. ziet hier de heer Keizer, waardoor hij herin nerd wordt aan de verslagen van vroeger jaren, waaruit blijkt dat de prestaties verre van schit terend waren, doch dit heeft geene ontmoediging ten gevolge gehad, want juist daardoor kwam steeds de Westfriesche geest boven en steeds weer werd met nieuwen moed begonnen om hooger te komen, al kwam de vereeniging drie maal achtereen met een derden prijs thuis. De geest van Westfriesche koppigheid 'neeft het niet opgegeven. Voorts merkt spr. op, dat het Langedijker volk aan de. spits staat van vele gemeenten uit den omtrek op het gebied van de kunst. Steeds is voor oogen gehouden wat door weth. Ootjers is gezegd: „Volhouden, ef komen betere tijden", i Spr. eindigt met den wensch, dat „Excelsior"1 moge groeien en bloeien in de mooie gemeente Noordscharwoude. f applaus)- j De heer Hoogey|aff,f eere-voorzitter van het" Fanfarecorps „de Hendracht" te de lip, zegt hierheen gekomen te zijn om de vereeniging te feliciteeren en nog meer 'haren directeur, den heer Pranger. Spr. zegt: De vereeniging is zeer gehecht aan dén heer Pranger en herdenkt thans haar 40- jarig feest. Ik wil daarom zeggen, Wij die nog langer bestaan dan Excelsior, houdt vol, houdt &oed. Ik feliciteer de heer Pranger en de ver eeniging Excelsior met dit jubileum (applaus). De beschermheer van Excelsior, de 'neer C'. Brinkman, zegt dat velen, die den naam lezen van „beschermheer", wel zullen denken dat dit wel een voornaam persoon zal zijn, die stuw kracht bezit en een persoon is met een groote knevelbaard. Een ieder ziet echter wel, dat dit niet het geval is. Het doet spr. wel even aan, zoo weinig be kende gezichten te zien, doch ziet toodn in de juryleden eenige oude bekenden, die spr. nog gaarne het welkom wil toeroepen. Nochthans wil spr. in herinnering brengen hoe vroeger een der gelijke ontvangst plaats vond in een knus ka mertje in een klein raadhuisje. Spr- heeft zidn daarir. als burgemeester steeds gevoeld als een oud soldaat met een oud geweer. Spr. besluit met den wensch dat „Excelsior" steeds hooger zal gaan onder leiding van den heer Pranger en van het bestuur in lengte van dagen en stelt voor een dronk hieraan te wijden, (applaus). De volgende spr. is de E-,A. heer A. J. Wijn veldt burgemeester van Oudkarspel, die zegt het vermoeden te hebben uitgenoodigd te zijn om zit ting te nemen in het Eere-comité, omdat er in woners der gemeente Oudkarspel leden zijn van de Harmonie. Met genoegen heeft spreker hier aan gevolg gegeven. ZEA. wil niet achterblijven om Excelsior met haren directeur vele jaren van bloei toe te wenschen eu al is het niet gelukt om altijd een eerste prijs te behalen, is zulks toch goed, want anders zou men geneigd zijn op zijn lauweren te gaan rusten. Maax nu zegt èn directeur èn vereeniging „vooruit, het volgend jaar een eerste prijs." Ook is er nog veel arbeid op dit terrein, daar er nog een superieure afdeeling bestaat. Tot den heer Kuiper richt spr. nog eenige woorden en wenscht hem toe nog vele jaren in Excelsior de leiding te mogen hebben. Spr- zegt, al wordt u oud en al zijn er jongeren, die mis schien meer presteeren, het zijn juist de oudere leden, die de steunpilaren zijn van de vereeni ging ,die niet gemist kunnen worden. Tot den heer Pranger zegt spr., dat het hem gegeven moge zijn nog langen tijd de scepter over Excelsior te zwaaien. Spr. wenscht een dronk te wijden aan de ver eeniging en haren directeur, (applaus). De heer Kuiper deelt mede, dat er nog 3 extra prijzen zijn uitgeloofd. Spr -dankt het Gemeentebestuur voor de geschonken gouden me daille. Het bestuur heeft gemeend niet beter te kunnen doen, dan deze medaille uit te loven voo(r die vereeniging, die het hoogste aantal punten behaalt van het geheele concours. De punten van den middagwedstrijd en eerewed strijd worden bij elkaar opgeteld. Voorts is een eerste directeursprijs geschonken

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1