Buitenlandsch Overzicht i Voorlichtingsdienst is in het Voorloopig Verslag, door de afdeelingen van de Tweede Kamer daar over uitgebracht, op extra-scherpe wijze gecri- tiseerd. In dit geval mag men tot de conclusie komen, dat de aanneming van deze wetsvoor- dracht door ons Lagerhuis, worden daar geen wijzigingen gebracht, wel als uitgesloten mag worden beschouwd, 'tSchijnt meer dan waar schijnlijk, dat minister Verschuur aan de geop perde bezwaren zooveel doenlijk zal willen tege moetkomen. Personalia: Als opvolger van wijlen den heer Hcndrix, te Amsterdam, zal na het te verwachten bedanken van minister Reymer Voor deze vaca ture) worden aangewezen: de heer M. Visser, te Leeuwarden, o.a. propagandist voor de R.K. ar beiders-organisatie aldaar. Tot burgemeester vn Rloemendakl is benoemd jhr. mr. O. J. A. den Tex, burgemeester van Diepenheim. Den 23e Juli bereikt de oud-minister Staatsraad A. iW. F. Idenburg den 70-jarigen leeftijd. Dloor vertrek naar het buitenland heeft de anti-revo lutionaire staatsman zich aanalle huldebetoon onttrokken. Uit de doodenlijst: J. N. Hendrix,'lid van de Eerste Kamer en oud-Gredeputeerde van Noord- Holland, 68 jaar, Amsterdam. Mr- E. F. Enger, officier van Justitie te Leeuwarden, te Brig, Zwitserland, Fred. Trumpi, een beken de menschenredder, die zestig menschen van den dood wist te redden, op 36-jarigen leeftijd, Den Haag. G. J. van Mans velt, directeur van het Postkantoor te Utrecht op 58-jarigen leeftijd). Uit de jongste misdadigheids-nova valt heel wat aan te stippen. Legi ovan inbraken- O.a- in een magazijn van bontwerken te Den Haag, waar voor f15.000 aan waarde werd ge roofd. In het moordgeval-Rokin te Amsterdam, waar van de huisbewaarder v. d- Velden slachtoffer was, is nog altijd geen licht gekomen. Een pre mie van f 500 voor het aanwijzen van den dader is nu uitgeloofd. Bij Partij-Wittem (L.) is een roofoverval ge pleegd op een vacantiereiziger, wien de bandie ten een som van f115 ontrukten. Twee verdach ten zijn gepakt. De dagen van Schinderhannes keeren terug. Een veldwachter te Utrecht, die verdadnt van verduistering, door zijn chef, den majoor-rijks veldwachter, verhoord werd, sdnoot op dezen ma joor met revolver. Die aanslag trof niet levensge vaarlijk. Te "sGravenhage loste een accountant, ver moedelijk door tegenslag in zaken onevenwichtig geworden, den daar gevestigden notaris Morra bij een bezoek op diens kantoor, revolverschoten. De notaris werd ernstig, maar niet doodelijk geiroffen. De dader ploegde zelfmoord. Van de tallooze oplichters-trucs, nu onderno men, verdient vermelding die van zekeren zich Visser noemenden man, te Rotterdam, die-, aan de huizen geld ter leen komt offreeren. Hij vor dert echter een paar gulden informatie-koster^ vooraf. "Waarvan men behoeft 't nog gezegd? nooit een cent terugziet. Men knoope 't in zijn oor. Een afschuwelijk geval deed zich voor te Rot terdam, bij Drachten. De daar gevestigde pre dikant deelde de politie mee, dat hij bij het ba den zijn 25-jarige echtgenoote had vermoord. B'e ongelukkige, die reeds vroeger in een krank zinnigen-gesticht. is verpleegd geworden en dien men als hersteld beschouwde, (neeft blijkbaar in aanval van waanzin gehandeld. Een achttienjarig meisje is te Apeldoorn door haar minnaar vermoord. Vermoedelijk heeft men hier met een zedendelict te maken. Twee tachtigjarige oudjes te Nuenen (Br.) Wérden door een paar jonge roof-bandieten neer geslagen. De schavuiten sloegen op de vlucht, voordat zij iets konden rooven. Ze zijn gelukkig door de politie achterhaald. Ter gelegenheid van de plechtige opening van het nieuwe, mooie Raadhuis te Hilversum werd het wapenbord van de gemeènte, aan zilver, f150 waard, gestolen. Het is later op een grasveld teruggevonden. De ,,mop" schijnt gevolg te zijn van zekere ontstemming te Hilversum ontstaan door het uitblijven van feestelijkheden bij de inwijding van het nieuwe gemeentehuis, mooie schepping van den architect Dudok, die door de Re.geering gehuldigd werd met benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Eer. 50-jarige dame, in werkelijkheid hotelrat van de ergste soort, specialiteit in het oplichten van hotels en pensions, waar zij vertoefde, Sinds vier jaren door de politie gezocht, is eindelijk te Hilversum ih het net gevlogen. -a aezell'de gemeente heeft men via net strooi en van vele spijkers met platte koppen legioenen van auto- en fietsbanden onklaar gemaakt. Het politioneel onderzoek heeft nog geen klaarheid gebracht. In een trein van Duitschland naar Amsterdam is een Amsterdamsche koopman een toilet-kof fertje met een bedrag van f25000 aan waarde van diamanten etc. gestolen. De lijst van de jongste ongelukken is minstens even lang als die over de misdadigheid. Hierboven maakte 'ik gewag van de stormach tige atmosfeer, ook in den letterlijken zin van het begrip. 't Heeft in de jongste dagen gebliksemd en gestormd in Patria. De geweldige onweersbuien hebben ook nu ,,den rooden haan"' geholpen. En hoe' Te Hollum werd een onderwijzeres door den bliksem gedood. Te Kerkwijk (bij Zaltbommel) zijn twee groote boerderijen door het hemelvuur in de asdn ge legd. Ik verwijs verder ,,naar de bladen". Stijgende lijst van doodelijke en zeer-ernstige ongevallen bij roeien, zwemmen, alsook tuf-tuf- fen. Bij Wassenaar zijn drie baders in zee veron gelukt. Bij Sassenheim reed een auto op een groep personen aan. Een negenjarig meisje werd ge dood. De 45-jarige vader van een gezin, vrouw en zeven kinderen tellend, is te Vlissingen onder een electrische tram gedood. Bij Halfweg had een motor-ongeluk plaats, dat een menschenleven kostte, 'terwijl een duo rijder levensgevaarlijk werd gewond. Ook nu deed ik slechts enkele grepen in de massa. i Ik ga mijn weekoverzicht sluiten, doch niet dan n{i melding te hebben gemaakt van het feit, dat in de gemeente Wehl bij Dbetinchem) 3000 inwoners tellend, aan vijf echtparen een tweede trouwboekje moest worden uitgereikt, omdat de eerste vijf dito's, de ruimte voor aanwijzing van twaalf kinderen latend, waren uitgeput", tqtaliter ingevuld! Dit ter bemoediging van allen, voor wie het denkbeeld der vorming van groote gezinnen lich telijk benauwend is! In plaats van de verwachte verlichting die het Hooverplan voor Duitschland zou brengen, "heeft dit voor direct tot gevolg gehad dat de finan- cieele toestand in Duitschland nog slechter is geworden dan hij reeds was, aangezien de finan- cieele nood duidelijk werd belicht hetgeèn tot. resultaat had dat groote op korten termijn yer- strekte credieten werden opgezegd, waardoor de, nood nog meer steeg. In het begin der vorige week zag een der grootste en meest bekende Duitsche banken de Darmstadter en National bank, een der D-ban- ken zich zelfs genoodzaakt haar loketten te slui ten. De Duitsche Rijksbank stelde zich wel is waar garant voor de verplichtingen van de Da- nat bank, doch ook andere banken vertoonden: teekenen van wankelbaarheid. En ook de beur zen werden gesloten, en weer nieuwe noodver ordeningen uitgevaardigd. Die meeste dezer nood- verordeningen hadden betrekking op den finan cieren toestand, doch een hiervan hield zich meer bezig met de vrijheid in de pers en heeft derhalv eeen groot protest ontlokt van de zijde der ltrantenmenschen. Doch het land en de Rijksregeering aan het hoofd had de volle aandacht noodig op het bui tenland, immers van buitenlandsche zijde zouden nieuwe leeningen moeten worden verstrekt, en hoewel men aan Amerikaansche en Engelsche zijde genoeg bereidheid toondecredieten te ver strekken, kan men het daar niet stellen buiten de medewerking van Frankrijk dat in Parijs een groot i nternationaal geldcentrum heeft. En het wwren juist de Franschen die waarborgen ver; langden in politiek opdicht alvorens zij er top wenschen over te gaan credieten te verleenen aan den Verslagen vijand, dien Frankrijk immers nog vreest. Hoewel oorspronkelijk de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, en de Brit sche premier MacDönald met gevolg een oontra- bezoek zouden brengen aan Berlijn, zulks in ant woord op het Duitsche bezoek in- Chequers, dat reeds zooveel had bijgedragen tot ontspanning der verhouding, welk bezoek reeds in kannen en kruiken was. MacDönald zo uper vliegtuig komen en bij ons in Rotterdam zou een tusschen- landin gworden gemaakt, terwijl Henderson zich te Berlijn bij zijn ambtgenoot zou voegen, want Henderson moest eerst naar Parijs, waar de Ame rikanen nog in conferentie waren met de Fran schen ,aan welke conferentie Henderson die naar Parijs was overgestoken in verband met een Britsche week ter Internationale Koloniale Ten toonstelling en passant zou deelnemen, werd het einde der vorige week, juist voor het vertrek der Engelschen bekend, dat de reis niet zou doorgaan. Henderson zou te Parijs blijven en MacDönald te Londen, terwijl de Duitsche minis ters op reis zouden gaan. Eerst naar Parijs, waar zij een samenkomst hadden met. hun Fransche collega's. Tijdens dit bezoek aan Frankrijk dat tot resultaat heeft gehad dat de Franschen zich met de Duitsehers bereid verklaarden te streven naar een vertrouwensvolle en eerlijke samenwer king. De onderhandelingen nopens financieele en economische aangelegenheden werden, op voor stel van den Franschen premier Laval, verwe zen naar de conferentie van ministers, welke Maandag te Londen is aangevangen. Wat deze conferentie zal bereiken zal de tijd leeren. Nood zakelijk zal evenwel zijn dat Duitschland aan geld geholpen wordt. De taak der Duitsche Rijks regeering is bijaldien zeer zwaar, want in het Duitsche Rijk ondervindt zij de moeilijkheden der partijen van de uiterste linker- en rechter zijden, die hoewel zij samen in den Rijksdag niet de meerderheid vormen, toch een zoodanige macht vormen dat zij de regeering veel zorg baren en met vertrouwen bij het buitetiland, in het bijzonder bij Frankrijk, om een crèdiet te verstrekken zonder politieke waarborgen niet bijster versterkt. De iSpaansche Wetgevende Vergadering is in- tusschen te Madrid bijeengekomen. Gloedvolle redevoeringen zijn afgestoken. Etr was een instal- loos uit te zenden, doch op het laatste oogen- latie aangelegd om al deze toespraken draad- blik ging de zaak niet door en bleef slechts eeh microfoon opgesteld bij den zetel van den presi dent van het voorloopig bewind. Het enthou siasme bij de Madrileensehe bevolking voor deze vergadering is enorm. D eafgevaardigden zijn voor de openingszitting luide door het publiek toegejuicht .cn de op krukken strompelende vlie ger-majoor Franco die zoo'n werkzaam aandeel heeft gehad in de revolutionnaire beweging laad in hel bijzonder veel belangstelling. In het land zelf is het echter minder rustig. De staking der telefoonbeambten duurt voort. Zelfs het parle mentsgebouw is van telefonische aansluiting ver stoken, terwijl de guardia civil in verband met de staking bizondere volmachten heeft. De toe stand is dus allesbehalve rustig. DUISTERNIS EN LICHT IN HET LEVEN VAN REMBRANDT. BIJ zijn 325e geboortedag op 15 Juli 1931. Door Dr. H. WESTERMAN. Van nu af ontwikkelde Rembrandt zich als de zelfstandige kunstenaar, die in zes jaar tijds Leiden en daarna Amsterdam stormenderhand veroverde en steeds hooger steeg tot het toppunt van zijn roem, om daarna aangezien zijn kunst te hoog stond, om iets algemeens te worden tegen het einde van zijn leven weer onopgemerkt voort te werken, eenzaam en vergeten. De groote menigte bleef op den duur toch vreemd staan tegenover de diepzinnige, droomerige ernst, die de grondtrek van zijn wezen was en in zijn kunst dat typisch Hol- landsche bracht, die hem echter ook in staat stelde om zijn geheel nieuwe behandeling van het licht in te voeren. Juist hierdoor werd hij een schilder van wereldbeteekenis en kon hij zijn roeping, zijn taak in de kunstgeschiedenis, eerst ten volle ver- I vullen. Het licht kreeg bijna bovenaardsche betee- kenis door het werk van Rambrandt in de schilder kunst. Wij kunnen hem ons haast niet voorstellen dan als de centrale figuur van de schilderswereld, waarop het volle licht der kunst valt, zoodat alles om hem heen in vage lijnen verdwijnt. Hij heeft de ernst in de kunst weten te brengen en daarmee alle oppervlakkigheid, alle gedwongen heid van het doek verwijderd kunnen houden. Toen hij 25 jaar oud was, was hij in de mode. In zijn huis op de Bloemgracht werkte hij met onvermoeide ijver. Penseel, pen en graveerstift waren nauwelijks een oogenblik uit zijn handen. Toen kwam ook zijn eerste groote liefde. Iedereen kent Saskia van Uilen burg, een jonge wees, waarmee hij op 22 Juni 1634 in het huwelijk trad en die, na hem vier kinderen te hebben geschonken, hem op 19 Juni 1642 door den dood zou ontvallen. De voorname figuur van Saskia vinden wij terug op tal van schilderijen, naar het leven geteekend, of geidealiseerd. Zij was een vroolijke en volkomen toegewijde vrouw, die ook zijn kunst begreep en hem daarin steunde. Zij woonden.- toen in de Breestraat bij de St. Antonius sluis. Het is ongetwijfeld aan Saskia te danken, dat Rembrandt die waar het de kunst betrof, aan zijn opvattingen met een bijna ergelijke koppigheid vasthield, daarin toch zooveel heeft bereikt. Hoe valt ons dan Geertje Dirks tegen, de oude, dikke, leelijke, knorrige, maar toch brave huis houdster, die na den dood van zijn vrouw het huis houden regelt. Toen kwam echter de tweede liefde in Rembrandt's leven. De donkerharige, kinderlijk onschuldige Hen dirkje Stoffel offerde zelfs haar goede naam op om met groote toewijding te zorgen voor den arge- loozen, in zichzelf gekeerden peinzer, die in de din gen van het dagelij ksch leven zoo echt onbeholpen kon zijn. Zij schonk hem twee kinderen, waarvan er slechts één, Cornelia, in leven bleef om haar vader als eenige overlevende van zijn zes kinderen naar het graf te dragen. Rembrandt moest van vrienden en kennissen dik wijls verwijten aanhooren over zijn slecht financieel beheer; eens zei hij: „Ik voel nu eenmaal niets voor eer en aanzien; inplaats daarvan streef ik naar vrijgevigheid." Hij was een eigenaardig mensch, die zich alleen in zijn kunst geheel uitte. Als hij zich goede manieren had aangeleerd als Rubens en Van Dijck, als hij zijn verzamelaarswoede eerder en meer afdoende had beteugeld, als hij concessies had ge daan aan andere inrichtingen, b.v. Renaissance en Barok, dan zou hij in ons land een ongeëvenaarde populariteit hebben genoten, doch dan zou hij niet de Rembrandt geworden zijn, die in- alle landen, in alle eeuwen zoo vurig vereerd werd en vereerd zal wor den. Huis en hof, bijna alles wat hij aan huisraad en kleeding bezat, heeft hij onder dikwijls dramatische omstandigheden aan zijn schuldenaars moeten af staan; al zijn kennissen lieten hem in de steek en hen, die hij het meest liefhad, vervreemdde hij van zich door zijn heftige natuur. Zoo bleef hij eenzaam achter. Het intens levende in hem, waar zoo veel licht en bezieling van uitging, viel terug in het donker, waaruit hij toch nog zulke heerlijke reflexen kon laten uitstralen. Op lateren leeftijd voelde hij zich steeds meer aangetrokken tot de intelligente Amsterdamsche Joden en tot de bedelaars; ben wijdde hij in de laatste jaren van zijn leven zijn kunst. Zoo eindigde het leven van den grootsten onzer schilders in armoede in eenzaamheid.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4