PHIOL Voor Verstrooiing en Verpoozing =E=n H a H bij Wiel rijd err; netten en Stukloopen van Huid i Voeten, verzacht en geneest men met Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. JiJ. Woensdag behaalde het Chr. Mannenkoor „De Lofstem", onder leiding van haren directeur, den heer Paul Kok, op het gehouden Nationaal Concours te Zeist, een le prijs in de 2e af deeling en een 2e prijs in de eere-wedstrijd. In aanmerking nemende, dat in de eere-wedstrijd gekampt moest wordenu tegen koren uit de le en superieure afdeeling, welke geen prijs behaalden; dan blijkt daaruit dat het én voor directeur én mannenkoor een prestatie is geweest met het be halen der prijzen. Onze felicitatie heeren! En we hopen dat èn directeur èn leden op den ingeslagen weg mogen doorgaan en de roem van den Langendijk, betref fende de kunst, hoog houden, door met energie en volharding steeds meer lauweren te oogsten in de toekomst. BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. Huitema, slaagde voor het examen L. O. Handelskennis met bevoegd heid tot les geven. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is opgericht eene afdeeling van arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, nadat het hoofdbestuurslid, de heer Hillanga van Haar lem, de wenschelijkheid van oprichting had uit eengezet. De afdeeling bestaat uit 20 leden, en het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld: KL Kliffen, voorzitter; P. de Boer, seccretaris en C. Swart, penningmeester. BROEK OP LANGENDIJK. Wij vernemen, dat door het bestuur van de on langs opgerichte vereeniging „Huiszorg" als vaste helpsters zijn aangesteld de dames A. Plakman te Oudkarspel en A. Schoon te Broek op Langendijk. De beneomden treden 1 Augustus, dus heden in functie. Dat de vereeniging recht van bestaan heeft, be wijst wel het feit, dat een der dames reeds op den eersten dag in een gezin als helpster dienst zal ZUIDSCHARWOUDE. Een bouwer alhier moest constateeren dat op zijn akker de z.g. valderziekte heerschte en wel van zoodanige omvang dat hij alles heeft moeten opplukken, waardoor een a.s. voorraad van pl.m. 6000 roode kooien verloren gegaan is. N S e w s-15j rif i n g en Voor Burgemeester de Vlugt een hooge Blritsche anderscheiding. De koning van Groot-Biritta'nnië en Ierland heeft den heer W;. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, benoemd tot Knight Commander of the Most Exellent Order of the Eritfin Empire. De Ixitsehe gezant bij ons hof, sir Odo Rus sell heeft den heer D:e Vlugt de versierselen over handigd. De Most Exellent Order of the British Empire is in 1917 ingesteld. Grootmeester der orde is de prins van Wales. De orde wordt verleend voor diensten, bewezen aan het Britsche Kijk, zoowel in het Kijk zelf als daarbuiten. De hoogste rang in de orde is'Knight Grand Cross, daarna volgt Knight Commander; voorts zijn er commanders, officieren en leden. Het motto van de orde is,,For God and the Empire'; de kleur van de versierselen is purper. De korte aanduiding van den rang, welke den heer De Vlugt in deze orde is verleend, is Kt. B. El- Denzelfden rang bekleedt ook dr. H. Detering, die in Engeland sir Henry wordt ge noemd. Als de heer Le Vlugt een "Engelschman was, zou hij zich mogen noemen, sir W„ de Vlugt. Daar de Grondwet zegt, dat vreemde adeldom door geen Nederlander kan worden aangenomen, kan de heer De Vlugt dezen titel niet officieel voeren. De hem thans verleende onderscheiding staat met het recht op dezen titel echter gelijk. Buitenland Bieardmaa en Pelamdo over den Oeeaan, De Amerikaansche Oceaan vliegers Russell Bo ardman en John Polando hebben den afstand New York—Stamboel bedragende 4984 mijl, afgelegd in totaal negen en veertig uur en vijf minuten, en daarmede het lange afstandswereldreoord ge broken ,dat sedert October 1929 op naam stond van de Eransche vliegers Costes en Biellonte, die dit record vestigden door hun non-stop vlucht ParijsMandsjoerije, over een afstand van 4911 mijl. De Oceaanvliegers deelden mede, dat zij slechts even bij New Eoundland de zee hebben gezien. Verder vlogen zij voortdurend in of boven een dichten mist, wat ook de oorzaak was, dat zij gedurende de heele vlucht niet waren opgemerkt en men zich over hun lot ongerust maakte. Zij vlogen over Ierland, Londen en Parijs, zonder dat men het merkte. Boven Le Bourget hebben zij een pakket kranten naar beneden geworpen met het verzoek, dit pakket namens de Ocaaanvlie- gers aan den burgemeester van Parijs te willen overhandigen. Elerst gisteren heeft men de kran ten op het vliegveld gevonden. Vervolgens vlogen de vliegers over de Alpen en bereikten Donder dagmiddag te 13.16 uur Stamboel- Geref. J. V. „Soli Deo Gloria" afd. II. Broek op Langendijk. Agenda voor Zondag 2 Augustus. W. Dirkmaat. Gew. Gesch. Schets 7. „Noachs Godsspraak." O. Koedijk Jz., M. O. I. Schets 11. „Dienstbaarheid". CJbr. Ger. J. V. Spr. 9:10a. Broek op Langendijk. Agenda Zondag 2 Augustus. E. Jong. Gew. Gesch. Hand. 11—2038. J. Hoogland. Opstel G. B. Art. 19, „Van de vereeni- niging en het onderscheid der twee naturen van Christus in één persoon". Voorm. 10 en nam. 4 uur Ds. A. Dragt J.Hzn. Een nieuw Leenii^gsplan. Fransehe hulp. Elr wordt melding gemaakt van een nieuw plan dat blijkens een aan Havas verstrekte mededee- ling, te Parijs is uitgebroed voor hulpverlee ning aan Duitschland. Een aantal kunsthande laars in de Fransehe hoofdstad zo unl. op de ge dachte zijn gekomen Duitschland een leening van een milliard frs. aan te bieden, waarvoor de schilderijen der groote oude meesters in dé Duit- s?he musea als onderpand zouden moeten dienen. De schilderijen zouden naar Parijs moeten wor den overgebracht en hier worden tentoongesteld en na aflossing der leening naar Duitschland te- rugkeeren. Wij wachten nu op een volgend even ingenieus denkbeeld. Blriand ernstig ziek. 'In verband met berichten, dat Briand met een zware verkoudheid uit Londen zou zijn te ruggekeerd, zoodat hij het bed moest 'nouden, meldt de correspondent v. h. „Hdbld." te Parijs: Le ziekte van den heer Briand blijkt veel ern stiger dan de eerste berichten deden vermoeden. Het raadplegen van "dr. Vaquez, specialist op het gebied van hartziekten, wijst er op, dat de hartfunctie van den minister te wenschen overlaat. Hem is daarom een zeer streng regime en een rust voor onbepaalden tijd op zijn buiten té Co- cherel voorgeschreven, waailneen hij vervoerd is. Eerst over eenigen tijd zal waarschijnlijk ie beoordeelen zijn of deze ziekte den heer Briand zal noodzaken zijn functie van leider van de Fransehe buitenlandsche politiek neer te leg gen, hetgeen zeker in hooge mate te betreuren zou zijn. Die Telefonistenstaking tc Blarceluna. De onrust in Spanje. Te Barcelona, waar 'de telefoonstaking nog ge deeltelijk voortduurt is liet tot een ernstig in cident gekomen. De dienst kan gedeeltelijk ge handhaafd blijven met behulp van een aantal werkwillige vrouwelijke telefonisten. Toen deze gistermiddag het gebouw van de telefooncentrale verlieten, werden zij opgewacht door een groote volksmenigte en door stakende manlijke telefo nisten. De kleeren werden haar letterlijk van het lijf gerukt, hoewel de meisjes zelf niet wer den mishandeld. Eanige hunner vielen flauw en 4oen de ^politie ingreep, ontstond er een gevecht tusschen de politie en de stakers, waarbij alle sta kers echter wisten te ontkomen. MEEGEVALLEN. f Autobestuurder gedood. Gistermorgen om vijf uur is een auto, komen de van Grijpskerk, waarin zich bevonden de heer H. P. Vogelzang en een kelliner, beiden wonende in Marum, die in Grijpskerk op een feestje waren geweest, op den terugweg naar huis onder Kom- horn, vermoedelijk door oververmoeidheid van den heer Vogelzang, die chauffeerde, tegen een boom gebotst en vervolgens tegen een andere boom. De 'heer Vogelenzang werd door de voor ruit geslingerd. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en was onmiddellijk dood. De andere inzittende bleef ongedeerd. Mijnongeluk. Donderdag had in een tusschengalerij van laag 13 van staatsmijn ^Hendrik"1 te Brunssum een in storting plaats, waaronder twee afbeiders be dolven werden. Een houwer bleek na bevrijding slechts licht gewond te zijn, doch de sleeper J. Th ij 9 sen kon eerst na enkele uren dood onder het gesteente worden uitgehaald. JJ. Dinsdag berichtten we over de Oosten- rijksche invoerrechtverhooging voor ons tuin bouwproduct kool. Onze lezers zullen zich waarschijnlijk herin- heren, dat voorgesteld was en naar ons werd meegedeeld ook aanvaard, een tarief van f250 per wagon voor allo kool. Latere uit "Weenen ontvangen particuliere be richten melden een voor ons gunstiger beslis sing. Welke invloeden aan 't werk zijn geweest of welke overwegingen hebben gegolden, om la ger tarief te heffen, voor kool, weten we niet. Nu zal, zijn de berichten juist, een invoer recht verschuldigd zijn voor roode kool van 2 goudkronen. ongeeveer f100 per 10.000 Kg. en voor witte kool 1 goud kroon, wat gelijk staat met rond f50 per wagon. ASEHÖA Geref. J. V. „Soli Deo Gloria". Afd. BROEK OP LANGENDIJK. Agenda Zondag 2 Augustus. Vr. W. Slot. Gew. Gesch. Schets 2. Vr. P. Vroegop. A. R. Beginselen. Art. 14. Vr. G. Slot. M. O. Schets 17. EEN GEVAARLIJK AVONTUUR. Een thuiskomst, die een menschenleven kostte. Door ARMAND. Hajo Bakker was nog juist ter rechter tijd in Emoen aangekomen, om het schip naar Borkum te kunnen halen. Hij was deze maal precies drie jaar aan één stuk weggeweest van huis. Als matroos had hij alle zeeën bevaren en nu keerde hij ijlings in de armen van zijn oude moeder terug, i Wakker stampte de „Dina" tegen de woelige gol ven en reeds na enkele uren was het ranke scheepje, I ondanks den ongunstigen wind, de landtong Knock gepasseerd. Wel was intusschen de eb ingetreden I maar de heftige tegenwind deed het water slechts i langzaam afvloeien en zoo bereikten zij tegen den avond de eerste uitloopers van den zuidpunt van 1 Westland op Borkum, tenminstedaar hielden de schipper en zijn eenige passagier, Hajo Bakker, de juist zichtbaar geworden streep zaand voor. Alleen een oude matroos beweerde dat zij het mis hadden, doch de schipper liet hem nauwelijks aan het woord komen. De ingang van de Sorkumer haven was echter vandaar niet te bereiken, want het water vloeide nu vrij snel af en daarom moest men wel, graag of niet graag, voor anker gaan en de nieuwe vloed afwachten. Dat speet Hajo geweldig en toen het schip spoedig daarop droog kwam te liggen en het water was weggevloeid, wilde hij trachten het dorp te bereiken. Hij verlangde er hard naar weer thuis te zijn en zijn verlangen werd elke minuut sterker. Bovendien zou een wandeling hem goed doen. De schipper gaf toe, dat hij te voet eerder aan zijn dorp zou zijn gekomen, dan dat zij de vloed moesten afwachten en zoo klom Hajo tegen 8 uur des avonds uit het schip, om rechtuit naar de licht- flikkeringen van de Borkumsche vuurtoren, te trach ten zijn dorp en zijn oude moeder te bereiken. Het was weliswaar intusschen donker geworden en de maan was ook erg bedekt, maar Hajo liep, zoodat hij vasten grond onder de voeten voelde, rustig en zeker naar het vermeende strand. Een vol uur had hij reeds zoo geloopen, maar er kwam geen eind aan, hoezeer hij zijn oogen ook inspande om door de duisternis te boren. Toen kwam er twijfel in hem op, of hij wel op den goeden weg was. En toen de bodem onder zijn voeten vochtig en zelfs nat begon te worden en het water van minuut tot minuut steeg, begon het hem duidelijk te worden, dat hij zich in het geheel niet op het eiland Borkum bevond, docch op een der Zuid-Oostelijk van Bor kum ver in zee uitloopende „randsels" of „zandban ken. Een „randsel" loopt slechts gedeeltelijk droog en staat op geen enkele wijze met het eiland in verbinding. Van het schip was niets meer te zien en den terugweg was gevaarlijk, daar hij natuurlijk niet vlak bij het schip zou uitkomen. Alleen in de verte dansten twee licht jas, maar den weg daarheen voerde door het water. Intusschen was het pikdonker geworden en het water begon reeds te stijgen. Het kwam Hajo reeds bijna tot aan de heupen. Reeds nam hij zich voor op het ergste voorbereid te zijn, toen het hem opviel, dat de beide lichtjes dichter bij schenen te komen. Hajo begon nu uit alle macht te roepen, en Gode zij dank zij kwamen steeds naderbij! Een half uur later bevond hij zich aan boord van een Borkumsche vischkotter. Aan boord van de „Dina" had echter in dien tus- schentijd een treurig voorval plaats gevonden. Niet voor niets voerde het schip bij het binnenvaren in de haven de vlag halfstok. Kort nadat Hajo den vorigen avond het schip het verlaten, waren de manschappen naar kooi gegaanMaar toen de oude matroos de volgende morgen zijn hoofd uit het vooronder stak, zag hij zijn schipper blootshoofds en met verwilderde haren bij den boegspriet staan „Dat is niet Borkumdat is de randzel" riep hij uit met een doffe stem. „Zoo, dus tochwas alles wat de oude matroos wist uit te brengen, toen hij het water om de boot zag spelen en héél, héél in de verte de vaste kust van het eiland. Hij begreep on middellijk, dat de oude scchipper zich verwijten maakte, dat hij zijn passagier van boord had laten gaan en om hem te troosten begon hij plannen te maken voor de redding. De oude schudde echter wanhoopend het hooft en riep „hij is verdronken". Metdeze woorden liet hij zich over de verschansing vallen en verdween onder de golven. Men slaagde niet erin hem te redden. Het lijk van den ongelukkigen schipper spoelde dien dag op Borkum aan. En in de herinnering van de Borkumers zal hij steeds blijven leven, deze oude eerlijke zeebonk, die het niet kon verdragen, dat volgens zijn meening door zijn schuld een menschenleven was verwoest. einden heeft, een fosforeinde en een zwartgebrand einde. Als men het aldus klaargemaakte lucifers stokje nu voorzichtig aan het fosforeinde opneemt en laat zien, zal niemand eraan denken, dat we hier met een geprepareerd lucifersstokje te doen hebben. Nu zegt men tegen het publiek, dat men eht gebruikte lucifertje in een ongebruikt zal veranderen Men sluit de hand, mompelt snel een tooverspreuk en ziehet hutje heeft een ongebruikte kop. Wil nu iemand van dichtbij bekijken, dan knijpen wij vlug de aangeplakte kop eraf en.... hij krijgt een gebruikt houtje in zijn hand. Na vlug de aange plakte kop te hebben laten vallen, kunnen wij gerust de hand openen om te toonen, dat er geen tweede houte in verborgen is. Niemand zal de truc raden. 1. Met nieuwe kop. 2. Afgebrande kop. 3. Geprepareerd stokje. DE DOODE HONDEN. Hierboven zien jullie twee arme, doode honden geteekend. Hoe zij gestorven zijn? Wel die akelige buurman, die hun geblaf niet kan aanhooren, heeft ze stilletjes vergiftigd, door vergiftigde stukjes vleesch over de schutting te gooien. Gelukkig, dat dokter Otto-Otto in de stad is, nu kunnen wij ten minste de honden laten genezen. En werkelijk door twee strepen van zijn gouden potloodje ver- andere Dr. Otto-Otto de doode honden in levende. Wat was de baas blij! Kunnen jullie het ook? Met een gewoon potlood gaat het even goed. HOE KAN MEN ZELF ZIJN STEMPEL MAKEN? Als men een kleine stempel noodig heeft, waarop slechcts enkele letters staan, kan men deze zelf op de volgende wijze heel gemakkelijk zelf maken. Men neemt een kurk liefst zoo groot mogelijk met een een gladde en rechte onderkant )let op, dat er geen „kwasten" in de kurk zitten) en teekent hierop in spiegelscchrift de letters, die men wenscht te stempelen. Met een puntig mesje, b.v. een houtsnij- Wanhopig, en met verwilderde haren, stond de schipper bij den boegspriet HET BETOOVERDE LUCIFERSSTOKJE. Men neemt twee lucifers, een afgebrande en een nieuwe. De kop van het nieuwe lucifertje snijden wij met een scherp mesje vlak onder het fosfer af. Plak deze kop daarna met zeep op den onderkant van het gebruikte lucifershoutje, zoodat dit nu twee mesje, snijdt men nu de letters in de kurk uit, zoo danig, dat de letters blijven staan en de omtrekken wegvallen. Men kan deze kurk op dezelfde wijze gebruiken als een gewone stempel. Snijdt men de letters uit, en laat men de omtrekken staan, dan komen de letters natuurlijk wit op een donkeren achtergrond. Snij de letters zooveel mogelijk vier kant uit, dat is gemakkelijker dan mooie ronde let ters. Overigens spreekt de teekening voor zichzelf. WAT HEBBEN ZE HET DRUK. Tok, tok, tok, tok, tok, tok, tok, tok, Wat een lawaai in 't kippenhok! Het heele klppenvolk in koor, Dat kakelt maar in eenen door. „Wat is er toch te doen vandaag?" „Nee maar, dat is me ook een vraag!" Vandaag? Vandaag? Al dagen lang Is het kippenhok aan den gang. Het gaat erom: Wie legt 't meest? Want nog een week maar, dan is 't feest! En wat een eieren kookt moe dan. Wel twee voor Piet en vier voor Jan. Maar Piet roept: „Zes eet ik alleen!" Moe lacht: „Och-och! En ik maar één!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4