VACANTIE RECLAME ZATERDAG 25 JULI lol en mol ZATERDAG I ADD. PROFITEERT HIERVAN!! Laatste berichten Huiduitslag AËENDA verstrekt dat een bedrag van ongeveer 2000 millioen mark 7al omvatten, doch als voorwaarden, in hét bijzonder geldend voor Frankrijk, zal aan het plan verbonden zijn dat: a. dat Duitschland erin toestemt om den huidi- gen status der militaire begrooting gedurende tien jaren te handvaven. b. dat de politieke status quo tien jaar wordt gehandhaafd. c. dat voor een leening van 500 millioen doller aan Duitschland de douane-ontvangsten als onder pand zullen worden gegeven. Deze voorwaarden, welker bestaan, alhoewel niet officieel bevestigd, niet in twijfel getrokken behoe ven te worden, vinden geenszins de instemming van Engeland en Amerika. Hoover heeft zelf reeds als zijn oordeel te kennen gegeven, dat by een even tueel afstuiten der directe hulpverleening op deze klippen, pogingen in het werk zullen worden gesteld om zonder Frankryk tot resultaat te komen. Als by zonder verheugend feit kan nog genoemd worden het bezoek van Bruning en Curtius aaïi Parijs, hieruit bhjkt tydens de laatste maanden voor de zooveelste maal, dat, indien er een uiterst be- langryk onderwerp aan de orde is, de verantwoor- deiyke staatslieden persooniyk contact zoeken en niet langer meer volstaan met dubbele-interpre- teerbare telegrammen en demarches der diplomaten. Het loyale besluit der Duitsche staatslieden om alle kleinzielige nationale vooroordeelen opzy te zetten voor de verwezeniyking van een groot plan: het herstel van Duitschland en daarmede ten nauwste verbonden het herstel van het ontredderde Europa is een der meest hoopvolle teekenen, dat er thans inderdaad het beste van te hopen is. De ontvangst der Duitschers was dan ook uiterst harteiyk, zoowel van het volk als van de zyde der staatslieden. Tot overeenkomsten te Parys is men nog niet gekomen, doch wel zqn de plannen grondig besproken en heb ben de verschillende staatslieden daarover met el kaar van gedachten gewisseld. Maar het communiqué, dat aan het slot van de Fransch-Duitsche besprekingen aah de pers is ver strekt en waarin zonder definitieve besluiten wordt gewaagd van een streven der beide regeeringen naar een daadwerkelijke samenwerking op politiek en economisch gebied, dat het beste van de toekomst verwachten. En tenslotte, als bewys, dat het Duitsch land heiligen ernst is met de Fransch-Duitsche toe nadering, heeft Dr. Bruning by het beëindigen van de Fransch-Duitsche onderhandelingen zoowel Laval als Briad uitgenoodigd tot een tegenbezoek aan Berhjn. Het tydstip en de details van dit eerste be zoek der Fransche ministers aan Beriyn sedert den oorlog, zyn nog niet vastgesteld. Inmiddels zyn de bakens ver7et naar Londen, waar door Engeland, Frankryk, Amerika, Duitsch land, Italië, België en Japan aan een conferentie wordt deelgenomen, die volgens het verzoek van Laval, den minister-president van Frankrijk, hoofd- zakelyk beperkt zal bhjven tot een onderzoek van Duitschlands financieele en economische crisis. Ter- wyi de besprekingen over de hulpverleening in vol len gang zyn, komt Hoover plotseling met een tweede plan op het tooneel, dat aan de zeven- mogendheden conferentie te Londen ter bestudeering zal worden voorgelegd. Dit plan bevat in groote trek ken het volgende: De kern van het urgente probleem is de crisis, waaronder Duitschlands volkshuishou ding gebukt gaat, zoowel in het buitenland als in Duitschland zelf op te lossen. Wat de economische kwestie betreft is de economische noodtoestand ten eenenmale een crisis der credieten op korten ter mijn, uit de in de laatste weken heerschende onze kerheid is voor Duitschland een zoodanig verlies voortgesproten, dat het Duitsch bank- en crediet- wezen aan een hoogst ernstigen druk werden bloot gesteld. In de eerste plaats stond men voor de vlucht van de mark in het land zelf, doch in de tweede plaats werden Duitsche deposito's terugge trokken en werden de door de buitenlandsche ban ken verleende credieten besnoeid. De7e bewegingen werden volgens Hoover, door niet gerechtvaardigd en wanneer het mogelyk is ze door een gemeen- schappelyke actie te stuiten dan bestaat er geen reden, waarom niet de huidige toestand onverwijld en definitief overwonnen zou worden. De kwestie van de vlucht van de mark is een interne kwestie voor Duitschland, doch ten aanzien van de kwestie der buitenlandsche credieten wordt de opvatting ge koesterd, dat de eerste stap tot hulpverleening wordt gevormd door de opstelling van een program, dat een verlenging der loopende credieten gedurende een redelyke periode mogelyk maakt. In dit verband wordt verondersteld, dat de credieten tezamen met het vry gekomen bedrag der reparatiebetalingen en de uit het eindigen der paniek voortspruitende na- tuurlyke winst voldoende zullen zyn om de huidige behoefte van Duitschland te dekken. Merkwaardig in dit voorstel is, dat het plan ten eerste vermeden heeft op de politieke, voorwaarden van Frankryk in te gaan en ten tweede heeft overwogen om nog geen leening aan Duitschland toe te staan. Het Ame- rikaansche voorstel beoogt uitsluitend particuliere bankoperaties, vry van iedere regeeringsinterventie. Het succes van Hoover's plan zal uiteraard afhan gen van de bereidwilligheid der buitenlandsche ban kiers om aan de uitvoering ervan mede te werwen. Te Washington wordt verwacht, dat dit plan groote instemming zal vinden en naar de omstan digheden zich aan laten zien, bestaat er een ge gronde hoop, dat het Amerikaansche voorstel zal worden aangenomen. Franrijk heeft reeds zyn volle medewerking toegezegd, indien er voldoende finan cieele waarborgen gesteld kunnen worden, b.v. door een pandrecht op de douane-inkomsten van Duitsch land. Met spanning wordt een verdere ontwikkeling der gebeurtenissen tegemoet ge7ien, inmiddels zitten de Duitsche nationalistische elementen niet stil en hebben een manifest verspreid waarin heftig wordt geprotesteerd tegen iedere concessie van de Duit sche regeering, die slechts tot gevolg zal hebben, dat het Duitsche volk zich in de toekomst onder de dictatuur van Frankryk zal moeten stellen. Toelichting van Duitsche zyde. De woordvoerder der Duitsche delegatie begon zyn bespreking met de Duitséhe journisten met de woor den: „Er zyn eenige stappen vooruit gedaan." Hy deelde daarna mee, dat de ministers van financiën in hoofdzaak gesproken hebben over drie punten: de verlenging van het herdisconto-crediet van 100 millioen; de maatregelen om de particuliere vredieten te doen voortduren en ten slotte de vraag hoe bovadien nieuwe credieten op korten termyn aan de ryksbank ter beschikking gesteld kunnen worden. Verschillende voorstellen werden ter 7ake gedaan, die heden voor de plenaire conferentie'ge bracht worden, zy zyn vervat in geformuleerde voorstellen, die een inleiding bevatten en waarin de verschillende punten worden aangevoerd, zonder dat daarom de voorstellen als definitieve voorstellen kunnen worden aangezien. In de inleiding van het document, dat nog niet gepubliceerd is, wordt ook duidelyk verklaard, dat het behoude van de financieele stabiliteit van Duitschland van werkeiyk belang is voor de geheele wereld en dat allen bereid zyn, voor zoover mogelyk mede te werken tot herstel van het vertrouwen. Dit werd nadrukkelyk gezegd in verband met het bericht van gisteren, dat de Franschen gedesinteres seerd waren en hun gang naar Londen slechts als een daad van hoffeiykheid was te beschouwen. Dit bericht is volkomen ongégrond. De Franschep heb ben zooals van Duitsche zyde wordt verklaart!, een positief standpunt ingenomen niet alleen wat be treft elk afzonderlyk punt van het opgestelde docu ment. 1 In de qugestie van het herdisconteeringscrediet en en het laten staan van de huidige credieten is heden overeenstemming verkregen. Dit laatste is vooral het Amerikaanscvhe denk beeld, n.l. dat in de eerste plaats zekerheid, moet worden verschaft, opdat de thans in Duitschland aanwezige credieten op korten termyn niet verder worden teruggenomen. Hindenburg aan Hoover. De „Associated Press" publiceert een telegram van Hindenburg aan Hoover, d.d. 20 Juli, waarin de nadruk wordt gelegd op den nood van het Duitsche' volk, en wordt gezegd, dat eenige dagen geleden de Ryksbank haar goudreserves en buitenlandsche de viezen aan vreemde landen heeft moeten afstaan. Ten einde zyn moed te behouden om het leven het hoofd te bieden en het vertrouwen der wereld in zyn vermogen om zyn verplichtingen na te komen, te behouden, heeft Duitschland dringend behoefte aan onmiddelyke hulp, wil de catastrofe niet over Duitschland en andere landen neerkomen. Plaatselijk Nieuws OUEiKARSPElL. Een belangrijk besluit. Gisteravond vergaderde het Bestuur van de V. V. V. V. V. alhier. Na ernstige discussie werd besloten dit jaa rgeen feesten te organiseeren. zulks met het oog op den minder gunstigen eeo- nomischen toestand ter plaatse. Om te voorkomen ,dat hieruit zou kunnen wor den geconcludeerd, dat de V. V. V. V. V. haar werk heeft gestaakt, kunnen wij mededeel en, dat zulks geenszins het geval is maar in ver trom men op betere tijden, spoedig de plannen zullen worden entworpen om het volgend jaar een zeer bijzonder feest tijdens de kermis te organiseeren. ,W'ij kunnen niet anders dan het genomen be sluit ten zeerste toejuichen, en gélooven dat velen hiermede een dienst wordt bewezen. NO ORUIjGHARWOUDE. - Dtp Harmonie op de Spoorstraat. In aansluiting op ons verslag in het 2de blad over het Concert van Dinsdagavond, en het aangekondigde concert voor hedenavond, kun nen wij nog melden, dat het ujbileerende gezel schap met muziek naar het feestterrein zal trek ken ,maar eerst een, bezoek zal brengen aan de "Spoorstraat, om daar de bewoners te doen ge nieten van zijn kostelijke muziek. Uit ^en Omtrek - ST. MAARTEN- 4 Aug. as. is de dag, bepaald om me't de ouden van dagen alhier ee'n rijtoer pe rauto te maken. Ook dit jaar is, het Hilversum en om streken, 'twelk bezocht zal worden en ook Zand- voort zal met een bezoek worden vereerd. Is het op andere plaatsen dat de ouden van dagen dien dag met blijdschap tegemoet zien en buiten ziekte een elk gaarne mee wil pro- fiteferen, hier lijkt dat eenigszins anders, gez'ien het aantal ouden van dagen', dat voor de reis in aanmerking komt en het'betrekkelijk kleine getal dat van deze gelegenehid gebruik wil ma ken. Dit is echter heel jammer, daar bet bestuur al haar best doet voor dit reisje en de ingezetenen! met liefde hun penningske hiervoor offeren. Het doel dezer reisjes is toch om eens een echte gezellige dag te bezorgen aan Üe ouden van da gen. uitgezonderd of zij dit zelf kunnen beta len of niet. Laat door geen valsche schaamte deze reisjes voor de toekomst onmogelijk zijn, zoodat voor hen, wier eenige „uitje" dit is, dit ook hoodldttiger wijze moet vervallen. W ARMENHUIZEN. Op het Zondag .1- gejhouden muziekconcours re Nöordseharwoude, behaalde bet Fanfarecorps ,,TTavenu" onder leiding van haren Dir. G. Anderson een eersten prijs in de tweede afdee- ling, tevens het hoogste aantal punten 125. EiEen schitterend succes voor deze vereenigyig. OUDE MEBORP. Van de 13 ingeschrevenen der lichting 1932 werden 4 bestemd tot Gewoon-, en 3 tot Bui tengewoon dienstplichtigen, waarvan 1 is vrij geloot, terwijl de 2 overigen broederdienst kon den doen laten gelden. De overblijvenden waren voor goed ongeschikt' verklaard. O TT BE NIEBORR Tn het gezin van den heer J. J. 8. komt een geval van roodvonk voor. ST. PA NCR A?. 1 Dinsdag 21 Juli was voor de laagste klassen van de O. L- 8. het jaarlijksche schoolfeest. 's Morgens onder een regenbui vertrokken, met de bussen van 'de firma Kok, Tuinman en Wal ken ,gaf een ontmoedigende indruk, doch al lengs klaarde het weer op en de dag ontpopte zich tot- schitterend weer na zooveel dagen herfst, wel iets bijzonders. Na ovej Schoorldam en Schoorl te zijn gereden, werd gepleisterd te Bergen, waar volop werd genoten van speel tuin en Duin, waarna de bussen weer opgezocht en naar Egmond a. Zee, waar de kousen pn schoenen uitgingen en poo'tje baden. Oyer Egmond-Binne®, 'Hciloo, Alkmaar, wérd de terugreis weer aanvaard, na eerst de Herten- kam pnog met een bezoek te vereeren, de hertjes Ruilt uw oude, lekkende, spattende, niet schry- vende of te dik schryvende Vulpenhouder in. wy betalen hiervoor 20 of 1/5 van den prys welke U besteedde voor een nieuwe Parker Vulpenhouder. Wy kóopen dus uw ouden terug. Maak nog heden gebruik van bovenstaand aanbod, dit komt niet meer terug. Parker een Vulpenhouder voor uw leven, 25 jaar garantie op den geheelen Vulpenhouder. Door voort durende verbeteringen na voorafgaande proefne mingen heeft Parker den definitieven stap gezet in zyn garantie politiek. Parker garandeert JElfé Duofold Vulpenhouders tegen elk defect, met uit zondering van verlies, grove nalatigheid en/of mis bruik. Heeft u nog geen Parker, koopt ze nog heden sy P. HEERTJES OUDKARSPEL. Wy hebben ruime sorteering. Heeft U reeds Parker inkt, probeert het en u blijft ze gebruiken. Nog enkele proeffleschjes gratis verkrygbaar. i met sausjes gevoederd en onder hoerageroep de j thuisreis aanvaard. Opgewacht door ouders en belangstellenden} kwamen de kinderen hoogst voldaan, na volop te hebben genoten weer terug. Een woord van dank aan allen die dit feest met hunne financieele bijdrage hebben mógelijk gemaakt ,is zeker wel op zijn plaats. Nieuwstijdingen Zijn echtgenootc verdronken. De rechtercommissaris in de zaak betreffende het verdrinken van een vrouw op Ameland, van wwelk geval wij dezer dagen melding maakten, heeft Dr. P. B. Westerhuis ,te Leeuwarden, en prof. Wiersma, te Groningen, aangewezen als deskundigen voor een onderzoek naar de geest vermogens van den verdachte. Gnder «en locomotief. Gistermiddag is de 20-jarige J. de Jong uit Harlingen, werkzaam bij de Zuiderzeewerken, op Texel, bij het overzetten van een wissel gestrui keld en door de locomotief overreden en ge dood. Het slachtoffer was niet gehuwd. AUTOMOBIEL-ONGELUK, Een Wolff-telegram meldt, dat Maandagavond in het Rheinland tussdhen Diiren en Langerwehe een Nederlandsche auto, waarin vier personen zaten en die door een dame bestuurd werd, om ■onbekende reden tegen een boom reed. De boom knap Se af en de auto sloeg £>ver den kop in de sloot naast den weg, waar zij in brand vloog. Met moeite konden eenige landarbeiders, die in de buurt werkten, de vier inzittenden uit den brandenden wagen redden. Zwaar gewond werden de Nederlanders naag het gasthuis -te Duren overgebracht. Buitenland HOE FRANKRIJK OVER ONTWAPENING DENKT. Een programma gepubliceerd. Door de Volkenbondssecretariaat is het Ontwape ningsprogramma der Fransche regeering gepubli ceerd. De grondtrekken van dit program zijn de volgende: 1. Iedere staat moet voldoende bewapend biyven om zich, nog voor het ingrypen van den Volkenbond, te kunnen beschermen tegen een ongeprovoceerden aanval. 2. De bewapeningen mogen niet verlaagd worden beneden de voor de' nationale veiligheid noodzake- lyke grenzen. 3. Geen automatische gehjkstelling vati de bewa pening der staten. 4. Scherpe inachtneming van deel 5 van het ver drag van Versailles dat voor Duitschland, Oostenryk, Hongarye en Bulgarye bepaalde bewapeningsver boden voor altyd vastlegt. 5. Alle besluiten van de Qntwapeningscanferentie moeten opgebouwd zyn op de onbeperkte erkenning van de internationale verdragen. 6. De Ontwapeningsconferentie moet een politiek veiligheidssysteem scheppen waarin de staten on- middeliyken en daadwerkeiyken onderlingen steun garandeeren. Nlarktberichten NOORDERMARKTBOND 22 Juni. Aanvoer 33400 Kg. aardappelen. Schotsche mui zen ƒ3.90—5.80; drielingen ƒ3.80—5.10; kleine ƒ0.90 —1.60; Duken ƒ4.60; eigenheimers ƒ430; bl. Eigen heimers ƒ4.20—4.70; 20 Kg. spercieboonen ƒ14.00— 15.00; 54 Kg. Tuinboonen ƒ3.50; 10400 Kg. Zilvernep ƒ14.10—18.30; drielingen ƒ7.50—9.00; zilveruien ƒ2.10; 10800 Kg. roode kool ƒ1.10—1.70; 12400 gew. witte kool ƒ1.20—1.60; 500 Kg. Gele kool ƒ2.50—3.20; 1350 stuks bloemkool ƒ7.40—8.80. NOORDERMARKTBOND, 23 Juli. Aanvoer 44400 Kg. Aardappelen: Schotsche mui zen ƒ3.80—5.60; drielingen 4.30—5.60; kleine ƒ0.70— 1.00; duken ƒ4.60; eigenheimers ƒ4,30; bl. eigen heimers ƒ4.50—5.00; 170 Kg. spercieboonen ƒ9.00 10.00; 12400 Kg. zilvernep ƒ13.3017.40; drielingen ƒ7.00—7.50; 6500 Kg. roode kool ƒ0.80—1.40; 8600 Kg. gew. witte kool ƒ0.80—1.40; 1500 stuks bloemkool ƒ5.90—8.70. WARMENHUIZEN, 21 Juli. Aanvoer: 54100 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen ƒ4.90—7.90; drielingen ƒ3.00—4.80; grove ƒ4.10— 4.30; eigenheimers ƒ5.90—7.00; bl. aardappelen jffclO Per Telefoon 4.M8TE(RDAIH, (VD.) 23 Juli '31. UIT ROTTERDAM. Ongeregeldheden naaf- aanleiding van het hunrders conflict. Ik' humorist Lodewijk Groemeveld doodgeschoten, Na de ongeregeldheden van gistermiddag ft «Vierhand met het huurdersconflict, is het ook .^ttsteravónd in de omgeving van de Tuinders, straat vrij rumoerig geweest. In de binnenstad waren vëel menschen op de been, terwijl ?t spp. ciaal iii 'de omgeving van de Aart van 'Nesstraat vrij rumoerig was. De politie moest voortdu rend handelend optreden, zonder dat echter ern stige incidenten voorkwamen. Tegen 11 uur werd uit de zijstraten geregeld met steenen naar de politie gegooid. Dó politie schoot herhaalde malen in de lucht. Om half een heeft een rechercheur in de Mau ri tsstraat op 2 jongens geschoten, die op 30 M. afstand met steenen naar hem gooiden. Het eer ste schot trof geen doel. Toen opnieuw naar hem gegooid werd, heeft de rechercheur voor de tweede maal zijn vuurwapen afgeschoten. Het schot trof den 52-jarigen humorist Lodewijk Grceneveld uit de Mauritsstraat, die op dat mo ment op 70 M. afstand met 2 kennissen stond te praten. De kogel trof hem midden in het voor hoofd en het sladntoffer was onmiddellijk dood. Het lijk werd naar hét ziekenhuis aan den Coelsingel overgebracht, waar de politie 'beslag op het stoffelijk overschot hééft gelegd. Direct is door verschillende politie-autoritei ten een onderzoek ingesteld. De verslagenheid in de omgeving is zeer groot. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doé er dan wat UuVol op en strooi daar overheen nog Wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Geref. M. V. „TEN ARBEID GEROEPEN", Afd. B. BROEK OP LANGENDIJK. Agenda voor Vrijdag 24 Juli. Nelly Büyze. Opvoedkunde Straf, Tucht en Be- loonen. zie B. en B. no. 11, 13, 14 van "25. Ali Oo-tjers,'Vadv Geseh. zim B. en B. T-AIer'26. Dirkje de Groot. Bijdrage. Ger. M. V. „Ten Arbeid Geroepen", Afd. Blrock op Langendijk. Agenda, voor Vrijdag 24 Juli. 1 Sijtje Kok. N. T. schets 24, 7e ged. „Dé^bpstai- ding van Jezus". Hermien Ootjers, Vaderl. Gesch- zie Bi. 'en B. 1 Mei '26. ,,06 Römeinsche heerschappij in ons land. Mas v. 'tRiet. Bijdrage. OFGEKLAARJII. Velen, ook wij, werden zee ronaangenaam ge stemd. door hét bericht omtrent een predikants- beroeping voorkomende in het blad van Dins dag j.l. Uit ingewonnen 'informatiën bléek, dat voor een geprikkelde stemming jegens den bericht gever in 't, geheel geen reden bestaat, de zaak is onschuldig. Het kan zijn nut hebben, dat onze lezers wéten, dat onze Redactie zich niet belast met het plaatsen van nieuwstijdingen, of,'J mocht zijn om iemand een genoegen te doen.- RED. ,,CHR- NIEUWSBL." "Wij kunnen er nog aan toevoegen, duidelijk heidshalve, dat onze berichtgever het bericht van Dé. van Baaien persoonlijk ontving, die er zich niet tegen verklaarde wanneer dit publiek werd gemaakt. RED1- ,,N. L, Crt." 6.80; bloemkool le srt. ƒ3.10; roode kool ƒ0.80—2.00 zilvernep ƒ14.30—16.40; uien ƒ1.10—2.50; drielingen ƒ3.00—7.50. WARMENHUIZEN, 22 Juli Aanvoer 25050 Kg. aardappelen: Schotsche mui yen ƒ4.406.30; drielingen ƒ3.404.70; grove ƒ3.90 4.30. bloemkool le soort 6.90; idem 2e ƒ0.70nep zilver ƒ17.00—19.00; uien ƒ2.00; drielingen 7.50- 7.80. BOVENKARSPEL, 22 Juli. Aanvoer 3035 baai aardappelen. Koks, Due, Nine- tyfold ƒ2.15—2.50; Schotsche ƒ2.00—3.45; kleine ƒ2.65—3.00; eigenh. ƒ2.05—3.10; Geldersche ƒ.1.80— 2.05. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING, 22 Juli. Aardappelen ƒ4.20—6.60; aardbeien ƒ0.410.72; aalbessen 100 pond ƒ713; andyvie 100 stuks ƒ0.50 2.60; bloemkool 1 ƒ6—12; idem 2 ƒ2—5; doperwten 100 pond 613; druiven 100 pond ƒ41—46; groene kool 10D stuks ƒ1.40—2.60; kropsla ƒ0.50—1.20; kom kommers 100 stuks ƒ1.00—3.60; Meloenen 100 stuks ƒ1653; perziken 28 ct. per stuk; postelein ƒ0-41 0.72; peulen 100 pond ƒ719; rabarber 100 bos 1—7; roode kool 100 stuks ƒ3.504.80; selderie 1-7 2.60; Spinazie per bak 2562 ct.; Snyboonen 100 pa- 620; spercieboonen dubbele idem ƒ4.90—6.20; tuin boonen 100 ko. ƒ28; uien 100 bos ƒ4.207.60; wor telen ƒ2.607.00; zwarte bessen ƒ8—11.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2