HEINEECEN'S DE AARDAPPELZIEKTE HOUDBAAR FLESSCHENBIER PIL5ENER MUNCHENER LAGER EEN GLAS VERKRIJGBAAR BIJ UW GEWONEN LEVERANCIER L. T. Bj. CommuniijTt van de Commissie van onderzoek: Aardappelziekte. Het onderzoek naar den omvaing van de schade, geleden door de aardappelziekte, heeft tot re sultaat gehad, dat in 41 gemeenten een opgave is ingekomen van 3149 tuinders met een totaal van 2,872 H.A. vroege aardappelen en een min dere opbrengst dan normaal van 34.965.000 Kg. Het is bij dit onderzoek intusschen gebleken, dat men zich ter plaatse in vele gevallen hoeft bepaald tot de zwaarst getroffenen en rekening heeft gehouden met het feit, dat een middelma tige opbrengst wegens de betere prijzen, een even goed resultaat heeft gegeven als een ruime op brengst met lagere prijzen in vorige jaren, tn andere gemeenten heeft men de mindere op brengst bij alle tuinders zonder meer opgege ven. Hoewel de cijfers in het algemeen dus geen zuivere maatstaf aangeven, blijkt uit het' onderzoek en speciaal ook uit de veel lagere orn- zetbedragen aan de veilingen overduidelijk, dat inderdaad van een ramp kan gesproken worden,v die het bedrijf in de eene plaats méér in de' andere minder sterk heeft getroffen. Tot welk egevolgen dit voor vele bedrijven en voor zeer vele gezinnen van tuinders heeft ge leid is wel reeds duidelijk gewórden uit de steun maatregelen ,die in meerdere gemeenten reeds door het Gemeentebestuur zijn genomen. De Commissie heeft dezen toestand, aan de hand van de overgelegde gegevens, met de Re- gcering besproken en meent zich te mogen'vlei en met de hoop, dat mogelijk door middel van rentelooze voorschotten, steun aan de zwaarst- getroffenen zal kunnen worden verleend, tenein de hunne bedrijven in stand te houden. Aan de heeren urgemeesters is thans een cir culaire gericht om te doen nagaan door welke tuinders in hun gemeente dit middel verlangd wordt en voor wien' het ook een middel tot leni ging van den nood en instandhouding van het bedrijf kan zijn. De Commissie heeft zich tot taak' gesteld al het mogelijke te doen om steun te erlangen tot leniging van den noodtoestand, maar meerit des niettemin te moeten betwijfelen, dat deze zoo danig zal kunnen zijn, dat een vergoeding zou worden verkregen voog de mindere opbrengst van aardappelen bij iedere tuinder, ongeacht deze iemand is voor wien het nog wél te dragen valt, of iemand, die door deze catastrophe in groote moeilijkheden is geraakt. Zij heeft gemeend dit even te moeten mede- deelen, opdat geen illusies worden gewekt, die redelijkerwijs niet kunnen worden verwezenlijkt, In de overtuiging, dat het hier in hoofdzaak moet gaan om het bedrijfsleven in stand te houden bij degenen, die dit, wegens de bij deze catastrophe ondervonden tegenslag, zonder steun op heden niet meer vermogen, en biermede, een groot algemeen belang voor onze streek gediend wordt, vertrouwt de Commissie op volle mede werking te mogen rekenen en zal ze hierdoor ook des te sterker staan bij het bepleiten der gevraagde maatregelen. en derde een halve graad er beneden. De grootste afwijkingen kwamen voor op den- 5en en 21sten resp. 4 graden boveh en 31/2 beneden nórmaal. De gemiddelde maximum temperatuur was een 1/2 graad beneden het gemiddelde minimum 1/2 gr. boven normaal. Het aantal dagen met een maximum tempera tuur boven de 25 graden bedroeg te de Bildt 3 tegen 6 nominaal. De neerslag was in Limburg ongeveer normaal, overigens boven normaal. D<e afwijkingen boven de normale hoeveelheid bedroegen in het Noord westen en Noordoosten 90—130 pet., in Utrecht, Noordbrabant en Gelderland ongeveer 30 pet. in het overige deel van het land 5080 pet. Te de Bildt werden 159 uur zonneschijn waarge nomen tegen 197 normaal. Buitenland De Pooltocht van de „Nautilus". Naar uit Oslo wordt gemeld, is de „Nautilus" Zaterdagmiddag geheel onverwacht te Bergen binnen geloopen. Nog in den loop van den morgen waren draad lc.oze berichten binnengekomen, volgens welke de Nautilus zware schade aan de machines had bekomer en hulpeloos ronddreef op de Noordzee. Die plotselinge verschijning van den onderzeeër was daarom des te verrassender. Kapitein Wilkins weigerde eenige verklaring over zijn verdere plannen a'f te leggen. In Bergen zullen nog aan boord komen o.a- dr. Willinger, de Amerikaan Fouler en professor Sverdrup. De Nautilus"' heeft thans instrumenten en reservedeelen aan boord genomen. BëBMseralagneS Dialing der gerechtelijk geconstateerde criminaliteit. De schommelingen, die de totaalcijfers der on herroepelijke veroordeelingen de laatste jaren te zien geven, zijn onbelangrijk. Volgens de zoo juist verschenen Crimineele Statistiek over 1929, bewerkt en gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, be droeg het aantal onherroepeelijke veroordeeliii- gen in dat jaar, wat betreft de strafbare feiten, die iu eersten aanleg door de arrondissements rechtbanken worden berecht, in de jaren 1927 t.m. 1929, resp. 21878, 21778 en 21098, per 1000 inwoners resp. 28.9 28.4 en 27.1. Het relatieve cijfer der onherroepelijke veroordeelingen zon der die ter zake van Rijwiel- en Wegenbelasting- wet, provinciale- en plaatselijke belastingover tredingen en de wet van 3 Aug. 1914 (smokkel handel,) was voor 1927 21.7 lager dan in de jaren 1896 tot en met 1928 met uitzondering alleen van de jaren 1915 en '16 resp. 20.6 en 20.8. Bij de specificatie der veroordeelingen naar 1 de speciale delicten valt te constateeren, dat het aantal onherroepelijke veroordeelingen we gens eenvoudige en gekwalificeerde mishande ling verder is teruggeloopenin de jaren '27, ''28 en '29 bedroeg het resp. 4188, 4127 en 3945, per 100.000 inwoners resp. 55.3, 53.7 en 50.7. Voor verschillende andere agressieve- en ruw heidsdelicten waren de cijfers een weinig hooger dan in 1928. Minder .veroordeelingen wegens moord en doodslag werden onherroepelijk. Een Een toeneming van beteekenis was er ten aan zien van zwaar lichamelijk letsel door schuld (toenemend verkeer). Het aantal veroordeelingen ter zake van het belangrijkste economische misdrijf, den eenvou- digen diefstal, is in 1929 wederom gedaald: per 100.000 inwoners in 1929 32.4 tegen 37 2 in 1928. v 1 D'e sexueele misdrijven bewegen zich nog steeds op hooger niveau dan in 1913. Een kleine schom meling in gunstige richting is in 1929 in verge lijking met de jaren 1927 en '25 0 pte merken. Het aantal veroordeelingen wegens bedelarij en landlooperij loopt de laatste jaren gestadig terug, per 100000 inw. 9.1). Malversaties in een polderbestuur. Naar verluidt zijn malversaties gepleegd bij den Calamitenzerpolder te Hoofdplaat. Reeds, sedert geruimen tijd werden de boeken van den secretaris-ontvanger E. P. van dezen polder on derzocht door een deskundige in polderzaken. De onregelmatigheden moeten loopen over ver scheidene jaren en zich in hoofdzaak bepalen tot de door de Ingelanden betaalde doch niet verantwoorde belastinggelden. Het tekort moet reeds f 24.000 beloopen- Een Invaliden-sehanidaal in Blelgië. Een speciale commissie heeft, onder voorzit terschap van staatsminister Francquin, een gron- dg onderzoek ingesteld naa rhet hooge percen tage der militaire pensioenen, aldus meldt de Rrusselsche correspondent van de „Msb." Het gepensionneerde heis in België omvat ge middeld 24 pet. invalieden, terwijl in Duitsch- and het percentage maar 7i/2 pet. is, in Frankrijk 814 pet. en in Engeland 91/2 pet. Men heeft ontdekt ,wat eigenlijk iedereen al sedert lang wist, dat bijna al de hooge officie ren ,dus juist degenen ,die het minst aan oorlogs gevaar zijn blootgesteld geweest, oorlogsinva- lieden zijn, 20 luitenants-generaal op 37, 115 kolonels op 127, 116 luitenants-kolonel op 133, 323 majoors op 361, 1647 kapiteins op 1986. De hooge officieren van den gezoadheidsdienst zijn allemaal invalied. Nochtans zijn de meesie slachtoffers nog volop in staatsdienst ,waar zij hooge salarissen ver dienen. Het is dus in België temeer das Militar, dat er met de staatscenten vandoor gaat. Sanc ties zullen wel in petto blijven. Uit den Omtrek ST. PANCRAS- De autorit van de ouden van dagen is voor de oudjes een onvergetelijke dag geworden. Eir is door de oudjes volop genoten, het mooie weer werkte daartoe niet weinig mede. Met 2 busseen van de Fa Kok, Tuinman en Walken' werd de reis ondernomen. Allereerst door de Beemster over Purmerend de Purmer door naar Volendam. waar de koffie werd gebruikt in ho tel Spa ander". Daar werden de door de bakkers en winkeliers beschikbaar gestelde versnaperin gen aangesproken, vervolgens een rondwandeling- gemaakt door het mooie oude Volendam, ver volgens de bussen weer opgezocht en rondge toerd door Amsterdam naar Schiphol. Onder geleide werd op Schiphol van alles be zichtigt, de hangars met daarin de groote ver keersvliegtuigen, schitterend hebben de oudjes daarva ngenoten. Wij hoorden 'tenminste uitroe pen van: hoe is 't mogelijk dat we dit nog aan schouwen mogen, en ik had niet gedadnt, dat ze zoo groot waren. Vervolgens werd de lunch gebruikt ook al weer van de goede gave der burgerij in het hotel bij Schip/nol. Alle eer aan den gérant van dit hotel, die de prijzen der consumptie voor de oudjes aanmerkelijk verlaagde. Daarna werd gereden naar Haarlem waar de mooie omstreken van deze stad werden bezich tigd, daar werd wederom gepleisterd in het res- taurant ,Atreefzicht" waar ook een woord van lof toekomt aan den caféhouder, daar ook daar de consumptie aaumerkelijk werd verlaagd, thans begon de lucht te dreigen, doch gekikkig bleef de bui achterwege. Heiloo werd als laatste pleisterplaats nog eens waargenomen, waar nog volop van alles kon woraen uitgedeeld door het comité. Hierna werd de thuisreis aanvaard, waar on geveer *10 uur allen behouden weer bij hun woning konden uitstappen. De thuisblijvers werden doo reenige jonge da mes versnaperingen thuis gebracht, zoodat ook deze nog iets konden genieten. Een woord van dank aan ieder die mede heeft geholpe nfom dit feest voor de oudjes te doen slagen. Het weer in Juli. Mededeeling van het K. N. Mj. I- te de Blildt. Voorloopig overzicht van het weer in Juli 1931. Gemiddeld over de 5 .hoofdstations was de ochtendtemperatuur ongevee rnormaal, in de eer ste décade een halve graad er boven, in de tweede BEURSOVERZICHT Nimmer werd zoo duidelijk als de laatste maanden de enge verwantschap tusschen politiek en geld wezen helder in het daglichct gesteld. De ministers en andere staatslieden van de nieuwe en oude wereld hollen van de eene plaats naar de andere om de financieele wereldtoestand onder oogen te zien en om verbetering te zoekenMaar wie zich van deze zwerftochten van Berlijn naar Londen, van Londen naar Berlijn, van Berlijn naar Rome weinig of niets aantrekt, dat is Frankrijk. Frankrijk is de oppermachtige, want in de kleuzen van de Banque de France ligt het goud hoog opgestapeld. Goud is op het oogenblik nog steeds de waardeverbeelding van het kapitaal en wie kapitaal heeft, heeft de macht of zooals de volksmond het zegt, wie geld heeft, verdient geld. Frankrijk heeft door wijs bin- nenlandsch en buitenlandsch beleid in den loop der laatste jaren een vette spaarspot weten te vormen enn daarom is de financieele toestand van Frankrijk vrijwel ongeschokt. Het heeft weliswaar veel geld uitgegeven aan leger en vloot, maar daarentegen niet zoo'n vaart gezet achter de moderniseering van zijn steden en zijn interne leefwijze en geen dure sociale maatregelen getroffen zooals Deutschland dat heeft gedaan. Duitschland heeft niet gespaard, als men sparen moet verstaan in den zin van geld opstapelen. Duitschland heeft zijn steden gemoder niseerd, zijn verkeerswezen danig gereorganiseerd, tallooze sociale maatregelen getroffen en veel voor de volkshygiëne en ontwikkeling gedaan. Duitsch land had echter geen duur leger en geen dure vloot te onderhouden en uit te breiden. Daarvoor hadden de verschillende verdragen wel gezorgd. In dien deze er niet waren geweest, dan zou Duitsch land eveneens deel hebben genomen aan den bewa peningswedloop en allicht ware de geroote debacle niet zoo lang uitgebleven als thans nog het geval is geweest. Nu reeds twee jaren houdt de slechte toestand aan de beurswereld aan. Was het niet October 1929 dat New Yorksche beurs begon te kraken en men reeds enkele dagen daarop den terugslag daarvan ondervond op de Europeesche beurzen? Sindsdien zijn er tallooze optimistische voorspellingen gedaan, die een voorspoedig einde van den beurscrisis in het uitzicht stelden. Maar de optimistische voorspel lingen zijn nog nimmer door de werkelijkheid ge dekt geworden. Het spreekt vanzelf dat de haast niet gewijzigde toestand in Duitschland onze beurs blijft drukken. De verschillende maatregelen, welke de Duitsche regeering t.a.v. het binnenlandsche geldverkeer neemt kunnen niet op de juiste manier beoordeeld worden. Men is onbekend met de resultaten die hiervan te verwachten zijn, en vraagt zichzelf wel eens af of er wel andere resultaten bereikt worden dan een aangroeien van het wantrouwen in de be talingsmogelijkheden van het Duitsche Volk. Dr. D. J. Hulshof f Pol, de voorzitter van de vereeniging tot effectenbesccherming wijst op het gevaar voor den Nederlandschen geldbelegger om zijn geld In Duit sche leeningen te steken. Hij schrijft ons o.a. dat Duitschland aan geld moet worden geholpen. Goed. Maar er moet onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat het te voren zijn oude schulden ten volle dient te erkennen en behoorlijk moet betalen, aldus de schrijver. Die eisch moet gesteld worden omdat Duitsch land na 1918 een economische politiek gevolgd heeft, die tot het huidige bankroet moest voeren maar wij voegen hier onmiddellijk aan toe, dat de schuld ligt bij de geallieerden. Wij weten toch dat bij het vredesverdrag in 1918 Duitschland ook een blanco wissel moest teekenen voor de herstel- en andere betalingen. Dit is de groote fout geweest, omdat Duitschland niet wist waar het aan toe was. Het had te kiezen tusschen hard werken en dan een onmenschelijk hoog bedrag ingevuld te krijgen op den blanco wissel, of op een bankroet aan te sturen, en dan na een zee van el lende een behoorlijke regeling te krijgen. Duitsch land koos het laatste. Eerst werd de inflatie op touw gezet. Niemand minder dan Stresemann heeft den 24en Augustus 1923 op den Duitschen Industrie- en Handelsdag ver klaard: „Die grössten Verbrecher am Deutschen Volke sind die Manner, die absichtlich den Wah- rungsverfall herbeigefuhrt haben." Opzettelijk was dus de inflatie. Maar Streseman vergat, dat dit slechts het begin was van den strijd, die als inzet had de vrijmaking van zijn land van het vredes verdrag van 1918. Daar echter ook Europa en Ame rika slachtoffers moesten worden, werd op de heb zucht hunner inwonqrs gespeculeerd en voor mil- liarden aan waardeloos bankpapier aan hen ver kocht. Europa en Amerika liepen In den hun ge spannen strik en milliarden stroomden naar onzen oosterbuur. Duitschland won den eersten slag. De tweede stap op den weg naar het opzettelijk verderf werd gezet door de valorisatiewet van '25, waardoor o.a. de Duitsche obligatieschulden tot on geveer 2A pCt. werden teruggebracht. Ook het bui tenland en speciaal Nederland verloor enorme som men. Voor de Duitsche plannen bracht deze valo risatie echter één bezwaar en wel den gunstigen toe stand, waarin alle kwamen, dordat bijna al hun schulden hun waren kwijtgescholden. Ten einde den toestand weer opzettelijk ongunstig te maken, werd den gemeenten niet belet een nog nooit gekend wanbeheer te voeren. Het feit, dat Berlijn tot twee keer toe onder curateele werd geplaatst, is hiervoor een bewijst. Maar ook nu moesten Europa en Ame rika in den maalstroom worden medegesleept. Dit gelukte door milliarden in het buitenland op lengen termijn te leenen. Nederland alleen gaf minstens een half milliard. Toen alles gereed was, moest de lont in het krult worden gestoken, en Duitschland begon te spreken over een moratorium. De uitwer king in Europa en Amerika was de gehoopte, men liep te hulp om de uitslaande vlammen te blus- schen. Hoover gaf het moratorium voor één jaar en Engeland steunde krachtig. Men wilde in die landen de milliarden redden hunner beleggers. Duitschland zou ook nu weer den slag volkomen gewonnen hebben, ware het niet, dat Frankrijk niet was ingegaan op de leeningen met zeer hooge renten en zij dus wat dit betreft van Duitschland niets te vorderen hadden.. Maar toch had Duitschland het groote voordeel behaald, dat de geallieerden de oogen open gingen en zij begrepen dat de in 1929 te Den Haag ingevulde wissel voor herstel-beta lingen, veel te hoog was, en door geen enkel land, dus zeker niet door Duitschland, kon worden be taald. Wat nu? vragen wij ons af. Een leening? Ja, duizend maal „ja", de milliarden leening met er komen, ook Nederland zal er aan dienen deel te nenien een voorwaarde dient er aan verbonden te worden dat Duitschland zich niet herstelt ten koste van den buitenlandsche belegger. Verminde ring, zeer belangrijke vermindering der reparatie kosten best maar de buitenlandsche belegger moet behoorlijk zijn rente krijgen van het vroeger en nu te leenen geld. Het eerste wat Duitschland zal moeten doen, is de oude schulden in handen van buitenlanders ten volle te erkennen en te betalen. Doet Duitschland dit alles niet, blijft het dus vasthouden aan bankroet gedachte, dan geven wij den belegger in zijn eigen belang den raad, onder geen omstandigheid, welke ook, op nieuwe Duitsche leeningen in te teekenen. De afgeloopen week heeft weer danig aan ver schillende aandeelen geknabbeld. Philips heeft het natuurlijk weer het zwaarst te verantwoorden ge had. Het vertrouwen in deze wereldonderneming is de laatste maanden wel zeer verminderd. Waar zijn de dagen dat deze aandeelen achtmaal hun pariteit noteerden? DeZe aandeeelen zakten zelfs tot onder de 80 pCt. Maandag werden zij zelfs tegen 76 pCt. verhandeld. (Nadruk Verboden).

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6