30 jaar geleden. IflCAHTIE RECLAME ZATERDAG 25 IULI lol en met ZATERDRG I AUG PROFITEERT HIERVAN!! Laatste berichten Groentevervoer Predikbeurten Op de Langejijker Middefistond^tentoénstelling was een stand te bezichtigen, op welke twee jaargangen van de .Nieuwe La.ógedijker Cou rant" geëxposeerd waren, onder welke- die van, 1893. Belangstellende bezoekers Rebben'meerma len in den ouden, jaargang gebladerd en werden dikwijls vastgehouden door den inhoud, die zoo veel belangrijks .bevatte uit den tijd, toen, bet maatschappelijk en sociale leven eigenlijk pas in den aanvang van zijn ontwikkeling stond in deze streek. Het is een hoogst belangrijk tijdperk geweest, dat achter ons ligt. De krant verscheen nog slechts eenmaal per week, maar al spoedig wa ren twee bladen noodig om het nieuws te ver melden. Het deed ons genoegen te mogen zien, dat er voor het „oude nieuws" zooveel belang stelling werd geuit en aan velen de wenseh ont lokte enkele bijzonderheden uit lang verleden dagen nog eens wereldkundig te maken. Nu wilde het toeval, dat wij zochten naar eene gebeurtenis, die dertig jaar geleden moest hebben plaats gevonden en raadpleegden daarvoor den jaargang 1901 van ons blad. "Wij vonden wat wij zochten, maar vonden nog veel meer, dat onze aandacht trok. De vergadering van "den gemeenteraad van Oudkarspel, dd. 31 Decem ber 1900, des morgens 9 uur gehouden, wekte in de. eerste plaats onze belangstelling. Het eer ste punt der agenda bevatte een verzoek van den administrateur om eene vergoeding inzake het uitbetalen der premieën voor de rattenvangsti. Het voorstel van den voorz. om hem evenals het vorig jaar eene vergoeding te geven van fló, werd zonder discussie aangenomen. De oudste inwoners weten nog heel goed, dat deze knaagdieren werden geschoten. De ratten vanger van Hameln lokte deze langstaarten met een' dwarsfluit. Het tweede voorstel, de jaarwedde van de onderwijzers, die langer dan 10 jaren in de ge meente werkzaam waren, met f 50 te verhoogen, ging er niet zoo vlot door. Wat men aan den een geeft, dient men ook aan den ander te geven, vandaar het meer in algemeenen zin gestelde voorslcl. Maar eigenlijk gold het toen den oud sten onderwijzer, nu reeds lang gepensionneerd Zijn salaris bedroeg f 650 en zijn verdiensten wer den hoogelijk geprezen. Maar ja, werd dit voor stel aangenomen, dan gold het besluit ook voor minder goede onderwijzers, die daardoor langer in de gemeente zouden blijven, terwijl het in het belang van het onderwijs was, dat juist die minder bekwame krachten zoo spoedig mogelijk weer vertrokken. Men gunde algemeen den oud sten onderwijzer deze verhooging wel, juist om de uitmuntende wijze, waarop hij de kinderen in de christelijke en maatschappelijke deugden op voedde, maar het meerendeel der leden vond het wel wat gewaagd, de voorgestelde verhooging toe te staan voor alle .onderwijzers, die 10 jaren in de gemeente waren. Het liep dan ook op eene j gratificatie uit. Nu willen wij er nog wel even aan toevoegen, dat de school te Oudkarspel toen tertijd in geen al. te goeden reuk stond. Er had den" in 1899 gebeurtenissen plaats gehad, die door de handelingen van het tioofd der school Oudkarspel in opspraak hadden gebracht en voor velen onaangename gevolgen had. Begrijpelijk was 't dus, dat. de raad tegenover het reeds genoemde voorstel nogal gereserveerd stond. Bn waarlijk, in ons nr. van 20 Januari 1901 wordt - ópnieuw een kolom gewijd aan de troebelen té Oudkarspel", waarbij wederom rijkspolitie werd gerequireerd voor handhaving der rust, die echter niet Werd verstoord. In dezelfde raadszitting werd de belooning van-de schoonmaakster van de raadszaal enz. op f 37.50 per jaar gesteld, mits zij er voortaan voor zorgde, dat de ruiten helder en schoon werden gehouden. Zij maakte in dén winter voor die belooning ook 's morgens de kachels aan In deze raadszitting werd tevens besloten éen vakkundige klokkenist aan te stellen op een salaris van f 50 per -jaar. Do twee ingezetenen, die daarmede belast waren en blijkbaar minder goed dén tijd regelden, kregen hun congé. Ingetrokken werd verder de belooning van f3 aan vijf personen, die z.g- belast waren met het reinigen en schoonhouden van de brandspuit na de oefeningen en "brand, terwijl bovendien aar een der verantwoordelijke perSbnen f20 werd betaald. De voorz-, die vooraf had gevraagd in gelicht te worden omtrent hunne wedkzaatnhe- den meende, dat alleen de paarden, die het ver- diendén, de haver toekwam. De hoofdman behield zijn f20 en de andere helpers" zagen zich dit voordeeltje ontvallen met algemeene stemmen. Deze zitting Stond wel in het teeken van financieel e hervormingen. De voorz- zette het mcc er nogal in. De emolumenten, die de veld wachter voor zijn bijbaantjes afzonderlijk ont ving ;werd onder één post van uitgaaf gebracht. Later zo urnen wel eens praten over het bedrag, dat hem hiervoor toekwam. Het was de laatste raadszitting van het jaar. De burgemeester dankte voor de medewerking, verklaarde den financieelen toestand der ge- meenté voor gunstig en rekende op den verde ren-steun van den raad in het belang der ge meente. Eien der leden bracht dank aan den voorzitter voor zijn uitstekenden ijver en medeleven, maar bejammerde 't-, dat de burgemeester niet door loopend in de gemeente kon blijven. De ambtswoning ontbrak nog. P8aatse8 5jk Nieeiws - OÜDKARSPEL. De jongejuffrouw M. G- Kroon, alhier, leer linge van de U.'L-O.-school te Noordscharwoude, slaagde met" gunstig gevolg voor het Ulo-diploma - OIJDKARSPEL» Gevonden voorwerpen. Een donkerblauwe damesmantel met een paar handschoenen er in. Inlichtingen bij de politie. - ZUID CHARWOUDE. Hoewel wat warm, maar overigens een bij uit stek1 geschikten dag, hebben de kinderen der o.l- school Vrijdag een heerlijk feest gehad. In drie auto's brachten de kinderen der lagere klas sen een bezoek aan Schoorl, kampeerden in Ber gen. Er is volop genoten van bosch, strand f en duin. Wij vernamen dat men met de kinderen voor hel eerst te Kamperduin was geweest' en de verpoozing daar ook bevredigend was. Die speeltuin te Bergen was natuurlijk voor dé Tiin- dere nwee-r een uitbundig vermaak. Des a vends arriveerden allen weef goed en 'wal in de: ge meente De kinderen der hoogste klassen, -die met 1: April dé school verlieten, trokken in een auto bus over Haarlem naar Amsterdam. In laatst genoemde plaats werden bezocht de -Nieuwe. Kerk, Koloniaal Instituut enz. Diat dé kinderen'bok hier genoten, was te voorzien. Toen de gelei ders het welletjes vonden en men zich gereed maakte de terugreis te aanvaarden, kwam het eerste verzet der kinderen, want... ze mochten allen laat thuis komen van de ouders. Doch- toen' in uitzi'cht werd gesteld dat op de terugreis Velsen werd aangedaan en de speeltuin zou be zocht worden, was het weer een en al verruk king. Nu, de jongens en meisjes hebben daar dan ook volop genoten. Ook werden-nog eenige mooie .plekjes van de omgeving der Spaarneptad in <oogenschö.uw genomen. Ook deze groep kin deren kwam hoogst voldaan weer thuis. - fiUDfKAR PEL. Het feest van „Excelsior". Wij kunnen belangstellenden en in het bijron'- der de inwoners van Oudkarspel medédepleiï dat het corps hedenavond met volle muziek een tocht door een groot gedeelte van het dorp zal maken. De tijd daarvoor is vastgesteld op half acht. ZUIDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen geraakte de ongeveer 3-jarige Dikkie van Bergen hedenmiddag omstreeks 12 uur oner een orgelwagen, waarvan een der wielen over het lijfje ging. Bij den heer P. Kramer werd het kind binnengedragen waarna het met een kinder wagen naar de ouderlijke woning is vervoerd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De wereldkampioen dammer de heer C. Springer heeft gisterenavond in de Unie te Alkmaar de blind partij tegen den heer Lize, verloren. Op het einde der partij maakte hij een blunder, hetgeen zijn verlies beteekende. Het drukke autoverkeer maakte het onmogelijk rustig zijn zetten te overdenken. Na afloop dezer partij werd een aanvang gemaakt het simultaan-seance, waaraan door plm. 60 spelers werd deelgenomen. Hedennacht om 1 uur waren tie partijen nog niet beëindigd. Over een en ander kómen wij nader terug. Binnenland PROF. Mr. M. W. F. TREUR f Gisteren is te 's-Gravenhage, 72 jaar oud, over leden prof. mr. M. W. F. Treub. Ongeveer een week geleden had de heer Treub in het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij werd verpleegd, een operatie ondergaan. Prof. mr. Marie Willem Frederik Treub werd den 30sten November 1858 geboren te Voorschoten, waar zijn vader burgemeester was. Hij bezooht de H.B.S. te Leiden en werd in 1880 candidaat-notaris. Het jaar daarop werd hij student te Leiden, waar hij bleef tot zijn candidaats-examen; vervolgens ging hij een semester naar Pariis, de=>d zijn doctóraal ie Amsterdam en promoveerde te Utrecht, den ?len Maar 1885, op een pioexsciiiilt, getiteld: „Ontwik keling en verband van de rijks-, provinciale en ge meentebelastingen in Nederland", voor welke ver handeling hij in September 1883 door dezelfde uni versiteit met een gouden medaille was bekroond. Na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat procureur te Amsterdam, waar hij spoedig werd toegelaten als privaat-docent voor het notariaal en fiscaal recht aan de Gemeente-Universiteit. Het „Handelsblad herinnert aan het oordeel van den hoefijzer-redacteur" en schrijft: Treub als minister. Bovenal is Treub, de rechte man op de rechte plaats gebleken gedurende zijn eerste ministerie in het Oorlogskabinet-Cort van der Linden. Toen kreeg hij eerst die omstandigheden, die hij juist nobdig had en toen hij toonen, hoe zeer hij boven dé mid delmaat uitstak. Het oplossen van onoplosbaar schijnende puzzles, het snel beslissen in plotseling opduikende moeilijke en gevaarlijke quaesties, het overzien van groote complexen en verre consequen ties, allerlei dingen, waarin de meest verdienste lijke gewone menschen zouden hebben gefaald, dat 'ag precies in de lijn van Treub. Het buitengewone, dat was zijn werk en dat deed hij dan ook zóó dat, toen hij moest heengaan, omdat de Tweede Kamer hem niet meer vermocht te waardeeren', hem de dank der Koningin werd gebracht wegen de „zeld zaam belangrijke diensten", die hij den lande had bewezen. En weer teekenend voor den man was het dat zijn tweede optreden als Minister in het ka- binet-Cort van der Linden niet zoo'n groot succes werd als het eerste. De omstandigheden immérs waren toen niet zóó buitengewoon, niet zoo ongere geld meer als te voren; ons oorlogshuishouden „liep" en er was te weinig nieuws meer aan te doen. Treub was toen niet zoo goed meer op zijn plaats, eensdeels omdat gewone dingen even goed en niet zelden beter door een gewoon mensch kunnen wor den gedaan dan door een geniaal (wiens behoefte aan het grootsch-excentrieke de gewone dingen licht in de war kun sturen), maar anderdeels om dat hij te ver zag voor de meestcn. Hij zag welk een instorting er na dezen oorlog komen zou en hij sloeg toen, als met een tooverstaf, dat grootsche harmonische gebouw van zijn belastingplannen uit den grond (want Treub, scherp criticus, is ook, en vooral synthetisch en constructief in zijn figuur). Maarde omstandigheden waren niet evident- buitengewoon genoeg meer om dat te doen aan vaarden. Er is niets van terecht gekomen. Later, als lid van de Tweede Kamer (voor den Economi- schen Bond) heeft hij nog eens ernstig gewaar schuwd en dringen gepleit voor zuinigheid met het oog op de magere jaren, die zeker zouden komen. Doch hoe weinig geloofden daaraah in dien tijd van overvloed. Men liet hem voor Jozefmaar vulde de schuren niet. Hoe hebben wij daarvoor moeten boeten met ons belastingbiljet. Nieuwstijdingen Etilison ongesteld. De uitvinder Thomas Alva Edison is refeds gedurende een week of drie ongesteld. Zijn ge- neesheeren zijn van meening, dat, de bejaarde uitvinde rgedurende den afgeloopen winter1 op zijn laboratorium te Florida te hard gewerkt heeft,-' waarvan hij Jju de nadeèlige gevolgen ondervindt. Groote brand te Dalen. Gisteravond omstreeks 7 uur ontstond brand in de boerenwoning van de weduwe H. Sniji- ders gelegen in de Noordwijk der gemeente Da len. Het vuu rgreep snel om zich heen en.' sloeg spoedig over naar de boerenwoningen van de landbouwers D'. v. d. Linde en H. Meppeling. De brandweer stond machteloos en kon niet voorkomen ,dat de drie huizen tot den grond toe afbrandden. Slechts de in de nabijheid gelagen huizen konden worden behouden. Van de inboedels is nagenoeg niets gered. 3 varkens kwamen om. Verzekering delist de scha de. De oorzaak is onbekend- NOODLOTTIGE BRAND. 3 kinderen jammerlijk in de vlammen omgekomen Eergisteren heeft in den polder Heenvliet in Z. Holland onder de ffemqente van gelijken naam een brand gewoed, die een noodlottig verloop heeft gehad. Omstreeks een uur is door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van de weduwe C. den Bakker aan de Drieëndijk. Deze woning is een betrekkelijk klein huis met aangebouwde landbouwschuur. Omstreeks half 12 was de 27-jarige zoon Y. den Bakker thuis geko men en op dat oogenblik was alles in orde. Het vuur greep onmiddellijk na het uitbreken van den brand zoo snel om zich heen, dat drie kinderen van de weduwe den Bakker, die op de bovenverdieping sliepen niet meer uit het brandende huis konden komen. De weduwe en haar oudste zoon, die in het benedengedeelte hun slaapplaats hadden konden zich redden. Het schijnt dat de 16-jarige zoon Maar ten den Bakker va nde kinderen die boven sliepen den brand het eerst heeft ontdekt. Volgens mede- deelingen van ooggetuigen heeft hij nog getracht het raam te openen en daardoor te vluchten. Dit is echter niet gelukt en hij met zijn beide zusjes de 12-jarige Hugorina en de 7-jarige Willy zijn op vreeselijke wijze in de vlammen omgekomen. Het huisje is geheel afgebrand en omtrent de oorzaak is niets bekend. De verslagenheid in het dorp is zeer groot. Het huisje stond op ongeveer 90 meter afstand van nabij gelegen boerenwoningen. De ver kooide lijken van de drie slachtofers zijn later uit de puinhoopen van het huis te voorschijn gehaald. Ruüt uw oude, lekkende, spattende, niet schrij vende of te dik schrijvende Vulpenhouder in. Wii betalen hiervoor 20 of 1/5 van den prijs welke U besteedde voor een nieuwe Parker Vulpenhouder Wij koopen dus uw ouden terug. Maak nog heden gebruik van bovenstaand aanbod dit komt niet meer terug. Parker een Vulpenhouder voor uw leven, 25 jaar garantie op den geheelen Vulpenhouder. Door voort durende verbeteringen na voorafgaande proefne mingen heeft Parker den definitieven stap gezet in zijn garantie politiek. Parker garandeert alle Duofold Vulpenhouders tegen elk defect, met uit zondering van verlies, grove nalatigheid en/of mis bruik. Heeft u nog geen Parker, koopt ze nog heden i Bij P. HEERTJES OUDKARSPEL. Wij hebben ruime sorteering. Heeft U reeds Parker inkt, probeart het en u blijft ze gebruiken. Nok enkele proeffleschjes gratis verkrijgbaar. Per Telefoon Marktberichten LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 24 Juli. Aanvoer 15000 Kg. Aardappelen: Schotsche ƒ4.30 5.80; eigenheimers ƒ4.905.90; drielingen ƒ4.60 5.00; 1250 bos wortelen ƒ5.90—7.30; 5000 stuks bloemkool le ƒ7.10—10.70; idem 2e ƒ1.10—1.80; 50000 Kg. roode kool ƒ0.70—1.40; 3700 Kg. gele kool ƒ1.80—2.70; 13000 Kg. witte kool ƒ1.60—2.50; 4500 Kg. zilvernep ƒ11.7012.90; zilverdrielingen ƒ4.80 5.70; 600 Kg. slaboonen ƒ8.909.90. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 25 Juli Aanvoer 25000 Kg. aardappelen: Schotsche ƒ4.00 —6.10; eigenheimers ƒ5.40—5.50; drielingen ƒ4.70 5.10; 3200 stuks bloemkool le srt ƒ6.708.90; idem 2e 0.90—3.00; 53000 Kg. Roode kool ƒ0.60—1.50; 7000 Kg. gele kool ƒ2.20—2.90; 7300 Kg witte kool ƒ090 —1.50; 8000 Kg. Tomaten A ƒ13.60—16.10; B ƒ11.20; C ƒ14.10; CC ƒ5.30; 4300 Kg zilvernep ƒ7.90—11.30; zilverdrielingen ƒ4.705.30; 100 Kg. slabonen ƒ8.10 —10.10. NOORDERMARKTBOND, 24 Juli. Aanvoer 40600 Kg. Aardappelen: Schotsche mui zen ƒ3.70—4.90; drielingen ƒ4.10—5.20; kleine ƒ0.60 1.10; dullen ƒ3.70; eigenh. 4.00^.60; bl. idem ƒ4.305.30; 140 Kg spercieboonen ƒ82010.50; 100 Kg. tuinboonen ƒ3.70; 23600 Kg zilverneup ƒ8.70— 12.10; drielingen ƒ5.50—6.40; zilveruien ƒ1.70—1.80; 600 Kg gele nep ƒ13.40; 5600 Kg roode kool ƒ0.80— 1.50; 3600 Kg gew. witte kool ƒ1.601.80; 200 Kg. gele kool ƒ2.50; 1500 stuks bloemkool ƒ7.1010.40; NOORDERMARKTBOND, 25 Juli. Aanvoer 37700 Kg aardappelen: Schotsche mui zen ƒ3.40—5.00; drielingen ƒ4.90—5.80; duken ƒ3.80; eigenh. 3.80—4.20; bl idem ƒ4.30—5.50; 280 Kg. Spercieboonen 9.10—10.50; 60 Kg. tuinboonen ƒ370; 21500 Kg Zilvernep ƒ6.10—9.90; drielingen J5;10; zil veruien ƒ1.10—1.50; 1400 Kg gele nep ƒ13.30—14.40; drielingen ƒ8.00; 13900 Kg roode kool ƒ0.80—1.60; 10100 gew. wite kool ƒ1.30—1.90; 2100 Kg gele kool ƒ1.502.50; 1700 stuks bloemkool ƒ5.409.00. ALKMAARSOHE EXPORT VEILING. 24 Juli. Aardappelen 5.2Ó—6.20, aardbeien 0.68—0.83, aalbessen f413, andijve 0.50—2.60, augurken f3—7, bloemkool fG—10, 2-e soort f2—4, dop erwten f5—13, druiven f 39—46, groene kool f2, kropsla 0.801-80, komkommers 0.503.60, meloenen fJ 456, peulen :f 7.13, rabarber f 3 -—7, roode kool f23.80, selderie 0.501.80, spinazie f 14—72, snijboonen f722, dubbele spercieboonen f55.30, tuinboonen f 26, uien 50, wortelen2-608, zwarte bessen 813. f2—6. - NOORD -UIA R WOEDE. Zaterdag 18 Juli 4 Maandag 20 Juli 2 Dinsdag 21 Juli - -6 "Woensdag 22 Juli 5 Donderdag 23 Juli 4 Vrijdag 24 Juli 5 Totaal 26 ZONDAG 25 JULI. OUDKARSFEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 uur Ds. Van Wijk. NOORDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. Ds. H. H. Baudet van Ter Apel. Roomseh Katholieke Kerk Langendijk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. Geen opgave ontvangen. ZUIDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. BROEK OP LANGENDIJK. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. A. Verwaal van Alkmaar. Nam. 2.30 uur Ds. A. E. van Baaien. Bediening H. Doop. 30 Juli, nam. 2.30 uur Huwelijksinzegening door Ds. A. E. van Baaien. Doopgezinde Kerk. Geen dienst. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. J. Drenth. Bediening en Dankzegging. Geref. Kerk. Voorm. 10.30 uur (n.t.) leesdienst. Nam. 8 uur Ds. J. Donner. 30 Juli nam. 4 uur n.t. Huwelijksinzegening door Ds. J. Donner. SINT PANCRAS. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 uur. Ds. Jellema. Nam. 7.30 uur Ds. Jellema. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 Leesdienst. Nam. 7 uur Ds. Dragt van Noordscharwoude. HEERHUGOWAARD. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 Ds. v. Leer en nam. 2.30 uur dezelfde. Bediening en dankzegging. - AMSTERDAM, 25 Juli, (V.D.). UIT BEVERWIJK. Vraclitani) rijdt een wielrijder aan. Het slachtoffer overleden. Gisteravond heeft óp den Rijksstraatweg onder I Je gemeente Heemskerk een zeer ernstig ongeluk I paats gehad. De 52-jarige wielrijder Vis, wo- I Bende te Uitgeest werd aangereden door een I vrachtauto en zwaar gewond. Het slachtoffer I werd onmiddellijk 'overgebracht naar het Roode I Kruisziekenhuis te Beverwijk en is hedennadat I aan bekomen verwondingen overleden. UIT NEW-YORK. 50 Personen in de vlammen: omgekomen. Een vreeselijkje ramp heeft plaats gehad te I Pittsburg, waarbij 50 personen om het leven I zijn gekomen. In een tehuis voor Ouden van I Dagen brak brand uit en het vuur, .greep met I groote snelheid in het vier verdiapmgön taooge I gebouw om zich heen. Een aantal van debewoners vluchtten in pa- I niek naar de kapél, waar zij, dachten veilig te I zijn .Doordat alle voorzorgsmaatregelen in ge- I val van brand ware ngetroffen en verschillende I reddingsmiddelen aanwezig waren, konden de be- I wönerè mot veel moeite gered worden. Echter I vloog ook de kapel in brand, waar alle hulpmid- I deen ontbraken. Allen die in dé kapel waren I gevlucht zijn jammerlijk om het leven gekomen, I zonder dat redding mogelijk was. Van de geredde I Ouden van Dagen zijn er 400 met brandwonden I na rde ziekenhuizen te Pittsburg vervoerd, die I overvol zijn. Het gebouw is totaal Verwoest. I De ramp heeft groote verslagenheid onder :1e I bewoners gewekt. Hedenmorgen 4.38 uur, Midden-Europeesche tijd, is het luchtsdnip van het vliegveld Berlijn- Siooken opgestegen voor de eerste étappe naar Leningrad. Geref. J. V. „9oli Di»o Gloria", II- Broek op Langendijk. Agenda Zondag 26 Juli. Joh. Glas. Gew. Gesch. 6. „De zondvloed en het Noachitisch Verbond". C. Strijbis. Vaderl. Gesch. 5. De gevolgen der evangelieprediking". INGEZONDEN WAT IS SCHADE VOOR HANDELAAR EN TUINDER? In het nummer van Donderdag j.l. werd weer tweemaal het bonnenstelsel aangevallen. Neen, ideaal is het niet. Door een meer soepeler toepas sing zou het beter werken. Bevreemding wekt het echter, als door één der voormannen de toestand wordt aangeduid als een verderfelijk kwaad. „Er zijn piekeniers, die door „handelaars uitgezonden worden om kool uit de „hand te koopen, als ter veiling niet voldoende „aanwezig is. In de meeste gevallen gelukt het hun." Een bewijs, dat beide partijen er mede gebaat zijn en het niet iets is, alsaof de handel een argelooze bouwer iets afsteelt. Want dejje laatste indruk wenscht men schijnbaar te wekken. „Dit is een verderfelijk kwaad, dat wij niet ge- „noeg kunnen tegengaan, de kooplieden klagen, dat „er te kort, bijv. witte en gele kool aan de veiling; „komt, van die producten zijn er het minst, zoodat, „door het uit de hand koopen de aanvoer aan de „veiling zeer onregelmatig is, wat schade is voor handelaar en tuinder." Men zou gaan gelooven, dat de spreker van deze woorden nooit ter veiling kwam. Hoe is de toestand geweest?. Er kwam een dag één of twee schuitjes gele kool. Prijs wegens te kort aanbod, boven f7.00. Volgende dag komen 7 schuitjes, gelokt door den hoogen prijs van .den vorigen dag. De aanvoer voor de slechte vraag te veel en de prijs zakt eenige guldens in. Dag daarop, afgeschrikt als de bouwers zijn door de lagere prijzen, weer vrijwel niets en zoo sukkelt men door met onregelmatige aanvoe ren en prijzen. Neen, niet het bonnenstelsel is schade voor handelaar en tuinder, maar het zich straffe doodschaïen op een eenmaal aangenomen principe. Wanneer zal men ook hier inzien, dat deze „Principe Reiterei" uit den hooze is. Laat men de afzet toch zoo soepel mogelijk maken, laat men toch alles doen om zooveel mogelijk kwijt te raken van hét product, dat reeds nu te veel is. Een enkele hooge prijs voor een tuinder beteekent geen winst voor allen. Juist wanneer er geen ruime j markt nog voor het product is, is het voor een I tuinder een heele speculatie om zijn goed ter vei- j ling te brengen. Is het eenmaal gesneden, dan moet j het weg. Staat het nog op het veld, dan kan M rustig afwachten en een prijs bedingen die hem i goeddunkt en wordt de handel op den duur niet gedwongen tot zelfbouw. Wanneer zal van tuinderszijde deze kwestie em- delijk eens diepgaand met den handel besproken worden? Ik ben er van overtuigd, dat VereemgmB „de Koophandel" zich gaarne bereid stelt voor i onderhandelingen, ben zelfs overtuigd,, dat een vr« j en serieus opgezet openbaar debat, vele vooroor- i deelen en verkeerde meeningen zal kunnen weg- i nemen. Hoogachtend, I bonnet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2