NIKUWE LangedijkerOroente-Centrale Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang r Talsma aangehou- van zijn motor geen Vel kwam echter bij 3lder licht, dat l.iet van twee behoorlijk m dit verkeers-avon- dagen voor het ach- n voor de gammele egels niet kende. cht, thans gelegen- nit Limmen, 'aad op aangespannen vurig dat hij bij de Lan- ntsing was gekomen lor den landbouwer aardoor de voorruit schade werd aange. rerd bij verstek ver- 10 dagen en schade- dit vonnis in verzet re behandeling geen lis te wijzigen of te ginncn te vallen. ;ning te Alkmaar, tjwielgebruikers van Aat om in de Lange- ïrsonen naast elkaar effect te sorteeren. i, indien aan de on- se trottoirs, alwaar ra 'net verkeer door jende hollanders ge in gevaar wordt ge- r aandacht besteed 3te overtreders van rijders beginnen zich ur van den kanton- ;ereenvolgens terecht rige stoffeerder en !0-jarig timmerman, ook voor eventueele dd tot f 1.60, boete rachten dat zoo het verkrijgt, deze bij- ïinstens 50 pet. en 1 worden, den daad. :t zeer gering inko- V. te Heiloo, had van zijn reis vanaf zich met zijn rij- veg laten meevoeren welk feit hij llnans schilderde in sduril- igelijkheden van een wijl de kantonreoh- 5 boete of 5 dagen les niet spoedig uit gevaagd. irvisscher duchtig plaatst. loot werd een zoet- r. B„ gesnapt op 't (nield met visschen ig van een z.g. aal- vaaraan niet minder ■echter was om zoo een overtreding der ■oordeelde den stroo- ïbsidiair 2 maal 30 klaring der hoogst omstandigheden het iondag op niets uit- en de adspiranten noodigd. Deze zou- en zijn, indien niet in op dien dag in i. Ee nalleszins be un spijt niet naar isia ontvangen voor datum voor dezen te voren reeds on- toen de secretaris met het oog op de m de afspraak her- W.-Prisia-zijde niet Di.T.S. lke dingen voorko- wedstrijden eenigs- jven. Ook van het ;ze wijze niet veel >arta 1. (Indien de Lpioenschap van den- gespeeld moet wor- 1 tegen N.V.V. 1 ieder 1 aagwedstrijden ringen ontvangt aagwedstrijden dier wordt getracht ;n een propagandawed- dan m^t den tijd al spoedig de nieuwe it. Gezien de pres- 1 tegenwoordige op- te veronderstellen, lasser zal zijn- Ja, i ernstig wil en er ■ordt en de jongens -r kunnen rekenen, petitie van zich zal ag 24 Juli a.s. ur n.t., zal D.T.S- waar zeer belang en worden. In ixieringgen zijn ver- belangen der ver ogen gezien en het srse zaken aan de iring voor te dra worden bekrachtigd, et, dan zal D.T-» hetgeen ongetwjjs op het welzijn der No. 86 TELKFOON INTERCOMMUNAAL Na SS. DONDERDAG 23 JULI 1931 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - - Abonnmentsprljs: per 3 maanden f 1.15. i Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De raad dezer gemeente vergaderde 20 Juli. Om 2.30 opende de voorz., burgemeester van Êlooten, de voltallige vergadering, waarna voor lezing en onveranderde vaststelling der notulen volgde. Door de heeren Hartog en IJsselstein en mej. Maas was een dankbetuiging gestuurd voor de toegekende subsidie voor het bezoeken van den applica.tieeursus te Alkmaar. Voor kennisgeving aangenomen. IIngekomen een verzoek van het bestuur der r. k- Ter. v. Militairen te Amersfoort om we der de gewone jaarl. subsidie te mogen ontvan gen. De heer Kostelijk vond het vreemd, dat alleen deze vereen, een dergelijke subsidie verzocht. Weth. Krom kon dit wel begrijpen, daar de militieplichtigen uit deze gemeente hoofdzake lijk in Amersfoort worden ingedeeld. Toegestaan f15. De gymn. ver. K. D. O. vroeg, evenals vorig jaar, een subsidie van f75. De voorz. deelde mede, dat bereids deze ver- eeniging een schrijven is gezonden om een .ver slag van het afgeloopen jaar. Na eenige bespreking werd goedgevonden de subsidie te verleenen, indien uit dat verslag bleek, dat de kas werkelijk behoefte aan dat bedrag had. Verslag keuringsdienst voor waren te Alk maar, zal ter secretarie ter inzage worden gelegd. Een in de vorige vergadering ingediende suppletoire begrooting 1930 is van tied. Staten goedgekeurd, terug ontvangen. Begrootingen G.E.B. en B.A.6. 1932 kwa-men in, terwijl in de volgende vergadering tevensj de gemeentebegrooting voor dat jaar zal worden ingediend. Voor het nazien der resp. begroetingen werden benoemd de heeren Kooij, Tromp en Wilis. In verband met de benoeming van een onder wijzeres aan o. 1- school III werd besloten in comité te gaan. Daarna vond de stemming plaats en bleek dat mej. Teering van Alkmaar 9 stemmen had verkregen, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op mej. Noorman van Zwolle- Met algem. stemmen werd. benoemd als on derwijzeres in de nuttige handwerken mej. J- M. Brouwer te Heerhugowaard- Waar in verband met reeds in vorige vergade ringen genoemde euvels, besloten werd de noo- dige reparatiën te verrichten aan openbare school II, adviseerde B. en W> dit te doen plaats vinden, hoewel tusschen Inet college van B. en W. en den heer Inspecteur in het district Alkmaar ook ge sproken werd over den bouw van een geheel nieuwe school. De repartiën zouden globaal ge schat, f3000 bedragen, waarbij inbegrepen was de aanschaffing van nieuwe banken tot een be drag van f600. Hierna zo ude school weer voor een aantal jaren geschikt zijn. De heer Kooij vroeg hoe groot dit aantal jaren was. Hij was bevreesd, dat men, trots deze trots deze veranderingen, toch spoedig gedwon gen zou worden tot nieuwbouw. De voorz. antwoordde, dat men een school, die aan billijke conditiën voldeed, .tiiet kon af keuren. De heer Kostelijk vond een bedrag van f 3000 tamelijk hoog. Bekend is, dat de heer Molenaar het volgend jaar met pensioen zal gaau en ook is het mogelijk, dat ter eener of anderer tijd de tegenwoordige inspecteur heengaat. Voldoet bij een eventueele reparatie, als thans voorgesteld, het gebouw aan de eischen, die nieuwe instanties er aan zullen stellen? Misschien zouden we beter kunne nwachten tot een nieuwe benoeming heeft plaats gehad. De voorz. deelde mede, dat men over de voor- gestélde verandering na rijp beraad overeenstem ming had verkregen. Doordat er feitelijk al ja- reu lang niet aan de school gebeurd was ,wao er aan had moeten gebeuren, was men tot nood zakelijk onderhoud gekomen. De oude banken zouden, wat het verven betrof, alleen al t JUO kosten, waarom men tot vervanging besloten had. Weth. Krom beaamde het door den voorz. gesprokene. Besloten conform voorstel B. en W. De heer Kooij bracht bij monde der commissie belast met het nazien der rekeningen 1930 van G. E. B, en B. A. 8. een gunstig verslag uit. De cijfers werden in orde bevonden. Slechts kwa men in de laatstgenoemde rekening eenige be dragen voor gequitteerd op zegel, waarbij dit mede in rekening werd gebracht, terwijl de com missie meende, wat de rekening van het electr. bedrij fbetrof, de aandacht te moeten vestigen op het feit dat nog altijd leeningen tot onger. f70.000 voor 5 pet. stonden genoteerd. Dit in verband met mogelijke conversie. De heer Kostelijk vroeg of ten opzichte van dit laatste El. en Wr reeds thans van advies kon den dienen. De voorz. zeide, dat conversie reeds een punt van bespreking had uitgemaakt. Toegezegd werd, dat verdere onderzoekingen zquden wor- den ingesteld en onderhandelingen met de tegen- woordige geldschieters aangeknoopt. I De heer Tromp, verslag doende over de ge- rneenterekening '30, bracht een woord van dank l aan den samensteller voor de keurige wijze waar- op dit ook thans weer geschied was. Wat 'net in de vórige vergadering genoemde tekort over i den gewonen dienst aanging, had de oommissie I de opmerking dat dit ontstaan was door be talingen tot een bedrag van f3164.59 uit den gewone ndienst ten behoeve van 'het te stidaten woonwagenpark. Was dit niet geschied dan zou het werkelijk batig slot van dezen dienst over 1930 f 1070.02 bedragen hebben, een cijfer, dat gezien de ongunstige omstandigheden, nog niet tegenvalt. Beide rekeningen aldus voorloojpig vastgesteld. Een door den heer Quant ingediende schrit- telijke vraag 'betreffende wijziging van de laat ste periode van het landbouwverloi', in dien zin, dat deze 'inplaats van 115 Juli, van 15 Juli— 1 Aug. werd gebracht, wat meer met de eischen der tegenwoordige praktijk in overeenstemming zou zijn. deed den voorz. memoreeren hoe de tegenwoordig geldende regel uit den vroeger eha- otischen toestand was ontstaan. Met betrokken, groepen kon ook thans weder over een en ander gediscusseerd worden. Aldus besloten. Nog weidde de voorz. eenige woorden van af scheid aan den heer Wuis, aangezien de moge lijkheid bestond ,dat in deze periode geen zit ting- meer zou plaats hebben. In korte woorden schetste hij wat alzoo in de laatste vier jaar on der harmonische samenwerking was tot stand gebracht, dankende den heer Wuis voor waï ook zijn aandeel daarin was geweest. CONCOURS NOORDSCHARWOUDE A.s. Zaterdag vrij entrée op het feestterrein van alle school gaande kinderen aan de Langendijk, met Gratis rit in de Zweefmolen waarvoor een kaartje verkrijgbaar aan de Oontroie. Opening terrein Ss middags 2 uur. Het Uitvoerend Comité BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het Bestuur der Langendijkei Groentenveiling op Maandag 20 Juli 1931. Voorzitter, Burgemeester Slot, opende met een welkom, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De keurlijsten over April en Juni, welke resp. 7 en 14 keuringen bevatte, werd geen op- of aan merkingen over gemaakt. Rapport werd uitgebracht over het nazien van het betaalkantoor en werd medegedeeld dat in de maand April was geveild voor een bedrag van f256486.02, waarvan voor: Broek op Langendijk f43599.46; Koedijk f41208.07; H. H. Waard f 12312.35; H. H. Waard R.K. f 19367.89; St. Pancras f43950.84; St. Pancras R. K. f6479.47; Zuidscharwoude f48661.51; Zuidscharwoude R. K. f 13528.43; De Schermer f 10722.41; Ursem f3573.69; Hensbroek f3139.57; Oterleek f3205.65; Diversen f 6736.68. In de maand Mei werd geveild voor een bedrag van f22406.33, waarvan voor: Broek op Langendijk f 1718.39; St. Pancras f 13904.18; St. Pancras R. K. f 283.78; Koedijk f 993.49; H H. Waard f 1439.94; H. H. Waard R.K. f491.38; Schermer f285.85; Hensbroek f233.45; Zuidschar woude f 2794.56. Diversen f 261.31. In de maand Juni werd geveild voor een bedrag van f398320.52: waarvan voor Broek op Langendijk f91132.53; Koedijk f46746.99; St. Pancras f 159311.90; St. Pan eras R. K. f28082.99; H. H. Waard f 11307.05; H. H. Waard R. K. f10530.—; Ursem f 1579.02; De Scher mer f 15639.18; Hensbroek ƒ7171.78; Zuidscharwoude f8967.77; Zuidscharwoude R. K. f2817.43; Rijp L. T. B. f 1161.31; de Rijp en Omstreken f977.26; Di versen f7955.92. Schrijven ingekomen van den secretaris der Vier bond, inhoudende de betalingsvoorwaarden aan de veilingen in verband met het 1/10 pCt. korting voor contante betaling, hetwelk is Ingegaan op 1 Juni 1931. Van de Prov. Staten schrijven ingekomen waarin waardeering wordt uitgesproken voor de toegestane subsidie, doch de voorwaarde welke er aan verbon den was: „dat de subsidie gegeven werd met de be paling dat eerst het kanaal Huigendijk—Omval ge maakt zou worden," konden zij niet aan voldoen, daar men niet weet of de vergunningen daarvoor het eerst ontvangen worden en of de terreinen daarvoor het eerst beschikbaar gesteld zullen wor den. In dit geval zou het de Provincie, door de hand having van die voorwaarden, onmogelijk worden gemaakt den aanleg van de eerstbedoelde kanalen ter hand te nemen of vort te zetten, hetgeen tot vertraging in de uitvoering der kanaalwerken zou lelden. Het bestuur werd dan ook verzocht te bevorderen dat die voorwaarde wórdt ingetrokken. Daar zulks een besluit is van de alg. vergadering, kan door het bestuur hierin niet direct een be slissing genomen worden. Aangaande het verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid om vrijstelling van premiebetaling voor de Sociale verzekeringswetten voor tuinders met een inkomen minder dan f 1200 per jaar, is bericht ingekomen dat de minister zijn medewerking n*t kan verleenen voor deze wets wijziging. Van het C. B. bericht ingekomen dat de uniforme prijs voor een matige pootjesbak voor den koopman in rekening te brengen prijs bepaald is op 20 cent per bak. Hieraan is gevolg gegeven. Van het C. B. een lijst ontvangen met de minimum prijzen voor de verschillende producten, en vertrouw er op dat deze prijzen gehandhaafd zullen worden, en dat de producten die den minimumprijs niet kunnen opbrengen, er voor gezorgd 7al worden dat die niet in den handel worden gebracht tegen een lageren prijs. Hieraan zal zooveel mogelijk de hand gehouden worden. Van het C. B. bericht ontvangen dat van de to maten de zwaar gescheurden en de kriel niet meer geveild mogen worden. Hieraan is reeds voldaan. Tevens, dat reclameplaten voor tomaten beschik baar waren. Van den bond van Exporteurs in aardappelen en -groenten, als ook van de Prov. Comm. was be richt ingekomen met verzoek dat het veilingbestuur besluiten zou dat in den eersten tijd de vroege aard appelen in kisten of manden zouden worden aan- voerd. Dit besluit is reeds uitgevoerd. Vooorzitter deelt nog mede dat er een proef ge nomen is met vroege aardappelen om die in een éénmatige kist te rooien en te verzenden. Deze proef is echter mislukt door de ziekte en ook door de geringe afname door Duitschland. Waarschijnlijk zal deze proef een volgend jaar worden voortgezet. Op 8 Juli bericht ontvangen van de Prov. Com missie dat het vanaf 13 Juli geoorloofd is de aard appelen in zakken aan te voeren. Bericht ontvangen van den heer Rozelaar van Schermerhorn, dat hij bedankt heeft als lid van het bestuur der L. G. C. Op 11 Juni van het U. C. B. bericht ontvangen dat de groote maat voor de aardappelen, d.w.z. de maat voor drielingen van 28 tot 38 m.M. en groote boven 36 m.M. zou ingaan op 22 Juni; op 19 Juni kwam echter bericht van het U. C. B. dat de datum van 22 Juni waarop de vergroote sorteering voor de aardappelen zou ingaan, verschoven werd in ver band met het klein blijven der aardappelen door de ziekte. Van den secretaris der transportarbeiders was bericht ontvangen, dat zij in den zomertijd zullen werken. Kennisgeving ontvangen van het overlijden van den Heer W. Balk, oud-secretaris der Prov. Com missie. Bericht van deelneming in het verlies is aan de familie verzonden. Van Mej. R. Bak ten Bruggencate verzoek ingeko men om ontslag als telefoniste der veiling. Op de meest eervolle wijze werd dit ontslag ver* leend, met dank voor de gedane diensten, welke op zoo'n uitstekende manier door haar werden vervuld. In verband hiermede werd als telefoniste aan de veiling aangesteld Mej. Mina Vroegop Pd. te Broek op Langendijk. Bij de rondvraag bracht de heer Hoogland naar voren hoe het staat met het ophouden van het product door de tuinders. Medegedeeld werd dat ongemotiveerd ophouden niet geoorloofd is, en dat dit ter beoordeeling aan den veilingleider opgedragen is. De zaak in kwestie waar het om ging, werd ge oordeeld dat de veilingleider goed gehandeld had. De heer C. Madderom deelt mede dat door het verbreeden van den weg langs de noordervaart heel waarschijnlijk de overhaal bij de Omval weg zal gaan, wat voor het vervoer van groenten uit de Schermer veel moeilijkheden zal opleveren. Snr. vraagt of de L. G. C. géén stappen zou willen doen bij den Hoofd-Ingenieur van de Waterstaat, om zoo mogelijk die overhaal te behouden. Voorzitter is gaarne bereid met een van de be langhebbenden een bespreking aan te vragen. Medegedeeld werd dat een partij kool afgekeurd werd omdat er schieters in voorkwamen, er wordt gevraagd of dat wel juist is daar het een inwendig gebrek is. Gezegd werd dat de partij waar het omging niet in orde was, daar hij lang niet aaq de deklaag vol deed, en bovendien zaten er ook schieters in de partij, waar men bovenop niet van kon zien. De heer Spaan (Koedijk) bedankt het bestuur voor de hartelijke deelneming ondervonden bij de her denking van zijn 25-jarig huwelijk. Een afgevaardigde vind het uur van veilen wel wat vroeg met het oog op de boswortelen en bloem kool. Men zegt hem dat door de geringe aanvoer van aardappelen de veiling voor groenten een half uur vervroegd was, doch dat dit beter was, daar nu alles achter elkaar geveild kan worden en allé,; kooplieden dan nog tegenwoordig zijn wat niet het geval is als er een pauze van een half uur is. Met het oog op de tomaten die steeds met den ijltrein verzonden worden kan niet later met het veilen begonnen worden. Secretaris zegt dat er klachten zijn dat zoo af en toe kool uit de hand wordt verkocht. Het is spr. bekend dat er pickeniers zijn die door sommige handelaars worden uitgestuurd om kool uit de hand te koopen en in de meeste gevallen ge lukt het hun. Dit is een verderfelijk kwaad dat wij niet genoeg kunnen tegengaan, de kooplieden klagen dat er te kort b.v. witte en gele kool aan de veiling komt, van die producten zijn er het minst, zoodat door het uit de hand koopen de aanvoer aan de veiling zeer onregelmatig is, wat schade is voor han delaar en tuinder. Wanneer zullen allen er van doordrongen ijn dat door uit de hand verkoopen men zijn eigen schade doet, maar ook schade berokkent aan zijn mede tuinders. Het is niet alleen een besluit door ons allen genomen, maar het moet ook bij ons allen doordringen dat de veiling onze verkoopplaats is en niet anders. Spr. wekt alle bestuursleden op, om in eigen om geving er op toe te zien dat niet uit de hand wordt verkocht en ook dat ieder zooveel mogelijk propa ganda maakt voor het alles veilen. De afgevaardigde van Hensbroek vraagt of het niet mogelijk is dat zij hun bloembollen nog Vrijdag morgen kunnen brengen daar dit zoo uitkomt mei hun vrachtvaarder. De secretaris zegt dat dit wel kan als er vooruit een lijst gezonden wordt waarop vermeld, wat ge bracht zal worden. In bespreking werd gebracht het opnemen der schade van de zieke aardappelen. Hier wordt nóg al verschillend over gedacht, er zijn er die meenen dat wij nog lang niet weten hoe de einduitkomsten van ons bedrijf zullen zijn, daar ook het aardappelland nog een oogst kan opbrengen, maar toch wordt algemeen aanbevolen om de mede werking te verleenen door de schade op te nemen omdat er wel tuinders zijn die zoo zwaar getroffen zijn dat zij als het ware aan alles gebrek lijden waarvoor het hoogst noodzakelijk is, dat de behulp zame hand wordt geboden. Hierna sliuting. BuitesrsSarcri De reactie na de financieele debacle in Duitschland. Conferenties te Parijs en Londen. Het bezoek van Bruning en Curtius aan Parijs. Toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland? Het tweede Hoover-plan. Na de plotselinge ineenstorting van den noodlij denden Duitschen patiënt, dien de doktoren reeds zoo goed als gered dachten, was te verwachten dat hierop een geactie zou ontstaan, die een snel opera tief ingrijpen tengevolge moest hebben. Dit is inder daad geschied, doch niet alleen van de zijden der doktoren: De Duitsche regeering zelf heeft onmid dellijk alles in het werk gesteld om den stroom van pessimisme, dich zich als een vloedgolf over het land uitstortte, te stuiten door verschillende nieuwe noodverordeningen en bepalingen, het financieel en economisch verkeer betreffende. Dit was, zooals te begrijpen valt, geenszins naar den zin der nationa listische elementen, die hun revolutionairen haan reeds „koning" zagen kraaien en in geen geval deze krachtige weermaatregelen hadden verwacht. Be halve dat zij luidde protestkreten aanhieven tegen de verordeningen, de binnenlandsche situatie be treffende, richtten zij zich tegen de plannen van Bruining en Curtius, om aan de besprekingen, aan gaande een directe steunverleening aan Duitschland deel te nemen. Wat Was er inmiddels geschied? On middellijk na het bekend worden van de Duitsche financieele débacle werden door de buitenlandsche doctoren, die eerst hun goedkeuring hadden verleend voor een herstel op langen termijn, onmiddellijk besprekingen gehouden, die zooals reeds gezegd, een onverwijld operatief ingrijpen ten doel hadden. Het waren vooral Engeland en Amerika, die op on verwijld handelen aandrongen, terwijl evenals met de moratorium-kwestie het Frankrijk wederom was, dat, alhoewel niet ongenegen tot hulpverleening, aan een eventueel plan politieke voorwaarden vastkop pelde. De besprekingentusschen,Laval,Briand,Hen- pelde. De besprekingen tusschen Laval, Briand, Hen derson en Stimson hadden dan ook tot resultaat, dat Frankrijk een voorstel indiende, dat in groote trekken op het volgende neerkomt: aan Duitschland zal met hulp van Frankrijk een crediet worden

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1