Gemeenteraad Oudkarspel a De nieuwe Schoolgeldregeling - Aanzien lijke verlaging - De Heer Zaagman niet toegelaten als raadslid - Beroep op Ged. Staten - De economische toestand in de gemeente - Een voorstel om de Kermis niet te laten doorgaan afgewezen - Af scheid wethouder Kroon - De begroeting voor de kabileering - Te werkstelling van werkloozen. Gister, Dinsdagavond, vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Voorzitter de Burgemeester, de E. A. Heer A. J. Wijnveldt. Voorzitter opent de vergadering met welkom aan leden en Pers en hoopt dat de besprekingen van zakelijken en aangenamen aard mogen zijn. De notulen worden na een kleine opmerking van den heer Zaagman goedgekeurd. Stemmingen zullen aanvangen bij den heer Bak ker. Mededeelingen: De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen: van Ged. Staten dezer provincie goedgekeurd terug is ontvangen: a. De gemeente-rekening over het jaar 1928, als mede van de gemeentebedrijven over dat dienstjaar; b. raadsbesluiten tot wijziging der gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1930; c. dat het grasgewas van het perceel Schuitslijk bij» openbare inschrijving voor 1931 is gegund aan P. Kostelijk te Oudkarspel voor f40.— d. Mej. B. Zaagman-Schuitmaker vanaf 15 Juni jj. door ziekte verhinderd is haar werkzaamheden als vroedvrouw te verrichten. Volgens art. 12 van haar instructie moet de gemeente f 6.00 per week bijdragen in de kosten van vervanging; de gemeente vroedvrouw uit Broek op Langendijk voorziet in 4e practijk. Gisteren, 27 Juli heeft ziJ de practijk her vat. e. dat de Commissie van Uitvoering in den kring Barsingerhorn van den Vleeschkeuringsdienst be richt, dat de kring Oudkarspel voor de tijdelijke aansluiting tot.l Januari 1932 niet zal behoeven bij te dragen in een eventueel te kort van de verwer kingsinrichting. Ingekomen stukken. a. Rekening der U. L. O.-School der gemeente Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Oudkarspel over 1930; De ontvangsten hebben bedragen f 1513.14, de uit gaven f 1840.44, nadeelig saldo f 327.30, waarin het aandeel voor deze gemeente bedraagt f 109.10. b. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1930. Wordt behandeld bij de gemeenterekening. c. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1932. Wordt behandeld bij de Gemeente-begrooting. d. Processenverbaal betreffende verkiezing van den gemeenteraad; e. Mededeeling van den Voorzitter van het Cen traal Stembureau, dat de nieuw benoemde leden van den gemeenteraad hun benoeming als zoodanig aan nemen; f. Aanbieding gemeente-rekening, dienstjaar 1930. De commissie voor onderzoek zal worden gevormd door alle raadsleden, buiten de beide wethouders. Ingekomen zijn nog; Het verslag over 1930 van den Keuringsdienst voor waren; De begrooting voor 1932 van de Gezondheids- Commissie te Schagen; Het aandeel voor deze gemeente bedraagt f 18.09. IV. Voorstellen Burgemeester en Wethouders. 1. Wijziging verordening op de heffing van schoolgeld voor gewoon lager onderwijs. De heer Kostelijk kan zich geheel met B. en W. vereenigen. De voorzitter zegt, werd vroeger betaald naar het zuiver inkomen, nu gesproken wordt van belastbaar inkomen. De nieuwe schoolgeldregeling luidt aldus: Bij een belastbaar O inkomen van 8 CÖ 3 van tot en met i f 1000.— f 1200.— 2 - 1200.— - 1400.— 3 - 1400.— - 1600.— 4 - 1600.— - 1800.— 5 - 1800.— - 2000.— 6 - 2000.— - 2200.— 7 - 2200.— - 2400.— 8 - 2400.— - 2600.— 9 - 2600.— - 2800.— 10 - 2800.— - 3000.— 11 - 3000.— - 3200 12 - 3200.— - 3400.— 13 - 3400.— - 3600.— 14 - 3600.— - 3800.— 15 - 3800.— - 4000.— 16 - 4000.— - 4500.— 17 - 4500.— - 5000.— 18 - 5000.— - 5500.— 19 - 5500.— - 6000.— 20 - 6000.— - 6500.— 21 - 6500.— - 7000.— 22 - 7000.— en hooger o f 2.60 - 3.90 - 5.20 - 6.50 - 7.80 - 9.10 - 10.40 - 11.70 -13.— - 14.30 - 15.60 - 16.90 - 17.20 - 18.50 sél !!g s ,a -O f 1.25 -1.50 -1.75 -2.00 -2.25 -2.50 -3.25 -4.25 -5.50 -6.75 -8.— -8.— -8.— -8.— 2. Onbewoonbaarverklaring vaii perceel, "Wijk A, no. 103, (eigenaar J. Schagen te Langereis). De voorz. zegt dat deze procedure een gunstig verloop heeft gehad. De eigenaar 'neeft geen ver anderingen aangebracht en is de woning op ad vies van de Gezondheids-Commissie onbewoon baar verklaard. 3. Wijziging gemeentebegrooting, dienstjaar 1931. 4. Wijziging gemeente-rekening, dienstj. 1929. De wijzigingen van de gemeentebegrooting zijn van form eel en aard en worden aangebracht. De wijziging van de gemeente-rekening betreft een advies van Ged. Staten om de vergoeding voor den tijdelijken ambtenaar Sloof alsnog in de rekening op te nemen. Wanneer dit niet wordt gedaan, zal het be drag door Ged. Staten worden aangebracht. De heer Kostelijk zegt dat besloten is uit spraak door Ged. Staten te laten doen. Spr. houdt zich daaraan en zal er zich nu bij neerleggen. De voorz. zegt verheugd te zijn, dat deze zaak nu haar beslag heeft gekregen. Gebleken is nu toch dat E. en W. "hun boekje niet te buiten zijn gegaan. Diat er verschil van meening was tusschen den Raad en E. en W. is niet erg, maar als voorz. ben ik blij, dat wij niet verkeerd hebben gehandeld. Ik hoop dat de raad er deze leering uit mag trekken, dat men meer vertrouwen moet stellen in de leiding van den vloorz. En mijn vertrouwen dat wij niet verkeerd hadden gedaan is gelukkig niet beschaamd. De heer Kostelijk wenscht den raadsleden in overweging te geven in 't vervolg secuur te gaanj met wat op de begrpoting wordt geplaatst. Wij hebben niet gehandeld uit wantrouwen, maar meenden in ons recht te staan. Daarom zijn wij toen op de zaak ingegaan. De voorz. zegt dat dit zeer juist is. Ein juist omdat het op de begrooting stond, heeft Z.EA. er niet aan getwijfeld of E. en W. mochten doen wat zij hebben gedaan. De wijziging wordt aangebracht. 7. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd? leden gemeenteraad. Voor dit onderzoek worden aangewezen de heeren Jb. Kroon, P. Pijper en Jb. de Boer en wordt de vergadering geschorst. Ka heropening verklaart de heer Kroon dat de stukken zijn nagezien en in orde bevonden. Kaar aanleiding van het feit echter dat de ednt- genoote van den heer Zaagman, gemeentelijk verloskundige is, weet. de Comm. niet of de heer Z. al dan niet kan worden toegelaten. Gaarne zou men van den voorz. vernemen hoe het hiermede staat. Ten opzidnte van de andere heeren bestaan geen- bezwaren tot toelating. De voorz. zegt dat de Comm. zich niet heeft uitgesproken. Z.E.A. zit hier echter niet om een oordeel te vellen. De Comm. moet echter advies uitbrengen over al- of niet toelating. De heer Kroon zegt persoonlijk geen bezwaar te hebben. Waar echter de instructie van de ver loskundige niet duidelijk is, heeft de Comm. geen vast besluit genomen. De voorz. De Comm. onderzoekt de geloofsbrie ven en adviseert tot al of niet toelating. Wan neer de Comm. meent dat er bezwaren zijn moet men eenvoudig adviseeren tot niet-toelating. De heer Zaagman is wel zoo bekend met de wet, dat hij zijn weg weet. Maar gezien het teeken waarin de verkiezin gen hebben .gestaan, onthoud ik mij van advies. De Cömm. trekt zich opnieuw terug en advi seert bij terugkeer den heer Zaagman niet toe te laten, waartoe wordt besloten. Be voorz. dankt de Comm. voor haar werk en zegt dat dus alle heeren zijn toegelaten met. uitzondering van den heer Zaagman. De heer Zaagman zegt dat het 'nem genoegen doet dat de Comm. een naar haar oordeel recht vaardige uitspraak heeft gedaan. Men moet deze zaak objectief beschouwen. Ik dank de Comm. voor haar kloek besluit. Zij meende de letter van de wet te moeten volgen. Ook ik zal de letter van de wet volgen en dan moet men het in Haar lem maar uitzoeken. De heer Kostelijk. Is er dan een nieuwe wét? De voorz. 15 April is een wijziging van de j Gémeentewet in werking getreden. Daarin komt een bepaling voor dat er betrekkingen zijn, die i een vervulling van het raadslidmaatschap niet mogelijk maken voor de(n) echtgenoot of echt- genoote. Waniieer aangetoond kan worden, dat mej. Zaagman niet absoluut .s belast met de armenpraktijk, dan kan de heer Zaagman niet worden toegelaten. Rondvraag. De voorz. zegt dat het een paar weken geleden is, dat hij werd opgeroepen voor een vergadering te Alkmaar, in verband met de aardappelziekte. Onderscheidene burgemeesters waren hiertoe door de regeering opgeroepen. Enkelen hingen een schril beeld op over den toestand in hun ge meenten. Het resultaat van deze vergadering is geweest, dat wij als burgemeesters werden uitgenoodigd ons in verbinding te stellen met de tuinbouwvereenigingen, om te zien hoe de ziekte heeft geheersdnt. Door de Eendracht"' zijn gegevens verzameld, die in totaal 110 tuin ders omvatten. Men heeft nagegaan dat de opbrengst van 75 bunder 998884 kilogram aardappelen minder heeft bedragen, zoodat kan worden gezegd dat ongeveer 2/3 door de ziekte niet tot haar recht is gekomen. Nu is het de vraag, wélke maatregelen dooi de regeering zullen worden genomen. Voorz. zegt nu niet te spreken als burgemees ter, of als voorz. van den raad, maar als „bur gervader", hetgeen, hij ook is, en 'neeft hij zich afgevraagd of er nu niet iets moet gebeuren, of er nu niet een klank moet worden gehoord in andere, niet-tuinbouwende streken, hoe droevig het hier wel is gesteld. Het is verre van mij om de menschen pessimistisch te maken, maar .als overheid hebben wij todn een taak te vervul len. Wanneer wij weten, dat er een achterstand aan landhuur is over 1929 van f977 en over 1930 van f3565, dat de gemeentè garant is voor f 5900 aan verstrekte credieten, moeten wij dan niet eens laten zien en voelen hoe treurig de toestand hier is? Wanneer er geklaagd wordt, krijgt men als antwoord te hooren, dat het wel niet zoo erg zal zijn, want er wordt feest na feest gehouden en ieder feest aan den Langendijk slaagt. 'Om nu te laten zien dat u en ik wel degelijk overtuigd zijn van den ernst van den toestand, zou ik aan u willen voorstellen om dit jaar geen kermis te houden, noch in Augustus, nodn in September. Wanneer dit aan den Haag kan worden bericht, dan zal men kunnen zien, hoe noodig het is Als er vermakelijkheden zijn, willen de kinde ren natuurlijk heen. Maar moeder heeft geen geld daarvoor! Om eens een oud spreekwoord te gebruiken de gelegenheid maakt den dief. En wanneer het met geld g;oed te maken was, zou ik dit gaarne geven uit privémiddelen. Hoe zal de toestand worden? Het treft thans niet meer alleen 'de tuinders. Ook de beter gesitueerden gaan gebukt onder dezen toestand. De vorige week hebben we, zooals u heeft kun nen lezen, een ernstige vergadering gehouden Daar waren 6 menschen bij elkaar, die besloten geen feest te houden. Willen wij indruk maken, dan zal deze daad zeer zeker de oogen in den Haag openen. Wat ik thans heb gezegd, moet men mij niet ten kwade duiden, maar ik meende dit als mijn overtuiging ernstig te moeten voorstellen. Die heer Kijper geeft alles toe, walt door den voorz. naar voren is gebracht. Maar het feest in Noordscharwoude is ondanks de malaise druk bezocht geworden. Ik kan mij echter nog niet met u vereenigen, ondanks het geziene in Noord scharwoude. Als er iets te doen is, schijnt er nog wel geld te zijn. Ik durf echter voor dit jaar de kermis niet af te schaffen, gezien het verloop van de feesten in Noordscharwoude. De heer de Boer is ook van gedachte dat d feesten geen goeden klank laten hooren. Ik voel wel voor het voorstel, de tijden zijn slecht en het ziet er treurig uit. De festiviteiten doen geen goed en ik had er ook al over gedacht. Spr. zóu er echter iets aan willen verbinden en zou' aan 'de omliggende gemeenten willen vragen om ook daar de kermis niet te laten doorgaan. Anders gaan de jongelui toch naar andere ge meenten toe. De heer Kroon zegt dat door den voorz. een goed beeld is gegeven van den toestand. Ook ik heb mij tegen de feesten van de 5 V's verklaard. Maar wanneer wij geen kermis houden, treffen we weer andere menschen, die er door verdienen. De voorz. Dikke boeken. De heer Kroon. De menschen krijgen daar door toch een flinken omzet. Ook in de andere gemeenten gaan de kermissen door. Spr. is niet voor het voorstel. De hepr Zaagman zegt dat men hier algemeen van oordeel is, dat 't niet gaat. Maar wanneer wij nu alles gaan stil leggen en de kermis is ook een onderdeel van het economisch leven, dan worden we heelemaal arm. Daar wordt door anderen aan de kermis ver diend en niemand wordt gedwongen om er heen te gaan. Wie de kermis wil mijden, kan dat. Maar wan neer zij dit jaar niet doorgaat, worden er weer anderen door gedupeerd. Velen krijgen er we ken van tevoren werk door. Het is een moeilijk probleem! 'i Die heer Kostelijk zegt dat de feesten altijd bezocht worden. Het bevreemdt hem ednter, dat hierover gesproken wordt. Want al was het in Noordscharwoude druk, er waren toch bijna geen tuinders aanwezig. Wanneer de regeering den ernst van den toe stand moet begrijpen door het niet laten door gaan van de kermis, dan is het wel treurig dat het daarmede moet worden gezocht. Als het al reeds slecht is, en je mag dan ner gens meer komen ook, dan kunnen we alles wel opdoeken. Persoonlijk gevoelt spr. niets voor de kermis. Maar de arbeiders zijn verhuurd op het ontvan gen van kermisgeld en het is hun faest. De regeering kan evengoed'wel begrijpen dat het thans slednt gaat. In de oorlogsjaren toen er fllOO en f1200 voor een wagon kool werd ontvangen, wist de regeering wel waar de Lan- gedijk lag. En nu mag men spreken van een tuinbouwen- de gemeente, de helft van de ingezetenen is geen tuinder. De jongelui en zij, die in loondienst zijn, gaan dan toch naar elders met hun kermisgeld. Die heer Bakker kan den gemoedstoestand van den voorz. wel begrijpen. Ook kan hij zich ver- eehigen met den heer Zaagman. Wanneer het leven economisch wordt stilgelegd, zal er nog meer werkloosheid komen. Ook ik geef niets om de kermis. Het bestuur van de 5 V's heeft besloten om geen feest te geven. Maar wanneer men een mooi feest had geeven, waarop men alle middagen toegang had voor een gulden of f 1.50 met het geheele gezin, dan had het den mensdnen minder gekost dan op de kermis alleen. Het is gewenscht dat de gemeenten een ster ken druk uitoefenen op de regeering om steun te krijgen voor den tuinbouw. Laat men maar eens zien naar het democratisch Denemarken. Daar heeft de regeering f30 millioen uitgetrokken voor de noodlijdende tuinders. En men heeft de gelden daarvoor gevonden bij de hooge inkomens, de vermogens en afschaffing van Leger en vloot. Wanneer de gemeenten gezamenlijk een groote kracht gaan ontwikkelen, dan zal de regeering er zeker nota van nemen. De voorz. antwoordt op het gesprokene, dat men het ook moet beschouwen als een gemoedsuiting van hem. Nooit moet men trachten druk uit te oefenen op andere gemeenten, omdat daar andere toestanden heerschen. Zou er een statistiek zijn aangelegd van het pas sagiersvervoer door de autobussen, dan zou men kunnen constateeren, dat het vervoer ontzettend veel lager is dan het vorig jaar. Alleen zij, die moeten reizen, maken er gebruik van. Nogmaals gaarne zou ik een groot offer willen brengen, wanneer de toestand daarmede kon wor den verbeterd. De besprekingen hebben echter dit resultaat ge- had, dat thans gedocumenteerd is vastgelegd, waar- om de kermis wel doorgaat. Maar wanneer de belangen der gemeente Oud karspel moeten worden verdedigd, waar en op welke plaats ook, dan zal men in mij steeds een warm voorvechter vinden. De heer Kostelijk. Ik dank u voor deze woorden' De voorzitter zegt dan dat dit wel de laatste raadsvergadering is van den ouden raad. Eén van de tegenwoordige heeren keert niet terug en wel wethouder Kroon. Mijnheer Kroon, 4 Sept. 1923 hebt gij uw intrede gedaan in den raad en werd door het vertrouwen van den raad benoemd tot wethouder. In 1927 werd u weer benoemd en tevens weder als wethouder. 5 jaren heb ik persoonlijk met u samengewerkt en ik kan verklaren, van op hoogt aangename wijze. Met ernst, ijver en opgewektheid hebt gij de aan u opgedragen functies vervuld. Als raadslid met daarnaast als wethouder, vertegenwoordiger in de lichtbedrijven en als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Met warmte en toewijding hebt gij uw taak waar genomen ten koste van veel tijd en moeite. U heeft gemeend u niet meer beschikbaar te moeten stellen. Dat spijt mij, want met U gaat heen een goed raadslid en wethouder. Tweemaal werd u geroepen om als loco-burge meester op te treden, wat lang geen slnicure voor u was. De eerste maal rustte deze taak 6 maanden op u. En ik heb ondervonden dat de gemeentezaken gedurende dien tijd in volkomen orde waren. En wanneer ik de notulen van de vergaderingen uit dien tijd lees, dan blijkt, dat u uw taak heeft ver richt ook tot genoegen van den raad. Nog pas zeer kort geleden werd deze taak u voor den tijd van 2 maanden opgedragen. Een tijd van moeite en drukte, daar deze viel in de crediet aan vragen. Juist daarom weet ik ook, dat het loco-burge meesterschap zeer moeilijk door een ander zooals door u zal kunnen worden waargenomen. Van 1923 af bent u wethouder geweest en is uw weg niet altijd over rozen gegaan. Wie aan den weg timmert, heeft altijd critiek op zijn werk, en dat ondervinden wij wel zeer. Wij als autoriteiten wonen in glazen huisjes. Het doet mij leed dat de laatste jaren de ver houding in den raad niet is geweest zooals zij had behooren te zijn. Maar de geschiedenis zal wel uitwijzen hoe ge uw taak steeds hebt waargeno men. Scheiden doet wee. Maar de scheiding is voor hem het zwaarst, die heengaat. En wanneer over 4 jaar door de kiezers weer een beroep op u mocht worden gedaan, hoop ik, dat u aan dien roep ge hoor zult geven. U bent nog te jong om u terug te trekken. Ik weet, dat wat u gedaan hebt bij allen in aan gename herinnering zal blijven voortleven. Ook wil ik een beroep doen op uw vriendschap. Niet ambtelijk, maar als mensch tegenover mensch. Van harte wensch ik u en de uwen het beste toe in uw verder leven. Wethouder Kroon dankt voor de hartelijke woor den tot hem gesproken. Het doet mij leed dat ik deze vergaderingen niet meer zal bijwonen en het zal mij ook zeer vreemd zijn. Tijdens mijn lidmaatschap is er veel voorgevallen en hoop ik dat wat door mij is gedaan tot bloei van de gemeente mag zijn. En van harte hoop ik dat het laatst genomen besluit, zeker wel het be langrijkste de ondergrondsche kabel vrucht mag dragen voor de gemeente. Met mijn collega Bakker heb ik ook steeds ge- noegelijk samengewerkt en daarvoor breng ik hem dank. Dank aan de raadsleden voor hun medewer king en aan de Pers voor het wereldkundig makerf van mijn gesproken woord. Dan doet de voorzitter mededeeling dat is inge komen de begrooting voor de kabileering. De kabels worden geleverd door de Twentsche kabelfabriek voor f57000. Het leggen, het maken van de huisaansluitingen enz. f 95000.Merkblokken f 1650.Meterborden f 4000. Voor onvoorziene uitgaven, honorarium ad viesbureau f 13350.—, totaal f 171000. De voorzitter voegt hieraan toe, dat de infor maties van de gemeenten Noord- en Zuidschar woude dan toch van belang zijn geweest, omdat een belangrijk bedrag is verdiend. De eerste begrooting toch vroeg een bedrag van f 190.000. Met nadruk werd er door den voorzitter op ge wezen, dat de werkloozen uit de 5 betrokken ge meenten, zullen worden te werk gesteld aan dit werk, mits zij zich aanmelden bij de arbeidsbemid deling. Vanaf heden staat de gelegenheid open om zich aan te melden. De voorzitter verzoekt dan nog den heer Bommer de bewoners aan den dijk aan te sporen tot aanslui ting, omdat dan de kabel daar wordt doorgetrokken. De heer Rijper vraagt naar het uitbaggeren van de lient naast zijn woning en vraagt of het spoedig kan gebeuren. De voorzitter antwoord dat dit staat te gebeu- n. Wethouder Bakker dankt dan nog den voorzitter voor de woorden tot Wethouder Kroon gesproken. Deze zijn mij uit het hart gegrepen. Steeds hebben de heer Kroon en ik in B. en W. prettig samenge werkt, en waren er weinig verschilpunten. Ook ik dank hem voor alles wat hij gedaan heeft en wensch hem en de zijnen alle goeds. De heer Kroon dankt hiervoor. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. Reeds eerder aan onze abonnees te Oudkarspel als extra nummer toegezonden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3