Brief van Krelis door den Eerevoorzitter, Jhr. A. L. van Spong ier ,in dén vorm van een eerekruis, terwijl door het bestuur van Excelsior een tweede directeurs- pj ijs is uitgeloofd. Spr. dankt burgemeester iWijnveldt voor den prijs, geschonken door het Gemeentebestuur van Oudkarspel en spreekt de beste,^wenschen uit voor zijn persoon. Het is te wenschen, aldus spreker, dat alle donateurs hunne plichten zullen begrijpen zooals burge meester Wijnveldt (applaus). Nog wordt het woord gevoerd namens de jury door den heer M. Wolters, die zijn dank uit voor de vriendelijke woorden tot de juryleden gericht. Spr. wijst er op dat deze leden staan als veteranen, als onpartijdige rechters. Op het ge bied van de kunst kan Holland zich best laten zien en maakt tegenover het buitenland een zeer goed figuur. Spreker zegt: Vrienden of vijanden hebben wij niet, wij kennen niemand en daarom kunnen wij met de hand op lj§t (nart verklaren, dat wij in de beoordeeüngenjltreng zullen optreden. "Wij zullen eerlijk beoordeelen, dat is onze plicht en met de hand op het (nart zeggen wij, dat wij nooit anders hebben gedaan. Daar het veelvul dig voorkomt, dat de naijver bij dilettanten nog grooter is als bij beroepsmusici, zal het oordeel streng zijn. Niettemin hoop ik, dat een ieder na afloop van het concours in gedachte zal zeggen .,Leve de Jury", en dat gezegd zal wor den, dat er beoordeeld is door mannen, die hun plicht begrijpen (applaus). De heer N. Gerharz- voegt (nieraan toe, dat de jury heeft afgesproken alle vereenigingen een eeersten prijs te geven mits zij deze verdienen, (algemeene vroolijkheid). To't slot dankt de burgemeester allen voor hunne aanwezigheid en hoopt over 5 jaren allen wederom op deze plaats in gezondheid te mogen terugzien. 8pr. zegt, dat het Gemeentebestuur het op hoogen prijs heeft gesteld op deze wijze uiting te hebben kunnen geven voor het gevoelen voor de Harmonie, (applaus). Hiermede was het officieele gedeelte geëindigd en allen spoedden zich naar de Spoorstraat voor den 1 F Marschwedstrijd. die om 12 uur was aangegeven. Vanaf het vereenigingslokaal van de Harmonie zouden de deelnemende corpsen met volle mu ziek en vliegende vaandels de Dorpstraat door- marcheeren en zoo vervolgens naar het wedstrijd terrein. Voor dezen wedstrijd waren ingeschreven 4 vereenigingen, echter werd er slechts door één vereeniging aan deelgenomen en wel door ^Excel sior'" van Limmen onder leiding van den heer E. Pèetoem Döor de politie, onder leiding van den heer Rood was voor een uitstekende regeling langs den weg gezorgd, en begrijpelijker wijze was de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot. Het was van den heer Peetoom een aardige attentie, het corps onder de tonen van vroolijke en pittige marschmuziek door te laten marcheeren tot liet terrein en direct weer den terugtocht te aanvaarden. Dit was mogelijk, doordat deze ver eeniging de eenigste deelnemer was. Door eene reorganisatie van de Haarlemsche Trammaats- schappii was het voor de Tramharmonie niet mogelijk aan het concours deel te nemen. St. Jozef Harmonie, Beverwijk, had verzocht op den tweeden concoursdag te mogen komen in verband met werkzaamheden van vele harer leden aan het Hoogovenbedrijf, terwijl „Genot door Kunst" te Noordscharwoude verhinderd was door kerkelijke aangelegenheden, echter neemt deze vereeniging wel deel aan den concertwed strijd. Na afloop van dezen wedstrijd hebben wij den inwendigen mensch versterkt en zijn wij wederom tijdig aanwezig op het feestterrein voor den Clancertwedstrijd, yaarvoor het aanvangsuur is gesteld op half 2. Reeds zeer vroeg is een groot aantal belang stellenden aanwezig en spoedig klinkt het elee- trisch belletje, het aanvangssein, gegeven door de jury. C In dezen wedstrijd komen 9 vereenigingen in de velschillende afdeelingen uit, elk met 2 num mers naar keuze. ,Met aandacht wordt naar de verschillende nummers geluisterd en weerklinkt telkens na afloop een krachtig applaus. Hoe later het wordt, des te talrijker wordt het aantal bezoekers. Het weer werkt dan ook in allo opzichten mede en bestond eerst de vrees, dat wij getracteerd zouden worden op eenige regenbuien, deze bleek ongegrond, want het vriendelijke zonnetje is den geheelen middag op zijn post gebleven. Omstreeks half 7 treedt de laatste vereeniging uit het strijdperk en weldra heeft zidn om de muziektent een waar cordon gevormd van mede dingers en belangstellenden die met ongeduld den uitslag afwachten. Toen de Telcommissie gereed was met haar werkzaamheden, betreedt de Jury, bestuurs- en oommissieleden de tent en is het de heer M. Wol ters, die namens de beide overige juryleden, de heerer. N. Gerharg en Jdn- Schuitmaker, de uiklag bekend maakt. Marschwedstrijd. (Excelsior" Limmen, dir. E. Peetoom, le prijs E. Peetoom le prijs met 18 punten- Caneertwedstrijd. Voor het behalen van een eersten prijs in den concertwedstrijd is het minimum aantal punten bepaald op 115, voor een tweeden op 100 en voor een derden prijs op 85 punten. Derde afdeeling Fanfare. ,J8t. Gregorius", Waarland, Dir. Jac. B«eem- sterboer 2cn prijs met 106 punten. Dterde afdeeling Harmonie. ^Benningbroek" Sijbecarspel directeur R. Ma- sereeuw, 2en prijs met 101 punten. Tweede afd. Fanfare. .,T. A. V. E. N. U." Warmenhuizen, Dir. G. Anderson, len prijs met 215 punten. Tweede afdeeling Harmonie. ^Excelsior" Limmèn, Dir. E- Peetoom, 2en prijs met 114 punten. Eerste afdeeling Fanfare. ,,Ons Genoegen" Schellingwoude, dir. M. Kley len prijs met 118 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. j ,,De Vereenigde Harmonie" Amsterdam, Dir. 1 Frans van Diepenbeek, len prijs met 118 p. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare. Genot door Kunst" Noordscharwoude, Dir.1 H, A- Maas, len prijs met 125 punten. Eere-afdeeling Fanfare. ,(C'e Eendracht" Den lip, D|ir. A- Vink, 2en prijs met 106 punten. „H. U- G. Heerhugowaard, Dir. G. Ander son, 2en prijs met 110 punten. Telkens als de behaalde prijs bekend is, stij gen juichkreten van de bekroonden op en is hel niet te verwonderen dat de feestvreugde spoe dig hoogtij viert. Na afloop van den uitslag is het de beurt aan de vele attracties op het feestterrein, waar het een drukte van belang is. Eerewedstrijd, Des avonds om 8 uur werd de eerewedstrijd gehouden, waarbij er gekampt werd tusschen de 4 eerste prijswinners, nl. de Vereenigingen van Arasterdam, Warmenhuizen, -Schellingwoude en Noordscharwoude. Rustig zitten wij in het voor de Pers gereser veerde gedeelte te luisteren naar de muziek, ontlokt aan de koperen instrumenten. Ein met ons heeft zich een groot aantal aanwezigen ver zameld om getuige te zijn van dezen strijd. Het belletje van de jury klinkt en Warmen huizen speelt zijn nummer onder groote aan dacht en stilte van het publiek. Achtereenvolgens komen do 3 andere gezel schappen vip de muziektent, en vol spanning wachten de aanwezigen op de bekendmaking van het aantal behaalde punten. Maar zooals de voorz. van de uitschrijvende vereeniging den verzamelden mededeelt, worden deze den volgenden Zondag openbaar gemaakt, wanneer de le prijswinners van dien dag in den eerewedstrijd zullen hebben gespeeld. Evenals tijdens den middagwedstrijd heerschte er ook des avonds een voorbeeldige orde en stilte en werd men niet gehinderd door storend ge loop. De Commissarissen, speciaal hiervoor aan gewezen hebben zich uitnemend van Inun taak gekweten. Jammer dat het in den loop van den avond begon te regenen, waardoor wel wat van de aandacht verloren ging. Velen zochten daardoor hun Ineil in de bios coop, die op het feestterrein standplaats heeft gekozen. Edoch, zij zullen hun gang 'nierheen zeker niet betreuren, want de film „Liefdespa rade" heeft de daar aanwezigen geboeid en doen genieten van meesterlijk spel en kostelijken zang. De roep die er van dit filmwerk -uitgaat heeft zeker niet weinig er toe bijgedragen dat de. bioscoop stamp en stampvol was. Onder een kleurige, wij zouden bijna spreken van een feeërieke lampionverlichting werd er natuurlijk niet minder gebruik gemaakt van de gelegenheid om deel te nemen aan het bal cfnam- pêtre. Ondanks den nog steeds vallenden regen. Het was een drukte van je welste en er heersoht een bijzondere prettige stemming. Vooral de tweede dag mag bijzonder geslaagd heeten, hetgeen zeker ook te danken is aan de voorbeeldige organisatie. Hedenavond wordt de herdenking van het 35- jarig jubileum van Excelsior" voortgezet, met een concert, aangeboden door de R.K- Gemengde Zangvereeniging ,3t. Gaecilia" van Noordschar woude onder leiding van Dir. Jac- N. Al. Dit koor, dat op een goeden naam mag bogen, zal zekei een groot aantal belangstellenden trek ken, en menigeen zal een paar uur van de meest aangename verpoozing zoeken op het idyllische pekje achter de o.l. school. Voor groote verscheidenheid in dit programma is gezorgd, want Gemengd Koor, Vrouwen- en Kinderkoor zullen een 12-tal liederen ten ge- hoorc brengen. Laten wij hopen dat dè goden van regen en wind ons dien avond gunstig gezind zijn, en allen ongestoord mogen genieten van al het mooie dat dezen avond wordt geboden. De Cinema geeft voor de filmliefhebbers een nieuw filmwerk, getiteld „Moederhart" met Na talie L'issenko en Jean Angels in de hoofdrol. Een film die door ieder mag en moet worden gezien. Een dramatische rolprent, die door de schitterende geluidsweergave boeit van begin tot 't einde. Wij kunnen nog vermelden, dat het jubilee- rende gezelschap hedenavond vanaf Inet Vereeni gingslokaal met muziek door het dorp zal trek ken .waarschijnlijk tot aan de grens van de ge meente Zuidscharwoude om daarna naar het feestterrein te gaan. In het bijzonder heeft in het nr. van Zaterdag mijn aandacht getrokken het bericht, dat de ge meenteraad van Voorst het besluit heeft genomen, om het nleuwgekozen lid, den heer Meilink, niet toe te laten tot den Raad, op grond van de nieuwe Ge meentewet. De echtgenoote van den heer Meilink, is n.l. gemeentelijk verloskundige. Hm! Het gedupeerde raadslid zal in hooger beroep gaan bij. Ged. Staten. Nu beteekent dupeeren: bedriegen, mis-" leiden, beet hebben. En nu is het mogelijk, dat bedoeld raadslid door het besluit van den raad wordt bedrogen, misleid en beetgenomen; door de uit spraak van Ged. Staten moet dit blijken. Krijgt de raad gelijk, dan wordt met het raadslid ook het- kiezerscorps getroffen en wordt het nieuwe raadslid in het gelijk gesteld, dan is dit voor de vroede (wijze) vaderen een échec en zal wel eenlgszins schade doen aan hun prestige. Nu heeft ons evenredig kiesstelsel van de invoering af bewezen, dat de groene tafel omringd wordt door allerlei slag van menschen, onder welke er stellig zijn, wier begrip omtrent recht en plicht eigenlijk nog wat ontdooid diende te wor den om tot oordeelen bevoegd te zijn, die halsstar rig en dom maar wat raaskallen. Het is dus mogelijk, dat er leden van den raad van Voorst zijn, die er zich weinig van zullen aantrek ken, als de raad In het ongelijk wordt gesteld. En nu wil het toeval, dat zich in Oudkarspel eenzelfde geval zich voordoet, d.w.z., dat ook aldaar een lid van den raad is herkozen, wiens echtgenoote onder dezelfde omstandigheden haar beroep uitoefent als haar collega te Voorst. De gespannen verhouding tusschen het geïsoleerde raadslid en een bepaalde raadsfractie zou eveneens de mogelijkheid tot een onderzoek in dezen kunnen openen. Er schuilt echter een addertje onder het gras. Gedurende vier jaren heeft men dezen toestand nu geduld en indien men nu zou gaan protesteeren tegen de verkiezing van bedoeld raadslid, dan ligt 't er toch dik, op, dat men grieven zou gaan uitspelen. Hm! Waar blijft dan het rechtsmotief. Hier is een deur open of dicht. Echter één ding is er, waarmede rekening dient gehouden te worden. De nieuwe Ge meentewet is er nog niet zoo lang; de jongste ver kiezing heeft dus onder de nieuwe bepaling plaats gehad. Wat te voren werd toegestaan zou wellicht nu niet meer toelaatbaar zijn. Ik wacht met onge duld op de uitspraak van Ged. Statenuit welke zal blijken, of het wel verstandig was „mot" te zoeken. De nieuwe gemeenteambtenaar van Oudkaspel loopt nog niet langs den grooten nieuwen weg door het Ambacht! Wat toch wel niet de oorzaak kan zijn van onderlinge verdeeldheid! Maar er komt misschfen redding. In Rusland is een zangmasker uitgevonden. De proefnemingen hebben succes gehad. Het masker is vervaardigt uit een speciaal mengsel, een geheim van den uitvinder. Het masker wordt op het bovenste gedeelte van het gezicht gedaan; het werkt op de naast elkaar liggende zenuwcentra van de stem en de adem haling en brengt alle factoren, die van belang zijn bij het zingen tong, verhemelte enz. in de meest gunstige positie voor het zingen. Maar, dat is een uitkomst van belang! In de naaste toekomst zie ik een nieuwe post op de begrooting gebracht voor het aanschaffen van Zangmaskers. Men zal er ook ongetwijfeld beter door kunnen „praten," wel- luidender, klankvoller. De raadsleden, die muzikaal zijn aangelegd, zullen natuurlijk een zeer dankbaar gehoor hebben. En misschien dat de denkbeelden ook wat helderder worden. En met het masker op, ziet men eikaars grimmige gezichten niet als 't wat warm loopt. En voorts dan ziet men het masker, terwijl er nu velen met een masker loo pen, dat men niet ziet. Waarlijk, ik voorspel, dat wij een vriendelijken tijd tegemoet gaan. Ni de zitting het démasqué! Wat zal dat een nuchtere werkelijkheid zijn! KRELIS, Buitenland 540 Huizen door brand verwoest. Vrijdag is in een woonhuis in de gemeente Vaz- secz (Tsjecho-Slowakije) brand ontstaan. D-e brandweer slaagde er in 'tvuur binnen korten tijd meester te worden, doch de opstekende wind joeg de vlammen opnieuw op en verspreidde ze zoo snel, dat binnen korten tijd bijn aalle 581 huizen der gemeente in lichte laaie stonden. In totaal zijn 540 huizen met alle bijgebouwen afge brand. Uil Praag wordt nader gemeld, dat de brand zonder onderbreking tot Zaterdagavond heeft ge duurd. In totaal zijn zes menschenlevens verloren ge gaan. Vier kinderen, die alleen thuis waren ver brandden, evenals twee mannen, die tijdens de reddingswerkzaamheden bewusteloos werden en in de vlammen vielen. Alle have en goed van de inwoners, 130 koeien, 120 paarden en .160 var kens en ook vele landbouwgereedschappen wer den een prooi van de vlammen. Volgens schattingen bedraagt de. schade 35 millioen kronen, waarvan 5 pet. door verzekering is gedekt. In totaal zijn 3400 personen dakloos geworden. 'Levensmiddelen en 20 wagons met hout voor brakken voor het onder dak brengen van de slachtoffers zijn op de plaats van de ramp aan gekomen. Over de oorzaak van den brand is niets be kend. Men vermoedt dat brandstichting in het spel is, daar het vuur van drie verschillende plaatsen tegelijk uitbarstte. Een brandweerman stortte onderweg in een sloot, waarbij vijf brandweerlieden licht en twee zwaar gewond werden. Kerk en Staat in Italië. De Paus heeft voor de Heilige congregatie een rede gehouden, waarin hij terloops een toespe ling maakte op het conflict tusschen 't Vati- caan en de Italiaansche regeering. De Paus sprak van de beproevingen, waaraan de kerk was bloot gesteld en bad God om het klare inzicht terug te geven aan de vijanden der kerk ,die niet blind waren doch weigerden te zien. Wat wij thans wwerkelijk noodig hebben, aldus Pius XI, zijn wwonderen en voor alles moetqn wij bidden, dat allen ,die blind zijn, zullen mogen zien en dat zij, die zien, zullen mogen begrijpen. Nieuwstijdingen Die Ontwapenings petitie. Het petitionnement voor internationale ont wapening, georganiseerd door de dagbladpers, zal een week langer voor onderteekening blijven opengesteld dan aanvankelijk bepaald was. Dt sluitingsdatum zal nu op Maandag 27 Juli val len. Hoe eerder echter géteekend wordt hoe beter. Draalt niet langer. Doet het nu. Zaterdag overschreed het totaal der Inandteeke- ningen de 800.000- Het totaal kan nog zeer wel het millioen overschrijden! Aanslagen op de Limburgsche Spoorwegen? In den nacht van Woensdag op Donderdag is, naax de ,,Limb. Koerier" meldt, op de spoor baan tusschen Sittard en Lutterade een feit ont dekt ,dat men wel met een „aanslag" mag be titelen. Kort na het passeeren van den avond sneltrein in de richting Maastricht is aan !net j begin van het emplacement Lutterade, aa"n de zijde Sittard, bij een wissel, die een zijspoor j .brengt, de wisselstang losgeschroefd. Toen de bediening van den wissel voor het passeeren van een kcdentrein naar Lutterade niet bleek te wer ken ,de wissel werkt electrisch, is men van den op ongeveer 1 K.M. afstand gelegen be- dieningspost op onderzoek uitgegaan. Het bleek, dat de wisselstang was losgeschroefd. Het bovenstaande wordt nog ernstiger, daar enkele dagen geleden eenzelfde feit zich heeft voorgedaan op de spoorlijn tusschen Beek en Krahwinkel (Lutterade). Daar werd ontdekt, dat een verbindingsplaat tusschen twee spoorstaven straat een motorfietsongeluk gebeurd. Toende 22- jarige motorrijder A. S. uit Benthuizen, met een vaart van ongeveer 50 K.M. in het uur uit de rich ting van het station kwam, reed het dochtertje van den heer B. te Zegwaard per fiets voor hem uit. Zij trachtte midden op den weg om te draaien. Om de weifelende houding van het meisje week de heer 8. uit, doch hij kon een aanrijding niet meer voor komen. De motorfietsrijder en de heer C. V., ook uit Benthuizen, die op den duo zat, reden pardoes de sloot in, en de heer S. kwam met het hoofd tegen de betonnen beschoeiing van een dam terecht. De duo rijder kwam er met een knie- en beenwond af; het meisje dat eveneens in het water terecht kwam, kreeg eenige lichte ribkneuzingen. De bestuurder van de motorfiets werd bij dr. P. binnengedragen, waar hij na een uur bewusteloos te zijn geweest, is overleden. Zaterdagmiddag kwamen te Apeldoorn per auto de gebr. J. en E. Logtenberg, benevens de heer H. Wissink, uit de richting der buurtschap de Een dracht de Brinklaan oprijden. Nabij de Tuinstraat verloor de bestuurder, E. Logtenberg, het beheer over zijn stuur en reed tegen een boom op, die bij den grond afknapte. Vervolgens reed de auto tegen een lantaarnpaal, die eveneens afknapte en sloeg daarna over den kop. Door den hevigen schok werd J. Log tenberg uit den wagen geslingerd. Hij bekwam vrij zware verwondingen. De beide andere inzittenden kwamen onder de auto terecht en werden door te hulp schietende voorbijgangers bevrijd. A Wissink werd zeer zwaar gewond in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Apeldoorn V8Uitehet door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de drie inzittenden onder den invloed van ster ken drank verkeerden. De bestuurder werd in arres gesteld. Er is gebleken, dat met groote snelheid is gereden. Tengevolge van het slippen reed Zondagavond op den Rijsbergschen weg bij Princenhage een luxe auto in volle vaart tegen een boom. De inzittenden, mejuffrouw S. uit Meppel werd inwendig zwaar ge wond. Mejuffrouw W. liep eenige lichte verwondin gen op, terwijl de heer E. eveneens uit Amsterdam afkomstig een ernstige schedelbreuk bekwam. Allen werden overgebracht naar het St. Ignatius-Zieken- huis, waar de heer E. korten tijd daarna overleed. Op den weg tusschen Laren en Baarn heeft Zater dag een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een taxi chauffeur vervoerde in zijn wagen een heer en twee dames naar Amsterdam, toen uit de richting Amsterdam met groote snelheid een auto naderde, waarin een heer en een meisje warén gezeten. Waar schijnlijk door onachtzaamheid van den laatsten wagen zijn de beide auto's tegen elkaar gebotst. De taxi-chauffeur trachtte nog te remmen, doch kon een ongeluk niet meer voorkomen. Een der dames in de taxi bekwam een mondblessure. De uit de richting Amsterdam komende auto sloeg over den kop. De chauffeur moest in zeer zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Baarn worden ver voerd. Zaterdagmiddag ca. 5 uur heeft op het beruchte kruispunt van den rijksstraatweg Den BoschEind hoven met den weg St. Oedenrode—Best een aan rijding plaats gehad tusschen een motor en een Volgens ooggetuigen is het ongeluk te wijten aan den motorrijder, die met veel te groote snelheid de zijweg van St. Oedenrode passeerde. Een aanrijding met een auto komende van d enzijweg van St. Oedenrode was niet te vermijden. De motorrijder A. W. uit Eindhoven, 24 jaar oud, had twee gapende wonden aan het hoofd bekomen, terwijl de duo-zitter uit Eindhoven er met eenige schrammen afkwam. De toestand van den motor rijder is ernstig. Zondagmiddag ongeveer half twee kwam de 19-j. A. M. op een motorrijwiel met groote snelheid uit de richting Amersfoort den hoek om nabij den molen te Soest. De jeugdige motorrijder, die nog slechts eenige weken rijdt, kon den weg niet houden zoo meldt de „Crt." en kwam door de groote vaart men schatte de snelheid op 80 a 90 K.M. links op het rijwielpad terecht. Hij reed daar een wiel- rijdster aan, die wonder boven wonder met den schrik vrij kwam. Haar rijwiel werd echter vernield. De motor vloog onmiddellijk daarna, vlak voor de ouderlijke woning, tegen een aldaar staanden rich tingwijzer. M. viel door den schok van den motor en brak o.a. zijn rechterbeen. Toen de ontboden geneesheer ter plaatse kwam, was de ongelukkige reeds overleden. CONFLICT BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Arbeiders weigeren langer te werken. Te Kolhorn is een conflict uitgebroken. Zooals bekend is worden werklooze arbeiders gezonden naar de Zuiderzeewerken.Ookvan Smilde waren daar twaalf arbeiders te werk gesteld, welke- met pl.m. zeventig arbeiders uit andere oorden van ons land in een keet gehuisvest waren. De algemeene arbeids overeenkomst luidt, dat de betrokken arbeiders Vr- dagmiddag naar huis mogen gaan om Dinsdagmor gen weer op het werk te zijn. Van dezen regel is den laatsten tijd afgeweken, doordat men de arbeiders reeds Donderdagsavonds liet gaen, dus een dag vroe ger. In verband met de werkzaamheden moeten echter de arbeiders deze week blijven tot Vrijdag avond, 't geen hun door den betrokken opzichter werd medegedeeld. Deze maatregel werd niet door de betrokken arbeiders geaccepteerd en zij wensch- ten evenals voorgaande weken Donderdagavond naar huis. Daarop is hun medegedeeld, dat wanneer ze niet aan de opdracht voldeden, zij ontslagen waren. Aangezien ze Vrijdagmorgen niet op hun werk ver schenen werd hun loon uitbetaald met de mede- deeling, dat ze ontslagen waren. ROODE FRONTSTRIJDERS TE SCHEVENINGEN. Een incident met de politie. Gistermiddag marcheeren ongeveer 25 z.g. Roóde Frontstrijders met een roode vlag en voorafgegaan door een trommelslager zingend op den Boulevard te Scheveningen. Aangezien geen toestemming voor een optocht was verleend, werd dit door de politie verboden. Toen aan dit bevel geen gevolg werd gegeven en de politie de vlag in beslag wilde nemen ontstond hiertegen heftig verzet. Eén der agenten rolde over den grond en bekwam een kniewond, ter wijl van een andere de helm werd stukgeslagen en een polshorloge werd vernield. De politie heeft 6 verzetplegers gearresteerd en in bewaring gesteld. losgeschroefd was. ERNSTIGE VERKEERSONGEVALLEN. Te Zegwaard is Zaterdagmiddag op de Stations- Bij zijn 325e geboortedag op 15 Juli 1931. Door Dr. H. WESTERMAN. Rembrandt van Rijn! Is er een schildersnaam ter wereld, die grooter beroemdheid verworven heeft dan die van Rembrandt? Toen deze in cultureelen zin met Shakespeare en Beethoven te vergelijken grootmeester der schilderkunst de 4e October 1669 onopgemerkt, bijna vergeten, of zelfs opzettelijk voorbijgezien, onder armoedige omstandigheden de oogen sloot en voor twintig heele guldens zonder eenige plechtigheid, aan de aarde werd toevertrouwd, toen was daar met hem een geest verscheiden, wiens grootheid eerst in onze eeuw duidelijk is ingezien. Rembrandt is ook voor vele moderne kunstenaar nog leermeester en voorbeeld gebleven. Toen eens de grootste Duitsche schilder van onzen tijd, Max Liebermann, voor „De Nachtwacht" stond,

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2