NIEUWE let onweer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang 50 hier- s mede. Politie- igvuldig l Helder ;e woord M. K„ en aller- x>fd had raard de an Rot, me was dus een stond de >en ziek im daar- r burger 3, wordt ïalve de veroor- st de Sch- uit ïer geen llkmaar iard be- ïnnemer- passee- verkeer ldwach- akt was ijk min- bepaald S. reed •d geno- tot zijn dat hij lordeeld. >1 een vracht- Oudorp worden, wegens n woest en had lauffeur ;laan te zonder de hee- redden, Ex werd jke ma- 'rappant 3 en de gecorri- e of 30 oor den reinig vermoe- uit zijn 'seh ge- is even- tond te- had ge- p thuis voorne- aanleu- voordeel id werd 7 Aug. Bergen •ein bevond ïad zij'n raar ab- i. Het d tegen hij Inet ind dan mmoge- ïe bad- l" haar rechter- vam de .ijke re ran den' ioéte of* tn de jf geeft e stroo- ng van it onbe- van 22 sn mak van 'n .en van nappen. ,t maar en niet dig re- lervond 10 boete orediea- j werk. ne van •dachte, ten om e over- raat te aan een de deze n fiets ■e liend m deze verhaal !e straf No. 92 TELwooi.nraH.coMMra.uLNO.». DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma J.J. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Buitenlandsch Overzicht Het Engelsche Parlement is Vrijdag j.l- op reces gegaan tot 20 October a.s. Een welver diende rust voor de heeren, die een moeilijken en drukaen lijd achter den rug hebben. Voor de ministers is er evenwel intusschen nog het ncodige te doen. Wat is nl. het geval? Den voorlaataten dag der zitting besprak No- ville Chamberlain, de financiëele expert der Con servatieve partij den precairen financiëelen toe stand van Groot-Bxittannië, waarbij hij de vraag stelde wat de regeering zich voorstelt te doen om het, vertrouwen in de financieele positie van Engeland te herstellen. Snowdon, de Britsche Kanselier voor de schat kist erkende dat door de steeds stijgende uitga ven en de geringere inkomsten de Staatsfinan ciën ingrijpend zullen moeten worden geregeld, teneinde het begrootingsevenwicht te herstellen. Men verwacht nl. een deficit op de begrooting van niet minder dan 120 millioen pond sterling. Snowden kondigde daarbij aan dat zoodra de Londensche geldmarkt zulks toelaat de oorlogs- leeningen op grooten schaal zullen worden ge converteerd, waarbij evenwel niet over het hoofd zal mogen worden gezien, dat een dergelijke con versie slechts toegepast zal kunnen worden indien alle zekerheid op een sluitende begrooting be staat. Toevallig werd den volgenden, dus laatsten dag der zitting van het Parlement het rapport ge publiceerd der Commissie, die in Maart j.l. op verzoek der Liberale Partij was samengesteld, om aanbevelingen op te stellen ter onmiddellijke drastische vermindering op de Staatsuitgaven. Deze commissie, voorgezeten door Sir George May, bestond uit 6 leden, die geen van allen lid zijn van het Parlement. Als resultaat van haar arbeid heeft zij een lijvig document samengesteld, waarin inderdaad drastische maatregelen worden voorgesteld. Ten einde nl. hét deficit op de begrooting ad 120 mil lioen pd. st. weg te werken beveelt de Commis sie aan dat prijs gegeven zal moeten worden wat net strikt noodig is en dat door langdurige algemoene besparingen getracht zal moeten wor den de welvaart die Elngeland voor den oorlog heeft gekend, te doen terugkeeren. De maatregelen, die de Commissie voorstelt, maken een bezuiniging van een kleine 100 milli oen pd. st. mogelijk. Hiervoor zullen de werk- loozenuitkeeringen met 20 pet. moeten worden verlaagd ,wat reeds een bezuiniging van 661/2 millioen zou geven, voorts door bezuiniging op salarissen der onderwijskrachten, politiebeamb ten, enz., een goede 16 millioen'. Zooals te verwachten is, is de beroering in Labourkringen over zulke voor deze klasse zoo ingrijpende besparingen, groot. De beide Labour- leden der Commissie zijn het evenmin eens met de voorgestelde aanbevelingen en hebben een mnderheidsrapport opgesteld. Een kabinets-eom- missie zal tijdens het reces het rapport ernstig bestudeeren, doch in principe is men het in den boezem dezer commissie niet eens. Snowden is, zooals hij zelf heeft medegedeeld voor krasse bezuinigingen, waarvoor hij den steun heeft van eenige leden o.m- Bonn en Lord Parmoor, ter wijl de premier Mac Donald er wel wat voor voelt. Daartegenover is Henderson het met enkele andere kabinetsleden heelemaal niet eens met de voorstellen, zoodat er nog veel besproken zal moeten worden aleer Snowden als minister van Financiën in October aan het Parlement verslag zal uitbrengen over de bevindingen der Kabinets- Commissie. Wat dan van het rapport der Bezuinigings commissie over zal zijn? Uit den Omtrek W ARMENHUIZEN. Aan onze veiling werd verhandeld: Juli 1931 Jul il930. Aardappelen 1.160600 1.685.455 Kg. Hbode kool Zilveruien Tomaten Gele uien Gele nep Witte kool Gele kool Slaboonen 605 Bloemkool 4.532 10.580 stuks De omzet bedroeg in Juli 1931 f79.774 31 tegen f76.312.82 in Juli 1930. welke hun oude rijwielplaatje nog niet voor het goede doel hebben afgestaan, dit alsnog spoedig zullen doen. De bus blijft deze geheele week nog hangen. Helpt allen mee, opdat een zoo groot mogelijk aantal kan worden opgezonden naar het Zonnestraal" Sanatorium voor Tuberculoselijders - ST. MAARTEN. Zoo heeft dan ook alhier de autotocht voor de ouden van dagen, onder begunstiging van prachtig weer j.l. Dinsdag, plaats gehad. Te 10 ure reden vanaf ;,De Tuinbouw", waar eerst een ko pkoffie en een versnapering was aange boden, de bus van Kok, Tuinman en Wilken en eenige 'luxe auto's met een 37-tal ouden van da- I gen, het bestuur van den Blond v. Staatspensio- neering en eenige helpsters, het doel Haarlem en j omstreken en Zandvoort tegemoet, en 's avonds te j 8 uur arriveerden ze weer in ons dorpje, alwaar 1 afgestapt werd bij café ,,Rust en Lust". Een j groote menigte belangstellenden waren op de been om getuige te zijn der blijde inkomste. Ook alhier werden allen volop onthaald en was het voor de aanwezigen een prettig oogenblik om getuige te zijn van de vroolijke stemming der ouderen. Als surprice gaf onze zangvereeni- ging eèn 3-tal nummers ten gehoore, welke un der groote belangstelling werden aangehoord en door hun zuiverheid zoowel als mooie vertol king dit ook ten volle verdienden. Hierna was het onze Jan de Wit die, ook na mens zijn medetochtgenootan, het bestuur zijn hartelijken dank betuigde voor het aan hun ge- bodene en zijn hoop vestigde op komende keeren. 1 D'e heer F. v- d. Velde hield hierna een keurige rede waarbij hij dank bracht aan allen voor net gebodene en tevens in een goed op poo'ten staand stuk poëzie propaganda maakte voor het Staats pensioen. De Burgemeester van St. Maarten, het woord verkrijgend, bracht hierbij zijn spijt uit, dat hij van de aangeboden gelegenheid, om ook dit jaar weder als vertegenwoordiger dezer ge meente de reis mede te maken, wegens drukke werkzaamheden ter Secretarie moest bedanken, te meer daar hem het reisje van 1930, hetwelk zoo echt genotvol was ,nog zoo frisch in het ge heugen ligt. Spr. kan het dan ook niet best be grijpen, dat zoo weinigen van deze, aan hun geboden gelegenheid, gebruik hebben gemaakt. Het is toch geen schande, zegt spr. om oud te zijn, wij allen toch hopen op het bereiken van een hoogen leeftijd, en als men deze dan heeft bereikt, waarom dan niet mede te gaan. Men moet zulk een tocht niet beschouwen als een vernedering, zegt spr. en de gelden voor dit doel benoodigd, worden met liefde en uit eerbied voor uwe jaren afgestaan. Daar er onder de ouden van dagen velen zijn, die van het vele moois ,dat ons kleine Nederland biedt, nooit een stipje komen te zien en deze dag hen een klein tipje van al dat mooie doet aanschouwen, zou het zonde en jammer zijn als door valsche schaamte van sommige ouden van dagen derge lijke autotochten komen te vervallen en hierdoor ook aan eerstgenoemde het genot ontnemen. Het was spr. dan ook ter oore gekomen, dat door de geringe animo dit de laatste tocht zou wezen, maar spr. hoopt dat het bestuur dit nog eens ernstig in overweging wil nemen. Misschien dat een komende keer meer bevrediging schenkt en uw ijverig streven meer beloond wordt.. 'tWas hierna de voorz., die als laatste spr- aan allen zijn dank' bracht voor dé moeite en opoffering aan hun geboden en aan de zang en haar Dir. voor de schoone zang. Hierna ging een elk weer blijgemoed op huis aan en wij willen er de hoop bijvoegen dat dit reisje hun goed bekomen is en aan allen een goéde nacht rust heeft verstrekt. ZWAAR ONWEER BOVEN ONS LAND. Boerderijen verbrand. Noodweer boven Arnhem. Dinsdagavond omstreeks half zes brak boven Arn hem een hevig onweer los, dat gepaard ging met een wolkbreuk, die in een minimum van tijd straten en buitenwijken onder water zette en het verkeer onmogelijk maakte. Het licht was niet van de lucht Omstreeks zes uur sloeg de bliksem in een vlagge- mast op het bootenhuisje van den heer S. in den Rijn nabij den Westervoortschen dijk. Op dat mo ment bevonden zich in of nabij dit huisje ongeveer tien personen, van wie er vijf door den bliksem min t of meer ernstig gewond werden. Het ergste waren 1 mevr. P. en de heer J. A. er aan toe, die beiden bewusteloos bleken te zijn. Voorts bekwamen de I 19-jarige mej, A. K., de 28-jarige S. H. en mej. S. v. M. schroeiwonden aan armen en beenen. De doktoren Roest en van Staa pasten op de beide bewustelooze personen kunstmatige ademhaling toe Na ongeveer tien minuten mochten zij er in slagen, mevr. P., die aan het hoofd licht gewond was, weer tot bewustzijn te brengen, doch bij den heer A., bij wien men ongeveer anderhalf uur bezig bleef, bleken de levensgeesten geweken. Het lijk is naar het gemeentelijk ziekenhuis over gebracht, waarheen ook de vier gewonde dames werden vervoerd, van wie mej. K. en mej. H. na i verbonden te zijn, zich naar huis konden begeven. De beide anderen zullen waarschijnlijk Woensdag uit het ziekenhuis worden ontslagen. De heer A. was ongeveer 25 jaar oud en werkzaam bij de Philipsfabriek te Eindhoven, doch tijdelijk te Arnhem waar ook zijn ouders wonen, in militairen dienst. SIT. MAARTEN. Bij den heer B. Kaptein alhier is een postduif aan komen vliegen gemerkt rechterpoot gum- rniring 3 en F 2321 linkerpoot gummiring 111. Het vleugeltje van het beest was beschadigd. 45.400 59-390 54.275 58.133 11 307 100 475 1.700 2.850 ■3.400 14.500 Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. De inzameling van oude rijwielplaatjes aan het Hulppostkantoor alhier, beloofd een succes te worden. Reeds een groot aantal is in de bus gedeponeerd. We hopen éfehter dat ook dengene Zwembad op drift. Kort na dit ongeluk sloeg de bliksem in een ket ting van het rivierbad voor mannen, dat eveneens in den Rijn is gelegen. Een gedeelte van het bad geraakte op drift. De personen, die zich in het bad bevonden, wisten door naar het vrouwenbad over te klimmen te voorkomen, dat zij door den stroom werden medegesleurd. Een tram ontspoord. Bij de tramkruising op de Beukenlaan te Ooster beek ontspoorde tengevolge van het vele zand en grind, dat zich op de rails had verzameld, een elec- trisch personenrijtuig van de Oostertramweg-Mij komende uit de richting Hevea-dorp. De wagen kwam dwars over den weg te staan en veroorzaakte een verkeersstagnatie van ruim twee, waarvan ook de tram der gemeente Arnhem hinder in den dienst ondervond. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Gezin van acht personen door den blik sem getroffen. De vader gedood, de overigen gewond. Uit Varsseveld wordt gemeld: Tijdens het onweer, dat Dinsdagavond woedde boven deze streek, is te Silvolde de bliksem inge slagen in het huis van J. F. Cornelisse. Het gezin, dat uit 8 personen bestaat, werd door den bliksem bewusteloos geslagen. Toen de dokter was gearriveerd, bleek de vader reeds te zijn over leden. De andere personen kwamen weer bij. Allen waren min of meer gewond. Van enkelen was een arm verlamd, terwijl de anderen doof waren. De bliksem is door het geheele huis geslagen. Alles wat aan den wand hing, schilderijen, enz., werd er af ge slingerd. Jongeman onder een boom doodgeslagen. In den Broekpolder onder de gemeente Oegstgeest werd de 19-jarige A. K., die daar aan het visschen was, door het onweer overvallen. Om zich tegen den regen te beschutten is hij op den Broekweg onder een boom gaan schuilen. Hij werd daar echter door den bliksem getroffen en gedood. Boerderij afgebrand. De Betuwe heeft eveneens van het noodweer te lijden gehad. Te Driel bij Eist sloeg de bliksem in de kapitale hofstede van den heer van Dijk. Het ge bouw werd geheel in de asch gelegd, terwijl eenig vee in de vlammen omkwam. .Ook de gansche inven taris en de inboedel werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Ottland is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer Brouwer te Ottland. Het achterste gedeelte van het huis brandde geheel uit. De schade bedraagt on geveer zeven duizend gulden en wordt door verze kering gedekt. Windhoos boven het Westland. Boven het Westland woedde een kort doch hevig onweer, gepaard met regenval en windvlagen. Door den hevigen wind moesten verschillende boomen in enkele plaatsen van het Westland het ontgelden, terwijl in de richting 's-Gravenzande—Hoek van Holland vele ruiten van kassen en warenhuizen wer den vernield. Te Monster waaide vele pannen van het dak af, terwijl van een huis het dak grootendeels werd afgerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. De zware buien trokken in de richting van de Noordzee weg. Het kampeerterrein te Hoek van Holland, dat onlangs zwaar geteisterd werddooreen windhoos, is thans ongemoeid gelaten. Kerktoren getroffen. Tijdens het onweer is in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Voorburg de bliksem ingeslagen Een groot aa.ntal leien zijn van het dak geworpen. Brand is gelukkig niet ontstaan. Bij den landbouwer J. Rodenburg te Voorschoten zijn twee koeien en een schaap doodgeslagen. Te Wagenberg. Te Wagenberg bij Breda sloeg tijdens het onweer de bliksem op de R. K. Kerk, tengevolge waarvan de electrische installatie van het uurwerk werd be schadigd. De heer Langenberg, die in de kerk werkzaam was, werd zoo door den schrik bevangen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Te Reuver. Te Reuver zijn Maandagavond huis, schuren en stalling van den landbouwer Niemans door bliksem- 1 inslag afgebrand. Ook te Voorst een boerderij afgebrand. I Te half 11 sloeg de bliksem in de kapitale boer- derij „Ronduite", eigendom van Jonkheer van Weede, I te Den Haag en bewoond door den heer R. Hendriks I te Voorst a. d. IJsel. j De geheele familie zat aan tafel in het voorhuis en bemerkte aanvankelijk niet, dat er brand was. 1 Een hevig geknetter verried, dat de boerderij met bijgebouwen is een prooi der vlammen geworden. De motorspuit uit Voorst verleende de eerste hulp, waarna die uit Zwolle eveneens assistentie verleende. Ze konden evenwel niets meer doen dan de vuur massa onder water te zetten. Een zeug en eenige biggen kwamen in de vlammen om. Boerderij' en inboedel waren verzekerd. Te Zwello. sloeg de bliksem in het boerderijtje van Gerrits te Zwello, achter het holthuis. De brandweer kwam met de motorspuit, dochc er was geen water in de buurt. Alles brandde .tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Maandagavond woedde boven Deurne, Asten en omgeving een zwaar onweer. In de St. Jozefparochie te Deurne sloeg de bliksem in de woning van den arbeider v. d. W. De vrouw v. d. W., die aan tafel zat, werd door het hemelvuur getroffen en nog al ernstig gewond. Haar echtgenoot droeg haar on middellijk naar een naburige woning, omdat de blik sem ook brand veroorzaakt had. Het huis van v. d. W. brandde geheel uit. Ook op het gehucht Wasberg werd 'n man door den bliksem geraakt, doch slechts licht gewond. Verder vernielde het hemelvuur gedeeltelijk den fabrieksschoorsteen der steenfabriek Van Daal, Goo- sens Co.., terwijl op het kantoor der fabriek een begin van brand ontstond, welke echter spoedig ge- bluscht kon worden. In een weide werden drie koeien door het hemel vuur gedood. In Asten sloeg de bliksem op de telefoonleiding en vernielde 15 achter elkaar staande telefoonpalen. Tijdens het kort, maar hevig onweer, dat zich Woensdagmorgen boven deze streek ontlastte, is in een weiland aan den Schermerdijk te Oudorp een koe door den bliksem getroffen en gedood. In St. Pancras geraakte op verschillende plaatsen door overbelasting van het net de lichtverbinding defect. Alkmaar, Tijdens het onweer is de bliksem ingeslagen in de electrischekraan van de Vereen. Brandstoffenhandel waardoor de voltmeter doorsloeg. Ongelukken kwa men niet voor. Bij het abattoir werd de schoorsteen geraakt en sloegen de electrische stoppen stuk van een woning van een der opzichters. Ook een seinhuisje aan den Helderschen weg werd geraakt. De 29-jarige W. Zwart werd door het hemelvuur gedood. Hij zou het paard uit het land halen en werd zoodanig getroffen dat hij gedeeltelijk ver brand is. De dood trad spoedig in. VAN EEN KERKGEVEL GEVALLEN. Dinsdagmorgen zijn, terwijl men bezig was met het plaatsen van eenige beelden op den voorgevel van de R. K. Kerk te Oudenbosch, de timmerman Wolf en de metselaar J. Willemse, toen zij op een hoogte van ongeveer 20 a 30 meter stonden, naar omlaag gestort. De metselaar kwam daarbij in den tuin terecht, waarbij zijn val gebroken werd door eenige boschjes. De timmerman kwam op het dak van de kerk neer. Beiden zijn naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Oudenbosch overgebracht. Zij hebben inwendige kiieuzingen bekomen. Hun toestand was hedenmorgen nog zorgelijk. aronder verstek

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1