NIEUWE Het Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen teNoordscharwoude, uitgeschreven door „Excelsior". Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No, DINSDAG 28 JULI 1931 40e Jaargang 88 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO 5> DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: n«r 3 maanden 1.15. - ff UlIPaVBFiriIlS I, KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Va» 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Die Zaterdag. Voor ons beteekent dezen dag een dag vol besonjes, drukte, gejaagdheid. Be krant moet op tijd verschijnen. Zoo was het ook dezen dag. Ein 'het lukte! De laatste persberichten (Vaz Dias) waren bin nen en weldra klonk het sein: af draaien''. Ein zoo verscheen weer de „N. Langed- Cou rant" met hare „laatste" nieuwsberichten. De verzending voer de „Post"' werd met koorts- achtigen ijver verwerkt, de bezorgers voor de Langedijker gemeenten stonden Vol ongeduld te wachten. Wij wisten het.alreeds! Onze Langedijker ,1a- zers(essen) wachtten vol ongeduld. Waarop? Och, wij zullen het zeer kort zeggen: „Het ging er om wat nu wel ,,de Pers" zou zeggen van het concert van Donderdagavond. Wij wil len hierover niet. uitwijden, maar terecht zeg gen: „Lees de Nieuwe Langedijker Courant en u weet alles." Zoo was het dus Zaterdagmiddag en laten wij niet zeggen: „de Vrije Zaterdagmiddag!" Och, neen! Voor ons luidt immers het parool: Het is Concours! Dit beteekent voor ons, dat hieraan verschillende feestelijkheden zijn ver bonden. Zoo is het ook deze dag. Het programma vermeldt: „Qonoert aangebo den door hét R.K- Fanfarecorps „"Genot door Kunst"', directeur de heer H. A- Maas". Is het te verwonderen, dat wij ons hiervoor opmaken De naam dezer vereeniging zegt ons alles èn niet ten onrechte! Dat weten wij bij ondervinding. Ons courantenbericht, dat de jubileerende ver eeniging een tocht door een. groot gedeelte van Oudkarspel zou maken, spoort ons aan, dezen tocht mede te maken. Waarom Het verslag van den laatsten concertavond nöodigde ons niet alleen uit, neen, bet dwong ons alles wat dezen avond werd gegeven, mede te maken. Zoo hadden wij vernomen, dat de jubilaresse om half 8 zou afmarcheeren van tiet vereenigingslokaal van deh heer Jde Bakker te Noordscharwoude. Nu wij toch den naam van den heer de Bakker noemen, willen wij niet nalaten, nog even iets te berde te brengen. Zoo hebben wij even de anna len van de jubileerende vereeniging nageslagen en wat blijkt? Dat de Harmonie steeds zich heeft kunnen beroemen op de volle medewerking van den heer Jn. de Bakker, die steeds was en is bereid aan zijn bij uitstek hiertoe geschikte lokaliteit al die jaren, bereidwillig voor de ver eeniging beschikbaar stelt. Gaarne brengen- wij den heer Jn. de Bakker hiervoor een woord van hulde, wantook tnj heeft recht op een deel van de groote bel/iaalde successen der Harmonie! Zoo wijst het klokje half 8 en wij zip pre sent. De Harmonie marcheert af naar Oudkarspcl De Pers krijgt een eereplaats, waar zij niet af kan komen, nl. tusschen de beide geleiders van het corps. En wij doen zulks met pleizier- Het •is toch éen parool„Onze Harmonie Onmiddellijk weerklinken de forsche slagen van de tamboers en wij zetten ons in marsch- tempo naar Oudkarspel. Het weer, dat ons, na'de buien van den mor gen, ons in alle opzichten gunstig is, denk. er niet over, ons een nat pak te geven en onder de lustige marschmuziek gaat het voorwaarts V eie inwoners hebben zich reeds buitenshuis bege ven en ook op den terugtocht kunnen wij ons verheugen in eene groote belangstellmg. Precies op tijd wordt het feestterrein bereikt en is het de heer H. A- Maas, onze welbekende en wakkere directeur van „Genot door Kunst die met zijn corps vol ongeduld wacht om te kun- iien concerteeren. '"Wij spreken hier van „vo ongeduld" en niet ten onrechte. Want wij weten, dat met dit concert, ons een kunstvolle avond staat te wachten. In deze zijn wij dan ook niet teleurgesteld en velen met ons. Na ieder nummer klinkt een welverdiend ap plaus, hetgeen vooral opvalt na de beide num mers, waarmede deze vereeniging uitgekomen is in den wedstrijd, nml. „Le Reine Pragique \a H. Stasz-F. Popijen en „De Cjannenburgh van Nico Gerharz. Tijdens het tweede gedeelte, is het tussdaen twee nummers van het programma, dat de Eerv. Heer Kapelaan... directeur van het R. K'. *aa- fareeorps „Genot door Kunst"', het woord richt tot het Bestuur en Leden van de Harmonie „Excelsior" en de talrijke aanwezigen. A-herw zegt dat het hedenavond aan zijne vereeniging de eer is gegeven te mogen concerteeren. Dit is te meer vereerend daar het „Jonge Geno Kunst"', vergeleken bij het „Excelsior dat reeds 35 jaren bestaat, 'de jubilaresse dit concert heeft mogen aanbieden. Spr. wil hier in herinnering txRengen, wat deze week is gezongen over de Wilgen, doch Z.EeiV- wil niet in toepassing brengen, hetgeen de Wilgen als voorbeeld stellen, neen, doch spr. stelt symbolisch voor, dat zij mogen staan als een eik, met een 'breede kroon en dikke stam. „Genot door Kunst" meent niet te moeten volstaan met een ruiker, zooals door andere vereenigingen is gedaan, doch hiervoor meent Z.Eerw. symbolisch te moeten nemen een mes, en 'te mogen kerven in diezelfde stam. Het bestuur van „Genot door Kunst" heeft dan nok gemeend een kleine blijvende herinnering aan te bieden in den vorm van eene medaille, (luid applaus). Spr. hoopt, hiermede de goede verstandhouding nog meer te doen bevorderen en met die kunst steeds meer genot te verschaffen, ön wensoht Excelsior toe dat zij niet 40, 5Q, 75 maar 100 jaar moge bestaan. Hierna reikt de Eterw. spreker onder daverend applaus eene prachtige herinneringsmedaille over aan den voorzitter van Excelsior. Ojp deze medaille staat gegrifd: „Excelsior"' 1896—1931. G. d. K. Nsch. Hierna treedt de heer Kuiper naar voren, die zegt te wenschen zoo goed te kunnen spreken als de kapelaan, .doch zal daarom bet spreek woord in toepassing brengen: „Ieder vogeltje zingt, zooals het gebekt is". Spr. zegt zeer kori te zullen zijn en meent niet beter te kun nen doen, dan hartelijk dank te zeggen voor de geuite wenschen tot de vereeniging gericht. Er is aldus spr., reeds zooveel gesproken en daar het publiek zooveel mogelijk wil genieten, ein digt spr. met hartelijk dank te brengen aan de vereeniging „Genot door Kunst", directeur en kapelaan. (Applaus). Het concert wordt hierna voortgezet en weer klinken de krachtige tonen van 'de marsch „Colonel Bogey"' van K. Alford- Jammer ge noeg is met dit nummer het concert geëindigd. Iloe enthousiast de aanwezigen zijn, blijkt wel uit het feit, dat aan het applaus sdneer geen éinde komt en de heer ,Maas kan er niet van af komen om 'dit nummer te herhalen en weer 'neeft de eminente directeur en zijn leden een storm achtig applaus in ontvangst te nemen. Ein ver diend Deze avond is een waardig slot van de reeks concerten, waarvan zoovelen hebben genoten. Op het feestterrein verblijft men nog eenige uren. Spoedig keeren w;ij huiswaarts om door een weldadigen slaap nieuwe krachten te ver zamelen voor den tweeden en laatsten concert- dag. Ons wacht een drukke, niettemin plezierige taak, want er zal weer veel te genieten zijn. Wij hebben alle hoop, dat friet weer gunstig zal zijn, doch tot onzen schrik worden wij in den nacht gewekt, door geweldige stortbuien, gepaard met krachtige windvlagen. Dit maakt ons bezorgd, doch niet getreurd voor den tijd, het duurt nog lang voor de morgen er is. D|s 2e Goncoursdag. Bij het ontwaken gluren wij door de ramen eneen zwaarbewolkte lucht, een druilerig regentje, wind! Toch begeven wij ons vol hoop naar inet ver eenigingslokaal van den heer Jn. de Bakker om verslag te maken voor de ontvangst van Voorzitters en Secretarissen der deelnemende ver eenigingen ,die om 12 uur zal plaats hebben;. Langzamerhand stroomt de keurig versierde zaal, waarvoor een woord van hulde den heer de Bakker niet mag worden onthouden, vol. Het Bestuur, Eere-Comité, Jury, Commissie leden, Voorzitters en Secretarissen der deelnie- inende vereenigingen zetelen zich op het podium, terwijl vele belanghebbenden en "belangstellenden zich seharene aan de gereedstaande tafels in de zaal. Door den voorz. van het Eiere-Comité, den Edelachtbaren heer Jlnr. A. L. van Sipengler, burgemeester van Noord- en Zuidscharwoude, wordt den aanwezigen een woord van welkom toe geroepen. Spr. dankt in de eerste plaats dan het lid va nhet Eerecomité, Ds. O- J. Staal, die wegens vertrek uit deze gemeente niet aan wezig is ,doch ongetwijfeld dit heugelijk ge beuren in gedachten zal meemaken. Dg. Staal, aldus Z.E-A., was iemand die voor de belangen der kunst steeds op de bres heeft gestaan in déze gemeente iSpr. releveert de reeks van mooie con certen, die deze week hier gegeven zijn en waar voor groote belangstelling is getoond, wat een ondubbelzinnig bewijs is van 'de sympathie, die „Excelsior" geniet aan den geheelen Langen- dijlc niet alleen, doch tot zelfs daarbuiten. Spr. hoopt ,dat het den dirigent, den !neer Pranger, nog vele jaren gegeven moge zijn deze vereeniging te mogen dirigeeren en nog vele successen met haar te mogen behalen. Voorts richt Z.E.A. een woord van dank jot de heeren Juryleden, die weder bereid waren naar hier te komen. Hen wacht vandaag nog een zware taak, mede in verband met de bekroning in den Eerewedstrijd. Spr. hoopt verder, dat de sympathie voor „Ex celsior" tot resultaat mogen hebben dat de con certen, welke des zomers worden gegeven, beter bezocht zullen worden als tot dusver het ge val was. Spr. merkt op, dat de kwaliteit van de deel nemende vereenigingen vandaag minstens gelijk is aan die van de vorige week. Door de deel name van de vereenigingen uit den Helder en Vel/en, welke corpsen in de hoogste afdeeling Uitkomen, zijn de verwachtingen hoog gespan nen. - Met den wensch tot het welslagen van dezen conccursdag eindigt spr. (applaus). Hierna voert het woord de heer J. Kuiper als voorzitter van de jubileerende vereeniging. Spr. zegt met een gevoel van dankbaarheid het woord te hebben gevraagd om iets te zeggen over al hetgeen deze week is gepasseerd. Toen dan het concours geopend werd met het concert van Excelsior op Zaterdagavond der vo rige week, ging er veel in spr. om- Als men terugdenkt aan de voorbereidende werkzaamhe den. aan den grooten arbeid, aan de mogelijke finantieele voordeelen, dan zal een ieder kunnen indenken, dat er heel wat door de gedachte gaat. Het slechte weer van den laatsten tijd heeft onwillekeurig de geest van pessimisme be ïnvloed. Als nu wordt nagegaan wat tot heden tijdens het concours is gebeurd, dan gevoelt het bestuur groote dankbaarheid voor de meer dan groote medewerking van zoovele zijden onder vonden. Spr- betuigt zijn grooten dank aan het Eereoomité, aan de leden der verschillende com missies, aan het bestuur en in het algemeen aan alle leden der vereeniging. Het bestuur heeft van verschillende zijden mogen vernemen, dat de regeling en de orde óp het terrein schitterend zijn en spr. maakt zijn compliment aan de leden der ordeoommissie, die huu taak zoo tegenover het bestuur 'nebben be grepen. j Dankbaar is spr. voor de medewerking der verschillende vereenigingen, die zoo bereidwillig waren te eoncerteeren én daarmede groote be langstelling hebben gewekt. Door deze concerten hebben die vereenigingen getracht de belangstelling voor .de muziek op te wekken en hebben zij er zeer véél toe bijge dragen om het publiek te leeren luisteren. Alles moet dan ook in het werk worden gesteld om de menschen ondgr het bereik der muziek te brengén. Immers muziek trekt aan en het doel is dan ook volkomen geslaagd. Als spr. denkt aan de finaincieele zijde, dan is het. succes ten zeerste vergroot door de con- certeereride vereenigingen. iSpr. uit den wensch, dat deze propaganda vruchten moge dragen en hoopt dat de medewer kende vereenigingen nog jarenlang aangename herinneringen aan Noordscharwoude zullen .heb ben (applaus). Vervolgens wordt het woord gevoerd door den WelEid. Heer J. H. Keizer, lid van het Eere comité. Z.Ed. wenscht tot den Eerevoorzitter, Voorzitter, bestuur en musici in verband met dit mooie jubileum een enkel woord te spreken. In de eerste plaats wil spr. zijn dank uiten aan den voorzitter als leider en alle andere be stuursleden dat spr., ondanks thans geen burger van Noordscharwoude te zijn, alwaar spr. jaren lang heeft gewoond en thans te Alkmaar verblij vende ,de uitnoodiging te hebben mogen ont- vangen om zitting te nemen in het Berecomité. Spr. zegt: „Als ik denk aan het mooie Alk maar, dan wil spr. hiermede niet vergeten het mooie Noordscharwoude. Spr- heeft zidn hiermede uitgelaten over het „mooie Noordscharwoude"1 en heeft hij altijd en altijd met Inet grootste genoegen deelgent men aan alles wat door Noord scharwoude wordt gepresteerd. Waar thans op deze wijze Spr.'s persoon is erkend, voelt spr. zich verplicht dank te bren gen voor deze erkenning. ISpr. zegt: Als ik denk wat ik als burger heb medegemaakt, dan zie ik de klimming van de Harmonie en verplaats ik mij naar het begin der vereen. Alles passeert mij' dan als in een 'ka- leidoscoop en zie ik nog de opening van de vei ling te Noordscharwoude, toen de Harmonie het Wilhelmus speelde en het zoo afmaakte, dat aan het einde nog slechts één muzikant speelde, (ge lach). Als wij thans de prestaties zien, dan heeft Excelsior toch wel vorderingen gemaakt. In gedachte maakt spr. de avonden méde, dat zij concerten gaf bij walmende petroleumlampen. De zaal kón men overkijken en hoe? Spr. zegt: „Eere aan die dracht", want men keek over een dak van boerenhoedjes. Zoo zat men in een dikke rookwalm te luisteren naar de schette rende fanfares, die dikwerf van dien aard waren, dat men moest oppassen, dat het gelag, wat voor zich stond, niet oihviel! (gelach). 1 Toch waren het aldus spr., mooie avonden. En als dan aan het eind van den avond in het West- friesch dialect aan ons werd gevraagd: „Hoe was het? Hebben wij-niet mooi bloazem?"' dan denkt spr. terug aan die gemoedelijkheid, aan dien gemoedelijken geest, die er toen heersch- te, doch dan moet spr. zeggen, dat de voorzitter thans een anderen geest meemaakt. C Tevens herinnert spr. zich den avond van Ltonderdag jl„ toen spr. het concert heeft bij gewoond op het mooie terrein, dat door hem zoo dikwerf is bezongen, omdat het zulk een mooi, poëtisch plekje is, daar waar de muzen van den Olympus afdalen om -aan zijn voet de Zonen van Apollo te huldigen. Toen, ja toen daverde het applaus. Dit alles is verkregen door de krachtige lei ding van den voorzitter, door de eminente kun de van den heer Pranger, door de goede geest onder de leden, door de geest van de burgerij". Spr. wenscht, dat de voorzitter, de directeur en de leden nog jarenlang, op deze wijze voort gaande, den bloei der vereeniging de kunst zul- )len bevorderen en hooghouden, (daverend appl.). De volgende spr. is het lid van het Eere comité, de Edelachtbare heer A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel. 'Spr. zegt met groot genoegen indertijd de uitnoodiging te hebben aangenomen om in het Eere-comité zitting te nemen en kan nu wel zeg gen, geen spijt te hebben deze uitnoodiging te hebben aanvaard. Hierdoor heb ik toch, zegt spr., wedstrijden en concerten in 'de afgeloopen week kunnen bijwonen, met uitzondering van Dinsdagavond, toen ik was verhinderd. Vooral Donderdagavond stond in het teeken van de kunst. U, mijnheer Pranger, als dirigent van de vereenigingen, welke dien avond optraden, u zijt wel te benijden uw scepter te zwaaien over corp sen, wélke zulk een hooge trap van muzikale ontwikkeling hebben bereikt. En nu zie'ik, zegt spr., om mij tot den Langendijk te bepalen, de vaandels van de corpsen van Noordscharwoude en Zuidscharwoude, rijk beladen ,niet alleen met j medailles, doch met lauwertakken en -kransen, onder uwe eminente leiding op verschillende cqn- coursen behaald. Ein nu kom ik, zegt spr. waar I ik wezen wil en richt hij zidn tot de besturen der vereenigingen, welke heden den vreedzamen j kamp zullen aanvangen. Den vorigen Zondag j is het mij opgevallen, toen de Voorzitter der j Jury den uitslag van de conoertwedstrijd mede- deelde, bij het verwerven van een tweede of derde i prijs, geen enkele juichtoon uit de betrokken) J vereeniging opsteeg. Ein zie, geachte aanwezi- i gen, dit ryu 'is af te keuren, want het is zoo terecht door een der juryleden opgemerkt, dat deze gaarne elke mededingende vereeniging eqn eersten prijs zou willen toekennen, maar het moet verdiend zijn. Ein daarom doe ik een beroep op u, dat dit deze dag niet het geval zal zijn en dat hedenavond bij elke mededeeling van de jury, hetzij een eerste, tweede of derde prijs mocht worden toegekend, hoerageroep over het feestterrein zal klinken, wat voor u heeren juryleden de schoonste belooning zal zijn voor de zware taak, welke u heden wacht. Spr. eindigt met den Wensch dat het „Eixcelsior" met «naar Voorzitter, bestuur, leden en haar hoogst be kwame leider voortdurend goed moge gaan. Nogmaals wordt gesproken door den WelEri. heer J. H- Keizer, doch nu in zijne kwaliteit als Redacteur van de Nieuwe Langedijker Crt. die namens de Pers den voorzitter en bestuur hartelijk 'dank brengt voor hunne medewerking, loyale houding en vriendelijke ontvangst haar bewezen. Spreker is het bestuur zeer erkentelijk voor de vriendelijke manie rwaarop het zijn plif.ht heeft begrepen, (applaus). D'e Bcrevoorzitter brengt hierna nogmaals hul de aan de Harmonie „Eixcelsior", voor het initia tief, genomen tot het houden van Inet concours. Hulde brengt spr. aan het Uitvoerend Qomité voor de wijze van inrichten en voor de volmaakte wijze waarop alles voor elkaar is gezet, voor de ontvangst van het publiek, voor de zitplaatsen, enz. 1 Ook de overige oommissie brengt Z.E.A. hul de, niet te vergeten de Commissie van Orde, die door haar werken bereikt heeft, dat Inet con cours zonder eenige wanklank plaats heeft. Voor üe technische adviseurs beeft spr. niets dan lof, asook voor de Commissie van Versiering. Tenslotte dankt spr. allen voor hunne tegen woordigheid en uit de hoop, dat 'net den heer Pranger gegeven moge zijn, op het concours van Zondag a.s-, zij het dan niet met Excelsior, maar met „Genot- door Kunst", dat hij met het corps Excelsior gaat en huiswaarts zal keeren met de hoogste prijzen, (applaus)- Hiermede was ook dit gedeelte geëindigd en maken allen zich gereed voor den Marschwedstrijd. die om half 2 zal aanvangen. Voor dezen wed strijd. zijn drie vereenigingen ingeschreven. De publieke belangstelling is enorm en "het is weer de Rijkspolitie, die onder leiding van "den heer 3. Rood, evenals den eersten- concoursdag, voor eene keurige regeling èn van het. verkeer èn van het Verloop van den wedstrijd zorg draagt. Hiervoor alle hulde! Nadat de deelnemende corpsen het vereischte gedeelte hebben afgelegd en wordt doorgemar cheerd naar het conooursterrein, nadert alras '.iet, aanvangsuur voor den

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1