s Raad Noordscharwoude Vergadering van den Baad der gemeente Koe dijk op 4 Augustus 1931, des nam. 2-30 uur. Voorz. de heer P- Kikkert, Burgemeester. Tegenwoordig "zijn de leden Jb. Visser, W- Visser, M. Mulder, S. Smit, P. Hart, J. Com mandeur en A. Groen. De voorz iopent de vergadering met een woord van welkom en stelt aan de orde de notulen der vorige vergadering. Niemand hierover het woord of stemming verlangende worden deze onveran derd vastgesteld. Mededeelingen. Hiern adoet de voorz. de volgende mededee lingen dat van heeren Gedeputeerde Staten goedge keurd is terugontvangen het besluit tot wijzi ging der begrooting voor 1930; dat met Klaas Schot een overeenkomst is aan gegaan terzake de uitzending van perceel Sec tie C, No. 141 dat uit een onderzoek naar de schade ver oorzaakt door de aardappelziekte is gebleken dat in deze gemeente naar raming een mindere opbrengst is verkregen van "1.035.725 Kg., zwijn de ongeveer 50 pet. van de normale opbrengst. De voorz. voegt hieraan nog 'toe dat te Alk maar een vergadering is gehouden, waarin in al- gemeene lijnen is besproken welke maatregelen zouden kunnen worden genomen om hulp te ver- leenen. Het initiatief voor deze vergadering is uitgegaan van de Streek en 'Obdam. In verband met deze vergadering is een commissie gevormd, wwaarin o.a- zitting hebben 3 Burgemeesters, Bestuursleden van werkgevers- en arbeidersor- ganisatie's, die een schema zullen ontwerpen voor hulpverleening. Spr- brengt tevens nog een woord van dank aan de Tuinbouwvereeniging voor de spoedige verstrekking van de gevraagde opgave vdn de schade. Naar aanleiding van dit punt vraagt de heer Hart of een verzoek is ingekomen van de land arbeidersorganisatie, waarop de voorz. bevesti gend antwoord. Niemand verder over 'deze mededeelingen het woord verlangende worden deze voor 'kennis geving aangenomen. Hondenbelasting. Van K. P. Bus is ingekomen een verzoek om zijn aanslag in de hondenbelasting te herzien en te plaatsen in de 2e klasse en hem gedeelte lijke ontheffing te verleenen, daar zijn hond sedert Maart weg is. B- en "W;. stellen voor het verzoek in te willigen. Zonder hoofdelijke stem ming wordt aldus besloten. Van P. Wij denes verzoek ontheffing van zijn aanslag in de hondenbelasting over 1931 voor 1 hond. B. en W. stellen voor de gevraagde ont heffing te verleenen. Zonde rhoofdelijke stem ming wordt aldus besloten. Van K. Oudes verzoek om eervol ontslag als onderwijzer, met ingang van 1 September a.s. De voorz. zegt, dat krachtens de onderwijs verordening het ontslag zou kunnen ingaan op 10 September, doch daar het volgens mededee- ling van het hoofd der sc/nool niet mogelijk zal zijn vóór 10 September in de vacature te voor zien en er dus toch tijdelijk een onderwijzer zal moeten worden benoemd, hebben B. en W;- geen bezwaar tegen het verleenen van ontslag met ingang van 1 September. Zonder hoofde lijke stemming wordt besloten het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen,. Van Me. Jansjsonius een dankbetuiging voor het in haar gestelde vertrouwen en mededeeling vn de aanneming van haar benoeming tot on derwijzeres. Voor kennisgeving aangenomen- Van het Provinciaal Bestuur van Noordholland verslag van den toestand der provincie over 1930. Als voren. Van de afd. Noord-Holland van de vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten circulaire betreffend e Districtsschoolartsendiensten Be voorz. zegt dat deze aangelegenheid al in meerdere vergaderingen is besproken. Door ie genoemde vereeniging zijn de verschillende dis tricten afgebakend, doch van de oommissie uit Ged. Staten werd geen medewerking verkregen, omdat de indeeling niet aanpaste bij de distric ten voor de t.b-c.-bestrijding. Thans is een nieu- wwe indeeling gemaakt en wordt in de eerste plaats overwogen de instelling van het district Beverwijk. Tevens is nog ingekomen een verzoek ter bespreking van de vorming van een district Hoorn. Spr. zal deze vergadering bijwonen, doch gaat er alleen heen om te luisteren. De heer Hart heeft de stukken ook ingezien en merkt op, dat wel het voornemen is ook voor het District Hoorn een aanvang te maken, doch Koedijk is ingedeeld bij Beverwijk. Hij ■<?indt het jammer dat deze zaak zoo op de lange baan wordt geschoven. Spr. is er wel voor dat deze vergadering wordt bijgewoond. Van Bi. en Wl- van Alkmaar verslag van den Keuringsdienst voor Waren over 1930, voor ken nisgeving aangenomen. Van Ged. Staten, toezending goedgekeurde ge meenterekening over 1929. Aangenomen* voor kennisgevng. Van J. Bijpost en N- Hes verzoek steun in verband met de aardappelziekte. B. en W. stel len voor dit verzoek in hunne handen te stellen ter afdoening. De heer Mulder vraagt of het de bedoeling is dat zij in de regeling worden opgenomen die reeds besproken is of dat directe hulp noodig is. De heer Groen zegt dat directe steun niet be doeld is, waarop de heer Mulder voldaan is. Die heer Smit zegt dat hij Hes Ineeft gespro ken er. deze al tevreden was toen hij het ver zoek ontving om de opgave van de schade te doen. 'Overeenkomstig het voorstel wordt hierop be sloten. Onderzoek geloofsbrieven, van de nieuw be noemde raadsleden. De heeren Hart, Groen en 'Smit, worden aan gewezen als commisseleden voor het onderzoek der geloofsbrieven. De voorz. schorst hierop de openbare verga dering. Na heropening der vergadering rappor teert de heer Smit namens de commissie tot goed keuring der geloofsbrieven en toelating der nieuw benoemde raadsleden. Aldus wordt besloten- Benoeming lid Burg. Armbestuur wegens pe riodieke aftreding van het lid P. Groot. Aanbeveling 1. F. Groot, 2. Si. Smit. De heer Smit merkt nog op dat hij den per soon, die anders no. 2 stond gevraagd heeft en deze verklaarde, dat hij er geen enkel bezwaar tegen had om op de aanbeveling geplaatst te worden als no. 2 en daar ook nooit bezwaren tegen gemaakt heeft. Hierna wordt tot stemming overgegaan en met algemeene stemmen benoemd de heer F. Groot. Rekeningen 1930: Van B. en W;. 1. Aanbieding rekeningen over het dienst jaar 1930. De voorz. stelt voor de raadsleden buiten de Wethouders als commissie voor onderzoek der rekeningen aan te wijzen. Aldus wordt be sloten. 1 Tevens wordt besloten tot oninbaarverklaring van de posten, die op den staat van oninbare en nog te verhalen posten zijn aangegeven. Aanbieding concept Ambtenaren Reglement. De voorz. zegt dat dit reglement moet worden vastgesteld in verband met wettelijke voorschrif ten. Niemand hierover het woord of stemming verlangende wordt het reglement overeenkom stig het concept vastgesteld. 3. Voorstel om wegens afzanding van perceel Sectie Cl. no- 141 aan J. de Goede over het loo- pende jaar kwijtschelding te verleenen van de huur, onder nader te stellen voorwaarden. Als voren. Herziening besluit tot vaststelling van de wed de van Mej. N. Visser-Keizer. De voorz. zegt, dat de wedde aanvankelijk werd bepaald op f 200 doch gebleken is dat dit behoort te zijn f215.60 in verband met de wedde van de andere schoonmaakster. Niemand hierover het woord of stemming ver langende wordt overeenkomstig het voorstel be sloten. Voorstel de schoonmaakster van het Raadhuis opnieuw tijdelijk voor een jaar te benoemen. De heer Mulder vraagt, om te rbespreking van dit punt in comitévergadering te gaan. Hiertegen bestaan geen bezwaren, waarop de voorz. de vergadering schorst en in comité wordt gegaan. Na heropening der vergadering wordt beslo ten het voorstel aan te houden. Tenslotte deelt de voorz. nog mede, dat van de Afdeeling Koedijk van de Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw- Tuinbouw- en Zui- velbedrij fis ingekomen een verzoek om vaststel ling var. een steunregeling. De voorz. leest het verzoek voor en zegt dat dt vanmorgen is ingekomen en B. en W- dus am pel gelegenheid hebben gehad om het te bespre ken, waarogn het gewenscht is dit schrijven in handen te stellen van B. en W- om prae-advies. iSpr. heeft echter wel enkele mededeelingen en meent dat er wel objecten voor werkverruiming zijn. Br zijn ook 10 werkloozen van het Zuid- ende geweest en deze noemden kanalisatie en kabeleering te Oudorp. Wiat de kabeleering te Oudorp betreft heeft spreker zich in verbinding gesteld met den Administrateur van het G.EB. te Oudorp en deze deelde mede, dat het voorne men tot kabeleering wel bestaat, doch de Raad nog moet beslissen. Indien te Oudorp geen werk loozen zijn zal hij zich in verbinding stellen met den sub-oorrespondent te St. Pancras- Wat de kanalisatie betreft, zegt spr., dat daaraan wel wordt begonnen, doch meer verderop, zoo dat de menschen hier daar niets aan hebben. Een ander punt is de weg door Geestmeram- bacht. Als alle polder en gemeentebesturen een bijdrage hadden toegezegd zo umet den aanleg van dien. weg kunnen worden begonnen. B. en W. meenen dan ook dat het gewenscht is, die be sturen met aandrang te verzoeken hun stand punt te herzien en daarbij te wijzen op de alge meene werkloosheid. Weth. Jb- Visser meent, dat Oudkarspel zijn standpunt wel zal herzien. De heer Hart zegt dat het op den weg ligt van de organisatie om ee nsteunregeling aan te vra- gen. De uitkeeringsperiode is vastgesteld van j October tot April, omdat als regel de meeste werkloosheid in die periode voorkwam. Spr- geeft I wel in overweging het maken van een steunrege- I ling, buiten de periode van uitkeering. Vorige wéék Zaterdag sprak hij te Alkmaar eenige Bestuursleden van Arbeidersorganisatie^ en heeft hu ngewezen op (net vele werk dat in 1 het Geestmerambacht kan worden verricht, dat thans niet wordt uitgevoerd, omdat de tuinbou wers niet in de gelegenheid zijh een arbeider te betalen. Weth. W- Visser merkt op, dat er ook veel arbeid is, die het loon niet meer waard is. De voorz. zegt, dat hij uit hetgeen de heer Hart zegt de conclusie zou willen trekken, dat het gewenscht is stappen te doen bij het Rijk ter verkrijging van een steunregeling of een bijdrage I in de loonen voor tewerkstelling van werk- loozen. De heer Hart acht het gjewenscht een con- 1 ferentie aan te vragen. ■j De voorz. stelt voor om in de eerste plaats de omliggende polder- en gemeentebesturen aan te schrijven en in de tweede plaats een onderhoud aan te vragen bij den minister van Binnenland- sclie Zaken en Landbouw. Besloten wordt behalve den voorzitter, de hee ren P. Hart, W. Visser en A. Groen aan te wij zen voor een onderhoud met den betrokken Mi nister. De arbeidersorganisatie zal er op worden ge- j wezen, hun leden onder het oog te brengen, dat zij zich als werkloos melden bij den corres pondent der arbeidsbemiddeling. Tenslotte spreekt de voorz. nog een afscheids woord tot den heer Commandeur, die thans de laatste vergadering bijwoont. Spr. wijst op de prettige samenwerking met den heer Comman deur en hoopt dat de aangename verhouding ook zal blijven bestaan en mocht het noodig zijn, dat de gemeente de hulp van den heer Commandeur nog eens noodig heeft, hoopt hij' dat deze bereid zal zijn, zijne medewerking te verleenen, en mocht de heer Commandeur in de toekomst weer raadslid worden, dan zal hij met open armeu worden ontvangen. De heer Commandeur dankt den voorz. voor zijn vriendelijke woorden en de raadsleden voor de prettige samenwerking en spreekt den wensch uit dat het allen met hunne gezinnen wel moge gaan. Hierna sluit de voorz. de vergadering. ,,Hygiéa" dankbetuiging voor de verleende sub sidie. Bovenstaande stukken voor kennisgeving aan- Woensdagavond acht uur vergaderde de Raid van deze gemeente ten raadhuize onder voorzit terschap van den heer Jhr. A- L. van Spengler, burgemeester, Secretaris de heer K. G. Reinders. Alle leden zijn aanwezig. Voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen en onder dank zegging aan den samensteller goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Voorz. deelt mede dat de begrooting der kos ten voor de kabileering is opgemaakt. De to tale kosten zullen ongeveer f171.000 bedragen Voor aankoop van den kabel f 57000. Het leggen en maken der aansluitingen zal f95000 kosten, het plaatsen van werkblokken voor elk perceel f1650, het plaatsen van me'terborden f 4000, terwijl voor onvoorziene uitgaven, waar bij het honorarium van het bureau'f 13.350 is uit getrokken. Bij deze f171.000 komen nog de kos ten van het onderhoud der straat, n.l. het twee maal herstraten van den opengebroken weg. Voorz. licht toe, dat de plaatsing van werk blokken voor elk perceel ten doel heeft aan te geven waar de leiding ligt, zoodat onnoodig graven in de straat wordt voorkomen. Spr- voegt er nog aan toe, dat de aannemer de verplichting heeft werkloozen uit de Langedijker gemeen ten aan te nemen. De heer Kwadijk juicht het toe dat de Gas- commissie heeft besloten dat 80 pet. van het werkvolk uit deze gemeenten moet komen. Voorz. zegt dat geen percentage wordt ge noemd. Het kan minder als 80 pet. zijn, maar ook 100 pet. Al naar gelang er werkloozen zijn. Vtorz. leest de betreffende clausule uit het be stek voor. De heer Kwadijk merkt op dat geen loonprijs is besproken. De aannemer heeft bij de bereke ning toch met goede loonen gerekend. Zal hij zich daaraan houden? Voorz. antwoordt dat de loonen naar den gel denden standaard voor grondwerkers zullen wor den geregeld. Degenen die werk aan den kabel krijgen, zullen wel meer verdienen als de tuin- Ivouwarbeiders. Spr- hoopt niet dat dit tot ge volg zal hebben dat allen zich voor den kabel zullen opgeven. Er wordt van een loon van on geveer f30 per week gesproken. De heer Kwadijk zegt dat het maar een vraag was. Als de werkgever maar geen misbruik van den slechten toestand hier maakt. Voorz. zegt dat we met redelijke menschen hebben te doen. Van den Keuringsdienst voor Waren is het jaarverslag over 1930 ingekomen. Idem van de vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten. Ook is aanwezig het verslag van den toestand der provincie. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten bericht dat de gemeente rekening en de rekeningen der gemeentebedrij ven over 1929 zijn goedgekeurd. Dtor B. en W- is opname gedaan van kas en boeken bij den gemeenteontvanger. De totale ontvangsten hadde nbedragen f 189.212.71, de utgaven f 184.061.41, batig saldo f5151.30. On der de uitgaven is begrepen een bedrag van, fz2000 dat op de Boerenleenbank is geplaatst. Be boekhouding is geheel volgens de voor- schriften bijgehouden. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raads besluit tot wijziging van de begrooting voor 1931, wat betreft de verhooging van het batig saldo. Van den heer K. Stam te Zuidscharwoude dankbetuiging voor zijn benoeming tot klokke nist. i J Van de gvmnastiekvereeniging Hercules en Van Ged. Staten «bericht dat het onderzoek zoek inzake de belegging van waarborgsommen nog niet is beëindigd. Na dit schrijven is be- riehi gekomen dat elke belegging een afzonder lijk raadsbesluit behoeft. Va nhet hoofdbestuur van ,,Het Witte Kruis"; een verzoek subsidie te mogen ontvangen ten behoeve van de ontsmettingsinrichtingen te Alk maar en Hilversum. Op voorstel van B. en Wj. zal dit bij de begroo ting worden behandeld. Van den Commissaris der Koningin is een schrijven ingekomen over vakonderricht aan de politie. Het ligt in de bedoeling in verschillende plaatsen cursussen te houden, waar de nieuw ste methode's tot opsporing van misdadigers zul len worden onderwezen. B. en W|. erkennen het nut dezer cursussen. De kosten bedragen f30 per persoon en per jaar. B- en W. verzoeken! goedkeuring dat onze veldwachter deze cursus zal volgen. Aldus besloten. Den heer P. Deutekom wordt op zijn verzoek een hal fjaar ontheffing der 'nondenbelasting verleend. Do strafverordeningen welke om de vijf jaar moeten worden vastgesteld, worden alle gel dend verklaard. V ervolgens is aan de orde de behandeling van het in de vorige vergadering ingekomen verzoek om bijdrage in de extra kosten, voorfc- komende uit het volgen de rschool voor bui- tengewonn onderwijs te Alkmaar door 2 kinde ren van den heer Koopman. Voorz. licht toe dat deze extra kosten bestaan uit de buskosten. Voor dit bijzonder onderwijs is een regeling vastgesteld. Volgens deze regeling moet de gemeente garant zijn voor de kosten en een bijdrage in de gemiddelde kosten. Het brengt dus, afgescheiden van de buskosten, automatisch kosten met zich. De gemiddelde kosten waren voor verleden jaar f65.67 per leerling. De vol- jgende jaren zal het echter wel kiooger zijn. De buskosten bedragen f75 per kind en per jaar. Vermoedelijk zullen 2 kinderen de school be zoeken. L. en W. stellen voor een bijdrage te verlee- r.en van 75 pet. Voor 2 kinderen dus f 112.50. In deze f112.50 wordt door de provincie 20 pet- bijgedragen. Voor de gemeente dus een finan cieel offer van f90, plus 2 maal f65.67 bijdrage, alzoo ongeveer f220. Bi. en W,. willen er de res trictie aan verbinden dat het voo reen jaar is). Als de toestand zich wijzigt kan er het volgende jaar altijd anders worden beschikt. De heer De Geus vraagt of het ten doel 'neeft achterlijke kinderen naar deze school te sturen. Voorz. antwoordt, dat dez eschool is voor kinderen die het onderwijs op de gewone lagere school niet kunnen volgen. De heer De Geus zegt, dat terdege onder de oogen moet worden gezien of er nog wat van is te maken. Anders is het jammer voor het geld. Voorzitter merkt op dat de kinderen in het alge meen eerst worden onderzocht. B. en W. hebben hierin echter geen zeggenschap. Aldus besloten. Aanbieding gemeenterekening. Vervolgens bieden B. en W. de gemeenterekening over 1930 aan. De ontvangsten hebben bedragen voor den gewonen dienst f 124.673.83, de uitgaven f 101.819.92V2, batig saldo f 22853.901/,. De kapitaaldienst sloot in ontvangsten metf 3311.87 uitgaven f 3271.87, batig solda f 40. Deze rekening en die van het Burg. Armbestuur en de lichtbedrijven zullen door de heeren Kooy, Kwadijk en Schrijver worden onderzocht. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden wor den door de heeren De Geus, Zut en Kwadijk onder zocht. De heer Zut adviseert namens de commissie tot toelating. Alles is in orde bevonden. Aldus besloten. Voorzitter brengt dank aan de commissie voor het onderzoek. Er zijn, aldus voorzitter, hier twee raads leden, welke niet weer als lid van den raad z n herkozen. Dit zijn de heeren Zut en De Geus dié hebben gemeend niet meer een mandaat te moeten Deze besluiten moesten worden gerespecteerd. Dit neemt niet weg dat U de belangen der gemeente een lange reeks van jaren hebt voorgestaan en behar tigd met uw beste krachten. Spr. memoreert dat de heer Zut 20 jaren onafgebroken in den raad zitting heeft gehad. De heer De Geus wel niet zóó lang maar toch ook 12 jaren. Hierbij moet even stilge staan worden. Dit geschiedt niet als een formaliteit, ik acht het een dure pliccht U er voor te danken dat U zoo lange jaren op de bres hebt gestaan voor de gemeente en hare belangen bevorderd. Het is wel eens voorgekomen dat er verschil van meening was. Uw meening was toch altijd zooals U dacht dat de gemeente er het best mee was gediend. Voorzitter heeft den heer Zut altijd gewaardeerd omdat hij het belang der gemeente steeds voor oogen hield. Het doet mij leed dat U vertrekken gaat. Ook uwe medeleden zal het spijten. Het zal voor ons zeer vreemd zijn om in de volgende vergaderin gen met anderen te zijn. Er wordt door uw heen gaan een middelmoot uit den raad gegrepen. Spr. betreurt het dat er afscheid moet worden geno men. In den heer De Geus verliezen we een raads lid maar dat niet alleen. Als voorzitter van het Burg. Armbestuur en voorzitter van de Commissie tot wering van schoolverzuim heeft hij zijn beste krachten gegeven in het belang der gemeente. Scheiden doet leed, doch voorzitter hoopt dat de heer De Geus nog belang zal stellen in wat er wordt besloten in de nieuwe raad. U staat er niet ineens geheel naast. Spr. brengt hartelijke dank namens de gemeente en geeft de verzekerinig dat de her innering zal voortleven op aangename wijze, en spreekt den wensch uit dat de scheidenden nog lange jaren van hun bestaan als ambteloos burger mogen genieten en dat de ziekte, welke bij den heer De Geus in zijn gezin is ingetreden weer spoedig moge verdwijnen De heer Zut dankt den voorzitter voor de vrien delijke woorden en hoopt dat alles wat hij heeft gedaan in het belang der gemeente is geweest. Spr. brengt dank aan den raad voor de aangename samenwerking en hoopt dat deze samenwerking zoo mag blijven. Dat zal wel in het belang der ge meente zijn. De heer De Geus dankt vervalgens den voorzitter voor zijn woorden en spreekt den wensch uit dot hier in deze zaal de politiek nooit hoogtij zal vieren

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3